Dam- en Schaakrubriek Pluimvee-Rubriek Burgerlijke Stand DAMMEN. INGEZONDEN STUKKEN. SCHAKEN. LOOP DER BEVOLKING. EEN KONING VOOR DEN RECHTER GEDAAGD. Bij het doorsnuffelen van het gerechtelijk a r chief te Kopenhagen, heeft een geschied- kundige vastgesteld, dat nog niet zoo lang ge leden een koning en zijn eerste minister voor de Deensche rechtbank gedaagd werden. Dit niet alledaagsche proces greep plaats in 1846. De koning, die in de zaak betrokken was' regeerde over een kleinen staat in Midden- Amerika. Die staat stond onder Deensche be- scherming. De vorst en zijn eerste minister waren er- van beschuldigd op wreedaardige wijze den koning van een naburig land te hebben ge- dood. Beide beschuidigden werden aangehou- den en door den Deenischen gouverneur ter dood veroordeeld. De koning van Denemarken liet echter de doodstraf niet voltrekken; hij maakte van zijn genaderecht gebruik om de straf in een lang- durige opsluiting te veranderen. De veroor- deelde vorst was 70 jaar oud. ZIGEUNERKONINGIN BIJ GEVECHT GEDOOD. Uit Roemenie wordt een niet aiiedaagsch gevecht gemeld, dat de gendarmerie daar met een jonge zigeunerin beslechten moest. Liubia Cerebowski, een zigeunerin van 21 jaar, werd door haar gilde tot hoofd en koningin van een zigeunerintroep gekozen. Zij was de aanvoer- ster van een groote troep en wijdde zich aan een budtengewoon misdadig werk. Zij hield zich namelijk bezig met het rooven van kleine kinderen die zij dan weer aan bedelaars ver- kocht. Daar zij dit handwerk op een buiten- gewoon geraffineerde wijze uitvosrde, kon men haar langen tijd niet te pakken krijgen. Thans is de gendarmerie er eindel'jk in ge- slaagd, de zigeunerkoningin op te sporen en wel onmiddellijk nadat zij vder kinderen ge- roofd had. Zij werd gevangen genomen. Toen men haar evenwel wilde boeien, gedroeg zij zich als eeft razende, die zich met hand en tand tegen den vijand verzette. Zij maakte van haar wapens, die zij bij zich droeg, ge bruik. Toen zij zag, dat zij niet kon ontvluch- ten, doode zij eerst de kinderen, maar moest deze misdaad met den dood boeten. DOOR OVERWEGBOOMEN GEREDEN. Bij Wreschen, in het Woswodenschap Posen, is een vrachtauto, waarin 18 landarbeidsters en arbeiders gezeten waren, door gesloten spoorboomen gereden en in botsing gekomen met een rangeerende locomotief. Vljf inzitten- den waren op slag dood, zeven werden zwaar gewond, drie hunner zijn in levensgevaar. DE UITVINDER VAN DEN SAXOPHOON KRIJGT EEN STANDBEELD. Voor den uitvinder van den saxophoon, den Belg Antoine Joseph Sax, wordt in zijn vader- stad Dinant een standbeeld opgericht. De wereld is niet gewend, de uitvinders van muziekinstruimenten te eeren. Van de meeste instrumenten kennen wij de uitvin ders niet eens. Een uitzondering hierop maakt de saxophoon, die tegenwoordig een van de meest populaire instrumenten is. De jazzmuziek heeft op haar zegetocht door alle landen ook den saxophoon een voor den oor- log ongekende populariteit bezorgd. Het merkwaardige daarbij is, dat zich eerst zeven decennien na zijn uitvinding den roem van dit instrument ging verbreiden. De vader van den saxophoon is Antoine Joseph Sax, die op 9 November 1814 te Dinant in Belgie werd geboren. Toen hij 27 jaar oud was, vond hij een instrument uit, dat hij het mondstUk en het klepperstelsel van de klarinet gaf en dat hij saxophoon noemde. Doch terwijl de klarinet van hout is, bestaat de saxophoon uit een parabolisch gevorimde koperen buis. Het was niet het eenige muziekinstrument, dat Sax heeft uit- gevonden, maar wel het eenige, dat wereld- bekend is geworden. Sax verhuisde later naar Parrjs, waar hij op 4 Februari 1894 in den leeftijd van bijna 80 jaar, overleed. Bij zijn dood was de saxo phoon bij de Belgische en Fransche staf- muziek al lang ingeburgerd. Er wordt ver- teld dat Parijsche militaire kapellen bij den 75sten verjaardag van Sax den uitvinder een serenade brachten, waarbij zij het parade- stuk, den reidans der herders uit de ouver- ture van Rossini's Wilhelm Tell, ten gehoore brachten, die anders altijd door hoibo's ge- blazen wordt. Ook de Angelsaksische landen hebben thans den saxophoon ingevoerd, wier 491. Oplossingen. Allereerst het eindspel uit rubriek 485. ZWart: 25 en 26. Dam op 5. Wit: 35 en 36. Damanen op 1 en 42. ■In de partij kwam de winst tot stand in 7 zetten. De heer J. P. Geensen te Ter Neu- zen maakte ons opmerkzaam op een kortere winst door 145 (zw. gedwongen 546); 42 —48! (zw. 46—5 of 48—31 (26X37); 35— 30 en 45 X 46. Een week later gaven we het volgende eindspel van den heer J. P. Geensen ter op- lossing (reeds eerder geplaatst in de H. P.) ZWart: 6, 13, 17, 18, 22. Dam op 45. Wit: 11, 26, 36, 39. Dam op 46. Wit speelt 3934 (zw. gedw. 45X29); 26'21 (17X26); 36—31!! (zw. 26X37, want op 6X17 volgt 4623 met directe winst); 46 X 34 (6X17); 34X21 (zw. 22—28 het beste); 2138 (1318, zie 1319 hieronder) 3820 (28132 gedw. daar na 1823 of 1822 wit ineens wint door 2038); 209 (zw. 1823)920!! (3237, immers op 23—28 volgt 20—42); 2014 23—29); 14X46 (29—33); 46—32 (33—39) en 32—49. Speelt zwart na wits zet 2138 in het restereride klassieke eindspel niet 1318, maar 1319, dan volgt dezelfde winst, n.l. 3815 (zw. 2832 anders speelt wit 1538); 1510 enz. Men bestudere dit systeem! Het is van het hoogste belang voor het partijspel. klankkleur velerlei nuanceering toelaat, waar- door zij een zeer gewaardeerd hulpmiddel voor de klankmenging van de huidige mili taire muziek is geworden. In Duitschland werd eerst voor twee jaar de saxophoon bij het muziekcorps van het luchtwapen inge voerd. Sax heeft voor het door hem uitgevonden instrument ook een eigen cursus geschreven, die tientallen jaren lang dienst heeft gedaan, tot de modeme verhetering een nieuwe saxo- phoonliteratuur noodlzakelijk maakte. Thans wordt de saxophoon ook als solo-instrument en vooral ook in den vorm van kwartetten, gebruikt. Ook vrouwen hebben zich van dit instruim/ent meester gemaakt; met name door de radio laten zich deze saxophoonsolisten over de geheele wereld hooren. Zeker heeft de uitvinder niet kunnen droomen, dat zijn instrument eens een zoo geweldige vlucht zou neon en. INGEBEELDE ZIEKTE. Onlangs gebeurde te Weenen een tragische geschiedenis. Een oude vrouw van zestig jaar sprong uit het raam van een tweede verdie- ping en werd voor dood opgenomen. Zij was niet geestesziek en leed, voorzoover buren en kennissen wisten, ook niet aan zwaarmoedig- heid. Haastig werd zij naar het ziekenhuis ge- bracht en hoewel de geneesheeren het niet verwacht hadden: zij herstelde. Toen zij ge- noeg was ajangesterkt om ondervraagd te worden kwam het volgende verhaal. Zij had een populair boekje gelezen over kanker en het verschrikkelijke lijden, dat daarvan vaak het gevolg is. Ook werden de verschijnselen van kanker beschreven en tijdens het lezen daarvan was zij tot de overtuiging gekomen, dat ook zij aan kanker leed. In wanhoop was zij uit het raam gesprongen. Toen zij van haar wonden genezen was, onderzochten de dokters haar nauwkeurig, maar er was geen spoor van kanker te ont- dekken. Zulk een funesten invloed kan een medisch boekje voor het groote publiek hebben, als de schrijver zich niet voortdurend bewust is, dat hij voor leeken scbrijft. EEN SPOOKKAST TE KOOP. Mevrouw Barkley, woonachtig op Carterton Manor in Oxfordshire, kocht drie jaar ge- leden op een veiling van een particulieren boedel een kleerenkast. Thans biedt zij. deze kast weer te koop aan met de meedeeling, dat het een spookkast is en in de hoop, dat het spook de kast uit haar buis zal volgen. Drie maanden geleden vroegen logd's aan mevrouw Barkley, wat er 's nachts toch te doen was geweest, dat de kastdeuren (het is een kast in drieen) den heelen nacht maar open en dicht waren gegaan, zoodat ze am- per een oog dicht hadden kunnen doen. Sinds- dien heeft het geraas zich elken nacht her- haald. Men verzekert zelfs, dat de geest van een ouden man, gekleed in ouderwetsche kleedij met een lagen jagershoed, elken nacht met veel geraas de trappen afdaalt en door de voordeur verdwijnt. Mevrouw Barkley heeft getracht het spook aan te raken, maar dat is niet gelukt, want dan verdwijnt het. Naar men zegt, zijn er uit Amerika reeds ver- scheidene aanbiedingen ingekomen om de spookkast te koopen. EEN GEETJK BIJ EEN ONiGELUK. Eenigen tijd geleden werd een koopman te Wieenen voor de rechtbank gedaagd wegens een gerimge overtreding tot een geldboete subs, hechtenis veroordeeld. Van het geding thuis gekomen, ontdekte hij, dat tijdens zijn afwezigheid was ingebroken en alle voorwer- pen van waarde, plus het geld, waren gesto- len. Hij kon nu zijn boete niet betalen en ging zitten. Toen hij een paar dagen in het huis van bewaring was, kreeg hij gezelschap van een jongeman, die eveneens voor een gering vergrijp was veroordeeld. Toen de koopman zijn mede-celbewoner echter eens goed be- keek, viel het hem op, dat diens schoenen verdacht veel leken op een paar, dat hem bij de inbraak was ontstolen; ook het costuum kwam hem zeer bekend voor. Hij waar- schuwde den cipier, er werd een onderzoek ingesteld en bij huiszoeking ten huize van den jongeman kwam alles te voorschijn, wat des koopmans was. Deze kon nu zijn boete be talen, trad als vrij man weer in het zonlicht, doch zijn mede-boeteling kreeg bij de straf voor de overtreding nog een extra-portie voor diefstal met braak. En ten slotte volgt op 16 of 17 of 46—23, wit 2721 en 32—28. Uit rubriek 487 zijn we nog verschuldigd dd oplossing van het prableem-Huizeralsmede de drie eindspelen. De cijferstand van het probleem was: Zwart: 10, 11, 13, 14, 15, 16, 19, 31, 34, 40. Wit: 23, 25, 26, 28, 32, 37, 42, 45, 47, 49. Het slagverloop, dat als inleiding tot het eindspel vrij eenvoudig is, toont een combi- natie, die voor het bord gemakkelijk te volgen is. Wit "speelt 2520 (zw. gedw. 15X24); 49—44 42—38 45—40!; 40X27 en 26X6. Het nu overgebleven eindspel is lastiger. Variant a: Zwart 1621; wit 61 (21- 27); 112!! en niet 123, want dit zou remise geven door 2731 en 3741 enz. (zw. 10—14); 12—26! (27—81); 4741! en 26X6 wint. Variant b. Zwart 1621; wit 61 (21 27); 1—12 (1015)12—23 (27—32); 23—29 wint. Variant c. Zwart 1621; Wit 61 (21 27); 112 (2731 en niet 2732 wegens 1226)1223 (3742) en wint op 2 manieren. Variant d. Zwart 1621; wit 61 (21— 27); 1—12 (10—14); 12—26 (37—41); 47X36 (27—32); 2642 (14—19); 42—15 want. Enkele brjvarianten kan de lezer nu zelf wel vinden. Eindspel 1 uit rubriek 487. Auteur J. van der Kam. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Sluiskil, 1 September 1937. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek, het onderstaande te willen plaatsen. Een dezer dagen werden mij van bevriende zijde uitknipsels gestuurd' van het ,,Volksblad", dat lange hoofdartikelen schreef over het vergiftigingsgeval te Harenkarspel. Ook de ,,TeIegraaf" en „Het Nieuws van den Dag" vergastten him lezers op sensationeele artikelen en daarbij nog een teekening met een veearts, een slager en een dood veulen. Erg min vond ik. Artikels met hoofden, dat vele veehouders en slagers niet kieskeurig zijn, maar men vergeet, dat het hier een koud- slager betrof, een slager, die noodbeesten slacht. En nog gaat men voort met te schrijven over plattelandsveeartsen en slagers. Het spreekwoord luidt: ,,Men moet het ijzer smeden als het heet is". Men zou gaan denken, dat degenen, die met de keuringsdienst belast zijn er in zijn geheel een Rijksdienst van willen maken. ,De practiseerende veeartsen moeten eruit!!! De dienst moet zuiver ambtelijk worden, vandaar hun geschrijf. Ik durf beweren, dat de plattelandsbevolking niet graag de rommel zou willen aanraken, die de stadsbevolking, waar groote slachthuizen zijn, nuttigt. De frauduleuze slachtingen van wrak vee hebben meestal plaats onder de rook van de groote steden, speciaal Rotterdam, en het ongekeurde vleesch wordt daar ingevoerd ondanks het leger van Crisisambtenaren. Kijk maar eens naar de veeboot, die wekelijks naar Rotterdam vaart vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen. U zult dan wrakke dieren zien, die wij hier niet zou- den durven slachten. Waaraan zijn al deze ongezonde toestanden te wijten? Het antwoord op deze vraag is gauw gegeven. Het is de schuld van de onzalige Landbouwcrisiswetgeving. Het slacht- vee is uitgeroeid en de varkensstapel eveneens. Kunstmatig worden de vleeschprijzen op- gevoerd en voor de gemiddelde bevolking is vleesch onbereikbaar, ja het is een luxe artikel geworden. Daarbij zijn hemelhooge belastin- gen gekomen: accijns, crisisbeffing en omzet- belasting en in vele plaatsen de hooge slacht- rechten, die aan een nijverige groep van mid- denstanders, nl. de slagers, de genadeslag heb ben toegebracht. Het is begonnen met de Varkenscrisiswet, U weet het wel, dat wetje met 5 artikelen, dat zooveel voordeel aan de baconfabrikanten heeft gebracht, en dat voor z.g. steun voor de boeren was bedoeld. En waar is het einde? Neen we hebben heusoh geen Rijkskeurings- dienst noodig. De huidige dienst maroheert over het algemeen nog opperbest en de platte- landsslagers zijn met de keuring van de prac tiseerende keuringsveeartsen nog best tevre- den. Wij verlangen heelemaal niet naar nog meer geldverspilling met het opriohten van dure slachthuizen ep een leger van keurmees- ters en hulpkeurmeesters. Maar wel verlan gen wij ernstig dat eindelijk het tijdstip zal zijn aangebroken, dat aan die onzalige Land bouwcrisiswetgeving een einde kome en dat de vrije handel, den der hoofdpijlers van het gezonde economisch leven, weer haar oude eereplaats innemen moge. Mijn dank, Hoogachtend, H. J. CSOLSEN. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonnd's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Heemraadsingel 84 te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. HET VERSEAG DER RIJKSSERUM- INRICHTING. In het bovengenoemde verslag vinden we ook een interessant onderzoek omtrent een eigenaardige kanarieziekte, die in het najaar van 1935 hier en daar in ons land optrad en groote sterfte onder de kanaries veroorzaakte. Vandaar dat het aantal ingezonden kanaries in Eindspel 2 vertoont hetzelfde systeem. Zwart: 2, 7, 17, 26, 36. Dam op 50. Wit: 23, 24, 25, 37, 41, 47. Wit speelt 3732, om zwart te verlokken tot 5028. Dan volgt 4742! (zw. meerslag 36X27)23X1 dam (2631 de enige zet); 1—23 (zw. 2—7 gedw.); 23X1 (31—37); 1—29!! (3741)29—123! (4147, want op 41—46 volgt 235)25—20 (47—36)23— 41 en 2015 wint. Eindspel 3 is misschien anders te winnen, maar om het leerzame geven we ook hier het systeem-Content. Zwart: 11, 23 en 33. Wit: 40, 45. Dam op 49. Wit speelt 4034 (zw. 2328); 4540 (28—32); 49X2 (33—38); 2—24 (38—43); 34—30 43—48); 40—34 (48—37); 24—42 en 3025 wint. Probleeta. Auteur H. Roos, Eindhoven (H.P.). ZWART 1 2 3 4 5 WIT 47 48 49 50 Wit speelt en wint. Oplossing volgende week. 1935 met 139 stuks abnormaal hoog was. De verschijnselen waren meestal kleine puistjes of korstjes aan de teenen, soms vertoonden zich aan den kop rondom de oogen of den snavel kleine korstjes. In versohillende geval- len verloren de kanaries stukjes van hun teenen. Van de korstjes van de teenen en den koj> werden musschen en duiven besmet. Het bleek dat deze kanarieziekte zeer besmettelijk was. Van de genoemde proefdieren was op den zes- den dag na de besmetting dan ook al een flinke ontsteking op de geente huid te constateeren. De smetstof van deze kanariepokken bleek dus op musschen en duiven zeer best te leven. We konden ze voortdurend weer van mus schen op musschen overbrengen, evenals van duiven op duiven. Maar met hetzelfde mate- riaal bleken ook kuikens heel gemakkelijk te besmetten te zijn en deze vertoonden ook 6 dagen na de enting een sterke reactie. Ook hier weer konden we de smetstof gemakkelijk van kuiken op kuiken overenten. Vooral voor musschen bleek deze kanarie- smetstof eng gevaarlijk te zijn, want'bijna alle besmette musschen stierven ongeveer drie weken na de enting onder verschijnselen van sterke vermagering. Alleen wanneer de mus schen op een klein stukje huid besmet waren bleven ze in leven en bleken ook later onge- voelig te zijn voor verdere besmetting. Eigenaardig is nu weer, dat kuikens die met het kanariepokken materiaal geent waren later wel tegen de kanariepokken ongevoelig bleken te zijn, maar niet tegen de kippen- pokken. Hoewel dus de kanariepokken, de duivenpokken en de kippenpokken door smet- stoffen veroorzaakt worden die tot edn familie behooren, blijken er toch onder die soorten pokken nog belangrijke verschillen te be- staan. Ik wijs er terloops op, dat de smetstof der kippenpokken dezelfde is als van de kip- pendiphtherie, alleen werkt de smetstof in het eene geval meer op de uitwendige huid (voor al aan den kop) en veroorzaakt pokken en in het andere geval werkt zij meer op de slijm- vliezen van den neus, de keel, ide oogen en de luchtpijp en veroorzaakt diphtherie. Als een treurig teeken des tijds zien we op biz. 12 van het verslag staan, dat er slechts 9 certificaten aangevraagd werden voor den uitvoer van 11250 eendagskuikens naar Bel gie. Deze certificaten werden aangevraagd door twee exporteurs. In het jaarverslag werden ook onderzoekin- gen over snot gepubliceerd. Hoewel we met deze ziekte wel opschieten zijn we er toch eigenlijk nog lang niet. De ziekte is zeer be smettelijk en men kan met materiaal van een zieke kip gemakkelijk andere kippen snel ziek maken. Kweekt men echter de influenca- achtige bacillen, die als oorzaak der snot ge- houden worden, uit het besmette materiaal, dan kan men er bij proefkuikens wel lichte snotverschijnselen mee veroorzaken, maar niet de echte snot zooals men die in de praktijk ziet. Totaal werden in 1935 ter onderzoek inge zonden 1470 volwassen kippen en 'hanen en 1925 kuikens. Verder nog 450 andere vogels bestaande uit 64 eenden, 7 ganzen, 87 duiven, 15 kalkoenen, 22 fazanten, 5 pauwen, 4 zwa- nen, 8 papagaaien, 32 parkieten, 134 kanaries, 5 patrijzen en 67 andere vogels. Totaal dus 3845 stuks. Verder kwamen er nog in 232 eieren ter on derzoek op pullorumbacillen. Hoewel geen pullorumbacillen gevonden werden bleken 91 eieren toch niet bacterie vrij te zijn. Ik schrijf dit toe aan vervuiling van de lucht in de broedmaohines, die meestal te lang achter elkaar werken zonder grondig gereinigd te worden. Het vuil hoopt zich dan op en de lucht gaat hoe langer hoe meer bacterien bevatten, die tijdens het broeden door de vochtige schaal heendringen en de eieren besmetten. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. (Nadruk verboden.) HOEK. Huwelijks-aangiften. 5 Aug. Dirk Adriaan Hamelink oud 31 j., jm. en Fijgje Bakker, oud 28 j„ jd. Huwelijks-voltrekkingen. 5 Aug. Krijn Dees, oud 22 j., jm. en Cornelia de Visser, oud 22 j., jd. 19 Aug. Dirk Adriaan Hamelink, oud 31 j., jm. en Fijgje Bakker, oud 28 j., jd. Geboorten. 5 Aug. Gelein Pieter, z. van Thomas Mfeertens en van Aaltje Janna Ver- helst. 12 Aug. Jacomina Pieternella Aagje, Een sehaakopgave. In de zestiende eeuw, toen het schaakspel zijn tegenwoordige regels had gekregen, werd zeer vaak om geld gespeeld. En niet alleen partijen, maar ook partijstellingen, eindspelen en problemen werden voor een gokje gebruikt. Men placht dan een bepaalde stelling op te stellen en den omstanders te vragen, wie win nen moest. Men kon dus op Zwart of op Wit zetten. Degene die het probleem vertoonde, vertoonde dan de oplossing, en won of ver- loor, meestal het eerste, hetgeen blijkt uit het feit, dat dergelijke aardigheidjes zeer in trek waren. Natuurlijk waren zulke stellingen niet al te eenvoudig, maar handige oplossers konden wel eens met de winst gaan strijken. Behalve de eisch, dat men onmiddellijk partij moest kie- zen, kwamep er nog andere handigheidjes bij het geval te pas. Zoo wordt in een oud handschrift verteld, dat men van den volgenden stand een gok- opgave maakte. a b c d e f g h De opgave luidde: Wit geeft mat in twee zetten; is dat mogelijk of niet? Men bedenke dat toen de problemen nog niet verfijnd waren. Terstond partij kiezen zal wellicht de op lossing hebben verzwaard, die zeer eenvoudig is: het kan. 1. Tbl—f7f Ph8Xf7 2. Pe5g6 mat. Behalve het schaak op den eersten zet, dat tegenwoordig als een schoonheidsfout geldt, geen onaardig probleem. d. van Abraham Hamelink en van Wilhelmina Adriana Rinkhoud. Overlijden. 9 Aug. Ebrina van Dixhoorn, oud 24 j., ectotg. van Gilles de Blaeij. 10 Aug. Devinus Dieleman, oud 84 j., weduwn. van Anthonina Vinke. HONTENISSE. Huwelijks-voltrekkingen. 17 Aug. Bernard Alphonsus Eggermont, oud 28 j. en Cordula Cornelia Burm, oud 27 j. 27 Aug. Jacobus van Denderen, oud 26 j. en Maria Louisa de Bruijn, oud 27 j. 31 Aug. Alphonsus Cornells de Bakker, oud 29 j. en Annie Mary Aarssen, oud 24 j. Geboorten. 20 Aug. Bemardus Rend, z. van Petrus Theod. de Kock en van Maria A. de. Bruijn. 27 Aug. Marinus Alouisius, z. van Josephus de Schrijver en van Martha Christ. Boeijkens. Overlijden. 16 Aug. Louisa Petronella Waaijenberg, oud 83 j. wed. van Pieter Augus- tinus Dobbelaar. SAS VAN GENT. Huwelijks-voltrekkingen. 26 Aug. Rend Benjamin David (van Westdorpe), oud 36 j.r wedn. en Alina Maria Vermandel, oud 35 j., wed. Geboorten. 22 Aug. Emmy Delina Pru dent, d. van August Louis van de Bilt en van Maria Josephine Coone. ZAAMSLAG. 4 Huwelijks-aangiften. 19 Aug. Jacob Holle- bek, oud 25 j., jm. en Janneke Hamelink, oud 26 j., jd. 26 Aug. Krijn Adolf van Arenthals, oud 30 j., weduwn. en Neeltje Elizabeth van Doeselaar, oud 18 j., jd. Geboorten. 8 Aug. Metje Mechelina, d. van Adriaan Bakker en van Cornelia Bareman. 11 Aug. Adriana Janna, d. van Leendert Dieleman en van Tanneke de Feijter. 22 Aug. Johannes, z. van Abraham Koster en van Neeltje Maria Scheele. Overlijden. 7 Aug. Janna van Tatenhoven, oud 75 j., wed. van Comelis Penne. 31 Aug. Maria Geelhoedt, oud 70 j., eohtg. van Cor nells Maas. ZUIDDORPE. Overlijden. 21 Juli. Augusta Maria Coone, oud 24 j., d. van Franciscus en van Maria Louisa Steijart. 26 Aug. Leonie Steyaert, oud 65 j., echtg. van Augustus Adolphus Oop- pieters. SAS VAN GENT. In de week 2228 Aug. j.l. hebben zich in deze gemeente gevestigd: J. W. J. Moens, stoffeerder, van Deventer. M. D. J. de Bel, montessori-leidster, van Amsterdam. L. Zegeling, zonder beroep, van Amsterdam. Ph. van Eetveldt en gezin, fabrieksarbei- der, van Westdorpe. Vertrokkep: M. Triest, dienstbode, naar Ter Neuzen. M. A. Michiels, zonder beroep, naar Sel- zaete (B.). J. A. Straasheijm, ddrecteur P.T.T., naar Amhem. HONTENISSE. In de loop der 2e helft Aug. hebben zich in deze gemeente gevestigd: Julius Edm. Verdurmen te Kloosterzande, van Nijmegen. Elisa Neve te Kloosterzande, van Hulst. Rosalia Mar. van Trappen te Walsoorden, van Sint Jansteen. Angela Maria Heijman te Lamswaarde. van Berohem (B.). Vertrokken Jacobus Baart van Kloosterzande naar Wieringen. Petrus Alb. Hiel, van Walsoorden naar Wie ringen. Julie van GiesenHileyn, van Groenendijk naar Westdorpe. Cornelia Mar. de Maagt, van Walsoorden naar Vogelwaarde. Albertus Roctus, van Kloosterzande naar Ter Neuzen. Gerarda M. L. Heijens, van Walsoorden naar Princenhage. Philomena Mar. Neve, van Kuitaart naar Etten en Leur. Maar op den duur raakte zoo'n probleem bekend. Anderen lieten het ook aan hun ken nissen zien, waarbij de koning van Wit ook ergens anders kan staan. Zoo kon het volgen de probleem aan het publiek worden voor- gestelcl a bcdefgh Weer luidt de vraag: kan Wit in twee zet ten mat geven? Wie nu het probleem al eens had gezien, was geneigd bevestigend te ant- woorden. Het is immers hetzelfde, want de plaats van den witte koning doet er niet toe. Maar nu is een mat in twee zetten niet moge lijk. 1. Tb7f7 f Ph8Xf7 met schaak! En zoo kwam men tot den derden stand: met den koning op h6. Weer: mat in twee zetten of niet? Wie nu het vorige probleem had gezien (en waarsohijnlijk is het probleem een serie keeren achter elkaar vertoond met den koning telkens ergens anders, bijv. op c7, waar hij den toren in den weg staat), zou allicht tot de onmoge- lijkheid van een mat besluiten. Tf7t Pf7 met schaak. Maar nu is de oplossing weer anders. 1. Tb7Xg7 Ph8f 71 2. Tg7Xf7 mat. Na 1Pg6 kan ook Pg6 mat volgen. Er werd toen om geld gespeeld. En wel in die mate, dat er dikwijls hoogloopende ruzies om ontstonden, en dat de geestelijkheid vaak tegen het schaakspel te keer ging. Het was voor bisschop Ruy Lopez, die de Spaansche partij ten doop heeft gehouden, een daad van durf, dat hij een boekje over het schaakspel liet drukken. Eindspel 2 uit dezelfde rubriek. ZWart: 1, 12, 26. Dam op 23. Wit: 15, 27, 32, 37. Dam op 47. ZWarts laatste zet was 4523 geweest. Zw. 4518 kon n.l. niet wegens 3731 en 4736! Dat zwart zijn dam op 23 heeft ge plaatst, is bovendien heel logisch, omdat schijf 15 anders naar dam doorloopt. Toch forceert wit nu heel eenvoudig de winst door 15—10 (zw. 23X6); en 47—41!! Op zw. 12—18 volgt 2722, 4146 en 46X49. Op zw. 12—17 volgt 27—22, 32X23 en 4146. Zwart: een schijf op 18. Wit: 24, 25 en 30. Een leerzame winstgang in het systeem- Content. Wit 24—19 (zw. 18-^22); 19—14 (22—28); 14—10 (28—33, komt op hetzelfde neer als 2832)105 dam (3338 ge dwongen, want op 3339 zou volgen 528 en 28—39!); 5—28! (38—42 gedw.); 25—20! en wint. Op zw. 4248 volgt immers 2814 en 14—3. Op 42—47 volgt 30—24 (zw. 47S6)28— 41 (36X47) en 20—15.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 8