De burger-ooriog in Spanje ENGELANDS NOTA AAN JAPAN. TER NEUZEN, 1 SEPTEMBER 1937. D. H. ROODHUYZEN 8. Ca kv. MAKELAARS RUSSISOH SOHIP IN DE MIDDEL- LANDSGHE ZEE GETORPEDEERD. Maandagavond acht uur is op vijf mijl uit de kust tusschen iDellys en Tigzhart het Rus- sische schip Timiryaysef ge^orpedeerd. Het 1078 ton metende schip werd door twee tor pedo's getroffen en i£ gezonken. De uit 29 personen bestaande bemanning, waaronder drie vrouwen, werd gered. De aanvaller is niet bekend. De Timiryaysef was van Havre en Liverpool op weg naar Port Said, geladen met steenkool. EEN VERRASSING UIT HET OOSTEN. Hoewel er de vorige week al eenige geruch- ten in dien zin hadden geloopen, 'bereikte toch schrijft de N. R. Crt.nog als een verras- sing de wereld Zaterdagavond het bericht, dat China een niet-aarrvalsverdrag heeft ge- sloten met de Sowjet-Unie. Men verklaart van Chineeschen kant wel, dat men zich bij het huidige conflict met Japan door deze overeenkomst met Rusland in den rug heeft willen dekken, maar er zal ook in China wel niemand zijn, die Rusland ervan zal verden- ken lust te gevoelen om met Japan gemeene zaak te maken. Rusland en Japan zijn nu een- maal sinds het laatst van de vorige eeuw de groote tegenstanders in het Verre Oosten. Hun strijd om invloed in het Noordelijk deel van wat eens het Chineesche keizerrijk was, zou men 'zelfs min of meer als oorzaak kunnen beschourwen van Japan's huidige penetratie in China. De strijd om den Chineeschen Ooster- spoorweg en om economischen invloed in Mantsjoerije is een van de voomaamste oor- zaken geweest tot de bezetting van dit land door Japan en de vorming van den vazaistaat Mantsjoekwo, met Poeji, den laatsten keizer van China, als staatshoofd. Rusland vestigde zijn invloed in Buiten- Mongolie, wat Japan weer dreef tot penetra tie in Binnen-Mongolie en de verovering van Jehol ten behoeve van Mantsjoekwo. Ook de huidige verdere penetratie in Noord-Ghina en de daaruit voortvloeiende strijd tegen de regeering te Nanking geschiedt onder de leuze van strijd tegen het communisme, dat Volgens Japan nog altijd te veel invloed in China zou beizitten. 'Het merkwaardige van het geval is, dat China, wel verre van zijn heul te zoeken in het communisme, dit met kracht heeft be- streden. Het heele streven van de regeering te Nanking is gericht op een nationaal herstel, zoowel buiten Japanschen als buiten Russi- schen invloed. Door Japan's onbehouwen optreden krijgt men nu den paradoxalen toestand, dat het China drijft in de richting, waarvoor het dit land juist wil behoeden, en dat China, hoewel het zulks zelf ook niet wil, noodgedwongen dien kant uit gaat. iHet is moeilijk zich voor te stellen, wat China van dit verdrag verwacht. Het zal wel niet gelooven, dat het hiermee de, laat ons nu maar zeggen, geestelijke imfiltratie van het communisme een dam zal opwerpen. Om steun te verkrijgen van Rusland zal het China ook wel niet te doen zijn, d.w.z. dat het wel niet zal verwachten, dat Rusland te zijnen behoeve Japan den oorlog teal verklaren, ter- wijl het materieelen steun in den vorni van oorlogsbehoeften ook zonder dit verdrag wel zou hebben Verkregen, al bestaat natuurlijk de mogelijkheid, dat Rusland in dezen juist een middel tot pressie op China heeft gevon- den om tot het aongaan van een dergelijke overeenkomst te geraken. In strijd met -deze veronderstelling is ech- ter wat het Duitsche Nieuwsbureau van Chi neeschen kant verneemt, n.l. dat reeds een jaar lang met Moskou over een dergelijk ver drag werd Onderhandeld en dat de huidige ge- beurtenissen Nanking aanleiding hebben ge- geven er thans spoed mee te betrachten. Vol gens dit bericht zou China toch tot zijn be- sluit zijn gekomen, uit vrees, dat het com munisme van de huidige moeilijkheden ge- bruik 'zou maken niet om Chineesch gebied aan te tasten, maar om van tainnen uit China voor zijn beginselen te veroveren. De gebrui- ken van de Russische propaganda kennende, lijkt het ons naief te veronderstellen, dat een dergelijk verdrag een dusdanig streven zou kunnen onderdrukken. Dat Nanking zoo naief zou zijn, wil er bij ons niet in, evenmin kun nen wij ons voorstellen, dat het niet zou heb ben begrepen, dat het sluiten van een derge lijk verdrag, om het beeld van een Fransch blad te gebruiken, zou werken als een vurige ban- derilla in den nek van den Japanschen stier. Het eenige voordeel dat Nanking misschien van hetverdrag heeft te verwachten is van middelijken aard, d.w.z dat hierdoor de eom- munistische scharen in China tot steun van ganscher harte aan den strijd tegen Japan zullen worden bewogen, maar of deze anders zou zijn uitgebleven is ook nog de vraag. De aanval op den Engelschen ambassadeur in China door Japansche vliegtuigen heeft onlangs scherp het licht laten vallen op de internationale venwikkelingen, die uit het huidige conflict kunnen voortVloeien. Enge land eischt thans van Japan genoegdoening. Het doet zulks in matige termen en men geeft van Engelschen kant al te kennen, dat uit het conflict geen oorlog zal voortvloeien. Een dergelijke gebeurtenis zou zich echter kunnen herhalen, zoowel ten opzichte van Britsche als van Amerikaansche onderdanen. In ieder geval wekken dergelijke incidenten bij de groote mogendheden, die belangen in China hebben, een geprikkelde stemming tegen Japan. Dit land moge voor het oogenlblik geen gewapenden aanval van de Europeesche mo ge,ndheden in het Verre Oosten te vreezen hebben, maar teal er toch goed aan doen zijn mededingers daar te ontzien, omdat het hen in economisch opzicht noodig zal hebben; bij de huidige verwikkelingen misschien imeer dan ooit. Het moge erop rekenen, dat Duitschland en Italie, Frahkrijk en Engeland in Europa in evenwicht izullen houden, doch het zal wel niet de illusie koesteren, dat van dien kant financieelen of economischen steun van be teekenis te wachten ;is. Daarbij komt nog, dat ook Duitschland en Italie belangen in China hebben, dat Duitschlands houding in het hui dige conflict al izeer gereserveerd is en dit Italie's houding onzeker blijft, zoolang dit land streeft naar een vergelijk met het Brit sche rijk. Dit zijn factoren, die China ten goede komen, doch waarin een te nauwe verbinte- nis met de Sowjet-Unie ten deele wel eens verandering zou kunnen brengen, zeker wat Duitschland's reserve en Italie's houding be- treft, maar ook ten aanzien van de sympa- thieen van het conservatieve deel der open- bare meening in Engeland. Hoe men de zaak ook bekijkt, men komt steeds iweer tot de conclusie, dat het voor deel van dit Russisch-Chineesche verdrag ge- heel aan Russischen kant is en dat China beter zou hebben gedaan de onderhandelingen als ztj toch traineerden, nog maar een tijdje langer te rekken. BERLIJN ZOU AANSTUREN OP IONTSPANNING MET R.K. KERK. Alle bladen te Rome publiceeren artikelen van hun correspondenten uit Berlijn, waarin zij de meening uitspreken, dat de reis van de vertegenwoordigers van het Duitsche episco- paat naar Rome een ontspanning te weeg zal brengen in de betrekkingen tusschen Duitsch land en het Vaticaan, gezien de neiging die in de bisschoppelijke conferentie te Fulda aan den dag zou zijn getreden en die zou gaan ,,in de richting van een beter begrijpen van het standpunt van den Staat". Deze uitdrukking wordt in denzelfden vonm door alle bladen ge- bruikt. Voorts wordt het belang, naar voren gebracht, dat men hecht aan het onderhoud dat tusschen den nuntius te Berlijn en den staatssecretaris voor buitenlandsche zaken von Mackensen heeft plaats gehad. In het Vaticaan daarentegen is men van meening, dat er geen enkele aanwijizing van belang is om te gelooven aan een spoedige belangrijke verbetering van de betrekkingen tusschen Duitschland en het Vaticaan. Men gelooft gaame, dat Duitschland een ontspan ning wenscht, maar men helt ertoe over, dezen wensch te beschouwen als ingegeven door overwegingen van internationalen aard en vooral door den ongunstigen indruk, die in het buitenland gewekt is door de aankondiging, dat Hitler over de godsdienstkwestie te Neu- renberg verklaringen zou afleggen. Ook de mogelijke reis van Mussolini naar Duitsch land zou een zekeren invloed kunnen uitoefe- nen op de houding der voor de Duitsche poli tick verantwoordelijke kringen. Al deze overwegingen doen echter niet uit het loog verliezen, dat de kwestie nog in haar geheel bestaat en dat tenminste voor het oogenblik elk op zijn standpunt blijft staan, waanbij het Vaticaan van zijn kant oprecht geneigd is niets te doen, dat den toestand zou kunnen verergeren. De Britsche zaakgelastigde bij de Japansche regeering heeft Zondagmiddag om twee uur de reeds aangekondigde nota der Engelsche regeering betreffende del zaak-Hugessen over- handigd. In de nota wordt o.a. het volgende gezegd: Ofschoon non-combattanten, w.o. begrepen de buitenlanders, die in het betrokken land gevestigd zijn, het onvermijdelijke risico moe- ten aanvaarden van verwonding, Indirect het gevolg zijnde van een normalen loop van de vij a.n dslijkhedcn, is het een der oudste en m jest vaststaande regels van het Internatio nale recht, dat directe of weloverwogen aan- vallen op non-combattanten, hebzij binnen of buiten de zone der vijandelijkheden, beslist verboden zijn. De luchbmacht valt geenszins buiten dezen regel. De stelling, dat het hier een ongeluk betreft, kan evenmin aanvaard worden, daar de feiten van dien aard zijn, dat er op zijn zachtst uitgedrukt nalatigheid en volkomen gebrek aan achting voor de hei- ligbeid- van het leven der burgers uit blijkt. De stelling, dat de vlaggen, die op de auto's waren aangebracht, te klein waren om zicht- baar te zijn, gaat niet op. Er was niet de min- ste redhtvaardiging voor een aanval, zelfs in- dien de auto's geen vlag hadden gevoerd. De buitenlandsche, zelfs diplomatieke status der inzittenden doet evenmin ter zake. Waar het in wezen omgaat is, dat het non-combattan ten worden. De vliegtuigen hadden ongetwij- feld niet de bedoeling, den Britschen ambas sadeur als zoodanig aan te vallen. Blijkbaar wilden zij non-combattanten aanvallen, en dit vonmt op zichizelf reeds iets onwettigs. Er dient bovendien op gewezen te worden, dat de ambassadeur in dit bijteondere geval reisde in een streek, waar zich in het geheel geen Chineesche troepen bevonden en evenmin vijandelijkheden aan den gang waren. Een feit is, dat het gezelschap van den ambassa deur in het geheel geen Chineesche troepen heeft gezien totdat men aangekomen was op een punt dat een uur reiizens van de plaats van den aanval is gelegen. De Britsche regeering is van meening, dat zij deze gelegenheid te baat moet nemen om te wijzen op de diepere beteekenis van deze gebeurtenis. Het is een tteffend voorbeeld van de gevolgen, die kunnen ontstaan uit een willekeurig uitgevoerden luchtaanval. Derge lijke gebeurtenissen zijn onafscheidelijk ver- bonden aan de even onwettige als onmensche- lijke praktijk, na te laten, bij het uitvoeren der vijandelijkheden een duidelijk onderscheid te maken tusschen combattanten en non-com battanten, hetgeen het internationale recht, evenzeer als het menschelijke geweten, steeds geeischt heeft. Het feit, dat in het onder- havige geval door een der partijen in het ge heel niet den werkelijken istaat van oorlog is verklaard of uitdrukkelijk erkend, onder- streept het onvergeeflijke karakter van het geen is gebeurd. De eischen. 1. Formeele aanbieding van verontschuldi- gingen door de Japansche regeering aan de Britsche regeering. 2. Behoorlijke bestraffing van degenen, die voor den aanval verantwoordelijk zijn. 3. De verzekering van de Japansche auto- riteiten, dat de noodige maatregelen genomen zullen worden, teneinde een herhaling van in cidenten van dezen aard te voorkomen. Ip diplomatieke kringen te Londen werd gewezen op het gematigd karakter van de eischen, die Groot-Britannie geformuleerd heeft in de te Tokio overhandigde nota. Uit dezen eommentaar blijkt voldoende, dat de Britsche eischen een minimum vormen, en dat men er wel op rekent, dat de regeering te Tokio de gematigdheid ervan zal erken- nen, door ze ten voile in te willigen. Het is waarschijnlijk, dat de door Enge land geeischte waarborgen betrekking zullen hebben op de bescherming van de buitenland sche burgeibevolking in China en dat de Britsche zaakgelastigde deze gelegenheid heeft aangegrepen om nog eens te wijzen op de noodteakelijkheid, de internationale eonces- sie te neutraliseeren. Volgens sommige be- richten, die echter met alle voorbehoud dienen te worden aanvaard, zou afwijzing door Japan kunnen leiden tot het terugtrekken van den Britschen ambassadeur uit Tokio. Weloverwogen matiging. ■Een weloverwogen matiging is, naar de diplomatieke correspondent van Reuter ver klaart, den grondtoon van het Britsche pro test bij de Japansche regeering. Men kan zeggen, dat de drie eischen van dien aard zijn, dat zij zonder nationale vemedering ingewil- ligd kunnen worden. Het is reeds een vol doende berisping, dat Japan een nota van dit soort in ontvangst heeft moeten nemen. Er is geen enkele aanwijzing omtrent represaille- maatregelen, en naar men meent te weten, overweegt de Britsche regeering geen andere actie, voor het geval Japan in gebreke mocht blijven, de eischen in te willigen. In Britsche kringen is men van oordeel, dat een weigering van Japan eenvoudig aan de wereld het .bewijs zou leveren, dat Japan een land is teonder eerbied voor het minste inter- nationaal fatsoen. Toen de Britsche zaakgelastigde, Dodds, de Britsche nota had overhandigd, stelde de mi- minister van buitenlandsche zaken, Hirota, hem er van in kennis, dat de zaak thans ge- zamenlijk wordt ondenzocht door de Engel sche en Japansche autoriteiten 'te Sjanghai. Zoodra de feiten opgehelderd zijn, zal hij nadere mededeelingen doen aan de Britsche ambassade. Hirota informeerde voorts met sympathie naar den toestand van den Britschen gezant Hugessen. HET INCIDENT MET DE ..PRESIDENT HOOVER". De Chineesche regeering biedt haar verontschuldigingen aan. De regeering te Nanking heeft den Chinee schen ambassadeur te Washington opdracht gegeven, haar leedwezen over te brengen over het incident met de President Hoover" en schadevergoeding toe te zeggen. Ook te Nanking hebben de Chineezen on derhandelingen aangeknoopt met den Ameri- kaanschen zaakgelastigde tot regeling van het ibetreurenswaardig incident. De Amerikaansche matroos Shaskell, die tot de bemanning van de .President Hoover" behoort en Maandag bij het bombardement wonden opliep, is Dinsdagochtend overleden. Uit Tokio wordt nog nader gemeld, dat de drie Chineesche vliegtuigen, die bommen heb ben laten vallen op de ..President Hoover", zijn aangevallen door twee Japansche water- vliegtuigen. Een Chineesch vliegtuig zou naar beneden geschoten zijn. ,,Het is waarschijnlijk, dat het Amerikaan sche volk over het algemeen met China zal sympathiseeren™, a'ldus senator Borah naar aanleiding van het incident met de President Hoover". „Wij moeten ons evenwel niet laten meesleepen in eenigen oorlog of in eenig ge- schil". Een hooge ambtenaar van het ministerie van marine te Tokio heeft zijn sympathie uit- gesproken met de gewonde zeelieden en ver klaard, dat men meer dan ooit de noodzaak inziet ,,dien wilden Chineezen een afstraffing toe te dienen". DE BOMBARDEMENTEN. De bommen die Japansche vliegtuigen op Nantau (iSjanghaij hebben geworpen, heb ben meer dan 700 slachtoffers geeischt, waar- van ruim 200 dooden. De correspondent van Havas zag onder de tallooze lijken niet een van een soldaat. Alle Chineezen zijn uit Nantau gevlucht. Ook de Chineesche wijk Tsjapei is door Japansche vliegtuigen bestookt. Volgens een officieele Chineesche opgave zijn hierbij 300 Chineesche non-combattanten gedood. De vrouw van maarschalk Tsjang kai sjek, die op het oogenblik te Sjanghai is voor de organisatie Van hulpacties ten gunste van de door de gevechten getroffen Chineesche be- volking, heeft o.m. verklaard: China heeft veel deemoedigingen verdragen, maar is thans, ongeacht de buitengewoon groote of fers, besloten tot zelfverdediging tot het uiterste. BOEDHISTISCHE MONNIKEN RAKEN SLAAGS. In het hartje van Rangoon, aldus meldt Reuter, werd van geimproviseerde bommen, steenen en stokken gebruik gemaakt in een gevecht tusschen twee groepen Boeddhistische monniken, die behoorden tot twee verschil- lende kloosters. Bij het gevecht werden zeven monniken gewond. Deze werden naar een ziekenhuis gebracht. De politie was onmid- deliijk ter plaatse en herstelde de orde. Zij constateerde, dat er acht bommen waren ge- gooid, die bij nader onderzoek buskruit, stuk- ken glas en steenen bleken te bevatten. De oorzaak van den strijd was het oprichten van een schutting tusschen de twee kloosters. De eene partij beschuldigde de andere ervan, in- breuk te maken op haar grondgebied. De hierdoor ontstane woprdenwisseling had een formeel gevecht ten gevolge. ALLE WEERBARE CHINEEZEN WORDEN OPGEROEPEN. De Chineesche regeering heeft den Uitvoe- renden Joean opdracht gegeven artikel 3 van de wet op de mobilisatie in tverking te doen treden. Dit artikel voonziet in het onder de wape- nen roepen van alle weerbare mannen van achttien tot vijf-en-veertig jaar. HOLLANDSCHE PATERS DOOR CHINEEZEN ONTVOERD. Ongeveer duiizend man ongeregelde Chinee sche troepen hebben het seminarium van de Fransche Brooders Maristen te Heisjankau, ten noordwesten van Peiping geplunderd. De rector van het seminarium werd emstig ge wond. Vijfduizend Chineesche vluchtelingen, die op het terrein van het seminarium een toevlucht hadden gevonden, werden uitge- schud. Drie paters, onder wie twee Nederlanders en edn Italiaan, 12 broeders, onder wie acht Franschen, drie Hongaren en 6en Spanjaard en 12 Chineesche broeders werden ontvoerd. De bandieten hebben twee broeders naar het hoofdkwartier der Maristen gezonden om over den losprijs te onderhandelen. De Japansche autoriteiten deelen mede, dat zij een afdeeling naar de plaats van den over- val hebben gezonden. HET REGEERINGSOFFENSIEF IN ARAGON. Belangrijke gebeurtenissen hebben zich de laatste dagen niet afgespeeld aan de Spaan- sche fronten. Aan het front van Santander zetten de rechtsche troepen den opmarsch in rustig tempo voort. Nader omschrerven vorde- ringen worden niet vermeld. Aan het front van Aragon blijven de regee- ringstroepen druk oefenen, klaanblijkelijk ook met het doel generaal Franco's aandacht van het Noordelijke front af te leiden. Verder wordt geprofiteerd van de omstandigheid, dat de rechtsche linies, zoowel bij Madrid als in Aragon aanzienlijk zijn verzwakt, doordat groote troepenafdeelingen naar het Noorden zijn gedirigeerd om aan het offensief op San tander grootere kracht bij te zetten. Volgens den correspondent van Reuter te Salamanca, schijnen zich thans eenige republikeinsche eenheden, die onlangs deel hebben genomen aan den aanval op Brunete, aan het front bij Aragon te bevinden. Volgens berichten van rechtsche zijde is de aanval op Almudevar tusschen Zuera en Huesca met gemak afgeslagen en heeft de republikeinsche infiltratie slechts geleid tot een omsingeling van de aanvallers. In Sala manca is men van oordeel, dat de toestand bij Saragossa vrijwel overeenkomt met die bij Brunete, v66r het tegenoffensief van recht sche zijde van de vorige maan'd. Het denk- beeld, dat het huidige regeeringsoffensief Saragossa in gevaar zou kunnen brengen wordt dan ook te Salamanca met verontwaar- diglng van de hand gewezen. Te Madrid geeft men ook nog geen blijk van moedeloosheid. Tegenover persvertegenwoor- digens heeft generaal Miaja verklaard, dat de val van Santander niet van groote beteekenis is. Volgens Miaja heeft de geografische ge- steldheid van het terrein ten gevolge gehad, dat de vijand met groote voordeelen heeft gestreden. De superioriteit der opstandelingen op militair gebied is door deze gebeurtenis allerminst bewezen. „Overal, waar wij met ge- lijke wapens en in gewone omstandigheden hebben gestreden, hebben wij blijk gegeven van onze superioriteit. De gevechten ten N.W. van Madrid hebben dit bewezen." VOETBEHANDELING. Bij het dezer dagen gehouden examen van de ,,Ecole Professionelle pour pedicures et masseurs" te Brussel onder. voorzitterschap van den heer Dr. J. Branckaert, slaagden met lof onze stadgenooten de heer R. van Gsem- bengen en mevr. Th. van Grembergende Doelder, voor pedicure en voetkundige. WIJDINGSAVOND OHR. ORANJE- VEREENIGING. Op Maandagavond, de vooravond van de verjaardag van H.M. onze Koningin, hield de Chr. Oranje-Vereeniging een wijdingsavond in de Ned. Herv. kerk alhier. Gelet op de korte voorbereiding en de tijd van het jaar, was de opkomst zeer bevredigend. Als spreker trad op Ds. J. W. Dippe'l, Ned. Herv. predikant te Middelburg. De voorzitter, de heer J. A. Meertens, open- de deze bijeenkomst op gebruikelijke wijze en zette in korte woorden het doel van dezen avond uiteen, n.l. om bij herdenkingsdagen van leden van ons Vorstenhuis, mannen te laten optreden die in het licht van Gods Woord onze rijke vaderlandsche historie in verfband met het Huis van Oranje belichten en den rijkdom en genade onzes Gods ten voeten uit teekenen, die ons Nederlandsche volk in dat Huis ontvangen hebben. In de tweede plaats zal de vereeniging daandoor trachten in onze stad de liefde voor ons Vorstenhuis meer aan te wakkeren. Nadat het Mannenkoor onder leiding van haren directeur, den heer C. van Fraaijen- hoven, een lied ten beste had gegeven, ver- kreeg Ds. Dippel het woord. Als uitgangspunt behandelde spreker drie deugden der Oranjes, n.l. gezag, trouw en recht. In een gloedvol uitgesproken rede behandelde spreker elk der deugden vanaf onze eerste Oranjevorsten tot de periode, dat een vrouwelijke monarch op den troon kwam, te weten onze geliefde Ko ningin Wilheimina. Treffend waren de voor- beel'den die spreker gaf in verhouding tot andere landen, n.l. dat wij in ons Vorstenhuis zooveel vrijheid en rechten genieten, in onder- scheiding met die landen, waar republikeinslh, dictoraal of anarchistisch wordt geregeerd. Aan het einde van zijn rede, die met onver- deelde aandacht werd beluisterd, wekte spr. op tot een waardige viering van de jaardag van H.M. en vooral Haar op te dragen in het gebed. Hiema werd door het Mannenkoor nog een lied gezongen en nadat twee coupletten van het Wilhelmus waren gezongen, ging spreker voor in een krachtig diankgebed. De Chr. Oranje Vereeniging kan met vol- doening op deze eerste openbare bijeenkomst terugizien en hoopt dan ook, dat zij hierdoor een paging gedaan heeft om meerdere leden tot zich te trekken, waardoor zij in staat zal gesteld worden meerdere actie te ontwikkelen op het terrein van waardige Oranje-viering. EEN BAKKERSTENTOONSTELLING. Ter gelegenheid dat de Afdeeling Zeeland van den Nederlandschen Bakkersbond te Ter Neuzen zijn jaarvergadering hoiudt, is ook een bakkerswedstrijd en tentoonstelling georgani- seerd. Hiermede wondt voortgezet het streven naar een steeds meer en meer volmaakt pro duct. Er was ruime deelneming onder de Zeeuwsche bakkers en bakkerszoons en gezel- len. Toen we van morgen een kijkje namen in het Concert- en Bioscoopgebouw, vernamen we, dat er ongeveer 300 monsters van brood en 'besehpit zijn ingezonden. Voor de heeren der jury was er dus volop werk aan den win- kel. De voorzitter daarvan, de heer J. van der Blom, de secretaris van den Ned. Bakkers bond, was zoo vriendelijk onder de werkzaam- heden door een en ander mede te deelen, over de verschillende soorten brood, gebak en patisseriewerken die zijn ingezonden. Van de laatste geven verschillende overtuigend blijk van de verfijning van het bakkersvak, waar- bij ook goeden smaak en gevoel voor lijn en kleur een woord komen meespreken. Ook is er te zien hoe men wel en hoe men niet etaleeren moet. Omtrent de kwaliteit van de inzendingen verklaarde de heer Van der Blom met alge- meene instem.ming zijner collega's, dat de kwaliteit van het brood in Zeeland in de laat ste 10 tot 15 jaren een groote schrede is vooruitgegaan. En zeker staan de bakkers in Zeeiuwsch-Vlaanderen daarbij niet in het ach- terste gelid. De geconstateerde vooruitgang is ongetwjjfeld toe te schrijven aan de bakkers- cursussen die in den loop dier jaren nu hier, dan daar gegeven zijn. CONCERT OP DE MARKT. Naar wij vememen is het miuziekgezelschap „De vereenigde werklieden" voornemens mor gen Donderdagavond, concert te geven op de Markt en daarbij het volgende programma uit te voeren: 1. Wilhelmus. 2. Zeeuwseh-Vlaamsch Volkslied. Lijsen. 3. En Garnison, fantaisie. J. B. Minne. 4. Suit Orientale. Fr. Popy. 5. Wilt heden nu treden. 6. Aan het bruidspaar. M. Harte. 7. Colonel Bogey, marsch. Pauze. 8. Fransche amitie, fantaisie. J. Martin. 9. Espagna, suit de valses. E. Waldteufel. 10. Heinzelmannchen Wachtparade Noack. 11. Volksliederen Potpourri. arr. N. H. Scholten. 12. Clairon Marsch. A. iSchirris. 13. Volkslied. KONINKLIJK BEZOEK AAN HULST. Wij vestigen de aandacht der lezers op de advertentie in dit nummer van de spoorweg- maatschappij MechelenTer Neuzen, welke, ter gelegenheid van het Koninklijk bezoek aan Hulst op Maandag a.s. een bijzondere trein laat rijden, vertrekkende te Ter Neuzen te 9.10 uur, voor welken trein goedkoope retourkaarten zullen worden afgegeven, waar- mede men op denzelfden dag op iedere wille- keurige trein de terugreis kan maken. Die rtisgelegenheid biedt dus bovendien een goede gelegenheid voor een bezoek aan de groote landbouwtentoonstellinig, welke daar wordt gehouden. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN ZEELAND. Zooals reeds gemeld, bezoekt H. M. de Koningin a.s. Maandag Zeeland. H.M. zal des voormiddags te 8.34 per extra- trein te Kruiningen aankomen en zich van- daar per auto naar Hansweert begeven, van waar Zij met de motorboot Prins Willem I van SUIKER RUBBER KOFF1E per contrad Amsterdamsche I IqulflnlWAiii M.V. —a 8UB8E* KOKB. UCAQ UKXK WiauSIW IB I «m< lOMOiK uvurga mw iolmow Agent: L. Sandee Nieuwdorp. Tel. 24 (Ingez. Med.) den Provincialen Stoombootdienst zal over- varen naar Walsoorden, om zich vervolgens per auto naar Hulst te begeven voor een be zoek aan de landbouwtentoonstelling aldaar. Ook de hofauto's worden met genoemde motorboot overgezet. De Koningin zal daar te ongeveer 10 uiur aankomen. Na het bezoek aan de tentoonstelling rijdt H. M. per auto weer terug naar Hulst om per boot te varen naar Vliisingen, van waar per auto naar Middelburg wordt gereden, waar H. M. des namiddags 3 uur wordt verwacht, Zij zal daar het gedienkteeken onthullen, dat door het Zeeuwsche comite is opgericht ter eere van de nagedachtenis van H. M. de Koningin-Moeder. H. M. vertrekt uit Middelburg te 4.50 per extra trein. BEEINDIGING boteropkoop door de NEDERLANDSCHE ZUIVELCENTRALE. Men schrijft ons: In Zeeland worden door 4500 producenten per jaar nog ongeveer 1.1 millioen K.G. boe- renboter bereid. Daarvan gebruikt de boeren- bevolking zelf 250.000 K.G., terwijl de rest vroeger vlot aan de Zeeuwsche bevolking kon worden verkocht. De crisis-omstandigheden hebben echter ook de afzet van boerenboter in Zeelan'd zeer bemoeilijkt. Verarming, werk- loosheid, een toenemend gebruik van mar garine en een overgaan van het publiek op fabrieksboter veroonzaakten dit. Geen stijgen- de productie, deze ging zelfs achteruit. Om aan deize moeiilijkheden tegemoet te komen heeft de Nederlandsche Zuivel-Cen- trale, nu al gedurende bijna 5 jaar, de boeren- boterproducenten in de gelegenheid gesteld, de moeilijk verkoopbare boter aan de Zuivel- Centrale te leveren. In 1935 werd door de Centrale 80.000 K.G. opgekocht, in het eerste halfjaar van 1937 zelfs ruim 70.000 K.G. Deze boteropkoop werd door de boeren zeer ge- waardeerd. Afname en betaling geschiedden altijd even vlot. Er werd naar kwaliteit be- taald. Gevolgen waren: een beteekenende kwaliteitsverbetering, een ruime markt en be hoorlijke prijsvorming voor ruim 800.000 K.G. boter, die langs de normale wegen verkocht werden. In verband met het bestaande voorschrift boter door de margarine te mengen (meng- gebod) vond de geleverde boter gemakkelijk een bestemming. Zij ging door de margarine. Het menggebod is met ingang van daze week door de Regeering opgeheven. Daardoor verviel de mogelijkheid de afgenamen boeren boter te plaatsen. De Zuivel-Centrale heeft daarom besloten de opkoop van boerenboter met ingang van 31 Augustus £e beeindigen. Levering aan de Centrale zal dus niet meer mogelijk zijn. De vele leveranciers op Schou- wen en Duiveland, Noord- en Zuid-Beveland en in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen zullen nu weer zelf een afzet voor hun product moe ten vinden. Dat zal zeker groote moeilijkheden met zich brengen. Over maatregelen die ongetwijfeld noodig zullen zijn om aan deze moeilijkheden het hoofd te bieden wordt overleg gepleegd. DE KONINGIN TE MIDDELBURG. Betreffende het bezoek van H.M. de Ko ningin aan Middelburg ter onthulling van het monument voor wijlen H.M. de Koningin- Moeder, kunnen wij thans enkele nadere me dedeelingen doen. De Koningin zal bij aankomst per auto van de richting Vlissingen aan den Vlissingschen Singel worden verwelkomd en zet dan den rit voort langs Blauwendijk, Stationstraat, Koningsbrug, alle Kaden, Nieuwe Brug, Rot- terdamsche Kade naar den Dam, waar de Koningin en Haar gevolg de auto's zullen verlaten. Langs deze route zullen de kade-gedeelten van Blauwendijk en de kaden uitsluitend be- stemd zijn voor de leden van de vereenigingen uit heel Zeeland, die later aan het ddfild langs het onthulde monument deelnemen. Zoodra de Koninklijke stoet de eerste ver eeniging op den Blauwendijk is gepasseerd, vertrekt deze, gevolgd door de andere ver eenigingen, langs Blauwendijk, Stationstraat, Kaden, Nieuwe Brug, Rotterdaimsche kade, Nederstraat, Breestraat en Verwerijstraat naar Molenwater O.Z. en N.Z., want alle ver eenigingen sluiten zich achter de eerste aan. Het terrein achter de boomen, dus van Koe- poortstraat tot aan het Noordbolwerk is dan voor de vereenigingen gereserveerd. Het pu bliek mag dus op Blauwendijk, Kaden en Molenwater alleen aan de zijde van de huizen staan en daarvan niet eerder vertrekken dan nadat de vereenigingen zijn vertrokken. H.M. zal dus zoowel op de heenroute als na afloop langs de langs den weg opgestelde vereenigin gen rij'den. De terugweg van den Koninklijken stoet gaat door de Molstraat, Koepoortstraat, Molenwater tot den Watertoren dan door de Korte en de Lange Noordstraat, rond de Markt tegen de gebruikelijke richting in naar de Gortstraat, en door deze straat, Hoog- straat, Nieuwe Haven, Turfkade, Houtkade, Stationstraat, naar het station. De vereenigin gen moeten op de heenroute om 2 uur op hun plaats staan, terwijl om 2.15 uur alle rrjver- keer langs de heenroute wordt stopgeizet. Het van de richting Goes komende verkeer kan via den Ouden Vlissingschen weg eventueel naar Vlissingen gaan, terwijl indien moge lijk het voor Veere, Domburg en Koude- kerke bastemde verkeer zal worden geleid via Loskade, Nieuwe Poortstraat, Kinderdijk, Spijkerbrug, Rotterdamsche Kade, Neder straat. Dat zal evenwel afhangen van de be- schikbare ruimte op de Loskade. Rijwielen en kinderwagens worden tusschen het pu/bliek op straat niet toegelaten, terwijl de bruggen, waarover de route loopt, geheel worden vrijgehouden. MuziekVereenigingen, welke langs den weg staan opgesteld, mogen om beurten wel musi- ceeren, doch niet tijdens het zich verplaatsen naar het Mtolenwater, immers daarbij is men te dicht in de buurt van den Dam, dat daar door hinder zou worden veroorzaakt bij de onthuilingsplechtigheid. Parkeerterreinen. IParkeerterreinen voor touringcars en auto's zijn: Loskade en Maisbaai voor touringcars en personen-auto'is komende van de richtingen Goes en Vlissingen tot half twee; daama op

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2