Ter Neuzensche Courant Binnenland Buitenland. Woensdag 29 Sept. 1937 No. 9663 TWEEDE BLAD TER NEUZEN, 29 SEPTEMBER 1937. V ^i.is PRINS BERNHARD EERE-VOORZITTER VAN DEN A. N. W. B. Het bestuur van den A.N.W.B. heeft de mededeeling ontVangen, dat Prins Bernhard het eere-voonzitterschap van den KoninkJij- ken Nederlandschen Toeristenbond A.N.W.B. heeft aanvaard. VERDEELING OPBRENGST POSTZEGELS EN BRIEFKAARTEN. VOOR HET HIND. Na verkregen goedkeuring van den minister van Binnenlandsche Zaken wordt dezer dagen aan pl.m. 350 vereenigingen van kin- derbescherming het haar toekomende aandeel uitbetaald. Te zamen wordt uitgekeerd f 163.456 (v. j. 139.775). De kosten van propaganda en administratie bedroegen ongeveer 6% pet. van de ontvang- sten. Beslist is, dat de eerstvolgende serie post- zegels „Voor het Kind" zal bestaan uit vijf zegels (tot dusver 4), welke aansluiten aan de laatste tariefsverlaging. DE OMROEPVEREENIGINGEN MOETEN WERELDUITZENDIN GEN VERZORGEN. In het gebouw van den Radio-raad te Den Haag had Zaterdag de installatievergadering van de „contact-commissie voor de werelduit zendingen" plaats. De voorzitter, prof. mr. P. S. Gerbrandy, hield bij ontstentenis wegens ziekte van mi nister Van Boeyen, een rede, waaraan het volgende is ontleend: IHet moet hier gezegd worden, dat de Ne- derlandsche omroepvereenigingen met uit- zondering van den K.R.O. met hoeveel ijver en toewijding zij haar taak ten aanzien van de Nederlandsche (binnenlandsche) uitzendingen ook venzorgen, op het gebied van de uitzendin gen naar de overzeesche gebiedsdeelen en van de werelduitzendingen een zeker manco aan den dag hebben gelegd. En het is te betreuren dat bij geforeke van initiatief op dit terrein van de zijde der Nederlandsche omroeporga- nisaties, thans van overheidswege moet inge- grepen worden om tot stand te brengen, het- geen reeds sinds jaren als taak van deze om- roeporganisaties beschouwd moet worden. De minister van binnenlandsche zaken heeft het in de bespreking, welke aan de in- stelling van deize commissie vooraf ging, zoo kras mogelijk gezegd: De regeering kan niet langer dulden, dat Nederland werkloos blijft terwjjl het buitenland ten deze groote activi- teit aan den dag legt en zioh daarbij somtijds bedient van onze taal. De kogel moet door de kerk, de wereldomroep moet er komen. De omroepvereenigingen moeten daarom goed doordrongen zijn van den emst en ook van het verhevene van de taak, welke ook op het gebied der werelduitzendingen de over- heid in hare handen wil leggen. Immers zij zijn het aan wie zal worden opgedragen de verzorging en de uitzending van programma's, die over de geheele wereld de aandacht ves- tigden op hetgeen Nederland op cultureel en economisch gebied beteekent. De installing van deze commissie beteekent ook, dat hetgeen de organisaties en instan- ties, die in deze commissie vertegenwoordigd zijn, aan denkbeelden en suggesties op dit ge bied naar voren zouden willen brengen, niet zelfstandig en eigenmachtig in de praktijk ten uitvoer wordt gelegd, doch dat al hetgeen bij de vertegenwoordigers leeft in den boezem dezer commissie uitgedragen zal worden, op- dat in gemeen overleg tot een besluit geko- men kan worden, die alle partijen bevredigt en voor het uiteindelijk resultaat de beste is te achten. Bij een goede samenwerking twijfel ik er niet aan, dat als vrucht van het gemeen over- leg binrfen afzier.baren tijd sen hoogstaande Nederlandsche wereldomroep tegenover het buitenland zal getuigen van hetgeen ons land in cultureel en economisch opzicht beteekent. Spr. verklaarde tenslotte namens den minister van binnenlandsche zaken de con- tact-commissie voor de werelduitzendingen voor geinstalleerd. MR. J. A. N. PATIJN. Onze gezant te Brussel, Mr. J. A. N. Patijn en zijn echtgenoote, benevens de legatieraad van het Nederlandsche gezantschap, de heer van Lennep en echtgenoote, die de Belgische hoofstad zullen verlaten, zijn Maandagavond aan een afscheidsdiner de gasten van Koning Leopold geweest. De Nederlandsche Minister van Buitenland- sche Zaken, Mr. J. A. N..Patijn, en de consuls, de heeren Romburgh en L. Hoest, zijn Dins- dagmorgen ontvangen door den gouverneur der provincie Luik. Ter eere van den heer Patijn werd vervolgens een receptie gehouden in het stadhuis van Luik, en een noenmaal aangericht. Donderdag vertrekt Minister Patijn uit Brussel met den trein van 12 uur 47. EEN GESCHENK VAN DE KOOPVAARDIJ AAN DE MARINE. De Ned. reedersvereeniging heeft het voor- nemen aan de Kon. Ned. Marine een geschenk aan te bieden, uit erkentelijkheid voor de aan de koopvaardij in de Middellandsche Zee ver- leende convooidiensten. In overleg met het departement van Defensie stelt het bestuur thans aan de leden voor, het tafelservies in zil- ver voor den in aanbouw zijnden flotilleleider „Tromp" aan te bieden. DE BEROERING IN DE N. S. B. Het R.K. propagandablad ,,De Opmarsch" meldt, dat aan de Amsterdamsche leden van de N. S. B. de volgende circulaire is toege- zonden Kameraden, Functionarissen! ,,Als gevolg van de zeer versoberde organi- satie zullen veel functionarissen als zoodanig verdwijnen. of wegens overcompleet of wegens opheffing van hun functie. Ter vereenvoudiging worden alle functio narissen ontslagen en wordt de organisatie geheel nieuw opgebouwd. Alle kring- en groepsleiders, districts- en gewestelijke functionarissen hebben al ontslag gekregen. Nieuwe functionarissen zijn be- noemd. Zoo zullen te zijner tijd ook alle kring- en groepsfunctionarissen ontslag ontvangen en te hunner tijd de administratieve krachten en de blokleiders. Deze laatste groepen functionarissen zullen dan geheel of gedeeltelijk overgaan naar het administratieve apparaat dat in de toekomst naast onze strijdorganisatie zal loopen. Zulks zal waarschijnlijk geschieden op 1 October a.s. Kameraden! Velen uwer overcomplete Kringleiders en Gewestelijke functionarissen hebben zich reeds gemeld voor lagere functies; volgt dit goede voonbeeld Werkt tot het laatst op uw post en stelt u, als 't ontslag daar is, beschikbaar voor ander werk. Wij hebben u alien noodig! Hou Zee! Districtsleider." Het Amsterdamsche hoofdkwartier aan de Oranje Nassaulaan, zoo meldt ,,De Opmarsch" verder, gaat verdwijnen, terwijl niet minder dan drie kringhuizen, (Helmerstraat, Hoofd- weg en Amsteldijk) per 1 October zullen wor den opgeheven. DE KUYPER-HERDENKING. Zooals reeds eerder is gemeld, zal er op 29 October a.s. te Amsterdam een groote herdenkingssamenkomst belegd worden ter gelegenhed van het feit, dat Dr. A. Kuyper 100 jaar geleden 't levenslicht aanschouwde. Een gedetailleerd programma van deze samenkomst zal in den loop van de volgende week worden gepubliceerd. Vast staat thans, dat de N.C.R.V. de geheele plechtigheid zal uitzenden. Voor de bezoekers van de samenkomst, die buiten Amsterdam woonachtig zijn, hebben de Ned. Spoorwegen gelegenheid in uitzicht gesteld om tegen gereduceerd tarief te reizen. UITBREIDING MARINE-LUCHTVAART- DIENST. Van bevoegde zijde wordt gemeld: In verb and met de uitbreiding van het materieel van de marine-luchtvaartdienst is ook versterking van het personeel noodig. Op het oogenblik doen hierbij ongeveer 40 offi- cieren-vlieger en ongeveer 55 onder-officieren- vlieger dienst. Dit aantal zal worden uitge- breid tot 60 officieren-vlieger en 85 onder- officieren-vlieger. Hiertoe is een opleiding vereischt van ongeveer 2 jaar voor de offi- cieren-Vlieger en van ruim 1 jaar voor de onder-aflficieren-vlieger. (Vandaar dat dezer dagen in de staatscou- rant een oproeping zal verschijnen van can- didaten voor leerling-officiervlieger en leer- ling-onderofficier bij de marine. PRINS BERNHARD OP DE PARIJSCHE TENTOONSTELLING. Na Maandagochtend het Nederlandsche paviljoen te hebben bezichtigd, is Prins Bern- hard er *s middags door de Nederlandsche kolonie ontvangen. De Prins, die vergezeld was van Baron Dedel, werd ontvangen en ibe- geleid door Jihr. Loudon, Baron van Pallandt, den heer A. E. Labauchere, Jhr. C. de Graeff en den heer Moorrees, bestuursleden van de vereeniging, alsmede Dr. D. Crena de Jongh, Ir. de Bie Leuvelink Tjeenk, Jhr. A. v. d. Berch van Heemstede en Mr. Korthals Altes. De Prins, die door het op het orgel ge- speelde Wilhelmus verwelkomd werd, liet de aanwezigen aan zich voorstellen en onderhield zich met velen opgewekt. Het bezoek 'droeg een geheel officieus karakter. Gedurende de uren dat Z.K.H. er was, was het paviljoen voor het gewone bezoek geslo- ten; al dien tijd verdrong zich een dichte menigte eromheen, die meende, dat de Prins door de Prinses vergezeld was. EEN JAAR GELEDEN DEPKECIEERDE DE GULDEN. Toen verleden jaar op 25 September de Fransche ministerraad zijn goedkeuring hecht- te aan het wetsontwerp, waarmede de goud- waarde van den franc werd verlaagd, hetgeen dus beteekende, dat de Fransche munteenheid werd gedevalueerd, en nadien Zwitserland den gouduitvoer stopzette, werd het schrijft het R.Nwsbl. duidelijk, dat ook Nederland den gouden standaard niet zou kunnen hand- haven, en op 27 September maakt onze regee ring bekend, dat de uitvoer van goud was stopgezet, waarmede Nederland dus ook den gouden standaard vaarwel zegde. Ons land was dus de laatste staat, die het pad van de muntverslechting ging betreden en was daartoe slechts gedwongen, doordat het als eenig overgebleven land, dat zijn munt eenheid aan het goud had gekoppeld, niet mocht toelaten, dat een permanente druk op den Nederlandschen gulden tot gevolg zou hebben, dat de goudvoorraad van de Neder landsche bank in ikorten tijd zou zijn geslon- ken tot de grens, waarop het dekkingspercen- tage van de bankbiljettencirculatie het nood- zalkelijk zou maken den uitvoer van goud toch te verbieden. Zooals verwaoht kon worden, gedroeg de gulden zich in overeenstemming met genoem- de maatregelen en op 23 September steeg de dollarkoers te Amsterdam tot 1.83, hetgeen dus beteekende, dat de gulden met bijna 20 pCt., of om het juist uit te drukken met 19.7 pCt. deprecieerde. Nadat het Nederlandsche devies eenige kleine teekenen gaf van nog ver der te willen reageeren, en in November 1936 het depreciatiepercentage tot 21.2 pCt. steeg, kon men spoedig bemerken, dat het Neder landsche egalisatiefonds, hetwelk in het leven was geroepen om het depreciatiepercentage niet te groot te doen worden, niet zou behoe- ven te intervenieeren tot steun van ons nationale ruilmiddel. Integendeel kwam wel- dra aan het liobt, dat de gulden op zijn nieuw peil laag genoeg gewaardeerd werd geacht. Telkens en telkens weer legde ons betalings- middel een uitgesproken neiging tot oploopen aan den dag, hetgeen tot uitdrukking kwam in een daling van de koersen der buitenland- sche valuta's. Als beste maatstaf kon de dol lar worden aangenomen, omdat dit betaalmid- del aan het goud was venbonden. Teneinde een zoo goed mogelijken even- wichtstoestand op de internationale wissel- markt te voorschijn te roepen, werd, nadat de franc was gedevalueerd, door Groot-Brittan- nie, de Vereenigde Staten en Frankrijk over- gegaan tot het sluiten van een overeenkomst, het z.g. drie-landen-accoord. Volgens dit driehoeksaccoord zouden de ega- lisatiefondsen van de aangesloten landen de deviezen, welke zij zouden moeten opnemen, kunnen omzetten in goud. Toen nu de Neder landsche gulden gestadig naar boven wilde gaan, was het Nederlandsche egalisatiefonds, teneinde te verhinderen, dat het depreciatie percentage j/an den gulden te klein werd, bij voortduring genoodzaakt, buitenlandsche de viezen in het bijzonder dollars te koopen, die weer werden omgezet in goud, welk metaal op zijn beurt werd Overgedragen aan de Neder landsche bank. Het resultaat hiervan was, dat de goudvoor raad van onze centrale credietinstelling, die vddr het loslaten van den gouden standaard f 708.567.165 bedroeg en daarna, mede in ver- band met het overdragen van 100.000.000 aan het Nederlandsche egalisatiefonds, inkromp tot 569.894.043, is aangegroeid tot f 1.265.883.957, waahbij in aanmerking dient te worden genomen, dat de 100.000.000 weer werden gerestitueerd. Wanneer men den gulden zijn eigen gang had laten gaan, dan is het niet onmogelijk, dat hij' was teruggekeerd tot zijn oude pariteit. Ondertusschen dient te worden erkend, dat de muntdepreciatie aan ons land in zeker op zicht ten goede is gekomen, zij het misschien dan ook niet in die mate, als men zich in som- mige kringen had voorgesteld en aan den an- deren kant zijn aan de waardevermindering van ons ruilmiddel ook nadeelen verbonden ge weest. Zij willen hier niet in details treden omtrent de gevolgen van de depreciatie, doch in ieder geval kan worden geeonstateerd, dat het Nederlandsche publieik van de waarde vermindering van onze munteenheid niet zoo- veel nadeelen heeft ondervonden. Tenslotte kan worden vastgesteld, dat het financieele beleid van onze regeering de cre- dietwaardigheid van ons land in alle opzich- ten heeft bevorderd en dit is helder weer- spiegelt door de houding van den gulden na het loslaten van den gouden standaard. Men kan zeggen: Alles wel aan boord! DE VERDWIJNING VAN MILLER. Rouski Golos, het blad der militaire organi saties van de Russische emigranten te Bel- grado heeft een ordonnantie gepubliceerd van generaal Abramof, den leider der tweede af- deeling van de algemeene Russische militaire unie en eersten plaatsvervanger van generaal Miller als opperste leider dezer organisatie. Bij deze ordonnantie neemt generaal Abramof de functies van generaal Miller op zich en vestigt hij zijn verblijf te Sofia. Vice-admiraal Kedroff, de ondervoorzitter van den bond van Russische oud-strijders te Parijs heeft tegenover een correspondent van Havas verklaard, dat de bond er van over- tuigd is, dat generaal De Miller ,,het slacht- offer der bolsjewisten is geworden, evenals generaal Koetjepof zeven jaar geleden." Hij voegde er aan toe, dat generaal Abramof, de in Bulgarije wonende eerste plaatsvervangende voorzitter, thans het voorzitterschap van den bond had aanvaard. BELGIfi gekozen tot bondraads-lid. Belgie is in de Dinsdag gehouden zitting van de Volkenbondsvergadering met 47 van de 52 uitgebrachte stemmen tot lid van den Volken- bondsraad gekozen. Er waren geen andere candidaten gesteld. De zitting was merkwaardig, omdat thans voor de eerste maal de zittingzaal van het nieuwe Volkenbondspaleis officieel in gebruik is genomen. Het is de mooiste parlementszaal ter wereld, en de beteekenis dezer ingebruik- neming werd onderstreept door den voorzitter, den Aga Khan, die haar een etappe in het leven van den Volkenbond en een symbool voor de duurzaamheid van het Bondswerk noemde. WEER EEN LUCHTAANVAL OP NANKING. Uit Nanking wordt gemeld, dat weer een luchtaanval van de Japanners op Nanking heeft plaats gehad. Volgens een bericht namen 30 vliegtuigen aan den aanval deel. De Japan ners lieten bommen vallen op het militaire vliegveld en op het tuighuis. Het aantal slachtoffers en de omvang der aangerichte schade zijn niet bekend. Volgens de tweede lezing waren er 50 Japan- sche vliegtuigen in de lucht. Na boven Nan king te hebben geopereerd gingen de vlieg tuigen door naar Woehoe e.a. plaatsen aan de Jangtse, bovenstrooms van Nanking. Nabij Tongsjang, in de provincie Tsjekiang, is een Japansch vliegtuig neergeschoten. In marinekringen te Tokio wordt omtrent de jongste Japansche luchtaanvallen op Kan- ton medegedeeld, dat de spoorwegwerken van Kanton en de ten Noorden dezer stad gelegen sporen van de KantonHankou-lijn vemield zijn. Ook de spoorweg van Poekou naar Tientsin, is ten Noorden van Nanking ver- nield. De luchtaanvallen worden op de spoor wegwerken gericht am Ohineesche troepen- transporten te verhinderen en om een einde te maken aan de leveringen uit het buitenland, die ondanks de blokkade nog steeds doorgaan. ZES JAPANSCHE VLIKGERS UIT ZEE GERED. Op 30 mijl van Amoy heeft het aan een Chi- neesche scheepvaartlijn toebehoorende s.s. ,,Soetsjou" zes Japansche vliegers uit zee op- gehaald, die nabij hun verongelukte toestel ronddreven. Vier hunner waren gewond. Het blijkt een der vliegtuigen te zijn, welke Maandag hebben deelgenomen aan den lucht aanval op Kanton. Vermoedelijk is het toestel door het Chineesche luchtafweergeschut ge- raakt en heeft het tijdens den terugtocht naar Formosa een noodlanding in zee moeten uit- voeren. DE SPAANSOHE KWESTIE. Uit Berlin krijgen wij schrijft de N. R. Crt. leven dige beschrijvingen van de pracht en praal, bij Mussolini's bezoek tentoongesteld Over hetgeen de Duce met den Ftihrer be- spreekt, hooren wij voorloopig niets anders dan veronderstellingen, en onze Berlijnsche correspondent bereidt ons er al op voor, dat ook het slotcommunique weinig te zeggen za) hebben, zoodat ook na dat officieele relaas de veronderstellingen nog wel hoogtij zullen blijven vieren. Ben veronderstelling kan men echter als zekerheid aannemen, n.l. dat de Spaansche kwestie onderdeel van de bespre- kingen heeft uitgemaakt. In dit opzicht kan het resultaat van de besprekingen stellig be- langrijk worden. Duitschland, dat zich in den eersten tijd van den burgeroorlog al even druk met de zaak van Franco scheen in te laten als Italie. heeft het tenslotte bij het zenden van technische hulpkrachten en eenig oorlogstuig gelaten, en toont zioh, wat het Middellandsche Zee-vraag- stuk betreft al heeft het een deel zijner oorlogsschepen in de Spaansche wateren ge laten den laatsten tijd bijzonder terug- houdend. Italie heeft een andere houding aangenomen. Het is in zijn steun aan Franco zoover gega&n, dat het zijn inmenging openlij.k bekend heeft en dajarbij weleens den schijn gewekt, alsof het zichzelf elken terugtocht wilde afsnijden. Dat leek ook nog het geval, toen het weigerde aan de bijeenkomst van Nyon deel te nemen. Sindsdien is er echter eenige wij.ziging in zijn houding gekomen. Door alsnog den wensch te kennen te geven aan de overeenkomst van Nyon deel te nemen, heeft het de mogelijkheid tot besprekingen met de landen, die de niet- inmenging met meer ernst opgevat hebben, heropend. Het is natuurlijk mogelijk, dat Italie met stilzwijgenden steun van Duitschland trachten zal de overeenkomst van Nyon evenzeer te saboteeren als het de non-interventie-overeen- komst heeft gedaan, maar aan den anderen kant is het toch in zekeren zin een bemoedi- gend teeken, dat het niet heeft durven vol- harden in een houding, welke vroeg of laat tot een openlijke breuk met Engeland en Frank rijk had moeten leiden en het gevaar van een oorlog in zioh sloot. Men mag voorts aannemen, dat Hitler bij zijn vredelievende verklaringen er rekening meehoudt, dat Duitschland nog altijd niet al- zijdig is toegerust om een oorlog te voeren. Oorlog zou trouwens niet alleen een militair gevaar, maar ook een zeer groot oeconomisch gevaar voor Duitschland opleveren, evenals voor Italie. Dit feit, en Hitler's klaarblijke- lijke afkeeruriieid van een Spaansch avontuur wekken de ®op, dat de besprekingen over de Spaansche kwestie den kant uit zullen gaan van matiging en dus de gelegenheid zullen bieden tot nader overleg met Engeland en Frankrijk. Van Fransche en Britsche zijde maakt men het den Duce gemakkelijk om op zijn schre- den terug te keeren. Nu het verholen dreige- ment, dat in de besluiten van Nyon verscholen lag, de gewenschte uitwerking heeft gehad, heblben de regeeringen der beide genoemde landen zich, door middel van haar vertegen woordigers te Rome tot de Italiaansche regee ringen gewend met de aankondiging, dat zij binnenkort een gezamenlijke nota aan de Italiaansche regeering zullen richten, waarin zij hun houding ten aanzien van de Spaansche kwestie uiteenzetten. Tevens gaven zij vol gens Havas reeds de hoofdlijnen van dit stuk aan, welke neer zullen komen op het openen van besprekingen voor een volledige oplossing van de gansche kwestie. Deze stap is ondernomen, nadat graaf Ciano reeds naar Berlijn was vertrokken. Een dade- lijk antwoord konden Frankrijk en Engeland dus niet verwachten, maar dat zal ook wel niet hun doel geweest zijn. Men is eerder geneigd in dezen stap een diplomatieke handigheid te zien om de besprekingen te Berlijn opeens dit punt een duwtje in de goede richting te geven. Van de Spaansche fronten zelf is den laat sten tijd weinig nieuws meer gekomen. Van den janboel, die er aan het linksche front heerscht, is men op de hoogte, van den stand van zaken aan het rechtsche front minder, doch men krijgt den indruk, dat ook daar de gevechtslust en de gevechtskracht niet groot genoeg zijn om spoedig een waarachtige be- slissing te bevechten. In het Noorden heeft men met behulp der Italianen eenig succes behaald. Dit succes is met het oog op den huidigen toestand in zooverre bevredigend, dat het Mussolini in staat stelt met gratie een poging tot oplossing van de Spaansche kwes tie te aanvaarden. De winter staat voor de deur en daarmee vermoedelijk ook een lang- durige periode van stilstand in de krijgsver- richtingen. Bij alle oneenigheid aan de linker- zijde lijkt toch een volledige instorting van het linksche verzet niet te verwachten, m.a.w. als men niet van buiten af zal trachten een oplos sing van het gesehil te bewerken, is het einde op zijn vroegst pas tegen den volgenden zomer te voorzien. Dit beteekent voor hen, die zich in het conflict gemengd hebben, een voort- duren van het gevaar voor botsingen, welke tot oorlog kunnen leiden. Bovendien zal een voortzetting van de inmenging van Italie op den huidigen voet het land ontzaggelijke be- dragen kosten, waartegenover geen noemens- waardige voordeelen meer staan, nu gebleken is, dat Engeland en Frankrijk bereid zijn zeker risico op zich te nemen om een verdere aan- tasting van hun belangen in en om de Middel landsche Zee tegen te gaan. Het oogenblik voor den Fransch-Britschen stap te Rome was goed gekozen. Laat ons hopen, dat men er te Berlijn de juiste conclu- sies uit trekt. De afwikkeling van het Spaan sche conflict zal nog heel wat zorg baren en vermoedelijk menig kritiek stadium te door- loopen hebben. Hoe langer men haar echter uitstelt, des te moeilijker zal het vinden van een oplossing zijn, en daarmee des te grooter het gevaar van mislukking. EEN NIEUWE JAPANSCHE WREEDHEID. Naar Reuter uit Hongkong meldt, is daar het Duitsche passagiersschip ,,Scharnhorst" aangekomen, welks opvarenden een afschuwe- lijk verhaal medebrachten. Aan boord van de „Schamhorst" waren tien overlevenden van de bemanningen van meer dan 12 visschers- jonken, die Woensdag ter hoogte van Tsjilong- kou door een Japanschen duikboot in den grond zijn geschoten. Volgens de overlevenden lagen de jonken vreedzaam te visschen, toen de boot opdook en zonder genade, het vuur opende, de eene jonk na de andere in den grond borend. Van de gewonden en stervenden, die worstelden in de golven, trok de duikboot zich geen zier aan. Een jonk is erin geslaagd zeil bij te zetten en het bloedbad te ontkomen. De overlevenden, die voor het meerendeel gewond waren, zijn naar een der ziekenhuizen overgebracht en de politie stelt een onderzoek in, daar men meent te weten, dat eenige jon ken te Hongkong stonden ingeschreven. De gezagvoerder van de „Scharnhorst" ver- telde, dat hij ter breedte van Hongkong een aantal lieden in het water zag drijven op een vlot. Het bleken den vrouw en negen mannen te zijn, die hjj aan boord nam. Drie van de mannen waren ernstig gewond. Men schat, dat ongeveer honderd vrouwen en kinderen en 200 mannen zijn omgekomen, daar alle groote Chineesche visschersjonkers de gansche familie van den visscher aan boord plegen te hebben. Het meerendeel der jonken was afkomstig van Macao en het district Kanton. W'ALEN BETOOGEN TE BRUSSEL. Zondag hebben de ,,Walen van Brussel" een groote betooging gehouden, welke ten doel had te manifesteeren voor de taalvrijheid en om een al te sterke vervlaamsching van de taal tegen te gaan. Na afloop van de betooging werd een banquet gehouden, gepresideerd door senator Catteau. Voor een groot gehoor sprak deze: „Het Brusselsche volk zal zich niet laten vervlaamschen, evenmin als de op de taalgrens gelegen Waalsche gemeenten zich zullen laten annexeeren. Burgemeester Max beloofde zijn steun aan de gemeenten, welker autonomie bedreigd wordt en eischte een meer toegevende toepas- sing der wet in zake het gebruik der talen. Sprekende over de campagne, welke ten doel had Vlaanderen tegen Belgie op te zetten, zeide burgemeester Max: ,,De Belgische geest werd gevormd door een samensmelting van twee groote beschavings-stroomingen. Dit ouderlijk erfdeel zal worden beschermd." Een telegram van trouw werd gezonden aan den Koning; voorts een aan Van Zeeland waarin de onveranderlijke aanhankelijkheid van de deelnemers der demonstratie aan de vrijheid der talen werd uitgedrukt. Sprekend op het congres der liberale jeugd van West-Vlaanderen verklaarde de minister van onderwijs, Hoste: Op taalkundig gebied wenschen de Vlaamsche liberalen gelijkheid tusschen Walen en Vlamingen, doch zij wen schen tevens dat de politieke eenheid van het land bewaard blijft en dat het land geen ras- senstrijd meer zal kennen. EEN DICTATOR GAAT OP REIS. Men schrijft d.d. 24 September uit Inns bruck aan de N. R. Crt.: De gepantserde salontrein, welke den Ita- liaanschen dictator zal vervoeren, neemt zijn weg door Oostenrijk en op verzoek van de Italiaansche regeering, echter op kosten aer Oostenrijksche, moeten nu maatregelen van veiligheid worden getroffen die althans in de Oostenrijksche geschiedenis hun weerga niet vinden. Men heeft in elk geval alle maatregelen, die volgens menschelijke berekening genomen kunnen worden genomen om onvoorziene ge- beurtenissen te beletten. Het is een afstand van 120 kilometer van den Brenner tot Kufstein. Deze heele afstand door Oostenrijk zal de spoorbaan door mili- tairen worden afgezet. Elke 15 meter aan weerszijden een man, om over den slaap van den Italiaanschen dictator te waken, alle aan dacht gespitst op het onderdeel der seconde van het voorbijvliegen van den trein in den duisteren nacht. Maar het blijft niet bij dui- zenden militairen, die aangevuld zullen moe ten worden met leden van de militie, daar men anders vrijwel geheel Oostenrijk van regulaire troepen zou moeten ontbloten, de keurtroep der gendarmerie is eveneens in Innsbruck ge- concentreerd, evenals de politie-experts uit Weenen. Dr. Skubl, de staatssecretarls voor veilig heid, de vroegere chef der Weensche politie, heeft verscheidene dagen in Innsbruck verblijf gehouden en de heele politiedienst georgani- seerd. Dagenlang is dr. Skubl met de prefec- ten van Innsbruck, Schwaz en Kufstein onder- weg geweest langs de geheele route, bruggen, tunnels en alle punten waar de spoorbaan toe- gankelrjk is, inspecteerend. De vreemdelingen- politie ontwikkelde tegelijkertijd te Innsbruck een activiteit als nooit te voren. Zelfs in de jaren dat Oostenrijk voor zijn bestaan moest strijden en dagelijks de bommen ontploften, die de wegbereiders moesten zijn voor de ware Duitsche cultuur, was de controle op de in- komende vreemdelingen niet zoo nauwkeurig als nu. Bovendien is er geen huis langs de geheele spoorbaan, dat niet van zolder tot kelder doorzocht is of het anarchistische boos- wichten soms een schuilplaats kan bieden. DE GEHEIMZINNIGE VERDWIJNINGEN IN PARIJS. Inspecteurs van de gerechtelijke politie heb ben in de stad mevrouw Skoblin, die Dinsdag verdwenen was, aangetroffen. Men herinnert zich, dat generaal Skoblin en zijn vrouw na de verdwijning van generaal Miller niets meer van zich lieten hooren. Mevr. Skoblin is naar het hoofdkwartier der gerechtelijke politie gebracht. De Russische ambassade heeft aan de poli tie medegedeeld, dat de geheimzinnige auto, die te De Havre is gezien het eigendom der ambassade is. De ambassade heeft bijzonder- heden over den door dezen auto te Le Havre afgelegden weg medegedeeld en verklaard, dat twee inzittenden zich hebben ingescheept aan boord van de „Marya Oeljanova", die daarna vertrok. Het spoor, dat naar Le Havre leidde, schijnt dus zijn beteekenis te verliezen. Omtrent de arrestatie van mevrouw Sko blin, de vrouw van een van de verdwenen generaals, wordt nog gemeld, dat men ver- denking tegen haar begon te koesteren, toen bleek, dat zij v6<5r het de politie ter oore was gekomen, wist dat haar man verdwenen was. Men acht de mogelijkheid aanwezig, dat generaal Skoblin zijn vrouw telefonisch van een en ander op de hoogte heeft gebracht. Verder neemt men aan, dat mevrouw Skoblin op de hoogte is van bijzonderheden nopens de betrekkingen, welke tusschen generaal Sko blin en Sowjet-Russische kringen sedert eenige jaren bestaan zouden. Mevrouw Skoblin had den nacht van Donderdag op iVrijdag in de woning van een vriendin door- getoracht. Men heeft mevrouw Skoblin Vrijdagavond na een eerste langdurig verhoor niet in vrij heid gesteld, zij is Zaterdag in handen gesteld van den rechter van instructie, welke het on derzoek leidt inzake de verdwijning van gene raal Miller. Het blijkt, dat mevrouw Skoblin tijdens haar verhoor allerlei tegenstrijdige verklaringen heeft afgelegd omtrent haar doen en laten na de verdwijning van haar man. De rechter van instructie heeft mevrouw Skoblin., na haar verhoord te hebben, beschul- digd van medeplichtigheid aan de vrijheids- berooving en geweldpleging op generaal Mil ler en haar in venzekerde bewaring gesteld. De rechter heeft terstond een beVel tot aan- houding uitgevaardigd tegen haar echtgenoot, generaal Skoblin, als den hoofddader in de verdwijning van den leider der wit-Russen. Mevrouw Miller, de echtgenoote van den ver dwenen generaal, heeft zich bij het onderzoek van deze zaak civiele partij gesteld. GENT EN DE SLUIS VAN TER NEUZEN. Het maandschrift Navigation du Rhin meldt, dat den gemeenteraad van Gent is voorgesteld met de bij de haven betrokken groepen een gemengd comite te vormen ten einde den bouw van een tweede groote sluis te Ter Neuzen te bevorderen. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van Politie te Ter Neuzen, maakt bekend, dat omtrent onderstaande ge- vonden voorwerpen, inlichtingen te bekomen zijn, aan de daarachter vermelde adressen. Een schaar, mej. Hamelink, Donze-Visser- straat 113. Een werkkiel, P. Hamelink, Axelschestr. 81. Kanarievogel, I. van Kerkvoort, Steenkamp- laan 65. Kinderportemonnaie met inhoud, E. Kolijn, Hoogendijk 8. Gouden ring, D. Gueq.uierre, Burg. Geill- straat 36. Mantelband, M. Stouthamer, le Feijterstr. 3. Blauwe muts, 3 sleutels en een Jamboree- muts, Bureau van politie. Elf paar nieuwe werkschoenen, C. Kaijser, Driewegen O 132. Blauwe muts, D. Maas, Stationsweg 15. Knipmes, A. Millenaar, Dokweg 4. Gouden ring, J. Moes, 2e Verbindingsstr. 14. iRijwielbelastingmerk, A. M. Verpoorte, Veldstraat 5. Rijwielbelastingmerk, C. van Doeselaar, Bovenweg 49. Zilveren ring, J. J. Harte. Dijkstraat 66.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 5