TER NEUZEN, 22 SEPTEMBER 1937. AXEL. aan boord van de kanonneerboot Luzon be- geven. Alleen de tweede secretaris van de, amlbassade 8s met zestien andere Amerika- nen achtergebleven, die de eenige Amerika- nen zijn, die zich thans nog in de stad bevin- den. Volgens de laatste berichten is de Luzon de nivie.r opgestoomd, maar blijft de Guam, de 'tweede Amerikaansche kanonneerboot, ,voor Nanking liggen. Ook een deel van het personeel van de ItaLiaansohe ambassade heeft zich aan boord van een kanonneerboot begeven, doch de ambassade zelf blijft ge- opend en het personeel gaat er dagelijks werken. In de kringen der Amerikaansche militai- ren, marine-oftficieren en burgers heerscht volgens Reuter een gevoel van emstiige ver- ibittePing over het besluit van den Ameri'kaan- schen ambassadeur de stad te verlaten. Men is van meening, dat het Amerilkaansehe pres tige en de Amerikaansche waardigheid door d8t besluit emstig izijn getroffen. Men verheelt niet, dlat admiraal Varnell de evacuatie af- ikeurt. Intusscihen doet zich het merkiwaardige ge- ival voor, dat admiriaal Yamell te Sjanglhai meegedeeld heeft, dat de Luizon zich nog evenals de Guam bij Nanking bevindt en dat de kanonneerbooten zich alleen zu'llen ver- plaatsen als Szij onder rechtstreeksch Vuur van artillerie of vliegtuigen komen. De Duitsche ambassade zal voorloopig te Nanking iblijven. De Duitsche vrouwen en kin- deren hebben reeds vroeger de stad verlaten .en nu izijn nog 15 Dudtschers vertrok'ken. Er zijn nu nog ongeveer 80 Duiitschers te Nan king, die daar voor hun wenk moeten blij- .ven. De ambassade neemt veiligheidsmaat- ;regelen voor hen. De bewoners van Nanking hebben pas Maandagavond de waarschuwing van Hasega- iwa ontvangen en direct daarop begon een grooite uittocht, welke nog voortduurt. Of het komt door de Engolsche protesten of dat er andere redenen voor zijn geweest, izeker is, dat het middaguur te Nanking ver- streken is izonder dat de verwachte Japan- sdhe aanval loskwam. Als wij de inlichtingen van Havas uit Tokio mogen gelooven, zouden de Japanners niet meer of minder van plan zijn dan de volledige verwoesiting van de hoofdstad. De aanvallen zullen zorgviuldig worden voortbereid en onder- nomen worden door een hon'derdtal vliegtui gen van nieuw type, voorafgegaan door een voldoend aantal jachtvliegtuigen. De hon- derd bombardementsvliegtuigen zullen Nan king met brandlbommen bezaaien. Na de ver- woesting van Nanking ;zou die van Hangtsjou op het program staan. De hedoeling is otm met de verwoesting van de beide steden 000- wel schrik en ontstelteniis onder de Chineezen te verspreiden, opdat zij den strijd zouden op- geven, als het onbruikbaar maken van de foeide spoorwegen, wellke Sjanglhai van het noodige voorzien. De Qhineezen verMaren hiertegen, dat het bombardement van Nanking, wel verre van het moreel der Chineesdhe bevolking aan te fasten, haar wil tegenstand te bieden, zal ver- sterken. De Chineesdhe stedelijke autoritedten te Sjanghai voegen hieraan toe, dat de regee- ring en het volk van China zelfs niet zullen capital eeren ingeval Nanking volkomen in puin zal zijn geschoten. EEN MEBKWAARDIG AVONTUUR IN DE HAVEN VAN BREST. De Fransche vlootbasis Brest is Zaterdag avond het tooneel geweest van vreemde ge- beurtenissen. Deze speelden zich niet af in de eigenlijke oorlogshaven, maar in de handels- haven. niet ver er vandaan, waar al drie we- ken de C 2, een duikboot van de Spaansche regeering li'gt wegens reparatie aan de mo- toren. Zaterdagavond kwam langslzrj van de duik boot een boot met twaalf in burger gekleede personen aan boord. Onder hen bevond zich de coal man da r, t van de -C 4, een duikboot, die te Leverdon op repairatie wacht. Aan boord van de C 2 bevonden zich slechts ae gezagvoerder en 11 leden van de bemanning. Vojgens de Surete (Fransche recherche) zijn de gebeurte- nissen hierna als volgt verloopen: IDe commandant van de C 4 is, gevolgd door tien man, aan boord van de C 2 geklammen; de ibemanning kreeg last in een comjpartiment van het schip ibijeen te blijVen, terwijl hij be- sprekingen zou voeren met den commandant van de C 2. Een matrons, die de wijk had genomen in den gevechtstoren, weigerde te gehoorzamen en doodde een der betzoekers, die hem wilde dwingen het voodbeeld van zijn kameraden te volgen. De aanval'lers wilden venvolgens, dreigend met hun revolvers, de bemanning dwingen in zee te steken onder de vlag van Franco. De Fransche schildwacht had inmiddels den wachtpost van het arsenaal gealarmeerd en de aanvallers vlnchtten, waarbij zij den ge zagvoerder van de C 2 en den officier-meca- nicien als gijzelaars meenamen. Hun auto is aangehouden nabij Bordeaux. In dezen auto Katen de commandant van de C 4, .een Franschman, een Spanjaard, die student zegt te zijn, de beide gijzelaars en een Spanjaard, Orenda geheeten, die de vermoedelijke dader is van den aanslag in Maart j.l. aan boord van een Spaansch regeerimgsschip in de haven van Bayonne. De aan boord van de C 2 ge- doode aanvaller, is eveneens een bekend terro rist, die de vermoedelijke dader is van den aanslag in Juni j.l. in de haven van Mar seille. Hij heette Gabarrain Goni. Een der gearresteerde personen. die een overval op de C 2 gepleegd hebben, is in het bezit gevonden van een brief van den kolonel Troneoso, die het bevel voert over de recht- sche troepen in Guipuzcoa, waarin de com mandant van de C 2 uitgenoodigd wordt de duikboot tegen een belooning van 2 millioen pesetas uit te leveren. Le Petite Gironde meldt, dat de menschen, die den ovenval op de Spaansche duikboot C 2 hebben gepleeigd, naar Bordeaux zijn overge- bracht, waar zij aan een verhoor zijn onder- worpen. Reeds thans zullen de Spanjaarden in staat van beschuldiging kunnen worden ge- steld wegens geweldpleging, terwijl andere IbeschuldigiUgen ongetwijfeld zullen volgen. !Uit het door Havas imgestelde onderzoek blijkt, dat de kapitein van de C 4 door geen enkelen off icier of ander lid der bemanning was vergezeld. Juan las 'Heras had Zaterdag ite Brest den commandant van de C 2 ont- moet. Zij waren overeengekomen, dat deze oorlogsbodem aan Franco zou worden ge- leverd. De bemanning nu was ver dee id, tien opvarenden waren voor den commandant en de anderen tegen hem. BELGIfi'S SPECIALE INVOERRECHT OP BOTER. Bij Koniinklijk en ministerieel besluit is de kwestie geregeld van het speciale invoerrecht op boter. Bepaald is, dat ten hoogste frs. 7.50 per kilo kan worden geheven. Voor de huidige periode is het vastgesteld op frs. 6.50. SPAANSCHE MATROZEN IN BRITSCHE GEVANGENIS. hebben venklaard, dat zich aan boord een nieuwe commandant bevindt, waarom zij wei- gerden aan boord te gaan. Zij verzochten behandeld te worden als poli- tieke vluchtelingen. In overeenstemming met .de wet op deser- teurs van vreemde sohepen in Britsche havens zullen de zestig matrozen worden opgesloten in de gevan'genis van Exeter, in afwachting van een besiissing over hun repatrieering. DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND. Dominee Fuellkrug, die optireedt als plaats- vervanger van dr. Niemoeller in de St. Anna- kerk te Dahlem, heeft bekend gemaakt, dat wederom oppositioneele predikanten in Bran- denburg gearresteeird zijn. In het geheel zijn thans berichten ontvangen over 142 arresta- ties. ATHLETIEK VOOR VROUWEN IN ITALIk Deeer dagen hebben de Italiaansche meis- jes elkaar bekampt voor de jaarlijkscihe athle- tiekkampioenschappen. Mussolini is daarbij tegenwoordig geweest en de fascistische bla- den hebben er foto's van gegeven. De Gfbser- vatore Romano, het Vaticaansche tolad, heeft deze foto's niet opgenomen, doch integendeel geklaagd, dat de broekje® van de meisjes te ■kort waren en dat deze athletiekwedstrijden voor vrouwen iwalgelijk en ongepast zijn. Laat degenen, die voorstander izijh van deze wed- strijden vo,or meisjes, eenS naar de foto's kijken,, zegt het Vaticaansche blad en zichzelf dan aflvragen, of zij naar deze eindstrepen zouden willen gaan, om daar hun levensgezel- lin uit te kiezen. Zien zij de echte Italiaan- <sche vrouw in deze mamnelijke spierbundels, deze paardaclhtige sprongen, deze verwrongen gelaten? DE BEGRAFENIS VAN MASARYK. Ruim 1 millioen bezoekers aan Praag. Thomas M'asaryk, de president-bevrijder der republiek Tsjecho-Siowakije, is Dinsdag ter aarde bestold. In den ochtend is het stoffelijk overschot vervoend van het oude slot der Bo- heemsche kondngen naar het Wilson-station te Praag, vanjwaar het in een extra-trein werd oivergebracht naar Lany, om aldaar een voor- loopige rustplaats te vinden aan de zijde van mevrouw Garrigue Masaryk. Ruim een millioen menschen waren naar de hoofdstad gestroolmd om de grootsche plech- itigheid bij te wonen. Het slot van Praag, waar het stoffelijk overschot sinds Vfijdagavond was opgebaard, was het middelpunt der belangstelling van de hoofdstad en van het geheele land. Geduren- de drie dagen en drie nachitem zijn honderd- duizenden uit alle rangen en standen langs de lijkbaar getrokken. Men raamt hun aantal op 500.000. Vanudt de zuilemzaal is het stoffelijk overschot Dinsdagmorgen geplaatst op een verhooging voor het slot. Op dat oogenblik (verschenen 160 vliegtuigen aan den helderen hemel. Een dof gebeier van alle kerkklokken der stad weerklonk. Toen hield Benesj een langdurige lofrede op zijn voorgamger, welke rede, door luidsprekers verspredd, in aAndac'htige stilte door de me- nigte werd aangehoord. EEN MERKWAARDIG MAN. De Spaansche burgeroorlog geeft aanlei- diing tot vreemde tafneelen. Zoo vertelt Reu- ter's correspondent te Santander het verhaal van eeni zekere Alfred Alday, een 50jarige ex-imdustrieel uit Barcelona, die partij heeft gekozen voor Franco en het rechtsche Spanje op de volgende wijlze schijtait te helpen: „Ik ga de diverse fronten langs en praat met den vijiand in hun loopgraven. Dat doe ik op de volgende wijze. Ik loop naar een plaats, waar de regeeringstroepen mijn stem goed kunnen hooren. Een megafoon gelbruik ik niet, want dat zou een gekken indruk maken. Ik ga den vijand dan vertellen, hoe drwaas het is dioor te vechiten, vooral nu ize ongetwijfeld het onder- spit zullen delven. Dan schreeuwen zij aan den anderen kant niatuurlijk terug, maar ik heb altrjd een goed antwoord klaar. Eerst schelden zij me dan uit voor alles wat leelijk is, maar na een tijdje beginnen ze gewoonlijk te luistereni. Dit werkje doe ik nu al 13 maan- den en in dien tijd is het me gelukt meer dan 2000 man naar Franco te laten overloopen. Wapens heb ik niet, alleen een wandelstokje. Drie keer ben ik in al die maanden gewonid, maar nooit ernstig..."' Alfred AMay is nu in Santander aange- komen, om bij de Asturische mijnwerkers zijn merkwaardige taak voort te zetten. Zestig matrozen van den torpedojager der Spaansche regeering, ,,Jose Luize Diez", die in burger te Falmouth aan wal zijn gegaan OMHOOGGEVAREN. Tijdens de vaart op de Wester-Schelde ge- raakte de sleepboot „Annie" met het sleep- chip ,,Volharding" nabij de Paal omhoog. Later zijn beide schepen met behulp van de sleepboot ,,Hoogezand" vlotgetrokken, en waar de eigen sleepboot onklaar was geworden, in de haven van Hansweert binnengebracht. De ,,Volharding" was geladen met cokes en kwam van Antwerpen. HET ZUID-NEDERLANDSCH TOONEEL. Deze groep heeft in letterlijken zin haar tent weer opgeslagen op het Schoolplein, en naar wij vernamen en zagen, verheugt het ge- zelschap zich in een steeds toenemende be langstelling. Wij woonden bij de opvoering van het too- neelspel ,,Het meisje van Ludwigswalde". In 'deize comedie zijn vele ieuke en soms ontroe- rende momenten en de opgekomenen amuseer- den zich blijkens het herhaalde applaus harte- lijk. PETROLEUMVENTER VERDRONKEN. Zondagmorgen, omstreeks half acht, is uit de Vlissingsche Watergang, ter hoogte van Goed Wonen te Vlissingen het lijk opgehaald van den ruim 60-jarigen petroleumventer R., die sinds Dinsdagavond j.l. werd vermist. GEBREK AAN MOSSELZAAD. Nu in den loop dezer maanden de mossel- zaadbanken in de Zeeuwsche stroomen zijn opengesteld, blijkt dat de oogst scbraal is. Er is nergens in deze provincie zaad gevallen. Ook de mosselzaadvisseherij in de Wadden is dit jaar tegengevallen, zoodat een en ander een geduchten tegenslag voor de mossel- kweekers is. Zij zullen nu genoodzaakt zijn mosselzaad uit Belgie aan te voeren, hetgeen voor hen, in verband met den daarvoor te be- talen prijs, een niet onbeteekenend nadeel be- teekent. RECORDEMENT VAN HET ZUID-BEVELANDSCH LOCAALSPOOR TE HOEDEKENSKERKE. Het was sinds enkele iweken waar te nemen, dat men van wege de Nederl. Spoorwegen werkzaam was om nabij het station te Hoedekenskerke een aftakking te maken naar de aanlegplaats der prov. boot aldaar. Naar we vernemen had dit werk eenige vertraging ondergaan, omdat over het hoofd was gezien, dat daarvoor ook nog een vergunning van Gedeputeerde Staten noodig was overeenkom- stig de wet op de spoorwegen. Aangezien die toestemming thans is verleend, kan de inge- bruikstelling van die zijlijn thans spoedig wor den tegemoetgezien. Wanneer de Ned. Spoorwegen nu ook nog eens konden besluiten om de volmaakt over- bodige trappenklimmerij op het station te Goes af te schaffen, zou zulks zeker nog te meer een gerief zijn voor hen die over het locaalspoor reizen niet alleen, maar voor alle reizigersverkeer over Goes. EEN BRUTALE DIEF EN EEN POOTIGE KASTELEINES. Het gebeurde schrijft de Midd. Crt. Vrijdagnacht. De kasteleines van het cafe Admiraal de Ruijter" aan de Emmastraat te Vlissingen, had tegen 12 uur haar caf6 ge- sloten en ging nog even een luchtje scheppen. Het weer was echter niet aanlokkelijk, dus keerde zij vrij spoedig weer terug. Wie schet- ste haar verbazing, toen zij bemerkte dat het licht in de gelagkamer weer brand de; haar verbazing werd nog grooter toen zij bymen- stapte en daar achter het buffet een man ontdekte, die trachtte een goed heenkomen te vinden. Doch dat was niets voor de kaste leines; onvervaard pakte zij den indringer beet en weldra ontstond een worsteling, die echter in het voordeel van de cordate vrouw eindigde. Inmiddels was door anderen de politie ge- waarschuwd en deze was spoedig ter plaatse om den indringer, het bleek een 32-jarige man te zijn, te arresteeren en naar het bureau over te brengen. Men bleek te doen te hebben met een ladelichter. Bijna was hij er in geslaagd zjjn slag te slaan. De te vroege terugkeer van madame D. werd hem noodlottig. De man is Maandag ter beschikking der justitie te Middelburg gesteld. Er was ge- bleken dat hij zijn steungeld, dat hij des mor- gens had ontvangen, grootendeels had ver- dronken en daarvan niets aan zijn vrouw had af gegeven. DE PROTESTACTIE VAN DE MOSSELKWEEKERS. Men schrijft aan de N. R. Crt.: Zaterdagavond heeft in Het Veerhuis te Bruinisse de plaatselijke afdeeling van den Bond van mosselkweekers in Zeeland verga- derd onder voorzitterschap van den heer W. van den Berg Dzn., tevens lid van het dage- lijksch bestuur van het centraal verkoopkan- toor voor mosselen te Bergen op Zoom. Deze vergadering was bijeengeroepen op verzoek van de gedupeerde kweekers. Nadat de heer P. de Waal verslag had uit- gebracht van besprekingen met den directeur van het ,C. V. K., die afwijzend stond tegen- over een wensch der kweekers om mosselen van laag vischgewicht te vermengen met mos selen van hoog vischgewicht om zoodoende het meest gevraagde product te verkrijgen, terwijl hij in principe wel bereid was aan den anderen wensch te voldoen, n.l. om het vischgewicht volgens een inhoudsmaat te bepalen, doch den tijd van invoering daarvan nog niet gekomen achtte, werden nog eens breedvoerig de ver- schillende grieven besproken. Er zijn op het oogenblik 35 kweekers of 70 pet. die niet kun nen leveren omdat hun mosselen niet aan. de gestelde eischen zouden voldoen. Er werd op gewezen, dat kweekers-handelaars met van elders aangevoerde mosselen hetzelfde onder- vinden waarvoor men mosselen van Bruinisse niet leverbaar acht. Indien het C. V. K., aldus zei men, dat de gestelde eischen van visch gewicht en minimummaat niet verlaagd kun nen worden, laat men de gedupeerde kweekers dan liever geheel vrijlaten. Zij zelf zien, aldus meende men algemeen, wel kans hun eigen mosselen te verkoopen. LUXOR THEATER. „San Francisco". ,,San Francisco" de nieuwste film van den onvolprezen regisseur Van Dyke die elk sei- zoen meteen nieuwe verrassing voor den dag sehijnt te willen komen, heeft kort na haar Berlijnsche premiere ook Amsterdam bereikt en is o.i. belangrijk genoeg om er, na het waardeerend oordeel van den Berlijnschen cor respondent, nog een enkel woord aan te wijden. Het lijkt ons immers niet mogelijk, dat iemand zich aan den verrassend sterken in druk zou kunnen onttrekken dien dit kr'achtig filmwerk nalaat, dat zooveel facetten van Amerikaansch leven en Amerikaanschen geest in zich bergt dat het reeds daarom uitermate belangwekkend moet zijn voor elk die hiervoor belangstelling koestert. Van Dyke, tot in zijn vingertoppen vol gevoel voor alle mogelijk- heden van den filmischen verteltrant, heeft niet geaarzeld om „San Francisco" op te trek- ken als een grootsch opgezet epos van een stad, geliefde en bewonderde metropolis van weelde, uitbundigheid en lichtzinnigheid, die op het hoogtepunt van haar glans door de natuur wordt verwoest. Blackie is de held, symbool en personificatie van San Francisco zelf, uitbundig, eenvoudig, ongeremd als zijn stad, eigenaar van een groot caf6-chantant, tehuis in de geheele mon- daine wereld van zonde en weelde, maar bij dit alles een groot kind met een naieve inborst Een overduidelijk voorbeeld van de moderne ethiek, die in de Amerikaansche film, spiegel- beeld van Amerikaansch geestelijk leven, tel- kens en telkens weer een belangrijke rol komt spelen. Rijk aan facetten is deze film waarin ook een sociale gedachte is verwerkt zonder welke dit relaas van bloei en ondergang van een stad. hooglied van de stralende „Barbery Coast", om San Francisco, onvolledig zou zijn, en die den veelzijdigen Blackie voorvechter laat zijn van sociale verantwoordelijkheid en een der eersten die na de verwoesting de stad zal hel pen herbouwen. Want de ontstellende uitbeel ding van de aardbeving van 1906 wordt ons niet bespaard, en dit inferno is opnieuw een bewijs van het feit, dat de uitdrukkingsmoge- lijkheden van de filmkunst in goede handen schier onbeperkt zijn. Van Dyke heeft de bakens van filmische expressie weer een heel eind verzet, geluid en beeld doen bij alle aesthetische perfectie van den filmvorm de machtige natuurramp in ont stellende realiteit en in voile nabijheid her- leven. Alsof dit nog niet genoeg ware, bevat het draaiboek bovendien de elementen van een eersteklas speelfilm, met uitstekende rollen van den Blackie van Clark Gable, een intel- ligente Jeanette Macdonald, den ontroerend- jongen priester van Spencer Tracy een gr pointeerden dialoog. In de bewogen beelden van een feestend Frisco viert een sublieme montage en regie van de figuratie hoogtij Een rijke en zeer belangwekkende film, ver rassend, soms verbluffend in al haar veelzijdig- heid. „Op het kantje af Wat grijpt een eerzaam kapper al niet aan als er dag aan dag geen andere baardstoppels meer onder zijn mes vallen dan die van zijn compagnon, en vice versa? Hij grijpt zelfs een huwelij ksadvertentie aan. Arme Olivier. Want de schoone weduwe, die hem te beurt valt, is een gruwelijke moorde- nares met zeven onthalzingen op haar naam, en aangezien iStan Laurel het toekomstige slachtoffer gelijk het spreekt in deze gevaren volgt, beleeft men de twee meesters van de klucht in doodsangst wat, merkwaardig ge noeg, bij een goed komiek ook al komisch is. Men kijkt ietwat vreemd op, als terstond nadat de wreede weduwe het keukenmes op des kappers keel gezet heeft, het span in ge heel andere gevaren raakt door de wraakzucht van een vervaarlijk misdadiger, die hen na vele avonturen te water en te vuur letterlijk in den knoop legt, en het geval wordt nog zonderlinger wanneer men de heeren kort daarop met een auto-met-aanhangertje op reis vindt. Het zou hun vredigste onderneming gewor den zijn, ware het niet, dat de landelijlte put waarbij zij kampeeren een eigenaardig water bevat, en wel van de soort waarvan men boven zijn thee raakt, zijnde de put een gang- ster-bergplaats voor even helder, maar sterker vocht. Een en ander is, naar ieder die de heeren kent, stof te over voor de vreemdste en zon- derlingste gebeurtenissen en aangezien men al in den lach schiet als Olivier in zijn beste humeur koffie zet en Stan Laurel boontjes met spek toebereidt, schiet men nog een heel eind dieper in den lach bij de gruwelijke en vreemdsoortige dingen die hen daarenboven overkomen. De oplossing van den vreemden samenhang in deze zomer,sche drie-akter is aardig ge vonden; men kan er niet anders van vertellen dan dat de heeren ten slotte weer witgejast opduiken in hun eerzame kapperswinkel, en dat alle rariteiten zich in Oliviers hoofd blijken af te spelen, in niet langer tijdsverloop dan dat waarin de eene collega den anderen scheert. En er is om de film een compliment te maken inderdaad menige scheerpartij die langer sehijnt te duren dan deze vlotte klucht- vertooning. CONOERTGEBOUW. „Oke, Mr. Deed|". Dat zit.zoo, met mister Deeds: hij spellt tuba in het plaatselijk fanfarecorps, diep in de provincie, hij bestiert er een vetkaarsenfabriek en hij schrijft zeer fraaie gedichten op prent- briefkaarten. Een ietwat schuchter, beminne- lijk en volkomen eerlijk jonkman met een goed hart en een goed verstand, die plotseling twin- tig millioen erft. Dollar. Mr. Deeds gaat naar stad, om ze te halen; de stad is New York en Mr. Deeds is Mr. Dieeds. Hij vimdt die twintiig millioen niet zoo belangrijk men verwacht zoo af en toe, dat hij ze pardoes weg zal geven en zoodoende vinden de New Yorkers hem een grooten dwaas, een boertje van buiten, dat men wel eens bij den neus zal nemen. Hetgeen echter heelemaal niet meevalt, noch aan de zeer vermaarde advocatenfirma, die iets op haar geweten heeft met de twintig millioen, noch aan de zeer beroemde opera, die iets van de twintig tracht te krijgen, noch aan iemand anders, want provinciale argwaan en natuurlijk verstand zijn machtige wapenen in den strijd tegen de groote stad. Alleen, Mr. Deeds, die brave jonkman, heeft een zwakke plek, en zijn Achilles-pees is zeer mannelijk: hij beschermt te gaarne weerlooze vrouwen. En zoo beschermt hij op een avond dat het kletsregent en hij de trapleuning is afgegleden al is hij millionnair, en zijn lijfwaehten heeft opgesloten, een weerlooze vrouw; en den vol- genden morgen staat er vier kolom nieuws over hem in de krant, en hij heeft zware hoofdpijn en moet van zijn butler hooren dat hij een paard oliebollen gevoerd heeft en in betreurenswaardigen staat thuis is gebracht door twee agenten van politie. Want de weer looze vrouw is de stad-reporteres van gezegde krant. En Mr. Deeds raakt verliefd op haar, de eenige mensch in de groote stad die h,ij vertrouwt. Wel, dat komt natuurlijk uit. Er komt nog veel meer uit. Men bezit niet ongestraft 20 mimdoein dollar en is daarbij 'n eerlijk en idea- listische Mr. Deeds, die plannen opzet om met al die millioenen wel te doen. Mr. Deeds komt in de gevaarlijkste machinerie der moderne en oude tijden terecht: in die van het gerecht. Men tracht hem ontoerekenbaar te verklaren. Stad en land in strijd; New York contra Mr. Deeds; wetboeken en listen contra een braaf tubaspeler en verliefd jonkman. Mr. Deeds laat het eerst tiein-nul worden en verplettert dan de heeile tegenpartij met 'n Niagara van gezond verstand en humor. Mr. Deeds wint de partij glorieus, en wat nu de star-reporteres betreft, zij is reeds halverwege de film een vrouw van het ware slag gebleken, en zoo doende bezit Mr. Deeds na zijn gewonnen partij 20 millioen plus een aanstaande die ten minste evenveel waard is. Zoo een vluchtig vertelde historie laat deze film te veel op een klucht lijken: ze is echter, met Gary-Cooper en Jean Arthur een film- blijspel van goeden hiuize. Van zeer goeden huize. Amerika critiseert zichzelf den laatsten tijd graag: de film heeft kostelijke critiek op Amerika en eigenlijk op veel van de moderne wereld. Wat meer is, ze oefent die critiek uit met humor en geest, en ze laat het doodge- wone eerlijke menschelijke gevoel triomfeeren, met een harden klap waar het noodig is, en een goede grap waar het kan. Zoodoende wordt het een film waarbij men de eene minuut oprecht en hartelijk in den lach schiet, zoo een eerlijken en goeden lach die er uit is voor men het weet, en de andere minuut ver- liest men er zijn hart aan, omdat het een film met hart is. ,,Okd, Mr. Deeds" is een uitstekende film: men laeht er bij en raakt ontroerd, een veel beter compliment heeft men geen film ooit kunnen maken. GEMEENTERAAD VAN HOEK. "t Was een bij uitzondering wel zeer belang rijke vergadering voor het verslaan waarvan wij Dinsdagmorgen waren opgeroepen. En, we willen het wel erkennen, dat we zeer pessi- mistisch gestemd waren over het lot van het belangrijkste voorstel dat de agenda bevatte n.l. dat tot aansluiting bij de Zeeuwsch- Vlaamsche waterleiding. Een regenperiode als die waarin wij thans verkeeren lijkt ons niet de meest aangewezene om een gemeenteraad voor aansluiting aan een waterleiding te win- nen. Neen, dan had men dat voorstel al in de droge pediode, die we achter den rug hebben, en waartvan het misschien een gevolg is, bij de hand moeten helbben. Daarbij komt, dat we de situatie, of wil men liever de in Hoek op dit punt heerschende meeningen kennen en dus verwachten konden, dat, tenzij er een wonder gebeurde, dat voorstel kelderen zou. En onize venwachting in het eindresultaat ver- anderde ook niet, toen we bij de opening der vergadering bemerkten, dat niet alleen de voltallige gemeenteraad, maar ook de leider van het waterleid'inglbedrijif, Ir. Dikotter, in eigen persoon tegenwoordig was, om inlicb tingen te geiven op eventueel nog te stellen vragen. Uit het begin van de behandeling dezer zaak bleek, dat de raadsleden in een voorvergaderdng met den d'irecteur van het waterleidingbedrijf op j.l. Vrijdag reeds van een en ander op de hoogte waren gekomen 't Bleek wel aanstonds, dat hun meening al vaststond. Er werden geen inlichtingen ge- vraagd en vermoedelijk hadden ze miaar het Jiiefst dadelijk gestemd, dan waren ze ineens van. die soesa af. Maar dit was toch uiet naar den zin van den Directeur van het Zeeuwsch- yiaamsch waterleidingibedrijif, dat er niet naar streeft am winsten te behalen, doch am dit gewest tot in de uiterste hoeken van goed drinkwater te voonzien en daarom nog eens een pleidooi begon om de vroede vaderen het nut en de beteekenis van een waterleiding onder het oog te brengen en hen te beiwegen een besluit tot aansluiting te nemen, waar- door dan ook de 'Hloeksehe bevolking het voorreeht zou kunnen deelen, dat reeds 7 mil lioen Nederlanders hebben. Dat het heim niet helpen zou, was. wel te voorzien. We verge- Jeken zijn positie eenigszins met die welke de Minister van Karnebeek destijdls in de Eerste Kamer in nam bij de bepleiting van het ver- drag met iBelgie, n.l.: dat hij voor een ver- loren zaak spra'k. En 't is ook .zoo geioopen al zal het wel niet de gevolgen hebben die de afstemmiing van het Verdrag qpleverde, we ver'wachten niet, diat de heer Dikotter er zijn portefeui'lle voor zal beschiklbaar stellen. Hij zal kalm zijn taak voortzetten. V66rdeel zou Hoek, naar hij betoogde, niet aan zijn maat- schappij kunnen brengen. Uit den raad pleitten v66r aansluiting de heeren De Knaker en Den Hamer, omdat ze meenen, dat Hoek ook eens wat moet doen en op grond van werkvermiimingLaatstgenoem- de bracht de eigenaardigheid naar voren, dat de beide arbeiders, die van deize vergadering deel uit maken de waterleiding wenschen en die alzoo ook voor arbeiders betaalbaar ach- ten, terwijl juist degenen, die geen arbeiders zijn, ihier kwamen vertellen, dat de kosten te zwaar zouden zijn om door de arbeiders ge- dragen te worden. Daarentegen opperde de heer J. A. Meer- tens het toeizwaar van verplichte aansluiting, de heeren Jansen en Seheele hadden finan- cieele beizwaren, en diie bleken oo(k niet vreemd bij den heer Haak, die venklaarde van een sterken voorstander een harden tegenstander van aansluiting bij' de waterleiding te zijn ge worden. Deze baseerde zich daarbij voorname- lijk op de kosten die daaruit voor de gemeente zouden voortvloeien. Volgens hem zouden er buiten de opgegeven bedragen nog groote sommen bijkomen wegens aansluitkosten van de openbare gebouwen. De bij deze besprekin gen naar voren gebrachte cijfers waren ook voor Ter Neuzen wel interessant. De heer Haak noemde b.v. als te zijn betaald voor aan sluiting van een school te Ter Neuzen 7000! De heer Dikotter voerde hiertegen aan, dat een school voor een honderdste deel van dat be drag is aan te sluiten, do ch dat, alls men een gebouw half zou afbreken, of wanneer men het noodig acht bij aansluiting aan de water leiding den gang eener school tegelijk geheel met tegels te bezetten, men zoodanig bedrag niet aan de waterleiding mag toeschrijven. De heer A. Meertens vindt een water leiding ook wel nuttig, maar heeft bezwaar er zijn steim aan te geiven nu, naar hij zegt, minstens 80 van de bevolking er tegen is. Onder zulke omistandigheden acht hij zich niet verantiwoord dat den inwoners op te dringen. Die meening der bevolking bleek ook nog wel bij andere leden een rod te spelen en toen de stemming kiwam, belhaalde met 5 tegen 2 stemmen de stem van het volk de overhand, het voorstel van Burg, en Weth. (vied met 5 tegen 2 stemmen, ook de beide wethouders stemden tegen. Zij hadden alleen aan het voorstelling tot aansluiting meegewerkt, om het de kans te geven door den Raad ibehan- dedd te worden. Met de wetenschap, dat zijn tijd nog niet gekomen was, maar met een hoopvol „tot weerziens", kon de waterleiddng- man vertrekken. Verschildende punten der agenda, die voor bespreking in een averizicht van geen betee kenis zijn, gingen venvolgens onder den hamer des voorizitters voorbij. Alleen stippen we hier- foij aan het verzoek om verlaging van: Perso- neele betesting voor motorrijtuigen. Naar aandeiding eener opmerking van den heer J. A. Meertens, zal ddt nog eens worden be- keken en nagerekend. Aan den gemeenteiwerkman en grafdetver J. C. Verlinde is met ingang van 1 October eer- ivol ontslag verleend en Burg, en Weth. ge- machtigd sollicitanten naar die betirekking op te roepen op een jaarw'edde van f 800. De leden die liever veel losse dan e6n vasten werkman in gemeentedienst zagen, bleven in de minderheid. Toen vied nog een smartekind van den Voorzitter te behandelen, een punt dat al meermalen ter loops aan de orde is geweest, maar nn definitief zou worden beslist, nl. het aianstellen van een schioolarts. De Voorzitter bleek zich omtrent die Izaak elders zeer goed gedocumenteerd te hebben. Ook was er een request van ouders van schoolgaande kdnde- ren die 90 der sehoolbevoikiing /vertegen- woordigden en ook een syimpath'iebetuigend schrijlven van het bestuur der Ohr. school aan den Molendijk. Bij vorige raadslzdttingen was ad aan het lichlt gekomen, dat dit voorstel wainig kans van slag en ha)d. Doch nu we het percentage der betrokkenen vernamen die er steun aan verleenden, en, ziende op het feit, dat de volksinvloed bij het eerste pun't zoo beslissend geweest, dachten wij een oogenblik: dat zal er nu wed doorgaan. Maar dat iwias een miisrekening, de invloed der volksmeening had bij dit punt blijkbaar wei- nig invloed, iwanlt met een gelijk aantal stem- men tegen als ib.v. de waterleiding werd de schoolarts het bosch ingezoriden. En dat wed ondankis een uitvoerig wetenschappelijk ver- ,tooig van den heer Seheele over hetgeen de overhead ten deze heeft te doen, maar ook te Jaten, hetgeen er hem toe lei'dde, zich, of- scboon er persoonlijk niet voor, aan invoering te willen meewerken. NaJdat deze besiissing gevallen was, waren ide heeren langdurig ibijeen, het middaguur was al genaderd, en hadden ze ditmaal bllj'k- ibaar geen tijd meer om nog iaan de rondvraag ,te doen, zoodat de voorzitter deze vergade- iring, welks lanigen duur niet evenredig was aan de vruchten die deze kan afwerpen, kon sluiten. De belangstellende lezers moeten wij voor deize vergadering verwijzen naar het in be- werking zijnde en later verschijnend uitvoerig verslag. Afscheid van den zomer. Het programma van het laatste zomer- concert bij gunstig weder a.s. Donderdag om 8 u. 30 te geven, luidt als volgt: Souvenir de Beersse, marsch L. Purnotte. Varieti sur Martha, opdra de Flotow. arr. G. Gadenne. La Chrysantheme, valse J. Martin. Glorieuse Rentree, fantaisie F. Sali. Op Marsch, marschpotpourri W. Ciere arr. Adr. Maas. Fransche Amitid, fantaisie J- Martin. l'Echo des Bois, fantaisie-caprice J. Martin. Zoo de oftwe zongen, marsch arr. G. Feremans. Gevonden of gestolen? De schoen- en manufacturenhandelaar M. S., die gisternamiddag onder de gemeente Ter Neuzen, nabij het gehucht Driewegen aan het venten was, kwam aldaar tot de ontdekking,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2