ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN AKKERTJES Twee uit een nest No. 9660 WOENSDAG 22JfSEPTEMBER .1937 77e Jaargang Binnenland Feuilleton Buitenland TWEEDE BLAD AKKER.CACHETS M3nOK3M*»*,~ r TER NEUZENSCHE CO U RANT EERSTE KAIVIER. Het centrale stembureau heeft een vergade- ring gehouden ter voorziening in de vacature in de Eerste Kamer, ontstaan door het niet aannemen van zijn benoeming door den heer H. W. van Marie (a.-r.) Het stembureau verklaarde in de plaats van den heer Van Marie benoemd tot lid van die Kamer den heer S. Sijtsma te Dokkum. BESTUUR R. K. TWEEDE KAMERFRACTIE. Naar wordt gemeld is in de Maandagmiddag gehouden vergadering van de R.K. Tweede Kamerfraetie het bestuur van deze fractie als volgt samengesteld: Mr. J. R. H. van Schaik, voorzitter; ir. M. C. R. Bongaerts, vice-voor- zitter; J. G. Suring, secretaris; dr. L. C. Kor- tenhorst, tweede secretaris; C. J. Kuiper, pen- ningmeester. MINISTER VAN BOEIJEN. De toestand van minister Van Boeijen is steeds vooruitgaande. GETUIGENIS TEGEN ZONDAGSONTHEILIGING. De Generale .Synode der Ohr. Geref. Kerk, heeft besloten met het oog op het herhaalde- lijk schenden van 's Heeren dag door Prinses Juliana en Prins Bernhard, een Getuigenis te doen uitgaan tot het Prinselijk Paar, opdat het door de onderhouding van 's Heeren wet de traditie van het Oranjehuis hoog houde, en als zoodanig 'n lichtend voorbeeld zij in dezen tjjd van geestelijke verwording en toenemenden afval". UIT DE N. S. B. Ds. Van Duyl verlaat de N.S.B. Naar ,,De Telegraaf" vern-eemt, is Ds. G. van Duyl, de bekende propagandist voor de nationaal-socialistische beginselen, die ook een reiis voor deize beweging naar Ned.-Indie ge maakt heeft, uit de N.S.B. getreden. Tevens heeft hij bedankt voor het lidmaatschap der Eerste Kamer. Den volgenden brief heeft d.d. IS Septem ber de heer Van Duyl aan den leider der N.S.B., Ir. A. A. Mussert, geschreven: Leider, Hiermede verklaar ik, dat ik mij tot mijn leediwezen genoodzaakt zie, mij terug te trekken uit de NjSjB., hoeizeer ik haar begin selen, haar strijd en haar leider ben toe- gedhan. De redenen van dit terugtrekken ;zijn van volstrekt persoonlijken aard en staan met de beweging in geenerlei verband. Ik Verzoek U dais Ihierbij: ontslag uit mijn functies en tevens alls ltd der Ibeweging. W.g. G. VAN DUYL. Maandag heeft Ds. Van Duyl tevens een sohrijyen gericiht tot het Centraal Stembureau te 's-Gravenhage, waarin hij mededeelt zijn benoeming tot lid der Eerste Kamer als zoodanig was hij biji de jongste verkiezinigen van de Staten gekozen verklaard niet te aanvaarden. (Zooals uit het schrijven van Ds. Van Duyl aan Ir. Mussert blijkt, zijh de redenen van het uittreden van eerstgenoeimde geheel van per soonlijken aard. De NjS.B. als izoodanig staat dit ibleek nog bij nadere informatie ge heel buiten het incident. Oplvolger Van Ds. Van Duyl in de Eerste Kamer is Mr. W. de Rijke, advocaat en pro- cureur te Haarlem. Mr. D. F. Pont stelt zijn zetel ter beschlkking. In aansluiting aan het overgenomen bericht uit het Nationale Dagblad, dat Ds. G. van Duyl om persoonlijke redenen uit de N.S.B. is getreden, meldt het A. N. P.: Mr. D. F. Pont, lid der Eerste Kamer, ver- zoekt ons mede te deelen, dat hij heden het volgende telegram heeft verzonden aan ir. A. A. Mussert, leider der Nationaal Socialis- tische Beweging in Nederland: ,,Kan wegens geschokt vertrouwen m uw leiding niet langer deel uitmaken der N.S.B. Stel mijn Kamerzetel ter beschikking". De Tel., welk blad een onderhoud met Mr. Pont heeft gehad, deelt o.a. mede: door ANNY VAN PANHUYS. 6) Vervolg. Mevrouw von Merztal kleedde zich met buitengewonen smaak. Therese keek haar heefl wat af en liet haar cosituumnaaister dezelfde modellen namaken zonder dat dit eohter opviel. In het huis van de deftige weduwe ontmoette Therese allerlei menschen dames met adellijke namen of die den titel yan haar echtgenoot als een schild voor zich jlitdroegeni. Zij ontving ibezoeken, maakte contra-visites en gaf op een kouden winteravond, ongeveer een jaar nadat zij in Frankfort was komen wonen, haar eerste diner. Robert Normann liet zich met een goedmoedig Lachje door zijn vrouw le'iden en onderrichten hoe hij zich te gedragen had. Hij was gelukkig, zoo'n ver- standige, mooie vrouw te hebben. 'Op dezen avond verscheen ook Herman Stinner uit Aschaffenburg en bij deze gele- genheid kuste hij Therese voor het eerst de hand. Later zei hij tegen Normann: „Je moet nu ook niet meer met de tram naar de fabriek gaan. Mijn directeur moet zich een auto aanschaffen. Dat is ook pret- .tig voor je vrouw mooie vrouwen moet men wat luxe geven." IHij had eerbied voor die kleine vrouw; de zekerheid en zelfbewustheid, waarmee zij zich en haar man naar boven werkte, wekte zijn bewondering op. Hij herinnerde zich den dag, dat Normann ,,Hij zeide ons, dat de inhoud van het door hem aan ir. Mussert verzonden telegram reeds voldoende zijn standpunt tegenover den leider der Nationaal Socialistische Beweging te ken- nen geeft, alsmede zijn meening ten opzichte van diens beleid. „Aan deze mededeeling voegde mr. Pont toe, dat zijn uittreden wel zijdelings in verband staat met het feit van de ontslagneming van Ds. van Duyl als lid der N.S.B. en als lid der Eerste Kamer. „Woordelijk wilde de heer Pont voor het oogenblik slechts deze korte verklaring afleg- gen: ,,Indien de N.S.B. niet overgaat tot het ver- spreiden van tendentieuze berichten inzake de ontslagaanvrage van Ds. van Duyl. waar- mede mijn uittreden in verband staat, kan ik geen vrijheid vinden de redenen, welke mij tot mijn terugtreden hebben genoopt, nader in het openbaar uiteen te zetten". „Deze mededeeling moet aldus opgevat wor- den, dat, zoo vanwege de N.S.B. gepubliceerd zouden worden ,,de redenen van persoonlijken aard", welke voor Ds. van Duijl aanleiding tot zijn bedanken waren, mr. Pont niet zal zwijgen over zijn grieven ten opzichte van de N.S.B. en haar leiding". Het hoofdkwartier van de Nationaal Socia listische Beweging deelt het volgende mede: ,,De leiding der N.S.B. wenscht geen nadere mededeeling te doen over de redenen van terugtrekking van Ds. van Duyl uit de bewe ging. Zij wijst er nogmaals nadrukkelijk op, dat deze redenen zuiver van persoonlijken aard waren. Mocht echter van andere zijde daartoe wel worden overgegaan, dan is daar van N^SiB.-zijde geen enkel bezwaar tegen, omdat de N.S.B. niets maar dan ook totaal niets te verbergen noch te verbloemen heeft". Naar aanleiding van den brief van Ds. van Duyl aan ir. Mussert, heeft het Utr. Dagblad nadere inlichtingen gevraagd aan Ds. van Duyl. Deze vertelde aan de redactie, dat hij Zondagmiddag, na afloop van #de door hem geleide godsdienstoefening te Hilversum, werd opgewacht door den heer van Geelkerken, die hem verzocht, mee te gaan naar het huis van den heer Farwerck, waar men ir. Mussert aantrof. Nadat de heer van Geelkerken zich in een achtervertrek had teruggetrokken, hebben de heeben Mussert en Farwerck mij aldus Ds. van Duyl na een gesprek van twee uur kunnen bewegen tot onderteekening van den gepubliceerden brief, waarvan de tekst van te voren was gereed gemaakt en getikt. „Ik betreur het, zoo zeide Ds. van Duyl, door hetgeen mij achteraf gebleken is, den brief in dezen vorm te hebben onderteekend". „Gevraagd naar de motieven voor zijn han- delingen deelde Ds. van Duyl aan het U. D. mede, het onjuist te achten, daar thans in te treden. Jhr. van der Goes van Naters geroyeerd. Het U. D. had voorts Maandagavond een onderhoud met jhr. mr. W. van der Goes van Naters, organisator van de Nat. Soc. Vorming, en tot voor kort hoofd van den afweerdienst en den persdienst van de N.S.B., die ons mede- deelde, dat hij zoo juist per expressebrief zijn royement als lid van de N.S.B. had ontvangen. „Het merkwaardige is", zoo zeide ons de heer van der Goes, dat ik juist een week geleden eervol ontslag kreeg als hoofd van den afweer dienst met dankbetuiging voor de bewezen diensten". Ir. Mussert deelde in een interview mede, ,,dat het royement van jhr. van der Goes van Naters uit de NB.B., dat ook van recenten datum is, onder meer als grondslag heeft ondermijning zijnerzijds der Nationaal Socialis tische Beweging in Nederland". WERKGROEP „DE LIBERALE VERGADERING. Zaterdagmiddag is, melfdt de N R. Crt., in Hotel des Pays-Bas te Utrecht een algemeene vergadering van de Werkigroep „De Liberale Vergadering" gehouden. In zijn openingawoord legde de voorzitter er nogmaals den nadruk op, dat .in deze groap niemand persoonlijke bijoogmerken of amlbi- ties heeft. Slechts het doel: ,,De partij van den ondergang te redden en daarin weer de mogelijkheid te scheppen tot terugkeer in het partijverband van hen, die hoewel liberaal hetm na izijn huwelijk zijn dorpsch vrouwtje voorstelfde, en volgde in gedachten langtzaam den weg, dien zij tot op heden gegaan was. Hoe ongedwongen en zelfbewust bawoog zij zich te midden van haar gasten. Van top .tot teen was zij werkelijik een dame in kleeding, houding en optreden. Zij droeg een staalhlauwe avondjapon met een besehei- den decolete en haar schoonste sieraad was haar prachtig dik haar, waarin alleen een smal gouden ibanldje schitterde. (Herman Stinner dacht, terwij'l hij het zich aan de tafel van zijn directeur goed liet sma- ken, ook over Robert Normann na <en ver- heug!de er 'zich over, dat het toeval hem delzen geschikten ,man had doen ontmoeten. j Zorider hem en zijn buitengewoon rerudeerende Uitvind'ing zouden zijn zaken nimmer een vlucht hebben genomen, zooals zij nu gedaan hadden. De nieuwe gietmassa had in de prac- tijk bijzonder opgang gemaakt en de concur- rentfe deed wat ze *kon om het patent te ont- gaan en met een gel ij'k waar dig product aan de markt te komen. Bij het nemen van het patent waren echter de noodige maatregelen getroffen om dit bijizonder ongemakkelijk te miaken. Een paar weken na haar eersten officieelen avond vergezelde Therese haar man voor het eerst naar de fabriek. Naast hem leunde zij in de kussens van een geluidloos ep. al's zwe- vend rijdende auto en keek door de raampjes naar het voorbijsnellende winterl'andschap. Plotseling drukte Robert haar dicht tegen izich aan. „Is het leven hiet heerlijk en zijn wij niet gren'zeloos gelukkig?" IHet kwam hem haast als een wonder voor, dat de voomame dame, die naast hem zat en wier fijn parfum. hij rook, zijn Therese was de Jlflochiter Van conducteur Falk uit Hainstadt. ,,iOm heelemaal eerlijk te zijn het hin- dert mij toch, dat ik nooit meer iets van izich daarin niet meer op hun plaats ge- voelden", bracht ons bijeen. Na een rede van Prof. Dr. B. D. Eerdmans te Leiden kwam imen tot besluiten ten aan- zien van de houding, wel'ke de met de groep sympathiseerende leden van de Liberale Staatspartij ,,De Vrijheidslbond" zullen aan nemen op de algemeene ledemvergadering van die partij op 16 en 17 October a.s. De heer Eerdimans sprak over: ,,De liberale beginselen en het politiek vertrouwen", daar- ibij 4 stellingen toelichtende. Hij betoogde: 1. De Liberale Staatspartij is meer dan andere politieke partijen aangewezen op het vertrouwen der niet georganiseerde kiezers, die anaatschappelijke en staatkundige orde en vrede wenschen. Bij haar ontbreken de ach- tergrond van godsdienstlg geloof, of de ver- wachting van persoonlijke stoffelijke Verbete- ring, die brj rechts en uiterst links bindmid- del Zijn. 2. De liberale beginselen, die den grond voor dit vertrouwen vormen, hebben in de laatste 30 jaar veel aan praktische beteekenis verloren, ideels door den schuld van liberale politici, deels door den democratischen wed- loop en de daanmede samenhangende omstan- digheden, die na den grooten oorlog intraden.* Als voorbeeljden van het eerste noemde spre- ker de slapheid op gabied van detfensie (nacht van Staal 22 Dec. 1906) en de onderwijs-poli- tiek van 1916. 'Het laatste werd veroorzaakt door het geloof aan een nieuwen tijd. Dit voerde tot groote sociale eischen, een dure staatshuishouding, met de weerslagen daar- van. Door de intemationale toestanden kwam de vrijhandel en door de nationale toestanden de vrijheid in bedrrjf en handel in het gedrang. Het gdzagsbegrip werd door anderen dan de liberalen gehandhaafd, die buiten de regeering bloven. Bij iedere verkiezing verloor de Vrij- heidsbond, in plaats van te winnen. 3. Bij ;de laatste verkiezing heeft de partij- ledding blijk gegeven van de teekenen der tijden niet te Verstaan. De aantrekkings- kracht van het vrijheidsbeginsel verloor aan ikracht, daar alle .partijen voor de vrijheid waren, al was dit ook geheel in strijd imet hun wezen. Doordat de leiding blijk gegeven heeft de teekenen des tijds niet te Verstaan, heeft dit vele tienduizenden kiezers met wan- trouwen vervuld ten aamzien van de toekom- stige liberale politiek. Zrj plaatsten derhalve hunne affecties elders. De leiding is nu ver- ibaasd, dat het liberale stemmental werd ge- halveerd. Anderen verbazen zich er over, dat er (buiten de aangesloten partijleden) nog zooveel kiezers voor de liberalen te vinden waren. De kiezers, die op Colijn of Mussert stem- den, waren geen menschen, die hunkerden naar zoogenaamd deanocratische klanken. In die richting behoeft dus het herstel van ver trouwen niet te worden gefeocht. 4. Het is vroeger reeds bij herhaling ge bleken, dat reorganisatie van de partij geen geschikt middel is om daardoor alleen te komen tot versteriking .van de staatkundige positie der liberalen. Verkiezingsreclame kan dit evenmin ibewerken, noch kan dit verwacht worden van ouderwetsche partrjactie, zooals die geVoerd werd tijdens het districten-stelsel, toen er geen stemplicht was.. Op de publieke opinie kan slechts invloed worden uitgeoefend door het optreden van onze geko.zen vertegenwoordigers in het parle- ment en bestuurslichamen. Daaruit moet blij- ken,: „Wat wij zijrp" De liberale partij is van ouds een vooruitstrevende partij. Haar ver- tegenwoordigers heibben thans te toonen, dat vooruitstrevend zijn in zich sluit front maken tegen deanagogische leuzen en tegen alle on- dermijnende politiek. LANDDAG DER C. P. H. M|en meldt uit Amsterdam: De CjP.H. heeft Zondag in het R.A.I.- gebouw een demonstratieve landdag gehou den, die door 7000 deelnemers uit alle deelen des lands bezodht werd. 10 sprekers, waaronder de heer Lou de Visser, voerden het woord en bepleitten de vorming van een eenheidsfront van commu- nistische, sociaal-democratische en christe- lijke arbeiders tegen de regeering. Een aan- wijzing van den wensch naar samenwerking, speciaal met de sociaal-democraten, vormden ook de opschriften: ,,Sterkt het N.V.V." en ..Eenheid"'. Francisca hoor. Ik zou denken, dat de jaren haar wel wat milder gestemd izullen hebben gn dat ze nu wel de hand zou aannemen, die jk haar zoo gaarne ter verzoening zou toe- steken. Wij zijn toch zusters, die in hun kinder- en meisjesjaren heel veel van elkaar gehouden hebben." Robert streek peinzend over zijn kin. ,,Ik weet niet wat ik daar nu eigenlijk op moet antwoorden, Resi, ik vertrouw je zuster niet recht. Ze is zoo'n echte stijfkop. Maar jk wil geen invloed op je uitoefenen; als jij je /er wat van voorstelt, schrijtf haar dan eens. Maar bedenk, dat jullie uiterlijk heelemaal ndet meer bij elkaar passen." Therese hief afwerend de hand omhoog. ,JDat komt er nog het minst op aan. Naar Frankfort zou Francisca wel niet gauw komen en om aan mijn kenr.isisen te wor den voorgesteld, zal zij zeker niet verlangen. Maar wat die brief aangaat, dat lijkt mij niet geschikt. Het geschreven woord heeft iets hards en kouds; de warmte, die men er in wil leggen, bemerkt de lezer niet, ze is on- derweg verdwenen. Het gesproken woord echter is levend, dat kan wonderen bewer- ken." Ze nam de hantd van haar man tus- schen haar kleine, krachtige vingers. ,,Luister eens Robert, ik heb gedachUals ik eens in het voorjaar naar Hainstadt reisde om op het gr.af van vader en moeder een krans neer te Jeggen. Van daar uit ga ik dan naar Buchen en zoek ik Francisca op. IHaar echtgenoot maakte een mismoedig gebaar. ,,Je wilt haar in haar huis opzoeken, die onaangename vrouw. ,En als zij zich nu weer net zoo gedraagt als te Aschaffenburg, wat dan?" Hij was er beslist tegen, dat Therese zich biootstelde aan het gevaar van nog weer zoo'n opwinidend'e scene. Therese lachte rustig. „Wij hielden vroeger zoo veel van elkaar Daamevens las men als eisch: ,,Hooger steun en hooger loon."' De heer Ko Beuzemaker, pas teruggekeerd van een re-is naar Spanje, vertelde van den strijd aldaar. De aVoradbijeenkomst was ge heel aan .Spanje geiwijd, o.a. iwerd een daarop betrekking hebbend stuk vertoond. DE R.K. EN DE WERKLOOZENSTEUN. Zondag heeft de heer De Bruijn, voorzitter van het R. K. Werkliedenverbond, gesproken op een ,,socialen Zondag", georganiseerd door den Nederlandsohen R.K. Volksbond in Den Haag, kring St. Jeroen, ter gelegenheid van het tweede lustrum. De heer De Bruijn meende, nu hij zoo kort nadat de minister van sociale zaken zijn stand punt ter zake van den werkloozensteun bekend had gemaakt, in het openbaar het woord voerde, een en ander over de mededeelingen van den minister te moeten zeggen. De Verbondsvoorzitter zeide, aldus het ver- slag in de Volkskrant, in hooge mate die voor- tijdige en overhaaste publicatie te betreuren; voortijdig en overhaast omdat het logisch schijnt, dat de Troonrede ware voorafgegaan. De inhoud van 's ministers publicatie heeft zeer teleurgesteld, omdat de minister de ver- schillende billijke en gereohtvaardigde verlan- gens van het Verbond gemeend heeft op dit oogenblik te moeten afwijzen. De veront- waardiging over 's ministers houding komt ook in de pers tot uiting en nu reeds is er van verschillend zijden op aangedrongen, dat het Verbond juist nu een jong katholiek het ambt van minister van sociale zaken vervult, zich met alle passende middelen tegen zijn beleid zal verzetten. Wij meenen, aldus verklaarde de heer De Bruijn, te moeten en te mogen volstaan met te zeggen, dat het Verbondsbestuur en de besturen van de aangesloten bonden voile aandacht aan de hoogst gewichtige kwestie schenken; dat het niet werkeloos zal blijven en dat voorloopig de hoop nog niet behoeft te worden opgegeven, dat nader beraad en overleg tot een bevredigend resultaat zullen leiden. DE KADERDAG VAN DE R.K. STAATSPARTIJ. Op den Zaterdag te Nijmegen gehouden kaderdag van de R.K. Staatspartij heeft de heer De Vries na de rede van Mr. Van Kolf- schoten gazegd teleurgesteld te zijn over de nieuwe steunregelimg door Minister Romme ingeivoerd. Volgens spr. blijkt Minister Romme in dezen het pad te volgen van. izijn liberalen voorganger. Spr. noodigde de vergadering uit het bestuur der R.K.S.P. te veiizoeken aan den Minister te vragen van zijn stand punt terug te keeren. De vice-Voorzitter, Mr. Houben merkte op, dat in deze vergadering over deze kwestie niet verder van gedachten kon oworden ge- wisseld. De fractie zal deze zaak spoedig onder de oogen zien. Op de middagbijeenikomst waren ook aan- wezig de Ministers RomJme, Steenberghe en Welter, die met applaus begroet werden. Oud- Minister Mr. Dr. Deckers had bericht van ver- hindering gezonden. In het afscheidsiwoorld van Minister Mr. Goseling heeft deze nog bedankt voor het ver trouwen, dat steeds in hem was gesteld. Spr. zeide, dat nu hij de partij verlaat en het ambt van Minister van Justitie aanvaard heeft, hij zich nog steeds in nauw verband met de partij voelt. En dat ook de andere katholieke minis ters, die hier aanwezig zijn, hierin eensgezind- heid toonen, aldus spr., bewijst hun aanwezig- heid. VerVolgens richtte ^de vice-voorizitter, Mr. 'Houben, het woord tot den scheidenden voor zitter en betuigde hem de danklbaarhei-d van de partij. Gedurende de periode van het voor- zittersdhap (van Mr. Goseling is er zeer veel tot stand gekomen, waaronder werk van zeer groote beteekenis. Arbeid sichuwde Mr. Gose ling nimmer en juist door zijn voorbeeld wist hij anderen dikwijls den weg te wijfeen tot o-p- bouw en restauratie op sociaal-oeconomisch gebied. Vertrouwen op God en gezond opti- misme kenmerkten zijn leiding. Niets liet hij aan het toeval over en dat zijn werk effectief was, bewees wel de prachtiige uitslag van de 1.1. gehouden Kamerverkiezingen. Het heen- gaan van Mr. Goseling was voorzien. De partij staat u af voor het land, dat steeds uw en konden niet buiten elkaar daarvan is toch zeker wel iets bij Fransje blijVen han- gen. Ik zou nog gelukkig en tevreden zijn, indien het mij gelukte, mij met mijn zuster te verzoenen; hoe men de zaak ook bekijkt aan haar hebben wij Maria te danken." Robert knikte. ,,Onze Maria", zei hij lang- zaam. Ja, terwille van Maria moeten wij de stroeve onderwijlzersvrouw vergeven. .jHandel ten opzichte van Maria zooals jij denkt dat 't goed is," zei hij. ,,In gevoels- kwesties zijn jullie vrouwen beter t'huis dan wij mannen." Na dit antwoord stond Therese'-s besluit vast. Alleen de verzoening met haar zuster ontbrak er nog aan om haar geluk volkomen te maken. De vijandschap van Francisca was- de eenige schajduw op dat geluk. Dikwijls stelde zij zich de verzoening voor en als twijfel aan de mogelijkheid er van in haar opkwam, joeg zij dezen met allerlei ar- gumienten op de vlucht. Robert Normann vond echter, naarmate hij langer over het plan van Therese doordacht, dat het toch verstandiger zou zijn, indien hij zijn vrouw bij het voorgenomen bezoek aan haar zuster vergezelde. ,,Dat zou lijken alsof ik .bang was om alleen naar haar toe te gaan," antwoordde Therese, ,,laat mij mijn geluk maar alleen beproeven. Je weet, dat ik na de breuk met, Francisca veel geleefd heb ,en dat ik mijn waorden zoo gal kiezen, dat zij hun uitwerking niet zullen mis sen." Na d-eze verzekering liet haar echtgenoot zijn bezwaren vallen. IHet werd lente. Een zonnige, aan bloe- sem's rijke lente, zooals die, waarin conduc teur Falk gestorven was. There®e had in Hainstadt een peettante wonen, een stokoud vrouwtje, dat zij -af en toe een nuttig oadeau zond. Haar plan was, daar te logeeren en den volgenden morgen naar het kerkhof te en niet in de gelegenheid naar den tandarts te gaan, dan zullen een of twee "AKKERTJES" U den weldoenden rust geven, waarnaar U zoozeer verlangt. Zorg U er dus voor steeds "AKKERTJES" in huis te heb ben. Ze komen altijd van pas bij Hoofdpijn, Migraine, Zenuw- Pijnen, 'n Kou, Kiespijn, enz. er 12 stuks slechts 52 cent. Volgens recept t/an Apotheker Dumont Necferlandsch - Product 'Tngez. liefde had. Utw heengaan is geen scheiden. Steeds zult gij u verbonden voelen aan de 'be ginselen van uw partij en uw werk door uw beginselen doen bebeerschen. Narnens alle leden van de R.K.S.P. betuig de spreker aan Mr. Goseling dank, voor alles wat hij in het belang der R.K.S.P. gedaan had. HET RISKANTE AVONTUTJR. De Japanners, die, schrijft de N. R. Crt., al gemeend hadden een deel van de Cbineesche troepen in de provincie Hoped door een snelle omtrekkende beweging op den Japanschen rechtervleugel te hebben afgesneden, hebben moeten erkennen, dat hun opmarsch toch niet snel genoeg is geweest, izoodat de Chineesche troepen aan den Japanschen greep zijn ont- komen. Zij geven nu hoog op van de groote vorderingen, die zij bozuiden Peiping gemaakt hebben. En inderdaad mag niet ontkend wor den, dat zij zoowel in Peiping als in Sjansi reeds een heel eind in het Chineesche gebied zijn doorgedrongen. Deze snelle opmarsch heeft echter ook zijn bezwaren. Van een aaneengesloten front :s geen sprake. Men dringt vooruit langs de bestaande wegen en spoorwegen, doch be- schikt over niet voldoende troepen om me teen de tuss-chengeleigen gebieden te zuiveren. De Japanners hebben meermalen te kennen ge geven, dat hun doel in het Noorden tweeledig was, t.w. een zoo snel mogelij'ke bezetting van de Noordelijke provincies en de vemietiging van de daar opereerende Chineesche legers. Geen deizer doeleinden is tot dusverre ten voile 'bereikt. De Chineesche legers zullen on- getwijfeld emstige verliezen hebben geleden, doch vemietigd -zijn zij niet. De snelheid, waarmee zij opereeren ,is bijzonder groot en het feit, dat zij de Japansche troepen telkens lang genoeg weten op te houden om nieuwe verdedigingslinies te betrekken, maakt, dat de teruigtrekkende troepen telkens weer opge- vangen kunnen iworden en opnieuw gevechts- klaar gemaakt. Zoo .worden de Japansche verbindingslijnen steeds langer, terwijl bovendien de snelle opmarsch de bezetting en zuivering van het gebied, waar men doorge- trokken is, belet, zoodat men aanzienlijke troepenimachten moet achterlaten ter bevei- liging van deze verbindingswegen. -Dit maakt de strijdmacht, die voor het eigenlijke doel, de vemietiging van de Chineesche legers, be- schikbaar is, steeds kleiner en -brengt dit deel van het doel steeds verder af. Aldus ziet men in Japanschen kring de hoop op een spoedig beslissende militaire zege den bodem ingeslagen. Men begint te besef- fen, dat er nog heel wat meer troepen in het Noorden noodig zullen zijn om het doel te be- reiken en dat zulks aanzienlijk meer tijd zal kosten dan men verwacht had. Dit is voor de Japanners een leelijke tegens'lag. De benarde financieele en oeconcmische positie des lands maakt, dat voor hen meer dan ooit tijd geld is. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de Japansche bevolking, zooals Havas ons meldt, zich ongerust begint te toonen over den omvang van het Chineesche av-ontuur. gaan. Zij .schreef de o-ude vrouw en werd door haar van het station gehaald. Het oUdje stond met zoekenden blik te kijken het ,kwam haar niet in het hoofd, de deftige dame aan te .zien voor .Trees van Falk". Teleurgesteld wilde zij naar het dorp terugwandelen, toen die deftige dame ineens naast haar stond. ,,Maar Peettante, ken je mij niet meer? Ik ben toch Trees van Falk". IHet oude vrouwtje stond paf en kon alleen maar hoofdschuddend zeggen: „Ben jij Trees van Falk dat is niet te gelooven!" Ein'delijk herkende zij toch het gezicht, dat haar aankeek en uitte haar verbaizing met de woorden: ,,Zooiets is nog niet gebe'urd zoo- lang als 'Hainstadt bestaat!" IHet was reeds laat op den middag, maar daar het weer zoo prachtig was, wilide The rese nqg den'zelflden avond naar het kerkhof gaan. Dan kon zij den volgenden morgen jvroeg reeds door naar Buchen. Ze voelde zich ,weer heelemaal thuis in haar jeugdomgeving, toen zij naast het oude vrouwtje meer naar haar huisje wandelde. Vooibijgaingers gaap- ten haar aan; bekende geeichten keken vra- gertd. Therese drukte meerdere menschen jde hand. ,,Ja, ja, kijik maar niet zoo verbaasd jk ben het, Trees van Falk." Ze was buitengewoon blij, en verheugd, weer in haar geboorteplaats te zijn en zij -ver- ibaaslde er zich Over, dat zij zoo lang weg had kunnen blijVen. Ze kwam in een weeke stem- piing en verlangde er erg naar, haar zuster te zien. fVriendelijk en rustig lag het dorpje in het bl<»eiende voorjaarslandschap; er achter rezen grootsch en iridrukwekkend de bergen om hoog. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 5