ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANOEREN eale TELEFUNKEN KWARTET TELEFUNKEN is nr: No. 9667 VRIJDAG 8 OCTOBER 1937 77e Jaargang DE PACIFIC. Binnenland Buitenland TWEEDE BLAD n. TER NEUZEN, 8 OCTOBER 1937. AXEL. De T A 55 W K is een van de Telefunken muziekapparaten. Een 5 lamps super metfijngenuan- ceerde weergave. Hooge selecti- viteiten gevoeligheid. Uitstekende korte golfontvangst. Vervormings- vrije hoogfrequent-gelijkrichting. Optische afstemming met orthos- coop. Eenvoudige bediening en reine weergave door toepassing van enkelvoudige knoppen. Stijlvolle kast. Vraagt vrijblij- vend demonstratie bij een Telefunken Service Station. Prijs Fl. 135.- Van onze Adverteerders t "'T]irrrT'ir"<'""1Tj^nria'r iWi^Tigy',;?af^lw-'^tgaaCT NEUZENSCHE COURANT K glMHIMUaiMJUOT.aa DE NIEUWE WERELDZEE. Reizen brengt wijsheid, kan althans wijsheid brengen, vooral in dezen tijd nu deskundige leiding of zelfstandige voorbereiding het nieuwe niet meer vreemd behoeft te doen blijven. Dan verruimen wij onzen blik; wij leeren, dat het elders op andere wijze dan bij ons toch ook heel goed en vaak zelfs beter gaat. Wij leeren andere menschen kennen met andere idealen, met andere vooroordeelen ook dan wij in eigen, vaak zoo kleinen kring thuis kennen. Voor hen echter die de reis naar het Verre Oosten gaan ondememen is een dergelijke voorbereiding of voorlichting niet mogeiijk en zoo die gelukkigen dat geprobeerd hebben; bij Port-iSaid al, bij den ingang van de Roode Zee, daar op de grens van West en Oost, van blank en bruin, daar merken zij het wel. Er valt veel kwaads te zeggen van Port-Said, samenvloeisel van al der wereld havensteden schuim, maar boven alles blijft de indruk: hier begint iets geheel nieuws en dat nieuwe is rnij volkomen vreemd. In de aanlegplaatsen van Noord-Afrika was er al dat andere en wij waanden ons al in het Oosten. De witte hui- zen, de blauwe lucht, de indrukwekkende men schen in wijde mantels, steeds statig met lange baarden en groote glinsterende oogen. Zij deden ons denken aan aartsvaders, aan Bijbelsche voorstellingen. Veel daarvan vin- den wij dan ook terug in Port-Said, maar er is meer: een andere atmosfeer, een gewirwar van rassen en volken, beklemmend haast en met een kloppend hart gaan wij nu verder de poort van Azie binned^ dat heel nieuwe tege- moet. En of wij dan verder luisteren naar het woord van een Ghandi, zooals er millioenen naar luisteren, dan wel weer met vele andere millioenen in gelaten aandacht neerzitten bij den Javaanschpn gamelang of ook ons getrok- ken voelen naar de serene wijsheden van het oude China of z66 bij herhaling uit onze over- peinzingen worden opgeschrikt, dat wij ons gaan verdiepen en gegrepen worden door het elan van Japans kampioenschap van Azie; het blijft ons alles in den grond onbegrijpelijk, wanneer wij niet door dat nieuwe laten weg- zuigen alles wat totdien als onomstootelijke westersche axioma's in ons lag vastgeroest. Wanneer wij tot het inizicht van die noodzaak zijn gekomen, zijn wij al een eind op weg en dan wil het toch nog wel dat wij weer op het eigen pad terugkeeren en bijvoorbeeld in de onrust van het nieuwe Rusland de verklaring meenen te kunnen vinden van al die onrustige millioenen rondom de Pacific. Indien het al mogeiijk ware in dezen tijd, nu wij middenin de beroeringen zitten, een breeder en dieper inzicht te geven in de wer- king van al die verschillende krachten, zoo is daarvoor een dagblad zeker niet de plaats. Indien de lezer daarvoor belangstelling heeft, zullen wij deze artikelenreeks nog voortzet.ten met eenige korte beschouwingen over de ver schillende' volkeren, die thans daar in het Verre Oosten bezig zijn, van de Pacific het nieuwe centrum der wereldhuishouding te maken, hoe paradoxaal dat thans ook moge klinken nu China en Japan elkander te vuur en te zwaard trachten te verdelgen. Wij zullen dan zien, hoe de tegenwoordige oorlog voor Japan medr is dan het enkel een uitweg zoe- ken voor zijn overstelpende overbevolking (in 1872 33 niillioen inw., thans met Formosa en Korea te schatten op 93 millioen, met Mand- choerije en Jehol 130 millioen, waarbij een jaarlijksche toename van ruim 1 millioen) en voor China (470 millioen inw. met een jaar lijksche toename van 8 millioen) meer dan het enkel verdedigen van den vaderlandschen bodem, al is ook (of wellicht juist omdat) voor China de groepsgrond eenheid der maatschap- pij en het individu van ondergeschikt belang, in tegenstelling met het Westen waar deze verhouding juist andersom is. Als derde belangrijke factor bij de wording van de nieuwe wereldzee moet dan gerekend worden het nieuwe Rusland, Sowjet-Rusland met zijn geheel afgescheiden nieuwe gedach- tenwereld. Een driehoeksverhouding dus, met China als de begeerde bruid? Wij zullen zien of onze beschouwingen tot deze conclusie moeten leiden. Ten slotte hopen wij uiteen te mogen zetten of en zoo ja op welke wijze het Westen zijn aandeel in dit nieuwe hoofdstuk der wereld- geschiedenis kan hebben. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer is thans bijeengeroepen tegen Dinsdag 19 October te ddn uur. De agenda opent met de wetsontwerpen tot het brengen van verandering in de Grondwet. NAAR AFSCH AFFING VAN CRISIS- ACCIJNS OP RUNDVLEESCH. Naar het Handelsblad vemeemt, zal eerlang waarschijnlijk omstreeks de jaarwisseling ook de laatste 5 crisisheffing op het mnd- en kalfsvleesch worden afgeschaft, zoo- dat dit vleesch dan niet langer de ,,kapstok'' voor de financieele nooden van het Landbouw- crisisfonds zal zijn. Wij herinneren er aan, dat deze crisisaccijns in 1933 op het rundvleesch is gelegd, om uit de opbrengst daarvan de kosten te betalen van het ter beperking van de melkproductie slach- ten, inblikken en aan ondersteunden distri- bueeren" van een kwart millioen, fheest draih- tige, koeien. Minister Verschuur bestempelde dit tegen de borst stuitende slachten van drachtig vee als ..het twee-voor-edn-systeem", aangezien niet alleen 250.000 koeien, doch ook 250.000 toekomstige koeien werden vernietigd. Hij vergat echter, dat van de 250.000 kalfjes, die anders geboren zouden zijn, de helft... stiertjes zouden zijn geweest, die uit den aard van de zaak nimmer den druppel melk zouden hebben gegeven. Tevens vergat hij, dat een deel der vrouwe- lijke kalveren, als gevolg van gebreken en sterfte het nimmer tot volwassen melkkoe zou hebben gebracht. En tenslotte vergat hij, dat een groot deel der aan de regeering ingelever- de beesten, oude, afgemolken koeien waren, die voor deze gelegenheid nog eens drachtig waren gemaakt, Het resultaat van dezen maatregel is dan ook nihil geweest, want de melkproductie heeft haar stijging ononderbroken voortgezet tot heden, nu het mond- en klauwzeer er een stokje voor steekt. Wel is er een tekort aan slacht-vee ontstaan, zoodat thans rundvleesch uit Denemarken moet worden ingevoerd. Een ander gevolg is geweest, dat deze domme maatregel in totaal 'n bedrag van 24.896.000 heeft gekost! Er werd dan ook niet minder dan 20 der waarde van het slachtdier aan accijns geheven. Later is dit verlaagd tot 10 en op 20 Aug. j.l. tot 5 Echter was het bedrag van 25 millioen reeds l^ng afbetaald, zoodat de rund- vleesch-accijns niet langer noodig was voor het doel, waarvoor hij in het leven was geroe- pen. Hij diende nog slechts evenals de 2 a 3 centen op het brood om de kas van het Landbouwcrisisfonds te stijven. Minister Steenberghe wenscht nu aan dezen toestand, wat het vleesch betreft, een einde te maken over eenige maanden. De opbrengst van de 5 berekend per jaar bedraagt 3 a 3M> mil lioen gulden. DE FINANCIEELE POSITIE VAN HET RIJKSPERSONEEL. In de vergadering van de Oentrale Commis- sie voor georganiseerd overleg in ambtenaren- zaken van Dinsdag, 5 October kwam in be- spreking de financieele positie van het rijks- personeel, welke aangelegenheid in de vorige vergadering, der commissie was aangehouden. De sindsdien in de millioenennota door de regeering gedane mededeeling nader door den voorzitter ter vergadering toegelicht dat de budgetaire toestand voorshands geen verhooging der ambtenarensalarissen toelaat, werd algemeen ernstig betreund. Zoowel tegen het feit, dat aan deze publieke mededeeling geen overleg voorafging, als tegen haren in- houd, werden door de organisatievertegenwoor- digers bezwaren aangevoerd. Zoowel op grond van feitelijke gegevens, als op overwegingen van psychologischen aard, achtten de organisatievertegenwoordigers ver hooging van de zoo belangrijk verlaagde sala- rissen van het rijkspersoneel noodzakelijk. In- trekking van het Koninklijk besluit van 4 Dec. 1935, betreffende de laatste 5 salarisverla- ging, werd algemeen het daartoe aangewezen middel geoordeeld. De regeeringsdelegatie zegde toe het door de organisatievertegenwoordigers aangevoerde ter kennis van de regeering te brengen en haar in ovei*weging te geven de centrale com missie omtrent de onderwerpelijke aangelegen heid nadere inlichtingen en motiveering van haar standpunt te willen doen toekomen, zoo mogeiijk v66r dat de behandeling van hoofd- stuk I der Staatsbegrooting plaats vindt. Voorts behandelde de commissie nog eenige regeeringsvoorstellen tot incidenteele wijzi- gingen en aanvullingen van het bezoldigings- besluit, waaronder die, betreffende personeel bij het rijks tucht- en opvoedingswezen. Zij vereenigde zich met het regeeringsvoor- stel tot wijziging en aanvulling van de artike- len 31 en 63 van het arbeidsovereenkomsten- besluit, en daartoe strekkende dat de arbeids- contractanten, wiens contracttijd, door het treden of herplaatst worden in vrijwilligen militairen dienst, pensioengerechtigde dienst- tijd wordt, zijn aanspraak op de in artikel 63, tweede lid bedoelde ,,bijslag" verliest, evenals geldt ten aanzien van den contracttijd welke door den burgerambtenaar is of kan worden ingekocht. TORPEDO AANGESPOELD OP HET STRAND BIJ ALICANTE. Het ministerie van defensie te Valencia maakt bekend, dat dicht bij de plaats, waar de Britsche torpedojager Basilisk" is aange- vallen door een onbekende duikboot, een tor pedo is gevonden, waarvan de kenmerken overeenkomen met die der gewoonlijk door de Italiaansche marine gebruikte torpedo's. De officieele tekst van dit communique luidt als volgt: ,,Het marinestation Alicante deelde gister- avond, 5 October mede, dat op het strand bij Calpe (niet ver van Alicante) een torpedo was gevonden. Deze torpedo is lang 5.20 M. en Iheeft een doorsnee van 45. Torpedo's van Italiaansche constructie hebben deize afmetin- gen. Het is merkwaardig, dat de torpedo is gevonden in de buurt van de plek, waar een torpedo op de Basilisk is afgeschoten. De Italiaansche onderzeeers, die met tor pedo's van dit kaliber zijn gewapend zijn de H 1, (H 2, H ,3, H H 8, X 2 en X 3. De Duit- sche vloot heeft geen onderzeeers met tor pedo's van dit kaliber." Er zij hierbij herinnerd, teekent het Han delsblad aan, aan de eenigen tijd geleden door den rechtschen Spaanschen generaal Queipo de Llano afgelegde verklaring, dat de regee ring van Franco vier Italiaansche duikbooten had gekocht. Het ligt voor de hand dat deze duikbooten Italiaansch materiaal gebruiken. (Het vinden van een torpedo van deze If de af- metingen als de bij de Italiaansche marine ge bruikte, behoeft dus nog niet te wijzen op het feit, dat de aanval op de .Basilisk" door een Italiaansche duikboot zou zijn gepleegd. HERDENKING. Een enkel woord van herdenking bij het plotseling versch'eiilen van den oud-onder- wijzer J. C. Vroegop. Bij het vernemen van zijn overlijden zullen izich bij vele inwoners onzer stad herinnerin- gen uit het verleden hebben losgemaakt. Lange jaren heeft hij het openbaar onder- wijs in Ter Neuzen gediend; de geschiedenis van school A is voor een groot deel z ij n geschiedenis. Het was geen persoon, die zich gaarne op de voorgrond stelde. Eenvoudig en kalm ging hij door het leven, ernstig en in stilte vol- bracht hij zijn plieht. Maar men kon op hem rekenen en het openbaar onderwijs diende hij met voile overtuiging. iEn al was hij sinds een aantal jaren in 1 ruste, de gebeurtenissen op onderwijsgebied gingen niet onopgemerkt aan hem voorbij, ze bleven zijn voile belangstelling houden. Tot het eind toe was hij penningmeester van de afdeeling Ter Neuzen van het N.O.G. Ook dit werk deed hij zonder ophef, maar met groote stiptheid. De slagen des levens lieten ook bij hem hun sporen na. Een geliefde en veelbelovende zoon stierf, zijn vrouw ging voor hem heen, vereenzaamd bleef hij achter. Nu is hij zelf gegaan. Geslachten heeft hij in zijn loopbaan aan zich voorbij zien gaan. Velen van zijn oud-leerlingen zullen hope- lijk een goede herinnering aan hun vroegeren leermeester behouden. Wij herdenken hem als oud-collega en vriend. Hij ruste in vrede. BENOEMING. Tot onderwijzeres aan een R.K. Uloschool voor meisjes te HoenSbroek is benoemd mej. N. van Wel alhier. BEV ORDERING. Aan het Muziekconservatorium te Mechelen werd bevorderd tot de hoOgere afdeeling piano-, orgel-, harmonie- en compositieleer, de heer Emiel Eeckhout Az. te Hulst. EERSTE H. COMMUNIE. De Eerste H. Communie zal plaats hebben op Zondag 31 October a.s. KATH. ONDERWIJZERSDAG. De llde Katholieke Onderwijzersdag voor Zeeuwsch-Vlaanderen, ingericht door de af- deelingen Hulst en Oostburg van den K. O. B., welke te Hulst werd gehouden, is een groot succes geworden. De opkomst was buiten- gewoon grbot. Onder le H. Mis, opgedragen in de Base- liek van den H. Willibrordus voor de levende en overleden leden van de beide afdeelingen, door den Zeereerw. heer A. Brouwers, bis- schoppelijk inspecteur van het L. O. in Z.- yiaanderen en geestelijk adviseur van de afd. Hulst, hield de celebrant een toespraak over de opvoeding, de kunst der kunsten. In de morgenbijeenkomst sprak vader Ben jamin, overste van het St. .Laurentiusgesticht te Selzaete, over „Het opvoedingsplan van de Breeders van Liefde". Eerst zetbe spreker uit een, hoe men er toe gekomen is, om daarna de practische toepassing er van te bespreken. In de namiddagbijeenkomst vertoonde Bert Brugman met zijn marionetten Dr. Johan (Faust en daarna nog enkele humoristische stukjes, die bijzonder in den smaak vielen van de geheele gevulde zaal. WATERSCHAIPPEN. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd: met ingang van 12 Novembre 1937, tot dijk- graaf van het waterschap Groede en Baanst, P. Lombaard te Groede, uiterlijk tot het einde van het zittingjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn geworden met ingang van 1 November, tot lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteuze waterschap Oud- en Jong Breskens, I. A. Becu te Groede; met ingang van 1 November tot lid van het bestuur der waterkeering -van de calami teuze polders tHoofdplaat en Thomaes, H. J. Cammaert te Hoofdplaat. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 26 September tot en met 2 October kwamen in onze provincie negen gevallen van besmettelijke ziekten voor, n.l. 5 gevallen van roodvonk, waarvan 2 be Bres kens en ,een te .Goes, Hoofdplaat en Zuidzande. Voorts edn paratyphusgeval (typheuze vorm) te Vogelwaarde, eln diphtheriegeval te West- dorpe, een geval van Meningitis cerebrospina- lis epidemica te Mid'delburg en tenslotte den geval van de ziekte van Weil te Wissenkerke. GEVONDEN VOORWERPEN. De inspecteur van politie alhier maakt be kend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen, inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen. Huissleutel, F. van Es, Donze-Visserstr. 28. Damesparapluie, J. de Zeeuw, Lange Kerk- straat 43. Hond (Herder), J. Oele, Oostkant 4. Gele band van jurk, mej. Ollebek, M. Eijke- straat 1. Dienst-vrijkaart M. T., station Mechelen Ter Neuzen. Ketting van motor, J. van der Welle, Nieu- wediepstraat 56. Zak steenkolen, remise Java gemeente- werken. Rijwielbelastingmerk, A. M. Verpoorte, Veldstraat 5, iSluiskil. Zilv. halskettinkje, J. Bedet, Smidswal 17. Kinderportemonnaie, A. van Mosselvelde, Tuinstraat 10. Ring met sleutels, P. J. Kolijn, Dekkerstraat 5—7. iMuts, A. J. Dooms, Tuinpad 22. Portemonnaie met inhoud, C. van Doom, Chrysantstraat 11. Leeren riem, 2 fietspompen en een paar gummi bagage-klemmen, P. van der Walle, Schuttershofweg 1. Autowiel met band, H. Goethals, Vredestr. 3, Sas van Gent. Ceintuur, iC. Geijp, Havenstraat 3. Bruin zeiltje, F. Barbe, Vergaertpolder D 57, Philippine. Kindertaschje, J. van Aalst, Javastraat 32. Kinderportemonnaie met inhoud, rijwielbe lastingmerk, een paar klompen aan kettinkje en een mand, bureau van politie. KERK EN VREDE. De provinciale perscommissie van de ver- eeniging ,,Kerk en Vrede" deed ons mededee ling van een protest door die vereeniging ge- zonden aan de Japansche regeering en haren gezant te 's-Gravenhage, tegen den door Japan tegen China ontketenden oorlog en vooral tegen de niets ontziende wijze waarop die tegen de bevolking van China wordt ge- voerd. Ons wordt opname daarvan gevraagd, om op die wijze een steentje bij te dragen tot de zoo hoog noodige versterking der vredesge- dachte. Met alle respect voor de goede be- doeling van de samenstellers van dat protest, zouden wij hen willen vragen of zij daarvan ook maar het minste practische resultaat ver- wachten, waar protesteri van groote mogend- heden bij Japan geen invloed blijken te heb ben. En wat versterking van de vredesge- dachte t^treft, wij dragen het gevoel in ons om, dat de vredesgedachte in het Nederland- sche volk algemeen leeft, ook zonder dat dit algemeen is aangesloten bjj vereenigingen, die dit speciaal propageeren. En het is wel te betreuren, dat, ondanks het leven van die ge- dachte in het wereldgebeuren de feiten daar- mede in tegenspraak zijn. Open bare vergadering. Door den heer C. Hamelink, jid van den ge- meenteraad alhier, was j.l. Woensdagavond op de bovenVergaderzaal van ,,Het Centrum" een openbare vergadering belegd, waartoe alle Axelsche arbeiders per advertentie waren op- geroepen, aan welken oproep door een 50 a 60 tal was gehoor gegeven. De heer Hamelink leidde deze vergadering persoonlijk en gaf kortelings een uiteenzet- ting van de reeds zeer veel verbittering ge- wekt hebbende kwestie der lage uibbetaalde loonen en noemde de toestanden in de Rijks- werkverschaffing aan het Hulster- en Axeler- ambacht, inzonderheid voor de Axelsche ar- bei'ders, ondragelijk. De aanleiding voor de uitvoerige besprekin- gen in den raad waren de vragen hierover aan Burg, en Weth. door den heer 't Gilde gesteld en de discussie's ademden eenzelfden geest van kritiek en afkeuring. Het kon dan ook niet uitblijven, dat er iets concreets moest ge- heuren, in weerwil van het feit, dat van de zijde van het College getracht is de toestan den, die daar heerschen, als volkomen nor- maal te bestempelen. Nadat met algemeene stemmen de Raad had uitgesproken, dat een conferentie met den betrokken dienst van de Rijkswerkverschaf- fing in deze provincie diende plaats te hebben, is hij op uitnoodiging van het College aange- wezen om namens den Raad de belangen der Axelsche arbeiders uiteen te zetten. Het is van afdoende bekendheid, dat de bezwaren liepen over het te weinig verdienen der Axe- laars, die tevens zooveel moeilijker te werk bleken te kunnen worden gesteld en die hovendien tenslotte ook nog gestraft werden door op den Zaterdag niet te mogen werken, waarbij dan nog de hand werd gelicht met de loonklassen, omdat andere arbeiders zonder vorm van proces alle naar de laagste klasse van de landarbeiders werden geredigeerd. Dat alles was een gewettigde reden tot ont- stemming, ja zelfs verbittering. Behandeld zijn bij dit overleg met Burg, en Weth. en de Inspecteurs de kwestie der vaststelling op willekeurige wijze van de tarieven, waarbij van accoordloon geen sprake bleek te zijn. De uitmeting der putten geschiedde op even willekeurige wijze, hetwelk ook niet kon wor den ontkend, terwijl (meerdere arbeiders, die in een hoogere loonklasse thuis hoorden, door een ongemotiveerd scherpe selectie (welke die voor den Rijksdienst voor de werkloozenzorg verre overtreft) naar een lagere klasse zijn gedrongen op stelselmatige wijze. De achter- stelling der Axelsche arbeiders bleek verder nog doordat deze pas na de tweede week van werkloosheid aan het werk kunnen, terwijl de Steeds lagere waardeering van dezelfde ar- beidsprestatie als even krenkend werd be- schouwd. Voorts diene, dat in het particuliere ■bedrijf landarbeiders meer dan 22 cent per uur verdienen. De Inspecteur voerde hiertegen aan, dat het loon overal op dezelfde wijze en in over- leg met de arbeiders wordt bepaald en het op- meten in tegenwoordigheid en onder controle van een putbaas geschiedt. Verder voerde hij aan, dat de arbeiders zich te Axel maar „fabrieksarbeiders" noemen cm hooger loonen te verkrijgen, zonder de laatste jaren in fabrieken te hebben gewerkt. Hij zeide daar- bij persoonlijk meermalen te hebben geeon- stateerd, dat de Axelsche arheiders luieren. Dit feit is, naar hij beweerde, bekend trou- Dit feit is, naar hij beweerde, trouwens bekend bij al de leiders der werkverschaffing. Van medewerking tot verhooging der laagste loon klasse van 22 cent per uur is van hem niets te verwachten. Door den heer Hamelink werd daarop be- wezen, dat van medezeggenschap der arbei ders geen sprake is bij het uitmeten. Uit de loonstaten blijkt dit en dit geschiedt dan ook slechts pro forma en willekeurig. Het is hem onbegrijpelijk hoe verder de selectie zoo uiter- mate wordt verscherpt, nadat zoovele tiental- len door den Rijksdienst uit de fabrieksarbei- dersbonden zijn gestooten. Pas onlangs zijn eenige der schrijnendste maatregelen, dank zij de beroering, ingetrokken. Dat de Axelsche arbeiders minder zouden presteeren, neemt hij ten eenenmale niet aan, doch als er een enkele saboteur tusschen zou zitten, kan individueel worden opgetreden eventueel. Alle arbeiders daarom met blaam te belasten, is beleedigend. Men houdt hier gaarne aan de minimum- loonen vast, doch het kan wel degelijk anders. .Opdat de werkverschaffing niet tot een straf- kolonie gemaakt worde, doet hij nogmaals een beroep op den Inspecteur. Nadat uit de vergadering tal van klachten waren geuit, die het betoog en de stellingen van den voorzitter absoluut bevestigden, bond deze de arbeiders op het hart, zich door niets van het juiste pad telaten afbrengen en hun arbeidsplicht behoorlijk te blijven vervullen. Naast plicht zal hier recht worden opgeeischt door goed gefundeerde klachten, die desnoods met den betrokken Minister zullen worden be- ^proken. van MUZIEKAPPARATEN voor RADIO N.V. NEDERLANDSCHE SIEMENS Mli. - DEN HAAG (Ingez. Med. De heer Hamelink verwacht, dat ook de Raad daartoe zal medewerken, waarna hij deze waardig verloopen bijeenkomst sloot. „Het Centrum". Van bijzonder mooie en spannende samen- stelling is zonder twijfel het pro gramma van deze week in ,,Het Centrum"', dat als eerste film vermeld Rose Marie, Waarin niet minder dan Jeanette MacDonald de hoofdrol vervult, waarin zij volop de gele genheid krijgt het publiek van haar zang- talent te doen genieten, want reeds in het be gin treedt zij op in een voorstelling van Romeo en Julia". Zij heeft echter een broer die op het verkeerde pad is geraakt en door een halfbloed laat weten dat hij uit de gevan- genis is ontsnapt en haar bijstand noodig heeft. Be halfbloed, die onbetrouwbaar is, ziet kans Marie de Flor (Jeanette MacDonald) van haar geld te berooven voor zij de schuil- plaats van haar broer bereikt. Zij moet nu in een onaanzienlijke herberg door haar zang weer geld verdienen, waar zij opgemerkt wordt door sergeant Bruce van de beroemde Cana- deesche politie, aan wien zij de diefstal van den halfbloed bekend maakt. Bruce slaagt er in haar het ontstolene terug te brengen, maar de halfbloed tracht haar nu bij het oversteken van een stroom te doen verongelukken. Bruce heeft evenwel een wa- kend oog op haar gehouden en weet haar te redden. Hij heeft echter in haar herkend de zuster van den gezochten misdadiger en zijn plicht gebiedt hem thans het spoor van haar broer te volgen en hij arresteert dezen. Marie de Flor gaat temeergeslagen weer terug naar Montreal, maar zij is gebroken naar lichaam en ziel, tot het Bru'ce weer zal zijn die haar tot nieuwe levenslust zal op- wekken. Na de pauze volgt een film van geheel ander genre, Zonen van de Zuidzee, een bijzonder filmwerk, gespeeld door inboor- iingen van Fransch Polynesie. Dit natuurlijkvolk is primitief in daden en gedachten en wanneer een slavenschip de haven binnenloopt, is het voor den wreeden kapitein niet moeilijk door uitdeeling van ge- schenken en drank de bevolking in een roes te brengen, hierbij geholpen door het opper- hoofd der inboorlingen, die hiermede een ge- heime bedoeling heeft. Onder de gevangen ge- nomen slaven bevindt zich Taro, die zijn leven zal moeten slijten in de ongezonde etsmijnen. Taro's jonge vrouw wordt de bruid van het opperhoofd, maar nadat Taro in een mijngang gewond is, mag hij zijn vrouw laten overko- jnen. Dan volgt de strijd tusschen Taro en het opperhoofd om het bezit van deze vrouw. Op uiterst wreede wijze trachten de blanken tel- kens weer man en vrouw te scheiden, maar de liefde zegeviert en met bovenmenschelijke krachtsinspanning weet Taro in een verschrik- kelijken storm zijn vrouwtje te ontvoeren en gaan beiden op hun Vlucht naar een onbe- kend eiland in de Zuidzee een nieuw en geluk- kig leven tegemoet. GAS VOOR VERWARMING. Nu de winter weer vpor de deur staat en de behoefte aan verwarming zich binnenshuis weer doet' gevoelen', vestigt de gasfabriek blijkens de advertentie in dit nummer weer de aandacht op haar bedrijf. Haar parool is: ,,geen koude kamers meer in huis!" Wan neer men van haar gas betrekt voor verwar ming, dat tegen een zeer gereduceerden prqs

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 5