Feuilleton-vertellingen Gemengde Berichten RONSELAAK LEGT EEN BEKENTENIS AF. .OPNIEUW MOND- EN KLAUWZEER IN ONS LAND. Van den zomer is er meldt de N. R. Crt. in Belgie en Frankrijk nogal wat mond- en klauwzeer geweest en er was wel verwacht, dat de ziekte onze grens zou overwippen en weldra ook bij ons vastgesteld zou worden. Dit is inderdaad gebeurd. Het is in Brabant begonnen en heeft zicb vandaar naar de Alblasser- en Krimpenerwaard voortgeplant en op het oogenblik is de ziekte reeds op vele plaatsen van Zuid-Hoiland, o.a. te Bodegraven en in het algemeen de Rijnstreek. Ook in het Utrechtsche begint zij zich te verbreiden. Ver- der zijn er reeds in Noord-Holland enkele gevallen geconstateerd, evenzoo in Friesland en Groningen en in Gelderland. Hoe snel de epi-demie zich verbreidt, blijkt uit het feit, dat, hoewel het nog pas een paar weken /geleden is, dat de eerste gevallen zich voordeden, er thans in de Alblasserwaard zeker al een drie a vierhonderd gevallen zijn. Het heeft er alles van, dat wij voor een nieuwe periode van de gevreesde ziekte staan, die jaren en jaren weggebleven was. Dagelijks neemt het aantal aangiften van nieuwe ge vallen toe. Met hetoog op het besmettingsgevaar is be- sloten, de tentoonstelling van vee en zuivel- producten, die op 16 dezer te Leiden zou wor den gehouden, niet te laten doorgaan. Om de besmetting van de ziekte tegen te gaan wordt weer afzondering van besmette dieren toe- gepa-st. Ook het bestuur van de Gooische Landbouw- sportvereeniging heeftbesloten, de tegen 15 September vastgestelde jaarlijksche veeten- toonstelling te Laren geen doorgang te doen vinden. Het ligt in de bedoeling, de wedstrij- den, als ringrijderij, ringsteken op het losse paard en de korte baandraverijen op den Eem nesserweg wel te doen houden. BRABANTSCHE BRIEVEN. Ulvenhout, 8 September 1937. Amico, Daar zit ik dan nou, in ons ver- stilde urpke, waar honderden stoom- fietsen hebben ge- raasd, waar duu- zenden auto's zijn geglejen deur de herfstkleurige, zon -deurzeefde boschdreven; in ons verstilde durpke, waar op twee Zon- dagen tijds hon- derdduuzend vrim- delingen zijn ge weest. Daar zit ik nou, aan Trui's witgeschuurde tafel te droomen en te peinzen in m'nen ver- koperden notenleer, mee den echo van 't ge- lukkige feest nog in mijn hoofd. Mee 'n hoofd dat een weergaren is, van muziek, plazier, van borrelend feestgedruisch! Mee'n hart, dat overschuimt van geluk en dank om de veurbije jubeldagen van ons durpke z'n 650-jarig feest!- Daar zit ik dan nou mee m'n potlood en m'n leeg pampier, kwaai en grof gereedschap om den gelukkigen neuriezang van 'n dank- bare ziel te verklanken 't Is me echter wel 'ns meer gelukt om mee dieen botten potloodpunt efkens te raken aan den geheimzinnigen ziel-electriek, die deur den mensch stroomt en ik kan alleen maar hopen, dat 't me weer 'ns lukken mag. Hopen ja! Want per slot van rekening mot God dat efkens willen, niewaar? Dat kunt ge wel zien aan de Modern e Kunst", die heelegaar van ,,moderne menschen" en modeme god- delooze) tijen is...! Deuze moderne kunst wordt nou opgestookt en de vlammen, die er uitslaan, verspreien 't ennigste licht, dat de „kunst"-werken 66it verspreiddenEn d'n criticus, d'n schrijvenden kunst-,,kenner"( komt pampier en potlood tekort deuze dagen, om zijn z.g. „intellectueel" gestotter van de leste 1020 jaren weg te praten. Maar ge hoeft maar weinig meelijen mee deuze schrij- vende „artisten" te hebben ook deuzen arbeid, die den vorigen van de leste jaren ver- nietigen mot, wordt betaald. Zuillie zijn dokter-doodsgrdver! Ze -verdienen aan den patient enaan z'n begrafenis. Maar genogt. Ge weet wa'k bedoel en da's voldoende, want ik heb plazieriger onderwerp te besehrij- ven, dan den arbeid van kunstenmakers, die vandaag den dag d'r eigen graf motten del- ven Ons Feest! Allee, Amico, wat is ons durpke .bemind. Ze zijn afgekomen, de vrinidelingen, mee tien- duuzenden! En 't schoonste is: ze komen alle- gaar terug! 't Is, of ze alien 'n tikske kregen mee den staf van ons Lauwke, lijk mijn baaske Drd III, die mee den krul van dieen staf om z'nen nek naar Ulvenhout getr6kken wierd! 't Kan ook nie anders. Alweer jaren gelejen, schrijvende den boek „Drd III", toen al pot- looide-n-ik: ,,'k Zag 't feest van Kerstmis stralen in de sterrenoogskes van m'nen baaske, vol als ie was van 't geluk weer hier te zijn, op den buiten, waar ie zoo geren is, in Gods schoone natuur. Want hier is de sneeuw wit ter, de locht helderder, dan in de groote stad. Hier branden zelfs de keerskens sohoonder, want op den buiten, den kleeren buiten, daar waait den wind rechtstreekscher uit den hemel. Hier, oifder de bosschen, waar de eeuwen verglejen, waarover honderden nach- ten de kerstklokskes klepten, daar zijt ge nou eenmaal dichter bij God dan in de grootstad, waar 'nen electrieken kerstboom in de kroeg staat, tusschen't geklots van de biljertballen". Zoo is 't hier in 't Veurjaar, in den Zomer, in't rosse Najaar, waarin we nou leven. Altij leeft ge dichter bij den Schepper, dap in de groote stad, waar oew oogen altij ketsen teu- gen steen, steen, steen! Ze hebben 't ons vaneigens gezeed, de vrim- delingen: „wij komen terug". En... in huilien oogenglans bespeurden wij de waarheid van die woorden. Daar zijn er al, die vier en vijf keeren per jaar hier komen wonen. Hollanders! Die in de kindschheid hadden geleerd, dat 't hier zoo duister was, erm en onbeschaafd. Ze zijn mee zooveulen af gaan komen, dat er 'n brug gebouwd wierd over den Moerdijk, die millioenen kostte. Want gaat ze maar tellen: daar komen er meer uit 't Noorden, dan uit 't Zuiden over die brug. Honderdduuzend vrimdelingen zijn er op twee Zondagen tijds alleen in Ulvenhout ge weest, op stoomfietsen kwamen ze uit Roode- school, Amsterdam, Haarlem, uit alle Noorde- lijke stejen, aangezwermd. Gezwermd, ja. 'n Ploeg van een-en-twintig dubbelgelajen stoomfietsen uit Haarlem alleen en trotsch en gul reikte onzen Burgemeester, huilie 'nen prachtigen herinneringsbeker over! Ze zijn gekomen, per stoomfiets van Lubeck, van Trier, van Parijs! Wij kwamen haast her- inneringsbokalen tekort Ze zijn gekomen mee treinen en bussen uit Amsterdam, uit den Haag. Uit 't Geldersche! Uit alle provineies! Ons bosch (daar zijn er hier veul in den omtrek) ons Ulvenhoutsche bosch is 1600 bunders groot. Zestien millioen vierkante peters, als ge -dat beter verstaat. Maar daar is 'nen oogenblik geweest, dat onzen Hout- vester, Tutein Nolthenius ik noem man en peerd z'n eigen bosch niemeer in of uit kost komen. Ge kost in de dreven over de autokappen kuieren! Zoo kan ik, op Amerikaansche manier, 'n feestverslag geven mee cijfers, getallen, ver- gelijkings. Maar ik hou daar mee op, want bairns maken doe 'k mee Bamis, begin Octo ber, als 't boerenboekjaar alweer om is. Maar een cijfer mot ik noemen nog. Den eersten Zondag van ons feest, als meer dan vijftigduuzend vrimdelingen manneke aan manneke deur ons durpke schuifelde, als Amsterdam mee trots z'n bordekes ,,Verkeer gestremd" in de krant zou hebben gezet, dan..., dan hebben wij dat geregeld mee eenen veldwachter! On thou dat leste getal, amico! Ednen veld wachter! En, amico, daar is gin krabbeke op 'n spat- bord, gin knoopke van 'nen jas geraakt! En nog 'n cijfer: daar is maar ednen zatkul in 't kot gestoken. Ginnen Ulvenhouter. Gelooft ge nou, da'k uit den grond van m'n hart sprak, als ik, de leste uren van 't Feest mee den Fielp op de muziektent veur de kerk stond, tusschen onzen burgemeester Jhr. Mr. Serraris en mijnen anderen goeien vrind ons Pastoorke, den Z.Ew. lieer Vermunt, al mijn vrienden en vriendinnen (dat zijn er dan duu- zenden!) danken kost vgur dit schoone feest! „Vrienden en Vriendinnen", zoo zee ik deur den micrifoon: „deus dagen heb ik dikkels gedocht als ik burgemeester of pastoor van Ulvenhout was, dan mocht m'n durpke ge vrijwaard zijn van 'nen Dre, die nou en dan zoodanig 't durp op stelten zette. Madr aanveerdt m'nen hartgrondigen dank, veur de manier, waarop ge deus feest vierdet! W&nt want nou kan ik, bij 'nen volgenden keer onzen burgemeester en menier pastoor recht in d'oogen kijken, als we weer feestvieren gaan! Amico, de hoera's wa.ren nie te stoppen. Van den burgemeester tot den jongsten dreu- mes van Ulvenhout ze lustten allegaar m66r van deuizen feestkoek, die op Z'n eind ge- raakte. 't Is nie meugelijk oe alles te vertellen in ddnen brief. Maar enkele hoogtepunten mot ik toch noemen. 't Begin was al dalijk zo'n hoogtepunt. Deur den stillen Zaterdagmiddag, mee de versierde geveltjes en eerepoorten, de geschrobte stoep- kes en natte plekskes zand daarlangs, mee de schoone vitraasgordrjntjes en opgerijfde, bloeiende tuintjes, begoste:a om kwart veur vier de klokskes te luien. Te roepen, te roepen ,,'t is feest, 't is feest, 't is feest in Ulvenhout! 'n Auto glee zacht en statig over den weg 'Nen durpeling, op z'n Zondagsch, blinkend geschoren, kwam „veurzich tig" 'ns koekeloe- ren. Drie auto's kwamen binnengestoven. En ,,hooge" uniforms gouwen epauletten, statige dames schimden veurbij achter de spiegel- glazen van glimmende, geruischlooze auto- wagels. Hooge hoeien, zwarte pakken, deco- raties 'nen kleurigen, deftigen sliert van hooge Pieten en Pieta's ging, onder den galm van menier pastoor z'n roepende klokskes deur 't Zaterdagsche durpke, dat stil was van verwachtings. Hooge Geestelykheid, Hoogste Legeroversten, kamerleden en burgemeesters ja den hoogen Adel van Brabant, begaf z'n eigen naar 't oudst-bekende, naar 't meest historische punt van Ulvenhout, -da's daar, waar onze keck staat, waar boven de klokskes luidden, -beierden, bimbamden over 't kerk- durp, dat ruim tien jaren g;elejen, toen gij m'n brieven ging afdrukken nog niemand wist te vinden. Zelfs dikkels de kwieke Neder- landsche Posterijen nie! Ik heb dat in mijnen aanspraak ook gezeed en ze hadden er allegaar leut om. En om vier uren, als de klokskes zwegen, dan stond daar, aan den voet van de Kerk, de blom van Brabant, ons eerecomitA open- gebloeid in 't schoonste feestgewaad van goud en scharlaken, kant en deftig zwart. En m'n hart klopte, klopte van trots teugen m'n keel. Trotsch, om al die eer m'n dui'pke bewezen! Wat 'n prachtige, kleurige prent wierd daar toegevoegd aan mijnen levensbotik van Ulven hout. En daar efkens wijerop, don weg wierd opengelaten, dadr stond Ulvenhout! En veur't kerkplein, daar zat ons Hermonie, voltallig in den kiosk. Wat 'n prent, wat 'n on- vergetelijke feestprent wierd daar opeenen opengerold. De locht zat nog dicht. Dicht van graauwe wolken, die al twee weken de zon hadden weg- gehouwen. iDen Fielp, die aan alles denkt, -had me al gevraagd g'ad: „En Dre, zullen wo 'n regen- verzekering sluiten veur honzen balondag" die duur was, amico!). „Neee, Fielp, gin kwestie van! tk heb den regenpolis loopen bij onzen Lauw, die laat ons nie in den steek. En, amico, als 't illustere feestcomite stond opgesteld, dan brak de locht! Maar als ik m'nen aanspraak ging houwen en de zon beloofde, dandan brak ze deur in gouwen luister en ze is nie meer wegge- weest. K6st zoo ons feest mislukken? Mee diep en eerlijk vertrouwen wierd ons feest e 5n over- weldiging van geluk, van plazier, van succes! En daar is geklonken, gedanst, gekust, daar is veul en diep en plazierig geluk ge- noten, want hecht en eerlijk vertrouwen hee gin huichelarij van noode! Na de officieele plechtigheid had ik 't veur- recht het hooge gezelschap uit te noodigen veur 'nen steuvigen borrel in de .Gouwen Koei" en daardaar zijn we vrienden ge- worden! Vrienden veur ons leven. Daar hebben we de glazen teugen malkaar gestooten, onderwijl malkaar diep in d'oogen ziend en we wisten 't! We wisten dat we deuzen gezelligen, ge lukkigen oogenblik op Ulvenhoutschen bojem nog herinneren zullen, als we malkaar over vijf, over tien jaren hier of daar in de weareld zullen ontmoeten. Dat we dan zeggen zullen: weet ge nog Dit amico, was 6en hoogtepunt. 't Volgende den volgenden brief denk ik. Want daar is veul, heel veul te vertellen. Daar is veul, heel veul te herinneren! Daar is veul, heel veul geluk na te proeven! En veul leut ook. Maar dat komt allegaar nog! Nou mot ik er afscheien. Veul groeten van Trui en als altij gin horke minder van oewen t. a. v. DRE. EEN MAN OP HET DAK. Op het politiebureau in Den Bosch heerscht d e rust van 'n rustigen nacht. Totdat circa ti jvaalf uur de telefoon nerveus rinkelt en de a genten overeind vliegen, want een trillende ;em deelt mede, dat er ,,mannen op het dak" zijn. De politie de straat op richting Papen- hi jlst, waar de oude Casinoschouwburg het tc loneel van een lugubere wandaad schijnt te w orden. Kort daarna melden de agenten aan het hi >ofdbureau dat er inderdaad iets gaande is, m aar dat zij assistentie noodig hebben om het te rrein af te zetten. Een politiecolonne wordt in beweging gezet. Een geheele wijk wordt or. asingeld. Het net wordt nauwer en nauwer toegehaald. Tot eindelijk alleen het voor- m alige Casino nog af te speuren blijft. Maar da.t ligt in zoo ongunstige positie dat het le vensgevaarlrjk is zonder meer op dit onbe- kiinde terrein door te dringen. De zwakke za klantaams van de agenten sorteeren geen effect. Waarschuwingsschoten hebben geen re sultaat. Dan komt er een op het idee om de zoeklichten van de brandweer te requiree- reu, En kort daarna komt de zware auto met den Magyrisladder aangestoven en maakt halt en Front voor het Casino-inruste, maar nu vol levim. Felle lichtbundels zwiepen door het naohtelijk duister en tasten voorzichtig over deu ren en glaskappen, glijden over muren en lanjgs slaapkamervensters waar nerveuse be- woners met groote schrikoogen voor het raam ver schijnen. Eindelijk rusten de stralen op de fig uur van een jongen kerel, die lak heeft aan alio politie en brandweer vertoon. Agenten met de revolvers in de vuisten klauteren door dakgoten en langs ladders naar voren, be- siuipen den wreeden diefdie plotseling verdwijnt en via een dakgoot aan de achter- zijcle ontsnappen wil. Maar helaas komt hij in een tuintje terecht, waar bereids twee agen ten tusschen de struiken hadden post gevat en die nu het looze diefje in den nekvel grepen. Dat is het einde van het drama. De zoeklich ten trekken hun stralenbundels in. De brand- woer keert haastig huistoe. De agenten bren- gen het boefje weg. De belangstelling gaat naar bed. V AAKDELOOZE MUNTSTUKKEN ALS R1JKSDAALDERS UITGEGEVEN. Geraffineerde oplichters, vermoedelijk af- komstig uit Den Haag, hebben dezer dagen in Friesland hun operatieterrein gezocht en ge- tracht om buitenlandsche waardelooze munt- stukken om te zetten in goed Nederlandsch geld, meldt de N. R. Crt. Woensdag bezochten vier van deze heeren een boekhandelaar te Harlingen. Een van hen kocht eenige brief-kaarten, waarvoor hij den winkelier een rijksdaalder ter betaling aan- baod. De winkelier, die den bezoeker juist twee gulden terug gaf, ontdekte na het ver- trek der heeren, -dat hem niet een rijksdaalder, maar een waardeloos, aan de circulatie ont- tnokken, Belgisch vijf francs stuk ter hand was gesteld, dat de beeltenis van den over- leden koning Albert vertoonde. De boekhan delaar wist den kooper te achterhalen, die het geldstuk terug nam en de kaarten met Neder landsch geld betaalde. Enkele oogenblikken later werd in een sigarenwinkel te Harlingen door dezelfde bezoekers weer het waardelooze geldstuk in betaling gegeven en ook hier werd de ,,vergissing" door den winkelier op het laatste oogenblik ontdekt. De sigarenwinke- lier stelde, om herhaling te voorkomen, de politie met een en ander in kennis, die een nader onderzoek heeft ingesteld, waarbij bleek, dai de heeren in het dorp Zurig benzine had den gekocht, die, zonder dat de leverancier dit had bem-erkt, met een waardeloos geldstuk was betaald. Men vermoedt, dat de oplichters ook te Dokkum, waar dezer dagen valsche guldens in omloop zijn gebracht, hun slag hebben geslagen. De politie stelt een nader onderzoek in. WELKOM VREEMDELING. De stad Harlingen kreeg dezer dagen be- zoek van een zeilbootje, in welks mast de hakenkruisvlag woei. Toen het bootje aan den wal lag, zag mjsn, dat ook de kajuit met een hakenkruis versierd was. Het bootje was bemand met twee personen, Deensche journalisten, die op deze manier een reis om de wereld willen maken en ook Har lingen kwamen aandoen. Bij hun bezoek aan Duitschland waren de Deensche globetrotters blijkbaar zeer onder den indruk van het Duit- sche nationalisme gekomen. De Harlinger jongelingen, die spoedig aan de kade kwamen kijken naar het opgetakelde bootje, konden het maar moeilijk verdragen, dat men met zulke emblemen naar hun haven kwam, meldt het N. v. h. N. Zij scholden het tweetal uit en daagden de verre gasten uit tot een vechtpartij. Een der Denen, die ook niet mak was, nam de uitnoodiging aan en in min der dan geen tijd was er op de kade een vecht- partijtje aan den gang, waaraan de politie te pas moest komen. Spoedig daarna hebben de Denen hun zeil- tjes geheschen en zijn naar andere oorden ver- trokken. HOLLANDSCHE JONGENS IN SPANJE. De correspondent der N. R. Crt. te Zwolle schrijf t Nu uit verschillende plaatsen des lands be richten komen over ronselarij van jongens naar Spanje, zal er wellicht ook belansgstel- ling ijestaan voor de ervaringen van eenige jongelui, die niet geronseld zijn, maar geheel uit vrijen wil naar het land van den burger- oorlog zijn getrokken, zij het niet om te vech- ten, doch om er eventueel werk te vinden. Hun ervaringen, nl. dat men hen ook naar het front wilde zenden, mogen een waarschuwing inhouden voor degenen die nog meenen dat er in Spanje ander werk dan oorlog-voeren zou zijn te vinden. Het zijn de broers E. en H. Kraake te Zwolle die deze ervaringen hebben opgedaan, waarvan zij ons het een en ander hebben ver- teld. Vijf maanden geleden waren zij naar Spanje vertrokken, omdat zij hoopten daar werk te kunnen vinden. Wel hadden zij door tusschenkomst van een derde het geld voor den verren tocht ontvangen, maar geronseld waren zij niet. Via Amsterdam, Parijs en de Pyreneeen kwamen zij tenslotte (het laatste stuk werd te voet afgelegd) te Figueras, een plaatsje in Noord-iSpanje (Catalonie). Hier vandaan zijn de jongens met vertegen- woordigers van andere naties (er waren 52 verschillende nationaliteiten vertegenwoor- digd) naar Albacete gebracht, waar h-et depot voor de frontorganisatie der rggeeringstroepen gevestigd is. Daar zijn de jongens gekeurd en in uniform gestoken. H. Kraake, de jongste der broers, kwam tijdelijk in den wachtdienst, waarschijnlijk omdat hij eenigen tijd onder dokters behandeling is geweest. Zijn oudere broer werd direct geschikt voor het front ge- vonden, hetgeen door het stempel „Compagnie Renfurt" op zijn papieren bevestigd werd. Eerst is hij naar Renicusim gezonden om dienst te doen in de militaire magazijnen, waarop hij later weer in de kazerne te Alba cete terug kwam. Aangezien hij wel begreep, dat hij na niet te langen tijd toch naar het front zou worden gestuurd, beraamde hij met anderen een plan om te ontsnappen. Hij was ondergebracht bij de z.g. Duitsch gprekende groepen, waarbij hij (E. Kraake) als kamerwacht werd aangesteld. Hem danken de jongens het dat zij voorloopig te Albacete konden blijven, daar men door „ziekte" en andere voorwendsels er nogal eens in slaagde de Spanjaarden om den tuin te leiden. De onontwikkeldheid der Spanjaar den, die bijv. niet in staat waren de papieren te oontroleeren, was tevens een hulpmiddel om het front op een afstand te houden. Met zeven jongens werd tenslotte een ontvluchtingsplan ineen gezet, en hierbij waren de beide broers. Op Maandag 30 Augustus, den dag waarop de soldij wordt uitgekeerd, zou het geschieden. Des avonds waagden de jongens zich buiten de kazerne, waarop zij met een autobus tot Almanza reisden. Vandaar ging het te voet verd-er, waarbij men groote omzichtigheid in acht moest nemen, aangezien op ontvluchting de kogel staat. Men riep een auto aan en wist daarmede tenslotte Valencia te bereiken, waar de consul de jongens van burgerkleeren voor- zag en hen hielp verder naar Barcelona te komen. De consul daar zorgde er voor, dat ze met een Fransch schip naar Marseille konden varen, vanwaar ze naar het vaderland terug- keerden. Allen, uit Amsterdam, Zaandam, Arnhem, Haarlem en Zwolle, zijn ze weer thuis aangeland, na een avontuur dat hun niet gauw uit het geheugen zal gaan! VERDUISTERING. Een te Delft wonende 35-jarige administra- teur is dezer dagen aangehouden wegens ver- duistering van omstreeks 100, ten nadeele van een zijner klanten. Uit een ingesteld onderzoek is thans ge- bleken, dat de man nog meer op zijn geweten heeft. Drie jaar geleden. had hij zich dik in de schuld gewerkt -door hem toevertrouwde gelden te gebruiken. Om ,,de gaten te stop- pen"' bewoog hij een Delftenaar hem 1750 te leenen, van welk bedrag slechts f 600 is terug- betaald. Voorts heeft hij /300 van zijn klan ten gebruikt om zijn belasting te betalen. En tenslotte heeft hij op een valsche acte nog f 1300 aan gerestitueerde belastinggelden ont vangen en voor zich zelf gebruikt. De politie vermoedt, dat nog meer knoeierijen aan het licht -zullen komen en heeft den man voor den officier van justitie te 's-Gravenhage geleid. EEN GESLAA GDE PROGNOSE. Eenigen tijd geleden heeft de 23-jarige kan- toorbediende H. Vroomans te Goirle een lot gekocht in een z.g. voetbal-pool en wel van de Little Woods Footballpool of Liverpool. Hij vulde hierop de zes kolommetjes in, hetgeen hem in totaal |de somma van 36 cents kostte. Donderdagmiddag is de Continental manager van deze loterij, de heer Denny te Goirle ge- arriveerd, om hem mee te deelen, dat hij den hoofdprijs heeft gewonnen, welke ruim f 50.000 bedraagt. Vanavond zal den winnaar de cheque worden overhandigd, op uiteraard eenigszins feestelijke wijze. De heeren Vroo mans en Denny izijn n.l. Vrijdag naar Rotter dam gereisd, waar 's avonds in de dancing Pschorr de feestelijke overreiking zal geschie den, tijdens het daar te houden nachtfeest. PARFUM, WAAR EEN LUCHTJE AAN ZAT. De politie heeft den 24-jarigen koopman J. de V. aangehouden, die den laatsten tijd door de straten van Rotterdam liep te leuren met fleschjes parfum, althans met parfum- fleschjes, welke een lichtelijk gekleurde vloei- stof bevatten. De man liet zijn aanstaande klanten ruiken aan een klein fleschje, waaruit bedweimend zoete geuren opstegen. Daarna hield hij hun een gecapsuleerde flesch voor, waarin volgens het oog een gelijke substan tia zat. Voor deze flesch vroeg hij een be- hoorlijken prijs. Als men zulk een flesch kocht en thuis zijn neus vol wilde halen, bleek dat men bij den neus was genomen, want de flesch bevatte slechts gekleurd1 water. De man zal wegens oplichting worden vervolgd BRUTALE OPLICHTING. Een grossier in huishoudelijke artikelen aan het Monnikenpad te Amersfoort kreeg dezer dagen ibezoek van twee inwoners van Arnhem, die o.a. een partij hostels en zeem- lappen, ter waarde van ongeveer 75 gulden, bestelden. iZij verzochten den grossier, het bestelde, dat, zooals zij zeiden, voor een ziekenhuis be stemd was, in hun in de nabijheid staande auto te laden en alvast een kwitantie uit te schrijven. De winkelier vertrouwde de zaak niet en hij nam, alvorens zich met de beide koopers in hun auto naar het RjK. ziekenhuis te be- geven, letter en nummer van den wagen op. Bij het ziekenhuis gekomen, maakte een der heeren een praatje met de zuster en deel- de vervolgens den winkelier mede, dat nog even op de hoofd'zuster gewacht moest wor den. In dien tijd zou hij de auto even draaien. Toen de winkelier even uit den wagen stapte, werd hij plotseling opzij geduwd en voor dat hij goed en wel wist wat er aan de hand was, was de auto met goederen al verdwenen. De winkelier wendde zich dadelijk tot de politie met het resultaat, dat een der bedrijvers van deze brutale oplichting, de 35-jarige B. uit Arnhem, werd gearresteerd. De man is naar Amersfoort overgebracht De andere dader bevindt zich nog steeds op vrije voeten. De correspondent van het Handelsblad te Haarlem meldt, dat met de arrestatie van den 35-jarigen varensgezel, verdacht van ronse larij, de Haarlemsche politie een goeden slag heeft geslagen. Aanvankelijk heeft de man alles ontkend. Blijkbaar ziende, dat het bewijsmateriaal een te grooten omvang heeft aangenomen, heeft hij een volledige bekentenis afgelegd. Reeds is vast komen te staan, dat deze man in totaal 45 personen naar .Spanje heeft geronseld. Een en ander geschiedde, naar hij zelf heeft mede- gedeeld, op advies en door bemiddeling van het hoofdbestuur van de communistische partij Nederland. De man is Maandag aangehouden- naar aan- leiddng van het verhoor van den 19-jarigen jongeman die toen uit Spanje terugk-eerde en ook door hem was geronseld. V6<5r de jongen aan zijn ouders werd afgegeven, werd hij n.l. door de recherche verhoord, aan wie hij zijn aVonturen vertelde. Daaibij kwam vast te staan, dat de varensgezel den jongen had be- wogen naar Spanje te gaan en ook had hi; hem ertoe aangespoord, gebruik te maken van den naam en geboortedatum van zijn broer ten einde een bewijs van Nederlanderschap te verkrijgen. De jongen zou in Spanje een betrekking krijgen, maar al spoedig bleek, dat hij met zijn vriend (die nog niet is terug- gekeerd) bij de regeeringstroepen werd inge- deeld. Bij een poging tot deserteeren werden zij gearresteerd en weken lang opgesloten in een gevangenis. Door bemiddeling van den Neder- landschen consul te Barcelona gelukte het den jongen vrij te komen en naar Nederland terug te keeren. Naar aanleid-ing van dit verhaal arresteerde de politie een varensgezel, die reeds eerder van dergelijke duistere zaken verdacht was geweest, doch die men tot nog toe niets ten laste had kunnen leggen. Ook nu begon de man met alles te ontkennen, maar de politie beschikte over voldoende gegevens om den man in arrest te houden. Donderdag is hij opnieuw aan een streng verhoor onderworpen en het resultaat was een volledige bekentenis, waarbij wel is vast komen te staan, dat men met een gevaarlijk individu te maken heeft, die tal van jonge menschen naar de Spaan- sche loopgraven heeft gestuurd. Er zijn zelfs veel meer gevallen aan het licht gekomen, dan de .politie kon vermoeden. De man heeft nl. 42 gevallen van ronse larij bekend. Door zijn bemiddeling zijn naar Spanje vertrokken: 23 Haarlemmers. 7 inwo ners van Beverwijk, 9 Zaandammers, 2 in woners van Wormerveer en 1 jongen uit Ilpen- dam. Voor zoover de politie kan nagaan, zijn er van de 23 Haarlemmers tot nog toe slechts zes teruggekeerd. Wat er met de anderen is gebeurd, weet men niet. Van enkelen is bekend dat zij reeds zijn gesneuveld. In de meeste gevallen betreft het meerderjarige personen. Een der gesneuvel- den heeft, v66r hij vertrok, inlichtingen ge vraagd bij de politie, die hem ernstig waar- schuwde zich niet in een dergelijk avontuur te begeven. De jongen vertrok echter toch en is nooit teruggekeerd Voorts heeft de verdachte bij zijn verhoor bekend, dat hij werkte in opdracht van het hoofdbestuur van de communistische partij Nederland, die ook het geld verstrekte. Er bestond verder contact met een bureau te Parijs, waar de jongens eerst werden onder gebracht en vanwaar zij verder naar Spanje werden doorgestuurd. Hij wist zelf wel dat het steeds de bedoeling was, jongens te wer- ven voor de regeeringstroepen in Spanje, maar hij deed steeds voorkomen, alsof hij bemidde ling verleende bij het zoeken naar een betrek king. Ook verzweeg hij, dat de C.P.H. alles regelde. Wel moest hij soms naar Amsterdam am enkele zaken te regelen, doch toen sprak hij steeds over den ,,hoofdpersoon" die in Am sterdam woonde Natuurlijk is deze mededeeling over de be middeling van de C.P.N, geheel voor rekening van den verdachte. De politie zet het onder zoek met kracht voort. Het is te hopen, dat in deze duistere zaak geheel opheldering komt en „werkers achter de coulissen" hun verdien- de loon niet zullen ontgaan. TWEELINGEN LIEF EN LEED. De gezusters Sejvel in Weenen leverden in haar omgeving steeds de grootste moeilijk- heden op, omdat geen sterveling wist wie van haar Friedl en wie Ousti was. Op dit conto zondigden ze natuurlijk naar hartelust, want het was immers zoo geweldig gemakkelijk buiten schot te blijven. Elke kla-cht liep dood tegen de onoplosbare vraag: Wie van de twee is de schuldige? Ze leken zoo precies op elkaar, dat ook de wetenschap zich met haar ging bemoeien en daarmee is eigenlijk haar carrifere als de beroemde tweelingzusters be gonnen. In het Anthropologisch Instituut der Ween- sche universiteit onderzoekt men al sin-ds jaren zeer nauWkeurig tweelingen; de biologie der erfelijkheid verwacht namelijk van dezen tak der wetenschap belangrijke ophelderingen. Geleerden van internationalen naam werken er en voor een forum van vijf professoren werden op een goeden dag de gezusters Sejvel plechtig uitgenoodigd. Ze verschenen, gelrjk steeds, volkomen hetzelfde gekleed. Zonder een woord te zeggen zaten de vijf hooggeleer- den de beide jongedames aan te kijken. Hoofd- schudden al's teeken van verwondering was de eenige ,,meeningsuiting." Plotseling stond een der professoren op, schrijft het Vad., en stapte op ide gezusters af. Met een gemompelde verontschuldiging schoof hij haastig bij beiden de haren achter de ooren terug. Wat had hij ontdekt De tweelingzusters vermoedden niet, dat op dit oogenblik de wetenschap een ergen schok kreeg. Een oude stelling was omvergeworpen Tot dusver bestond het dogma, dat de vor- ming der oorschelp bij niet twee menschen dezelfde was, een leerstelling, waarvan voor- al criminalisten profijt trokken. In bevelen tot inhechtenisneming speelde de laatste jaren de beschrijving van de oorschelpen steeds 'n belangrijke rol. Daar was geen verwisseling bij mogelijk, want gelijkheid van vorm gold als absoluut uitgesloten. Het „werk" der tweelingen was evenwel nog niet voltooid. De beide meisjes werden nu .gemeten, obderzocht, getest, gewogen en ondergingen alle maar dsnkbaar mogelijke meetmethoden. Steeds liep het uit op een al- geheele overeenstemming van alle details. Friedl bijvoorbeeld heeft een linkervoet, welke twee millimeter langer is dan haar rechter- voet. Gusti eveneens. Toen tenslotte vingerafdrukken werden ge nomen, ondervond men weer een sensatie en dat was nog de grootste der twee. Ook de vingerafdrukken waren volkomen identiek! Onder millioenen en millioenen vingerafdruk ken, welke volgens een exact wetenschappe- lijk schema onderzocht en vergeleken worden, viel tot dusver nog nimmer een dergelijke ge lijkheid te ontdekken als bij de gezusters Sej vel. Het ongeloofelijke daarvan is namelijk, dat de afdrukken van alle tien vingers van karakter volkomen identiek zijn. Het raadsel van de beide jongedames was zoo interessant, dat ze voile vijf jaren elke maand in het Anthropologisch Instituut on derzocht werden. Ze kregen ook een prijs als de meest van wezen gelijke tweelingen en overal waar ernstig tweelingonderzoek ver- richt wordt, verschijnt nu de naam Sejvel. Het was een kostelijke grap toen de beide zusters, die tegelijk het chauffeursexamen in Weenen aflegden, voor den politiedokter ter onderzoek verschenen. Eerst werd Gusti bin- nengeroepen. De dokter sehreef nauwkeurig de =resultaten van het onderzoek in en riep toen de andere zuster. Toen ze verscheen, zei hijNeen, juffrouw, uw zuster moet komen. U -bent al klaar. Ik ben de zuster, ant- woordde Friedl glimlachend. Maar de politie dokter geloofde er geen woord van. Eerst toen de twee naast elkaar voor hem stonden, liet hij zich overtuigen, dat er een gelijkenis bestaat, welke al wat er tot nog toe vertoond was, overtreft. En toch bestaat er een verschil tusschen de beroemde Weensche tweelingzusters. Een zeer ,,markant" verschil zelfs. En de wetenschap heeft het ook geregistreerd: Gusti Sejvel is namelijk vijf milimeter langer dan haar zuster Friedl.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 6