mm Dam- en Schaakrubriek Laatste Berichten SCHAKEN. F" VVEERVERWACHTING. DAMMEN. 16 gel at en. Om het niet tot een uitbarsting te laten komen en ook omdat haar dag reeds bedorven was, wanneer zij haar buurvrouw alleen maar zag, besloot mevrouw G. te gaan verhuizen. Haar man vond h&t goed, de familie pakte haar boeltje bij elkaar en ging elders in de residentie wonen. De rust in beide families seheen te zijn teruggekeerd. Maar schijn bedriegt. Zoo ook in dit geval, want mevr. v. d. K. was haar buurvrouw niet vergeten. Haar woede duurae onverminderd voort en hoe onverstandig het ook was - zij zon op wraak. Die gelegenheid kreeg zij Donderdagmiddag, toen de beide vrouwen vergezeld van haar echtelieden liepen te wan- delen en elkaar helaas ontmoetten. Nauweiijks had mevr. v. d. K. haar vroegere buurvrouw cpgemerkt of de reactie was gelijk die van een stier bij het zien van een roode la.p. Vlug haal- de zij een zakje met witte peper uit haar tasch en slingerde den inhoud in het gezicht van mevr. G. Deze moest zich onder behan- deling stellen van een dokter, want het bij- tende goedje was haar in oogen, neus en mond gedrongen. Natuurlijk werd de politie er van in kennisi gesteld, die tegen de onverstandige en wraakzuchtige mevr. v. d. K. proces-ver- baal opmaakte wegens poging tot zware mis- handeling. Daar zal zij tezijnertijd wel iets naders van hooren. EEN EZEL IN EEN AAPJE. Het gebeurde Donderdagmiddag op de drukke kruising van de Stadhouderskade en van Woustraat te Amsterdam, dat een ezel, gespannen voor een kleinen wagen, plotseling geen pas meer wenschte te doen en halsstarrig voor het lichtsdgnaal bleef staan. De baas had aanvankelijk niet den minsten last met het dier gehad en kwiek als een dartel veulen was langoor 's middags op pad gegaan. Tot- dat hij misschien voor het eerst in zijn leven kennis maakte met de verkeers- lichten. Onmiddellijk was hij gestopt op het com mando van zijn baas toen het licht rood was geworden, lezen we in de Tel. Maar geen enkel commando was in staat hem weer aan het loopen te krijgen, toen het licht groen en later geel werd. Vriendelijke woorden van den baas, noch vertrouwe'ijke klopjes op zijn nek, verwijten noch harde ti'kken waren in staat den ezel van zijn plaats te krijgen. Het verkeer dreigde in de war te loopen. De politie bemoeide zich ermee, maar ook dat hielp allemaal niets. Langoor vertikte het eenvoudig ook maar een stap voorwaarts te doen. Ten einde raad bestelde de voerman een aapjeskoetsier. Men spande grauwtje uit en met vereende kraehten werd de ezel in het open bakje van den aapjeskoetsier geladen. Daar had de ezel blijkbaar niet de minste bezwaren tegen. De ezelwagen werd achter het rijtuigje gebonden en voort ging het door het drukke stadsgewoel waar het be est een ongekende belangstelling genoot GEEN KATJE OM ZONDEK HANDSCHOENEN AAN TE PAKKEN. Een kleine Haagsche knaap bezondigde zich Donderdagmiddag aan een dier bekende Hollandsche kwajongensstreken, welke nader worden aangeduid met ,,belletje-trekken' of ook wel „deurtjebellen". In zijn enthousiasme vergat hij de omgeving en dus zag hij ook niet, dat twee politie- agenten langzaam maar zeker naderden om hem van het verkeerde en slechte van zijn liefhebberij te overtuigen. Gelijk een booze vader, wiens zoon zich dermate heeft misdre- ven, dat hij voor straf oogenblikkelijk en zon- der eten naar bed wordt gestuurd, spraken zij den jongen aan, doch dat was heelemaal niet naar den zin van een juffrouw, die het schouw- spel gadesloeg en die in geen ander verband tot het knaapje stond, dan dat de vader en moeder van het knaapje haar buren zijn. Zij maakte de agenten uit voor alles wat leelijk is, de overstelpende woordenvloed was beleedigend, zeer bdleedigend izelfs. Wij zou- den het op deze plaats niet graag herhalen. En alsof dat nog niet genoeg was, gaf zij een der agenten plotseling met een flinken zwaai een stomp op het gezicht. Zoo raak kwam deze aan, dat de tanden in de onderlip dron- gen. Toen werden de agenten ook boos op haar. Het bekende boekje werd uit den zak gehaald en proces-verbaal wegens beleediging volgde. Daiarmede zakte het doek voor de eerste acte van het drama. De tweede volgt te zijner tijd in de plechtige sfeer van de Scandinavische partij. Wit: Max Weiss. Zwart: J. Blackburne. Nieuw York 1889. 1. e2e4 d7d5 2 e4Xd5 Dd8X^5 3 Pblc3 Dd5—a5 4. d2d4 Pg8—f6 5. Pgl—f3 Dit wordt beschouwd als de sterkste voort- zetting. 5 c7c6 In vroegere tijden achtte men den zet c6 noodig, om een terugtocht mogelijk te maken. Waarschijnlijk is de zet een voldoende ver- dediging tegen Wits Pf3. Verder komen in aanmerking: 5 ipc6, wat wij de volgende keer bespreken. 2°. 5... \R-f5. 6. Pe5 c6. 7. Rd3 Rd3: 8. Dd3: Pbd7. 9. f4 e6 met iets vrijer spel voor Wit. 3c 5 Rg4. 6. h3! Rh5. 7. g4 Rg6. 8. Pe5 c6. 9. h4 Pbd7. 10. Pc4 Dc7. 11. h5 Re4. 12. Pe4Pe4: 13. Df3, benevens Rf4 en Wit staat veel beter. 5 Rg4. 6. h3 Rf3: 7. Df3: c6. 8. Rd2 Pbd7. 9. 000 e6 met iets vrijer spel voor Wit. Door dezen zet 5. Pf3 is de Scandinavische opening buiten gebruik geraakt, maar ten onrechte. 6. iPf3e5 Lijkt sterker dan het is. Voor Wit is er echter geen logische voortzetting aanwezig, daar 6. Re2 wat al te passief lijkt. Het moet niet zoo slecht zijn, daar na Re2 Zwart zeer sterk met Pc6 kan voortzetten, terwijl die zet nu onmogelijk is geworden. Wij zouden 6. Rf4 (Pd5? 7. Rd2) aanbevelen, daar na Rd3 of Rc4 Zwart Rg4 speelt, welke zet vrijwel noodzakelijk is, en nu het voordeel heeft van slechts met tempoverlies door Re2 beantwoord te kunnen worden. Wij wijzen nog op de aardige wending 6. Rc4 Rg4. 7. Rf7:t? 8 Pe5t De5:t! 9. de5: Rdl: en wint. 6 1 Pb8d7 7. Pe5c4 Da5d8 S. Rfle2 Zwart heeft een gedrongen stelhng, maar zonder zwakten. Geweldmaatregelen als 8. De2 (dreigt mat) e6. 9. Rf4 Pb6 leiden ten- slotte tot terugtocht of ruil van een der paarden. rechtszaal, wanneer de politierechter de juf frouw zal duidelijk maken, dat zij zich niet met een andermans zaken heeft te bemoeien. ONGELUK MET ZUURSTOFFLESSCHEN. Omstreeks 5 uur Dinsdagmiddag was de 27-jarige bankwerker M. A. Peyn uit Utrecht op de binnenplaats van de Steenkolen Han- delsvereeniging aan de Westerkade te Rotter dam bezig met lasschen. Hij had daartoe in de onmiddellijke nabijheid van de plaats waar hij werkte opgesteld een zuurstofflesch en een flesch acetyleen 1, waarin zich 4000 liter geperste zuurstof bevond. Door het losschie- ten van de gummislang raakte de acetyleen- gassen in brand en er schoot een groote vlam uit. P., die besefte, dat wanneer de zuurstof in brand raaikte, de gevolgen van een ontplof- fing van ernstigen aard zouden kunnen zijn, heeft direct de zuurstof buiten het bereik der vlammen gebracht, waardoor hij evenwel brandwonden opliep aan onderarmen en gelaat. Per auto van den geneeskundigen dienst is hij overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, waar hij ter verpleging is opge- nomen. Spoedig was de brandweer met drie slan- genwagens en brandmeester J. F. W. Holzapfel ter plaatse, maar zij konden tegen het vuur niets uitrichten. Men heeft het apparaat gewoon laten uitbranden. Door de groote hitte, die de acetyleen-vlam ontwikkelde, zijn tal van ruiten van de naburige kantoorge- VERDAOHT VAN MEINEED. IHet zoo rustige dorpje Rolde werd dezer dagen opgeschrikt door het gerucht, dat de gemeenteveldwachter A. E. en de winkelier A. H. naar Assen waren overgebracht en door de justitie aldaar in arrest waren gesteld, verdacht van meineed, afgelegd in een straf- zaak, die in 1934 voor de rechtbank te Assen was behandeld tegen den jachtopziener G. Huisman te Rolde. Die zaak heeft destijds heel wat stof doen opwaaien. De jachtopziener stond toen nl. terecht, verdacht van het dood- schieten van een hondje van den gemeente- architect W. Hommes. Dit zou zich als volgt hebben toegedragen, de jachtopziener Huis man was met den gemeenteveldwachter en den winkelier A. H. op 29 Febr. 1934 op konijnen- jacht geweest in de buurt van Rolde. Den vol- genden morgen vond men het hondje van den heer Hommes, door een trein overreden, op de spoorlijn. Het bleek echter ook, dat het' dier een schot hagel had gekregen. De jacht opziener werd er toen van verdacht het diet' te hebben doodgeschoten en het vervolgens op de spoorlijn te hebben gelegd. In de daarop gevolgde strafzaak werden als getuigen gehoord de gemeenteveldwachter en de winkelier, die bij de jacht tegenwoordig waren. Zij verklaarden echter toen, dat zij niets wisten van het doodschieten van het hondje. De jachtopziener werd vrijgesproken. Thans is echter na een langdurig onderzoek een andere wending in de zaak gekomen. De jachtopziener Huisman heeft nl. bekend, dat hij het dier wel had doodgeschoten. De ge meenteveldwachter en de winkelier zouden er meer van weten, waaruit valt af te leiden, dat zij in de strafzaak destijds valsche verklarin- gen hebben afgelegd. In verband hiermede zijn, zoowel de gemeenteveldwachter als de winkelier naar Assen gebracht en na verhoor in arrest gesteld. EEN ELECTRICIEN, DIE TEGEN DE LAMP HEP. Te Rotterdam is in bewaring gesteld de 18-jarige electricien A. J. K., die in den loop Van dit jaar 'ten nadeele van 'meVrouw C. S. diverse goederen heeft gestolen. De electricien werkte in de woning van de familie -S., Van welke gelegenheid hij gebruik maakte om nu eens een paar schoenen, dan een couponnetje stof e.d. mee te nemen. Eens nam hij ook een 'gouden schakelarmlband met gouden munten mee. 'Hiermede zat hij even wel een Ibeetje omhoog, want het was niet makkelijk het voorwerp te verkoopen. Ten- slot'te heeft hij den armlband bij een opkooper weten onder te brengen. Bij de politiecon- trole merkten Techercheurs den armband, die als gestolen gesignaleerd s'tond, op. De naam, dien de verkooper had opgegeven, bleek valsch te 'zijn, maar signalement en woonplaats leid- den tenslotte tot aanhouding van K., die heeft bekend zich aan diefstal te hebben schuldig gemaakt. Hij is opgesldten. EEN VROOLIJK INTERMEZZO. Tijdens de "vergadering Van den gemeente- raad van iSwalmen (L.) deed zich een grap- 8g7—g6 9. d4—d5? Een slechte zet, die Zwarts spel bevrijdt. 9. c6Xd5 10. iPc3Xd5 Pf6Xd5 11. DdlXd5 Rf8g7 12. h2^h4 00 Wit neemt aan, dat Zwart niets vernuftigers heeft dan de korte rochade en begint bij voor- baat zijn aanval. Het is wel merkwaardig dat deze op niets uitloopt. 13. h4h5 Pd7f6! 14. Dd5Xd8 Anders zou Wit Ph5: moeten toelaten en hopen, dat het kwaliteitsoffer Th5: iets oplevert. 14Tf8Xd8 15. h5Xg« h7Xg6 16. Re2d3 Wit wil lang rocheeren en sluit daarvoor de d-lijn. Zwart staat echter beter ontwikkeld en weet door dreigingen Wits ontwikkeling te belemmeren. 16_ Rc8e6 Een zeer moderne wijze van ontwikkelen. 17. Rcld2 Ta8c8 18. Pc4e5 Pf6d7 19. Pe5Xd7 Td8Xd7 20. Rd2cl Deze zet is helaas de eeriige die b2 verde- digt. Op Tbl volgt Ra2: en 000 is fout wegens Td3: 20. Re6c4 21. Thlh3 Of Rc4: Tc4: en Zwart wint pion c2, daar c3 wegens Tc3: (bc3: Rc3:f en Ral:) den pion evenmin redt. 21Rc4Xd3 22. Th3 X d3 Td7Xd3 23. c2Xd3 Tc8c2 Het bekende indringen op de zevende lijn. Wit verliest mi een pion. 24. Talbl Rg7d4 25. Rcl—d2 Tc2Xb2 In zoo'n geval met het sterkste stuk nemen. Rb2:? dan Kdl en wint. 26. Tbl Xb2 Rd4Xb2 Raadsheeren van gelijke kleur, dus een lang durig eindspel, maar dat zeer groote winst- kansen geeft. Wij vervolgen in korte notatie. 27. Re3 a6, 28. Kd2 Kf8, 29. Kc2 Re5, 30. Kb3 Ke8, 31. Kc4 Kd7, 32. Kc5 Rc7, 33. f3 e6, 34. a4 b6f (Zwart krijgt nu een vrijen pion), 35. Kc4 Kc6, 36. Rf2 f6, 37. Re3 Rd6 (nu volgt een rustig voortmarcheeren, zoodat na acht zetten de heele linie een veld is opge- schoten), 38. Rd4 e5, 39. Re3 b5t, 40. ab5:t ab5:t, 41. Kb3 Kd4, 42. Rf2 f5, 43. Kc3 g5, 44. g4 fg4:, 45. fg4: Rc5, 46. Rel (na ruil is het direct afgeloopen) e4, 47. de4:f Ke4:, 48. Rd2 Re3, 49. Rel Kf3, 50. Kb4 Kg4: 51. Kb5:. p'ig incident voor, geheel onvrijwiliig Veroor- zaakt door graaf Metternich. fTifdens de Iberaadslagingen over de belaii- gen der geroeente, stond graaf Mettenich op en l?ei: Ik heb een muis in mijh jas. De graaf Verliet, gevolgd door twee hceren <je Vergaderzaal. Deze ibeiden om in een naburig vertr^k graaf Metternich toehulp'zaam te zijn bij de muizenjacht. De Izitting 'der Vroede Vaderen werd voor een oogenbl'ik onderbroken. Na enkele minuten keerden de heeren terug. En Wat bleek Een muis had inderdaad dohii- cilie gekczen tussc'hen de kleeren van den graaf. JOpgerucht betraden de heeren de raadszaal. ALS BANDIETEN DE VRIJE HAND HEBBEN. 9 Driehoiiderd bandieten te Amealco in den staat Querataro (Mexico) hebben op vreese- lijke wijze huisgehouden. Zij droagen de stad binnen, toen het garnizoen de stad had ver- laten en naar elders was gedirigeerd, daar de autoriteiten van meening waren, dat de sol- daten elders nuttiger werk konden doen. Ban dieten sneden de telefoondraden door en ver- hinderden dat auto's, treinen en bussen de stad verlieten. In een woord: zij isoteerden de stad, 'die 2000 inwoners telt, van de budtenwereld. Zij brandden het stadhuis af, sieepten den burgemeester en den secretaiis over de hob- belige straten, plunderden de winkels, banken en huizen. En toen zij zich in een wijnwinkel dronken hadden gedronken, vielen zij de vrou wen en jonge meisjes aan. Een troepje cava- lerie op patrouille kwam toevallig de stad binnen; meteen namen de bandieten de vlucht. Een persoon zou zijn gedood. DOOR EEN HAAI OP SLEEPTOUW GENOMEN. Drie mannen in een kleine jol, die waren uit- gevaren ter bestrijding van de haaienkolonies, die zich sinds eenige weken aan de Westkust van Schotland, en vooral in ,de monding van de Clyde ophouden, harpoeneerden een haai die tien meter lang bleek en een gewicht van ten- minste 9000 kilo bezat. Zoodra het dier de harpoen in zijp lichaam voelde, zwom het met razende snelheid weg, de jol achter zich aan sleepend, Het moeder- schip, een voormalig admiraliteitsjacht volgde op eenigen afstand. De visch zette met zijn sleep koers naar het eiland Arran. Den ge- heelen dag rukte en sjorde de haai de jol door het water tusschen Arran en Kintyre. De mannen in de jol werden van tijd tot tijd af- gelost door hun collega's van het moederschip. Juist toen er weer een aflossdng zou ge- schieden brak aan boord van het moederschip brand uit, zoodat de bemanndng al haar kraeh ten moest inspannen om het vuur meester te worden. Hiermede ging geruimen tijd gepaard en toen de brand gebluscht was, kwam men tot de ontstellende ontdekking, dat de jol in dien tusschentijd verdwenen was. Verscheidene uren zocht men tevergeefs naar de jol. Ten einde raad keerde men naar Campeltown terug. De kapitein liet via een in de nabijheid gelegen radiostation alle schepen, die zich in de omgeving foevonden verzoeketi, naar de vermiste jol uit te kijken. Voorts werden drie vliegtuigen uitgezonden om eveneens aan het opaporingswerk deel te nemen. Nadat gerui men tijd verloopen was, slaagde een redding- boot er in de jol te vinden, waarna de uitge- putte bemanning van het bootje veilig en wel aan land werd gebracht. De reddingboot was niet krachtig genoeg om het eindelijk overleden zeemonster naar den kant te sleepen. De plaats waar het lag werd door boeien afgezet en is door een sterke sleepboot weggehaald. VISCHAREND OVERTROEFT DOOR KARPER. Toen in het kanton Uri aldus deelt ,,Onze Zoetwatervisscherij" op gezag van de Zwitsersche Visscherijcourant mee een kar- pe^yijver werd afgelaten, ving men een 'mach- tigen karper. Op den rug van dezen visch bevond zich een volledig, goed bewaard geble- ven geraamte van een vischarend. De' klauwen van den roofvogel waren zoo vast in den karperrug vergroeid, dat Zij slechts met moedte met behulp van een ffifes losge- maakt konden worden. Blijkbaar was de visch- arefURuit de hoogte op den naar boven geko men karper gestooten, welke zich door snel duiken van zijn tegenstander beproefde te ont- doen en den roofvogel in de diepte heeft ge- trokken. De arend zal zijn klauwen te diep hebben ingeslagen en zich niet meer hebben a b c e f g Stand na ^1. Kb4X-b5. Het is leen buitiaewoon fraai voorbeeld van winst in eei feiRRpel met gelijke raads- heerep. Had Wit eec raadsheer op de witte velden, dan plaatste hij dezen op de diagonaal a8hi en nooit komt de zwarte pion er door. 51T ,<Kg4—f3 52. Kb5c4 g5g4 53. Kc4d3 Re3f2 54. Rel—a5 g4—g3 55. Ra5c7 g3—g2 56. Rc7h2 Rf2—b6 57. K-d'3d2 Kf3—g4 Wit geeft op, daar er tegen Kh3 geen ver- dediging meer is. Een fraai voorbeeld, dat raadsheer en koning den vijandelijken raads heer a.h.w. mat zetten, daarbij verhinderende, dat de witte raadsheer tegen den pion wordt geruild. kunnen losmaken, zoodat hij wel moest ver- drinken. Maar de karper kon zich niet meer van den dooden arend ontdoen. De wonden van den karper zijn echter geheeld, terwijl van de vischarend in den loop der jaren slechts het skelet over.bleef. BESTRIJDING VAN DE BEDELARIJ TE JOHANNESBURG. Naar Reuter meldt, is te Johannesburg een veldtocht ondernomen tegen de bedelarij. Daarbij zijn merkwaardige wantoestanden aan het licht gekomen, die in de verte wel een beetje doen denkeh aan de Driiestuiversopera. Gebleken is n.l., dat verschillende Europeanen, die betrekkelijk rijk zijn, re-chtstreeks of mid- dellijk leven van de bedelarij. Enkelen hunner bedelden zelf, doch anderen exploiteerden ver- minkten en misvormden, die zij zelfs uit andere plaatsen en streken van de Unie haal- den, als bedelaars en staken meer dan de helft van het bijeengebedelde in hun zak. Door de bedelaars te bedreigen met vervol- ging, hebben reeds velen hun beroep opge geven en men zal nu tot vervolging overgaan van hen die de bedreiging niet ter harte heb ben genomen. Om de lieden te helpen, die waarlijk uit nooddruft bedelen, zal men het aantal vergunningen voor den straatverkoop uitbreiden. Aan den anderen kant zijn ver scheidene bestaande vergunningen ingetrok- ken. 'Ook heeft de politie een eind gemaakt aan de'exploitatie van jongens en meisjes voor den verkoop van programma's en andere ge- legenheidsartikelen op straat. TRAGISOH ONGELUK. De famil'ie L., Wonen'de te Wonokromo (aan den rand van Soerabaja) m'iste lhaar beide zoontjes Jopie en Janus, negen en izeven jaar oud, "die Waren uitgegaan, maar niet an de ouderlijike woning terugkeerden. De ongeruste vader ging zoeken en allies werd gedaan om de kleinen op te 'sporen. Den volgenden mor gen, aldus de In'd. Crt., waaraan dit bericht on'tleerid is, werd het lijk van -den oudsten jon gen in de Brantas gevonden bij Goenengsari. Waarschijnlijk zijn de kinderen al spelend te water geraakt. GEOOMPLICEERD VLIEGONGEVAL IN ENGELAND. iBij het vliegveld Sealand is een vliegtuig van de Britsche luchtmacht, 'dat een oefen- vlucht maakte, in brand gevlogen en neerge- S'tort. De twee iniz'it'tenden vonden (bij 'dit on- ge'luk den 'dood. Negen arfbei'ders, die in deze omgeving aan het werk waren en ijlings toeschoten om hulp te fbieden, l'iepen ernstige brandwonden op, toen het benzinereserVoir Van het brandende toestel on'tplofte. „VLIEGENDE DOKTER" MAAKT NOODLANDING. 'Dr. Fentoni, Aus'tralie"s ,,Vllegende "dokter", is 'in de wildemis van the't vijfde werelddeel temauwemood aan den dood ontsnapt. Met zijn vliegtuig had hij teidh, zooals hij dit steeds pleegt te 'doen, op weg begeven, om een van zijn zieken te bezoeken. Een motor- defect dwong hem echter een noodlanding te verrichten en zoo kwam hij midden in een eindelooze steppe terecht. Water was nergens te vinden en proviand had hij VrijWe'l niet bij Zich. Dr. Fenton Izag evenwel kans met een zak- mes een koe te vellen en zoo kon hij zijn leven rek'ken, totdat hij Dinsdag volkomen uitgeput door een reddingsbrigade gevonden werd. DE RUINES VAN EEN OUDEN TEMPEL ONTDEKT. Op den berg Sachin in Peru heeft professor Tello de ruines Van een meer dan duizend jaar ouden tempel ontdekt. Uit opschriften die voorkomen op 18 Imonolithen, blijkt, dat in Peru een oude besdhaving heeft bestaan, waaruit de verschillende Inea-beschavingen, welke ten tijde van de komst der Spanjaarden bestonden, zijn ontsproten. WAT EEN HUISVROUW IN EEN JAAR TIJDS DOET. W'at een huisvrouW in een jaar aan werk pres'teert, Werd aanschouwelijk samengevat door meVrouw Eileen Murphy te Londen, die aan het hoofd staat Van de propaganda-afdee- ling van de vereeniging Van gasfabrikanten. Volgens haar berekening wascht een huis- vrouw per jaar 5 'H.A. vuile borden, IV2 K.M. glazen en 5 K.M. kleeren en zij schrobt vloe- ren, 'die, als zij aan elkaar zouden worden ge- 15—20!! (23—28); 2042 (32—37); 42X26 (2833; 2621 en wint door 2149. (Men zal nu zo langzamerhand wel begre- pen hebben, dat de achterwaartse aanval met de dam dit systeem ten voile kenmerkt. Laat ieder er zijn voordeel mee doen! Het komt in de partij vaker voor dan men denkt. No. 2. ZWart: 23 en 32. Wit: een dam op 20. Dit is ei'genlijk een der grondstellingen, waarin de nood'zakelijkheid van de achter waartse aanval voor iedere beginneling dui delijk zal zijn. Zonder eindspelkennis speelt men hier in de partij voor wit zo goed als zeker 2014 of 2042, maar dan wordt het spel remise! De enige zet, die tot winst voert, is 2015! (zw. 3237, want op 2328 volgt 1542) 15—10 ('zw. 23—29); 10X46 (29—33) en 4632 wint door 32-49. No. 3. (ZWart: 13 en 28. Wit: een dam op 3. Wit 3—20 (zw. 28—32); 20—15! (13—18 gedw. anders volgt 154 en 410)154 (1823)415!! Weer terug naar het be- langrijke veld 15 (zw. 3237)1510 en wint verder als boven. Tweede manier: Wit 320 (zw. 1318); 209 (1823)9—14 (2329)14X32 enz. wint. past, een lengte Van 8 K.M. zouden beslaan. In een Engelsch huis'gezin heeft men volgens me'vr. Murphy gemdddeld 60 maal per dag heet water noodig. Volgens Nederlandsdhe begrippen lijkt dit wat overdreven, maar men mag niet Vergeten, dat mevr. Murphy er op uit is om het gebruik van gas aan te moedi- gen. Dat zij een goed pfsychologe is, beWees zij overigens 'door op te merken, dat men aan de kleeren Van een man niet zien kan, hoeveel hij verdient. Om dat bij benadering uit te ma ken, moet men naar de kleeren Van zijn vrouw kijken. Zwakke tot matige wind uit Oostelrjke richtingen, nevelig tot licht bewolkt met wei- nig of geen regen in het Noorden. In het Zuiden nevelig tot zwaar bewolkt met eenige kans op regen. Weinig verandering in tem- peratuur. DE MEDEDEELINGEN VAN MR. PONT. Naar aanleiding van de verklaring van Mr. D. F. Pont, dat Ds. Van Duyl bedreigd is met de mededeeling dat er reeds op het Algemeen Nederlandsch Persbureau een bericht aan wezig was over de redenen van zijn eventueel aftreden, welk bericht ongedaan zou zijn ge worden toen laatstgenoemde bedankte, deelt de directie van het Algemeen Nederlandsch Persbureau mede, dat omtrent Ds. Van Duyl, nimmer aan het Algemeen Nederlandsch Pers bureau een bericht is ter hand gesteld, noch teruggevraagd. 495. Van de 5 type-eindspelen, die we in onze vorige rubriek ter oplossing gaven, volgen hieronder de uitwerkingen. We kunnen onze le'zers niet genoeg op het hart drukken, het hOogst practische systeem dezer stan-den van 1 dam tegen 2 schijven te bestuderen. Het partijspel eist nu eenmaal grondige kennis van het eindspel en wie deze kennis mist, zal de nadelige gevolgen daar- van geregeld ondervinden. "No. i. Zwart: 14 en 22. Wit: een dam op 35. Wit speelt 3513 (ew. 2228); 13 24 (2832); 2442 (1419); 4215!(1923); TEGENSPRAAK. WASHINGTON. In verband met de geruch- ten, dat in Brazilie een revolutionaire bewe- ging zou zjjn ontstaan, heeft de ambassadeur der Vereenigde Staten te Rio de Janeiro naar het Amerikaansche departement van Buiten- landsche Zaken geseind, dat de toestand in Brazilie volmaakt rustig is. VEREENEGING ONWETTIG VERKLAARD. J1ERUZALEM. Het Opperste Arabische Comite is door de autoriteiten tot onwettige vereeniging verklaard en een aantal vooraan- staande leden Zijn gearresteerd om Verbannen te worden. De 'dlrecteur van de Bank Van Arabie is eveneens gearresteerd. De grenzen zouden streng ibewaakt worden en alle auto's worden doorzocht. Verder is de Groot-Moefti van Jeruizalem van zijn functie ontheven, zooals in een officieel communique wordt gemeld. TWEE VOOR A A N STA AN DE ARABIEREN GEARRESTEERD. JERUZALHM. Twee vooraanstaande Ara- bieren Zijn hier vandaag in arrest gesteld, te weten: Qualidi, burgemeester van Jeruzalem, die lid is van het Aralbi's'ch Oolite en Foead- Aba, secretaris Van deze commissie. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Berichten uit Chineesche bron. SJANGHAI. Het Chineesche persagent- schap Central News meldt, dat gisteren 30 Chineesche vliegtuigen hebben deelgenomen aan de krijgsverrichtingen van Piang-sing en zware verliezen hebben toegebracht aan de Japanners. TOKIO. Volgens een bericht uit Tokio hebben de Japansche troepen aan de spoor- weg Tients'in-Poekau gistermiddag Lientsjin bezet, gelegen op 24 K.M. ten Noorden van Tetsjan. De voorhoeden van de Japanners hebben vanmorgen reeds den aanval op laatstgenoemde plaats ingezet. DE CHINEEZEN HOUDEN STAND TE SJANGHAI. SJANGHAI. In den afgeloopen nacht heeft de correspondent van Havas een bezoek ge bracht aan de fronten in den sector van het Noorderstation en daarbij geconstateerd, dat de Japanners niet verder zijn opgerukt, doch dat in tegenstelling de Chineezen in den loop van den dag alle stellingen die zij den ver loopen nacht hadden verloren, weer hebben heroverd. Het laatste systeem treft men ook aan in het volgende eindspel. ZWart: 11 en 15. Wit: een dam op 1. IZwart is aan zet, maar wit wint! Zwart heeft de keuze tussen 2 zetten, n.l. 1117 en 1520, want 1116 kunnen we gerust buiten beschouwing laten. A. Zwart 1117; wit 129 (zw. 1722 gedWongen)2938 zw. 2228)3824 (28—32); 2442 (15—20); 42—15 (32—37) en 1547 wint. Variant B: Zwart 1520; wit 129 (zw. 2025)29—34 (1117); 3439 (1721); 394,3 (2126) en 4348 met de klassieke eindstand van de Kleine David", het be- roemde eindspel van Van Vught. (Voor wie deze „David" niet kent, volgt hier de oorspronkelijke positie. Zwart: twee schijven op 5 en 6. Wit Cen s c h ijf op 23. Wit speelt en forceert de winst!! De oplossing volgt later. Men beproeve zijn kraehten er eens aan! Probleem van Joh. de Bree, Amsterdam. ZWART 1 2 3 4 5 No. 4. Zwart: 10 en 18. Wit: een schijf op 8. Hier moet wit dus eerst nog dam nemen. Dit geschiedt door 82 (zw. 1822); 216 (10—14); 16—38 (14—19); 38—15! (19—23); 154 (2228); 410 en wint. Zwart kan met een andere zet beginnen, maar dat baat hem niet, bijv. Wit 82 (18 23); 2—24 (23—28); 24—38 (10—14); 38— 15! (28—32); 15-A2 (.14—19); 42—15! (19- 23); 1520! (2328) en 2042 wint. Er is zelfs een derde winstgang aanwezig, die evenzeer naar een bekend systeem leidt: Wit 8<2 (10—15); 2—24 (18- -22); 24—13 (2228)1324 (28—32) en 2442 wint. No. 5. Zlwart: 11 en 23. Wit: een dam op 49. 'Het systeem van de achter de .schijven aan- vallende dam, maar thans op een geheel andere diagonaal. Wit 4916 (zw. 11 17), 167' 23'28); 716! (283'3)1643 (17—22); 43—16!! (33—39); 16—11 (22—27); 11X44 (2732); 4433 wint door 3347. Een tweede winstvariant is iets eenvoudi- o-er maar niet minder leerzaam: Wit 4044 Tw. 1116)44—40 (23—28); 40—i9 (28— 33); 49—43 (16—21); 43X16 met winst door 16-U9. 26 36 46 "WIT 47 48 49 50 We ontlenen dit probleem aan de wekel. rubriek van den heer J. Groenteman. Het bevat hetzelfde motief als no. 37 uit onze laatste oplosserswedstrijd en als het beroem- de probleem van Fabre, dat we naderhand publiceerden. Wit speelt achtereenovlgens 3731; 1812!; 12X25!; 4842; 25X34!!; 42X38! en 45X5 wint.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 6