Ter Neuzensche Courant Binnenland Buitenland. Sport Vrijdag 8 Oct. 1937 No. 9667 DERDE BLAD VOETBAL VAN VERSTERKING VAN HET ONDER- OFFICIERS-KADER. Wanneer de plannen betreffende de uitbrei- ding van de weermacht tot uitvoering raken, zal de behoefte aan onder-officiers-kader zich sterk doen gevoelen. In verband daarmede heeft de Minister van Defensie thans reeds maatregelen getroffen om hierin te voorzien. De Minister heeft aan de regimentscomman- danten per circulaire medegedeeld, dat dienst- plichtige onderofficieren van de lichting 1934, 1935 en 1936 en geboren op of na 1 Januari 1914 en die daartoe alsnog genegen zijn, voor den tijd van zes maanden op de voor capitu- lanten geldende bepalingen in werkelijken dienst kunnen komen. Na drie maanden kun- nen deze onderofficieren dan worden voorge- dragen voor onderofficier-capitulant. Het iaat zich aanzien, dat onderofficieren, weike geschikt worden bevonden, definitief als sergeant-capituiant zouden worden be- noemd. Deze bepaling geldt voor alle regimenten in- fanterie (van het le tot en met het 22ste), de regimenten grenadiers en jagers, het regiment wielrijders, cavaierie, luchtdoeiartilierie, genie, het corps pontonniers en torpedisten en het regiment motorartiiierie. Voor benoeming tot onderofficier-capitulant kunnen voorts ook in aanmerking komen dienstplichtige onderoffi cieren der S.D.O.A. uit Middelburg, weike zijn opgeleid tot sergeant-majoor-administrateur of fourier. DE OORLOGSTAAK VAN HET ROODE KRUIS. De jaarlijks door het hoofdbestuur van het Nederiandsche Roode Kruis te houden groote oefening zal dit jaar plaats hebben op 16 October a.s. De algemeene leiding is opge- dragen aan den legercommissaris, kolone) b.d. W. J. Lucardie, aan wien is toegevoegd de militaire commissaris luitenant-kolonel b.d. J. de Waal. Was tot nog toe de onderstelling meestal gebaseerd op natuurrampen, zeer ernstige groote ongelukken e.a., zoo zal dit jaar een deel van de oorlogstaak van het Roode Kruis als grondslag van de oefening worden geno- men. Het doel der oefening is n.l. het oefenen van een gedeelte van den dienst op een afvoer- station en in een afvoerhaven, alsmede het inrichten van een hulpziekeninrichting tegelijk met het verleenen van eerste hulp en het in richten van spoorwagens en vrachtauto's voor het vervoer van zieken en gewonden met voor- bereid en geimproviseerd materiaal. Daarvoor dient de volgende onderstelling: Blauwe en roode troepen zijn in een hevig gevecht gewikkeld ten oosten van, Breda. Op den 16den October zijn tusschen 8 en 11 uur aan de afdeeling „vervoer" van het af- voerstation Etten-Leur van een der hoofd- vei'bandplaatsen 50 gewonden aangekomen, die door de zorg van het Nederiandsche Roode Kruis per trein en auto/vaartuig moeten wor den vervoerd naar de evacuatieplaats Zeeland (Goes) en naar de afvoerhaven Bergen op Zoom. Daar de oefening te Etten-Leur begint, moeten de gewonden, die in werkelijkheid ge- heel verbonden aldaar zouden aankomen, nu nog eerst van verbanden worden voorzien, ter- wijl ook de spoorwagens en vrachtauto's ge- reed moeten worden gemaakt voor het ver voer van zieken en gewonden. Nadat dit is geschied, worden de zieken en gewonden ingeladen en begint het vervoer per extra-trein en auto. De trein gaat dadelijk door naar Goes; de auto's gaan naar Bergen op Zoom, waar intusschen een schip gereed is gemaakt om de gewonden verder te vervoeren naar Wemeldinge, vanwaar zij per auto naar Goes worden gedirigeerd. Met de leiding der werkzaamheden te Etten- Leur is belast de militaire commissaris, majoor b.d. J. M. van der Heijde, met de leiding te Bergen op Zoom de militaire, commissaris kolonel b.d. J. van Arkel, terwijl als chef van de hulpziekeninrichting te Goes zal optreden Dr. Verspeyck Mijnssen. Deze heeren krijgen de beschikking over de noodige doktoren van de transportcolonnes, alsmede van de noodige helpers en helpsters van de colonnes Helmond, Eindhoven, Tilburg, Waalwijk, Oisterwijk, Breda, Bergen op Zoom, Middelburg, Vlissingen, Ter Neuzen en Zaam- slag. Het station Goes wordt gedeeltelijk inge- richt als uitladingsstation, vandaar worden de gewonden getransporteerd (gedragen) naar de hulpziekeninrichting en daar opgenomen. Deze hulpziekeninrichting is gevestigd in het weeshuis te Goes, dat in werkelijkheid ook als zoodanig dienst zal moeten doen, hetgeen alles minutieus is voorbereid. Voor deze oefe ning zullen echter maar 27 bedden worden op- geslagen. Het voor deze inrichting benoodigde materiaal wordt van Den Haag uit aange- voerd in werkelijkheid zou dat in Goes moe ten worden verzameld - het materiaal voor het inrichten van de spoorwagens wordt wel- willend beschikbaar gesteld door den inspec- teur van den geneeskundigen dienst der land- ma cht. Het ligt in de bedoeling na afloop der oefe ning een ddfild te houden, waarbij een plaatse- lijke muziekvereeniging haar medewerking zal verleenen. Na afloop daarvan worden de transportcolonnisten en helpsters vereenigd aan een gezamenlijken maaltijd. Zooals u zult weten, is het aanmunten van goud een min of meer particuliere aange- legenheid. Het zijn de Nederiandsche Bank of andere groote banken, die daartoe overgingen. Nu is het muntloon, dat berekend wordt per K.G. goud, verschillend voor tientjes en vijfjes. Dat laat zich trouwens heel gemakkelijk hooren, omdat er uit een hoeveelheid goud tweemaal zooveel vijfjes kunnen worden ge- slagen als tientjes. In het algemeen zal dus een particulier, wanneer hij goud wil laten aanmunten, dit eerder laten doen in den vorm van tientjes, dan in dien van vijfjes, omdat dit een directe besparing oplevert. In het al gemeen is nu wel juist gebleken de veronder- stelling, dat de opneming in de muntwet van het gouden vijfje een dood geboren kindje zou zijn. Wat de gouden tientjes betreft, die zitten in hoofdzaak bij de Nederiandsche Bank en zij zullen daar wel niet meer vandaan komen. Maar hoe het ook zij, practisch gesproken is het gouden vijfje al jaren van de baan en daarmede is tevens vervallen de aanleiding om de nieuwe centen duidelijk te onderscheiden van de vijfjes. Voortaan zal dus de jeugd weer blij ge maakt kunnen worden met een blinkenden nieuwen cent, die in de oogen van kinderen toch nog meer merkwaardig is dan een ge- bruineerde of een oude cent! HET DIENST NEMEN BIJ EEN DER STRIJDMACHTEN IN SPANJE. Op vragen van het Tweede Kamerlid De Visser betreffende intrekking van den alge- meenen maatregel van bestuur van 11 Juni 1937 in zake het dienst nemen bij een der strijdmachten in Spanje heeft de heer Gose- ling, Minister van Justitie, o.m. geantwoord: Zooals de Minister van Staat, Minister van Buitenlandsche Zaken a.i. reeds mededeelde in antwoord op de tot hem door den heer De Visser gerichte vraag van gelijke strekking, laat de regeering, gelijk bekend verondersteld mag worden, zich met de haar ten dienste staande middelen op de hoogte houden van de ontwikkeling van zaken betreffende den strijd in Spanje. De heer De Visser had voorts gevraagd: Is de Minister niet van meening, dat de politiek van non-interventie heeft gefaald en deze onder de huidige omstandigheden tot ge- volg heeft een eenzijdige benadeeling van de wettige Spaansche regeering? Acht de Minister het niet noodzakelijk, dat met het oog op de genoemde feiten afgezien worde van diverse maatregelen, die getroffen zijn in verband met de non-interventie en zeer in het bijzonder van den maatregel van be stuur van 11 Juni j.l., waarbij het verboden wordt eenige handeling te verrichten, weike hetzij op dienstneming bij een der strijdmach ten in Spanje gericht is, hetzij ten doel heeft het in dienst treden bij een der strijdmachten te bevorderen Op deze vragen geeft de Minister een ont- kennend antwoord. Voorts zegt hij: De Regeering heeft die maatregelen ge- nomen, weike zij noodzakelijk heeft geacht om het gestelde doel te bereiken. Zoo aan de hand van het wetboek van Straf- recht tegen ronselen, zooals dat met betrek- king tot Spanje pleegt te geschieden, afdoende zou kunnen worden opgetreden, zouden geen nadere voorzieningen zijn getroffen. STAKING AAN DE BRUSSELSCHE HAVEN. Wegens het uitblijven van het Koninklijk besluit, waarbij de 40-urige arbeidsweek evenals reeds te Antwerpen en te Gent het geval is met behoud van het vroegere loon wordt ingevoerd, hebben de Brusselsche haven- arbeiders Woensdag het werk verlaten. Aan de voorhaven werd eerst nog enkele uren ge- werkt, maar weldra sloeg de staking ook naar dit gebied over. Alleen te Vilvoorde was de toestand Dinsdagavond nog steeds normaal. Het aantal stakers bedraagt ongeveer 700. UITBREIDING VAN DE DUITSCHE HUWELIJKSLEENINGEN. Bij de opening van een nieuwe rijksfinancien- school te Meersburg deelde staatssecretaris Reinhardt van het ministerie van financien mede, dat in de toekomst per jaar 200.000 huwelijksleeningen zullen worden uitgegeven. Bovendien zal in het vervolg ook de huwelijks- leening worden verstrekt, wanneer de vrouw in loondienst blijft. Tot nu toe was de vrouw verplicht ontslag te nemen uit haar betrek- king, wanneer een paar in het huwelijk wilde treden aanspraak maakte op een huwelijks- leening. Deze maatregel is genomen, omdat de oorspronkelijke reden voor de huwelijks leeningen, de werkloosheid, is verdwenen. DE STUDIEREIZEN VAN DEN HERTOG VAN WINDSOR. Het inkomen van den hertog van Glouces ter bedraagt volgens de civiele lijst 36.000 pond sterling jaarlijks, dat van den hertog van Kent 23.800 pond sterling. ABESSYNIe kost te veel. Kolonel Tweed, een man, die sinds vele jaren met Lloyd George samenwerkt en voor zijn politiek adviseur doorgaat, is juist van een reis door Italie naar Engeland teruggekeerd. Bij zijn thuiskomst heeft hij de meening uit- gesproken, dat de Abessynische veldtocht ten- slotte zal leiden tot een noodlottige financieele inzinking in Italie. Indien Mussolini, vond Tweed, zijn imperia- listische plannen beter had bekeken, zou Italie een economische ineenstorting hebben kunnen vermijden. De kosten van den oorlog, nog niet ten voile betaald en de zware opofferingen, die worden geeischt zijn te groot geblekenfvoor de binnenlandsche hulpbronnen nu buitenland sche leeningen achterwege blijven. De teeke- nen zijn onmiskenbaar zelfs voor den meest oppervlakkigen waarnemer. De hoedanigheid van de goederen in de beste winkels is slecht. Er zijn weinig automobielen en die er zijn, zijn van inferieure soort. Er is een minimum van gelegenheid voor ontspan- ning in de steden en het gezelligheidsleven is zeer beperkt. De middenstand kan zich de be- scheiden luxe van vroeger niet meer veroor- loven. De handwerkslieden en de landarbei- ders, de laagstbetaalden in Europa, moeten het zonder eenvoudige levensbehoeften als boter en vleesch stellen, omdat deze levensmiddelen schaarsch en te duur zijn. In alle gemeenten en provincies hoort men de zelfde opmerking: „Te veel macaroni". Mussolini is er in geslaagd, gaat kolonel Tweed voort, Italie op bewonderenswaardige wijze in de oogen van de wereld te herstellen, maar tegelijkertijd heeft hij de bevolking van het lanft grootendeels teruggebracht tot een stoffelijk levenspeil, 'dat slechts vergeleken ksy? worden met de eentonigheid van leven en de armoede van de Aziatische volken. Het gezag van Mussolini is echter even hoog als altijd, omdat de nood en de ontbering wor den toegeschreven aan den Volkenbond. De kolonel heeft geen bittere gevoelens tegenover Engeland bespeurd, afgescheiden van die van eenige staatsambtenaren. Ook waren de hoffelijkheid en het goede humeur van het Italiaansche volk onveranderd ge- bleven. BALANS VAN DEN SPAANSOHEN BURGEROORLOG. Het Spaansche kabinet beschikt over cijfers betreffende het aantal slachtoffers van den burgeroorlog. Van een zijde, waar men ver- zekerde, deze geheime cijfers met eigen oogen gezien te hebben, verneemt United Press, dat dit aantal thans reeds meer dan 1.320.000 zou bedragen. Deze berekening is een eerste poging om tot een nauwkeurig onderzoek naar het aantal dooden te komen. Zij is gedaan door een groep officieren van gezondheid, met behulp van de politie, vakvereenigings- en politieke leiders in heel Spanje. Onder de gevallenen zijn in de eerste plaats zij, die in den strijd gesneuveld zijn, t.w. 110.000 man der regeeringstroepen en 250.000 nationalisten. In de tweede plaats zij, die ach- ter het front gevallen zijn: 400.000 nationalis ten en 500.000 regeeringsgetrouwen. Hieronder zijn wel begrepen zij, die door executies vielen, doch niet de burgers, die bij de bombardemen- ten omkwamen. Van de burgerbevolking vie len 50.000 regeeringsgetrouwen, 10.000 natio nalisten. Spanje had, vd<5r de burgeroorlog uitbrak 24% millioen inwoners. Ongeveer 5 pCt. van de bevolking is thans tengevolge van den strijd gedood. Rekent men daarbij de vele uitgewekenen, de voor 't leven vermink- ten enz. dan komt men tot de conclusie, dat de bevolking van Spanje tot 20 millioen is teruggeloopen. NIEUWE CENT ZAL WEER BLINKEN. Neen, nieuw is het eigenlijk niet, dat er thans weer ongebruineerde centen in omloop komen, aldus merkte de rijksmuntmeester, Dr. W. J. van Heteren, op in een onderhoud, dat het „Utrechtsch Nieuwsblad" met hem had naar aanleiding van het feit, dat een dezer dagen nieuwe centen waren gezien, die de kleur van ongerept brons hadden. En de rijksmuntmeester voegde er aan toe: Sinds een jaar of vijf worden de nieuw aange- maakte centen al niet meer gebruineerd. Dat dit niet opviel is het gevolg van het feit, dat er in de laatste jaren geen of weinig nieuwe centen in circulatie zijn gekomen. Zij werden in de kluizeh bewaard om ze naar gelang van de wenschelijkheid in het verkeer te brengen. De reden van dat bruineeren school toch inderdaad in de omstandigheid, dat het inder- tijd gewenscht was de nieuwe centen minder te doen gelijken op de gouden vijfjes?, zoo vroeg men verder. Het antwoord was bevestigend: en, zoo .""de de heer Van Heteren er bij, het is mijn meening, dat wij wel nooit weer gouden vijfjes te zien zullen krijgen. De officeele mededeeling van den hertog van Windsor, dat hij zich zal gaan wijden aan de bestudeering van de huisvesting van werklie- den en andere sociale vraagstukken heeft in Engeland sterk de aandacht getrokken, meidt United Press. Men acht de mededeeling ook van politieke beteekenis. Het doel van 's her- togs werkzaamheid zou zijn de openbare mee ning in Engeland er van te overtuigen, dat hij haar belangen, speciaal wat betreft de werk- manswoningen, zeer ter harte neemt. Door zijn reizen naar landen, die hij uitkiest, zal hij in contact komen met de staatslieden, op de hoogte blijven van de intemationale politiek en de aandacht der staatslieden op zichzelf vestigen. Daardoor krijgt hij een ge- schikte gelegenheid om indirect critiek te oefenen op elke aan het bewind zijnde Brit- sche regeering, n.l. door de aandacht te vesti gen op hetgeen de arbeiders noodig hebben. Hij stelt zijn aanhangers in Engeland in staat de belangstelling voor hem warm te houden, zoodat het enthousiasme niet bekoelt. Mocht het Britsche rijk te eeniger tijd door een wereldgebeurtenis bedreigd worden, dan zou hij desgevraagd steeds een belangrijke rol kun nen vervullen. De Amerikaansche minister van arbeid heeft aan persvertegenwoordigers verklaard, dat alle departementsdiensten ter beschik king zouden staan van den hertog van Wind sor, ingeval hij zich naar de Vereenigde Staten zou begeven om zijn economische stu- die voort te zetten. De onderhandelingen die de hertog van Windsor te Parijs voert met zijn juridische en financieele adviseurs, betreffen, zoo mel- den Engelsche bladen, technische aangele- genheden betreffende financieele schikkingen tusschen den hertog en den koning, die eeni- gen tijd geleden zijn tot stand gekomen. De hertog heeft een aanzienlijk particulier vermogen; 't bedraagt ongeveer 900.000 pond sterling. Hij ontvangt geen bijdrage van den staat, maar krijgt een particuliere toelage van 25.000 pond sterling van koning George. Toen de hertog van Windsor nog koning was, betaalde hij een dergelijke toelage uit de inkomsten van het hertogdom Cornwall aan den hertog van York. ROOSEVELT WAARSCHUWT. Op zijn reis door de Vereenigde Staten heeft president Roosevelt te Chicago een rede over den internationalen toestand gehouden. Hij zeide, dat de politieke situatie ernstige onge- rustheid wekt bij alle volken, die in vrede en vriendschap met elkaar wenschen te leven. Er heerscht thans een terreur en de minach- ting voor het intemationale recht is zoo groot geworden, dat de fundamenten der beschaving daardoor bedreigd worden. Zonder oorlogsverklaring, aldus Roosevelt, zonder waarschuwing of rechtvaardiging van Senigen aard worden non-combattanten, ook vrouwen en kinderen, meedoogenloos vermoord door de bommen der vliegtuigen. In zooge- naamden vredestijd worden schepen door duik- booten aangevallen en vernield, zonder reden en zonder waarschuwing. Volken, die voor zichzelf vrijheid eischen, weigeren anderen die vrijheid. Onschuldige volken worden wreede- lijk opgeofferd aan de begeerte naar macht en hegemonie, die ieder gezond verstand mist. Indien wij een wereld, waarin wij vrij mogen ademen en zonder vrees in vriendschap kun nen leven, willen behouden, moeten de vrede- lievende naties met gemeenschappelijke krachtsinspanning de wetten en beginselen, waarop de ware vrede steunt, verdedigen. Het is noodzakelijk dat het geloof in het gegeven woord en in de waarde van het verdrag weer- keert en dat men erkent, dat de moraal van volken even belangrijk is als die van het individu. In technisch en moreel opzicht bestaat er een onderlinge afhankelijkheid, waardoor geen enkele natie zich geheel kan afsluiten voor een oeconomische of politieke beroering elders in de wereld. De intemationale anarchie vemielt alle grondslagen van den vrede en brengt de veiligheid van iederen staat, klein of groot, in gevaar. Het is dus voor de Vereenigde Staten van het grootste belang, dat het heilig karak- ter der intemationale verdragen en de inter- nationale moraal hersteld worden. Na een zinspeling te hebben gemaakt op het hooge percentage der begrootingen, dat voor bewapeningsdoeleinden bestemd is, zeide Roo sevelt, dat dit voor de Vereenigde Staten veel lager is 11 of 12 procent. Wij zijn vast be- sloten, aldus vervolgde de President, buiten den oorlog te blijven. Toch kunnen wij ons niet beveiligen tegen de heillooze gevolgen van den oorlog en tegen de kans, dat wij erin worden medegesleept. Wij treffen maatrege len, die deze kans tot een minimum terug brengen, maar wij kunnen niet volledig be- schermd zijn in een wereld van wanorde, waar vertrouwen en veiligheid ver te zoeken zijn. Indien de beschaving moet blijven bestaan, moeten de beginselen van den vrede hersteld worden. Amerika haat den oorlog en streeft dus met toewijding naar het herstel van den vrede. Roosevelt zeide nog, dat bepaalde landen een burgeroorlog aanstoken, door er aan deel te nemen en dat tegenover naties, die hen nooit eenig kwaad hebben gedaan. Het schijnt onge- lukkigerwijze waar te zijn, dat de epidemie van de illegaliteit voortschrijdt. Wanneer een epidemie eener menchelijke ziekte zich uit- breidt, dan neemt de gemeenschap maatrege len om de zieken af te zonderen ten einde de publieke gezondheid te beschermen. Roosevelt sprak voor meer dan 50.000 men- schen en zijn woorden werden radiografisch verspreidt. Herhaaldelijk werd de President onderbroken door toejuichingen en aan het einue gewerd hem een geweldige ovatie. Na zijn rede gebruikte hij den maaltijd te- zamen met kardinaal MUndelein. Reuter meldt uit Washington, dat men daar in welingelichte kringen de rede van Roosevelt beschouwt als een der belangrijkste, weike hij °°it over de buitenlandsche politiek heeft ge houden. Men vat haar op als een aanwijzing, dat de Vereenigde Staten bereid zouden zijn iedere gemeenschappelijke poging tot herstel van den wereldvrede te steunen. INTERVIEW MET TSJANG KAI SJEK. Uit Nanking wordt gemeld, dat Tsjang Kai Sjek aldaar den correspondent van Havas een interview heeft toegestaan. Op de vraag of zich in den loop der vijan- delijkheden nog onvoorziene factoren hadden voorgedaan, antwoordde de generalissimus den correspondent: ,,De gebeurtenissen komen over het geheel genomen overeen met de ver- wachtingen en zij maken voldoende de redenen duidelijk, waarom China den oorlog niet wilde". Vraag: „Verwacht China iets van de bui tenlandsche mogendheden?" Antwoord: „Wij verwachten van de vrede- lievende mogendheden de verdediging van de beginselen, die in het Volkenbondspact zijn vastgelegd en verwachten dus snelle toepas- sing van economische sancties tegen Japan". Vraag: ,,Wijst de concentratie van Japan- sche troepen in Mandsjoekwo niet op de mo- gelijkheid van Japansche agressie tegen de Sowjet-Unie Antwoord: Agressie is een besmettelijke ziekte, die zich hier reeds geopenbaard heeft. Het zou niet verwonderlijk zijn, wanner zij ook elders tot%iting kwam". Vraag: „In weike mate zal de bevolking van de Noord-Chineesche provincies, die op het oogenblik door Japan zijn bezet, beinvloed worden door de nieuwe politieke regimes, die in deze gebieden zijn ingesteld?" Antwoord: ,,Gij ziet het in Mandsjoekwo. Na vijf jaar vreemde overheersching doen zich nog zonder ophouden op alle punten opstan- den voor; en de gamizoens zijn niet bij machte een ohderwerping tot stand te brengen. Gij kunt er zeker van zijn, dat de gebieden, die het dichtst bij het centrum liggen en die de laatste jaren een actief aandeel hebben geno men in de beweging tot vernieuwing van China, niet diepgaand getroffen zullen wor den en op den dag, waarop de overweldiger verdwijnt, onaangetast zullen herrijzen. De toekomst is aan den geduldigste; en China ontbreekt het niet aan geduld". Tsjang Kai Sjek ontving den correspondent in de particuliere woning van iemand uit zijn omgeving. Aan zijn zijde bevond zich mevrouw Tsjang Kai Sjek, die zijn naaste medewerk- ster is. DE VOLKENBOND VEROOROEELT HET OPTREDEN VAN JAPAN. De Volkenbondsvergadering heeft Woens- dagavond eenstemmig aangenomen de rappor- ten en de resolutie der commissie van 23, waarin het Japansche optreden tegen China beslist wordt veroordeeld en aan China de zedelijke ondersteuning van den Volkenbond wordt verzekerd en waarbij de Volkenbonds- staten worden uitgenpodigd niets te doen dat de weerstandskracht van China zou kunnen verzwakken en waarin zij tevens worden uit- genoodigd de mogelijkheid van een meer ac- tieve hulp te overwegen en waarbij tenslotte de bijeenkomst van de staten, die partij zijn in het Negen mogendhedenverdrag van Was hington wordt bepleit thans een veel grootere beteekenis heeft verkregen. De eenige staten die zich van stemming onthielden waren Siam, wier delegatie nog geen instructies ontvan- gen had, en polen. Dit laatste land betwistte het recht der Volkenbondsvergadering om op grond van artikel drie van het Volkenbonds- verdrag zonder toepassing ook van de artike- len 10 en 15 een oordeel over bepaalde ge beurtenissen uit te spreken en tot de een of andere Volkenbondsactie te besluiten. Polen had er verder bezwaar tegen, dat de Volken bond als. het /ware een mandaat zou geven aan een bepaalde groep van staten, zooals in deze de staten van het Negen mogendhedenverdrag van Washington. Hier kwam de bekende teleurstelling van Polen, zelf niet tot de groote mogendheden te behooren, waardoor hetzelf tot vrijwel alle conferenties zou worden uitge- noodigd, weer duidelijk om den hoek kijken. Wellington Koo verklaarde de voorstellen der commissie van 23 te aanvaarden. Zij gaan weliswaar lang niet 'zoo ver als de Chineesche regeering had gewenscht, doch zijn toch een stap in de gewenschte richting. In het bijzon der sprak Wellington Koo zijn vol'doening er- over uit, dat de Volkenbondsvergadering door de aanneming der rapporten en resolutie van de commissie van 23 had te kennen gegeven dat het Chineesch-Japansche geschil de ge- heele volkerengemeenschap aangaat en dat de kwestie van vrede en veiligheid voor alle vol ken ter wereld hier op het spel staat. AMERIKA VEROORDEELT OFF1CIEEL HET JAPANSCHE OPTREDEN. Het Amerikaansche departement van staat heeft een verklaring gepubliceerd, waarin de Japansche inval in China wordt veroordeeld en waarin o.m. gezegd wordt, dat de actie van Japan in China in strijd is met de bepa lingen van het negen mogendheden verdrag en eveneens met die van het pact Kellog. Naar Reuter hierover nader meldt, is het niet twijfelachtig, dat de Vereenigde Staten na deze verklaring de bedoeling hebben met den Volkenbond zoo ver mogelijk sarnen te werken met betrekking tot de crisis in het Verre Oosten. De verklaring van het depar tement van staat zegt met name: In het licht van de ontwikkeling in het Verre Oosten is de Amerikaansche regeering gedwongen tot het besluit te komen, dat het Japansche op treden in (China niet te vereenigen is met de grondbeginselen weike de betrekkingen tus schen de naties behooren te regelen en verder in strijd is met de bepalingen van het negen mogendhedenverdrag en het pact-Kellog. Onder de beginselen, weike volgens de ver klaring van het departemient van staat ten grondslag behooren te liggen aan de intema tionale betrekkingen, zoodanig dat de Vrede gehandhaafd worde, worden gerekend de ont- houding door alle naties van het gebruik van geweld bij het nastreven van haar politieke doeleinden, de onthouding van inmenging in de binnenlandsche zaken van andere mogend heden, het regelen der intemationale kwesties door een procedure van vreedzame onderhan- deling en ten slotte de eerbiediging-door alle landen van de aanvaarde verplichtingen, aldus respect voor het beginsel der heiligheid van de verdragen. DE VOORGESTELDE DRIE-MOGENI^IHEDEN CONFERENTIE. In bevoegde kringen te Parijs geeft men te verstaan, dat indien Italie nog verder zou dralen met te antwoorden op de uitnoodiging voor de drie-mogendheden conference moge lijk een nieuwe Fransch-Engelsche stap zou volgen bij de regeering te Rome. Men zegt verder nog in het geheel niet te weten weike houding Mussolini zal aannemen, doch men is van meening, dat wanneer het antwoord het karakter van een botte weige- ring zou hebben, die niet zonder reactie van de andere twee mogendheden zou kimnen blijven. DE ZOON VAN EEN BEROEMD MAN AAN HET WOORD. Vittorio Mussolini, die de filmindustrie in Hollywood bestudeert, heeft, naar gemeld wordt, in het eenige interview, dat hij in West-Amerika heeft toegestaan, gezegd, dat hij er bij de Amerikanen van zijn generatie voor gepleit had, de Italiaansche doeleinden te begrijpen. ,,Gij denkt, dat wij graag oorlog widen" aldus zou hij gezegd hebben ,,dat is niet zoo. Mijn land wenscht een ster- ken vrede. WSj gelooven, dat een sterke vrede de eenige duurzame is. Wij, leden van Italie's jeugd, /willen graag de vriendschap van Amerika. Wij willen dat gij ons beter be- grijpt.'1' Vittorio weigerde commentaar te leveren op net bericht, volgens hetwelk zijn "broer Bruno naar Spanje zou zijn gevlogen. Wel herin- nerde hij er aan, dat hijzelf in Abessinie vliegdienst had gedaan. WEENSCHE VROUWEN KOOPEN GEEN JAPANSCHE PRODUCTEN MEER. De correspondent der N. R. Crt. te Weenen meldt, dat sinds enkele dagen de Weensche vrouwen geen Japansche producten meer in de winkels willen koopen, hetgeen dan vooral betrekking heeft op blikjes, vischolie en katoenen goederen van Japanschen oorsprong die voor dezen wegens hun goedkoopte nogal veel gekocht werden. Vele Weensche winke- liers hebben de Japansche waren uit hun uit- stalkasten Weggedaan. De talrijke Chinee- fsche straatventers, die te Weenen rondloopen, eijn sinds eenigen tijd gewoon duidelijk te maken, dat zij Chineezen zijn en geen Japan- pers, tot welk doel zij dan hun pas laten zien. DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. Kon. Nederl. Voetbaibond Afd. TV. Eerste klasse. NOAD ontvangt op haar terrein Juliana de eenige cluib die nog geen enkel winstpuntje de hare kan noemen, daar zij beide door haar gespeelde wedstrijden heeft verloren. Welis waar heeft ook NOAD nog niet veel kunnen vergaren, want slechts 1 punt heeft zij ver kregen uit 2 wedstrijden, doch het voordeel van eigen terrein is zonder twrjfel een voor- sprong en wij gelooven dat dit in dezen strijd van beslissenden aard kan zijn. Wi'llem II krijgt als tegenstander MfW op bezoek en ook hier kan van vrijwel gelijk in kracht zijn- de elftallen worden gesproken, al heeft MIW momenteel 1 punt meer dan Willem H uit 3 wedstrijden verkregen. Zoo het niet tot een gelijk spel komt, zal denkelijk de thuisdub een kleine overwinning kunnen boeken. Roer- mond bracht het vorige week tegen MVV niet verder dan een verdeeling der punten, doch men roemde evenwel de vastberadenheid van haar vertegenwoordigend elftal en het is daar- om, dat wij aan de thuisclub een goede kans geven in haar strijd tegen Eindhoven. LONGA zal de reis naar Bleijerheide maken en het ziet er naar uit, dat deze ontmoeting in het voor deel van LONGA zal eindigen. De groote strijd is voor deze week de kamp tusschen BSV en NAC, de clubs die momenteel als de emstig- ste pretendenten naar het kampioenschap aangemerkt worden. Zij hebben nog geen enkel verliespunt geboekt en de club, die in staat is om haar tegenstander de beide pun ten afhandig te maken, heeft een zeer mooie voorsprong verkregen op haar concurrente, al kan er in den loop van deze competitie nog veel veranderen, want zonder verliespunt komt geen enkele vereeniging er af. Vermoe- delijk zullen de meeste sportliefhebbers aan PSV de beste kansen toedenken en wij scha- ren ons ook aan die zienswijze, al heeft daar- om PSV de buit nog niet binnen, Tweede klasse. Al heeft Hero nog geen enkele wedstrijd verloren, zoo sterk als vorige seizoenen schijnt zij toch niet te zijn en reeds tweemaal moest zij zich met een gelijk spel tevreden stellen. De Zeeuwen, die thans bij haar op bezoek gaan, hebben vorige week velen verbaasd door haar flinke overwinning op Breda en al ver- meenen wij, dat Hero deze snelle ploeg er onder zal weten te houden, toch zal de thuis club alle krachten noodig blijken te hebben. Breda ziet tegenover zich geplaatst RCS uit Souburg, hetgeen voor de thuisclub een extra zware partij beteekest, want het dient' ge zegd, dat deze jongste Tweede klasser zich tot nu toe van haar beste zijde heeft doen kennen en reeds bewezen heeft haar plaats in die klasse waardig te zijn. Het is zeer goed mogelijk, dat ROS, het voorbeeld van De Zeeuwen zal weten te volgen. De Baronie krijgt als gast RBC, weike club momenteel onderaan de lijst staat, dus juist onder de club die zij thans te bestrijden krijgt. Veel valt er dus niet te voorspellen, al zouden gezien de verrichtngen van beide clubs vorge week RBC de beste kansen toegedacht kunnen worden. Een wedstrijd, die veler belangstelling zal trekken, is de plaatselijke ontmoeting Zeelan- diaMiddelburg, dit te meer omdat beide clubs thans nog volkomen gelijk staan in de ranglijst en de tweede en derde plaats deelen. In vroegere seizoenen was er ook steeds span ning, zoo deze clubs tegenover elkaar kwa- men te staan en dan was er een grooter krachtsverschil dan thans het geval schijnt te zijn. Zoo wij de kansberekening zouden moe ten waardeeren, dan zouden wij deze ten voor- deele van Middelburg willen stellen als 3 2, doch het is de vraag of, vooral bij zoo'n plaatselijke ontmoeting, de aloude Middelbur- gers dit tot uiting kunnen brengen. Ten slotte volgt dan nog in deze klasse de strijd Vlissin genGoes, die wel in het voordeel van Vlis singen zal eindigen, want deze club staat zon der eenig verliespunt bovenaan de ranglijst. Derde klasse. Door haar onverwachte nederlaag vorige j week in haar strijd tegen IJzendijke heeft B'iervliet het evenals haar komende tegenstan der Oostburg bij wie zij op bezoek gaat, het nog tot geen enkel winstpunt kunnen brengen en komen dus tegenover elkaar in het veld de clubs die onderaan in de ranglijst staan. Oost burg moest in de 3 reeds gespeelde partijen niet minder dan 23 malen den bal uit haar net halen, doch men moet niet vergeten, dat zij het seizoen moest openen tegen de 3 clubs, die tot de allersterkste in haar afdeeling gerekend j worden. Biervliet had het tot nu vrij wat ge- makkelijker, Ijetgeen niet belette dat 11 doel- punten in haar net verdwenen. Al hebben wij Biervliet nog niet aan het werk gezian, zoo

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 9