Sport De tentoonstelling te Hulst. Het Koninklijk bezoek te Middelburg. SAS VAN GENT. ZAAMSLAG. AXEL. VOETBAL. KORFBAL. ZWEMMEN.; leiocK srvnen g" r ,n-lrf Koninklijk bezoek. scheiding verkreeg, daarin te zien een waar- deering voor het werk der Kamer, zijnde de vrucht van een goede samenwerking, en sprak de hoop uit, dat dit tot in een verre toekomst aldus moge blijven. Voor kennisgeVing werd aangenomen het bericht van de vaststelling der rekening over 1936 en de goedkeuring daarvan door den Minister. De ontvangsten hebben bedragen 16.542,67, de uitgaven 14.057,57het goed slot 2485,09%. In verband met de kennisneming van de zomerdienstregeling der Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg-Maatschappij zal der directie dank worden betuigd, dat daarbij aan de bezwaren der Kamer tegen de vorige dienstregeling is tegemoetgekomen, en ook nog meerdere ver- beteringen zijn ingevoerd: Met voldoening is door de Kamer kennis genomen van verschillende brieven van het bestuur der P.T.T., waaruit blijkt, dat bij het invoeren van gewijzigde dienstregelingen van P.T.T.-kantoren resp. te Ter Neuzen, Hulst, Sas van Gent, Oost'burg en Breskens, of voornemens tot wijziging, rekening is gehouden met wenken of bezwaren der Kamer. Daarvoor zal aan de administratie der P.T.T. dank worden betuigd Eveneens is met voldoening vernomen, dat naar aanleiding van de daartegen ingebrachte bezwaren, door den Minister van Financien gunstiger voorwaarden zijn gesteld voor het genieten van vrijdom van suiker-accijns voor veevoederdoeleinden, hetgeen van belang is voor de suikenindustrie. Voor kennisgeving werd aangenomen een afschrift van een schrijven van het Bestuur der Winkeliersvereeniging ,,Ter Neuzen Klim- op", gericht tot den Minister van Waterstaat, houdende een protest tegen verschillende on- juistheden die door het Comitd van actie voor een veerverbinding De NoordOssendrecht zijn neergeschreven in een tot dien bewinds- man gericht adres. De Kamer verleendf goedkeuring aan een door het Bureau gegeven antwoord met he- trekking tot kalenderhervorming, welke vraag was gesteld door den Minister van Economi- sche Zaken, naar aanleiding van de bij den Volkenbond aanhangige ontwerp-conventie voor het invoeren van een universeelen kalen- der, om te dienen als leidraad voor de Neder- landsche delegatie. Het Bureau meende zich te kunnen ver- eenigen met het rapport der Nationale Com missie, voorzitter Prof. Nijland, en gaf te kennen dat in het gebied der Kamer niets is gebleken van een verlangen tot wijziging van den kalender, doch dat geen bezwaar bestaat voor de Vaststelling van Paschen op een datum tusschen 8 en 15 April. Eveneens werd goedkeuring verleend aan de onderteekening van het adres dat door 34 Kamers tot den Minister van Sociale Zaken is gericht in zake de distributie van levens- middelen o.a. aan werkloozen, waarin wordt verzocht daarbij den middenstand in te scha- kelen in de functie die deze steeds heeft ver- richt en ook onder voorwaarden dat niet al- leen de kosten der distributie ten voile wor den gedekt, doch ook nog sprake kan zijn van een matige winst. Aanbevolen wordt een bonnenstelsel, waarbij de Ibegiftdgden vrij blijven in de keuze van hun leverancier. Aan het Hoofdbestuur der P.T.T. zal wor den verzocht de automatiseering van de tele- foon in Zeeuwsch-Vlaanderen zooveel mogelijk te willen bespoedigen, aangezien het voor de aangeslotenen in dit zeer excentrisch gelegen deel van Nederland aan wie niet zooals in het vasteland van Nederland verschillende gelegenheden voor een vlugge verzending van berichten ten dienste staan van zeer groote beteekenis is te achten, dat zij ten voile d.w.z. dag en nacht, over de hulp van de tele- foon zullen kunnen beschikken. Aan de bevoegde autoriteit zal worden ver zocht om een soepele toepassing van het ver- voer-besluit, met name het verleenen van persoonlijke vergunningen aan grensbewoners om ook buiten de heeribanen met hun auto's het land te mogen binnenkomen. Zander die vergunning moeten zij soms om een zeer nabij gelegen punt over de grens te bereiken 30 KM. of meer omrijden. iHerbenoemd werden de leden en plaatsver- vangende leden der Bevrachtingscommissie te Ter Neuzen, uitgezonderd een lid dat destijds door de schippersorganisatie is aanbevolen. Aangezien deze zich in den loop van het jaar als scheepsbevrachter vestigde, achtten en- kele leden het gewenscht, dat bij de betrok- ken organisaties eerst werd geinformeerd, of zij den betrokkene nog als schippersafgevaar- digde wenschen te behouden, dan wel door een ander te vervangen. Tot leden eener commissie voor uitvoering van de Vestigingswet Kleinbedrijf werden be- noemd de heeren H. de Meijer, A. de Vrieze, A. J. Wijffels, M. C. F. van Goethem en E. P. Fassaert. Met betrekk'ng tot de toepassing der Warenwet werd naar aanleiding van een door den heer De Vrieze gestelde vraag meege- deeld, dat een adres houdende bezwaren tegen de toepassing dier wet in voorbereiding is. REDDIN GSBRIG ADE. Bij het Zaterdag te Vlissingen gehouden examen van den Ned. Bond voor het redden van drenkelingen slaagden o.m. de leden van de Reddingsbrigade alhier: R. van Dinteren, voor reddend zwemmen diploma A, Sander de Zeeuw en D. Mannaert voor diploma B. DE MONDH ARMONIC ACLUB „BRAVO". Naar men ons mededeelt mocht het bestuur dezer vereeniging reeds kort na haar eclatant succes te Amsterdam een uitnoodiging ontvan- gen tot deelneming aan een in 1938 te houden concours te Zwolle. Zooals men zich herinnert, behaalde deze vereeniging tijdens het te Am sterdam gehouden concours den eersten prijs in de hoogste afdeeling, benevens een extra prijs. Dezs week mocht het bestuur een fraaie beker en een keurige lauwertak ontvangen, zijnde de behaalde prijzen, zoodat bectuur en leden met welgevailen op dit succes mogen terugzien. AAN DE KETTIiNG. Het te Gent liggende iSpaansche stoomschip „Cabo Prior" is op verzoek van den reeder Ybarra aan den ketting gelegd, daar de eigen- dom hiervan betwist werd. De handelsrecht- bank te Gent heeft in deze zaak vonnis geveld en verklaard dat zij niet bevoegd was om hierover te oordeelen daar het geen handels- zaak betrof. Thans heeft de reeder zich tot de burger- lijke rechtbank gewend. De ,,Cabo Prior" blijft voorloopig aan den ketting liggen in afwachting van de uitspraak. AEG. NAJAARSVERGADERING VAN DE OHR. BESTURENBONDEN IN ZEELAND. iZaterdag vergaderde te Goes in ,,De Prins van Oranje" het C. N. V. met de besturen- foonden in Zeeland. Vanwege het Chr. Nat. Vakverbond waren laanwezig de heeren J. Schipper, iSecretaris en H. Hordijk, alg. be- atuurslid. De heer J. Schipper opende deze goedbe- zochte bijeenkomst door het lezen van PS.-146 en het laten zingen van Ps. 146 1 en 4. Over den ar.beid in de komende wintermaan- den, speciaal over de propaganda in de maand November werd langdurig en breedvoerig gesproken, nadat het door den heer Hordijk kort was ingeleid. ,,Keerend getij" en „De zeilen gehesehen* zijn de onderwerpen waarover op de propa ganda vergaderingen door het geheele land zal worden gesproken. In de tweede helft van de vergadering sprak de heer iSchipper over: ,,De christelijke vak- beweging en de zich herstellende economische •toestand". Spr. stond in den breede stil bij de alge- meene toestand in het bedrijfsleven, zooals die zich ontwikkeld heeft sinds September 1936. Aan de hand van verschillende cijfers liet hij zien in welke bedrijfstakken er meerdere op- leving is gekomen. Daarna sprak hij over de taak der vakbeweging in de komende tijden. Ook dat verschillende depressie's die zich in de verte reeds aankondigen nadeelig op de zich herstellende economische toestand kun nen werken. Dit referaat lokte een drukke bespreking uit. Gewezen werd o.a. op het feit, dat ten plattelande van de opleving nog weinig te bespeuren valt en dat door verschillende maat- regelen het voor de laagstbezoidigden, de landarbeiders al maar moeilijker wordt. De vergadering werd door den heer Hordijk op de gebruikelijke wijze gesloten, nadat voor- af gezongen was Gez. 96 1. BESMETTEUJKE ZIEKTEN. In de week van 22 tot en met 29 Augustus kwam in onize provincie den geval van rood- vonk voor, n.l. te 's Heer Arendskerke. PROTESTVERGADERING VAN MOSS ELK WEEKERS. Vrijdagavond had in de zaal van Nolet te Ierseke de protestvergaderinig der mossel- kweekers plaats. De zaal was goed bezet. De heer E. Sterk die de vergadering opende, legde den nadruk op een 3-tal punten die actueel zijn: le. vrije handel (weg met de combinaties) 2e. controleurs die onpartijdig zijn. 3e. betaling voor het mosselvaren naar Philippine. Alle aanwezigen werden uitgenoodigd deze belangrijke punten nader te bespreken en toe te lichten. Het spreekt vanzelf dat door vrijen handel de omzet van mosselen aanmer- kelijk zal worden vergroot en dat is het groote doel dat iederen mosselkweeker interesseert. Wat de controleurs aangaat, bij de benoemmg van deze ambtenaren is uitdrukkelijk van het standpunt uitgegaan, dat alleen menschen die niet bij de mosselkweekerij of handel waren betrokken, benoembaar waren. Dit is gehand- haafd voor alle plaatsen behalve voor Philip pine. Daar zijn 2 controleurs benoemd die zonen van kweekers-handelaren waren. Wel is de eene overgeplaatst naar Ierseke, maar de andere controleur, Rammeloo, is inmiddels zelf kweeker geworden en door zijn lidmaat- schap van Phimos tevens handelaar. Deze mpet nu mosselen ontvangen en in klasse onderbrengen, waarbij hij zelf belanghebbende is. Wie kan daar nu genoegen mee nemen? Wat het derde punt aangaat: de bevoorrech- ting van Philippine is groot. Deels door zijn gunstige tlatuurlijke ligging, deels door de werking van het verdrag van 1839, waardoor vandaar mosselen, die in den Braakman heb ben gestaan, Belgie vrij kunnen worden inge voerd. Tholen en Yerseke moeten daarvoor betalen. Verschillende kweekers waren de meening toegedaan, dat, pen vergoeding van 6.15 per ton voor het brengen van mosselen naar Phi lippine gewettigd is. Besloten werd dat en voor vrijen handel en voor de beide andere punten ter plaatse waar zulks behoort, een lans zal worden gebroken. De heeren C. van den Bosch en D. J. Sinke werden uitgenoodigd deze stappen te doen. (Midd. Crt.) Gemeenteraad. In de op Donderdag 9 September a.s., des namiddags 6V2 uur, te houden openbare ver gadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling: 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Voorloopige vaststelling der gemeente- rekening over 1936. 3. Alsboven der rekening van het ge- meentelijk electriciteitsbedrijf over 1936 4. Aanbieding der begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1938. 5. Alsboven van den Vleeschkeurings- dienst Sas van Gent voor 1938. 6. Alsboven der gemeentebegrooting voor 1938. 7. Voorstel tot nemen besluit tot vast stelling gemeentelijke vergoeding be- doeld in artikel 101 der Lager Onder- wijswet 1920 over 1935 voor de bijzon- dere lagere scholen in de gemeente. 8. Verzoekschrift van C. Schieman om vergoeding overeenkomstig artikel 13 der Lager Onderwijswet 1920. 9. Voorstel tot vaststelling verordening betreffende het beroep bedoeld in de artikelen 13, 15, 17 en 18 van het Regle- ment autovervoer personen. 10. Verzoekschriften van Aug. de Maes- schalck en van F. J. Begijn om ge- meentegrond in erfpacht aan de West- sluis. 11. Voorstel tot wijziging der gemeente begrooting voor 1937. Zomerjongensdag. Begunstigd door fraai zomerweer hield de Ring „Jonge Kracht" Oost Zeeuwsch-Vlaan deren van jongensclubs in het Ned. Jongeren Verbond Zaterdagnamiddag j.l. haar gebruike lijke zomerdag op een terrein van den land- bouwer D. Dekker Dzn. te Othene. De samenkomst werd geopend door Dr. L. J. Cazemier te Ter Neuzen waarna de leden der deelnemende vereenigingen Zaamslag, Axel, Hoek, Ter Neuzen en Kloosterzande zich mochten vermaken met allerlei prachtige spe- len, waarbij het voetbalspel de meeste aan- trekkingskracht op de jongens uitoefende. Des avonds werd deze prachtig geslaagde zomerjongensdag op de gebruikelijke wijze door Ds. G. W. Korevaar gesloten. In memoriam P. le Feber Sr. t Ofschoon voor den kring zijner naasten niet onverwacht, verspreidde zich gisteren en heden toch nog a.h.w. verrassend, de mare van het verscheiden van 6en onzer meest ge- achte ingezetenen, de heer P. le Feber Sr. Wijlen den heer le Feber was een geboren Bressiaander. Iemand, die zich door taaie energie en buitengewone wilskracht de ver- eischte bekwaamheden had weten te verschaf- fen, die hem later hebben gebracht op de hoogte van den maatschappelijken ladder, waarop hij was gekomen. Schoon zijn leeftijd naar het woord van den Koning-Psalmdichter nauwelijks die van de sterken genoemd kan worden, hij bereikte den 67-jarigen ouder- dom bleek hij in de vervulling van de zware en veelomvattende taak die hem op de schou- ders was gelegd in zijn beste jaren en dat was tot voor een paar jaar een van die krachtfiguren, die onmisba^f; zijn voor de 'kamenleving en de kurken. vorruen waarop deze drijft. Op reeds gevorderden legft^d- had hij na 'ohverpoosden dagelijkschen fJiandarbeid het door zelfstudie tot de onderwijzelrsakte ge bracht en toen het zoover ,,^yas werd hij al spoedig te Axel benoemd ap.n de Bijzondere school, destijds in de Molenstraat. Uit onze jeugdjaren heugt ons, hoe hy jaretolang den der promiruente figuren wgs voor die school en het Chr. onderwijs hier ter plaatse, die oak door andersdenkendep als een sieraad werd erkend. De erkenning van zijn verdiensten steeg, mede door den uitgebreiden kring van leer- lingen welke hij aanvattkelijk uitsluitend als winter-cursisten om zich vormde en die hielp maken tot bekWame landbouwers. Meermalen bleek later de groote erkentelijkheid van zijn verdiensten. Want, ook in dit opzicht had de heer le Feber zich tot 'n uitnemend paedagoog en eminiente persoonlijkheid gemaakt en zijn eigenschappen bleken eerst recht en voldoende toen hier de Chr. Lagere Landbouwschool werd gesticht, tot welks directeur en leeraar hij werd benoemd. Deze ging gepaard met zijn ont-slagname als onderwijzer aan de school met den Bijbel. Hetgeen de heer le Feber in dit opzicht is geweest achten wrj van te algemeene bekend- heid daar hier over uit te weiden. Ook in het vereenigingsleven was hij den der drijvende krachten. Inzonderheid het „Groene Kruis", dat hij jarenlang als vol- ijverig secretaris en zelfs in den beginne als magazijnhouder heeft gemaakt tot onze groot- ste en nuttigste instelling hier ter plaatse. Voor de stichting van het wijkgebouw was hij van laatstgenoemde taak ontheven, doch hij bleef en was tot voor een paar jaar niettemin de „ziel" van deze vereeniging. Meester le Feber, wij zullen U niet ver ge ten! Rust in vrede! VRIENDSCHAPPELIJKE WEDSTRIJDEN. Zaterdag brachten de veteranen van „Ter- neuizen" een tegenbezoek aan him collega's van ,,Axel". De Axelaars hadden ditmaal meer succes in het maken van doelpunten en won- nen met 30. Het eerste elftal van „Terneuzen" bracht Zondag een bezoek aan het eerste elftal van „Goes". Onze stadgenooten brachten de Tweede Klassers een verpletterende neder- laag toe. Zij wonnen met 6—6. In een gecombineerde opstelling speelde hpt derde en het vierde elftal van ,,Terneuzen'' een oefenwedstrijd, waarbij de voorhoede van het derde elftal tot zevenmaal toe haar ach- terhoede wist te verschalken en de voorhoede van het vierde elftal slechts Sdnmaal haar doelman wist te passeeren. Hi De vereeniging „Ter Neuzensche Boys" trok met twee elftallen naar Sas van Gent, om den strijd aan te binden tegen „Corn Bpys". Beide Ter Neuzensche elftallen kre- gen een nederlaag te boeken. Het eerste ver- loor met 31 en het tweede met,'52i f.r (Philippine I speelde Zondag om een zilveren beker tegen Axel H, welke ontmoeting door de Axelsche reserves met 05 werd ge- Wonnen. De Axelsche juniors wonnen met 1-8 van de Philipiensche reserves. :eJa- SEOLTO KAMPIOEN. j Doordat Zaterdag onze plaatselijke korfbal- cluj) SEOLTO haar wedstrijd tegen TOGO 1 $8p, heeft zij zich, onbereikbaair: voor dje an- defe vereenigingen, aan het hoofd-. her rang- lijst geplaatst van de zomereottipertitie van den Z.K.B. x nalliV WEDSTRIJDEN TER NEUZENSCHE BAD EN ZWEMIN RIOHTING Vrijdagnamiddag werden vooh"xle leden van de Tgr Neuzensche Bad- en Zwem'inrichting in haar bassin aan de Westelgke kanaalarm zwemwedstrijden gehouden, waarvoor groote belangstelling bestond. De uitslagen waren: ■i 50 meter vrije slag heeren.: I. L. v. Oppen 34.6 sec., 2. H. Westerhof 35.2 sec., 3. H. Taze- laar, 4. P. Verhage, 5. L. de Zeeuw, 6. L. v. d. Heimel. 50 meter vrije slag dames: 1. A. v. Pien- broek 4J..4 sec., 2. J. Arbman 46 sec., 3. M. de Meijer, 4. M. de Doelder, 5. it. Bal. 3 X 50 meter vrije slag heeren: 1. L. v. OppenR. VisserH. Tazelaar 1 mih. 50 sec., 2. H. WesterhofP. VerhageL. v. d. 'Hemel I min. 57.6 sec. 3 X 50 meter vrije slag dames: 1. A. v. PienlbroekIB. WiskerkeA. Eijke 2 min. 29.4 sec., 2. A. v. RietJ. ArbmanM. Lin- denberg 2 min. 32.4 sec., 3. M. de DqelderB. de Regtft. Bal 2 min. 36.8 sec. 50 meter schoolslag jongens: 1. A. Bonte 56.4 sec., 2. A. Ooninckx 63 sec., 3. J. Kolijn, 4. G. Cazemier, 5. B. Bonte. 50 meter schoolslag, meisjes1. A. v. Riet 49 sec., 2. B. Wiskerke 51.8 sec., 3. A. Eijke, 4. J. Arbman, 5. M. Lindenberg, 6. M. Wijns- bergen, 7. T. Geijp., 25 meter vrije slag jongens: 1. L. de Zeeuw 18.4 sec., J. Bouwerse 20.4 sec., 3. D. Lou- werse, 4. K. Jurrij. 25 meter vrije slag meisjes: 1. L. Dekker 23.2 sec., 2. N. Verhage 25.2 sec., 3. T. v. d. Straaten, 4. J. v. d. Straaten, 5. L. Fijn van Draat, 6. M. Fijn van Draat. 25 meter s'chOolslag jongens (leerlingen 1937)1. J. IJsebaert 33.8 sec., 2. D. v. Wijk 35 sec., 3. W. IJsebaert, 4. H. Lindenbergh. 25 meter schoolslag meisjes (leerlingen '37) Groep I: 1. C. Vermeulen 28.2 sec., 2. C. Genefaas 28.4 sec., 3. C. Riemens. Groep II: S. den Harner 28.4 sec., 2. T. den Hamer 30 sec., 3. M. Altena, 4. L. Diele- man, 5. R. Scheele, 6. N. v( Wijk, 7. M. Blatton. 25 meter schoolslag meisjes: 1. G. Moggrd, 32 sec., 2. L. Maas 47 sec. Eierlepetzwemmen jongens: 1. B. Bonte, 2. K. Jurrij, 3. A. Coninckx, 4. D. v. Wijk, 5. G. Caizemler, 6. J. Kolijn, 7. »J. IJsebaert. Eierlepelztvemmen meisjes: 1. G. Moggrd, 2. D. Ooninckx. 3. A. Tellegen, 4. L. Fijn van Draat. Bordjes duiken jongens: 1. R. Visser, 2. H. Smits, 3. L. de Zeeuw, 4. H. Tazelaar, 5. A. Bonte, 6. L. v. Hemel, 7. B. Bonte, 8. K. Smits. Bordjes duiken meisjes: 1. J. Arbman, 2. L. Dekker, 3. M. de Meijer, 4. B. Wiskerke, 5. M. Lindenberg, 6. N. Verhage. Alvalrace heeren: 1. R. Visser, 2. P. Ver hage, 3. L. de Zeeuw, 4. H. Tazelaar, 5. H. Westerhof, 6. J. Louwerse, 7. L. v. d. Hemel. Aan hetgeen in ons vorig nummer is vermeld omtrent de landbouw- en middenstandsten- toonstelling, die in deze dagen te Hulst wordt gehouden, kunnen we toevoegen, dat dit de grootste is, die sinds een afzienbaren tijd in onze streek is gehouden. En nu was er Vrij- dag nog geen vee aanwezig. Pas vandaag, Maandag, is het de dag voor de paarden enz. De Minister van Economische Zaken, de heer Mr. Van Steenfoerghe, heeft aan het slot zijner opendngsrede medegedeeld, dat het 'H.M. de Koningin heeft behaagd, den heer A. E. Langenhorst, directeur van de R.K. land- bouwwintersehool, le secretaris van de land- bouwtentoonstelling, te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Hij spelde hem daarna de versierselen dezer orde op de borst. De heer Truyman, de voorzitter van den kring Hulst van den N.C.B., dankte den Minister voor de door hem betoonde belang- stelling en wenschte vervolgens den heer Langenhorst geluk met de hem toegekende onderscheiding. Hierop begon de rondwandeling door de tentoonstelling. In de groote organisatietent waar op indrukwekkende wijze de organisatie van den NXJ.B. en vele onderafdeelingen wordt gedejnonstreerd, heeft ook nog de al gemeene voorzitter van den N.C.B., de heer C. Moors uit Nieuw-Vosmeer, het woord ge- voerd. Hij verklaarde, dat het verlangen om een afzonderlijk Departement van Landbouw in den Bond altijd sterk is geweest, doch dat deize bewindsman van het Ministerie van Economische Zaken door de landbouwers vol vertrouwen wordt begroet, zoodat het ver langen naar een afzonderlijk Ministerie van Landbouw veel minder sterk is geworden. Nevens de demonstraties van het organisa- tiewezen bevat de tent ook schitterende in- zendingen van diverse landbouwproducten, die in dit gewest worden geteeld, welke men ook door de wijze van etaleeren goed naar voren wist te brengen. Zeer bijizonder werden wij ook getroffen door de inzendingen fruit. Die zag er al zeer aanlokkelijk uit, niet in het minst de inzen- ding der Cooperatieve Vruchtenveiling Zeeuwsch-Vlaanderen" te Ter Neuzen. We hadden er nog geen denkbeeld van, dat fruit van dusdanige kwaliteit in onize streek wordt gekweekt. Ook de tent met de konijnen en het pluim- gedierte bevat prachtvolle inzendingen dier dieren. Belangwekkend is ook de tent met de mid- denstands-inzendingen. Verschillende zaken- lieden izijn daar flink voor den dag gekomen. Niet het minst onze stadgenoot, de heer IJsebaert-Temmerman, die daiar uit zijn rijken voorraad van de woninginrichting „Eigen Haard" enkele prachtige kamers" heeft in- gericht. Ook de bekende firma A. Wilking komt er goed uit, terwijl de Zeeuwsch-Vlaam sche Waterleiding en de P.Z.E.M. door mooie stands, de aandacht op hun ondernemingen doen vallen. Naast deze tentoonstelling op het terrein is er ook een belangrijke tentoonstelling van historischen aard, ingericht in een der zalen van het Maristenklooster. Dinsdag is het de dag voor het rundvee en de geiten. Ter gelegenheid der tentoonstelling wordt, zooals wij meldden ook opgevoerd het histo- rische dierenspel „Van den Vos Reinaerde", naar een geheel nieuwe bewerking van de heeren Lockefeer en Everaerd, beiden te Hulst. Zaterdag had onder voor een openluchtspel bijizondere gunsti'ge weersomstandigheden de eerste opvoering plaats, voor een uitverkochte tribune. De schitterende omgeving leende zich bij uitstek voor dit openluchtspel en men geraakte dan ook al spoedig onder de be- koring van deze opvoering, waarin vooral de vertolker van den hoofdrol, den vos Reinaerde, een woord van Iof toekomt voor de sublieme wijze waarop hij zijn zware taak vervulde. Zooals uit de advertentie in het vorig num mer bleek, waren de plaatsen voor de laatste dagen reeds uitverkocht. Al met al moet gezegd worden, dat de in- richters der tentoonstelling met al wat daar- toe behoort en hunne medewerkers, ifiet vol doening op hun werk kunnen terugzien. Dat ten slotte ook de zekerheld werd ver- kregen dat H.M. de Koningin herwaarts kwam om van Hare hooge belangstelling voor deze tentoonstellmg te komen getuigen, zet de kroon op het werk der organisatoren, doch werd met groote belangstelling vernomen door talrijke bewoners van Zeeuwsch-Vlaanderen, die daardoor weer eens de gelegenheid krijgen om op eigen bodem onze Landsvrouwe te aan- schouwen en haar aanhankelijkheid te be- tuigen. Reeds vroeg in den morgen werd alhier waargenomen, dat vele personen uit Zeeuwsch Vlaanderen per fiets of auto zich in de rich- tiug Walsoorden begaven om getuige te zijn van de aankmst van H. M. de Koningin. Aankomst te Walsoorden. Om half 10 kwam de Prins Willem I waar- mede de Koningin en Haar gevolg de over- tocht van Hansweert gemaakt hadden aan de steiger te Walsoorden. Het was een plechtig oogenBlik toen HM. de Koningin voet aan wal zette en den Zeeuwsch-Vlaamschen bodem betrad. De tonen van het Wilhelmus klonken, ten gehoore gebracht door de harmonie ,,,St. Caecilia" uit Kloosterzande welke in de nabijheid van de steiger stond opgesteld. Burgemeester Lambooy van Hontenisse heette de Koningin hartelijk welkom. Onder stralend zomerweer vervolgde de Koningin haar tocht door Zeeland, naar Hulst, waar de landbouw- tentoonstelling bezocht zou worden. Overal langs den weg was groote belangstelling. In Kloosterzande, Kuitaart en Terhole stonden de schoolkinderen opgesteld en juich- ten de Koningin bij het vervolgen van haar reis hartelijk toe. Huis aan huis werd ge- vlagd en in alle dorpen en plaatsjes waar de hofauto's doorkwamen stonden de menschen buiten om de Koningin te kunnen toejuichen. In Hulst zelf was een groote drukte. Ook hier stonden de schoolkinderen opgesteld op de markt welke voor deze btjzondere gelegenheid rijk versierd was. Vooral op en in de omgeving van het tentoonstellingsterrein was het zwart van de menschen. Even na 10 uur arriveerden de hofauto's in Hulst. Aan den ingang van de tentoonstelling stond de Koninklijke Harmonie van Hulst opgesteld en speelde het Wilhel mus. Daarna bood Mientje Langenhorst Haar een fraaie tuil bloemen aan. Eenige burgemeesters uit de streek, het dagelijksch bestuur der tentoonstelling en het hoofdbestuur van de N. C. B., alsmede de Directie van de Economische Instituten van dien Bond en het bestuur van de Kring Hulst van de R.K. Jonge Boerenstand werden aan HM. voorgesteld. Daarna werd de Koningin naar de voor haar bestemde tribune geleid. Hierna werden de nationale kampioenen onder de bekende Zeeuwsch-Vlaamsche trek- paarden uit de laatste jaren voorgeleid. Daar na volgde een demonstratie van eenige vier- en achttallen. Deze demonstratie had plaats in den grooten ring recht voor de Koninklijke tribune. De Koningin sloeg de demonstraties geruimen tijd gade en drukte aan den voor zitter van de commissie van oprichting haar waardeering uit voor de prachtige tentoon stelling en zeide groote bewondering te heb ben voor de schilderachtige omgeving. Daarna werden door de R.K. Boerinnenbond ververschingen aangeboden. Daarna volgde een bezoek aan de gewassem- tent, de pluimveetent en aan de middenstands- tent. Om 11.15 was het bezoek van H.M. afge- loopen. De Koningin betuigde Haar dank aan de commissie en zeide een goeden indruk van deze tentoonstelling te hebben gekregen. Omstuwd door een groote menschenmenigte en toegejuicht door duizenden belangstellenden ging de Koningin naar Haar auto en om 10 minuten voor 12 werd Hulst verlaten op weg naar Walsoorden. Om 12 uur zou de Koningin van hier vertrekken naar Vlissingen. Om 1 uur passeerde alhier langs den Zuid- Bevelandschen oever de boot waarop H.M. de Koningin met Haar gezelschap, gevolgd door de Douwe Aukes, op weg naar Vlissingen. Om 2.15 kwam de Prins Willem I, de pro- vinciale boot, waarop H.M. in Walsoorden was scheep gegaan, in de buitenhaven van Vlissingen aan, waar de Koningin door ver schillende autoriteiten werd verwelkomt. Het dochtertje van den burgemeester van Vlissin gen bood H.M: bloemen aan. Vervolgens in- specteerde de Koningin een eerewacht, ge- vormd door 100 man van de Koninklijke Neder- landsche Marine, die zich aldaar had opgesteld. Daarna werd de tocht voortgezet naar Mid- delburg waar omstreeks half drie alle klok- ken feestelijk begonnen te luiden ten teeken dat H.M. in aantocht was. Enkele herinneringen. ,,De bevolking der Zeeuwen heeft van ouds- her onder al het lief en leed des Vaderlands steeds getoond trouwe aanhangers van het Huis van Oranje te zijn", aldus sprak Koning Willem III bij een bezoek aan Middelburg op 31 Mei 1862. Het is in die 75 jaar niet veranderd. Dit heeft HM. Koningin Wilhelmina reeds be- merkt nu 43 jaar geleden toen Zij van 21 tot 25 Augustus op Walcheren vertoefde, voor de eerste maal... evenals dit het geval was met wijlen Haar moeder, wier nagedachtenis Zij heden heeft geeerd door de onthulling van het monument ter eere van de Koningin-Moeder op den Dam te Middelburg. De toenmalige jeugdige Koningin kwam met de Koningin-Regentes een officieel bezoek brengen aan Middelburg, Vlissingen en Wal cheren en van heinde en ver kwamen de Zeeuwen op om te getuigen van hun liefde en aanhankelijkheid voor beide Vorstinnen. Het was toen 1894. Het is niet bij het eerste bezoek gebleven en wij denken daarbij aan het officieele bezoek van H.M. de Koningin met wijlen ZjKjH. Prins Hendrik 12 tot 14 Sep tember 1907 en aan dat van het Vorstelijk Echtpaar met H.KJH. Prinses Juliana van 5 tot 9 Augustus 1924. Voor de Koningin is dit het laatste bezoek aan Middelburg geweest. Wel bezocht Zij na dien tijd Zeeuwsch-Vlaanderen en ook Vlissin gen zag de Koninklijke Familie binnen zijn gremzen, toen de Koningin de haven kwam openen, maar van een officieel bezoek aan de provincie was ook toen geen sprake en ook heden geldt het overigens op hoogen prijs ge stelde bezoek niet als zoodanig. Het bezoek aan Hulst is een blijk van warme belang stelling voor het werk der nijvere Zeeuwsch- Vlamingen, dat aan Middelburg het verrichten van een daad van pieteit tegenover de nage dachtenis van Haar Koninklijke Moeder. Koningin Emma is na Haar eerste bezoek niet zoo dikwijls meer in Zeeland geweest, maar dat ook Zij zich kon verzekerd achten van de groote liefde en toegenegenheid der Zeeuwen, bleek oa. toen zjj van 15 tot 21 Mei 1928 Haar intrek in Hotel Britannia te Vlis singen had genomen en van daaruit o.a. een paar maal Middelburg, maar ook andere plaatsen op Walcheren met een bezoek ver- eerde. Dat men dus te Middelburg, ja dat geheel Zeeland het op hoogen prijs stelde toen men vernam, dat HM. de Koningin, al was het dan ook voor korte oogenblikken in Zeeland's hoofdstad zou vertoeven, spreekt wel van zelf. Uit alle deelen der provincie ikwamen dan ook honderden, ja duizenden naar Middelburg, op dezen dag nu het juist 39 jaar geleden is, dat Koningin Wilhelmina de regeering van de Koningin Regentes over nam. De plannen voor het monument. Toen na het overlijden van H.M. Koningin Emma in Den Haag het plan werd gevormd tot het oprichten van een monument ter Harey nagedachtenis, nam het bestuur der Vereeni ging „Uit het Volk-Voor het Volk", welke vereeniging altijd op de bres stond als het geldt de viering of herdenking van een natio- naal feit, in de eerste plaats als het gold ons Vorstenhuis, het initiatief in Zeeland gelden in te zamelen. Het bestuur was namelijk van meening, dat het in de bedoeling lag om een nationaal monument in de residentie te stich- ten, doch al spoedig bleek, dat het Haagsche comite alleen een monument van de Hagenaars bedoelde. Voor „,Uit het VolkVoor het Volk" was dit geenszins reden om de plannen tot inzame- len van gelden op te geven, integendeel men besloot nu te willen komen tot een Zeeuwsch Monument en men vond de Commissaris der Koningin, Jhr.- Mr. J. W. Quarles van Ufford gaarne bereid om het voorzitterschap te aan- vaarden van het eere-comitd, waarin verder zitting namen burgemeesters uit verschillende deelen van Zeeland. Het mocht in den loop van 1935 en begin 1936, gelukkfen door het werken van burge meesters en plaatselijke subcomitd's de benoo- digde gelden bijeen te brengen en konden de beeldhouwers in de gelegenheid worden gesteld teekeningen en plannen in te zenden. Nadat zoowel „Ult het VolkVoor (het Volk" als ook het intusschen gevormde plaatselijke comity zich onverdeeld vereenigd hadden met het ont- werp, dat de Delftsche beeldhouwer, H. J. Etienne voor den Haag had ontworpen en dat daar behoord had tot de zes ontwerpen, waar uit ten slotte de keuize is gedaan, heeft ook het eere-comitd besloten dit plan te doen uit- voeren. De opdracht werd verstrekt en de heer Etienne was nog voor den door hem zelf genoemden datum gereed, zoodat het monu ment nu reeds enkele weken onder een kast op den Dam te Middelburg staat, in afwach ting van de komst van H.M. de Koningin, die het heden zou onthullen. Middelburg, stad in stemmig feestgewaad, stroomt vol. Het doel van de komst van de Koningin naar Middelburg, was er een van emstigen aard en daarom was er geen sprake van groot feestbetoog, maar aan schier elk gebouw wap-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2