Buitenland. De burgeroorlog in Spanje NA DEN OVERVAL OP HET FRANSCHE SEMINARIUM. TER NEUZEN, 3 SEPTEMBER 1937. DE KOMST VAN DE KONINGIN NAAR ZEELAND. landsch volkomen machtig zou zijn, is niet feseker, aangeziien, zoo vernemen wiji, baron Harry bezig is zich in onze taal te bekwamen. (N. R. Crt.) O.V/.E HANDEL, MET SOVJET-RUSLAND. Men schrijft: Elen aanzienlijke vooruitgang valt te con- Btateeren in de bestellingen door Sovjet- Rusland in Nederland geplaatst. Bedroegen deze bestellingen in de eerste acbt maanden van 1936 totaal 16.558.000, zoo beliepen deze in dezelfde periode van 1937 f 29.338.000. De voornaamste post hiervan in de aankoop van tin, groot f 15.467.000, daarna volgt rubber met 3.778.000. De bestellingen van sisal, thee, specerijen en tabak, lompen, Ieder en chemisohe producten toonden voor uitgang, terwijl minder chinine en haring werd aangekocht. EEN HERINNERING AAX EEN LOSLJPPIG OFFICIER. De geweizen speeiale verslaggever van de Times aan de zijde van de Japanners tijdens den Russisch-Japanschen oorlog, schrijft in een ingezonden stuk in dat blad, dat hij zich herinnert, dat de Japansche officier, die aan hem was toegevoegd, in een bui van openhar- tigheid eens zeide: ,,Wij zijn het grootste Imili- taire ras op de wereld. Napoleon was de grootste generaal, maar hij kon de Russen niet overwinnen, tenwijl wij de Russen heb ben verslagen. Engeland heeft de grootste vloot ter wereld. 'Wij zullen niet rusten, voor- dat wij de Britsche vloot hetotoen verslagen en onize vlag boven IHonkong wappert." De cor respondent voegt eraan toe, dat hij niet au serieux werd genomen toen hij bij zijn terug- keer uit het Verre Oosten sprak over deze Japanische ambities ten opzichte van China. DE SPAANSCHE KUNSTSCHATTEN Te Valencia zijn cijfers geputoliceerd over de werkzaamheid van de organisatie. die ge- vormd is ter bescherming van de kOnst- schatten. Te Madrid zijn 10.000 schilderijen, 10.000 kunstvoorwerpen, meer dan 500.000 boeken, w.o. een eerste editie van Don Quichotte en 300 gobelins in Veiligheid gebracht. De leider van de organisatie, Timoteo Pdraz Rubio deelde mede, dat de schilderijen van El Greco, Velasquez en Goya, de schilderijen uit het Prado, uit de academie van San Fernando en uit het Escorial izorgvuldig zijn opgeborgen. Hetzelfde geldt voor de schilderijen uit het museum voor modeme kunst en uit het paleis van den hertog van Alva. Bij de pogingen Spanje's kunstsehatten in veiligheid te bren- gen, heeft men onbekende werken van groote waarde ontdekt. Zoo is in de kerk van Titu- licia, 'n klein plaatsje bij Madrid, een schilderij van EH Greco gewonden, een vrouwelijk naakt, dat, aldus de voorzitter, wellicht het eenige is, dat El Greco ooit heeft geschilderd. GEVALLEN VAN VERGIFTIGING. Met den trein uit Siberie zijn volgens het Handelsblad in Moskou de lijken aangekomen van twee hooge staatsfunctionarissen van de Mongoolsche volksrepubliek, vroeger bekend als Buiten-Mongolie. Maarschalk Demide, minister van Oorlog van de republiek, overleed op 22 Aug. plot- seling na in den Russischen trein een maal- tjjd gebruikt te hebben. Dit gebeurde nabij Taiga, een station, ongeveer 140 mijl ten Oos ten van Novosibirsk. Hij was uit Oerga, de hoofdstad van de reputoliek op weg naar Mos kou met een speeiale missie. Ook zijn adju- dant, generaal Jasankorl, overleed na het ge- bruik van een maaltijd. Er ontstonden natuur- lijk allerlei geruchten over dezen plotselingen dood, maar Zondag is te Moskou een officieel communique geputoliceerd, waarin staat, dat een onderzoek heeft uitgemaakt, dat de func- tionarissen zijn gestorven wegens het eten van vergiftigde spijs uit blik. Drie Mongool sche leden van het gevolg van den maarschalk kregen even eens blikvergiftiging, maar de doctoren konden hen redden. De twee lijken zijn Zondag gecremeerd en de asch zal naar Oerga worden gezonden. De Sowjet-regeering heeft order gegeven te ondenzoeken of dit gewone blikvergiftiging was of opzettelijke vergiftiging door vijanden. De eerste veronderstelling zal wel de juiste zijn, omdat den laatsten tijd uit vele deelen van Rusland gevallen van vergiftiging door blikjes of door worst zijn gemeld. Zooals be kend, reageeren de Russische autoriteiten daarop door groepen .vijanden" van het voile dood te schieten als waarschuwing voor „an- dere Trotskisten en Boeoharonisten, die voor Duitschland en Japan werken". De ,,Leninggradskaja Praevda" bevat vol gens Havas het bericht, dat de militaire recht- toank te Leningrad twee vrouwen, Ivanova en Georgievskaja, die werkzaam zijn in een kin- derkolonie, ter dood heeft veroordeeld. Zij werden ervan beschuldigd „stelselmatig vergif te hebben gevoegd bij het eten der kinderen en op deze wijze getracht te hebben 12 kinde ren tusschen 8 en 11 jaar te vergiftigen". De kinderen konden worden gered. Beide vrouwen zijn gefusileerd. DE VEERTIGURIGE ARBEIDSWEEK IN BELGIE. De actie voor de toepassing van de veertig- urige arbeidsweek wordt zoowel bij de mijn- werkers als bij de Antwerpsche havenarbei- ders met kracht voortgezet. Woensdag heeft minister-president van Zeeland een delegatie van de socialistische mijnwerkerscentrale ontvangen. De delegatie drong aan op het doen van een nieuwen stap in de ritfhting van de volledige toepassing van de veegtigurige arbeidsweek. De huidige arbeidsduur werd reeds gebracht van 48 op 45 uur. De mijn- werkers willen dit nu op 42 uur zien gebracht. Het hoofd van de regeering beloofde deze kwestie in den ministerraad te berde te zul- len brengen. Ongeveer op hetzelfde uur kwam ook de hooge aitoeidsraad toijeen onder voorzitter- schap van Senator pater Rutten. Zoowel de gedelegeerden van de Antwerpsche haven- arbeiders als van de bazen kiwamen aan het woord. De arbeiders eischen de toepassing van de veertigurige arbeidsweek. De bazen verklaren op dezen eisch niet te kunnen in- gaan. Senator Rutten stelde voor een proef te nemen over een termijn van vier k. zes maan den, maar dit voorstel werd door beide par- tijen afgewezen. Een nieuwe bijeenkomst zou heden worden gehouden. DAEENDE GEBOORTECIJFEKS. Op een congres te Brighton heeft Sir Renan Hill een met veel statistisch materiaal voor- ziene rede gehouden waarin hij trachtte te bewijzen, dat de bevolking van Engeland in het jaar 2040, dus in goed 100 jaar tot 5 miljoen zou ingeschrompeld zijn, als de hui dige neiging tot kinderbeperking in dezelfde mate bleef voortduren. Nu de crisis voortoij was, bestond voor deze beperking feitelijk geen reden meer, maar een deel der bevolking was zoo gewend geraakt aan opschik en ge- mak, aan uitgaan en niet het minst aan spel en wedden, dat daarvoor al de sommen ge bruikt werden die vorige geslachten aan de opvoeding hunner kinderen hadden ten koste gelegd. Een gemiddelde van drie kinderen per echtpaar was het absolute minimum om het Engelsche volk op peil te houden. Voorts maakt het nationaal verbond voor toeneminig van de Fransche bevolking bekend, dat er in het eerste kwartaal van 1937 in Frankrijk 19.000 meer sterfgevallen waren dan geboorten, terwijl het aantal geboorten in Duitschland hetzelfde is als dat van verleden jaar. Er waren 55.000 huwelijken, wat 1000 minder is dan in het eerste kwartaal van 1936 en 17.000 minder dan in het eerste kwartaal van 1930. Er waren 5200 echtscheidingen, wat 680 meer is dan verleden jaar en 158.000 ge boorten, wat 5000 minder is dan verleden jaar en 31.000 minder dan 1930. Het aantal dooden bedroeg 177.000, wat ongeveer het peil is van 1930. AANVAL OP DE „HAVOCK". De aanval door een onbekende onderzeeboot op den Britschen torpedojager ,,Havock" aan de Oostkust van Spanje tusschen Alicante en Valencia heeft, schrijft het „Handelsblad", zoowel in Engeland als in Frankrijk groote verontwaardiging gewekt, zooals uit de com- mentaren der bladen tolijkt. Be „Daily Telegraph" wijst er op, dat vol gens het verslag van de admiraliteit de ,,Ha- vook" een tegenaanval heeft gedaan met „depth-charges" (bommen die onder water ontploffen) en dat eenige destoyers zonder succes naar den aanvaller gezocht hebben. Het doeltreffende antwoord op deze inciden- ben zal volgens het blad zijn een van deze zeeroovers-vaartuigen, ter verantwoording te roepen want er valt hier een mysterie op te lossen. Noch generaal Franco noch de Spaan- sche regeering had bij het begin van den bur- geroorlog zulk een vloot van onderzeebooten dat daarmede de herhaalde aanvallen op neu- trale schepen van het eene eind van de Middel- landsche Zee tot het andere kunnen worden verklaard en onderzeebooten kan men niet voor den dag tooveren. Het blad wijst er op, dat dit de eerste keer is, dat een oorlogsschip anders dan uit de lucht is aangevallen. Het deed blijkbaar ook niet ter zake, dat de „Havock" patrouilledienst verrichtte. Bij dezen nieuwen geest van wetteloosheid die geen eerbied heeft voor international codes, voor de gewone wetten der menschelijkheid of voor neutrale vlaggen, kan ieder schip, welke taak het ook verricht, een mikpunt worden. De „News Chronicle" neemt blijkbaar aan dat de aanval geschied is door een Italiaan- sche onderzeeboot. Er is altijd gezegd, aldus het blad, dat non-interventie beter is dan oor log, maar kan iemand, in het licht der jongste gebeurtenissen ontkennen dat non-interventie oorlog is? Tot dusver hebben deze Middel- landsche Zeepiraten zich er toe bepaald alleen Britsche belangen aan te vallen. Nu voelen zij zich blijkbaar sterk genoeg om de Britsche vloot aan te vallen. De „Daily Herald" betoogt, dat de duikboot- aanval op de „Havock" toont hoe ernstig en gevaarlijk de toestand in de Middellandsche Zee is geworden en bepleit een collectief op- treden tegen deze nieuwe zeerooverij. Van de Fransche bladen zegt de .Epoque" dat de aanval op de „Havock" beschouwd kan worden als de emstigste gebeurtenis sedert het begin van dezen ongelukkigen bur- geroorlog. „Le Journal" ziet in het gebeurde het aan- gewezen terrein voor een doeltreffende her- vatting der Fransch-Britsche samenwerking want Parijs wil evenzeer als Londen een eind maken aan den tegenwoordigen toestand. ,Le Populaire" schrijft in denzelfden geest en houdt een pleidooi voor de door Frankrijk voorgestelde conferentie van de oeverstaten der Middellandsche 'Zee. Het blad ziet er geen bezwaar in, dat Italie daaraan meedoet. Als Italie wil meehelpen om de Middellandsche Zee te bevrijden van de „ontoekende" piraten zal niemand het zijn medewerking willen ont- zeggen. De .Excelisor" schrijft dat 6f Italie onder zeebooten aan generaal Franco afstond, die de bemanningen leverde of dat Italiaansche onderzeebooten optreden voor rekening van de regeering van Salamanca. In het eerste geval zijn de non-interventie-accoorden van Londen geschonden, in het tweede de regelen van het intemationale recht. Het is een weinig bemoedigend dilemma voor de hoop op een pacificatie in Europa in een tijd dat Europa en Amerika zich 'dienden te vereenigen om hun aanzien te Sjanghai niet te verlagen in de oogen van het gele ras. De Londensche bladen bevatten een tele gram uit Gibraltar meldend dat de „Havock" daar Donderdagmorgen is aangekomen. Vol gens 'n lid van de bemanning had de .Havock" vijf diepte-bommen gelanoeerd en daar de zee vervolgens met olie bedekt werd, neemt men aan, dat de duikboot tqt zinken is gebracht. DUITSCHE PREDIKANTEN VERJAAGD. Aan het slot van de jaarvergadering der Gustaaf-Adolf-Vereeniging te Kaiserlautern in Duitschland heeft de bisschop der Duitsche Evangelische Kerk in Rusland, dr. Malmgren, die eenige maanden geleden naar Duitschland is teruggekeerd, over de positie der Duitsche protestanten in Rusland gesproken. Van de tweehonderd Duitsche predikanten, die na de Russische revolutie in Rusland werkzaam waren, zijn er volgens zijn mededeelingen nog slechts twee overgebleven; van de vijf en zeventig jonge predikanten die bisschop Malmgren na den oorlog in dienst van de ge- meenten heeft gesteld, zijn^ er eveneens nog maar twee over, zoodat er in heel Rusland slechts vier Duitsche predikanten dienst doen. Rusland, zoo besloot de bisschop, is een land zonder GM geworden, een land van den zwij- genden dood, waarin de kinderen niets meer van Jezus Christus weten; bitter klaagde de spreker over den toestand der Evang. kerk in een gebied, „dat een zesde der aardopper- vlakte beslaat". DE REPATRIEERING VAN DE BASKISCHE KINDEREN. Hoewel de commissie, welke belast is met de zorg voor de 4000 Baskische kinderen in Engeland, overtuigd is, dat het gevaar te Bil bao is geweken, zoodat de kinderen terug- gezonden kunnen worden, verlangt zij toch, dat alvorens de kinderen teruggezonden zullen worden, voor ieder kind de wettige voogdij moet zijn vastgesteld. De commissie heeft Woensdag na een ver- gadering verklaard, dat zij niet langer dan noodig de verantwoordelijkheid voor de kin deren op zich wil nemen. Zoodra zij over tuigd zal zijn van de authenticiteit van de aanvragen der wettige voogden, zullen de kinderen teruggezonden worden. De tegenwoordigers van de commissie te Bilbao hebben opdracht ontvangen de noodige stap- pen te doen. DE GEROOFDE PATERS VAN HET FRANSCHE SEMINARIUM. Twee vertegenwoordigers der Fransche ambassade, die op zoek waren gegaan naar de bandieten, die het Fransche seminarium hebben geplUhderd, werden gedwongen naar Peiping terug te keeren. De beide vertegenwoordigers wilden pro- beeren met de bandieten te onderhandelen. Zij konden evenwel hun weg niet voortzetten wegens de hevige regens, welke rfeeds twee dagen vallen. De bandieten hebben hun slachtoffers meegenomen in noordeltjke rich- ting. WAAR IS HET GOUD DER SPAANSCHE BANKEN? Een speeiale correspondent van de „Times" houdt zich bezig met de vraag, wat er van het Spaansche goud, dat in de banken was •pgeslagen, geworden is. De- Spaansche financien zijn bij dezen burgeroorlog in een groot mysterie gehuld. Het is nu eenmaal een feit, dat de peseta van Franco twiseihaal zooveel waard is als die van de republikfein- sche regeering. Kort voor het uithreken van den- burger- oqrlog bezat de Bank van Spanje een goud- kapitaal van 2.258.569.908 peseta's, gc of wel circa 900.000.000 gulden, dit is het dubbele van de goudreserve van Italie. Van dit bedrag was ongeveer een kapitaal van 120.000.000 guldenin de safe van de Banque de France te Mont de Marsan ondergebracht. Toen in Juli de burgeroorlog uitbrak, aldus de correspondent, was het ook in de Spaan sche bank een groote wanorde: verscheiden directeuren waren gevlucht of vermoord en de regeering begon reeds spoedig maatregelen te nemen om den goudvoorraad naar het buiten land te brengen. In de maanden Juli en Augus tus gin-gen aanzienlijke kapitalen naar Parijs. Millioenen werden met vliegtuigtriansporten van Cartagena naar Marseille vervoerd. Een gedeelte van het goud ging later van Parijs naar Londen. Volgens sommige berichten, vooral van na- tionalistisehe zijde, is een aanzienlijke goud voorraad naar Sovjet-Rusland gegaan, waar het eenige weken geleden onder voorwendsel dat er goud in den Oeral gevonden was, w-eer aan de markt werd gebracht. Volgens een radiobericht van Salamanca zou inderttjd tus schen Largo Caballero en den Sovjet-gezant Rosenberg een transactie zijn gesloten, waarbij Rusland in ruil voor tanks, oorlogsmaterieel en troepenzendingen een bedrag van vijf hon- derd millioen gouden peseta's ontving. De helft van dit bedrag ging op 5 September 1936 via Parijs naar Rusland. Het is moeilijk, aldus de correspondent, deze berichten te con- troleeren, maar wel stsat het vast, dat de Spaansche regeering over een gouddeposito te Parijs beschikt. De correspondent betoogt voorts, dat een groot gedeelte van het Spaansche goud in het buitenland, lang voordat de non-interventie- comnaissie in werking trad, door de republi- keinsche regeering benut is voor het aan- schaffen van oorlogsmateriaal. Vooral Mexico heeft hier een groote rol gespeeld. Het is bekend, dat generaal Franco de Spaansche regeering het recht toetwist, zoo met het Spaansche godd om te springen. Reeds werd tot de bank van Internationale Betalingen te Bazel een nota gericht, waarin Franco er op wijst, dat de republikeinsche regeering haar bevoegdheden te buiten ging. Van den anderen kant is men echter van oordeel, dat de linksche regeering, zoolang zij als de eenige wettige regeering beschouwd wordt, volkomen in haar recht staat. wanneer zij over den goudvoorraad beschikt zooals het haar goeddunkt. 4. ucM,, ITALIE'S optreden in spanje. De hemieuwde erkenning van Mussolini van Italie'ssteun aan Franco heeft, schrjjft de N. R. Crt., een onrust gewekt, welke nog altijd nadelnt. Zooals. men heeft kunnen lezen heeft Cambon Maandag in een gesprek met Eden uiting gegeven aan de bezorgdheid van de Fransche regeering over den loop van zaken in de Middellandsche Zee met net oog op het voortbestaan van de afzijdigheidsover- eenkomat. Cambon heeft te kennengegeven, dat de Fransche regeering voomemens is de zaak in de commissie ter sprake te .brengen, waarbij zij volgens de Times wil voorstellen het heele vraagstuk opnieuw onder de oogen te zien. Men zou zich kunnen afvragen of er in feite wel zooveel is veranderd. Dat er Italia- nen vochten in Spanje, was bekend. Dat deze er vertoefden xpet de voile instemming van de Italiaansche regeering, was van den be- ginne aj duidqlijk. In .een dictatuurstaat -als Italie is het gaan van gewapende vrijwillige;rs naar een ander land zonder medewerking van de regeering onmogelijk. Dat echter niet alleen, men had het al eerder van Italiaan- schen kant erkend. Reeds maanden \yorden de verliezen gepubliceerd. Het is ten hoogste een verrassing geweest te vernemen, dat het niet maar losse afdeelingen zijn, die in .Spanje strijden, maar dat men gerustelijk ka,n spre- ken van een expeditieleger onder aarivoering van beproefde generaals. Wat is dan het groote verschil, dat de ver" ontrusting in Frankrijk en ook in sommige Engelsche kringen verklaart? Men zal dat wel hierin moeten zoeken, dat men tot dus- verre nog altijd een oogje kon sluiten voor de feiten, door de fictie te handhaven, dat de Italianen in Spanje vrijwilligers waren, ter wijl de jongste uitlatingen van Mussolini in zijn vreugderoes over den val van Santander een dergelijke struisvogelpolitiek onmogelijk hebben gemaakt. Men moet langzamerhand wel erkennen, dat er van een directe inmen- ging van Italie in Spanje sprake is. Misschien zou men nog de oogen voor de feiten gesloten hebben, wanneer niet de aan vallen op koopvaardijschepen in de Middel landsche Zee een verontrustenden omvang begonnen aan te nemen. Zooals men weet, heeft Spanje, d.w.z. de regeering te Valencia, die nog altijd door het gros van de wereld erkend wordt als de officieele Spaansche regeering, bij den Volkentoond een kiacht in- gediend tegen Italie. Wij hebben er ruim een week geleden op gewezen, dat het volstrekt niet vaststaat, dat het bewijs te leveren zou zijn van Italie's rechtstreeksch aandeel in deze aanvallen. Dat men in Spanje en ook in Frankrijk meent zulks op goede gronden te mogen aannemen, is nog niet voldoende. Als men zich tot den Volkenbond wendt, zal men moeten komen met duidelijke bewijzen. De zaak tegen Italie in de niet-inmengingscom- missie lijkt ons dan ook sterker te staan dan die bij den Volkenbond. Dit zijn echter slechts de uiterlijke kanten van de zaak. De kern is, dat Frankrijk en ook Engeland beducht zijn voor een wijziging van de krachtsverhoudingen in de Middel landsche Zee. Mussolini spreekt in zijn rede- voeringen met groot aplomb van de hand- having van den status quo. Hij zelf is ech ter druk bezig deze te veranderen. De Man chester Guardian wees er Zaterdag nog op, dat Majorca feitelijk een Italiaansch tuighuis is geworden. Het is een gunstige basis voor vliegtuigen en duiklbooten, zij het Spaansche of Italiaansche, en van hieruit kan men zoo wel de verbinding van Fankrijk met de Noord- Afrikaansohe kust als de toegangswegen tot de Middellandsche Zee achter de Straat van Gibraltar bedreigen. Italie heeft hienmee voor het oogenblik zich een Westelijken voor- post geschapen. Uitdrukkelijk verklaart het vender geen bolsjeWisme ,,of iets van dien aard" in Spanje te zullen dulden. Men zal zich wel niet behoeven af te vragen, of onder dat „iets van dien aard" ook een regeering van of steunende op een z.g. volksfront moet begrepen worden. M.a.w. men leest deze ver- klaring waarschijnlijk terecht aldus, dat Italie alleen een bewind in fascistischen geest in Spanje zal willen dulden. Dit op zichzelf is reeds een inmenging in de zaken van een ander land van den ergsten aard. Tot dus ver gold a'lgemeen het toeginsel, dat een in temationale samenleving alleen mogelijk is, wanneer de staten onderling elkaar vrrjlaten in de keuze van hun binnenlandsch regime. Frankrijk en Engeland moeten in dit geval meer dan ooit aan dit beginsel vasthouden, willen zij Spanje niet zien worden tot een Italiaanschen vazalstaat en daarmee de be- dreiging, die van Majorca uitgaat, bestendi- gen. Voor hen beteekent een fascistisch Spanje nog veeleer een verbreking van den status quo dan een communistisch Spanje zulks voor Italie zou beteekenen. Het is niet aan te nemen, dat de regeerders te Parijs en Londen dit niet eerder hebben in- gezien. Men kan zelfs de heele niet-inmen- gings-comedie beschouwen als een poging om hest gevaar nog zooveel mogelijk te bezweren. Frankrijk schijnt thans geneigd deze be- zwerlng als mislukt te beschouwen. Het is daarmee echter reedls te laat. Natuurlijk kan men de niet-inmengingsovereenkomst opbef- fen en aan de regeering te Valencia wapens en munitie gaan leveren. Daarmee echter zal men den Italiaanschen steun aan Franco niiet verminderen en de gevaren van recht- streeksche conflicten vermeerderen. Wij ge- looven niet, dat Frankrijk en Engeland voor- alsnog bereid zijn een gewapend conflict met Italie te riskeeren. Zoolang zij dat niet wil len, zullen hun vertoogen te Rome weinig in- druk maken. Mussolini heeft niet ten onrechte in zijn Paiermitaansche redevoering den nadruk ge legd op de realiteiten. Deze zijn thans, dat Italie zich in het westelijke deel van de Mid dellandsche Zee in een strategisch voor- deellge positie heeft geplaatst. Slechts an dere realiteiten, en het valt te vreezen, dat daaronder alleen de bedreiging van een mili taire overmacht zal dienen begrepen te wor den, zullen het kunnen bewegen terug te keeren tot den status quo ante, zooals Frankrijk en Engeland dien begeeren. AAN BED GEKLU1STERD DOOR RHEUMATISCHE RUGPIJN. Nu geen spoor van pijn meer. „Ik leed gedurende jaren aan rheumatische pijnen in mijn rug. Van tijd tot tijd moest ik zelfs een paar dagen in bed blijven. Ik kon niet loopen of staan. Daar mijn vader van dezelfde pijnen verlost werd door Kruschen Salts probeerde ik het ook. Nu heb ik niet het minste teeken van pijn meer. Mijn vader die al over de 80 is heeft nooit ergens last van dank zij Kruschen Salts". Mevr. H. R. Evenals bij deze dame en haar vader zullen ook bij anderen die geregeld hun kieine dage- lijksche dosis Kruschen Salts nemen, allerlei klachten als rheumatische pijnen, hoofdpijn, constipatie enz. niet toestaan. Door de aan- sporende werking van Kruschen Salts op de inwiendige organen blijft uw organlsme vrij van alle schadelijke stoffen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten k f 0,40, f 0,75 en 1,60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., A'dam, voorkomt. Adv. Vastberadenheid Spanje. in republikeinsch BRITSCH TANKSCHIP GETORPEDEERD. Het Britsche tankschip „Woodford" (6987 ton) is getorpedeerd bij de kust van Valencia. Volgens het uit Benicarlo ontvangen tele gram van Lloyd's is de tweede machinist gedood en zijn zes opvarenden te Benicarlo ontscheept, waar zij ter verpleging werden opgenomen. De „Woodford" was van Constanza op weg naar Barcelona en Valencia. Uit het telegram valt niet op te maken of het schip is gezonken en of de geheele beman ning de haven heeft kunnen bereiken. De bemanning vari een ander Britsch tank schip de „Arlon", die eveneens met petroleum uit Roemenie naar Spanje zou vertrekken, heeft Donderdag in Boekarest den Engelschen consul verlof gevraagd het schip te mogen verlaten, daar zij er bezwaar tegen hadden, met een lading petroleum naar Spanje te varen. De correspondent van de .Daily Tele graph meldt dat zij vreesden, dat het schip in de Middellandsche Zee aangevallen zou worden. Toen zij van den consul daartoe toe- stemming hadden gekregen, vertrokken zij naar Engeland. Het schip zal naar Spanje ver trekken bemand met Roemeensche zeelieden. De activiteit van onderzeebooten van onbe kende nationaliteit in de Grieksche wateren doet veel stof opwaaien in Roemeensche scheepvaartkringen. Men veronderstelt, dat het Italiaansche schepen zijn, die him bases in Bulgaarsche havens hebben, maar hierom- trent bestaat geen zekerheid. EEN ITALIAANSCHE WAARSCHUWING" AAN ENGELAND. Naar de Temps uit Rome meldt bevatten Donderdag verscheidene Italiaansche bladen een bericht, dat er officieus uitzag, en waarin o.a. hest volgende te lezen stond: Met den besten wil ter wereld slaagt men er niet in, zelfs niet uit de opschriften der bladen, >te begrijpen wat de houding is van Londen. Er heerscht een stilte, die niet na tuurlijk is, maar die zwanger schijnt van een of anderen aianval van boosheid. Misschien, dat men bij een diepere beschouwing zou mer- ken, dat de geestesgesteldheid van de Engel schen niet wordt ingegeven door de berichten nopens wat sommigen de Italiaansche tus- schenkomst in Spanje genoemd hebben, maar dat men te doen heeft met een moedwillige houding, gegrond op de verdenking, dat er naast de vrijwilligers te land, die voor Franco strijden tegen het bolsjewisme, ook vrijwilli gers ter zee zijn, waarmee Italie ,,openlijk of bedekt" ook in de Middellandsche Zee Valen cia zou bestrijden. Aangeteekend dient te worden, dat men hier te Rome steeds meer geneigd is den intema- tionalen toestand in zijn geheel te overzien en de getoeurtenissen in het eene vak te waar- deeren, zonder uit het oog te verliezen wat er in de andere' vakken omgaat. De Italiaansch- Britsche verzoening lijkt om die redenen des te wenschelijker op een oogenblik, dat belang- rijke financieele belangen of belangrijke poli- tieke stellingen van Groot-Britannie en Azie gewikkeld zijn in de onzekerheid van een conflict, waarvan de duur niet valt te voor- zien, doch door de optimisten toch op zijn minst op vele jaren wordt geschat. De Chineesche bandieten vragen thans een S losgeld van een half millioen Chineesche dol lars voor de gevangenen, die zij opgesloten hebben in de pagode in de Westelijke heuve- len. Britsche torpedobootjager door onbekende duikboot aangevallen. De Britsche torpedobootjager Havock is Dinsdagnacht ter hoogte van kaap San Antonio (tusschen Alicante en Valencia; iets benoorden kaap de la Nao) door een onbe kende duikboot aangevallen. Naar Renter vemeemt, heeft de torpedobootjager geen schade opgeloopen. De Britsche torpedoboot- jagers Hyperion en Hardy hebben des avonds Gibraltar verlaten met het bevel zich naar de aanvalszone te begeven. De toestand aan de fronten blijft ongewij- zigd. Weliswaar zijn troepenbewegingen waar te nemen aan het Noordelijk front, met name den sector-iSantander, veranderingen zijn evenwel niet ingetreden. De druk der regeeringstroepen in den sector- Saragossa houdt aan, doch van belangrijke gevechten wordt geen melding gemaakt. Het stadje Belchite, ten Zuiden van Saragossa schijnt steeds dichter omsingeld te worden en van regeeringszijde wordt medegedeeld, dat de opstandelingen vele posten hebben moeten prijs geven. De overgave van dit plaatsje acht men in regeeringskringen onvermijdelijk. In Valencia heeft de val van Santander geen ontmoediging teweeg gebracht. Meer dan ooit aldus de corr. van de Times aldaar, is men besloten de vijandelijkheden tot een spoedig einde te brengen en met dit doel het leger te versterken en de eenheid in de z.g. achter- hoede te vergrooten. De hoofdeommissaris van oorlog heeft tot dit doel opnieuw het wachtwoord uitgevaardigd, afkomstig uit de periode na den val van Malaga: ,,Op een nederlaag moeten wij met een overwinning plus nog een halve antwoorden". Het uithoudingsvermogen is in het linksche Spanje steeds volgens den corr. van de Times niet verminderd. Integendeel; door de moeilijkheden van het laatste jaar heeft het zich ontwikkeld. De dagen, waarin alles erop scheen te wijzen, dat niets den opmarsch van de opstandige generaals kon stuiten, zijn voorbij.' Op het oogenblik is het regeerings- leger een werkelijkheid, in staat om zich te laten gelden. De overtuiging, dat men niet alleen voor zich zelf strijdt, doch tevens voor de belangen van de menschheid, is een niet te onder- schatten factor voor de vastberadenheid in het republikeinsche Spanje om de eenheid in de achterhoede in den hoogst mogelijken graad te herstellen. Franco's t roepen in den aanval. Aan alle Spaansche fronten, aldus seint een correspondent van United Press uit Ma drid, zijn de troepen van Franco Donderdag tot den aanval overgegaan. Bij deze nieuwe actie hetotoen zij, ook volgens de linksche be richten, hier en daar eenige successen be- haald. Zeer fel is er gevochten om het bezit van Belchite ten Zuiden van Saragossa. De republikeinen, die volgens een officieel com munique Woensdagavond er in geslaagd waren, eenige huizen in de buitenwijken van deze stad te beizetten, zijn nog niet verder gekomen. Men meldt thans slechts, dat de omsingeling van Belchite steeds meer vol- tooid wordt en het station, dat ten Westen van de stad ligt, bezet is. Het officieele communique van het natio- nalistische hoofdkwartier meldt, dat de acti viteit der roode troepen in de sectoren Bel chite, Zuera en Villamayor aanzienlijk is af- genomen. De witte troepen zijn zelf voort- durend in den aanval, ook aan het front bij Teruel, waar, naar van linksche zijde wordt toegegeven, de berg Santa Barbara weer door de republikeinen ontrutmd is. Ook aan het Zuidelrjk front, in den sector van Granada, hebben de troepen van Franco de reputolikeinen uit eenige stellingen verdre- ven. O.a. zjjn zij er in geslaagd, het dorp Cortijo te bezetten. Ook op andere punten aan dat front, o.a. bij Pennaroya, hebben zij den republikeinen gevoelige verliezen toegebracht. De opmarsch ten Westen van Santander wordt inxniddels met kracht voortgezet. Uit Salamanca word bericht, dat de brigades van Navarra in de laatste dagen in totaal 22 dor- pen bezet hebben, o.a. Villanueva Unquera. Overal hebben de witte troepen den tegen- stand der Asturiers gebroken. Volgens Havas zou generaal Solchage, de bevelhebber der Navarre-brigade, in onderhandeling zijn ge- treden met een vertegenwoordiger der regee ringstroepen over de overgave van Gijon aan de witten. De republikeinsche ministerraad te Valen cia heeft na een zitting, die vijf uur duurde, een decreet uitgevaardigd, waarbij alle strijd- bare mannen van de klasse 1930 en 1938 onder de wapenen worden geroepen, ten einde aldus een nieuwe reserve voor de republikeinsche troepen te vormen. Voorts werden er strenge maatregelen aangekondigd tegen kooplieden, die zich niet aan de officieel vastgestelde ta- rieven houden of hun koopwaar verbergen en die heimelijk tegen woekerwinst verkoopen. DIRECTE RELASTINGEN. De Rijksontvanger verzoekt ons mede te deelen, dat heden is aangevangen met het vervolgen van de aanslagen Inkomstenibelas- ting 1936/37, gedateerd in Maart 1937, welke niet geheel zijn voldaan, alsmede de aanslagen Personeele belasting 1937, eveneens gedateerd in Maart 1937, waarop nog niet 5/0 deel is aangezuiverd. Een der belangrijke onderdeelen van een feest- of herdenkingsdag als a.s. Maandag staat te wachten, is het vraagstuk van het vervoer van duizenden menschen in een korte spanne tflds. Juist bij massa-vervoer als nu te wachten staat, hebben de spoorwegen een zeer belang rijke rol te vervullen. Dat ook zij maatrege len nemen is te begrijpen en zoo zijn twee extra-treinen in den morgenuren ingelegd en wel een die om 8.30 uit Roosendaal vertrekt en aan alle stations met uitzonderdng van Amemuiden stopt en dan te 10.02 uur te Mid-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 6