ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN ABDIJSIROOP Twee uit een nest No. 9670 VRIJDAG 15 OCTOBER 1937 77e Jaargang DE PACIFIC. Feusiteton Bmnenland Verkoudheid, hoesl, bronchitis AKKER's verslerkte EERSTE BLAD GEEN LAST MEER VAN GEBOEN ALS IK RADION ■T WERK LAAT DOEN. en de gevaarlijke gevolgen daarvan. MiSifcffin'jmniiii i rami if s NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen f 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden Bg vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,overige landen f 2,35 per 3 maanden fr. per post uinementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firnia P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KI.ETNE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clicbd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAG A VOND. DE NIEUWE WERELDZEE. III. Japan. In September 1031 al, toen de ook nu nog altijd niet openlijk verklaarde oorlog met China eigenlgk is begonnen, stond Japan voor twee uiterst belangrijke economische vraag- stukken: de steeds meer benauwende over- bevolking en de ongunstige betalingsbalans. Vein de eerste hebben wij in onze inleiding reeds gerept: een oppervlakte van Californie moet een inwoneraantal bergen grooter dan de helft der inwoners der geheele Vereenigde Staten. Daarbij komt, dat de toenemende industriali- satie de bevolking ophoopt, terwijl nog slechts hoogstens een derde van de daarvoor geschikte grond in cultuur is gebracht. Daamaast de ongunstige betalingsbalans, waaronder wij verstaan dat Japan niet vol- doende goederen en diensten kan uitvoeren om zijn noodzakelijken invoer van grondstoffen te bekostigen. Vanaf 1918 was die verhouding reeds ongunstig. Beiden factoren die tot expansie leiden. Ex- pansie zooals wij die ook in het Westen gekend hebben en nog kennen, maar dan met dit groote verschil voor Japan, dat sinds jaren vrijwel de geheele wereld voor Japansche im- migranten is gesloten, terwijl de toegang voor blanken wel veelal aan voorwaarden is verbon- den, doch nergens geheel ontzegd. Nieuw en vooral eigen grondgebied dus, voor zijn bevolking en als het kan tevens met de zoo noodige grondstoffen voor zijn industrien. Meer dan voldoende reden zou men zoo zeg- gen om verklaarbaar te maken den greep naar Mandchourye in 1931. Maar nu loopen wij met onze Westersohe redenaties al dadelijk vast, omdat dat land maar voor een zeer klein deel kan bijdragen in dat tekort aan grondstoffen en de Japanners er bovendien een niet te benaderen concurrent vindt in den eveneens gei'mmigreerden Chinees, die op een veel lager levensniveau staat, minder behoeften heeft en ook beter bestand is tegen klimaatswisseling dan de Japanner. En nu daarbij gekomen zijn de jaarlijks steeds meer stijgende ontzaglijke kosten voor het op den been houden van den ,,onafhankelijken" staat Mandchoukuo, kan men gerust het geheele avontuur voor Japan een geweldige strop noemen. Indien het althans op zich zelf werd be- schouwd. Het zou echter daarbij niet blijven. De bovengenoemde feiten zijn even zoovele rede- nen om op den ingeslagen weg voort te gaan Binnen-Mongolie met ongekende schatten aan mineralen en olie, met den eeuwenouden kara- vaanweg naar het Westen, de noordelijke Ohineesche provincies en al wat daar verder nog achter ligt Toch is het niet alles economisch te verkla- ren. Wij wezen er reeds op: vooral wanneer wij een volk ongekende offers zien brengen, gelijk Japan nu reeds sinds jaren doet, dan moeten wij ervoor waken bij het zoeken naar de beweegredenen enkel maar onzen Wester- schen gedachtengang te volgen. Een Japan ner denkt nu eenmaal niet zooals wij, voor hem gelden andere waarden. Op den bodem van de Japansche volksziel liggen nog heel andere vragen en verlangens, dan wij, Westerlingen, voor een volksbestaan van belang achten. Ook heeft een volk de beslissing van vrede of oorlog niet geheel in handen; het is als met een ziekte bij den mensch: al neemt men nog zooveel voorzorgs- maatregelen elke ziekte voorkomen kan men niet. door ANNY VAN PANHUYS. 15) Vervolg. Stefan wilde nu met haar over de nachte- lijke ontmoeting spreken. Het was toch het best, 'dat direct alles tusschen hen opgehel- derd werd. Maria moest nu het masker laten vallen en eerlijk zeggen, waarom zij het zoo vreemde, late bezoek in het huurhuis van de buitenwijk achter de Warte had gemaakt en .waarom izij een zoo eenvoudige kleedij had ge- kozen. Maar hij moest van zijn voomemen afzien, want mevrouw Nermann kwam juist de kamer binnen en viel, met e£n oogopslag den toestand begrijpend, haar dochter om den hals. ,Lief kind.'" ,,Beste mijnheer von Hornstein, ik ben zoo verheugd!'" Ze drukte hem de hand en keek hem geroerd in de oogen. ,,Wat heerlijk dat jullie beiden van elkaar houden jullie pas- sen bij elkaar alsof jullie voor elkander ge- boren zijn." In haar hoofd stormde alles door elkaar. Ze dacht aan de verlovingsaankondigingen, aan het uitizet, waarop natuurlijk een kroon of het wapen geborduurd moest worden. Ze bedacht, dat ze er zelfs geen vermoeden van had, hoe Stefan's wapenschild er uitzag. JIaar dat kwam wel terecht. De hoofdzaak was, dat haar schoonzoon den titel van baron had en dat zij Trees van conducteur Falk! een wasehechten baron met je en jij zou aanspreken. Ze had dan toch inderdaad heel wat bereikt. Het bekende Lyttonrapport, dat werd op- gemaakt op last van den Volkenbond naar aan- leiding van het Mandchouryegesohil vestigt er reeds de aandacht op de bezorgdheid van Japan voor de politieke ontwikkeiing van modern China en de toekomst waarheen deze wijst. Daarmede komen wij meer in de rich- ting van de Japansche gedachtengang. En dan is het niet enkel de vrees voor een uitbreiding op het Aziatisch continent van de bolsjewistische invloedsfeer, waardoor te eeni- ger tijd een botsing met de Japansche belan- gen onvermijdelijk zou zijn. Het staat zelfs te bezien en wij hopen daarover later nog iets te kunnen opmerken, of het bolsjewistiseh ge- vaar, zoo het al voor Japan bestaat niet anders moet worden gezien dan men gemeenlijk doet. Dan komt de vrees voor communisme, of wat daarvoor doorgaat, eerst op de tweede plaats. Allereerst is er dan de uitgesproken onwil (heelemaal geen vrees) ja weerzin tegen elken westerschen invloed in het Verre Oosten. Japan proclameert zich tot kampioen van dat Verre Oosten, het moet van blanke smetten worden gezuiverd. Azie voor de Aziaten. Die ltuze verkondigd op het Jong Aziatisch Con- gres te Tokio in December 1933, vond toen reeds officieele erkenning en ondersteuning en de Japansche gevoelens ten dien opzichte steken sinds lang niet meer onder stoelen of banken. In hetzelfde jaar verklaarde de Japan sche minister van oorlog: Wij moeten het sen- timentalisme, dat wij in feite verwerpen, niet langer bevorderen. Wij zijn van plan recht op het doel aan te marcheeren, zonder rekening te houden met volgens ons foutieve critiek." Wij kennen deze klanken den laatsten tijd maar al te goed, iederen dag worden zij nu met daden onderstreept. Onwillekeurig denken wij dan aan de nu ook bij ons in het Westen weer verkondigde leer van den absoluut souvereinen staat. Maar zooals dat voor ons Westen niet anders is dan een heillooze en dwaze stap van eeuwen terug in de geschiedenis van ons volkenrecht, zoo zijn die ideeen volkomen logisch en begrijpelijk voor den Japanner. Wel werd Japan in 'net midden van de vorige eeuw met geweld opengebroken voor de Westersohe invloeden. Wel toonde Japan zich een intelligent leerling der Westersche meesters en wist het in nog geen eeuw een (Ingez. Med.) 'Hermann Stinner, die gewoonlijk al zijn avonden in den huize Normann doorbracht, kwam ook dezen avond en feliciteerde Maria en iStefan, maar Maria trof het, dat hij dit niet met warmte deed, en ze staarde ver- baasd in het haar zoo vertrouwde gezicht. Het was alsof er een schaduw op zijn voorhoofd lag en iets pijnlijks in zijn schrandere trekken. Het werd Maria te moede alsof zij, eer zij over haar toekomst beslist had, Herman Stin- ner raad ha'd moeten vragen. Hij was altijd goed Voor haar geweest en dikwijls was zij met een vraag, die in haar jeugd zeer gewich- tig leek, naar hem toe gegaan. AKijd stond hij klaar om te helpen, altijd jwist hij goeden raad. Maria werd een beetje boos op zichzelve. Ze had ook in dit geVal Herman Sttnner om raad moeten vragen. iZe keek hem opmerkzaam aan en vond, dat hij er voornaam en nog jong uitzag, niettegenstaande hij tegen de veertig liep. Nooit was haar dat tevoren zoo opge- vallen. Veel had hij indertijd door een vrouw pioeten lijden en daarom was hij ongetrouwd •gehleVen dat had haar rnoeder haar ver- teld en zij had nooit kunnen begrijpen, dat een Vrouw zoo'n man dat had kunnen aan- doen. Ook nu nog begreep zij het niet want Her man Stinner was een 'beminnelijk, schrander ien bijzonder mensch, en zij was ervan over- tuigd, dat die vrouw, welke hem zooveel ver- driet had aangedaan, izeker niet veel waard was geweest. Robert Nopmann klopte zijn ingenieur op den schouder. ,,Jou geef ik Maria graag, brj ieder ander zou ik daar eerst nog eens over hebben moeten nadenken." Toevallig keek hij daarbij Herman Stinner aan, die sedert lang 'zijn vriend was 'geworden en zei lachend: .Jammer, dat onze fabrikant zoo'n onverbeterlijke vrijgezel is en bovendien wel een beetje te oud voor Maria hij is de ontwikkeiing door te maken waarvoor wij hon- derden jaren noodig hadden, maar de ziel van Japan van het oude Nippon bleef onaangetast. - Zonder omwentelingen voltrok zich een geweldige uiterlijke verandering. Een dynastie van 124 vorsten regeert thans nog onafgebro- ken vanaf het zich in de sagenwereld der oude goden verliezend begin. De keizer, de Mikado, bleef ongerept het geestelijk middelpunt, waar- omheen heel het land en volk zioh schaart, niet als symbool, maar als de eenige bezitter der goddelijke wijsheid. Hem dienen bij de uit- voering der regeeringsmaeht niet in de eerste plaats een groep verantwoordelijke ministers, op hoe Westerschen leest ook de staatsinrich- ting werd geschoeid, maar als machten om den troon staan daar vooraan het leger en sinds het zich zijn ,,Seebestimmtheid" bewusf is, de vloot steunende op het aloude Samoerai- zwaard. Het Samoeraizwaard, het symbool der krijgsmanskaste die de krachtige kern is, die ook thans weer in China de beslissingen neemt in de krijgsvoering waarover thuis een in belangengroepen verdeeld parlement onnoodig tijd verbazelt. Japan heeft van het Westen geleerd wat het noodig had, het heeft overgenomen wat het kon gebruiken, zijn maatschappelijke con- structie is er niet aoor gewijzigd. Het wezens- vreemde schoot geen wortel. Een voorbeeld: ultimo 1929 waren er van de ruim 5 millioen arbeiders nog geen 6.8 georganiseerd. Talloos zijn in de Japansche litteratuur de verhalen over de krijgsbedrijven der groote Samoerais. Van een van hen, zoon van een eenvoudig landman, wordt verhaald hoe hij bij een van zijn vele veroveringen voor zijn keizer de volgende woorden sprak tot het beeld van de nationale held Yoritomo: ,,Gij zijt rnijn vriend. Eens hebt grj alle macht in Japan bezeten zooals ik die nu bezit. Gij 'n edelman, ik een zoon van den donkeren akker. Maar mijn uiteindelijk doel is niet alleen heel Japan te beheerschen neen, ik wil verder en mij wagen aan de verovering van China. Wat denkt gij hiervan, gij, mijn groote broeder?" Deze woorden wer.den gesproken bij het einde der 16e eeuw. Mfeer dan drie eeuwen zijn verloopen. Onder alien uiterlijken Westerschen schijn klopt nog hetzelfde Samoeraihart, wij zullen daarmede rekening moeten houden. TERUGKOMST VAN HET PRINSELIJK PAAR. Naar gemeld wordt, wordt het Prinselijk paar in den loop der volgende week uit Reckenwalde hier te lande terug verwacht. HET AANTAL BEZOEKERS OP DEN LANDDAG DER N.S.B. In het verslag over den landdag van de N.S.B. te Lunteren deelden wij mede, dat de schatting van het aantal bezoekers varieerden van 20.000 tot 35.000. Nader verneemt de N. R. Crt., dat de rijkspolitie, die het verkeer om en bij het dorp regelde, een kleine 300 autobussen en ongeveer 500 personenauto's heeft geteld; twee extra treinen hebben elk zeven a achthonderd menschen aangebracht, terwijl nog enkelen per fiets waren gekomen. Volgens deze gegevens zou de schatting ten hoogste 15.000 mogen zijn; d.i. dus nog lang niet de helft van het aantal bezoekers der vorige landdagen. DE OPSPORING VAN OVERTREDINGEN VAN HET REGLEMENT AUTO- VERVOER PERSONEN. De Minister van Waterstaat maakt bekend, dat de ambtenaren van de rijksverkeersinspec- eenige aan wien ik Maria nog liever had toe- vertrouwd dan aan jbu, beste Hornstein." Hij Iachte over >zijn <eigen aardigheid, zijn vrouw en Hornstein lachten mee. Dit lachen 'deed Herman Stinner pijn. In derdaad was hij wel wat oud voor Maria. Maar hij moest meelachen, al bad hij het liefst de handen voor het gezicht gehouden om niet het geluk van den jongen man te moeten zien, die zoo blij en trotsch op zijn overwinning naar de blonde Maria keek. Naar y.ijn Maria, die hij van kindsbeen af gekend had en die hij... liefhad. Maar niemand wist lets daarvan of behoef- de ooit iets daarvan te weten; dan zou men hem nog maar achter zijn rug uitlachen of .medelijden met he;m hebben. Dat zou niet ge- beuren, dat kon hij niet verdragen. Robert Normann wilde, dat direct een in- tiem verlovingsfeestje zou Worden gevierd. Met het groote, officieele feest had men nog tijd genoeg, maar een paar glazen goeden wijn kon men zich wel direct veroorloven be- toogde hij. Stefan von Hornstein knikte stralend. ,,Ik zou er ook niet mee kunnen wachten, met je te klinken, Maria, en op ons geluk te drinken!" Maria .moest lachen; hij had in zijn optreden zoo iets jongensachtig, dat haar bijzonder .beviel. MeVrouw Normann ging de kamer uit om opdracht te geven voor een speciaal souper- tje. Spoedig zat men bij elkaar en schuimde de champagne in de glazen, teTWijl men aan- stootte en Stefan met Maria klonk. Mevrouw Normann zei: Jullie zullen zeker heel gelukkig met elkaar Zijn!" Herman Stinner keek den jongen ingenieur ernstig en vragend aan. Stefan bemerkte dit plotsdlinge, scherpe ob- serveeren en het trof hen onaangenaam. Het kwam hem voor, alsof in de oogen van tie, die ingevolge art. 13, eerste lid der wet openbare vervoermiddelen en art. 38 van het reglement autovervoer personen zijn belast met de opsporing van overtredingen van daar- op steunende regelingen, als teeken voor be- stuurders van voertuigen, dat deze het voer- tuig moeten doen stilhouden, zooveel mogelijk gebruik zullen maken van een schijf, geschil- derd in de nationale kleuren met een hart van 5 c.M. middellijn in rood en daaromheen krin- gen ter breedte van 2% c.M. in wit en blauw. GEEN AUTOBUSDIENST OP ANTWERPEN. Bij Kon. besluit is een beschikking gegeven op het beroep van J. B. Pool Jr. te Amster dam tegen de beschikking van de commissie van het autovervoer van personen, waarbij is afgewezen het verzoek om vergunning voor de uitoefening van een dagelijkschen autobus- dienst tusschen Amsterdam en Antwerpen. Dit Kon. Besluit overweegt, dat gezien het feit, dat de spoorwegen op voldoende wijze in het vervoer tusschen Amsterdam en Ant werpen voorzien het in werking brengen van den onderwerpelijken autobusdienst met 'n rationeele regeling van de vervoersgelegen- heid niet vereenigbaar is te achten. Voorts zou het nut, dat deze autobusdienst moge- lijkerwijze zou opleveren, niet opwegen tegen het nadeel, dat hij, door het onttrekken van een aantal reizigers aan den spoorwegdienst, zou toebrengen aan het algemeen vervoers- belang. Op grond hiervan zegt het Kon. Besluit is de gevraagde vergunning terecht gewei- gerd. SERGEANT (WACHTMEESTER) EERSTE KLASSE. Naar men het ,,Nwsbl. v. h. N." van bevoeg- de zijde mededeelt, zal binnenkort aan een lang gekoesterden wensch van de beroeps- onderofficieren worden voldaan door het in- voeren van den rang van sergeant (wacht- meester) Iste klasse, waarvoor een afzonder- lijk onderscheidingsteeken wordt vastgesteld. Voor aanstelling in dezen rang komen alleen in aanmerking beroepssergeanten (wacht- meesters en fouriers) die voldaan hebben aan het examen voor een hoogeren rang en als zoodanig op een der candidatenlijsten staan aangeteekend. NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN. Men zal zich herinneren, dat de radio-prrjs- vraag, welke het nationaal fonds voor bijzon- dere nooden het vorig jaar heeft gehouden, dank zij het groote aantal waardevolle prijzen, door handel en industrie beschikbaar gesteld, tot resultaat had, dat de kas van het fonds door omstreeks 125.000 inzenders met bijna 50.000 werd verstrekt. Ook dit jaar zal het fonds, dat dringend v66r den winter nieuwe geldmiddelen behoeft, een prijsvraag organiseeren, waarover nader bericht zal worden. Hiervoor zullen weder prijzen noodig zijn. Reeds vele fraaie cadeaux werden toegezegd. Langs dezen weg wordt 'n beroep gedaan op alien, die door't beschik baar stellen van prijzen kunnen bijdragen tot het succes van deze prijsvraag en daardoor kunnen medewerken aan den arbeid van het nationaal fonds: de leniging van de bittere stille nooden onzer landgenooten. Een volledige lijst van de winnaars en de sehenkers der prijzen zal in een oplaag van tenminste 100.000 exemplaren gratis worden verspreid. UITBREIDING VAN DE YVEERMACHT. Wanneer de plannen nopens de uitbreiding van de weermacht tot uitvoering geraken, zal zich een sterke behoefte aan onder-officiers- kader doen gevoelen. Met het oog daarop worden reeds nu maatregelen getroffen, om in die behoefte te voorzien. Hiertoe zal worden nagegaan, wie der dienstplichtige onder-officieren van de ver- schillende regimenten of korpsen, behoorende den fa'brikant een bedekte bedreiging ver- scholen lag en hij kon daarvoor geen oorzaak vinden. MeVrouw Normann was wel de vroolijkste der kleine tafelronde. Een geheime harte- wensch van haar was in vervulling gegaan nog sneller zelfs dan izij had durven hopen. Een gevoel van groote voldoening vervujde haar. Alles in haar leven was gelukkig ge- slaagd en heden was wel een hoogtepunt be reikt sedert den dag, dat kleine Marietje haar dochter was geworden. Het werd dien avond laat eer men afscheid nam. Stefan drukte Maria telkens weer de hand. Als 'Herman iStinner er niet bij geweest was, had hij haar wel tot .afedheid gekust, maar nu kwam het er ,niet van. Het viel hem moei- lijk onder deze schrandere, ernstige oogen aan zijn verlangen toe te geven. Directeur Nor mann en 'zijn .lieve Vrouw hadden hem zeker niet weerhouden. Met den fabrikant verliet hij het huis en vergeizelde hem nog een eindweegs. Herman IStinner woonde niet ver van zijn ■directeur en Stefan von H'ornstein bracht hem ,naar zijn huis. Door het geluk, dat hem plotseling in ,den schoot was geworpen, was de Ijonge man 'zoo opgewonden, dat hij het .liefst met zijn chef steeds maar over Maria had gesproken. Hij dorst echter geen woord zeggen en wachtte maar af Welk onderwerp de fabrikant zou aansnijden. Herman Stinner scheen echter niet den minsten lust te hebben, eeni'g gesprek te be- ginnen. ZWijgend liep hij naast zijn onder- geschikte en bromde alleen een keer, dat het gemeen koud was, om daarna direct weer in zijn 'zwijgen te volharden. Voor de 'deur van het huis, waarin hij een ,etage bewoonde, stond hij stil. „Goeden nacht, mijnheer von Hornstein en nogmaals gefeliciteerd!" De koele, grijze Sommige menschen, die wat vatbaar zijn op borst en keel denken, dat het nu eenmaal hun lot is 's winters te moeten hoesten, kuchen, hijgen en benauwd op de borst te zijn. Indien Gij tot diegenen behoort, probeert dan eens de nieuwe verst&rkte Akker's Abdijsiroop die honderdduizenden hun levens-blijheid heeft teruggegeven. Reeds naenkele lepels bemerkt Ge dat dit middel U werkelijk zal kunnen helpen. De slum, die op de borst drukte, en U benauwd maakte, komt gemakkelijk los, de hoestbuien wor den zeldzamer, lichter en verdwijnen, Uw adem- haling wordt weer diep en geruischloos en de slijmvliezen van Uw borst en keel worden versterkt. De planten-extracten en de codeine, de grootste hoest-bedwinger, maken de nieuwe verst£rkte Abdijsiroop tot „'s Werelds b&ste Hoest-siroop". Flacon 90 ct., f 1.50, f 2.40, f 4.20. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik. tJLngez. MecL) tot een der lichtingen 1934, 1935 of 1936 en geboren op of na 1 Januari 1914, alsnog ge- neigd zijn om voor den tijd van zes maanden op den voor capitulanten geldenden voet, vrij- willig in werkelijken dienst te komen (c.q. te blijven). Degenen onder hen, die zich tijdens hun diensttijd goed gedragen en een nauwgezette plichtsbetrachting hebben getoond, kunnen voor het bekomen van een vergunning tot dat verblijf in werkelijken dienst in aanmerking worden gebracht. Zoodra belanghejjbenden drie maanden zul len hebben gediend, zal nader op hun aanvrage worden beslist. Het laat zich aanzien, dat alle voor onder- officier-capitulant-geschikt-beoordeelden mo gen blijven. Zij, die de functie van caputilant niet be- geeren, zullen er op hebben te rekenen, dat zij na ommekomst van de zes maanden weder in het genot van groot verlof zullen treden. Voor bedoeld vrijwillig verblijf in werkelij ken dienst komen ook in aanmerking de dienst plichtige onder-officieren, die hij de school voor dienstplichtige onder-officieren der admi- nistratie tot administrateur of fourier zijn opgeleid, alsmede zij, die anders dan uit hoofde van een minder gunstige beoordeeling in eerste instantie niet als capitulant ge- plaatst konden worden. HET ONGELUK MET DE T 13 BIJ SOERABAJA. Aneta seint uit Batavia: 'Het departement der marine deellt het volgende mede: De begrafenis van de stoffelijke overschot- ten der slaehtoffers van de T-13 zou heden- morgen te half negen plaats hebben. Van alle zijden zijn beltuigingen van deel- neming ontVangen, o.a. van 'den gouverneur- generaal, den legercommandant, van autori- teiten van zee- en laridmacht in Nederland, van den directeur van verkeer en waterstaat, van den hoofdverltegenwoordiger van de B. P. M., van den bestuursraad Van de K.N.I.L.M., van de vereeniging „Onze Vloot", etc. De Fransche consul-generaal bracht een deelnemingshezoek aan den wnd. commandant .pogen keken hem d<bordringend aan. ,,Ik zou .u nog graag wat ze'ggen en hoop, dat u mij dit niet kwalijk zult nemen." De jonge ingenieur boog licht het hoofd. ,,'Daar kunt u op irekenen; ik luister." Hoe •zwaarwichtig leek deze inleiding van iden anders nooit gewichtig doenden chef. Herman Stinner had toch 'zeker niet het plan .om nu .midden in den nacht na het ver- .lovingsfeestje iets onaan'genaams te gaan zeggen naar aanlei'ding van een teekening of een ontwerp? Daarvoor leken plaats en tijd nu toch wel erg ongelukkig gekozen. Herman iStinner knikte. ,,Darik u, mijnheer von Hornstein. Ik zal u niet lang ophouden en wil alleen maar zeg gen, dat u alles moet doen om Maria Nor- mann gelukkig te maken. Ik zal daar een oogje 'op houden!" Stefan von Hornstein stond zoo verbluft ■over delze als een bevel uitgesproken woorden, dat hij eerst niet wist wat te antwoorden. ,Yls Robert Normann zoo tegen hem gespro ken had, was dat begrijpelijk geweest, maar uit den morid van Herman iStinner klonk het wel heel merkwaardig. 'EVen dacht hij aan jalousie maar de fabrikant was bijna veertig. Toen Iachte hij Herman Stinner was natuurlijk Maria's vgoede oom" en ontleende daaraan het recht ■om voor Maria te 'zor'gen en over haar te waken. In el'k geval moest hij zorgen met den fabrikant op goeden voet te blijven. •Lachend en toch ernstig antwoordde hij: ,,Ik houd heel veel van Maria en zij zal nooit spijt hebben, dat izij mij heeft leeren kennen!" 'Herman Stinner drukte hem de hand. „Ik dank u zeer. Wel te rusten, mijnheer von Hornstein!" Hij sloot de deur achter Zich en was ver- cJwenen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 1