ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN ^KKEIFTJES Twee uit een nest No. 9658 Weer onprettig? VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1937 77e Jaargang BinnenSand Femileton BuitenSand TWEEDE BLAD GEEN ANDER MIDDEL, WIST JE DIT MAAKT HET WASGOED RADION-WIT. DE SCHAARSCHTE AAN METALEN. AKKER-CACHETS .•arenagflreisi'iy-tonsirfltv-fA,maMsr-'a■<3G.&i£. JJ-ix-SZ.. .li^SdAuiw. .LJff.XLLBr whTrrawwron■i^mgas-aagefjJwa?-*Mii.-8RawMf.\a»:-A^^sanrty^, ENSCHE yvr- - 4a^, -r< wt^vnwian»na DIENSTPLICHT. Uitspraak inzake vrijstelling. De Burgemeester van TER NEUZEN, brengt ter algemeen-e kennis, dat een uit spraak op aanvrage om vrijstelling van den Dienstplicht, ter Secretarie dezer gemeente, voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Tegen deze uitspraak kan binnen tien dagen na den dag van deze bekendmaking in beroep worden gekomen. A. door den ingeschrevene wien de uitspraak geldt of door diens wettelijke vertegen- woordiger; B. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven per- sonen of door hun wettelijke vertegen- woordigers. Het verzoeksehrift moet met redenen om- kleed zijn. Het behoeft niet gezegeld te zijn. Het moet worden gericht aan de Koningin, docb worden ingediend bij den Burgemeester, ter Secretarie dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzending. Ter Neuzen, den 16 September 1937. De Burgemeester voornoemd, P. TELLEGEN. „MAASBODE" VERBODEN IN DIITSCHEAM). In overleg met het ministerie van buiten- landsche zaken heeft Himmler, de chef der Duitsche Politie, de ,,Maasbode" in Duitsch- land verboden. In aansluiting met dit bericht vemeemt het Handelsblad van de redactie van de ,,Maas- bode", dat ook daar een mededeeling van het verbod is ontvangen. Op grond van art. 1 van de wet ter bescherming van den Staat, mag het blad tot 10 Maart 1938 niet in Duitschland komen. Het verbod geldt dus voor een langen» tijd. Concrete feiten, waarom het verbod is uit- gevaardigd zijn niet genoemd. Het is mogelijk dat de kerkstrijd hier een rol in speelt. DE SLUITING VAN DE KAMERS. Bij Kon. besluit van 10 September is bepaald, dat de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal zal worden gesloten op Zater- dag 18 September, des middags om 3 uur. De Minister van Binnenlandsche Zaken is in dit besluit gemachtigd deze zitting in naam der Koningin te sluiten, terwijl voorts is bepaald, dat bij ontstentenis van Minister Van Boeijen, de machtiging overgaat op den Minis ter van algemeene zaken, Dr. H. Colijn. ONTHUL.LING MONUMENT OP DE MOERDMKBKUG. De [Minister van Waterstaat, ir. mr. dr. J. A. M. van Buuren, die Vrijdag het monument op de Moerdijkbrug zal onthullen, zal daarbij vergezeld zijn van den hoofdingenieur-direc- teur van den Rijkswaterstaat, dr. ir. L. R. Wentholt. DE CONTINGENTEERING VAN TOILETZEEP NIET VERLENGD. De contingenteering van toiletzeep zal, na afloop van de tegenwoordige contingentee- ringsperiode, dus na 30 September, niet worden voortgezet. DE VRIoHEIDSBOND. Naar gemeld wordt, heeft het hoofdbestuur van de Liberale Staatspartij „De Vrijheids- bond" een buitengewoon partij-congres uitge- schreven tegen 16 en 17 October a.s. in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht. Aan de orde zullen daar komen een rapport van het hoofdbestuur, alsmede voorstellen, welke het resultaat zijn van langdurige be- sprekingen van den voor de liberalen zoo teleurstellenden uitslag der jongste Kamer- verkiezingen. Hoewel een oppositioneele groep, welke zich door ANNY van PANHUYS. 4) Vervolg. „Je zou Marietje zeker graag een bonte katoenen jurk aantrekken en haar zijden haren met rundvet in een dunne vlecht draaien? Je zou graag een boerenkind van mijn lieveling maken, niet?" Als dreigend hief izij de hand op. „Eer ik mij mijn kleine Marietje laat afnemen om ze aan jou af te staan, breng ik hemel en aarde in beweging. Het kind is van mij en blijft van mi}!" iHard en met nadruk stampte de kleine voet op het tapijt. ,,Otm Qodswil, wat is hier aan de hand?" Robert Nermann, die toevallig beneden de steeds luider wordende stemmen gehoord had, trad haastig de kamer binnen. Beide vrou- wen spraken tegelijk en opgewonden tegen hem; Therese brak in tranen uit. lEindelijk begreep hij. De tranen van zijn geliefde vrouw deden hem pijn. Als beschut- tend sloeg hij zijn arm om haar heen en zijn gezicht stond hard en strak. ,/Wees nu kalm, schoonzuster," zei hij zich tot Francisca keerend, ,,want je hebt onge- lijk. We zijn je levenslang dankbaar voor het geluk, dat je ons Maria hebt geschonken, maar nu heb je ook niet het recht om dat geluk weer geheel te vemietigen. Er zal trouwens op de heele wereld geen rechter te vinden zijn, die je gelijk zal geven. Maria draagt onzen naam en zal die blijven behou- den. Daar zal jij je naar moeten voegen." ,,Neen, duizendmaal neen, dat 'wil en dat zal ik niet doen," gilde de stem van Fran cisca. onlangs in de partij gevormd heeft, het aftre- den van 't huidige hoofdbestuHr eischt, moet het niet in de bedoeling van dit college liggen, om op dit congres zijn zetels ter beschikking te stellen. De reorganisatie der partij en de verande- ring van het program zullen voomamelijk op dit buitengewene partijeongres behandeld worden. GASMASKERS. Het Handelsblad is ietwat verwonderd over het dezer dagen verschenen Koninklijk Besluit, bevattende voorschriften over den verkoop en de inrichting van gasmaskers. Het blad wijst er op, dat zoowel in Engeland als in Duitsch land millioenen gasmaskers door de overheid aan de bevolking zijn uitgereikt of voor deze ter beschikking worden gehouden. Beide landen weten zonneklaar, dat zij op- eens aan gasaanvallen kunnen blootstaan. En met groot ongeduld heeft de lezer zich afge- vraagd, wanneer in Nederland, dat midden tusschen die twee landen ligt, nu ook eens iets dergelijks gedaan zou worden. Hij zag wel eens in de courant eenige foto's van oefenin- gen met gasmaskers door de Burgerwachten etc. Maar nergens vemam hij, waar hij deze levenreddende maskers kon betrekken, laat staan als' burger kon gaan afhalen. Het bedoelde Koninklijk Besluit geeft geen inlichting omtrent het laatste, maar vertedt zeer nauwkeurig welke gasmaskers verboden zijn, wien het verboden is gasmaskers, welke dan ook, in voorraad te hebben stelt straf- fen vast op overtreding, enz. Het is dan ook uitgevaardigd via het departement van Sociale Zaken. Natuurlijk is zulk een omschrijving nuttig en noodig, omdat toch eerlang de dag komt, dat de burgerij begrijpen zal, dat men maar niet altijd den zoeten droom kan doordroomen, dat Nederland „toch wel buiten den oorlog zal blijven". Komt dat bewustzijn, dan weet de burgerij ook, dat ons sterkste wapen tegen gasaanvallen, een krachtige luchtvloot, ons ontbreekt, terwijl de luchtartiherie nogzeer onvolledig is. Het is begrijpelijk, dat dan het terrein rijp is voor /wendelaars met ondeug- delijke gasmaskers. Wat zeiidoek, een paar watten of een pijpje met stukjes kool, gesne- den en genaaid in een of anderen opvallenden vorm, worden dan aan de lichtgeloovige, onrustige bevolking gesleten met tienduizen- den. Waardelooze prullen, te gevaarlijker, omdat zij tijdelijk de voorzichtigheid bannen. Op zich zelf is het dus juist, dat ons ijverig departement van Sociale Zaken zoo iets wil voorkomen het verdient dus alien lof. Maar een mededeeling van de overheid, waar de juiste gasmaskers in groote hoeveelheden gratis of zeer goedkoop ter beschikking staan, ontbreekt. Heel langzaam beginnen de ge- m 0305 A (Ingez. Med.) Therese snikte luid, sidderde als in kramp. „Wil je mijn vrouw ziek maken," vroeg de man, boos wordend in zijn bezorgdheid voor zijn vrouw. Zijn blik deed duidelijk blij- ken, dat hij graag zou zien, dat Francisca het huis verliet. „Ik ben in mijn recht," riep zij woedend. Nonman haalde de schouders op. ,,Het staat je vrij, je recht te zoeken waar je wilt, schoonizuster, maar ik verzoek je vriendelijk, mijn vrouw niet meer op te win- den daar fbereik je toch niets mee." Francisca greep, zonder vender nog te ant- woorden, naar haar stroohoed, die op de canape lag en zette die op haar strak naar achteren getnokken haar. In de weinige jareu. van haar huwelijk was zij zoo Verouderd, dat zij wel de moeder van Therese leek. Met vasten stap schreed zij naar de deur. Buiten in de gang stond nog de mand, die zij uit Buchen had meegebracht. Ze nam deze op en ging snel de trap af. Daardoor stond zij opeens in den tttin, waar kleine Marietje met een grooten, bont- gekleurden bal speelde. IHet kind juichte: „Tante, kijk eens hoe mooi ik vangen kan!" Het woord ,,tante" drong Francisca in de omstandigheden, waarin zij zich bevond, als een dolksteek in het hart. Zij greep het kinderhandje. ,,Kom, Maria, ik ben nu je moeder, en ik neem je mee naar Buchen om met Barbara te spelen, je zal eens zien hoe prettig dat is." Zij trok het meisje met zich mee. Maria schreeuwde van angst en trachtte uit den stevigen greep vrij te komen. Zoo ruw en geweldidadig had nog nooit iemand haar aangepakt. ,,Ik wil bij vader en moeder blijVen!" jam- merde de kleine, maar de wreede hand liet niet los en sleepte het kind letterlijk mee. Niet-begrijpend bleven menschen staan. Opeens stormde Robert Normann uit het huis naar buiten en zijn stem dwong Francisca om te blijven staan. meenten, aan wie de luchtbescherming is op- gedragen, hier en daar wat te doen, doch van ingrijpende, dwingende maatregelen hoort men nog niets. Daarom doet dit Koninklijk Besluit wel wat denken aan Strange voorschriften tegen kwakzalverij in een belegerde stad, waar alle geoorloofde geneesmiddelen ontbreken, of aan een verbod om consistentvet op het brood te smeren, terwijl nergens boter of margarine te krijgen is. Wij hopen inmiddels, dat dit Koninklijk Be sluit zoo duidelijk aan de bevoegde autoritei- ten zal zeggen hoe de maskers moeten samen- gesteld zijn en wie ze mag invoeren of ver- vaardigen, dat deze autoriteiten onverwijld zulllen zorgdragen, dat de bevolking ze ook krijgt. Want het staat vast, dat deze in het algemeen nog volkomen onbekend is met dit thans onmisbare beschermmiddel." KALENDERHERVORMING VAN DE BAAN? De technische commissie van den Volken- bonid voor verkeer heeft, naar het Joodsc'he Telegraaf Agentschap meldt, haar twintig- ste zitting gesloten. De kwestie der kalen derhervorming, door Chili wederom aan de orde gesteld, is door de commdssiie met het pog op de van religieuze zijlde, vooraJ van den kant van het Vatioaan, daartegen geuite be- denkingen van de agenda aflgevoerd. De commissie heeft kepnis genomen van de door 32 staten het secretariaat toegezonden antwoorden op de vraagpunten nopens de vereehvoudiging van den Gregoriaanschen kalender en de fixeering van de thans he- weeglijke feestd&gen. Uit die antwoorden blijkt, dat er ,onder de respectieve regeerin- gen van overeenstenundng van denkheelden te dien aanzien geen sprake is en dat deze ook niet te bereiken valt. De commissie wijst, in een oommuniqud harerzijds uitgegeven op het feit, dat de or- ganen van den Vollkenbond steed's de mee- ning waren toegedaan, dat bij dit probleem ten zeerste rekening gehouden diende te wor den met het oordeel der kerkelijke autori teiten. De meeste orthodoxe en. protestantsche kerkgenootschappen nu hebben reeds ver- kla'ard', dat zij geen bezwaar hebben tegen een fixeering der beweeglijke feestdagen, maar dat zulks .alleen zou mogen geschieden na toestemming van alle Christelijke kerken. Volgens mededeelingen, die eenige oommis- sieidden hebben onttvangen, heeft de Heilige Stoel, na redds vroeger te kennen gegeven te hebben, dat Hij aan, eenigerlei verandering van den datum der beweeglijke feesten zijn toestemming niet kon. geven, dit jaax een resoluiter houding aangenomen en ,bij eenige regeeringen zekere stappen ondomomen, waarbij met nadruk verklaard wehd, dat de fixeering der 'beweeglijke feestdagen een wezenlijk deel van de kalenderhervorming zou moeten uibmaken, maarr dat zulk een fixeering te vorett onderworpen zou moeten worden aan het oordeel van een Oecu'menisch Concilie. Ten ftweede hetooglde het Vatic aan, dat, wat de voorgesteide hervorm'ing van den Grego riaanschen kalender betreft, de invoering van blanco-dagen tot een ondenhreklng van de continu'iteit der weken zou leiden, hetgeen met een eeuwenoude overlevering onvereenig- baar zou wezien. Op 'deze gronlden was de Ommissie van oordeel, dat voor het oogenblik geen maat regelen tot bijeenroeping eener conferentie voor kalenderhervorming, welker aanneminig kansloos is, getroffen moeten worden. VOORRANGSREGEUNG IN BELGIE. Naar den A.N.W.B. den laatsten tijd is ge- bleken, zijn vele Hollanders welke per auto Belgie bereizen niet voJIedig op de hoogte van de regeling betreffende het voorrangsrecht aldaar, hetgeen reeds tot betreurenswaardige dncidenten heeft geleid. In het algemeen denkt de 'Hollander, hier- bij waarschijnlijk gedachtig aan het Neder- landsche voorrangswegenstelsel, dat de nade- ring van een voorrangsweg in Belgie op de /.ijwegen steeds met de bekende op de punt geplaatste driehoeken is aangeduid. Dit is „Laat oogenblikkelijk Marietje los of ik raep de politie!" 'Een voorbijganger schold: „Wat een ruw, onbehouwen wijf!" Een paar vuisten werden tegen de vrouw opgeheVen, die van woede, smart en schaamte buiten adem, eindelijk het handje van het kind losliet en daarna, alsof ze achterna ge- zeten werd, naar het station holde. Het polsje van Marietje. was blauw en rood van het knijpen en Robert Normann droeg het kind op zijn arm naar huis terug. ,,Wat een furie!" mompelde hij, terwijl hij het kleine ding kuste en knuffelde en de tra nen van haar wangen wreef. Therese snelde hem tegemoet. ,,Den hemel zij dank, dat onze lieveling ge- red is!" Een innige kus heloonde haar echtgenoot. ,,Maar zou Francisca niet terugkomen om kleine Marietje te rooven?" vroeg zij vol angst. In de oogen van haar man kwam een harde uitdrukking. ,,Daat ze het nu maar eens probeeren het medelijden en de sympathie die ik tot nu toe voor haar voelde, heeft zij vandaag volkomen verspeeld. Ik zal aan haar drijven voor eens en altijd een einde maken en haar duidelijk aan het verstand brengen aan wie volgens de wet het kind behooTt." Robert Normann deed zooals hij gezegd had en ontzag daarbij niet in het minst de moederlijke gevoelens van Maria's werkelijke moeder. Hij liet haar koud en helder door een advocaat de rechtsposdtie van het kind beteekenen met de bedreiging om bij een her- haling een beroep te doen op de politie. Dit stuk trof Francisca, die reeds van plan was zich te matigen; als een vu'istslag in het gezicht. Zoo behandelde men haar nu, zoo hoonend en kwetsend als was zij een misdadigster. Wel deed het verschrikkelijk pijn, het eigen, onschuldige kind ruit hart en geheugen te rukken, maar wat tat er amders op? Dat de dingen nu deizen loop namen, was haar ge- lec'hiter niet altijd het geval. In Belgie is het begrip voorrangsweg n.l. aan twee versdhil- Jende omstandigheden verbonden. In de eer- ste plaats is bepaald dat een tiental groote verbindingswegen, 'zooals bijv. Brussel—Ant- werpenBreda, BrusselGentOaten'de, enz. buiten de beibouwde komrnen steeds voor- rangswegen zijn. Verder zijn voorrangswegen jde trajecten die aangeduid zijn met ;kilo- meterpalen voorzien van rodde kioppen. De nadering van ial deze voorrangswegen, als- mede van incidenteel los van deze wegen aan- gewezen voorrangswegen wordt, evenals brj ons, op de zijwegen aangegeven me't den om- gekeerden driehoek. Daamaast evenwel bestaat binnen de be- bouwde komrnen een voorrangsregeling bij kruispunten, welke geheel gebaseerd is .op de siituatie ter plaatse. In de hierorider aange geven volgorde: 1. Openbare pleinen; 2. Wegen met meer dan edn verkeersbaan, waarvan minstens den door de tram bereden wordt; 3. Wegen met meer dan edn verkeers baan; 4. Wegen met twee of meer trambanen; 5. Wegen met den trambaan. Heeft het verkeer op den eenen weg voor- rang boven het verkeer op den anderen. Een automobdlist komen'de van een weg .met twee tramsporen moet dus bijv. voorra'ng geven aan het verkeer uit bei'de richtingen op een wag met twee verkeersbanen. Bovendien heeft ook buiten de behouwde komrnen bij z.!g. T-splitsingen het verkeer op de door- gaande route altijd vobrrang boVen het ver keer op ,den weg welke aan den overkant niet doorloopt. Bij kruispunten moet men dus behalve op het waarscihuwingssein voor ,de nadering van een voorrangsweg ook steeds letten op de in- deeding van den kruisenden weg voor zloover het binnen de bebou'wde kohrmen is en verder in alle gevallen op de vraag of men een T- splitsing nadert. In de twee laatste gevallen is het driehoekige bord niet aanwazig. De A.N.WjB. knoopt hieraan de mededee- lin;g vast, dat ofschoon een groote onderver- deeling van kruispuntsituaties, zooals deze in Belgie met het dog op den voorrang aange geven is, ook haar nadeelen heeft, in het bijizonder de regeling ten aanzien van T.-split- singen izeer te hu'ld'iigen js. Het principe recht door gaat voor" spreekt ook in de praktijk duidelijk tot een ieder en zoowel uit verkeerstechnisch oogpunt als in verband jnet een besparing van borden bij T-splitsin gen met voorrangswegen ware het te wen- schen dat deze laatste regeling dok in Neder land werd ingevoerd. DE WEDEROPBOUW VAN DE IEPERSCHE HALLEN BUNA VOLTOOID. Het eenige nog niet geheel voltooide gebouw in de uit haar tragische oorlogsruine verrezen stad Yperen, is de groote middeleeuwsche halle op het Marktplein. Ook aan dit gebouw wordt echter flink gewerkt. De zuidwester- vleugel is thans bijna af en ook de noord- oostervleugel van het reusachtige gebouw, getuigend van het heerlijke verleden dezer West-Vlaamsche stad, zal wedra onder dak staan. Niet zonder moeite is men er in geslaagd de 2000 kg. wegende eiken balken te vinden welke noodig waren om de hallen te herbouwen zooals zij er vdor den wereldoorlog uitzagen. Het is in het park van het slot te Belveil, in Henegouwen, door de Duitschers gespaard omdat een prinses de Ligne met een hertog van Arendsburg was gehuwd, dat met dit doel talrijke reusachtige eiken werden geveld. Ten einde aan de geweldige vraag der bewapeningsindustrie naar oud ijzer en andere metalen tegemoet te komen hebben duikers de rompen van oude schepen onderzocht die in de nabijheid van de haven van Halifax op Nieuw-Schotland gezonken zijn. De Atlantic, die hier 64 jaar geleden gezon- MM*-;UneSAUSMluaSf,HHIflMTSaaiMBMnilA rechte straf omdat zij kleine Marietje had afgestaan. Alois Kaiser fronste enkel maar eens de wenkbrauwen en knipte met zijn bijziende oogen. ,,!Het gaat de Normann's te good, tot nu toe is alles precies geloopen zooals zij het zich wenschten en dat stijgt iemand naar het hoofd. Die moeten eens flirik tegenslag heb ben om weer eens tot rede te komen." Ver der spoorde hij Francisca aan om in's hemels- r.aam maar te herusten. Heimelijk was hij ei niet heelemaal ontevreden over, dat men zijn vrouw belet had, Marietje mee naar huis te nemen. Dit toch zou heel wat onkosten veroonzaakt hebben. ,,Ik zet bij Therese geen stap meer over den drempel," verklaarde Francisca bitter. ,,Tenminste niet voordat zij mij het op die knieen smeekt." iNadien hoorden de Normann's niets meer van de Kaisers en omgekeerd. Het tafel- laken was tusschen de beide families met een scherp mes doorgesneden en zoo bleef het. iSoms dacht Therese aan haar zuster en dan had zij haar graag een vriendelijk, verzoenend briefje geschreven. Maar dan bedacht ze weer op hoe onaangename wij'ze Francisca het kind terug had geeischt en kreeg ze angst voor een nieuwe uitbarsting. Francisca mokte hitter en was diep ge- kwetst men had haar, de eigen moeder van Maria, met de politie en met aangifte be- d'reigd! Dat kon zij nu niet en nooit ver- geven, nooit, nooit! Van nu af aan bezat zij slechts een klein meisje, Barbara De Nor- manns hadden immers zwart op wit, dat Maria hun eigen kind was, voor altijd. IHartstochtelijk bleef Francisca wrokken. 'In een eenvoudig maar behagelijk ingericht prive-kantoor zat de fahrikant Hermann Stinner tegenover zijn employe Robert Nor mann. Beide mannen waren reeds sedert een uur in gesprek en de fahrikant had zich warm gepraat. Blijdschap en ontroering spraken uit Normann's oogen, toen hjj einde lijk zeide: ,,Ik dank u met heel mijn hart Vele vrouwen zijn op gezette tijden hel slachtoffer van pijnen. Denk niet, dat te gen dit lijden weinig te doen is, want de vele vrouwen die geleerd hebben "AKKERTJES" te gebruiken, weten beter. "AKKERTJES" beslrijden vrouwenpijnen en zijn een uilkomsl in de donkere dagen der vrouw. In plaats van neerslachlig zult Ge U opgewekt en ruflig voelen. "AKKERTJES" zijn een nieuwe zeer wsrk- zame vinding van Apolheker Dumont. Ze hebben geen enkele nadeelige working. De cachet-vorm is de meest ideale manier van innemen. "AKKERTJES" hebben in korten tijd bewezen een geneesmiddel bij uitnemendheid te zijn. Haal nog heden een doosje. Ook U zult tevreden zijn I Overal verkrijgbaar. Per 12 sluks 52 cent. Volgens recept von Apotheker Dumont (Ingez. Med.) ken is met een verlies van 562 menschen- levens, is onderzocht. De duikers verklaren, dat zij na de verwijdering van aangroeisel en zeewier, zinken platen van groote waarde hebben blootgelegd, maar dat de rest van het wrak geen handelswaarde meer bezat. De Letitia, een schip dat in den mond van de haven tot zinken werd gebracht tijdens den oorlog^ de Mount Temple, die nog aan het reddingswerk van de opvarenden van de Titanic heeft deelgenomen, en die later hier gestrand en gezonken is, zijn andere scheeps- wrakken die nog onderzocht zullen worden. HET AANSTAAND BEZOEK VAN MUSSOLINI. De aanwezigheid van Mussolini te Berlijn zal, naar Havas meldt, aanleiding zijn tot groote demonstraties. Naar men verzekert zullen Mussolini en Hitler 't woord voeren in het Olympisch stadion voor een menigte van honderdduizend menschen. De redevoeringen zullen per radio over de geheele wereld wor den uitgezonden. Mussolini zal het woord voeren in het Duitsch. Men treft voorberei- dingen voor een triomftocht der beide dicta tors van het Olympisch stadion naar het voor- malige keizerlijke paleis. Mussolini zal worden vergezeld door graaf Ciano, minister Strace, den secretaris van de fascistische partij en de drie onder-staats- secretarissen voor leger, vloot en luchtmacht. Maarschalk Badoglio is eere-gast van maar- schalk Von Blomberg bij de groote manoeu vres van het Duitsche leger. Alles- wordt in het werk gesteld om het bezoek van Mussolini aan Duitschland ,,voor zich zelf te laten spre- ken", zooals Hitler het uitdrukt. DE STAATSSCHOOL VERPLICHT VOOR DE KINDKRKN VAN IIUKSAMBTKNAREN De Duitsche minister van binnenlandsche zaken heeft den rijksambtenaren gelast him voor het groote vertrouwen, dat u in mg stelt, mijnheer Stinner. In overeenstemming met uw verlangen zal ik dan de nieuwe fabriek te Frankfurt inrichten en de leiding ervan op mij nemen. Het lijkt mij echter altijd nog een droom, dat u juist mij..." Zijn stem sloeg van emotie bijna om. Hermann Stinner speelde met den prach- tigen ring aan zijn linkerhand. !Hij boog zich voorover naar den ouderen employe en sprak onwillekeurig zachter, als was hij bang, dat een der beambten in het vertrek ernaast zijn woorden zou kunnen verstaan. ,,Duister eens, beste Normann. Het lijkt mij in alle opzichten het best, dat je hier uit ons stadje weg komt. In een groote stad hoor en zie je van allerlei, dat je prikkelen zal, onze belangen nog weer beter te dienen dan hier. En je moet ook een beetje aan je gezin denken. Je hebt een knappe vrouw, die hier haar mooiste jaren eigenlijk ver- zuurt. (Mooie vrouwen moeten wat van het leven genieten en dat moet men haar gun- nen. Hier echter, in ons staidje krijgt zij niet gemakkelijk omgang, iedereen weet te veel van den ander en de groepjesgeest is er veel sterker dan in een groote stad. Hier vraagt men direct: ,,Waar komt die of die vandaan, uit welk milieu? Daar zegt men: Wat en wie is die of die In de stad, waar duizenden men schen elkaar dagelijks passeeren zonder elkaar te kennen, is het hoofdizaak, hoe ver iemand het heeft gebracht." Hij knikte tegen Normann en vervolgde: ,,Jij bent er een, wien het eerlijk toekomt, promotie te maken en je vrouw is er eene, die zich beschaving weet eigen te maken en zich kan aanpassen. Daar om is de groote stad zoo geschikt voor jullie beiden. Het komt mij ook voor, dat jullie hier graag weg 'zullen gaan na die onaangename geschiedenis met je schoonzuster. Daardoor hen je het best verzekerd tegen een herhaling van het pijnlijke voorval." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 5