Buitenland. TER NEUZEN, 1 OCTOBER 1937. INVOER VAN VOERTARWE. De opbrengst van den tarwe-oogst in Neder- land wordt dit jaar geschat op 300.000 ton. De hoeveelheid inlandsche tarwe door de meel- fabrikantem te mengen in bun maaltarwe, bedraagt ongeveer 280.000 ton. Er zou daar- door slechts een quantum van 20.000 ton be- schikbaar blijven voor voertarwe. De Akker- bouwcentrale heeft thans aan de belangheb- benden bericht, dat met de aanvragen om con- senten voor het importeeren van voertarwe eenigszins soepeler zal worden gebandeld dan tot nu toe. Deze toezegging geldt slechts voor- loopig; ook is geen bepaald contingent toe- gestaan. DENNENHEUVEL. Ter verhooging van de netto-opbrengst van den avond, die georganiseerd wordt voor het bouwfonds van een op te richten kinderhuis van de vereeniging Dennenheuvel, heeft de Koningin aan de commissie van voorbereiding een gift doen toekomen. HOE SCHRIJFT MEN EXCELLENTIE De Zwitsersche journalist en persfotograaf dr. F. Maser-Grossweiler, die onlangs de minis ters dr. Colijn en Van Dijk fotografeerde, schrijft aan de ,,iStandaard" het volgende: „De Nederlandsche minister-president, dr. H. Colijn, had zijn intrek genomen in het ,,Schlosshotel" te Pontresina, en ik had hem en den eveneens in Pontresina met vacantie vertoevenden Nederlandschen minister van oorlog, den heer J. J. C. van Dijk, gefotogra- feerd. Bij het verzenden der afdrukken van deze foto aan de Nederlandsche dagbladen en tijd- schriften was ik in onzekerheid hoe het woord Excellenz", dat ik in het tijdschrift en de foto's gebruikt had, in het Nederlandsch ge- schreven moest worden. Wetende hoe vrien- delijk en hulpvaardig de Hollanders zijn, vroeg ik in de gang van het hotel aan een heer, die ik Hollandsch had hooren spreken, doch wiens gezicht ik in den donkeren gang niet kon zien: ,,Mag ik u vragen, of u Hollander is?" En na een bevestigend antwoord te hebben ontvangen, voegde ik er aan toe: ,,Kunt u mij zeggen, hoe men ,,Excellenz" in het Neder landsch schrijft." Toen de heer, die ik had aangesproken, mij eenigszins verwonderd aankeek, vertelde ik hem, dat ik, als persfotograaf, de Nederland sche ministers Cdlijn en Van Dijk gefotogra- feerd had en nu in het tijdschrift bij de foto het woord ,,Excellenz" wilde gebruiken, doch niet precies wist, hoe dat in het Hollandsch wordt geschreven. „Gaat u maar mee", zeide de heer tot mij. Hij ging naar een schrijftafeltje, dat daar vlak bij stond, en schreef op een stuk papier het woord: ,,Excellentie". Mij het papier over- handigende, voegde hij mij toe: ,,Zoo wordt 'tin het Hollandsch geschreven!" Hartelijk dankte ik hem voor zijn hulp en ging weg. Toen ik echter het hotelbureau passeerde, werd mij daar plotseling gevraagd: ,,Weet u met wien u zooeven hebt gesproken? Dat was de Nederlandsche Minister-President zelf!" Dat ik dr. Colijn, dien ik toch gefotogra- feard had, niet herkend heb, is natuurlijk alleen te wijten aan de duistemis in den gang en aan het feit, dat de Minister-President zijn hoed op had en ik daardoor zijn gezicht slechts gedeeltelijk kon zien. Maar meer dan ooit ben ik nu overtuigd, dat de Nederlanders vriendelijke en hulpvaar- dige menschen zijn, die men goed doet te vriend te houden!" BIJBELTENTOONSTELEING TE BRUSSEL. Zondagmiddag is in de Belgische Methodis- tenkerk aan de Marsveldstraat te Brussel de Bijbeltentoonstelling geopend, die door de Federatie van de Protestantsche Kerken in Belgie, de Vereeniging voor de Geschiedenis van het Belgische Protestantisme en de afdee- ling Brussel van het Nederlandsch Bijbelge- nootschap werd georganiseerd. Aanwezig waren de beschermheerenminis ter van Openbaar Onderwijs, Hoste, en de Nederlandsche gezant, mr. J. A. N. Patijn, ds. Ten Kate, predikant van de Hollandsche Pro testantsche Kerk te Brussel, en verscheidene leden van Christelijke vereenigingen uit Neder- land en Belgie. Ds. Ten Kate, de secretaris van het Neder landsch Bijbelgenootschap te Amsterdam, de heer Boeke, ds. Thonger van de Methodistische kerk, en ds. Rey, voorzitter der Federatie, leidden de tentoonstelling in, die gehouden wordt ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan van de statenvertaling van den Bijbel. De tentoonstelling is in drie afdeelingen verdeeld, n.l. een voor handschriften en druk- werken uit den tijd voor de Hervorming. De Koninklijke Bibliotheek heeft hiervoor prach- tige bijbels in brui'kleen gegeven, die uit de oude abdijen afkomstig zijn en dateeren uit' de lOe, lie, 12e en 13e eeuw. De tweede afdeeling omvat Nederlandsche vertalingen van na de Hervorming en de derde geillustreerde bijbels, o.a. die van Rubens en die van Rembrandt. Verder zijn er diverse uitgaven van den Roomsch Katholieken Bijbel. Vooral valt in het oog een Statenbijbel uit 1632. Aan de muren zijn tabellen aangebracht betreffende de verspreiding van den Bijbel in Nederlanidsch-Indie (in 35 inlandsche talen) en over de geheele wereld (in 1000 talen). DE INCIDENTEN IN DE HAVEN VAN BREST. Dinsdag heeft de rechter van instructie, die met de behandeling van de affaire van de Spaansche duikbooten C 2 en C 4 in de haven van Brest is belast, een jonge vrouw gehoord, Minga geheeten, die werkzaam is in een bar te Brest. Zij erkende te zijn opgetreden als ver.bindingsagent tusschen den Franschman Chaix en luitenant Ferrando, commandant van de C 2. Chaix had haar een brief gegeven voor Ferrando. Op haar getoonde foto wist zij echter niet Troncoso te herkennen, die haar in de bar door Chaix was aangewezen als ..commandant van de Spaansche grens". Chaix zal nog worden geconfronteerd met markies de Maravilles, meer bekend onder den naam Parella, chauffeur van Troncoso. EEN DEKEN PER BED VOLDOENDE. De Spaansche minister van defensie heeft in de staatscourant een decreet gepubliceerd, waarbij ieder burger, die meer dan een matras en een deken per bed bezit, het overschot ter beschikking van de militaire autoriteiten moet stellen. VEERTIGURIGE WERKWEEK IN DE HAVEN VAN GENT. De onderhandelingen gevoerd tusschen het comite voor de havenbelangen en de organisa- ties van de Gentsche havenarbeiders, hebben geleid tot een overeenkomst, waarbij de 40- urige arbeidsweek met ingang van 1 October ook voor de haven van Gent in toepassing zal treden. De eerste vijf dagen van de week zal de werktijd 7 uur per dag bedragen, 's Zater- dags 5 uur. Het loon, dat 70 francs bedraagt voor den 7%-urigen werktijd, zal behouden worden voor den werktijd van 7 uur en voor het Zaterdagsche iwerk zal 50 francs worden betaald. DE PUNTJES OP DE I. MADRID IN AFWACHTING VAN DEN WINTER. De lange pauze in de militaire operaties aan het front van Madrid duurt voort. De herfst zet in, aldus de corr. van de Times aldaar, en de periode gedurende welke het beste militaire manoeuvres gehouden zouden kunnen worden, spoedt ten einde, zonder dat een van beide partijen teekenen heeft gegeven v66r het in vallen van den winter nog tot een beslissing te willen komen. Het leger van de regeering blijft in de ver dediging met het oog op de noodzakelijkheid het nieuwe leger op groote ischaal op te leiden en uit te rusten. Het is thans duidelijk, dat het offensief in Aragon in Augustus en dat bij Brunete in Juli geen andere bedoeling had- den dan den vijand bezig te houden om den druk in het Noorden te verlichten. In officieele kringen zegt men dat het nieuwe regeerings leger in de lente van het volgende jaar geheel opgeleid zal zijn. Men ziet inderdaad de ver- beteringen met den dag duidelijker. Elken Zondag wordt een soort parade gehouden ge durende welke modeme tanks, vliegtuigen en andere nieuwe attributen worden gedemon streerd. De training en de athletiek voor beide seksen is van zeer groot belang geworden. Het leger neemt iedere week in krachten toe; de veranderingen zijn niet alleen zicht- baar aan het front, maar ook in de achter- hoede. Opnieuw hebben, schrijft de N. R. Crt., Hitler en Mussolini te Berlijn gesproken en vooral Mussolini heeft daarbij de puntjes op de i gezet. Zijn rede zal stellig voor velen buiten, maar misschien ook wel voor enkelen in de fascistische landen, die, al mogen zij zich niet uiten, toch hun onafhankelijk oordeel nog niet verloren hebben, ernstige teleurstel- ling baren. Niet alleen heeft Mussolini in deze redevoering zich ten aanzien van den strijd tegen het bolsjewlsme geheel op het Hitle- riaansche standpunt geplaatst en nog eens uitdrukkelijk herinnerd aan den strijd van de Italiaansche fascistische vrijwilligers voor de redding van de Europeesche cultuur in Spanje, maar hij heeft bovendien de gelegenheid niet kunnen laten voorbijgaan nog eens zijn haat tegen Geneve te luchten en daarbij als zijn meening verkondigd, dat de Europeesche cul tuur nog (slechts) een herleving kan onder- gaan, wanneer zij zich afkeert van de valsche leugenachtige goden van Geneve en Moskou en zich wendt naar de lichtende waarheid van onze (de fascistische) revolutie. Zooals wij reeds herhaaldelijk betoogd heb ben, is op een dergelijken grondslag geen Europeesche of internationale samenwerking mogelijk. Hoezeer de Volkenbond ook in ver- schillende opzichten gefaald moge hebben, hij heeft te veel nuttig wenk gedaan, is in veler oogen een te groote vooruitgang op den toe- stand van voor 1914, dan dat men hem zou willen prijsgeven. Men wil gaarne samen werking, maar dan ook een waarachtige samenwerking en geen buigen voor de dicta- tuur van de combinatie Mussolini-Hitler. Het is merkwaardig, dat zij, die het hardste geschreeuwd hebben tegen den dictatorialen vrede van Versailles enz., thans op hun beurt aan de wereld een vrede naar hun wil zouden wenscben op te leggen. De geheele rede van Mussolini droeg een tartend karakter tegenover de beide groote Westersche democratien, die zoo juist den wensch te kennen hadden gegeven, zich met hem te verstaan over een Europeesch verge- lijk. Gezien in het licht van deze starre houding, krijgen de woorden zoowel van Hitler als van Mussolini no pens de innige verbondenheid van beide landen een extra beteekenis. Men mag aannemen, dat beide redevoeringen, waarvan deisprekers wisten, dat de heele wereld ernaar zou luisteren, van te voren rijpelijk zijn over- wogen en dat wat wij te hooren kregen, inder daad bedoeld was om beider richtsnoer voor den komenden tijd aan te geven. Weliswaar kunnen dictators gemakkelijker en spoediger van hun zelf getrokken richt- snoeren afwijken dan de regeerders in demo- cratische landen, maar de bijzondere gelegen heid, waarbij deze redevoeringen zijn uitge- sproken, het feit vooral ook, dat zij niet een zijdig de eigen houding betreffen, maar als het ware een gezamenlijk op zich genomen verplichting zijn, doet vreezen, dat althans de eerste maanden, de zoozeer gewenschte ommekeer niet te verwhchten zal zijn. Dit valt met het oog op de voorgenomen bespre- kingen tusschen Engeland, Frankrijk en Italie ten zeerste te betreuren. Men krijgt den indruk, dat aan Engelsch Franschen kant de oprechte wensch bestaat aan de Spaansche geschiedenis zoo snel moge- ljjk een einde te maken. Dit valt vooral van Engeland te begrijpen, nu het zijn belangen in het Verre Oosten bedreigd ziet en dus gaarne daar de handen vrij zou hebben. Men vraagt zich af, of Mussolini hierop speculeert en of hij meent door het aankondigen van een onverzettelijke houding eerlang te Parijs met Engeland's steun het maximum aan concessies te krijgen, waartoe Frankrijk in de Spaansche kwestie bereid zal zijn te vinden. In die Engelsche kringen, waar men de regeering te Valencia niet alleen als Spanje's wettige regeering beschouwt, maar in haar ook een democratische regeering ziet en haar deswege nog extra is genegen, schijnt men een dergelijke vrees te koesteren. De News Chro- nicl waarschuwde Donderdagochtend dat er gevaar bestaat, dat onder den druk van de crisis in het Verre Oosten een poging zal worden gedaan om den waren inzet van den strijd in Spanje te verdoezelen. Indien, zoo schrijft dit radicaal liberale blad er een poging wordt gedaan om vrede te verkrijgen in dat land, of om de interventionistische mogend- heden tot bedaren te brengen, mag niet ver- geten worden, dat de huidige Spaansche regee ring de wettige democratische regeering is en nog alttjd het recht heeft op voorziening van wapenen en andere voorrechten van een erkende regeering. Haar tegenstanders zijn opstandelingen en hebben dergelijke rechten niet. Geen oplossing, welke uit de huidige diplomatieke bewegingen zou voorivlocien, zal het moreele gevoel van de wereld bevredigen. als zij deze essentieele feiten over het hoofd ziet. Als wij de strekking van Mussolini's woor den goed begrepen hebben, valt te vreezer dat van hem voorloopig geen erkennir.g van deze essentieele feiten" valt te verwachten, zoodat de Engelsche en Fransche regecringen als zij uit opportuniteitsoverwegingen de na' tot een spoedig einde willen brengen, genoe gen zullen moeten nemen met een oplossing die net moreele gevoel van de News Chronicle en de velen, die denken gelijk dit blal, niet zal bevredigen. Intusschen is er ten aanzien van de Spaan sche kwestie nog een kleine kans op een eenigszins anderen loop van zaken. Er loopen reeds, lang geruchten over pogingen van de beide strijdende partijen in Spanje om door bemiddeling van politici van betrekkelijk ge- matigde richting te streven naar een vergelijk. Zoo aldus een einde kon gemaakt worden aan den Spaanschen burgeroorlog, zou een even- tueele Engelsch-Fransch-Italiaansche bespre- king op een geheel ander plan komen te staan, waarbij de positie van Frankrijk en Engeland in zooverre sterker zou zijn, dat zij niet meer, gelijk dat in schaaktermen heet, in tijdnood zouden verkeeren. Wij wachten nog op een slotcommunique nopens de besprekmgen, die te Berlijn gevoerd zijn. Mocht dit slotcommunique nog verras- singen baren, dan zullen deze vermoedelijk wel op ander gebied liggen, dan dat van de Spaan sche kwestie (Donaulanden?), zoodat reeds de conclusie gewettigd lijkt, dat de samenkomst van beide dictators niets heeft opgeleverd om de bestaande spanning te verminderen, eer het tegendeel. SJANTOENG TROUW AAN NANKING. Reuter meldde Woensdagavond uit Tsingtau, de grootste haven van de provincie Sjantoeng, dat generaal Han Foe-sjoe, de gouvemeur van deze provincie, zich verbonden heeft op ondub- belzinnige wijze weerstand te bieden aan de Japansche agressie en absolute trouw aan de bevelen van maarschalk Tsjiang Kai-sjek heeft gezworen. Dit besluit van generaal Han Foe-sjoe is van de grootste beteekenis voor het Chineesch verzet tegen de Japansche agressie en tevens is het een bijzonder groot succes voor maar schalk Tsjiang Kai-sjek, die opnieuw een tegenstander gewonnen blijkt te hebben. De Japanners stelden zich, blijkens hun persbe- richten, nog van allerlei voor over een neutra- liteit van de provincie Sjantoeng, waardoor him verderen opmarsch naar het dal van de Gele rivier geen nieuwe hinderpalen zou ont- moelen, dan de reeds in Hopei verslagen legers. De legers van Sjantoeng zijn goed uit- gerust en numeriek sterk, bovendien is gene raal Han Foe-sjoe een bekwaam veldheer. De Japanners baseerden dit vertrouwen in een neutraliteit van Sjantoeng op het feit, dat incidenten, welke te Tsingtau hebben plaats- gevonden, geen gevolgen hebben gehad als de incidenten" van Wang Ping en Sjanghai. Doch of dit uitblijven van gevolgen te dan- ken is geweest aan de bereidwilligheid van de Chineezen om voor Japansche eischen te bui gen, is de vraag. Wij hebben, aldus de N. R. Crt., reeds eerder uiteengezet, dat Japan, in dien het gevolg zou geven aan een ^incident" te Tsingtau en daar troepen had moeten lan den, dit een nog snelleren opmarsch van Peking en Tientsin uit, in de ricfiting van de Gele rivier noodzakelijk had gemaakt, omdat Japan anders twee fronten had moeten vormen van een z6o groote uitgestrektheid en met z66 groote bedreigingen van alle kanten, dat dit strategisch nauwelijks anders dan cato- strophaal had kunnen eindigen. De verklaring van Han Foe-sjoe zal den Japanners, nu het oponthoud van de Japansche troepen in Sjansi nog voortduurt, ongelegen genoeg komen. DE STRIJD BIJ SJANGHAI. Zonder zelfs maar des nachts op te houden, gaan de Japanners door met het bestoken van de Chineesche stellingen, teneinde deze, ter voorbereiding van het groote offensief, steeds meer te verzwakken. De Chineezen blijven van hun kant tegenstand bieden en beweren, ner- gens geweken te zijn. Inmiddels varen met steenen beladen Chineesche jonken naar den stuwdam te Kiang-jin, om dezen te verster- ken. Deze stuwdam vormt de voornaamste bescherming tegen de Japanners over de rivier de Jangtse. De Chineezen gelooven, dat de Japanners weldra een gecombineerden aan- val zullen ondememen op den stuwdam, zoo wel te water als uit de lucht. De Japansche troepen in het gebied van Lotion aan het Noordelijke front bij Shanghai zijn Woensdag 2 K.M. vooruit gekomen en staan nu op een plaats, slechts 5 K.M. ver- wijderd van Kiating, dat de basis is van de Chineesche troepenmacht op dat front. Woens dag hebben de Japansche marinetroepen aan- vallen gedaan op Nansiang, Kiating en Kwangte. Japansche vliegtuigen bestrooiden de Chineesche militaire vestigingen aldaar, o.a. een loods met munitie-voorraden te Kwangte. Een ander Japansch vliegtuigeska- der viel 's avonds Kiangjin aan en ook nam het een Chineesche kruiser onder vuur, die ernstige schade kreeg en slagzij maakte. PAUSELIJKE ENCYCLIEK. De Paus heeft, naar Havas meldt, een ency- cliek uitgevaardigd, waarin hij de gevaren uiteenzet, die de samenleving bedreigen, zoo wel van de zijde van het communisme als van zekere reacties daartegen, die tot verheerlij- king van den staat leiden en die in haar ver- langen om het publieke gezag hoog te stellen de wijsheid van het evangelie vergeten en oude heidensche zeden doen herleven. De aanleiding tot het uiten van deze waar- schuwingen is de boodschap, die de Paus tegen de komende maand heeft uitgevaardigd, ten einde alle geloovigen op te wekken tot het ijverig bidden van de rozenkrans in October. De bescherming van de H. Maria heeft het gelooviige volk, aldus de encycliek, nooit out broken. Zij zegeviert over alle ketterijen, en Haar bescherming toonde zich bijzonder duide lijk in den tijd toen de christelijke wereld be dreigd werd door de gewapende Mohamme- danen. En thans, zoo gaat het stuk verder, be dreigen ons andere gevaren, die niet geringer zijn. Een zedelijke en geestelijke crisis teistert de wereld, omdat deze God heeft vergeten; op deze gedachte volgt de hierboven reeds in het kort weergegeven passage over commu nisme en nationaal-socialisme, waarmede de korte encycliek besluit. DE STRIJD VAN DE KERK IN DEITSCHLAND. Himmeler, de Rijksleider van de S.S., en hoofd van de Duitsche politie, heeft, op grond van de verordening tot bescherming van volk en staat, de volgende door instanties van de Belijdenisbeweging in het leven geroepen in- stellingen verboden: ,,Ersatz"'-hoogescholen, arbeidsgemeenschappen, commissies voor studie- en examenkwesties, theologische cur- sussen en conferenties. In een toelichting staat te lezen: De door de organen van de zoogenaamde Belijdenis- kerk sedert lang aangenomen houding, om, onder verwaarloozing van de door den staat in het leven geroepen instanties, de jonge theologen zelf op te leiden en te examineeren, vormt een opzettelijke overtreding van de ver ordening tot uitvoering van de wet tot bevei- liging van de Duitsche Evangelische kerk. MUSSOLINI VERTROKKEN. Benito Mussolini is met de andere Italiaan sche gasten Woensdagmiddag te 15.15 uur uit Berlijn vertrokken om naar Rome terug te keeren. Het afscheid van de beide staatslieden op het station was zeer hartelijk. Beiden schudden elkaar langdurig de hand. De trein wanrmsde Mussolini reisde verliet het station, terwijl de muziek het Italiaansche volkslied en de Giovinetta speelde. Voor het couperaam wuifde de Duce de menigte, welke hem uitge- leide deed, vaarwel toe. In welingelichte kringen wordt vernomen, dat geen officieel communique over het bezoek zal worden gepubliceerd. Een dergelijk com munique, zoo zegt men, is niet noodig, de tafelreden van beide staatslieden en de rede voeringen, welke zij op het Maifeld hebben gehouden, zijn voldoende om de Duitsch-Itali- aansche betrekkingen uiteen te zetten. De Giomale d'ltalia verklaart, dat het be zoek van Mussolini bevestigd heeft, dat er op het oogenblik twee Europa's bestaan: het nieuwe Europa van fascisme en nationaal- socialisme en het oude Europa van de liberaal- democratische traditie. Is het mogelijk aldus vraagt het blad - het jonge en het oude Europa te verzoenen? Te Berlijn heeft men eens te meer verzekerd, dat verzoening moge lijk is. Fascisme en nationaal-socialisme heb ben als partij geen programma van verbreiding en als staat geen agressief programma. Als in de toekomst Europa fascistisch zal zijn, zal dat geschieden door de natuurlijke evolutie der nationale, binnenlandsche krachten. In afwachting daarvan kunnen de beide Europa's naast elkaar leven in een geest van samen werking. Maar het nieuwe Europa vraagt van het liberaal-democratische goeden wil en be- grip voor zijn nieuwe levenswijze. De verschil- len moeten terzijde gesteld worden: men moet de solidariteit voor de gemeenschappelijke vredestaak terugvinden. Dezen oproep hebben Hitler en Mussolini tot Europa gericht, thans moeten de andere landen spreken en handelen. DIRECTE BELASTINGEN. De Rijksontvanger verzoekt ons mede te deelen dat begin October zal worden aange- vangen met het vervolgen van de aanslagen Personeele belasting 1937 gedateerd in April j.l. waarop nog niet deel is aangezuiverd en van de aanslagen Inkomstenbelasting 1937/38 gedateerd in Juli j.l. waarop nog niet 2/b deel is betaald. ZEEUWSOH-VLAAMSCHE TRAMWEG- MAATSCHAPPIJ N.V. Donderdag 30 September j.l. is te Middel- burg de gewone jaarlijksche algemeene verga- dering van aandeelhouders gehouden. Het ver- slag over 1936 met de balans en winst- en verliesrekening zijn vastgesteld. De heeren Graaf M. Lippens te Brussel en H. A. A. Baron Collot d'Escury te Kloosterzande werden her- kozen tot commissaris. BONDS AVOND. Naar wij vernmen, zal in den loop der maand October de Kon. Ned. Toeristenbond A. N. W. B. te Ter Neuzen een Bondsavond organiseeren, bestaande in een expositie van kaarten, gidsen, reisboeken, enz., voor auto-, motor-, rijwiel-, water-, wandel-, ruiter- en luchttoeristen, een lezing over het werk van den Bond en over de verkeersregels in het bij zonder en de vertooning van de interessante geluidsfilm „De Veilige Weg", de eenige Nederlandsche klankfilm over de verkeers- veiligheid. BEZOEK VAN DEN COMMANDANT VAN HET LEGER DES HEILS IN NEDERLAND. iZooals uit de advertentie in dit nummer blijkt, zal de commandant van het Heilsleger in Nederland, vengezeld van mevrouw Vlas Woensdag Ter Neuzen bezoeken. Zij zullen, bij- gestaan door andere leiders in het gebouw Emmanuel" een openbare samenkomst leiden DE ZEDELIJKE GEVAREN BIJ DE ZEEUWSCH-VLAAMSCHE GRENS. Wcensdagnacht werden uitvoerige politie- rapporten ingediend bij de burgemeesters van Hulst en elders, naar aanleiding van een on- derzoek omtrent de zedelijke gevaren nabij de Zeeuwsch-Vlaamsche grens, welk onderzoek ingesteld werd op last van den procureur- generaal van het departement van Justitie. Laatstgenoemde zond afschriften aan de rijks- politie van een request, dat onlangs door deken Rops e.a. werd toegezonden aan den Minister van Justitie en gaf daarbij opdracht de in het request vermelde klachten omtrent zeden- bederf in de Zeeuwsch-iVlaamsche grensstreek te onderzoeken. Naar het Dgbl. v. N.-Br. en Z. verneemt werden omtrent een tweetal cafd's te Hulst in deze rapporten bezwarende verklaringen af- gelegd, voorts wordt gemeld, dat de vergun- ninghouder van beide cafd's Woensdag d. m. v. een advocaat zijn vervangers in beide cafe's heeft doen ontslaan. Qe verkoop Van alcoholische dranken in beide cafe's werd stopgezet. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 19 tot en met 25 September kwamen in onze provincie 8 gevallen van be- smettelijke ziekten voor, nl. een geval van roodvonk in ieder der gemeenten Middelburg en Clinge. Voorts werden 6 diphtheriegevallen geconstateerd, nl. 3 te Westdorpe, waarvan 2 gevallen in e6n gezin en een tweede geval id 6en gezin, 2 gevallen te Ter Neuzen en <56n te Hontenisse. ERNSTIG MOTORFIETSONGELUK. De 30-jarige ongehuwde vlasbouwer F. de K., woonachtig te Koewacht, is Dinsdag met zijn motor te Loochristy bij Gent met een auto in botsing gekomen. Hij kreeg ernstige krwetsuren en is naar een kliniek te Gent overgebracht, waar hij ter ver- pleging is opgenomen. DURFDE ZICH VAN PIJN IN BED NIET TE BEWEGEN. Spit nu absoluut verdwenen. ,,Ik had een hevige aanval van spit. Als ik eenmaal in bed lag, was ik gedwongen in dezelfde houding te blijven liggen ik kon mij niet bewegen van de pijn, en ik wist niet meer wat ik ertegen moest doen. Men raadde mij aan Kruschen Salts te gebruiken en ik ben blrj dat ik het deed. Na d6n flacon te hebben gebruikt, kan ik tot mijn vreugde zeggen, dat mijn spit absoluut verdwenen is." G. A. V. De kleine dagelijksche dosis Kruschen Salts doet wonderen, daar zij Uw inwendige orga nen op natuurlijke wijze aanspoort tot ge- regelde werking, waardoor Uw lichaam vrij blijft van alle schadelijke stoffen. Rheuma- tische pjjnen, hoofdpijnen en lusteloosheid kent U niet meer. U voelt zich jong, fit en gezond. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten k f 0,40, 0,75 en 1,60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buiten- verpakking, de naam Rowntree Handels Mij., A'dam, voorkomt. Adv. WERKVERSCHAFFIN-GSVOORWAARDEN TE AXEL. Te Axel is dezer dagen een conferentie over de werkverschaffingsvoorwaarden voor de Axelsche arbeiders gehouden, waarbij behalve het college van B. en W. ook tegenwoordig waren de rijksinspecteur voor werkverschaf- fing in Zeeland, Van Markvoort en het soc.- dem. raads- en statenlid C. Hamelink. Inspec- teur Van Markvoort betoogde, dat de slechte belooning der Axelsche arbeiders uitsluitend te wijten was aan hun geringe prestaties. Zij waren te lui. De heer Hamelink en weth. Oggel verwon- derden zich hierover ten zeerste, aangezien de Axelsche arbeiders in het particuliere bedrijf overal goed staan aangeschreven. Op een vraag waarom dezen zomer des Zaterdags niet gewerkt mocht worden, ant- woordde de inspecteur, dat dit gedaan was, omdat de arbeiders anders te dicht het par ticuliere (landarbeiders-) loon zouden naderen. De heer Hamelink antwoordde hierop, dit zeer eigenaardig te vinden, omdat alleen de Axelsche arbeiders door dezen maatregel wer den getroffen en niet hun collega's uit andere gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen. Boven dien is het landarbeidersloon des zomers hier gemiddeld 25 cent per uur, zoodat deze maat regel van 's Zaterdags niet werken alleen ellende, maar geen practisch nut heeft ge- braeht. Immers, zulk een verschil tusschen particulier- en werkverschaffingsloon (/13 a 14 en 8) behoeft er niet te bestaan, want alle arbeiders geven verre de voorkeur aan het particuliere bedrijf. Verder werd het feit gecritiseerd, dat fabrieks- en bouwvakarbeiders te Axel uit hun loonklasse van 26 cent naar de loonklasse der landarbeiders (22 cent) waren verdrongen. Aan pogingen om het basis-uurloon voor land arbeiders op 24 cent te brengen, bleek de in specteur niet genegen mede te werken. Vermoedelijk zal de gemeenteraad van Axel zich tot den Minister wenden, zoo meldt het Volksblad. LUXOR THEATER. The great Ziegfeld. Hoe men ook over de revuefilm moge den ken, vriend en vijand zullen moeten toegeven, dat de Metro-Goldwyn met deze film over het leven van Florence Ziegfeld Jr., den schepper van de moderne revue wel zoowat het toppunt bereikt heeft in het genre revuefilm. Het zal een hard gelag zijn voor andere maatschap- pijen, die ook revuefilms maken, maar ten- slotte zal de Metro-Goldwyn er ook haar por- tie aan moeten betalen. Want speciaal voor Metro-Goldwyn zal het uiterst moeilijk zijn hierna nog eens een revue-film te maken, ten- zij zij iets geheel nieuws verzint, iets dat bijv. film is Maar wat hiervan zij, Metro-Goldwyn heeft willen bewijzen, dat de leuze .bigger and better" nog steeds niet vergeten is, al is zij ook te oud om nog als slagwoord te kunnen disenen. Hoezeer het hun om .bigger and bet ter" te doen was, blijkt alleen al uit de mon- strueuse lengte van deze rolprent. Het meest waarschijnlijke lijkt dus aan te nemen, dat Metro-Goldwyn de kostbaarste parel in haar kroon heeft willen zetten, door met een film voor den dag te komen, die de aller- grootste, de duurste en de uitbundigste is van alle films, kortom een film, die het bewijs levert, dat de Amerikaansche industrie, als zij zich echt inspant, nog altijd liever de materie dan den geest verovert. En daarbij heeft Metro-Goldwyn dan stellig ook begre pen, dat het in het land, waar iedereen nog van Ziegfeld weet, de moeite waard zou zijn iets te maken, dat werkelijk de nagedachte- nis eert van een revue-koning. Ziegfeld was de uitvinder van de revue en sindsdien teert de heele wereld nog op zijn inventie, de revue film niet het minst. En als Ziegfeld nu eens deze interpretatie op celluloid van zijn leven en scheppingen zou kunnen zien Wellicht zou hij zich verheugen over het feit, dat het ..Showmanship" nog altijd zoo glorieus in Amerika leeft en dat het voor geen technische moeilijkheden staat. Hij deed het in zijn tijd ook niet. Ziegfeld moet stellig ook een man van smaak zijn geweest en ook in dat opzicht is de film hem waardig. Zij getuigt stellig van meer distinctie dan vele van haar voorgang- sters, die niet meer wisten hoe zij maar zoo- veel mogelijk „girls" voor de lens zouden bren gen, alsof ..worshipping te woman" hierin zou bestaan, dat men er zooveel mogelijk van moest laten zien. Er komen natuurlijk karavanen van girls aan deze films te pas, maar in haar revue- scenes gebruikt zij haar toch meer als de ..finishing touch". Zij geeft groote, met veel fantasie ontworpen kijkstukken, waarin de vrouwen het schoone en levende element vor men zoo ontstaat er toch een geheel, dat aan- zienlijk beter te genieten is, dan indertijd de revuesc&ies van den onmatigen Bushy Berk ley, die de girls gebruikte als de steenen van een mozaiekspelletje. In groote trekken kan men nu de geschie denis volgen van zijn jeugd, zijn wisselend succes, zijn grootheid en zijn afsterven in betrekkelijke armoede. Dat laatste is zeker wel het beste stuk van de film, omdat het ons in een weemoedige stemming de zeer vluchtige waarde doet beseffen van den glans, het gerucht en de ongehoorde schitte- ring, waarmede de groote man in zijn leven omgeven was. Het verhaal is overigens van minder belang. Men komt hoofdzakelijk om de technische wonderen te zien, die Amerika weer heeft gewrocht en die door den regisseur, Robert Z. Leonard met grooten eerbied gelaten werden zooals zij waren. William Powell is het ideale type voor Florence Ziegfeld, Luise Rainer gedistingeerd genoeg voor de beroemde Anna Held en Myma Lay speelt de tweede vrouw, die een groote rol in Ziegfeld's leven vervulde. Het meisje uit de onderwereld. Wanneer de jury het doodvonnis heeft uit- gesproken over Ann Gray en er enkele minu- ten na de uitspraak een heer met een lichten gleufhoed en een ongunstig uiterlijk de recht- zaal verlaat met de woorden, dat dat vonnis hem een kwart millioen dollar gaat kosten, dan weet men zoo zeker als twee maal twee vier is, dat Ann Gray haar jeugdig leven niet op den electrischen stoel zal laten. Afgezien nog van het feit, dat Ann onschuldig is Tijdens het transport naar de gevangenis gluren langs den weg, dien de politie-auto zal nemen, boeventronies. Uit een zijstraat schiet een vrachtwagen. Een aanrijding is niet te vermijden en is trouwens ook de bedoeling: ongedeerd kruipt Ann uit den vernielden politie-auto en zit eenige oogenblikken later naast een vlotten jongeman in een anderen. Zij is vrij! De jongeman is advocaat en vrijgezel met een licht ontvlambaar hart en een aanzien- lijken bankrekening. De moeilijkheden begin- nen wanneer de huisdetectives van de apparte-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2