Laatste Berichten Pluimvee-Rubriek WEER VER W ACHTING. INGEZONDEN STUKKEN. SCHEEPVAARTBEWEGING. GASVERSTIKKING. Toen Dinsdagimiddag het hoofd van de openbare lagere school te Bergen zijn school- gebouw betrad, vond hij de deur van den kel- der. waarin de stookgelegenheid voor de cen- trale verwarming is gepUaatst, geopend. Bij nader ondenzoek vond hij tot zijn ontsteltenis den schoolschoonmaker, Hoogenboom, die tevens de centrale verwarming verzorgde, op den grond liggen. De onmiddellijk onthoden geneesheer kon slechts den dood constateeren doer gasverstikking. EEN ONTPLOFFING AAN BOORD VAN-EEN SCHIP. Aan boord van het Ghileerische stoomschip Pudeto heeft zich ter hoogte van de Peruaan- sche haven Atico een ontpiloffing voorgedaan, waarbij brand ontstond. De 98 passagiers en de bemanning, bestaande uit 23 koppen, zijn aan boord genomen door het s.s. Santa Lucia, dat op weg naar Mollendo is. Hulp is onder- weg. Men vreest echter, dat de Pudeto ver- loren is. De Pudeto meet 4000 ton. DE HAAIEN OP DE SCHOTSCHE KUST. Een visscherspink van 20 ton, de Ave Maria van Camplbeltown is teruggekeerd van Aron met het bericht, dat er nog honderden haaien in de baai vertoefden. Een der monsters was verward geraakt in de netten van het schip en had bijna een ongeluk veroorzaakt, maar het net was juist op tijd afgeknapt en het dier had zich kunnen bevrijden. Kapitein Davies heeft 2 haaien ge- harpoeneerd in de Firth of Clyde, maar ook daar is het aantal izeemonsters nog zeer groot fn een gevaar voor de kleine vischmngst. EEN OPVARENDE VERTEET HOE DE „VAN HEXJTSZ" OP DE ROTSEN T.TFP In den nacht van Woensdag op Donderdag 2 September is, naar men weet, het motor- eehip ,,Van Heutsz" nabij Hongikong in een taifoen geraakt en na een vergeefsche wor- steling tegen de onstuimige natuurkrachten op een rots van Green Island gestrand. Voor het lot van honderden passagiers werd ge- vreesd, maar na vele bange uren bereiikte Ned.-Indie het bericht, dat vrijwel alle pas sagiers in veiligheid gebracht waren. Aan boord bevond zich, gelijk gemeld is, ook een detachemient politic uit Medan, dat als gewapend geleide regelmatig de tochten naar China met de K.P.M.-schepen meemaakt, onder leiding van den hoofdagent, den heer J. C. van den Heuvel. Over de lotgevalilen van dit personeel vermeldden de telegram- men tot nog toe geen nadere bijzonderheden, alleen bleek uit een particulier telegram, dat alien gered zijn. Dezer dagen heeft mevrouw van den Heuvel van haar echtgenoot per luchtmaiil een uit- voerig schrijven ontVangen, waarin een be- schrijving staat van dezen bangen nacht, en dank zij de welwillendheid van mevrouw Van den Heuvel kon de „Deli Crt." het een en ander uit dezen brief publiceeren. De heer Van den Heuvel doet het verhaal aan zijn vrouw in eenvoudige, onopgesmukte woorden. Ktort en krachtig zijn de zinnen, maar in elk woord schuilt de vers.chrikking van dien nacht, op drie mijlen van de haven enkele uren na het vertrek doorgebracht. •'Het is mijn eerst* brief na ons telegram omtrent aliler redding", zoo schrijft de hoofd agent, en ik moet dien vreeselijken nacht foeschrijven. Het was in edn woord verschrik- kelijk: moge God ons voor eon dergelijke her- haling sparen. Wat ik dien nacht heb mee- gemaakt, kan ik feitelijk niet eens vertellen, laat staan, dat ik het op papier moet zetten". ,,Hoofdzaak isi„ dat wij alien gered zijn, na eerst tweemaal met losgeslagen schepen in den storm in botsing geweest te zijn om ver- volgens op de rotsen van Green Island te loopen". De heer Van den Heuvel vertelt verder, dat Woensdagmiddag 1 September in de haven van Hongkong het sein geheschen werd, dat een taifoen naderde. De weerberichten had- den zuiks gemeld, en men was dus attent. Om elf uur 's avonds deed de hoofdagent zijn laatste ronde en hij bevond op het schip alles in orde. In de haven brandde toen een wit-rood gekleurd sein, dus een bewijs dat de taifoen naderde. De commandant van het detachement ging echter naar bed en viel spoedig in slaap, maar dit duurde niet lang. Het zal omstreeks 66n uur geweest zijn", zoo schrijft hij in den brief, „toen ik wakker werd door den hevigen wind. Het schip slin- gerde geweldig en iik kleedde mij ijlings asm om de agenten te waarschuwen. Zij moesten zich kleeden en stonden binnen enkele minu- ten gereed". ,,IHet werd iedere minuut erger. Plotseling, ik weet niet precies hoe laat, voelden wij een hevigen schok. Je kon echter niets zien, want over het gansche schip sloegen voort- durend hooge golVen zeewater", zoo vervolgt het schrijven. ..Ik wilde gaan kijken wat die schok betee- kende en kroop op handen en voeten naar buiten, mij overal vast grijpend om niet over boord te slaan. Vlak naast ons schip zag iij toen een vaartuig in de duistemis opdoemen. Er volgde een gewel'dige stoot, nogmaals een, en toen klonk in het donker een bevel van den kapitein om de izwemvesten aan te doe} en het schip te verlaten." De heer Van den Heuvel moest terug om zijn manschappen dit bericht mee te deelen en wederom kroop hij naar de agenten, die In een kamer Vereenigd waren. Allen gingen naar het tweede klas dek, en eenmaal daar aangekomen bleek het schip, dat met de ,,Van Heutsiz" in botsing kwam, naast de K.P.M.-er te drijven, zoodat de pas sagiers zoo van het Nederlandsch-Indisehe Vaartuig op de lotgenoot konden overstappen. De agenten hielpen zooveel mogelijk passa giers naar he't veilige schip daar men voelde, dat de ,,Van Heutsz" slagzij maakte, blijkbaar tengevolge van het water, dat door de gaten in den scheepswand naar binnen stroomde. De slagzij aan stuurboordzijde werd steeds erger, maar de bemanning van de ,,Van Heutsz" ging toch weer, na de aanweizige pas sagiers bij het overstappen geholpen te heb- ben. terug, om de zaken op het K.P.M.-schip nader te regelen en te zien wat nog te redden viel. Ook de heer Van den Heuvel ging met hen mee, want hij moest de wapens der man schappen nog in veiligheid brengen. Dat gebeurde echter met levensgevaar, want de snelheid van den wind bedroeg op dat oogenblik niet minder dan honderdvijftig mij! per uur. Nadat de wapens in een hut geborgen waren ging de heer Van den Heuvel aan dek, om tot de ontzettende ontdekking te komen, dat het andere schip afgedreven was. Men kon dus niet meer terug en moest op de steeds meer overhellerfde „Van Heutsiz'" blijven. ..Wij zonk en vender"", zoo luidt het in den brief, „en voelden toen plotseling weer enkele schokken. Een schip was echter niet te zien en die schokken bleken dus onze redding te zijn: wij waren op de rotsen geloopen en kon den niet verder zinken. Die veronderstelling was juist, de ,,Van Heutsz" bleef stil liggen". Het leed was echter nog lang niet geleden. Men kon niets zien in verband met den wind en de onophoudelijke regens van zout water, die overstortten. Het S.O.S.-teeken werd keer op keer uitgezonden, maar dit had niet het minste effect. De lucht was vol van noodseinen, van tientallen in nood verkeerende schepen in die buurt. Zoo bracht men op de ,,Van Heutsz" den ganschen, langen nacht door. Uren van ver- schrikking, die niemand aan boord ooit ver- geten zal. Eindelijk werd het dag, er kwam licht en er doemde een vage omtrek van land boven zee op: Green Island, de kust van het eiland, Waarop men vastliep. ,,He't was onze redding, dat wij daar aan den grond kwamen", zoo schrijft de hoofd agent, ,,want als dat niet gebeurd was, waren Wij in vrij water geraakt en onherroepelijk gezonken. Op eenigen afstand zat de „Gertrude Maersk"', het schip, dat 's nachts onize pas sagiers overnam, op de rotsen, gelukkig ook veilig en wel. Toen het volledig dag was, ben ik met de officieren op inspectie gegaan en wij ontdek- ten, dat niet minder dan 400 passagiers nog aan boord waren, meest vrouwen en kinderen van dekpassagiers; de mannen waren er in den nacht ijlings vandoor gegaan, terwijl hun ge'zinnen zich schuil hielden... Wij vonden ook enkele gewonden, die alien naar den salon werden gebracht en, zoo goed en kwaad als het ging, geneeskundige hulp kregen." Om 8 uur in den morgen was de taifoen vol ledig uitgewoed en begon de laatste redding. Er werd met behulp van sloepen een lijn ge- spannen naar den vuurtoren op het eiland en zoo kwamen alien veilig aan wal. Doch het duurde tot twaalf uur voor dit achter den rug was. Als laatsten gingen enkele officieren en de hoofdagent in een sleep van boord. De zee dreigde de slachtoffers in de sloep nog voor een laatsten keer op te slokken, doch een motorboot kreeg dit in de gaten en snelde te hulp, zoodat men spoedig weer in rustiger water kwam. Om 2 uur was het Medansche detachement in Hongkong en daar ging men onmiddellijk aan boord van de ,,Tasman". Twee dagen duurde dit en toen werden de politie-agenten aangewezen om de wacht te houden op de ,,Van Heutsz", teneinde daar te waken tegen diefstal. Het schip lag met 18 graden slagzij en had voorts geen drinkwater aan boord. Alles was door de golven verzout. „Wij eten nu", zoo luidt het flegmatiek in den brief, ,,niefs anders dan brood en drinken slechts koffie en bier" De „Van Heutsz" heeft van de botsing met andere schepen twee groote gaten in den wand overgehouden: den in luik 2 aan stuurboord zijde en den boven water, bij de verblijven van de machinisten. Tengevolge van den stoot op de rotsen zit er verder nog een groot gat in ruim 3. In de buurt van Hongkong zitten niet min- dr dan 27 schepen aan den grond. In de haven zijn er twee gezonken, onder andere ook het schip, waarmede 's nachts de eerste botsing met de ,,Van Heutsz" ontstond. ,,Alle leed is thans echter geleden en geluk kig is er niemand van ons detachement ver- loren gegaan", zoo besluit de brief. „Wij zitten hier veilig en hopen spoedig weer thuis te zijn. Maar allemaal hebben wij nog een flinken schrik te pakken en 's nachts kan er niet het minste of geringste gebeuren, of wij grijpen alien boven ons hoofd naar de zwemvesten"... DOODV ONNISSEN. Het blad Sowjet-Siberic heeft in zijn num ber van 21 dezer medegedeeld, dat in het dorp Eerwonge, in West-Siberie, zeven amb- tenaren ter dood zijn veroordeeld wegens sabotage en andere daden, die er op gericht waren, de bevolking tegen het regime op te zetten. Onder hen bevinden zich voonzitter en secretaris van het uitvoerende comitc van het district, de secretaris van het partijeomitd en de chef van den veterinairen dienst. Zij zou- den den kolchozland'bouw benadeeld, het vee met ziekten aangestoken en den boeren on- wettige belastingen opgelegd hebben. ..ENDEAVOUR" TEREOHT. Het kostbare Engelsche zeiljacht Endea vour", dat heeft deelgenomen aan een zeil- wedstrijd in Amerika en op de terugreis is losgeslagen van de sleepboot, die het uit het oog had verloren, en dat men reeds als ver- loren had beschouwd, is tot algemeene vreugde door het Engelsche tankschip „Chetenne" ge- rapporteerd. Men heeft zich nu ter deeg over- tuigd, dat het geen valsch bericht was, het- geen al van een ander bericht was gebleken. Men kan er wel van verzekend zijn, dat de bemanning bij de 'thuis'komt een hartelijke verwelkoming wacht. TWEE BRITSCHE AMBTENAREN IN PALESTINA GEDOOD. Gewapende lieden hebben te Nazareth den district-commissaris van Galilei en een Britscb politie-agent gedood. Lewis Yelland Andrews, de vermoorde di'stricts-commissaris, is bij het verlaten van de Anglicaansche kerk te Nazareth door drie aanvallers, waarschijnlijk Arabieren, gedood. De politie-agent die bij deze gelegenheid gewond werd, stierf een half uur later. De assistent van den district-commissaris, die vlak achter hem liep, bleef ongedeerd. De schoten werden a bout portant afgevuurd en Andrews, die o.a. in het hoofd werd getroffen, was onmiddellijk dood. Hij had den kerkdienst bijgewoond als vertegenwoordiger van den hoogen commissaris. Alle wegen naar Naza reth werden na den overval onmiddellijk afge- sloten. De staat van beleg werd afgekondigd en met behulp van politiehonden tracht men de daders op te sporen. Het Arabische hooge comit4 heeft een ver- klaring gepubliceerd, waarin het zijn afschuw over den aanslag te kennen geeft en dezen veioordeelt. Verder verklaart het te geloo- ven, dat het Arabische publiek in Palestina haar spijt en veroordeeling van de daad zal deelen. Er zijn reeds honderd acht arrestaties gedaan, o.a. van talrijke Arabische notabelen. De meeste winkels te Nazareth zijn van- wege den gespannen toestand gesloten. Er is een detachement Engelsche troepen aangekomen. LICHTE AARDBEVINGEN TE QUETTA. Zondagochtend is Quetta getroffen door een aandtbeving, die eenige seconden duurde. De schok, welke door een luid geraas werd voor- afgegaan werd ook in de naburige dorpen gevoeld, maar schade schijnt niet te zijn aan- gericht. Later op den dag volgden nog drie schokken, vergezeld van een luid geraas, waar op verscheidene bewoners besloten den nacht in de open lucht door te brengen. Er heerschte onder de bevolking groote zenuwachtigheid, vooral onder hen, die ook de groote aardbeving hadiden meegemaakt, welke Quetta eenige jaren geleden verwoest heeft. Onder de kin deren, die oud genoeg waren om zich die ramp te herinneren, ontstond een ware paniek. De bezoekers van de bioscopen verlieten ijlings de zaal, toenzij de schokken voelden. Enkele voorzichtige bewoners hebben Maan- dag de stad verlaten om voorloopig elders een heenkomen te zoeken. v DE PELSDIEREN-INDUSTRIE. Volgens de laatste telling door 'de pelsdieren- ir.uustrie worden op de Zv/eeriscne vossen- farms 175.000 vossen, voornamelijk zilvervos- sen, gekweekt. Dit was de eerste poging om een zuiver in- zicht te krijgen van het aantal in gevangen- schap levende pelsdieren in Zweden. De defi- nitieve cijfers worden met zeer groote belang- stelling tegemoet gezien. Niettegenstaande het feit, dat deze indus- trie nog slechts enkele jaren oud is, heeft zij zich snel uitgebreid en neemt het aantal dieren gestadig toe. De vossen vormen hiervan het grootste deel, doch ook de marters zijn zeer i-iiri/.r. Naast de bekende zilvervos worden oia^.v'O vassen, kruisingen hiervan, en de gewone roode vos op de farmers gekweekt. Van de wereldproductie van vossenbont, welke ongeveer 900.000 stuks bedraagt, levert Zwe den 90.000 stuks of 10 pet., ter waarde van 10 millioen kronen. 9/10 van de Zweedsche productie wordt uitgevoerd. Het aantal Zweed sche vossenfarms bedraagt bijna 3000, waar- van de grootste tot 500 dieren heeft. De farms liggen over het geheele land verspreid. Zwakke tot matiige Westelijke tot Zuiden- wind, nevelig tot licht of half bewolkt. Wei- nig of geen regen. lets warmer overdag. ONGEVAL MET MI LIT AIRE AUTO. NAARDBN. Van morgen half 7 is een militaire auto van het korps motorartillerie te Naarden in het dorp Vaassen (Veluwe) tegen een betonpaal opgereden, waarbij 5 sol- daten aan hoofd en armen gekwetst werden. Hun verwondingen waren echter niet van ern- stiigen aard. Na door den plaatselijken arts te zijn verbonden, konden zij weer met de kolonne, die hierdoor eenige vertraging had ondervonden, verder trekken. AANR1JDING MET DOODELIJKEN AFLOOP. NUKERK. Vanmorgen is op de Amers- foortschestraatweg alhier een emstig ongeval voorgekomen. De 46-jarige echtgenoote van den heer R. v. D., wonende te Hoevelaken, kwam met haar fiets uit de richting Nijkerk. Voor haar uit reed een wagen, beladen met melkibussen. Van tegenovergestelde richting naderde een personenauto, thuis behoorende in Friesland. Door tot nu toe onbekende oorzaak week de auto plotseling naar links en reed daarbij den melkwagen aan, vervolgens botste zij tegen de wielrijdster. Deze kwam onder de ajuto terecht, waarna zij met ernstige verwon dingen op den weg bleef liggen. Bij aankomst in het ziekenhuis te Nijkerk bleek de vrouw reeds te zijn overleden. ONTSLAG VEERDIENSTPERSON EEL. ENKHUIZEN. Het personeel van den veer- dienst StavorenEnkhuizen is rnet ingang van 1 Januari a.s. ontslag aangezegd, in ver band met het feit, dat deze dienst is overge- gaan naar de N.V. Koppe's Scheepsagenturen te Amsterdam. DRIELING GEBOREN. BEEK. Vannacht is het gezin van B. J. van der HeijdenVisser te Beek (gem. Berg) verblijd met de geboorte van een drieling. De moeder en haar drie jongens maken het goed. AUTO TE WATER, INZITTENDEN GERED. In den afgeloopen nacht reed de heer Hart- man, bouwkundige, uit's Gravenhage met zijn echtgenoote in een vierpersoonsauto langs de Vlist onder Haastrecht. Bij het passeeren van enkele wielrijders kon de heer Hartman den wagen niet op den weg houden en het voertuig verdween vrijwel geheel in het plaatselijk vrij diepe water. Het gelukte een wielrijder en een wegwerker het portier van den wagen te openen en de inzittenden, die gelukkig geen letsel bleken te hebben bekomen op het droge te brengen. MAN VERDRONKEN. ROTTERDAM. De 37-jarige J. R. uit Rot terdam was met nog 2 arbeiders vanmorgen bezig op een werkschouw, gelegen in de Waal- haven, met het monteeren van het roer van een motorboot. Toen er een schip passeerde ontstond er zoodanige deining, dat de schouw omsloeg en de drie mannen te water geraak- ten. R. verdween in de diepte en verdronk. De beide anderen, wisten zich te redden. DIPHTHERITUS-EPIDEMIE. NIEUW GUINEA. MANOKWARI. In kust- kampongs, tusschen Demta en de nederzet- ting Hollandia is 'n diphtheritus-epidemie ge- constateerd. Het le geval moet reeds in Augustus zijn voorgekomen. Op 22 September waren er reeds acht dooden en tier, zieken. In een van de kampongs zijn bovendien nog 4 dooden en 12 zieken. Thans verneemt men, dat in totaal dertig sterfgevallen hebben plaats gehad. Dat de epidemie vrij lang na het uitbreken ter kennis is gekomen is een gevolg van het feit, dat de ziekte niet dade- lijk door de bevolking is gerapporteerd. DE STRIJD IN HET VERRE OOSTEN. SJANGHAI. Hedenochtend is te 4.10 uur het gevecht bij iSjanghai hervat, nadat zich een hevige onbploffing had voorgedaan. Ver- moedelijk heeft een torpedo het Japansche vlaggesehip ,,Izamo" getroffeft. Een artillerie- gevecht ontstond tusschen de Chineesche en Japansche batterijen. SJANGHAI. Vanmorgen namen Japansche vliegtuigen en artillerie de wijk Sjapei en het Noorder station weer onder vuur. Verschei dene bommen vielen in de onmiddellijke nabij- heid van het station. Men weet nog niet of het gebouw is geraakt. Japansche oorlogs- schepen bombardeerden de wijk Poetoeng van 6 tot 7 uur. SJANGHAI. De Japansche luchtmacht blijft verschillende sectoren aan het front bom- bardeeren. Er is een hevige brand ontstaan, zichtbaar van af de internationale concessie uit. Er vielen verschillende slachtoffers onder de bevolking. SJANGHAI. Ondersteund door de zware artillerie, vliegtuigen, tanks en machine- geweren, ontketenden de Japanners vanmor gen een algemeenen aanval over een front van 22 mijl tusschen Sjapei en Loeiho. De Japan ners schijnen vast besloten te zijn zich meester te maken van het Noorderstation, onder het district Sjapei, waar de Chineezen van af het begin der vijandelijkheden hevigen tegen- stand boden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) ..ESPERANTO IS URGENT!" Ter Neuzen, 28 Sept. '37. Waarde Redacteur, We zouden onderstaand stuk gaarne 'n plaats in uw veelgelezen blad zien toebedeeld, waarvoor onze hartelijke dank. Wanneer ik de pen opneem tot 't schrijven van dit artikel, gaan m'n gedachten in de eerste plaats uit naar den schepper van dit ongeevenaard gewrocht, den eminenten Pool, dr. L. L. Zamenhof, die den 14de April van 't oorlogsjaar 1917, op achtenvijftig jarige leeftijd te Warschau overleed. Over zijn per- soon wil ik 't hier niet hebben, daar deze ter gelegenheid van de vijftigste jaardag van .Esperanto" overvloedig besproken is. Wat zijn project, 't ..Esperanto" betreft, wil ik wijzen op de slechts 16-regelige gramatica, zonaer uitzonderingen; de voorstander van 'n z.g. „nationale taal als wereldhulptaal" neme hiervan goed nota! Om misverstand te voorkomen en even- tueele, van nature schrikachtige personen ge- rust te stellen, deelen we hier in alle beschei- denheid mede, dat de bedoeling van 't Espe ranto" noch van haar schepper nooit of te nimmer is geweest ,,'t uitschakelen van de Nationale taal". Een ter verduidelijking te noemen oorzaak van de hoewel gestadige, doch niet plotselinge overwinning van 't Esperanto, ligt vooral hierin, dat de laatste jaren, volgend op de wereldoorlog, de crisis nog steeds, hetzij thans met wat verminderde kracht, voortwoedt en dit werkte desillusioneerend op de geestelijke en financieele gesteldheid der massa. Dit is echter nog geen reden, zoals 't wijze woord zegt, een verklaring is nog geen verontschuldiging om 'n cultureel werk, als 't onderwijzen van 't Esperanto, geheel braak te laten liggen Hierbij mijn diepe teleurstelling, vooral ten aanzien van de overheden, die nog steeds den moed schijnen te missen, 't Esperanto defini- tief op de school in te voeren, of er toebereid- selen toe te maken en dan te weten, dat 't Esperanto reeds 50 jaar lang haar bestaans- recht met suoces heeft verdedigd! 't Valt waarschijnlijk niet mee de fout tegenover 't Esperanto begaan, te erkennen en te her- stellen. Maar mijn teleurstelling behoeft niet eeuwig te zijn, waar 't ons bekend is, dat Finland de rij van landen opende door de definitieve invoering van 't Esperanto op de school Alle nuchter verstand schijnt dus nog niet te zijn geweken. Ook in ons land begint heden 't zoet ont- waken, waar de tegenwoordige Minister van Justitie, Mr. C. M. J. F. Goseling, op 't Haag- sche Congres der Katholieke Esperantisten mededeelde, den wensch van den voorzitter, Esperanto 'n facultatief leervak op de school, aan zijn ambtgenoot te zullen overbrengen. Verder was daar nog aanwezig, naast enige vooraanstaande persoonlijkheden, den Haagsch burgemeester, die de gasten in't Espe ranto toesprak! Hulde! 't Wereldcongres van Arbeiders-Esperantis- ten, dit jaar te Rotterdam, telde meer dan 800 deelnemers uit 18 leden. In tegenstelling tot de gewoonte had nu ook dit de belangstel- ling van de overheid, waar burgemeester Drooglever Fortuijn, de deelnemers, zo lezen wij, met de vlotheid van een volleerd Esperan- tist toesprak! Zoals de lezer scherpzinnig op- merkt, begint m'n teleurstelling zoetjes aan te tanen. 'n Grote kortzichtigheid trad echter bij de leiding van de Jamboree aan de dag, daar deze haar Esperanto-deelnemers alle medewerking tot 't houden van 'n Esperanto-bijeenkomst onthield en dat noemt men dan notabene 'n internationale" bijeenkomst. Hoeveel buiten- landers, niet-Esperantisten, zouden zich op normale wijze met elkaar hebben kunnen ver- staan De leiding van de Jamboree is niet alleen te laken, maar ook te beklagen! 'n Voorname plaats bij 't Esperanto neemt verder de aether in; talrijke radiostations, waaronder de Nederlandsche Omroepvereeni- gingen V.A.R.A. en K.R.O. geven regelmatig lezingen e.d. in en over Esperanto! Hiernaast bevordert en gebruikt de P. T. T. van bijna alle landen, w.o. Nederland, 't Espe ranto. De beambten der P. T. T. geven we hierbij de welgemeenden raad7't voorbeeld van him hoogste chef, Ir. Damme, ter harte te nemen en zich ook 't Esperanto eigen te maken. Van de idealistische zijde beschouwd, kan niet ontkend worden, dat 't Esperanto ook in dienst van de vrede groot nut ,,kan" en ,,moet" hebben; dit heeft ondergeteekende, naar hij meent, voldoende uiteengezet op 'n vergade- ring van de bond „Volkenbond en Vrede" alhier. En slechts hij noeme zich waar paci fist, die alle bruikbare middelen tot verwerke- lijking van de Vrede aangrijpt! Voorgaande illustreert onomstootelijk 't groote nut van 't Esperanto. Hetzij mij dan nog vergund de(n) lezer(es) attent te maken op de Arbeiders-Esperanto- cursussen voor beginners en gevorderden hier ter plaatse, waarvan 't secretariaar bij schrij- ver idezes is ondergebracht en welke gaarne alle moigelijke vragen om inlichtingen en op- gaven aangaande de cursussen inwacht. Gegadigden voor 'n eventueele cursus te Sluiskil, bij voldoende deelname, wenden zich ook tot dit adres. Rest mij dan nog u te ver- wijzen naar de advertentie in dit blad en de gratis te bezoeken Esperanto-tentoonstelling bij den heer O. de Vries, Noordstraat 18. En dan betuig ik u, geachte Redacteur, nogmaals mijn welgemeende dank voor de wel- willende plaatsing in Uw blad, waarmede U ons 'n grote steun was in ons cultureel werk! De Secretaris van de Afd. Ter Neuzen van de Federatie van Arbeiders- Esperantisten, in 't gebied van de Nederlandsche Taal: RINUS DOOMS, Bernhardstraat 4. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonne's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Heemraadsingel 84 te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. WAT LEZERS MIJ SCHRIJVEN. De vorige keer liet ik uit een brief van een lezer de bezwaren zien die er ontstaan door de chronische coccidiosis. Ik krijg tegenwoor- dig jammer genoeg maar al te veel van der- gelijke brieven en wil er nog een paar be- spreken. „De hennen zijn half April geboren, eerst was de ontwikkeling zeer voorspoedig, maar op den leeftijd van ongeveer 3 maanden begon de misere, bleeke poo'ten, bleek om den snavel, wel veel eetlust. Nu (17 Sept.) begint de leg van ongeveer 30 stuks, de rest staat in ont wikkeling bijna geheel stil en af en toe sterft er een. De leggende hennetjes zetten ook niet door, slechts af en toe een heel klein eitje. Bij deze Leghorns zijn grootgebracht 32 Reds, die zijn buitengewoon goed vanaf de geboorte en ze zijn toch vanaf de tiende week steeds bij elkaar geweest, 100 Leghorns en 32 Reds. Dat is nu juist het wonderlijke en daarom stuur ik ze ook op. De Leghorns zijn slecht en ziak, de Reds loopen er doorheen en zijn buitengewoon goed. 'De kippen leden ook weer, zooals haast te verwachten was, aan coccidiosis en snot. Snot heerscht er op het oogenblik veel en vooral de coccidiosislijders krijgen dat het eerst te pakken. Dat de Leghorns er gevoeliger voor zouden zijn als Reds is niet zoo, maar er kun nen zich natuurlijk gevallen voordoen waarbij de Reds van een stam zijn met veel weer- standsvermogen en zulke dieren zullen bij een lichte coccidiosisbesmetting immuun worden, terwijl zwakkere dieren juist het slachtoffer worden, zooals in dit geval. De coccidiosis- smetstof zit in den grond, dus alle daarop loopende kippen krijgen de smetstof te pakken. De 2e brief luidt als volgt: „De hennen zijn 4% maand oud, ze hebben in den eersten tijd nog al iets van coccidiosis gehad maar daar- na zijn ze weer goed vooruit gegaan. Nu sedert twee weken zijn ze heelemaal ziek ge- worden en gelijk u ziet, zijn ze geheel mager en treurig, ze hebben verschijnselen van ver- larnming en ook bloed in de ontlasting. Ik meen dat ik een paar wormen in de mest ge zien heb." Deze kippen hadden naast chronische coc cidiosis ook nog sterk aangedane zenuwen, wat zich soms uit als verlamming. Een zeer moeilijk geval dus, want zoowel de coccidiosis ais de verlamming zijn ongeneeslijk. Er is niets anders aan te doen dan alles wat ziek is, op te ruimen. Dit advies kan men in dezen Rijd niet genoeg geven, het heeft absoluut geen doel den winter in te gaan met ziekelijke dieren. Wie nauwkeurig opschrijft wat hij aan voer uitgeeft en aan eieren terugkrijgt, merkt dat gauw genoeg. Vele en vooral de kleinere kippenhouders laten dat echter na, ze verheugen zich als ze wat eieren zien, doch weten op geen uur na hoe duur hun deze eitjes komen. Hoe de verlamming zich gedragen kan, zien we uit den volgenden brief: ,,Ik zend twee hennen op ter onderzoek. Waar deze dieren aan lijden, is mdj een raadsel. Ik heb nog 230 dieren op mrjn bedrijf van dat soort en verschillende er van lijden aan die ziekte. Ik heb op verschillende plaatsen kuikens ver- kocht en die vertoonen overal dezelfde ver schijnselen. Ook ben ik op een bedrijf ge weest en die had ze van dezelfde loonbroederij als ik en die heeft het ook. Kan het soms in den stam zitten en is het besmettelijk Ze zijn nu bijna vier maanden oud en worden opeens een beetje kreupel om dan stilletjes aan slechter te worden." (Blijkibaar heeft de aanleg tot de verlam ming in den foktoom gezeten waarvan deze eieren afkomstig waren. Gf de Ziekte be smettelijk is weet men niet, maar dat zij met broedeieren of schijnlbaar gezonde dieren van de eene naar de andere plaats gebracht kan worden is al vaker gebleken. Een typische brief is ook de volgende bij een kip die aan verlamming leed: „Stuurt u mij geen drankje terug, want daar ben ik al mee bezig geweest, maar kan er geen baat bij vinden." Geen wonder, tegen verlamming zijn geen geneesmiddelen bekend. Jammer genoeg, dat er voerhandelaren in ons land zijn, die met dergelijke kwakzalverij klanten trachten te lokken. Ik vrees dat hun voer wel op hetzelfde peil zal staan als hun kwak- zalvermiddelen tegen de verlamming. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. Nadruk verboden. Voor Ter Neuzen; 28 Sept. Eng. s.s. FLO- W ERG ATE, 3228, fosfaat, Antofagasta. Van Ter Neuzen: 27 Sept. Eng. s.s. THE PRESIDENT, 481, ledig, Antwerpen. Voor Sluiskil; 27 Sept. Eng. s.s. MARS- DEN, 1691, kolen, New-Castle on Tyne. Van Sluiskil; 28 Sept. Eng. s.s. MARS- DEN, 1691, ledig, Dunston. Voor Sas van Gent: 28 Sept. Grieksch s.s. GEORGIOS, 2597, ledig, Antwerpen. Van Ertvelde: 28 Sept. Ned. s.s. HEBE, 88, olie, London. Voor Langerbrugge28 Sept. Estl. s.s. TAAT, 794, hout, Kalin. Voor Gent: 27 Sept. Belg. s.s. ANNA, 431, kolen, Goole; Eng. s.s. WHITETOFT, 442, kolen, Blyth; Duitsch s.s. FRIELINGHAUs! 2356, erts, Lulea. 28 Sept. Noorsch s.s. BRAVO I. 948, keien, Halden; Zweedsch s.s. RUDFRED, 408^ ledig, Antwerpen; Belg. s.s. MARGUERITE! 166, ledig, Brugge; Eng. s.s. GWENTHILLE, 456, ledig, Londen Ned. m.s. SPSS, 88, pijp- aarde, Eijgerslof; Eng. s.s. MOORTOFT, 473, slakken, Immingham; Zweedsch s.s. ERIK FRJSELL, 2862, erts, Narvik. Van Gent: 27 Sept. Belg. s.s. ANNA, 431, ledig, Blyth; Ned. s.s. RIAN, 132, cement, Exeter. 28 Sept. Ned. s.s. DENI, 145, afval, Strood; Eng. s.s. TRENTWOOD, 369, ijzer, Middles- borough; Ned. s.s. TIA, 152, ledig, Antwerpen; Noorsch s.s. SKARV, 472, ijzer, Boness; Letl. s.s. KULDIGA, 1186, ledig, New-Castle; Zweedsch s.s. RUBFRED, 408, ijzer, Skum; Eng. s.s. OU-SE, 419, stukg..' Goole; Eng. s.s. WHITETOFT, 442, ijzer, Middlesborough.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 3