nare Hoofdpijn lU id Dam- en Schaakrubriek crisis-publicatiEn Predikbeurten Kerknieuws AXEL. SCHAKEN. RECHTSZAKEN. WB<v\uWm mm a i „Man overboord". DAMMETSL Verhuizende Bergen. behoeft Uw dag niet te vergallen. Neem een "AKKERTJE" en Ge zijt er af. Bovendien, Ge proefl niels! Prettig en makkelijk innemenl AKKER - CACHETS verdrijven spoedig Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Spierpijn. Overal verkrijgbaar: 52 cent per 12 sluks. (Ingez. Med.) gische spoorweg maatschappij, worden onder- bandelingen gevoerd met de maatschappij MechelenTer Neuzen om het Nederlandsche deel van den spoorweg (zonder rollend mate- riaal) thans reeds te koopen voor ongeveer vijf ton. Dit bedrag wordt betaald in 23 annulteiten van f 32.000. De spoorweg (met inbegrip van de lrjm SluiskilSas van Gent) wordt daarna verhuurd aan MechelenTer Neuzen voor 100 per jaar. OMHOOGGEVAREN. De mist die hedenochtend over de Wester- Schelde hing, is ocrzaak geweest, dat het Engelsche stoomschip ,,Clan Alpine" uit den koers geraakte en ter hoogte van de Marga- rethapolder aan den grond voer. AlhiSr gestationneerd liggende sleepbooten voeren voor het verleenen van assistentie uit, terwijl de sleepboot ,,Max" en de Goliath" welke respectievelijk te Walsoorden en Vlissingen gestationneerd zijn, eveneens naar hier op- stoomden. Met een drietal sleepbooten is toen getracht om de „Glan Alpine" die dicht onder den wal zit, vlot te trekken, hetgeen echter niet gelukte. Bij opkomend water zullen opnieuw pogingen in het werk gesteld worden om het schip in diep water te brengen. De ,,Clan Alpine" meet ongeveer 8000 ton en was op weg naar Antwerpen met een lading stukgoed. HOOGAARS AAN DEN GROND. Misleid -door den mist is hedenmorgen de hoogaars N. Z. 2, ten Westen van den Weste- lijken havendam aan den grond geloopen. DE AANVARING TUSSCHEN DE „EISENFRESSER" EN DE „FALKENFELS" NABIJ WALSOORDEN. De Raad voor de Scheepvaart te Amster dam heeft uitspraak gedaan inzake de aan- varing van den door de sleepboot „Pieter- nella" gesleepten Nederlandschen tanklichter „Eisenfresser" met het Diutsche stoomschip „Falkenfels" op de Wester-Schelde nabij het Oude Hoofd (Walsoorden). De Raad is van oordeel, dat deze aanvaring geheel is te wijten aan de onbekwame naviga- tie van den kapitein van de sleepboot. HET CENTRUM. Als hoofdnummer gaat de verfilming van Victor Hugo's meesterwerk „De Ellendigen", N dat de belangstelling overwaard is. Reeds in den tijd van de z.g. stomme film was hiervan een rolprent gemaakt, die in twee achtereen- volgende woken werd vertoond en ook toen allerwege de aandacht trok. Thans is er een nieuwe film van gemaakt die als geluidsfilm nog beter in staat is dit meesterwerk weer te geven. Fredric March is de sympathieke Jean Val- jean en hij treft als altijd door zijn mannelijke kracht en zijn overvloed aan sentiment. Doch de individueele instelling levert geen enkel gezichtspunt op, dat een nieuw licht zou kun- nen werpen op de figuur hij is de nobele en miskende man, die via zijn aanraking met den prachtigen bisschop (van Cedric Hardwicke) ineens van ex-galeiboef tot een braaf en vlek- keloos mensch wordt. Een meesterlijke vertolking geeft Charles Laughton als de politieman Javert. Zijn bezetenheid van de wet is demonisch en bijna pathologisch. Terwijl zijn gansche masker trilt van onderdrukte menschelijkheid, begaac Skandinavische Party. Wit: Perlis. Zwart: Mieses. Oostende 1907. 1. e2e4 2. e4Xd5 3. Pblc3 4. d2d4 d7—d5 Dd8Xd5 Dd5—a5 Pg8f6 Eigenlijk schijnt dit een afwijking van het plan van ontwikkeling, dat voor alles de stuk- ken van den damevleugel in het spel wil bren gen. Maar de bedoeling van den paardzet is, de voorzetting Rg4 mogelijk te maken. ook wanneer Wits paard voorloopig op gl blijft staan. 5. Rfld3 Hierna krijgt Zwart kansen om tot Pc6 en e5 te komen. De beste voortzetting is onge- twijfeld 5. Pf3, waama Zwart niet veel keus meer overhoudt. Wij bespreken dat in de vol gende rubriek. 5Pb8c6 Dit brengt de dame in moeilijkheden, die ech ter niet gevaarlijk blijken. Indien Zwart zonder nadeel tot Pc6 en e5 kan komen, krijgt hij gewoonlijk het beste spel; indien Wit het kan verhinderen, dan trekt Zwart aan het kortste eind. 6. e7e5 Da5—b6 8. Rcld2 Pc3—b5 Ddle2 Kenneljjk speelt Wit op pionwinst. de5: is niet aanbevelenswaardig wegens 8. de5: Pg4! 9. De2 a6. 10. Pc3 Pd4 8. a7a6 9' Pb5—c3 Rc8g4 Zie de aanteekening by den vierden zet. In- (Uen 9Pd4: 10. De5: Re6 dan kan ter- stond Pf3 volgen. Zwart provoceert den zet f3, zoodat het witte paard zijn beste veld kwijt raakt. f2f3t Pc6Xd4 De2X«5t Rg4—e6 Pgl—e2 Pd4 X e2 De5 X e2 000 000 Rf8d6 Het spel staat ongeveer gelijk. Wit poogt nu de zwarte raadsheeren, die iets beter staan 10. 11. 12. 13. 14. hij de hevigste wreedheden.omdat de letter van de wet spreekt. Zijn gezicht is als dat van een Romeinsch imperator op het oogenblik dat hij zijn benoeming afwacht als gegradueerdc op de galeien, beeft zijn gelaat van angst en toch is er fierheid op te lezen, dat hij, kind van een galeiboef, handhaver van de wet zou kunnen worden. De woorden vallen van zijn lippen als een belofte hij is de door de wet bezetene, die straks zoo ver zal gaan zichzelf aan te klagen, omdat hij, foutief naar hij meent, in den rijken fabrikamt Madeleine den ex-galei boef Valjeanheeft meenen te ontdekken. Dan is de verslagenheid en leed, die zijn wezen teekenen «doch op het moment, dat hij zekerheid verkrijgt nemen de oude barschheid en onverzettelijkheid wederom bezit van hem. Wat bij een ander misdaad is, hang naar moord of diefstal, erfelijke belasting enfin: zijn misdaad is een afschuwelijke ver- eering van de wet, die zulke afmetingen aan- neemt, dat hij tot een, monster wordt in onze oogen. Want Javert reageert zijn misdadig instinct af op de rechtvaardigheid. Hij eindigt met een misdaad tegen zichzelf en deze mis daad geeft het geluk terug aan een door hem vervolgde. Rochelle Hudson en Florence Eldrigde zijn de twee voornaamste vrouwelijke figuren, die van Cosette en Fantine. Het verhaal is leven- dig verteld ge ziet fantastische Parijsche straatgevechten, met groote levendigheid ge maakt maar door Laughton is deze film tot iets zeer bijzonders geworden. Voor de pauze wordt vertoond de amusante film „Van je familie moet je 't maar hefoben" dit is een uitdrukking die steeds wordt gebruikt wanneer er het een en ander tegen- loopt en men van dien tegenslag de schuld op een der bloedverwanten meent te kunnen werpen. Niettemin is veelal de meest schul- dige in zoo'n geval de persoon in kwestie zelve, doch wil men dat liever niet erkennen, waardoor dan de familie er bij te pas komt. Bvenwel deze film is speciaal vervaardigd op zoon' klein familiedrama'tje en gelukkig heeft men er een vrooljjke comedie van weten te maken, waarbij men zich kostelijk zal amu- seeren, want de noodige vergissingen zijn niet van de lucht, alle misverstanden zijn van zeer eenvoudigen aard, maar ja, het booze oog heeft het echtpaar TraskWilson en de schoonouders van Trask te pakken en in niet te stuiten vaart komt het tot tal van uit- barstingen, het loopt mis, onherroepelijk. Als de nood het hoogst is, is de redding nabij en zoo heeft de regisseur er een echt pakkend slot aan vastgekoppeld, zoodat alles weer op z'n pootjes tercht komt. De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Zee- land deelt het volgende mede: Het is gebleken, dat sommige varkenshou- ders een of meer biggen kochten, welke niet van de voorgeschreven oormerken waren. voor- sn. In verband hiermede wijzen wij er nadruk- kelijk op, dat het aanhouden van ongemerkte biggen, met een gewicht zwaarder dan 10 K.G., verboden is. Om moeilijkheden te voor- komen geven wij daarom de varkenshouders in overweging bij event, aankoop van biggen er nauwkeurig op toe te zien, dat deze biggen inderdaad van het voorgeschreven blikmerk en tatoueermerk zijn voorzien. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 24 September 1937. De volgende zaken werden behandeld: A. B., oud 50 j>, landbouwer te Biervliet, werd op 27 Mei 1.1. door den kantonrechter te Oostburg veroordeeld tot /15 boete of 10 dagen hechtenis, wegens het als bestuurder van een rijwiel daarmede op den openbaren rijweg te Biervliet rijden, terwijl hij onder zoo- danigen invloed van alcoholhoudende drank verkeerde, dat hij niet in staat mocht worden geacht het rijwiel naar behooren te kunnen besturen. De verdachte was tegen dat vonnis in hoo- ger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. F. J. V., oud 25 j., slager te Ter Neuzen, was op 5 Mei 1.1. door den kantonrechter te Ter Neuzen veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis, wegens overtreding van de Vleeschkeuringswet te Ter Neuzen op 10 April 1J. dan de witte, te ruilen, en raakt daardoor acbterop. 15. Rd3c4 Th8e8 16. Rc4 X e6 Er dreigde een aftrek met Re6. 16. Te8 X e6 17. De2c4 Db6—f 2 Jaagt de witte dame terug. 18. Dc4—fl Df2c5! Een voortreffelijk maneuver om de dame beter te plaatsen en de witte te deplaceeren. 19. g2g3 Wit wil R1 en Rf2 spelen zonder van Rf4t last te krijgen. 19. Rd6e5 20. Dflg2 Te6—b6 21. Rd3el Er dreigde Tb2: Kb2: Db4f benevens Td8 d6b6. 21. Dc5e3f 22. Reld2 Re5Xc3 Een matcombinatie, die bij de sterkste voortzetting van Wit wel niet tot mat leidt, maar dan toch tot een rulneuze catastrophe. a b c d e f g h Stand na 22Rc3: Op bc3: volgt nu De7 met onafwendbare dreiging op a3. 23. Rd2Xe3 RcSX^f 24. Kclbl RIb2—d4f 25. Kbitcl Rd4 X e3t 26. Tdld2 Re3 X d2j- 27. Dg2X<i2 De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Mr. P .C. Adriaanse vroeg vrijspraak. 't Is Maandagmiddag half twee; eerste dag van de Ter Neuzensche kermis. Stortbui na stortbui, gepaard met een stevige bries. Gewoontegetrouw schakelen wij de 600 M. scheepsgolf eens in en ook daarbuiten deugt het niet. De ,,Hartlebury" een Engelschman, zegt aan Scheveningen, dat ze op de brug zich een ongeluk zoeken om de loodskotter te vinden voor den Waterweg. ,,Pilotsservice has been suspended" roffelt Scheveningen hem terug. Het beloodsen is dus gestaakt; 't moet dan wel raak zijn op de Noordzee! De ,Hartlebury" krijgt gezelschap, want de kapitein van de ,,Westplein" laat aan zijn reederij seinen: ,,Bijgedraaid Waterweg loods- dienst gestopt". Vijf minuten is 't daarnk stil tot Schevenin gen met z'n machtig geluid weer uitkomt. 't Is een telegram uit Maassluis en bij 't vernemen van dit woord komt onweerstaanbaar en altijd de gedachte aan de-Nederlandsche-vlag-boven- aan-op-alle-wereldzeeen, gedragen door sleep booten van een belachelijk klein tonnage, naar voren. ,,Tug Hoek van Holland leaving immedia tely. Weer of geen weer steeds zijn het tele- grammen in deze sobere trant en het moet voor den kapitein van de Brighton" een riem onder het hart zijn te weten, dat zoo'n bekende „Blauwbander" direct de haven van Hoek van Holland uitloopt. 't Is inmiddels twee uur geworden. Een voorhistorische vonkzender die een toon pro- duceert alsof iemand twee stukken schuur- papier over elkaar wrijft roept Scheveningen aan. Op de igis zeggen wij „Johnnie the Greek" en 't is zoo. De Grieksche ,,Avra" kan 't ook niet langer bolwerken. Owing bad weather waiting roads impos sible enter", telegrafeert de kapitein aan z'n kantoor in Londen. Hij blijft dus wegens slecht weer op de reede wachten, omdat binnenloopen onmogelijk is. IDaai komt de krant en met de koptelefoon op edn oor nemen wjj ,,Het Nieuws van den Dag" en de scheepsgolf tegelijk waar. Tegen onze gewoonte in raken wij onge- merkt verdiept in het Japansch-Chineesche .conflict" en moeten beamen, dat ginds, zoo- wel als in het land van Carmen, de devaluatie wel grondig moet zijn igeweest die geleid heeft tot een zoodanige lage koers waarmee men menschen pleegt te noteeren, dat die menschen van zoo geringe waarde zijn geworden, dat men er 46 vliegtuigen op loslaat. Laat vallen die krant, potlood, schrijven. Gejaagd heeft negenmaal achtereen de letter X de ether doen trillen. Er is wat gebeurd! XXX XXX XXX de OSDC passenger over board please look out near South Good win two german boats near please look out for passenger over board. Het is het' bekende, snelle motorschip „Prince Baudouin" van den dienst Ostende Dover die mededeelt, dat nabij het zuidelijk gedeelte van de Goodwin Sands (in't Engelsch Kanaal) een passagier overboord is gevallen en iedereen en twee Duitsche booten, die in de buurt zijn, in't bijzonder verzoekt uit te kijken naar den verloren passagier. Het Engelsche kuststation Nort Foreland (GNF), wat het dichtst bij de plaats van het ongeval is, neemt direct de leiding bij de red- dingspogingen. Met voile energie herhaalt hij het bericht tweemaal. In eens is het op die groote lap zee van de Noorsche kust tot Cherbourg, van Antwerpen tot Lands End volledig stil geworden. Waar het anders een Babylonische morse-verwarring is van gesis en gefluit tot in 't onendige, hangt thans de absolute stilte. Niets, maar dan letterlijk ook niets, mag den marconist van North Foreland en zijn col- lega op de „Prince Baudouin" in den weg worden gelegd wat remmend zou kunnen wer- ken op de reddingspogingen. Er is immers een mensch in gevaar! Minuten verstrijken zonder uitkomst. Ach- tereenvolgens snoeren North Foreland en Ostende een Yoego-Slavier en een Noor den mond die toch niet van hun seinsleutel konden blijven. „QRT QRT QRT", seinen ze nijdig. (Alle verkeer stilleggen.) 't Kuststation te Ostende herhaalt het droeve verhaal nog eens en roept tevens de OTLA op (het s.s. London Istanbul) die hij vermoedelijk in de buurt van 't oftgeval denkt te zijn. Zoo verhindert Wit althans het mat, dat na Kdl Rf4f door Tdl en Td2 (of omgekeerd, al naar Wit zijn koning speelt) volgt. 27Tb6blt Nog sterker dan Td2: Kd2: daar de Zwarte toren op d2 zeer sterk staat. 28. Kcl X bl Td8Xd2 Wit geeft op, daar hij een paard en een pion achter is. P. F. van Hoom. j- Wij lazen met schrik, dat P. F. van Hoom, bekend door zijn rubriek over partij-openin- gen in het weeklblad de Schaakwereld, plotse- ling is overleden. Hij plaatste zich nooit op den voorgrond, maar wij herinneren ons hem als een geestig en vri^ndelijk mensch, dien de jongeren van het V. A. S. naast Weenink zeer waardeerden. 494. Hier volgen de oplossingen der eindspelen uit rubriek 492. No. 1. Zwart: twee sehijven op 14 en 27. Wit: een dam op 17. Een der bekendste klassieke eindspelen van 1 dam tegen 2 sehijven. We vestigen speciaal de aandadhit op de achterwaartse aanval met de dam, welike het systeem dezer standen be- heerst. Wie de type-standen ernstig bestu- deert, zal een belangrijk stuk eindspel-tech- niek rijker worden! De logische winstgang verloopt aldus: 1. 173 1419 2. 39 2732 3. 94 Een prachbzet! Het is de enige, die winst afldlwingt. 8. 1923 gedwongen Op elke andere zet "volgt 410 enz. en wint. 4. (4—115 En niet 410. 4. 32—37 Op 2328 volgt 1542. 5. 15.10 23—29 6. 10X46 2933 7. 4632 wint. Om klokslag drie komt GNF met een tele gram voor de Prince Baudouin". Of ze de reddingboot van Dover uit zullen sturen en of de kapitein soms booten van de kustwacht van Ramsgate noodig heeft! Met klem roept Ostende nogmaals de OTLA; geen gehoor. GNF draait nogmaals de treu- rige mare af, doch geen verblijdend bericht van redding gaat er door de ether. De kapitein van de .Prince Baudouin" dankt de kustwacht te Ramsgate en zegt dat ze zelf naar den passagier zoeken. Onderw.ijl tikt GNF op een nette manier een Griek op z'n vingers, omdat hij naar Grieksch gebruik weer niet van z'n sleutel kon blijven. Kwart over drie. Eindelijk heeft Ostende de OTLA te pakken. Hij vraagt hem: Rd XXX fm OSDC (Heb je dat bericht van de „Prince Baudouin" ook gehoord?) Niets ontvangen", zegt hij. Hierop geeft Ostende hem op 705 M. (om storing te vermijden) het bekende verhaal doch de OTLA kan niets meer doen. „AUang voorbij", zegt hij! (Half vier. ,jAre jou still searching? (zoekt U nog?) vraagt GNF. „Yes old man" (Ja, ouwe jongen!) zegt de .Prince Baudouin". Om kwart voor vier, dus precies een uur na het ongeval geeft de Prince Baudouin" het zoeken op. Hij meldt dit aan GNF. „Hw?", zegt Ostende, die 't bericht blijk- baar niet volledig verstaan heeft. Proceeding nix gevonden!" (We varen door, niets ge- vonden!), antwoordt hem de Prince Bau douin". Een uur lag het radioscheepsverkeer over West-Europa stil; de reddingbootbemanning van Dover zou zijn leven gewaagd hebben als het met slechts d&n woord was gevraagd! Dit alles voor dat 6dne menschenleven waar boven zich de golven van de Noordzee wel heb ben gesloten. Dan valt mijn oog weer op ,,De luchtslag boven Nanking"Ze zullen het nooit leeren. P, J. M. We leven in een stadium van onbegrensde mogelijkheden. De wetenschap hand in hand gaande met de vergevorderde en nog steeds voortschrijdende techniek zijn tot alles in staat. Om van deze waarheid overtuigd te worden moet men eens een kijkje gaan nemen in de Limburgsche mijnstreek, waar Koning Kool thans den scepter zwaait. ,,'t Donkere Zuiden" van eenige tientallen jaren geleden heeft met reuzensprongen zijn zeer gesmaden achterstand ingehaald, is verlichte streken voorbijgestreefd, heeft op menigerlei gebied de leiding genomen. De donkere Zuiderling, die in een slot- couplet van zijn ..Limburgs Glorie" den toe- stand van zijn geboorteland van voorheen en thans bezong heeft wel gelijk gekregen. Hij zong: Wat contrast! Voor korte jaren Sprak en schreef men van dit land, ,,Donker Zuid", waar de geesten waren Achter bij Noord-Nederland. Thans een sieraad, bron van leven, Een juweel, ja, 'n Diamant. Zoo wordt thans van U geschreven, Welvaartsbron en Lustwarand! Op beide titels mag 't land, waarover ik schrijf, met het volste recht aanspraak maken. Het is echter mijn doel niet uit dezen hoofde de loftrompet te steken over Klein Zwitser- land, waarin ge u verplaatst waant, bij 't ont- moeten van die honderden met bergstokken gewapende vreemdelingen in de lommer- overgoten valleien van Geul en Gulp, langs steile berg- en boschpaden omhoog klauterend naar punten van schoone vergezichten. Mijn opzet is u te vertellen, hoe wetenschap en techniek hier gebruik maken van voorwereld- lijke formaties om onze akkers en tuinen te voorzien van de hulpstoffen om onze gewassen te doen gedijen. Want van den zachten mergel in de Geul- vallei en van den Sint Pietersberg worden op de Maurits, de grootste onzer Staatsmijnen kunstmeststoffen vervaardigd. Hier is de bakermat van den Kalkammon, een verbinding van kalkstoffen en ammoniak, onze landbou- wers welbekend. Wanneer men langs de Geulvallei een tocht maakt naar het toeristenplaatsje Valkenburg komt men voorbij de bedrijven, die de grond- stof kalkmergel bereiden voor het vrucht- aandrijvende kalkammon. Dag en nacht in onderbroken file voeren de vrachtauto's het mergelpoeder naar Geleen, waarin de ammoniakfabriek, die aan de Maurits annex is, de chemische verbinding tot stand gebracht wordt van de beide stoffen. In vliegende vaart spoeden zich de zwaar No. 2. Zwart: 11 en 23. Wit: een dam op 8. 1. 8—24 23—128 2. 24—38 11—17 Op zw. 1116 volgt 3827 en 2743 met winst. 3. 3849 28—33 (of?) 4. 4943 1722 5. 43—a61! 3339 6. I61.11 en iwint Zwart kan ook anders spelen, bijv. Wit 8—124 (zw. 11—17); 248 (17—22); 8—13 ,(2228); 1324! (2832); 2415!! en wint op 3237 door 1510, terwijl na 2328 een- voudig 1542 ivolgt. i No. 3. Zwart: 25, 28 en 43. Wit; 9, 29, 34 en 37. Wit speelt 93 en zwart meent nu door 4348 remise te forceren. Hij komt echter be- drogen uit. 1. 03 dam 4348 dam 2. 3430! 25X 23 meerslag 3. 3—26 48X31 4. 26X42!! Natuurlijlk niet 26X37, daar tdit slechts re mise oplevert. 4. 28—32 5. 4215 en wint als in het le eindapel. iNa bovenstaande uiteenzettingen zullen onze lexers met de volgende eindspelen wel niet veel moeite meer helbben. Het besprbken systeem, waarin de achterwaartse aanval tel- kens terugkeert, bieden we ter bestudering aan. Voor het partijspel heeft de grondige kennis ervan onschatbare waarde. 1N0. 1. Zwart: 14 en 22. Wit: een dam op 35. No. 2. Zwart: 23 en 32. Wit: een dam op 20. No. 3. Zwart: 13 en 28. Wit: een dam op 3. No. 4. Zwart: 10 en 18. Wit: een schijif op 8. No. 5. Zwart: 11 en 23. Wit: een dam op 49. Voor alle eindspelen:Wit forceert de winst. geladen wagens voort langs den weg, die blinkt van het wentelen der wielen, bergop, bergaf, altijd gehaast om hun lading af te leveren, nog sneller terugjachtend om nieuwen voorraad te halen. Hier neemt men bochten met een sneltreinvaart, hier razen tien- of vijftientonders langs den weg. Geen sprake van vertraging, langs dezen vcorrangsweg met zijn Oranjegeele gekopte paaltjes. De ondernemer van dit vervoerbedrijf, die voor enkele jaren nog landbouwersknecht was, heeft den durf van den ondernemingsgeest in zich voelen wakker worden. Met een vijf-en- twintigtonder op 8 wielen, heeft hij het record op de asphaltbaan geslagen. Zoo verhuizen langzamerhand de heuvelen van de Geulvallei naar alle streken van eigen en vreemden bodem. Met hardnekkige zekerheid bijten de graafmachines zich dieper en dieper in den zachten rotsbodem, vermorzelen de stalen walsen brok na brok, tot poederzeven rate- lende ziften het materiaal tot fijn pulver en vangen de steeds hongerende vrachtwagens dit weer op, om het zoo snel mogelijk ter bestemder plaatse af te leveren. Hoog boven qp de toppen grijpen de klau- wen van machtige grijpers de mulle aarde, die de zachte .rotsen ibedekt en slingeren hun in- houd in de diepte, aanvullen'd, gelijkmakend waar geweldiige groeven ontstaan zijn. Binnen eeniige jaren overwoekeren struiken en wild- groeiende slingerplanten weer de in den heu- vel gdbeten bressen en het nageslacht zal niet meer kunnen aanwijzen de plaatsen, waar tij- dens de Fransche overheersohintg de gevluchte landelijke bevolking have en vee in veilighedd bracht voor de roofzuchtige Sansculotten en de gevreesde Kozakfken. Hier en daar zal men u nog kunnen aan- wijzen de holen, waar in Napoleons tijd de jongelingen zich verscholen om zich te ont- trekken aan de speurders, die hen achtema zaten om hen tot kanonnenvleesch te maken voor de groote armee naar Rusiland. Of de diepe schuilplaatsen, waar de Bokkenrijders en de Meerssenerbende haar samenkomsten hiel- den, wanneer het gold een nieuwen rooftocht te beramen of den geroofden buit te verdee- len. Limburgs bodem,, vooral de Geulvallei, is rijk aan historische herinneringen. 'Mlaar met deze verhuizende bergen zullen ook die lanigzamerhand aan de vergetelheid prijs gegeven worden. Het modeme leven houdt daar geen rekening mede. Alleen in de boeken zal het toekomstig geslacht er nog aan herinnerd worden. ZONDAG 26 SEPTEMBER 1937. Ned. Hervormde Kerk. TER NiEfUZEN. 9.30 u. en 2.30 u., Dr. L. J. Cazemier. (SLUDSKIL. 9.30 u. en 2.30 u., de heer F. H. J. Bik. HQHK. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. E. jlaams. AXEL. 9.30 u. en 2 u., Ds. Van Oeveren. ZAjAMISLAG. 9.30 u., Ds. G. W. Korevaar; 2,30 u., Ds. G. W. Korevaar, bed. H. Doop. KLOQSTERZANDE. 10 u., Ds. A. Dronkers. Voorber. H. AVondmaal. SAS VAN GENT. 9.30 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. PHILIPPINE. 2.15 u., Ds. Akersloot van Hou ten Roos. Gereformeerde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. G. W. van Hbute; bed. H. Avondmaal. HOEK. 10 u. en 3 u., Ds. J. A. Vink. AXEL. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. Post. ZAAMSLAG. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. Kok. Gereformeerde Gemeente. TER NEUIZEN. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u., Ds. Vreugdehil, van Kampen. AXEL. 9.30 u. en 2 u., leesdienst. Chr. Gereformeerde Gemeente. ZAAMSiLAG. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. Tolsma. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u., lees dienst. Roomsch-Katholieke Kerk. TER NEUZEN. 7 u., 8.30 u. en 10 U., H.H. Dienstcn; 2.30 u., Lof. GEREF. GEMEENTE. Beroepen bij de Geref. Gemeente te Borsse- len, H. Ligtenberg te Lisse. De radio-dameursus In zijn tweede lezing op 18 (Sept. besprak de heer Groenteman een uiterst leerzaam eind- spel, dat we hieronder op diagram plaatsen. ZWART 1 2 3 4 b 16 26 36 46 WIT 47 48 49 50 We geven alleen de voornaamste varianten Het is hierbij nuttig eens te onderzoeken, of ,wit niet kan winnen door het offer 32—27, gevolgd door 61. De heer Groenteman meen- de, dat wit na dit offer niet meer dan remise bereikt. Variant 1: Wit 61 dam (zw. 3136); 16!! (3641); 3227! (4146, want op (41-47 volgt 2722)27—21 (26X17) en 6X5 wint. Variant 2: Wit 6—1 (zw. 31—36)1—6 ,(1015)32—27 (15—20); 27—21 (26X17); 6X15 (3641); 15>10!! en wint. Op 4146 volgt immers 105 en op 4147 volgt 1015. Variant 3; Wit 6—1 i(zw. 31—36)1—6 (10—15); 32—27 26—31)38—33 (31X22); 6X28 (15—20); 3329 (20—(25) en 29—24 wint. Variant 4: Wit 61 (zw. 1014); 16 ,(3136 gedw.); 2721 en wint als in de 2e variant. Wij herinneren er ten overvloede aan, dat de heer Groenteman voorlopig elke Zaterdag- middag van kwart over 3 tot half vier zijn radio-praatjes over eindspelen houdt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2