Het koninklijk bezoek aan Zeeland. Kerknieuws. Sport Gemengde Berichten D. K ROODHUYZEN Ca kv. MAKELAARS »iw no- HOEK. BIERVLIET. Van onze Adverteerders Het 40-jarig Jubileum van de Chr. School te Driewegen. DE ZAAK VAN HET BLAUWE ZAND. ZWEMMEN. RECHTSZAKEN. ONTVLUOHTENDE ARRESTANT ONDER EEN AUTO. SUIKEfi RUBBER - KOPEK par contract Amstordamtche UqutdaBokai N.V. uea (OKa. out u*» <ui wmaauw 3mo*h unwoot. an »OM.e*e»oo mmmm. ma Agent L. Sandee Nieuwdorp. Tel. 24 (Ingez. Med.) EEN AANWINST VOOR I>E ZEEUWSCHE LUOHTVAAKT. De burgemeester van Vlissingen, de heer A. Smit (directeur van de N.V. De Schelde), het Nationale Luchtvaartfonds, de K.L.M., de N.V. Kon. Mij. De Schelde, het Nederlandsch Instituut voor Zweefvliegen, eenige particu- lieren in Zeeland en de leden van de Walcher- sche zweefvliegclub hebben totaal f 4000 bij elkaar gebracht. Voor dit bedrag heeft men een twee-persoons Klemm-vliegtuig (een laag- dekker met 100 P.K. motor) in Engeland ge- kocht. De heer Tj. Visser, uit Vlissingen, heeft het vliegtuig Vrijdagmiddag uit Cardiff ge- haald en het via Heston naar Vlissingen ge- vlogen. Het vliegtuig zal onder auspicien van de Zeeuwsche Vereeniging voor Luchtvaart wor- den geexploiteerd en ter beschikking worden gesteld van de zweefvliegclulb Walcheren en van bezitters van een motorbrevet. Daar de laatsten nu de reis naar Ypeniburg niet meer behoeven te doen en de vliegtuigafdeeling van de N.V. Kon. Mij. De Schelde medewerking bij het onderhoud heeft toegezegd, kunnen de sportvliegers voortaan op vrij goedkoope wijze hun vliegwaardigheid onderhouden. Voor bloem en kind. In den loop van de volgende week zal alhier in de openbare school een tentoonstelling worden gehouden van bloemen, die de kinde- ren in den voorzomer ter verdere verzorging door hunzelf mee naar huis hebben gekregen. Aangezien dit de eerste maal is dat een dusdanige tentoonstelling in deze gemeente wordt gehouden, en deze dus uit den aard der zaak eenvoudig zijn zal, is aan het publiek verzocht zoo mogelijk ter opluistering planten in te zenden. Aan een en ander zal een wed- strijd worden verbonden. Wij twijfelen niet of ieder zal willen mede- werken aan het initiatief van het personeel der openbare school teneinde de liefde van het kind voor planten en bloemen aan te wak- keren en hen hierdoor in hun vrije uren een aangename en hoogst nuttige bezigheid bij te brengen. Gevonden voorwerpen. Bij den gemeente-veldwachter alhier zijn inlichtingen te bekomen betreffende de navol- gende gevonden voorwerpen: Knipmes in etui; glassnijder; schroeven- draaier; twee belastingmerken; roode meisjesmuts; portemonnaie met inhoud; meisrjessjaal. Rechthebbenden vervoegen zich aldaar. Tentoonstelling en Festival. De Maatschappij tot bevordering van Ooft- en Tuinbouw houdt dit jaar haar groote show van Zaterdag tot en met Maandag te Biervliet en heeft dit op grootsche wijze aangepakt. Zooals bekend staat de Ooft- en Tuinbouw in het Westelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen op zeer hoogen trap en de hier voortgebrachte producten kunnen glansrijk den toets van vergelijking met de ooft- en tuinbouwcentra in ons land doorstaan. De inzendingen op deze tentoonstellingen wekken dan ook steeds de groote bewondering op van de vele bezoe- Men hoeft waarlijk niet naar het buitenland te gaan om de prachtvolle inzendingen op dergelijke tentoonstelling te gaan bewonderen. Hier in het centrum van Zeeuwsch-Vlaan deren in de naaste omgeving, is werkelijk lets touitengewoons te aanschouwen en men kan niet voldoende de bewoners van Zeeuwsch- Vlaanderen opwekken om deze tentoonstelling te gaan bewonderen. Inderdaad zoekt toen in den vreemde niet, wat het eigen land U biedt. Zaterdagmiddag zal een extra tram, die te Axel om 2 uur vertrekt, te Zaamslag om 2.17, te Ter Neuzen om 2.38, te Hoek om 2.50, met aansluitmgen te Philippine en te Pyramids, de bezoekers in de gelegenheid stellen om op goedkoope en eenvoudige wijze een bezoek aan Biervliet te brengen, terwijl er volop gelegenheid is om de fraaie tentoonstelling te bezoeken, de plaats hebbende optocht te aanschouwen en de avondconcerten ±e beluis- teren, vooraleer men den t-erugtocht behoe te aanvaarden. Zondag zal er een groot festival plaats hebben, waaraan niet minder dan 10 geze - schappen deelnemen, terwijl Maandag behalve verschillende zanguitvoeringen de bekende stafmuziek van het 6e Regiment Infantene te Breda zal concerteeren. Biervliet zal dan wel in het teeken der belangstelling staan. Voortdurend mogen wij in deze rubriek constateeren, dat onze adverteerders hetzq m meer of mindere mate voortgaan hun paniden te vergrooten of te verfraaien. Zoo is thans de winkel van den heer R. Platteeuiw weer uit- gebreid moeten worden, tengevolge waarvan het lichtvraagstuk onder het oog moest wor den gezien. Dit nu is op heel eenvoudige en toch op in de omgeving passende wijze ver- kregeni geworden door het aanwenden van glazen bouwsteenen, zulks zoowel in den ach- tergevel als in het plafond, waardoor in de ge- heele diepte van den winkel over voldoende daglicht kan worden beschikt. Gisteren was het een blijde dag voor bestuur, personeel en leerlingen met ouders en belangstellenden van de Chr. school, ja men kan wel zeggen van de heele buurtschap Driewegen, want, naar we hoorden wordt deze school bezocht door ongeveer alle prote- stantsche kinderen van Driewegen en om geving. En er was zeker reden tot blijdschap. De school bestond 40 jaar en men meende dit niet onopgemerkt te moeten laten passeeren, doch een herdenkingsavond te organiseeren. Toen we de school betraden, bood deze een recht feestelijken aanblik door de mooie ver- siering en de van verschillende zijden gezon- den Ibloemen, en was ze reeds geheel gevuld met een opgewekt gezelschap kinderen, ouders,. belangstellenden en afgevaardigden, o.m. de Edelachbb. heer burgemeester Mr P. Tellegen en Wethouder D. Scheele Azn. De voorzitter der vereeniging, de heer P. Bakker, opende nadat gezongen was Ps. 75 1, de bijeenkomst met gebed en sprak daarna een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen, in het bijzonder tot Burg, en Weth. Spr. noemde deze dag een blijde dag, nu wij tweemaal mochten vergaderen, 's mid'dags met de kinderen en thans met de ouderen en kinderen. Hij zag in het groove getal afgevaardigdlen het bewijs van hartelijk medeleven met het wel en wee dezer school. In 't bijzonder wees spr. op het niet genoeg te waardeeren voorrecht, dat op bijeenkom- sten als deze de overheid zich doet vertegen- woordigen. We hebben dat anders gekend, doch de Heere heeft ons ruimte gemaakt en spreker spoorde de ouders aan die ruimte te waardeeren en de school in hun gebed en offervaardigheid te blijven gedenken. Hierna verkreeg het woord de secretaris der vereeniging, de heer J. Huijssen-Dieleman, die in een keuriig verzorgd verslag de weder- waardigheden der schoolvereeniging vanaf de oprichting tot op het oogenblik memoreerde. Veel strijd is er gastredlen, veel financieele opofferingen zijn getroost, tijden van glorie zijn er geweest, doch ook momenten van in- zinking, doch steeds was er een kern die het hoofd koel en het hart warm hield voor het Chr. onderwijs. Dit verslag werd door een pauze onder- broken, waama de ESdelachtbare heer Mr. Tellegen nam ens Burg, en Weth. zijn dank uitsprak voor de ontvangen uitnoodiging tot bijWoning van dit feest. Het gemeentebestuur is zeide spreker ten voile overtuigd van den grooten zegen die er uitgaat van het Chr. onderwijs, waardoor de ouders hunne bij den doop afgelegde belofte kunnen nakomen. Hij hoopt dat God het Bestuur en het per soneel nog vele jaren de kracht moge schen- ken om het Chr. onderwijs te Driewegen te dienen. IHierna werd onder leiding van de onder- wijzeres, mej. Koster, door een groep meisjes een aandige lintmanoeuvre vertoond, die met de nationale kleuren en» oranje, er wezen mocht en dan ook een daveremd applaus oogstte. Alsnu vervoligde de secretaris zijn verslag, hetgeen hij besloot met te resumeeren, dat God naast droefheid veel stof tot danken had gegeven en hij hoopte, dat de Chr. school moge bloeien tot heil van de kinderen en tot zegen van die omgeving. Verschillende schriftelijke en telegrafische gelukwenschen, o.a. een telegram van den In- speeteur van het Onderwijs, werden nu voor- gelezen, waama weer een aardige voordracht volgde, waarin een groep jongens het bestuur op recht leuke wijze „onder handen" nam. Dan volgde een toepasselijke bede door jon gens en meisjes. Ds. G. W. van Houte, hiema het woord ver- krijgendle, sprak namens den raad der Geref. Kerk van Ter Neuzen, hartelijke woorden van meeleven. De omstandigheden waarin we leven zeide spreker dringen ons tot bezinning, wanneer we zian naar andere landen, waar de Staat beslag legt op het onderwijs en men moet Ibuigen voor de Staats- almacht. Iin ons vaderland bezitten we een vrijheid die ons verlegen moet maken, we hebben scholen waaraan we onze kinderen met gerustheid durven toevertrouwen, waar- voor we niet danktoaar genoeg kunnen zijn en hoewel wij! niet laag mogen neerzien op die openbare scholen waar men bijtoelsche ge- schiedends vertelt, toch is dat heel iets an ders dan de Chr. school, waar ailes onder- geschikt wordt gemaakt aan die eere Gods. Wanneer wij roemen, mag dat alleen zijn een roemen in den Heere, want, vervolgt spreker, terugzien op de afgelegde 40 jaren is tevens terugzien op 40 jaar zondigen, doch wij weten ook bij Wien verzoening voor de zonden is ,te vinden en van Wien de kracht mag ver- wacht worden om voort te artoeiden. De heer J. Hamelink, oudterling, bracht hiema in dichtmlaat namens den Ned. Herv. Kerkeraad de beste wenschen voor de school vereeniging over. De heer M. van der Gouwe bracht namens de Vereeniging voor Chr. onderwijs en de heer H. Heersama namens de Mulo-school goede wenschen voor de vereeniging over. De heer Jac. Huijssen vertolkte in een kem- achtig woord! de gevoelens van dank die de oud-leerlingen der school bezialt, hetgeen ver- tolkt werd in de aanbieding van een fraaie boekenkast, waarvoor het hoofd der school, de heer Eelderink, hartelijk dankte. De voordracht ,,De 5 zintuigen", hiema op- gevoerd, oogstte evieneens veel bijVal. De heer J. de Bruijne M!z., die met den eveneens aanwezigen heer S. van Hoeve tot de oprichters behoorde, feliciteerde de ver eeniging van harte met deze herdenking en deed hiema enkele ,,onthullingen" uit den opTichtingstijd, die soms de lachspieren in beweging brachten. Hij besloot met die beste wenschen voor de toekomst der school. Hiema weer eenige voordrachten, o.a. een laatste schoolmiddag voor de vacantie en een groet door Japansche meisjes, benevens het „Dooft, looft nu aller Heeren Heer", met eenige variatie op dit feest. De heer J. van Drongelen bood namens de afdeeling van den Ned. Chr. Landarbeiders- bond de vereeniging een voorzittershamer aan. De voorzitter zal dus in het vervolg nogal kunnen „hameren", want ook de leer lingen hadden een dergelijk cadeau aange- boden. Alsnu betrad het podium het oud-hoofd der school de heer J. C. Jansen, die met applaus werd begroet. Waar de geschiedenis dezer school tevens een groot deel van sprekers leven is, kon deze vanzelf daarover veel mededeelen. Vredemakers zegt spreker ontmoeten op hun weg vaak ruiziemakers en mbchten we spreken van Rehoboth, ook werd kenmis gemaakt met Ezek en Sidna. Spreker bracht in herinnering den onver- moeiden ijver van de heeren Koelmans en Van Vliet, die onversaagd op de bres1 hebben gestaan voor de belangen van het Chr. onder wijs. Ook gedacht hij met grooten dank aan het werk van het oud-bestuurslid den heer J. de Bruijne Mlz. De voorzitter bracht aan het eind der ver- gadering alien hartelijk dank voor hetgeen zij tot het welslagen van dit feest hebben bijgedragen'en voor de groote belangstelling op dezen avond ondervonden. De heer J. C. Jansen sloot hiema de bijeen komst met dankgebed. Op verzoek van den heer J. de Bruijne Mz. werd nog gezongen Ps. 72 11. Ter aanvulling van ons verslag in het vorig nummer omtrent het bezoek van H.M. de Koningin aan Zeeland, dat aanleiding was voor ontplooiing van groote geestdrift der bevol- king, die zoowel naar Walsoorden en Hulst als naar Middelburg toog, om de Vorstin toe te juichen en aanhankelijkheid te betuigen, zij nog vermeld, dat ook de ouden van dagen uit het Rusthuis „Scheldeoord" alhier per auto bus naar Walsoorden zijn gereisd om H.M. de Koningin te kunnen zien en toe te juichen. En naar wij vernamen waren de oudjes ver- rukt. Het was voor de reis mooi weer, het- geen op zichzelf al een genot is, maar ze kregen bovendien te Walsoorden een mooi plaatsje om de Koningin van den steiger te zien komen, waarbij een deel hunner plaats had genomen vdbr de autobus en ook oudjes in de bus waren blijven zitten, waarbij ze dus ook een mooie kijkplaats hadden. Ook de ouden van dagen van Kloosterzand-e waren naar Walsoorden gereisd met hetzelfde doel. Ook te Middelburg werden de ouden van dagen niet vergeten. Toen we daar op den Dam kwamen om onze taak aan te vangen, hadden daar op een voor hen beschikbaar gesteld deel van het grasveld schuin achter het te onthullen standbeeld een aantal ouden van dagen reeds plaats genomen en werden met rijtuigen nog meerderen aan- gevoerd. Ons doel was toen een wandeling te maken langs de opgestelde vereenigingen. We trof- fen al spoedig onze stad- en gewestgenooten aan, die waren opgesteld op de Rotterdamsche kade van af de Molstraat. Al stonden ze be braden in de zon, dit had blijkbaar geen on- gunstigen invloed op de stemming, die was van vroolijken, opgewekten aard. En het was, tot aan de melkfabriek op de Tramsingel een lange wandeling, die steeds hetzelfde beeld vertoonde: vroolijke, in blijde afwachting verkeerende menschen, waarvan bij een aantal corporaties van Middelburg en naaste omgeving de jeugd ook een zeer groot •bestanddeel uitmaakte. Bij het eindpunt kwamen ook wij in afwach ting. Niet lang werd het geduld op de proef gesteld. Volgens het programma zeer op tijd naderde de koninklijke stoet en reed H.M. met gevolg langs de opgestelde, juichende menigte naar den Dam, waar, zooals wij hebben ge- meld, Zij na de ontvangst, op het daarvoor ingerichte podium plaats nam, met Haar ge volg en de plaatselijke autoriteiten. De zang van het dameskoor. Reeds aanstonds bij den inzet van het plech- tige „Wilt heden nu treden" door het uit zangeressen van een aantal Zeeuwsche ge- meenten gevormd dameskoor van ongeveer 400 zangeressen, onder leiding van den heer A. Bosdijk, werden wij getroffen door de bij zonder welluidende klank van dit koor. Trouwens, dit moet niet verwonderen, als we in aanmerking nemen, dat natuurlijk iedere gemeente zijn beste krachten heeft gezonden. Ook in het later uitgevoerde „In Memoriam H.M. Koningin Emma" woorden en muziek van den heer Bosdijk, dat met begeleiding van het flinke strijkorkest werd uitgevoerd, kwam dit bijzonder uit. Deze zanguitvoering ver- hoogde den indruk van deze plechtigheid bijzonder. Zooals gemeld, noodigde de Commissaris der Koningin H. M. de Koningin uit, het monu ment te onthullen. Alvorens daartoe over te gaan, hield H. M. de Koningin een toespraak, die ter plaatse waar de pers stond niet was te volgen. Aan de welwillendheid van den particulier secre taris van H. M. de Koningin is het te danken, dat wij later over den inhoud dier toespraak konden beschiKken. H. M. sprak als volgt: Mijnheer de Commissaris! Gaarne geef ik gevolg aan Uwe uitnoodi ging, dit monument thans te onthullen. Met gevoelens van dankbaarheid sta ik hier jegens de bevolking van geheel Zeeland, die op zoo treffende wijze eendrachtig uiting geeft aan hare aanhankelijkheid en liefde jegens mijne geliefde Moeder door de oprich ting in haar midden van Hare beeltenis in deze oude hoofdstad en door de aanwezigheid van zoo velen bij deze plechtigheid. Hartelijk en Moederlijk heeft Zij ook steeds met de Zeeuwen meegeleefd in hun lief en leed. Het feit, dat Zij een plaats inneemt in hun harten, heeft ongetwijfeld bijgedragen tot Haar levensblijdschap. Al hetgeen Zij ons gaf, hebben wij bij yoortduring steeds noodig. Zij en Haar arbeid, leve voort in heden en toekomst. En nu kwam het groote oogenblik: de ont- hulling van het standbeeld. Ieder voelde de plechtigheid van dit oogenblik, en aller aan- dacht was gespannen, naar de verrichtingen der 6 dames die de banen van het doek, dat het standbeeld omhulden, twee aan twee achtereenvolgens opnamen en achterwaarts brachten. Eerst de achterste, vervolgens de zijbanen en ten laatste de voorste; waama ook de mast die deze doeken ophield werd gestre- ken. En daar zagen we Haar voor ons zitten, de beeltenis van de onvergetelijke Koningin- Moeder, Koningin Emma, die door Haar leven en werken in Nederland Haar leven onuit- wisbaar met de geschiedenis van ons volk van ons land, heeft saamgevlochten. En we dachten ons in de gevoelens van de Dochter, die aldus het beeld Harer Moeder voor oogen zag komen. En het trof H. M. de Koningin ook bijzon der, spontaan klonk het uit Haar mond, alleen verstaanbaar voor de naaste omgeving, doch door de microfoon in Haar nabijheid ook even daar buiten: „Wat is dat mooi! En wat werd dat mooi onthuld!Kom, laten we eens gaan kijken". Toen schreed Zij met den Commissaris der Koningin en enkele anderen naar het monu ment, legde er bloemen op en bezichtigde het vervolgens met zeer groote belangstelling aan alle. zijden. Na H.M. legde de Commissaris een bloem- stuk namens de provincie, en de burgemeester van Middelburg naftiens die gemeente. Daarna volgden nog 77 anderen dit voorbeeld. Daaronder was ook een krans ,,uit eerbie dige herinnering" van ,,de Ter Neuzensche vereenigingen" met het wapen van Ter Neuzen, dat werd neergelegd door den heer M. P. Harte. Voorts zagen we onder hen die een krans neerlegden den heer W. A. den Boggende, namens de Chr. Oranjevereeniging te Axel, de heer A. P. Esselbrugge, namens de zang- vereeniging ,;Orelio", mej. M. van Luik, namens de zangvereeniging ,,Asaf" en Mientje de Kraker namens het Kinderkoor van .Asaf", alien te Axel, terwijl de heer M. Bakker te Zaamslag een bloemstuk neerlegde namens het Roode Kruis. Onder die kransleggingen, welke geruimen tijd in beslagnamen, voerde het stedelijk mu ziekkorps koraalmuziek uit. Laatste kranslegger was de heer De Graaf, voorzitter van het Middelburgsch comite. H. M. deed zich toen voorstellen den beeld- houwer die het monument vervaardigde, den heer Etienne, en den heer Bosdijk, den leider van de zanguitvoering. Aan den beeldhouwer verzekerde H. M. dat Zij de gelijkenis van het beeld goed getroffen vond, en aan den heer Bosdijk, dat Zij de liederen mooi en knap getoonzet vond, terwijl Zij het op hoogen prijs stelde, dat de meisjes uit heel de provincie hieraan hadden deel- genomen. Aan den heer De Graaf betuigde Zij Hare tevredenheid over de organisatie. Hierna werden de auto's weer bestegen en opnieuw langs de juichende menigte, die nu ter andere plaatse stond opgesteld, gereden, naar het station, waar een der wachtkamers als ontrvangst-salon was ingericht. H. M. onderhield Zich hier nog eenigen tijd met de Commissaris der Koningin, en den bur gemeester, en bracht dank aan den Commis- stiris vin politie over de getroffen politie- maatregelen, waardoor alles zoo'n goed ver- loop had. Ook nadat H. M. in den Koninklijken trein, die op het perron gereed stond, had plaats genomen, onderhield Zij zich nog eenigen tijd over het neergeschoven raam van het rijtuig met den Commissaris der Koningin en trok Zich daarna terug, om te 4.50 toen het sein voor de afrit was gegeven, voor het raam te verschijnen en buigend afscheid te nemen van de op het perron aanwezigen. H. M. was op weg naar Het Loo. Inmiddels had op den Dam het zangkoor nog gezongen ,,Ons Zeeland" en het derde cou plet van het Zeeuwsch Volkslied, waarna het defile der vereenigingen langs het monument was aangevangen. Dit duurde geruimen tijd. Er moesten ook niet minder dan 14.000 pas seeren. Het defil§ nam 5 kwartier in beslag. Toen werd een deel van den Dam vddr de beurs vrijgemaakt en Verd een herhaling gegeven van de gezongen liederen, waarbij door Polygoon alles op de geluidsfilm werd vastgelegd. Duizenden, waren toen in de gele genheid van deze mooie zanguitvoering te genieten. Vervolgens begon de wandeling van belang stellenden langs het monument. En zoo werd het tijd om aan de terugreis te gaan denken. Een mooi moment was nog waar te nemen aan de Loskade, waar de Prov. motorveerboot lag gemeerd, voor het vervoer van de Vlis- singsclie vereenigingen, die het massavervoer van een 1500 personen op deze wijze hadden opgelost. Toen deze boot terugvoer, met de massa feestgangers aan boord, die zich boven dien amuseerden op de muziek van een piere- ment op het dek en een op het bovendek, bood deze een bijzonder feestelijken aanblik. Te 8 uur voer het stoomschip „De Schelde" af met het grootste deel der bezoekers uit Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Men deed het des avonds op 't gemak want 't was ongeveer 11 uur toen we op de haven kwamen. Er heerschte eehter aan boord een gezellige stemming, en alien v/aren het er over eens, dat het een mooien dag is geweest. De deelnemers uit Zaamslag en Axel vonden de trein van de Z.V.T.M. gereed, am hen naar hum woonstede te vervoeren. De belangstelling bij het monument. Het is gisteren den geheelen dag druk ge weest met belangstellenden bij het monument voor de Koningim-Moeder en ddt is te begrij- pen. Minder goed is het te begrijpen, dat de politieagent, die bij het monument dienst doet, steeds moet waarschuwen, dat men niet op den grasrand mag loopeni, of nog erger, op het muurtje. Gelukkig begrijpen de meeste menschen dit wel uit zich zelf, maar een deel van de belangstellenden sohijmen nog niet vol- komeni te begrijpen, hoe men het geheel in on- geschonden toestand moet houden. Intusschen hebben wij nog slechts van een enkelen nurks gehoord, die aanmerking heeft op het ge- wrochte. Bijna ieder spreekt van een bijzonder mooi monument en het is hier wel de plaats mede te deelen, dat een lakei van de Ko ningin Maandag tegen ons zeide: .Mijnheer, wat is dat mooi, wat lijkt dat beeld goed". Ons antwoord was: »,Gij kunt dat zeker beter beoordeelen dan wij, gij hebt H.M. zoo van dicht bij' gekend''. Nu wiji toch even tot Maandag zijn terug- gekeerd, willen wij nog melding maken van het feit, dat de ouden van dagen terzijde van het monument speciale plaatsen hadden ge kregen. Bijzonder goed doet het monument het ook als het ibeschenen wordt door het schijnsel van autolantaams of dergelijke. Gisteren heeft de beer Etienne aan de aoh- terzijde de herinnering aan de onthulling inge- beiteld. Verdachte betoogde, dat het niet in zijn bedoeling had gelegen, opzettelijk te knoeien, daar dit bij de kleine hoeveelheden melk, welke hij afleverde, niet loomend was. De kantonrechter legde den knoeier ditmaal een hechtenisstraf van drie weken op. Naar de „Tijd" verneemt, zullen Ir. A. Mus- sert en P. Melchers, in verband met den ,,aan- slag op het Blauwe Zand", op Donderdag 30 September a.s. te Amsterdam voor den rechter moeten verschijnen. De derde man in deze zaak, Bunning genaamd, staat Donderdag 16 September voor de rechtbank terecht. Zooals men weet, ontstonden er op 14 Mei tijdens een bezoek van Ir. Mussert aan eenige N.S.B.-ers op het Blauwe Zand, moeilijkheden, die door de N.S.B. betiteld werden als ,,aan- slag op het leven van den leider". Ir. Mussert zou gemolesteerd zijn en slechts met behulp van een rijzweep en een revolver hebben kunnen ontvluchten. Den volgenden dag dus nog vddr de ver- kiezingen diende Ir. Mussert een aanklacht in, waarna ook P. Melchers, de man, die met de zweep van den N.S.B.-leider bedreigd was, zich tot de justitie wendde. Na een grondig onderzoek werd zoowel tegen Ir: Mussert als tegen Melchers een strafvervolging ingesteld, terwijl intusschen een derde man, Bunning genaamd, die met steenen had gegooid, wegens openlijke gfiweld- pleging, werd gearresteerd. Deze Bunning, die nog steeds gedetineerd is, zal nu op Donderdag 16 September voor de Amsterdamsche Rechtbank verschijnen. ZEEBAD SCHELDE". Hoewel het badseizoen, dank zij het buiten- gewoon fraaie weder, nog onverminderd blijft voortduren, besloot de directie van het Zeebad Schelde", zooals uit de advertentie in ons vorig nummer bleek, mede door het succes van de vroeger plaats gehad hebbende wed- strijden, alsnog een feestelijke avondwedstrijd te moeten organiseeren en was hiervoor het gedeelte van het zwembad waarin deze onder- linge wedstrijden zou plaats hebben, feeste- lijk met lampions verlicht hetgeen een heel prettige versierimg bleek te zijn, die verhoogd door haar weerschijn in het water een feeste lijke stemming er in bracht, waarbij het draaiorgel zich op verdienstelijke wijze aan- sloot. Een moeilijk vraagstuk bleek te zijn om, toen de avond aanbrak, de over het water gespannen lampions te ontsteken. Wij gelooven niet, dat hiervoor een prijs is uitge- reikt geworden, doch zoo dit het geval mocht zijn geweest dan heeft mej. K. van Fraaijen- hoven zonder twijfel den eersten prijs verdiend, door haar krachtig volhouden om haar afdee ling lampions te doen ontbranden. Telkenmale ontglipte, bij haar pogen om de kaarsjes te ontsteken, het wankelbare vlotje aan haar voeten en evenveel malen ging zij met een gilletje kopje onder daarbij kans ziende het brandende kaarsje boven water te houden. Een applaus van de vele bezoekers, die haar dapper strijden voor de beide elemen- ten, water en vuur, volgden was haar beloo- ning. De nummers tonnetjezwemmen, spriet- loopen en koek happen werden door de talrijke bezoekers met belangstelling gevolgd en telkens klonk een gejuich van de belangstel lenden niet alleen wanneer de candidaten er in slaagden hun doel te bereiken, maar meer nog wanneer dit niet lukte. Ook de bruiloftsstoet, die in haar geheel te water geraakte bood alien veel genot. Jammer dat het wateroppervlak zelve niet voldoende kon verlicht worden, waardoor nog veel aan de bezoekers ontging, doch dit zal zonder twijfel wel verholpen worden bij een volgend avondfeest in het eerstvolgend bad seizoen. GEREF. GEMEENTE. Ds. J. R. van Oordt, predikant bij de Geref. Gemeente te Zeist, hoopt op 22 Sept. a.s. te herdenken, dat hij 40 jaar geleden te Char- lois in het ambt werd bevestigd. Hij diende daarna de gemeenten te Ter Neuzen, Middel burg, Ridderkerk en Zeist. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van Dinsdag 7 Sept. 1937. De volgende vonnissen werden uitgesproken Ch. V., oud 54 j., werkman te Uzendijke, is wegens bedriegelijke bankbreuk, veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf. A. F. E. C. R., oud 28 j., bouwkundig teeke- naar, zonder vaste woonplaats, gedetineerd, is wegens oplichting veroordeeld tot 10 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voor- arrest, waaronder 6 maanden gevangenisstraf voorw. proef tijd 3 jaar en bijzondere voor- waarde. DE VERDUISTERING BIJ DE GEREF. KERK TE ASSEN. De rechtbank te Assen deed uitspraak in de zaiak tegen A. W. B., gewezen boekhouder- diaken van de Geref. Kerk te Assen en pen- ningmeester van de vereeniging tot instand- houding van het militair tehuis. B. had in deze functies resp. 1890 en 456 verduisterd in het tijdvak Jariuari 1936 tot Maart 1937. De rechtbank veroordeelde hem tot 8 maan den gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezicht stelling van een reclassee- ringsvereeniging. De eisch luidde 8 maanden gevangenisstraf. MELKKNOEIER VEROORDEELD. Voor den kantonrechter te Alphen a.d. Rijn heeft terechtgestaan de melkhandelaar T. A. R. uit Boskoop, die zich reeds herhaaldelijk wegens warenvervalsching moest verantwoor- den. Wegens het in voorraad hebben van margarine met zetmeel werd R. in April ver oordeeld tot een principale hechtenisstraf van twee weken. Thans stond hij terecht, omdat hij eenige hoeveelheden melk in zijn winkel voorradig had gehad, waarin zich 10 tot 30 water bevond. De ambtenaar van het O. M. merkte in zijn requisitoir op, dat de verdachte thans record- houder is op het gebied van warenverval sching in het kanton Alphen a.d. Rijn. De vorige maal was hij om in sportterminolo- gie voort te gaan nog slechts een goede tweede, doch thans staat hij als nummer e<5n op de ranglijst. De ambtenaar achtte het te betreuren, dat er geen wet is, welke aarts- knoeiers als dezen eenvoudig verbiedt hun vak verder uit te oefenen. Hooge boeten noch hechtenisstraffen schijnen te helpen. Een andere straf is nu eenmaal niet mogelijk. Een maand hechtenis werd nu geeischt. Dezer dagen zijn te Amersfoort drie perso nen gearresteerd, die verdacht werden van een groote aantal inbraken, den laatsten trjd in Amersfoort en omstreken gepleegd. Alle drie hebben inmiddels bekend. Binsdagmorgen zou ddn van hen, de 25jarige H. v. d. B., onder politiegeleide naar het sta tion worden overgebrachit om op transport nahr Utrecht te worden gesteld. Op een gegeven oogenblik wist de jonge- man aan zijn bewakers te ontsnappen. In zijn poging om te ontvluchten werd hij door een juist passeereden vrachtauto gegrepen en op slag gedood. Van andere zijde wordt gemeld, dat de man zich los heeft gerukt en zich onder den vrachtauto heeft geworpen. Het stoffelijk overschot is naar de alge- meene begraafplaats overgebracht. HOE EEN HUIS TE VINDEN. Maandagmiddag tegen half zes meldde zich bij den opziehter van een complex woningen in Amsterdam West een man, die mededeelde, dat hjj uit Bergen (N.H kwam en die zich voorstelde als de nieuwe huurder van een leegstaand perceel aan de Davisstraat en de sleutels van de woning kwam vragen. Aange zien het verhuren van woningen ook door den eigenaar zelf geschiedt en de opzichter daar dan pas later van op de hoogte wordt ge steld, gaf hij den man de sleutels. Het bleek, dat de woni.igzoekende uit Ber gen ergens om een hoekje een grooten ver- huiswagen had staan met een volledigen in- boedel. Hij begaf zich daarmede naar genoem- de straat en begon zijn meubelen in het leeg- staande huis te dragen. Dit bevreemdde de buren, aangezien de woning noch schoonge- maakt, noch gestoffeerd was en zij meestal, beter dan de opzichter, van de komst van nieuwe buren op de hoogte schijnen te zijn. Zij zijn bij den opzichter gaan vragen of de woning verhuurd was. De opzichter infor- meerde op zijn beurt bij den eigenaar en toen deze ook van niets bleek te weten, had men weldra door, dat de Bergfnaar, met be hulp van een true nuisvesting en onderdak voor zijn meubelen had trachten te vinden. De politie werd gewaii-schuwd en den vreem- deling werd duidelijk gemaakt dat hij ten spoedigste de woning weer moest ontruimen. Aldus geschiedde en de man gaf het voor- nemen te kennen, zich tot den gemeentelijken woningdienst te zullen wenden, teneinde in de hoofdstadl op regelmatige wijze een wo ning te verwerven. NOODLOTTIG ONGEVAL BIJ KANO-VAREN. 'Zondag heeft het echtpaar G. H. Klein, «aan het meer van Tjigombong in Ned. Indie, een kano gehuurd omstreeks 12 uur 's middags, waarna om half vijf kleeren in een kleed- hokje zijn gevonden. Bij onderzoek verklaarde een Inlander, dat circa 1 uur 's middags het

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2