ALGEMEEN NIEUWS- EN AOVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN 1 Om kind. een to. S651 WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1937 77e Jaargang Binnenland Feuilleton Buitenland. ZAL HET DEZEN HERFST VEEL REGENEN? BURGOS REKENDE OP ERKENNING DOOR NEDERLAND. De jaardag van H.M. de Koningin. ,m\ i wmmia N EUZENSC ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr, per post f 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,—, overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abocnementen voor bet buitenland alleen bij voorui'.betaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SAXDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer S 0,20. KLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichAs worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. GESCiHENK VAN DE KONINGIN AAN DE INMSCHE PADVINDERS. Naar Aneta verneemt, heeft hopman Ran- neft, de leider van bet contingent Indiscbe padvinders op de wereldjamboree, in opdracht van de Koningin, aan iederen padvinder van bet contingent een groote bronzen legpenning overhandigd ter herinnering aan het bezoek op Het Boo op 10 Augustus. ONI)ERS< HEIDINGEN AAN OUD-MINISTERS. Bij Kon. besluit zrjn benoemd: tot commandeur in de orde van den Neder- landschen leeuw Mr. P. J. Oud, oud-minister van financien en Mr. J. R. H. van Sdhaik, oud-minister van justitie; is bevorderd tot groot-officier in de orde van Oranje-Nassau Mr. Dr. L. N. Deckers, oud-minister van landbouw en visscberij is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau Mr. M. Slingenberg, oud-minister van sociale zaken; zijn benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw: Jhr. Dr. O. C. A. van Lidth de Jeude, oud- minister van waterstaat en Dr. Ir. H. C. J. H. Gelissen, oud-minister van handel, nijverheid en scbeepvaart. ACIIE VAN MOSSELKWEEKERS. In een te Bruinisse onder vooraitterschap van den beer E. Sterk uit Yerseke gehouden vergadering waren bijna alle mosselkweekers bijeen om te protesteeren tegen door bet C. V. K. igenomen maatregelen. Den betrokken Minister zal verzocht worden: Opheffing van het combinatiestelsel en wederinvoering van den vrijen handel (bet C.V.K. zal dan alleen prijsregelend optreden) opheffing van de bepaling dat partijen mos- selen waarin zich meer dan 10 pet. van af- wijkende kwaliteit bevindt iworden afgekeurd; steunverleening aan kleine kweekers die hun mosselen niet kunnen verkoopen. Het Kon. Ned. meteorologisch instituut in De Bilt heeft de volgende seizoenverwachting voor den herfst opgemaakt: De berekeningen omtrent het karakter van den herfstneerslag lei-den tot dusiver tot de uitkomst, dat de maanden September, Octo ber en November gezamenlijk een neerslag merkbaar boven normaal zouden opleveren de berekende afwijking bedraagt ongeveer 25 pet. Een van de hulpmiddelen ter berekening komt eerst later- ter beschikking, zoodat wel- licht nog een nadere mededeeling zal volgen. Ook de neerslag over Augustus is beneden normaal gebleven, zoodat het geheele zomer- seizoen een neerslag eenigszins onder nor maal heeft opgeleverd, terwijl die volgens de berekening ongeveer normaal had moeten zijn. DE EVACUA TIE VAN NEDERLANDERS TE SJANGHAI. Blijkens bij het Departement van Defensie van den commandant Hr. Ms. Van Galen in- gekomen bericht zouden gisteren 120 Neder- landsche onderdanen te Sjanghai zijn ge- evacueerd per s.s. Tjisaroea. Het vervoer geschiedt per tender naar Woosoeng. DE „PIET HEIN" IN GEBRTJIK. Zondagochtend om half elf is de ..Piet Hein" weer aan de Jachthaven te Muiden gemeerd. Te 12.10 uur kwamen per auto Prinses Juliana en Prins Bemhard aan den steiger. Zij begaven zich snel aan boord, waarna de ,,Piet Hein" onmiddellijk het an ker lichtte. De komst van het schip had inmiddels de aandacht van velen getrokken, zoodat er van den wal hartelijk werd gejuicht. iZondagavond om kwart voor negen is de „Piet Hein" te Muiden teruggekeerd. De Prins en de Prinseis vertrokken onmiddellijk naar Soestdijk. Zij werden hartelijk toege- juicht door de velen, die op de terugkomst van het schip hadden igewacbt. Aan boord van de ,jPiet Hein" bevonden zich mede Prins Aschiwin en Jhr. Roell. ROMAN VAN NORBERT GARAI. (Nadruk verboden.) Vervolg. 36) De grijze limousine stopt, draait naar rechts, rijdt terug en verliest daardoor tien kostbare seconden. Dan verdwijnt de wagen in het bosch. De rechercheur buigt zich tot Danny over, roept hem wat in het oor en wijst met beide handen naar rechts op het bosch. Danny slaat de aangeduide richting in. Beiden zit ten zij nu op den motor als op een paard. Heuvel op, heuvel af gaat het. 't Is maar goed, dat de boomen zoover van elkaar staan. Over gras, mos en varens bereiken zij een vrij smal boschpad, dat links om een -zwart, cirkelrond meertje loopt. -Hemel, wat is de grond hier drassig. De motor raast en knettert, alsof hij aan zijn laatste krachten toe is. Verdraaid, het water spat hen om de bee- nen. Als taai deeg is hier de grond. Dan geeft de motor het op. Hij kan hier werkelijk niet verder; de cylinders staan bijna gloeiend. De rechercheiur springt van de duo. Hij luistert... Ja, daar rechts, niet ver weg, dreunt een motor. Af en toe schijnt hij op voile kracht te draaien, dan echter sterft het geluid weer weg.. Met groote sprongen rent de rechercheur over den drass'igen bodem. Danny zet haas- tig zijn motor op den standaard en snelt hem na. Daar zien zij ook reeds de grijze limousine, FEEST IN ULVENHOTJT. Het ke'rkdorp Ulvenhout, dat ressortesrt onder de burgerlijke gemeente Ginneken en Bavel, bestaat thans 650 jaar. Natuurlijk is het volop feest in dit land van den Drd, den heer A. A. L. Grauwmans, die sinds jaar en dag in zijn sappig en smeuig dialect in tal van kranten en tijdschriften in Nederland Ulvenhout bekend heeft gemaakt. Den Dr<5, die thans te 's-Grawenhage woont, zal een week lang in zijn geliefd Ulvenhout aan- wezig zijn en de feestelijkheden dus opluis- teren. Alle huizen waren versierd, terwijl alom de nationale driekleur wapperde. Zater- dag was de officieele ontvangst voor de kerk, waarbij wij tal van autoriteiten zagen: gene- raal-majoor A. F. v. d. Vijver, commandant van de Hie divisie, tevens militair bevelheb- ber in de derde militaire afdeeling, luitenant- kolonel A. H. Ribbius, commandant van het 6e reg. infanterie, den heer P. M. Tutein Nol- thenius, houtvester in de houtvesterij Breda, het Tweede Kamerlid Jac. Sweens, tevens burgemeester van Gilze-Rijen, mr. F. E. Pels Rycken, deken van de Orde van Advocaten bij de Arron-dissementsrechtbank te Breda, ds. B. ter Haar Romeny, HerVormd predikant te Ginneken, pastoor Vermunt van de Sint Lau- rentiusparochie enz. De heer C. N. v. d. Broek, voonzitter van het feestcomite heette alien hartelijk welkom en wees er op, dat de Brabantsdhe schrijver Grauwmans, Den Dre, mede aanwezig was. Pastoor Vermunt bracht in herinnering hoe in vroeger eeuwen het voonmalige Grymhuy- sen langen tijd verschillende Nassau-ers ge- herbergd heeft, waarna een driewerf hoera op het Huis van Oranje werd uitgebracht. De burgemeester van Ginneken en Bavel, jhr. mr. Th. E. Serraris, gaf een historisch ovenzic'ht van het kerkdorp Ulvenhout, waar na hij het feest voor geopend verklaarde. In Brabantsch dialect beschreef hierna Den Dre de schoonheid van Ulvenhout, waarna in cafe-restaurant de Jongh een druk bezochte receptie werd gehouden. (Tel.) De correspondent van United Press te Saragossa, Degrandt, meldt, dat men in Spaansehe nationalistische kringen teleurge- steld is over het antwoord, dat Minister Colijn gegeven heeft op de vragen van -het Kamerlid den heer de Marchant et d'Ansem- bourg in zake de eventueele erkenning van Franco door de Nederlandsche regeering. Zoo als men weet, kwam het antwoord van den Minister hierop neer, dat de republikein- sche regeering te Valencia nog steeds erkend blijft en men met de nationalistische regee ring te Salamanca slechts officieus contact houdt met het oog op de commercieele be- langen. In nationalistische kringen te Saragossa, aldus de correspondent, werd reeds gemeld, dat Nederland de regeering van Franco zou erkennen en men noemde dit reeds een der meest -hoopgevende resultaten van den val van Santander. Deze meening werd hier gevestigd door het feit, dat van Nederlandsche zijde reeds v66r dien tijd onderhandelingen geopend werden ldyllisch overdekt door de diep neerhangende takken van eenige jonge berken. De voor- wielen izitten muurvast in den weeken grond, terwijl de achterwielen bij elk nieuw aanzet- ten van den zwaren motor als dol in het rond draaien. Gordon springt uit den wagen en doet nog een zwakke poging om zijn achtervolgers te ontkomen. Maar als hij bemerkt, dat de rechercheur en Danny hem spoedig zullen heb- ben ingehaald, blijft hij met gebogen hoofd staan Een drinker blijft een drinker. Nicolle en Coverley zitten in een kamer van de politiepost in Bond Street. Het is hun verboden met elkaar te praten en een politie- agent zorgt er voor, dat aan dit verbod strikt de hand wordt gehouden. Natuurlijk kan hij niet voorkomen, dat Coverley en Nicolle elkaar af en toe vroolijk lachend aankijken. Zoo gaat een half uur in zwijgen voorbij. Maar het is het welsprekende stilzwijgen van twee menschen, die elkaar veel te vertellen hebben als maar eenmaal het eerste, verlos- sende woord is gesproken. Twee rechercheurs treden het vertrek bin- en. Zij hebben opdracht Nicolle en Cover- ley naar Scotland Yard te escorteeren. Cover- ley's cabriolet wordt als „transportmiddel" gebruikt. Een der beide rechercheurs neemt plaats achter het stuur; de andere gaat tegen- over de beide arrestanten zitten en ook hij let nauwkeurig op, dat het tweetal niet met elkaar spreekt. Nicolle zit naast Coverley. Zij maakt den indruk van een stralende bruid, die naar het stadhuis rijdt. Plotseling begint zij hartelijk te lachen en zich tot den rechercheur overbui- gend, fluistert zij dozen iets toe. De man staart haar eerst even verbaasd aan, maar dan met zin voor humor de rol van postillion d'amour op zich nemend, wendt hij zich tot Coverley: ..Miss Devine laat u zeggen, dat zij voomemens is spoedig in het huwelijk te treden." over de levering van pyriet en dat deze onder handelingen werden voortgezet, in weerwil van het feit, dat Franco dergelijke leveringen steeds afhankelijk stelde van het aanknoopen van de diplomatieke betrekkingen. De natio- nalisten waren door deze houding van Neder landsche zijde hoopvol gestemd. De correspondent wijst er nog op, dat op last van Franco bij alle contracten over de levering van pyriet de clausule is gevoegd, dat pyriet niet opnieuw naar Frankrijk zal worden uitgevoerd. Deze clausule is in over- eenstemming met het decreet, dat op 4 Februari van dit jaar werd afgekondigd, waarbij de uitvoer van pyriet naar Frankrijk verboden werd. VERTREK DER MLIN ENVEGERS UIT VLISSINGEN. Maandagmiddag zijn van Vlissingen naar Nederlandsch Oost-Indie Vertrokken de mijnenvegers Hr. Ms. Pieter de Bitter, onder commando van den luitenant-ter-zee eerste klasse Jhr. J. F. W. de Jong van Beek en Donk, die tevens divisie-commandant is, de De 57e jaardag van H.M. de Koningin, die gisteren alhier slechts herdacht werd door het uitsteken der vlag van de openbare en zeer vele particuliere gebouwen, werd op tal van plaatsen in den lande met meer of minder luister gevierd. Met name in de hoofdstad, in de residentie, te Rotterdam, te Apeldoom waren luisterrijke feesten op touw gezet. De aubade die te Apeldoom door duizenden schoolkinderen aan H.M. de Koningin werd gebracht, is geworden tot een manifestatie in de Oranjetrouw der Apeldoomsche ingezetenen niet alleen, doch van vele duizenden uit den wij den omtrek, die zich reeds vroegtijdig derwaarts hadden begeven. De opstelling der duizenden schoolkinderen van alle scholen te Apeldoorn en uit verschil lende omliggende buurtschappen vorderde geruimen tijd. Te 10 uur trad H.M. naar buiten, gevolgd door Prinses Juliana en Prins Bemhard, benevens Prins Aschwin en leden der hofhouding. Na een defile der juichende kinderschaar Jan van Amstel, onder commando van den i -. ,,r. luitenant ter-vee tweede klasse G B Fortuvn het S^'^S aan met het „Wien Neerlands luitenant-ter^ee tweede klasse G. B. rortuyn, hH wilhelmus" de duizen- de Eland Dubois, onder commando van den luitenant-ter-zee tweede klasse E. J. C. van der Horst en de Abraham Crijnssen, onder commando van den luitenant-ter-zee eerste klasse J. R. L. Lebeau. Voo® het vertrek der schepen heerschte er aan de aanlegplaatsen in de buitenhaven groote drukte. TEGEMOETKOMING IN KOSTEN VOOR VISSCirERSVAARTUIGEN. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat het in het voornemen van de regeering ligt, den eigenaren van vissohersvaartuigen, ten aan- zien waarvan door de Nederlandsche Vissche- rijcentrale een uitvaartcertificaat voor de gar- nalen- en/of kleine trawl- en snurrevaadvis- scherij is verstrekt, die, ter verkrijging van een certificaat van deugdelijkheid, hun vaar- tuigen in het tijdvak van 1 Januari 1936 tot 15 September 1937 hebben doen onderzoeken op de door de desbetreffende in de Schepen- wet gestelde minimum-eis-chen, tot een zeker percentage tegemoet te komen in de door de Scheepvaart-Inspectie geraamde kosten, noo- dig om het casco en,'of den inventaris van de bedoelde visschersvaartuigen aan de ge stelde minimum-eischen te laten voldoen, mits de door de Scheepvaart-Inspectie ge raamde kosten, welke reeds door dezen dienst zijn opgegeven aan de Nederlandsche Vissche- rijcentrale, niet meer bedragen dan: 800 .voor zeilvaartuigen en vaartuigen, voonzien van een benzinemotor of van een oliemotor, waarvan de capaciteit niet meer dan '20 P.K. bedraagt, f 1000 voor vaartuigen voorzien van een oliemotor, waarvan de capaciteit meer dan 20 P.K., doch minder dan 79 P.K. bedraagt, f 1200 voor vaartuigen, voorzien van een oliemotor, of andere inrichting voor mechani- sche voortstuwing, waarvan de capaciteit meer dan 79 P.K. bedraagt. Indien de door de Scheepvaart-Inspectie ge raamde kosten voor een vaartuig meer bedra gen dan het hierboven vermelde bedrag voor de categorie, waaronder het vaartuig valt, dan zal geen tegemoetkoming worden ge geven. Belanghebbenden, die aan de bovenaange- geven voorwaarden voldoen, en voor de be doelde tegemoetkoming in aanmerking wen- schen te komen, kunnen dit aan de Neder landsche Visscherijcentrale, Juliana van Stol- berglaan 34 te 's Gravenhage, mededeelen in een schrijven, waarin nauwkeurig behoort te worden opgegeven door welke werf de ver- plicht uit te voeren reparaties zijn of zullen worden verricht en/of door welke(n) leveran- cier(s) de verplicht aan te schaffen inventa ris is of zal worden geleverd. „In het huwelijk te treden?"' vraagt Cover- ley vergenoegd en blijkbaar allerminst verrast door deze merkwaardige mededeeling. „Trou- wen, dat is een heele stap. Dat moet rijkelijk overwogen worden..." ,,'t Is al rijpelijk overwogen", hoort hij Ni colle zeggen. ..Trouwen Een afgemaakte zaak! Wanneer althans een zekere Conny Coverley mijn huwelijksaanzoek aanneemt!" ..Meisje..." Met goed gespeelde onverschil- ligheid steekt Coverley een sigaret op: ,,Ik ben buitengewoon vereerd, dat je... werkelijk, ik kan niet zeggen, hoe verheugd ik ben maar, nog gisteren zei iemand tegen me, die me zeer na aan het hart ligt, dat het niiet te pas komt een ander z'n verloofde af te nemen, vooral dan niet, wanneer het zoo'n pa- tente kerel betreft als Danny Ward..." Danny..." Haar gezicht betrekt. Danny moet de waarheid vernemen, hij moet weten, dat. Maar de postilion d'amour van de recherche legt vermanend den vinger op den mond, daarmee zwijgen gebiedend. In Scotland Yard worden Nicolle en Cover- ley gescheiden. Nicolle brengt drie lange uren van zenuw- sloopend wachten door in een ruim vertrek, waarin langs de muren banken zijn geplaatst. Eindelijk wordt zij voor Benett geleid. Met wel'gekozen woorden maakt hij haar zijn com pliment, dat zij zich zoo dapper en verstandig heeft gedragen. Daama deelt hij haar mede, dat er voor de politie geen reden meer is haar hier nog langer vast te houden, daar mr. Gordon, de directeur-generaal der Estna- fabrieken reeds een volledige bekentenis heeft afgelegd. Uit Reeves is weliswaar geen woord te krijgen, maar diens houding is na de be kentenis van Gordon van minder belang. Co- verley's onschuld schjjnt voorloopig wel vast te staan, zij het dan, dat uiteraard naar deze oude zaak nog officieel een hernieuwd onder- bloed", terwijl bij het „Wilhelmus" de duizen den belangstellenden zich bij het gezang der kinderen aansloten en na afloop luide toe- juiohingen opklonken. In de stad werden des namiddags volks- spelen gehouden. H.M. de Koningin, die ver- gezeld was van Prins Bern-hard en Prins Aschwin, met gevolg, onder algemeene toe- juichingen der bevolking en belangstellenden een rondrit door Apeldoom hield, vertoefde eenigen tijd op het terrein der volksspelen. Tot slot van het feest werd in de buurtschap Wormen een vuurwerk afgestoken, dat door Prins Bernhard werd bijgewoond. Allerwege in den lande wordt van een blijde feeststemming gewag gemaakt. ANTWERPEN EN ROTTERDAM. In een lange uiteenizetting hebben de werk- gevers in de Antwerpsche haven den eisch tot invoering van de 40-urige werkweek afge- wezen. De kwestie van de afschaffing van den vrijdom van de Fransche surtaxe sur l'entrepdt ten gerieve van Duinkerken, de scherpe concurrentie van de Nederlandsche havens, om niet te spreken over de Duitsche, geven geen aanleiding tot optimisme en zekerheid. De Nederlandsche en Duitsche havens hebben het voordeel van het vaste verkeer onder eigen vlag, terwijl Antwerpen voor 95 op buitenlandsch verkeer is aan- gewezen, dat veel wisselvalliger en kwets- baarder is. Antwerpen kan dit verkeer slechts behouden door goedkoopte en snelheid; in versterkte mate geldt dit van het transito- verkeer. Men acht het absoluut onmogelijk om IV2 uur per dag korter te werken dan Rotterdam. De vermindering met uur, in Januari 1.1., heeft deze voornaamste concurrent al sterk in het voordeel gebracht. De arbeiders eischen een 40-urige week en werkd-agen van 7 uur, met periodieke vacan- tie voor de alsdan resteerende werkuren; de werkgevers willen aan den werkdag van 7 Yz uur vasthouden, terwijl de uren welke alsdan meer dan 40 per week worden gemaakt, perio- diek als vacantiedagen genoten zullen worden. DE NATIONALE BANK VAN BELGIE. Maandagmorgen had de aandeelhoudersver- gadering van de nationale bank van Belgie plaats, waarop moest worden overgegaan tot de in overleg met de regeering door de direc- tie voorgestelde wijziging der statuten.De heer Louis Franck, gouvemeur, zat voor. De bespreking kreeg echter al spoedig een zoek zal moeten worden ingesteld. Op z'n laatst overmorgen zal Coverley echter wel in vrijheid worden gesteld. De volgende dag is voor de kleine Maud rijk aan sensaties. Zij krijgt een mooie, nieuwe jurk aan, die tante Nicolle voor haar heeft meegebracht en dan mag ze met Kitty, Ni colle en Danny in een mooie, blauwe auto mee naar Londen. Zij wordt in een groot huis gebracht met vele gangen, deuren en vensters met dikke tralies. En een oogentolik later staat zij tegenover een grijzen meneer met een diep ge-bruind ge- laat, die zich met een grappige grandezza als haar langgezoctote ,,pappa" voorstelt. Zonder eenige verlegenheid neemt Maud haar ,,pappa" van het hoofd tot de voeten op. Hij schijnt in de smaak te vallen, want zij heeft er niets tegen, dat hij haar op den arm neemt en haar op de beide wangen kust. Zij heeft sleets een vraag. Een vraag, die nie- man-d op het eerste oogenblik vermag te be- antwoorden. Namelijk deze: of mamma en daarbij wijst ze op Kitty nu met pappa en Maud op het groote sch-ip gaat om heel ver weg te varen, naar Merika... Op den terugrit voeren Nicolle en Kitty een geheimzinnig gesprek. Danny zit aan het stuur van de blauwe cabriolet. Naast hem Maud, wien het autorijden zichtbaar genoegen doet. Nicolle is totaal veranderd. Haar gelijk- matig, opgewekt hiumeur en het doelbewuste in haar optreden, dat haar vroeger kenmerkte, is geheel verdwenen en heeft plaats gemaakt voor een soort bedrukte verlegenheid. „iHoor eens Kitty"', fluistert zij haar vrien- din toe. ,,Dat gaat zoo niet langer. Ik word er nog gek van. Jij moet met Danny praten. Ik 'heb er den moed niet toe." politiek karakter en de debatten waren dik- wij-ls zeer bewogen. De Vlaamsch nationalistische senator van Dieren stelde voor de debatten uit te stellen aangezien de minister van financien Zoo pas een onderzoek had bevolen in verband met de verklaringen van den eersten minister aan diens medewerker van de Independance Beige omtrent een door hem ontvangen vergoeding. Dit voorstel werd door den heer Degrelle en andere rexisten ondersteund, doch met 362 tegen 67 stemmen en 15 onthoudingen ver- worpen. Na een nieuw debat over een pro- cedurekwestie werd de vergadering te 13.30 geschorst en te 15 uur hervat. Dm 19 uur moesten de besprekingen over de iiieuwe statuten weer geschorst worden, daar de vertegenwoordigers van de oppositie een zeer luid geforuik maakten van het woord. Slechts 17 artikelen konden worden onder- zocht, terwijl er meer dan 80 zijn. De buiten- gewone vergadering die over de wijziging der statuten moest loopen zou hedenochtend wor den voortgezet. Donderdagochtend 9 uur wordt de gewone vergadering hervat, waar het beleid der directie te berde zal komen. Maandagmorgen zoowel als -middag waren alle straten in de buurt van het bankgeibouw door politie en marechaussee streng bewaakt. Enkele rexisten die poogden te demonstree- ren werden opgebracht. In politieke kringen heerscht een zekere zenuwachtigheid, vooral in veiband met het aanVullend onderzoek, door den minister van financien bevolen. Geruchten waren zelfs in omloop over een mogelijk aftreden van den heer De Man doch zij werden gelogenstraft. Verscheidene politieke groepen moeten over het gaval beraadslagen en Dinsdag hield de kabinetsraad een vergadering. HET BELGISOHE PARLEMENT BIJEENGEROEPEN. Dinsdag ging het in politieke kringen te Brussel zeer druk toe. Terwijl de socialistische ministers reeds Maandag afzonderlijk bijeen- gekomen waren, hebben thans ook de liberale regeeringsleden vergaderd. Tegen den middag kwam vast te staan, dat het gevaar voor een ministerieele crisis geweken was. Het direcforium van de katholieke staats- partij nam inmiddels een resolutie aan, waarin hulde wordt gebracht aan de onbaatzuchtig- heid van den eersten minister. De liberale partijraad drong van zijn kant aan op onmid- dellijke bijeenroeping van het parlement. Aan een liberale afvaardiging beloofde de heer Van Zeeland, aan den kabinetsraad te vragen tot den koning het verzoek te richten de Kamer en de Senaat volgende week bijeen te roepen. Na afloop van den kabinetsraad, die Dinsdagnamiddag werd gehouden, werd een communique verstrekt, wa'araan het vol gende is ontleend: De eerste minister heeft aan den kabinets raad verscheidene vraagstukken betreffende de nationale bank voorgelegd! De raad besloot den koning voor te stellen het parlement in buitengewone zitting tegen het begin van a.s. week bijeen te roepen. De eerste minister zal voor, het parlement een verklaring afleggen, waarin hij op de lastercampagne, tegen hem gericht, zal antwoorden. De minister van financien zal bij deze gelegenheid diverse aan- vullen'de bijzonderheden verstrekken in ver band met zijn verslag over de Nationale Bank. Hij zal een uiteenzetting houden over de regeeringspolitiek ten overstaan van het na tionale instituut van uitgifte. De regeering zal aan het parlement vragen, dat zij haar houding zal goedkeuren. De eerste minister heeft aan zrjn collega's een voorontwerp van versilag overhandigd betreffende het pro- gramma, venvat in de regeeringsverklaring van Juni 1936. Vrijdag a.s. komt de raad op nieuw bijeen. ,,M°n hemel, Nicolle, wat is er aan de hand Met een d-iepe zucht neemt Nicolle een aan- ■loop voor haar groote biecht. Zij is tot de erkenning gekomen, dat zij niet zoo veel van Danny houdt om zich voor het geheele leven aan hem te burden. Het spijt haar voor den armen jongen, werkelijk, het spijt haar ver- schrikkelrjk. Maar het gaat niet anders. Hij moet de waarheid vernemen... Kitty is geheel uit het veld geslagen. Ver- bijsterd staart zij Nicolle aan en dan richt zij haar blik op Danny. Kaarsrecht, het hoofd hoog opgericht, zit hij aan het stuur; alles aan hem verraadt den overwinnaar. Hemel wat -houdt zij veel van den jongen. Het is alsof haar hart zich plotseling met alle kracht tegen een snel opkomend, onverdraag- lijk gevoel van benauwdheid verzet. Jarenlang heeft zij ernstig getracht zich met verstande- lijke overwegin-gen tegen een knagende jalou- zie te pantseren en tenslotte heeft zij zichzelf wijs gemaakt, dat haar liefde voor Danny is vervloe-id in een zuiver vriendschappelijke ge- negenheid. Maar nu, nu Nicolle's biecht haar weer een stille hoop geeft, staat haar hart plotseling weer in lichte laaie. ,,Wat praat je nu voor onzin!" Tevergeefs vecht Kitty tegen een verraderlijke trilling in haar stem. „Sinds jaar en dag zijn jullie ver- loofd! En nu zou je je plotseling bedacht hebben?" Dan vertelt Nicolle haar, dat zij besloten heeft de vrouw van Coverley te worden. Ja, nu pas weet ze, wat liefde is Kitty is verstandig genoeg om de nuchtere werkelijkheid niet uit het oog te verliezen. Onzin, ook maar een oogenblik te denken, dat Danny, omdat hij Nicolle niet kan krijgen, zich met haar, „de hummel", tevreden zal stellen. ,,,Hoor eens", zegt zij kalrn. ,,Ik zal Danny zeggen, dat hij je onmiddellijk naar een krankzinnigen-gesti-cht laat brengen. 'k Geloof werkelijk, dat je niet heelemaal lekker bent." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 1