Gemengde Berichten Burgerlijke Stand DE VERLOREN ZOON KEERT TERUG. LOOP DER BEVOLKING. 'k 't goed? Komt daar oew hermonie aan? Da's veul attent! Meneer pastoor zijnen mond ging open, z'n oogen gingen open, keek naar z'nen kapelaan, die sjuust eender dee als den pastoor, Trien ,kwam binnen en vroeg: ,,witte gij wat er aan 't handje is, meneer pastoor!" afijn, amico, 't was onderwijle naar zeuven uren ge- loopen, 't was in ieder geval 'n geschikt uur om den avond in te zetten mee muziek. „Maar 't kan ioopen zooals 't wil," zee den Blaauwe: ,,ik heb Aantje beloofd thuis te komen, meneer pastoor, ik blijf nie logeeren horre! Ge houdt me bier gin minuut langer dan hoogstens 'n uur of twaalf". En bij dee weer 'nen duik in den pot mee honingraten. ,,Ja maarzee den pastoor. ,,Maar jazee den kapelaan. ,,Ja, maar jazee Trien. Ondertusschen was de barmonie veur de pastorie gekomen en blaasde „lang zal ie leven!" Als wij, mee meneer pastoor allemaal voor de deur kwamen, dan wierd er geroepen: „leve onzen besten pastoor, biephiephiep... boeraah!" Amico, 't werd 'n grandioos feest! 't Duurde beel, beel lang veur 't geval was opgelost. En beelegaar opgelost is 't eigen- lijk nie, want 't onderzoek kost nie verder ge- raken, dan dat er op d'een of andere geheim- zinnige manier ineens deur 't durp was ge- gaan, dat meneer pastoor jubileerde. En aan- gezien 'n paar ouweren hadden uitgerekend, dat 't best kost uitkomen dat meneer pastoor al veertig jaren op 't durp stond, 't scheelt ook nie veul, en dat de tijen vliegen, badden ze zoo rap meugelijk de ,,fout" goedgemaakt en waren ze al begonnen mee te versieren en mee 'n serenade! Wantop de handen wordt deuzen braven menscb gedragen! Ondertusscben zette de Harmonie 'n jubel- ouverture in, die klonk als 'n klok en wij keken malkaar 'ns aan! Want ze dejen bier veur Ulvenbout nie onder! Kolossaal wat gaven die mannen, in d'r schoon uniform, 'n smeuig stuk muziek! En als't efkens gedaan was, dan informeer- de den Fielp rap efkens bij onzen penning- meester, die knikte ep den Fielp nam 't woord. Mannen," kwekte-n-ie: „namens de Feestcommissie van Hulvenout geef ik 'n ronldje weg!" Pats! 'Daar scbalde onder 't rossig najaars- geboomt 'nen fanfare om stapelgek te worden van plazier! Maar meneer pastoor kwam van dat rondje nie in. ,,Kom binnen, kom binnen, jongens," noodigde-n-ife. En 'n kwartierke later, amico, toen kwam 'nen kastelein mee z'n vrouw en 'nen zeun af, mee zestig glazen scbuimend bruin! Veur den muziek en... veur ons. Nou, toen hebben we 't feest van ,,lang zal meneer pastoor leven," maar deurgezet! In ieder geval weet ie wat 'm te wacbten staat, als ie wezenlijk jubileert! Maar bij bad 'nen drukken dag. ,,Druk maar veul leutig," zee-t-ie bij ons afscheid. „En as we de banken nog 'ns noodig badden, ze stonden veur ons altij gereed! Jongens, ik beb zo'n plazier g'ad vandaag! Zegt dat tbuis mee m'n bartelijke groeten!1 En rap tot ziens zullen we hopen!" En nou amico, mot ik er afscbeien tot m'nen spijt, want m'n pampier is meer dan vol. Veul bad ik er nog van te vertellen, veul! Maar ditte nog efkens: bier vatten de men- schen zulke dingen allemaal als ,,vaneigens" op. Maar ik beb wel 'ns wijer gekeken. En dan vraag ik me altij weer overnuuw af, mee gelukkige verwondering: boe zou 't tocb komen, dat bier, onder deus Brabantscbe volk, 'n feest mee tien woorden in malkaar zit en altij veur de voile 100 slaagt? 't Mot toch in de menscben eigen zitten. Wiedes! MaarAllee, laat ik er nie over saauwelen, en deuzen kinderlijken, gelukkigen geest zoolang meebeleven als 't maar kan! In ieder geval: de banken zijn prontjes terug gebrocbt en 't zal me benieuwen of onzen veurzitter nog mddr na-feest-verrassingen in petto boudt...! Veul groeten van Trui, Dre III, en als altij, gin borke minder van oewen t. a. v. DRE. P.S. Dre III laat zeggen, dat ie, in ant- woord op de ontvangen brieven, nog wel 'ns 'nen brief zal potlooien. Veur Nuuwjaar nog. D. TWIMTGJARIGE JONGEN AFGERANSELD EN IN EEN SLOOT GEWORPEN. Naar eerst thans bekend wordt, beeft zich Woensdagavond op een afgelegen plek onder de gemeente Waalre bij Eindboven een aan- randing voorgedaan, waarbij een 20-jarige jongeman, zekere P. G. uit Eindboven, door twee nog niet opgespoorde personen bewuste- loos werd geslagen. G. bad verkeering met een meisje uit Waalre. Elken avond bracht bij bet meisje per fiets langs een afgelegen weg naar buis. Toen G. bet meisje Woensdagavond naar buis bracht en op het Zwarte pad onder Aalst (gem. Waalre) fietste, sprongen plotseling twee mannen uit een ondiepe sloot. Een van ben richtte het licbt van een zaklantaam op G., terwijl de ander onder den uitroep ,,halt, rijkspolitie", G. dwong van zijn fiets te stap- pen. Nadat de jongen was afgestapt, gaf een dgr beide personen hem een slag met een stok tegen bet acbterhoofd, waarop bij in elkaar zakte. Vervolgens maakten de aanranders aanstalten om G. in een nabijgelegen beekje te werpen, doch de jongen wist zicb tijdig uit de voeten te maken en vluchtte een weiland in. Daar werd hij door de verdacbte individuen acbterbaald en dermate afgeranseld, dat hij bloedende hoofdwonden opliep, waarop de man nen hem in een ondiepe sloot wierpen, waar hij bewusteloos bleef liggen. Het meisje was inmiddels naar baar woning gevlucht om haar familiar te waarschuwen, die zich naar de plaats van bet gebeurde begaf en den jongen naar huis bracht. De politie werd in de zaak gemoeid en stelde onmiddellijk een onderzoek in, dat tot nog toe niets opleverde. Het meisje vermoedt in een der beide mannen zekeren T. H. uit Waalre te bebben herkend, die een wrok koesterde jegens G. Waarschijnlijk is bet motief tot den overval minnenijd. EEN RIJKE BEDELAAR. Dat bedelarij een zeer winstgevend beroep kan zijn, waarvan de beoefenaars zich zelfs een onbezorgden levensavond kunnen Verzeke- ren iets waartoie vele menscben, die hun leven lang bard moeten ploeteren, dikwijls niet eenls in staat zijn werd op overtuigende wijze bewazen tijdens de tereehtzitting van den politiierechter te Amsterdam. Daar verscheen een vrij sjofel gekleed man- netje, dat zicb moeizaam met behulp van een kruk Voortbewoog, een bekende vierschijning ,in een bepaalde buurt van Amsterdam. De man was door de politie betrapt op iets, dat bij al dertig jaar achtereen beeft gedaan, n.l. bedelen op den openbaren weg. Maar bij bet onderzoek, dat door de politie was ingesteld, was gebleken, dat de man zich langzamerhand een klein vermogen had ge- bedeld. De in'komsten uit het „bedrijf" vloei- den, ondanks crisisperioden, z66 ruim, dat de bedelaar er niet alleen in geslaagd was er •met zijn vrouw behoorlijk van rond te komen, maar bovendien nog een aardig spaarduitje op zij bad kunnen leggen. Hij had bet geld niet over den boeg gegooid, maar zich voor f 10.000 "een lijfrente gekocht, zoodat hij zicb sinds jaren verheugde in een wekelijksche uitkeering van twintig gulden. Pe rest van zijn kapitaal bad bij op soliede wijze belegd. De Officier van Justitie eischte tegen dezen Croesus onder de bedelaars een hechtenisstraf van twaalf dagen. De politierechter, (die van meening was, dat bet niet aanging een vrij welgesteld man op staatskosten te doen verplegen, legde een .voorwaardelijke straf op Van twaalf dagen hecbtenis en anderhalf jaar opzending naar Veenhuizen, een en ander met den proeftijd van drie jaar. ,,Dat beteekent," zoo legde de politierech ter den rijken bedelaar uit, ,,dat u in bet ver- volg moet leven van uw vermogen, uw rente en uw diVidenden, om van andere dingen nog piaar niet eens te spreken." DE BUIZERD IS GEVLOGEN. Ongeveer veertien dagen geleden ontdekten een paar jagers uit Oosterwolde in een kreu- pqlboschje een Vreemde vogel, die bij nadere beschouwing een buizerd bleek te zijn. Een hunner, de beer J. W. Jager, ftiocht het ge- lukken, den vrij grooten roofvogel te van- gen. Bij onderzoek bleek, dat de vogel een izijner vleugels gebro'ken bad. De heer J. nam bet dier mee naar buis en plaatste bet in een vrij 'hooge, van boven niet afgesloten kippen- ,ren. Op zijn verzoek nam (d°kter Stoel de patient in behandeling en deze zette den kapotten vleugel in een gip'sverband. Aan- vankelijk was de Vogel erg wild en trachtte met 'zijn scherpe klauwen alles te verseheu- ren. Zoo kreeg hij een kat te pakken, die zicb in de nabijheid waagde en het dier zou zeker verscheurd zijn, indien niet de heer J. baar te hulp was gekomen. Allengs werd de vogel echter minder schuw en tegelijk min der vechtlustig. Na eenige dagen werd hij z66 mak, dat bij zijn VeVzorger stukjes rauw vleesch uit de band ging pikken. Zelfs sloot hij vriendschap met de poes en deze beide dieren verorberden heel 'kameraadschappelijk samen een vischje. Vorige week nam dokter Stoel het gipsVerband weg en de vogel kon toen zijn vleugels weer een weinig gebruiken. Den volgenden dag trachtte de buizerd zijn tijdelijke gevangenis te ontvlucbten en het gelukte hem, om in een vrij hoogen boom te vliegen. Hier waren zijn krac'hten blijkbaar uitgeput, want hij durfde niet verder. Al spoedig werd hij door eenige eksters ontdekt, jdie een geweldig 'kabaal gingen maken. Ook |de straatjeugd ging 'zicb met bet geval be- moefien en trachtte den vogel te pakken te krijgen. De heer J., die bevreesd was, dat al zijn moeite teVergeefs zou zijn geweest, begaf •zich met een stukje vleesch onder den boom om zijn .patient" te lokken. En warempel, de vogel kwam takje voor takje lager en zette pich tenslotte op de hem toegestoken hand meer. Opnieuw werid de buizerd in de ren jgeplaatst. Denzelfden dag deed hij geen pogingen meer om zijn Vrijheid te herkrijgen, doch een paar dagen later voelde bij zich blijkbaar weer voldoende sterk om zijn Ver- iblijfplaats met de vrije natuur te verwisselen. (Tijdens de voedering 'zette hij zich op den rug van den heer Jager en Verhief zich daarna in de lucht, om met kalme, forsche wiekslagen te 'verdwijnen. De vogel was ,,gevlogen"... TRUUSJE CLAASSEN DEED WAT DE PLIGHT VAN IEDER SCHOOLKIND IS. Hoe gewenscbt het is, schrijft ,,De Tele- graaf", op de scholen in de akkerbouwstreken iden kinderen op bet gevaar te wijzen van den Coloradokever en bun in te prenten, hoe zulk een insect er uit ziet, is dezer dagen wel in het Brabantsc'h dorpje Ba'kel gebleken. Truusje Claassen was aan het wandelen in het aardappelveld van baar vader, toen haar oog viel op een klein kevertje, dat zij direct herkende als tot de'ze gevaarlijke insecten- soort te behooren. Zij bracht het kevertje naar haar vader, die aanVankelijk er niets van wilde hooren, maar toen de kleine volhield dat het een Colo radokever moest zijn, waarvan de eerwaarde zustens baar en hare medeleerlingen verteld hadden en afbeeldingen hadden laten zien, ging de vader "s Maandags met het beestje men bad er intusschen drie geVangen naar het gemeentehuis. Het kevertje werd opgezonden naar den Plantenzie'ktenkundigen Dienst te Wagenin- gen en... Truusje bleek inderdaad gelijk te hebben: het was het gevaarlijke insect. Met behulp van werkloozen, die daarvoor door het gemeentebestuur van Bakel beschik- baar zijn gesteld, werd bet geheele aardappel veld daarna onderzocht en werd ook de grond geinispecteerd. Men heeft tot beden 20 stuks gevonden, dank zij de oplettendheid van Truusje Claassen. SCHIPPER OVER BOORD GESLAGEN. Het van Terschelling te Harlingen binnen- gekomen motorzeilschip Paulina Cornelia, dat een beurtdienst onderhoudt tusschen Terschel ling en Harlingen, heeft Donderdagmorgen tijdens slecht weer in moeilijkheden verkeerd. Daar de motor niet tegen den harden wind op kon, werd zeil bijgezet. Toen men door het Blauwe Slink kruiste brak het zwaard, en terwijl men trachtte dit te herstellen viel de schipper, Smit, uit Terschelling over boord. De stuurman deed tevergeefs moeite hem te redden. De boot is door 't motorschip Twee Gebroe- dera van Vlieland, dat in de nabijheid lag, naar Harlingen gesleept. DE DRANKSMOKKELARIJ OP DE OOSTZEE. De correspondent der N. R. Crt. te Stock holm meldt: Sedert Zweden de dranksmokkelarij uit Est- land als het ware afgekocbt heeft door een overeenkomst met den Estischen staat te slui- ten waarbij het zich verbindt een paar millioen liter alcohol 's jaars van de stokerijen in Est- land af te nemen, blijken de dranksmokkelaars van de Oostzee hun voor Zweden bestemde smolckelwaar voor het meerendeel uit ons land te betrekken. Een deel daarvan wordt te Dantzig, waar nog altijd enkele igroote smok- kelfirma's stand houden, in de depotvaartui- gen overgeladen, maar de kustbewaking van de Zweedsche douane heeft, naar haar chef, commandant H. Bergmark, mededeelde, in- lichtingen ontvangen, waaruit bleek, dat den laatsten tijd ook depotvaartuigen te Rotter dam en te Schiedam drank geladen hebben om daarmee direct naar de Zweedsche Oostkust te varen, waar, buiten de territoriale zone en bij voorkeur in de buurt van den Stockholmschen scherenarchipel, de zeer snelle motorbooten van Zweedsche en Baltische smokkelaars den drank in partijen van honderden liters aan boord plegen te nemen om brj nacht en ontij de twintig-liter-bussen aan land te brengen. De dranksmokkelarij op de Oostzee is de laatste jaren sterk achteruit gegaan. De op- heffing van het Finsche drankverbod in 1932 heeft het duistere bedrijf een gevoeligen knauw toegebracht en verschillende overeenkomsten tusschen de direct betrokken staten en vooral de voortdurende waakzaamheid van kust- wacht en drankpolitie hebben de moeilijkheden zoo groot gemaakt, dat vele smokkelaars een andere kostwinning hiebben gezocht. Maar de goede conjunctuur in Zweden, welks vrij libe- rale restrictiestelsel velen nog te straf is, en vooral het feit, dat een liter smokkeldrank, die op het d'epotvaartuig ongeveer een halve kroon kost, den consument op het vijftigvoud daarvan komt te staan de „notaering" is volgens commandant Bergmark thans gemid- deld 25 kronen leiden er toe, dat er, zij het dan ook in mindere mate dan vroeger, nog steeds gesmokkeld wordt. Het zijn voorname- lijk de oude rotten in het vak, die er zich nog mee bezig houden. Nieuwe, jonge krachten schijnen practisch niet tot het corps der dranksmokkelaars toe te treden en er is ook niets van bekend, dat Nederlanders direct aan de dranksmokkelarij naar Zweden deel zouden nemen. Of de Zweedsche autoriteiten zich met de Nederlandsche in verbinding gesteld hebben of zullen stellen, teneinde, zooals dat ook in an dere landen geschiedt, in verschillende opzich- ten samen te werken ter bestrijding van de dranksmokkelarij, kan op het oogenblik nog niet meegedeeld worden. Een der preventieve maatregelen, die tot nog toe zeer doeltreffend bleken, is een verbod voor overzeesch vervoer van alcohol, omtrent welks bestemming niet voldoende zekerheid bestaat, voor vaartuigen, waarvan de kapitein niet in staat is te bewij- zen, dat een voorafgaande zending export- alcohol inderdaad op de in de papieren ver- melde bestemming is gearriveerd. EEN ONBEGEERDE TITEL. De meeste oude menschen houden er niet van, indien er door invloeden van buitenaf een wijziging wordt gebracht in hun alge- jneene omstandiigheden, hun levenswijze en hun gewoonte-o'pvattingen. Daarom is de heer peorge Cecil Morris recalcitrant. De heer peorge Cecil Morris woont te Monavale in de buurt Van (Sydney. Hij is 85 jaar en hij was met zijn toestand in de wereld tevreden. Een jaar of vijftig geleden was hij uit Groot-Brit- tannie weggeloopen en sindsdien bad hij van alles gedaan. Zoo was hij in den vilschhandel geweest, had hij een hotel gehouden, was in de zuivelindustrie gegaan en had ook groen- ten geteeld. Nu is zijn eenige lust en leven het werken in Zijn tuin en het genieten Van zijn rust temidden van zijn beminde en welver- zorgde bloemen. Welnu, George Cecil Morris vernam dan, dat zijn neef, kapitein Sir Arrnine Morris ergens in Wales was overleden en dat hij, George Cecil, de erfgenaam is. Dat beteekent een titel en grondbezit van omstreeks 3000 acres. Maar George Cecil voelt er niets voor om Sir George te worden. Hij heeft een tele gram gekregen met het goede" nieuws, maar hij tantwoord niet en trekt zich van titel en zijn duizenden acres niets aan. PRAEHISTORISOHE VONDSTEN OOP DEN BODEM VAN EEN OUD MEER. Niet ver van Biskupin in Polen worden in den laatsten tijd interessante uitgravingen verricht, waarvan de buitenwereld tot nog toe betre'kkelijk weinig heeft vernomen. In Biskupin bevindt men zich op historisch grondgebied. In het jaar 1000 n. Chr. werd hier Boleslaw I Chroby aan het graf van den Heiligen Adalbert door Keizer Otto III als bondgenoot van het Heilige Roomsche Rijk erkend. Doch de geschiedenis van deze plaats gaat Verder teru'g, want in 1933 vond een .Poolsch onderwijzer liier een voorwerp uit de prae-historischen tijld, dat op de aanwezigheid van een bedolven nederzetting wees. Daarop werden opgravingen verricht en deze brachten aan het licht, dat ongeveer 25 eetfwen geleden op deze plaats een groote stad door een over*- strooming moet zijn verwoest. Ben meer werd ledggepompt en op den bddem daaTvan. stiet men op een goed bewaard gebleven Stad. De uitgegraVen huizen moesten onmiddellijk langs chemischen Weg worden behandeld, op- dat zij door de inwerking van de lucht niet izouden instorten. Men loopt hier thans over goed onderhouden straten langs tgebouwen, die volgens het plan van een ongetwijfeld geniaal architect Werden ontworpen. De heele stad is van hout opgetrokken. Een sterke vesting- muur omringt de praehistorische nederzetting. Op het ooigenblik i's er ongeveer 6000 vierkante meter blootgelegd. De stad moet volgens de geleerden tusschen 400 en 700 v. iChr., dus in het jongere ijstijd- pefk, bewoond geweest zijn. De bevolking was Slavisch. De archeologische benaming luidt volk der urnerigraven van het Lausitztype. Deze stammen werden bedreigd door invasies uit Pommerellen, dat door een volk met een andere cultuur bewoond werd. Het behoorde tot de Baltische volksgroep. Wegens het drei- gende gevaar sloten 'de Slavische stammen zich aaneen en versterkten hun steden en neder- zettingen. Tal van versterkte plaatsen der Lausitzstammen treft men nog in Polen aan, o.a. in iKomorowo, Creszewo, Jankowo, Krus- ziwa en Wilezyn. De voornaamste vesting is echter de thans blootgeleigde stad bij Bisku pin. Daar zij door een natuurramp werd ver woest heeft men haar den naam gegeven van het IPoolsche Pompeji. Daar lange rijen palen, waaTvan er reelds 11 rijen zijn blootgelegd, maande men de stad voldoende tegen over- stroomingsgevaar beschermd te hebben, doch het water bleek machtilger. Een voordeel had dit: 'dat daardoor zooveel van deze oude stad goed geconserveerd is gebleven. Behalve de prachtig bewaard gebleven aanleg van de stad heeft men reeds tal van goed geconserveerde voorwerpen blootgelegd, o.a. allerlei huisraad van ij'zer, hoom, beenderen, steenen, leem en hout, verder siervoorwerpen van ijzer, brons, bamsteen en zelfs van glas. Resten van tarwe en gierst wijzen er op, dat de bevolking den jandbouw beoefende. De uitgravingen staan onder leiding van prof. Kostrzewski van de .universiteit van Krakau. Houtmonsters zijn ter nauwkeurig bepaling van hun ouiderdom naar den archeoloog prof. De Geer in Stock holm opgezonden. EEN GEPERFECTIONEERDE VITURTOREN. De Parijsche correspondent der N. R. Crt. meldt: Des avonds veegt een vuurtoren met zijn stralen den hemel boven Parijs bij wijze van een reusachtigen ruitewisscher. Hij bevindt zich aan het paviljoen van het licht ter ten- toonstelling tegenover de Militaire School en wordt na het einde van de expositie als zoo- danig te Creach d'Ouessant geplaatst, een druk bevaren punt, waarvan de lichten later den passagiers van de vliegtuigen uit Ame- rika de nadering van de oude wereld moeten melden. Het is een meesterwerk van optische kunst en de Franschen maken zich sterk, daarin een der beste, zoo niet den besten vuur toren ter wereld te bezitten. Men mag hem bezoeken en zich van dit .technische wonder vergewissen. Het eigen- lijke licht is 12 M. hoog en heeft een middel- lijn van 5 M. 50 en het heele bouwwerk be- reikt de 40 M., even hoog als de Arc de Triomphe. Het optische stelsel rust op een metalen sokkel, die op een bad van 1000 K.G. kwik drijft. Dit vloeibare metaal maakt de snelle wenteling den toer in 40 seconden van het stelsel, dat 36.000 K.G. weegt, moge- lijk. De lantaren bevat twee verdiepingen, in het geheel staan er 10 lampen en voor elke verdieping vegen de twee witte stralen met een duur van 27 seconden en een lichtsterkte van 500 millioen kaarsen elke 10 sec. den hemel, waarmee ze bij helder weer een licht- kracht ontwikkelen, die den aardrijkskundigen horizon te buiten gaat. Alle waarborgen schij nen getroffen te zijn om de regelmaat in de werking van de lichtbronnen te verzekeren en de zorg van de luchtverversching tempe- ratuur en atmosfeer binnen dezen wand van 240 ruiten zouden spoedig ondragelijk worden, als de warme gassen, naar gelang ze worden voortgebracht, niet weggewerkt worden rust op 12 ventilators onder de kroonlijst van de lantaren en andere op den vloer. Tenslotte wordt natuurlijk aan de reiniging van de rui ten alle zorg besteed. TIEN JAAR ONSCHULDIG IN DE GE'VANGENIS. Een Belgische vrouw, Clementine Lyssens, die 10 jaar geleden tot 20 jaar geVangenisstraf werd veroordeeld, beschuldigd van het vergif- tigen van haar echtgenoot, is vorige week door de jury te Brugge onschuldig verklaard en in vrijheid gesteld. Oorspronkelijk was zij ter dood veroordeeld, doch daar in Belgie doodVonnissen nooit ten uitvoer worden gebracht, was haar straf in twintig jaar gevangenisstraf gewijzigd. Ge- durende tien jaar had zij niet opgehouden te verklaren, dat ze onschuldig was. Pas kort geleden werd het proces herzien, daar de voor naamste getuige de medicus, die had ver klaard, dat hij strychnine in het lijk van den echtgenoot had gevonden wegens ,,onacht- zaamheid" in een andere zaak door het depar- tement van openbare gezondheid was ont- slagen. Toen in het Hof van Assisen den ambtenaar, die destijds openbaar aanklager was in het proces, thans als getuige werd gehoord en hem werd gevraagd of hij ooit nog den ont- slagen medicus als expert in vergiftjgings- zaken zou willen aanvaarden, antwoordde hij ontkennend. Dit droeg er toe bij de jury het ,,neen" te doen uitspreken toen haar werd gevraagd of Clementine Lysses schuldig was. Een van de herinneringen aan den grooten oorlog in Frankrijk is - schrijft ,,De Tele- graaf" het bureau voor tijdens den oorlog verloren kinderen, dat na een bijna twintig- jarig bestaan nog steeds handenvol werk heeft. Nog steeds wordt gezocht en gespeurd naar kinderen, die twintig en meer jaren ge leden zoek raakten in de verwarring van het krijgsrumoer en thans volwassen menschen zijn, her- en derwaarts verspreid door het land en over de wereld. Een oudonderwijzer, Lechantre geheeten, heeft destijds het initiatief tot dit werk ge- nomen en leidt nog altijd deze instelling, die in verloop van tijd zooveel getroffen gezinnen weer gelukkig gemaakt heeft en ook thans, terwijl de weg der nasporingen steeds langer en ingewikkelder geworden is, nog hereenigin- gen weet te bereiken, die op wonderen gelijken. Een daarvan heeft zich dezer dagen in de Noord-Fransche stad Charleville afgespeeld. Een ziekelijke grootmoeder en een half* verlamde moeder leefden er met een dochter, die met oneindige moeite in het onderhoud van dit arme gezin wist te voorzien. Zuchtend be- spraken zij soms, hoe alles anders had kunnen zijn, wanneer niet de oorlog behalve den vader ook het kleine zoontje weggenomen had. In 1915 regenden de bommen neer op Char leville. De vijand naderde. In paniek ontruim- den de bewoners de stad met treinen, vracht- wagens, karren en alle denkbare vervoermid- delen. Tal van gezinnen raakten uit elkaar. De meesten vonden elkaar terug buiten de ge vaarlijke zone of bij hun terugkeer na het ver- trek van den vijand. Maar vooral kleine kin deren, die zelf den weg naar huis niet konden vinden, bleven zoek. Daartoe behoorde een 3- jarige dreumes, Camille geheeten, dien zijn moeder vergeefs zocht na de vlucht, na den terugkeer en nog geruimen tijd na den oorlog. Niemand wist of hij dood of levend was, wie hem opgenomen had, of waarheen zijn weg hem gevoerd had. Het bureau voor verloren kinderen zou zijn best doen. Afwachten was al wat de moeder verder vermocht. Nu, 22 jaar later, is plotse ling een brief van het bureau gekomen. „Wij hebben uw Camille teruggevonden. Hij is in militairen dienst in een der Oostelijke departementen". Enkele dagen later kwam Camille met verlof, een stevige sergeant van 25 jaar, opgewassen tegen het leven, en klaar om de zorg voor het behoeftige gezin op zich te nemen. UITBREIDING VAN DE JAPANSCHE WALVISCHVLOOT. Zooals bekend hebben Japan en Zuid-Afrika zich niet bij de in Londen tot stand gekomen overeenkomst betreffende de walvischvangst aangesloten. De deelneming van deze beide landen aan de 7 December a.s. beginnende vangperiode in de Zuidpoolzee, zal volgens het Berliner Tageblatt niet bpzonder groot zijn. Naar verluidt zal Zuid-Aftika met slechts den moederschip en acht vangbooten en Japan met twee moederschepen en een overeenkomstig aantal vangbooten deelnemen. Ook de pro- ductie-capaciteit van de Japansche walvisch- vaarders is niet zeer groot, daar het hier slechts schepen betreft van 9839 en 14.400 ton. Oip de Japansche werven zijn echter twee groo- tere walvischvaarders in aanbouw van resp. 18.000 en 16.000 ton. Men verwacht dat, in dien deze schepen nog v66r December klaar zijn, zij nog aan de a.s. vangperiode zullen deelnemen. Behalve deze twee schepen bouwt Japan nog 6 an'dere walvischvaarders, zoodat de Japansche walvischvloot binnenkort over tien moederschepen zal beschikken. EEN PROOES TEGEN ZICHZELF. Toen Huguette Massin tien jaar geleden te Parijs trouwde, sloot haar bruidegom met haar een contract, waarbij hij zich verplichtte haar jaarlijks 20.000 frcs te betalen. In het huwelijk had hij dit contract echter niet nage- komen. En toen de heer Massin nu kort ge leden stierf, was hij dus zijn vrouw 200.000 frcs schuldig. Bij de opening van het testa ment bleek, vertelt het Vad., dat hij zijn heele nalatenschap aan zijn kinderen als universeele erfgenamen had vermaakt. Maar als execu- trice testamentaire had hij zijn vrouw be- noemd. Om nu haar aanspraak te kunnen doen gel- den moet Madame Massin der executrice- testamentaire van haar man een proces aan doen. Daar ze echter zelf deze executrice- testamentaire is, moest ze tegen zichzelf een proces beginnen, wat ze dan nu gedaan heeft. HIJ KWAM HAAR DADELIJK VERDACHT VOOR. Inbrekers, schrijft men uit Parijs aan De Telegraaf", zegt men, lezen altijd met belang- j stellmg de krant, om te zien, hoeveel hun buit is' en of ziJ hun werk goed gedaan hebben. Soms blijken zij waardevolle dingen s vergeten te hebben en als zij dan erg brutaal zijn wil het weleens gebeuren, dat de heeren korten tgd later terugkomen, om de rest ook te halen. Er was bij een brutale inbraak in een Parijsch appartement dicht bij de Champs Elysees ook het een en ander vergeten, hoe- wel de buit toch nog 5000 francs beloopen had Woensdagmorgen nu werd er bij de bestole- nen gebeld. Het dienstmeisje, dat alleen ,^as' en het n°g op haar zenuwen had van alle politie- en krantenmenschen, die den vorigen dag de deur piatgeloopen hadden. deed open, en zag een donker heerschap in het por- taal staan. Een neger, meende ze, ele°ant fwi en,met een tasch onder den arm. Deduceerend en combineerend kwam het meisje snel tot de overtuiging, dat die tasch voor het overgebleven tafelzilver bestemd was, vooral toen de neger uit eigen beweging over de inbraak begon. Zonder verder op zijn verhalen te letten, mompelde ze iets van "even wachten trok moedig de deur achter zich dicht, glipte langs den inbreker been en holde de trap*af naar de concierge. Deze sloot onmiddellijk alle deuren af en gmg met het meisje ergens opbellen naar de politie. Een auto vol agenten verscheen spoe- dig in de nauwe, drukke straat, en, terwijl een steeds groeiende aploop het verkeer stillegde slopen de agenten met de revolvers in de vuist de trap op. Het niets vermoedende individu stond nog rustig voor de deur van het appar tement, wat wel bewees hoe brutaal hij was. Gelukkig stond hij met zijn rug naar het trapgat en met een grooten sprong zat de voorste agent hem op den rug, voor hij wist wat er goed en wel aan de hand was. Zijn tasch met werktuigen viel kletterend op den grond. Snel werd hij op wapens gefouilleerd toen losgelaten, maar met de revolvers op hem gericht. Met een breeden grijns op zijn donker gelaat draaide de man zich om. ,,Goeden morgen collega's, groette hij spot- tend en toonde zijn papieren. Het was een mspecteur van den vingerafdrukken-dienst, geboortig uit de Fransche kolonie Martinique en aldus van huis uit met een donkerbruine gelaatskleur begiftigd. Zijn papieren lieten geen twijfel aan zijn identiteit en de agenten konden slechts excuses stamelen over een geestdriftige arrestatie, terwijl het verschrikte dienstmeisje niets beters te doen wist, dan in tranen uit te barsten, zoodat het een zeer schilderachtige groep werd, die zich even later bij het opengaan van de deur in plaats van een zwaar geboeiden misdadiger aan de wach- tende menigte vertoonde. CLINGE. Huwelijks-aangiften. 26 Sept. Rene Emeri Smet, oud 26 j., jm. en Agnes van Wesemael, oud 24 j., jd. 27 Sept. Oscar Schuddings (van Kieldrecht, oud 28 j., jm. en Emma van Wal- le, oud 26 j., jd. 29 Sept. Aloysius Renatus Totd (van Melsele), oud 26 j., jm. en Pharail- (!e de Caluwd, oud 29 j., jd. 30 Sept. Alphon- sus Plasschaert, oud 24 j., jm. en Wilhelmina van Broeck, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 1 Oct. Charles Louis Koster, oud 25 j., jm. en Alice Bleijen- berg, oud 21 j., jd. Karel Lodewijk Stroobandt (van Stekene), oud 23 j., jm. en Anna Maria de Puysseleyr, oud 24 j., jd. Geboorten. 3 Sept. Albert Florent, z. van Karel van Poele en van Mathilda Verstraeten. 4 Sept. Michael Victor, z. van Josephus Lam- pers en van Jose DiUis. 11 Sept. Maria Josephina Constance, d. van Joseph Leon Smet en van Elisabeth Vereecken. 18 Sept. Paula Valaria Maria, d. van Rudolphus de Deckere en van Dorothea d'Haens. 21 Sept. Maria Anna Cornelia Hendrina, d. van Johannes Snelders en van Anna de Vlaming. 25 Sept. Paul Jozef Marie, z. van Aloisius de Deckere en van Anna Kerkhaert. SAS VAN GENT. Huwelijks-voltrekkingen. 2 Oct. Johannes Adrianus Braet, oud 25 j. en Augusta Euphra sia Jeanette Janssens, oud 22 j. Geboorten. 28 Sept. Catharina Helena, d. van Jacobus Klaassen en van Helena de Groote. WESTDORPE. Huwelijks-aangiften. 3 Sept. Prudent Oscar van Graefschepe, oud 27 j. en Elza Paulina de Block, oud 22 j. Huwelijks-voltrekkingen. 2 Sept. Michel Julien Camille Hamerlinck, oud 35 j. en Mag- dalena Elvira Maria van Hecke, oud 36 j. 23 Sept. Prudent Oscar van Graefschepe, oud 28 j. en ,Elza Paulina de Block, oud 22 j. Geboorten. 4 Sept. Nelly Marie, d. van Adriaan Benjamin van 'Hoeve en van Janna van Doeselaar. 30 Sept. Bernardus Ludwig Ddsire, z. van Ferdinandus Jacobus Slock en van Ancelma Maria de Cooker. Overlijden. 4 Sept. Sophia Bogaert, oud 85 j., wed. van Augustus Schelfhaut. 20 Sept. Maria Catharina Remijnsen (overl. te Ter Neuzen), oud '9 j., d. van Louis en van Jaco- mina de Groote. 29 Sept. Een als levenloos aangegeven kind van Adolf Jean Oscar Plas schaert e. v. Margaretha Celestina Camiella Pladet. 30 Sept. Henny August Laurijs (overl. te Middelburg), oud 9 m., z. van Oscar Adolf en van Augusta Maria Dumez. SAS VAN GENT. In de week van 26 Sept. tot 2 Oct. hebben zich in deze gemeente gevestigd: E. M. J. G. Ingels, zonder beroep, van Bouchaute. L. C. A. Kusmann en echtg., bankwerker, van Ter Neuzen. M. J. Seegers, zonder beroep, van Ter Neuzen. Vertrokken: E. F. Fontana en echtg., naar Napels (It.). WESTDORPE. In de afgeloopen maand hebben zich in deze gemeente gevestigd: A. M. Vermandel, van Sas van Gent. W. L. W'inne, van Sas van Gent. P. (A. van Gremberghe en gezin, van Axel. L. Comelissens en gezin, van Sas van Gent. (M. de Mul, van Leiden. M. M. Dobbelaar, van Vogelwaarde. E. de Man, van Selzaete. M. Janssens, van Vlissingen. Vertrokken I. Mileijn, naar Selzaete. J. Wolfert en gezin, naar Axel. M. J. de Lijser en gezin, naar Rheden. I. F. P. F. Spittaels, naar Appels. U. van Keulenbroeck, naar Ter Neuzen. S. I. Brevet en gezin, naar Sas van Gent.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 6