Predikbeurten Sport Landbouwberichten Gemengde Berichten Laatste Berichten Feuilleton-vertellingen VOETBAL. ZWEMMEN. RECHTSZAKEN. POLITI ER ECHTER TE MIDDELBURG. WEERVERWACHTING. J lijkheid van de waardeering van de door de tewerkgestelden nit de gemeente Axel en ook uit de gemeente Hoek is blijven bestaan waar- door deze als een soort minderwaardigen worden bestempeld en zij in tal van gevallen 70 a, 80 minder uitbetaald krijgen voor bet zelfde soort werk als de tewerkgestelden uit andere gemeenten. De levensstandaard is' voor alien gelijk en het moet tot verbittering stemmen dat anderen beter beloond worden voor precies dezelfde arbeidsprestatie waar- door onwillekeurig bij ben de gedacbten opltomen aan de concentratiekampen over de grenzen. Hij wil een voorstel doen en namens den Raad bij het betrokken Departement tegen deze willekeurige beoordeeling te protesteeren en alsnog trachten gedaan te krijgen dat deze onbillijkheden worden uit den weg geruimd. De Voorzitter protesteerde tegen de voor- stelling van zaken dat het college van Burge- meester en Wethouders niet al het mogelijke hadden gedaan om de arbeidsvoorwaarden voor de uit Axel tewerkgestelden zoo giunstig mcgelijk te doen zijn. Vele conferenties met den Inspecteur voor de werkverschaffing heb- ben plaats gebad, uit alle omliggende plaatsen zijn de arbeidsstaten over de laatste 5 weken opgevraagd teneinde te controleeren of inder- daad de Axelsche tewerkgestelden zOuden zijn ten achtergesteld, doch dit is niet gebleken. Burgemeester en Wethouders zullen alle bij hen ingekomen klachten betreffende de uitbe- taling bij de werkverschaffing grondig onder- zoeken, maar men moet niet aanfkomen met losse algemeenheden die niet te bewijzen val- len. De heer 't Gilde zegt, dat de fout schuilt dat men de arbeiders uit Axel als doorsnee landarbeiders, die uit Ter Neuzen als trans- portarbeiders en die uit Sas van Gent als fabrieksarbeiders beschouwd, terwijl die uit Vlissingen en Souburg zelfs loonen van onge- veer /17 uitbetaald krijgen. Het zou moeten zijn gelijk loon voor gelijken arbeid. De Voorzitter merkt op, dat wel degelijk en zeer uitvoerig is geconfereerd over de begrippen landarbeider en fabrieksarbeider, ■doch dat op het Departement uiteindelijk is ■lieslist dat alleen die tewerkgestelde als fabrieksarbeiders kan worden ingeschreven die 78 dagen in het vorig jaar op een fabriek hebben gearbeid, en hen dan een uurloon van 26 cent wordt uitbetaald, terwijl landarbeiders 22 cent per uur ontvangen. Wat de Vlissing- sche en Souburgsche tewerkgestelden ontvan gen is spreker niet bekend, w61 dat deze in een hoogere loonlklasse zijn opgenomen. De heel Hamelink kan zich evenmin neer- leggen bij het antwoord van Burgemeester en Wethouders want Meruit is in geen enkel opzicht gebleken waarom de tewerkgestelden uit Axel moeten behooren tot de minstbetaal- den uit geheel Zeeuwsoh-Vtaanderen. Axel heeft een zeer gemengde bevolking en vele fabrieksarbeiders die als landarbeiders staan ingeschreven. Nu kan het Departement wel met kronkelbeweringen komen teneinde te verkrijgen dat men de arbeiders uit Axel zoo min mogelijk moet beloonen voor den gepresteerden arbeid, maar bij spreker komt de vraag naar voren of Burgemeester en Wet houders zich wel voldoende schrap hebben gezet tegen deze onbillijkeregeling, die maakt dat de gemeente Axel voortdurend verarmt, want men moet niet uit het oog verliezen dat niet alleen de arbeiders zelve maar ook de neringdoenden, de middenstand en zelfs zij die tot de beter gesitueerden behooren belang hebben dat de tewerkgestelden foij de werkver schaffing 'n loon ontvangen, dat hen in staat stelt hun gezin te onderhouden. Wanneer men ziet dat in het landbouwbedrijf des zomers f 2,50 per dag wordt verdiend en in den win ter 2 voor ongeveer 8 uur arbeid, dan komt men nog op een uurloon van 25 cent. In de werkverschaffing ontvangt men slechts f 1,76 per dag en zoo men ook de halve Zaterdag werkt, wordt dat een loon van f 11,50 per week. Zoo men een vergelijking maakt met de fabrieksarbeiders wordt het verschil nog veel grooter en de arbeiders uit Vlissingen en Souburg ontvangen zelfs een belooning van f 16 tot 17. Nu moet men niet aankomen met de bewe- ring dat al deze arbeiders van den overkant metaalbewerkers zijn, want als men op het Departement ook voor hen den maatstaf aan zou leggen dat zij in het vorig jaar 78 dagen als metaalbewerker werkzaam moeten zijn geweest, dan zou blijken dat geen enkele hunner aan die voorwaarde zou voldoen, evenmin als de tewerkgestelden uit Ter Neu zen alle transportarbeiders zouden zijn. De Voorzitter zegt, dat het college van Burgemeester en Wethouders alles heeft gedaan om voor de Axelsche tewerkgestelden een zoo gunstig mogelijke regeling te ver krijgen, doch men houdt vast aan de door hen gestelde scheidingslijn, en de arbeider die kan bewijzen, dat hij 78 dagen in het vorig jaar op de fabriek heeft gearbeid zal dienovereen- komstig worden uitbetaald. De heer Hamelink meent dat men den strijd tegen de beslissing van het Departement moet aandurven want het geldt hier een zeer groot belang voor de gemeente Axel, dat geen ach- terlijke bevolking heeft doch integendeel be- schikt over groot-industrie en een zeehaven. Hij wil de critiek op het beleid van Burge meester en Wethouders wel terugnemen. De heer P. J. van Bendegem zegt, dat de heer Hamelink wel uitvoerig het beleid van Burgemeester en Wethouders heeft bestreden doch met geen enkel tastbaar feit de bewerin- gen heeft gestaafd en het is een .praten in de breedte geweest. Zoodra men met besliste feiten voor den dag komt zal, na al hetgeen door het college in deze is verricht, geen DOgenfblik geaarzeld worden om in te grijpen en de ten achtergestelde reoht verkrijgen. De heer Dieleman wijst er nog op, dat het onderscheid van landarbeiders en fabrieks arbeiders niet mocht bestaan. De heer Hamelink beaamt dit ten voile en zegt dit ten alien tijde te hebben voorgestaan, gelijke waardeering voor gelijken arbeid. Ten slotte dient hij het volgeride voorstel in: ,,De Raad besluit bij den Inspecteur der werkver schaffing en, zoo noodig, bij het Departement van Sociale Zaken, zoo spoedig mogelijk een bespreking te verzoeken over de belooning der tewerkgestelden in de werkverschaffing. Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Vervolgens wordt goedgekeurd de conver- teering van verschillende geldleeningen het geen na verloop van eenige jaren een bespa- ring van ongeveer f 1900 per jaar zal opleveren. In verband hiermede worden de begrootin- gen van de Gemeente en van de Gasfabriek dienst 1937, gewijzigd. Na aanbieding van de diverse begrootingen, dienst 1938, gaat men over tot het trekken van de Afdeelingen en werd de vergadering na de omvraag op de gebruikelijke wijze gesloten. Het Koninklijk bezoek aan Zeeland. Op initiatief van den burgemeester onzer gemeente en in verband met hieromtrent van Z. Exc. den Commissaris der Koningin in Zee- land ontvangen correspondentie, had Vrijdag- avond alhier ten stadhuize een bijeenkomst plaats tot het definitief nemen van maat- regelen tot organisatie van een reis naar onze provinciale hoofdstad, waar 'H.M. als hoofd- doel harer reis een monument van wijlen H.M. de Koningin-Moeder zal onthullen, na- dat zij allereerst de Landbouwtentoonstelling te Hulst met haar hooge tegenwoordigheid bij de opening zal hebben vereerd. Door den burgemeester waren tot dit doel de voorzitters en secretarissen der Axelsche vereenigingen ter vergadering opgeroepen. In ruimen getale waren deze aanwezig en alge- meen bleek de instemming van de vergade ring met de reeds door den burgemeester ge- dane stappen. Staande de vergadering kon reeds vanwege de vertegenwoordigde beide plaatselijke mu- ziek- en zangvereenigingen en anddere instan- ties garantie worden gegeven, dat tenminste een 400 personen de reis per boot tot Middel- burg zullen medemaken, welk getal naar zich laat aanizien nog beduidend zal wor den oversohreden. De reis zal per extra prov. boot worden gemaakt, terwijl men des mor- gens te 7 uur vanuit Axel hoopt te vertrek- ken. De kostprijs per persoon werd zoo mi- niem mogelijk (voor de heen- en terugreis) bepaald op 1,10. Tegen de voorgenomen reis- plannen om ook kinderkoren mede te nemen, rezen nogal bezwaren, die naar men hoppt, zullen bewerkstelligen, dat men daarvan ten- slotte af zal zien in verband met de te ver- wachten enonme drukte op dezen dag. Tot heden (Maandag) morgen werden bij den burgemeester de definitieve opgaven van de vereenigingen en corporaties (al of niet met vaandel en banieren) ingewacht. Het plan bestaat, namens deze yroote Axelsche af- vaardiging een passende, sobere bloemenhulde neer te leggen aan den voet van het te ont hullen monument. Ook zullen de Axelsche zangers, die zulk een gunstige reputatie hebben, deelnemen aan de groote zanghulde aan H.M. de Koningin, waarvoor in den voormiddag een massale generale repetitie noodig is, terwijl uit de beide plaatselijke zangvereenigingen ,,Orelio" en ,,Asaf" een viertal jonge dames in onze land van Axelsche boerendracht, officieel acte de presence zullen geven. Wij meenen de tolk van de gansche burgerij te zijn in dezen onzen burgemeester hulde te brengen voor zijn zeer lofwaardig en vlot ini tiatief, in de venzekering, dat onze Oranje- lievende bevolking deze gelegenheid zal be- nutten om H.M. de Koningin weer van aange- zicht tot aangezicht te zien en te huldigen. Avondooncert op Koninginnedag. In navolging van het reeds in ons vorig nummer gepubliceerde programma, morgen- avond uit te voeren door de harmonie „Con- cordia", verscMjnt hieronder een eveneens op- gewekt feest-programma van de Ohr. fanfare „Hosanna", aanvang 8.30 uur: 1. Koraal. 2. Preludium. 3. Entree joyeuse. 4. Gai Compagnon. 5. Rubicon. 6. V.V.V.-marsch. 7. Onze kerels. 8. Residentiemarsch. 9. Lippe Detmold-marsch. 10. Wilhelmus. WOENSDAG 1 SEPT. 1937. Gereformeerde Gemeente. AXEL. 7 u., Ds. H. Ligtenberg, van Lisse. TERNEUZEN—EINDHOVEN-COMB. Het was inderdaad een sterke comibinatie, die gister bij onze stadgenooten op bezoek was en waar ook Terneuzen goed partij gaf, is het een aantrekkelijken wedstrijd gewor- den. Aan de roodzwarters die gister opgesteld waren, was het overduidelijk te zien, dat ze reeds heel wat van de training hadden meege- nomen en dit geeft dan ook moed voor de a.s. competitie. De leiding berustte bij scheidsrechter Kouw- ijzer, die over eenige weken zijn debuut zal maken in den KNVB. Naast goede momenten had hij ook zwakke oogenblikken. Direct na den aftrap glipt het binnentrio van Terneuzen door de verdediging heen, Dobbeleir geeft een pass naar Laurens, wiens schot naast gaat. Ook Eindhoven gaat op ver- kenning uit en tweemaal achtereen krijgt zij een corner te nemen. Een volgend oogenblik krijgen de bezoekers een vrijen trap te nemen wegens hands, het schot is veel te hoog ge- richt. Tien minuten is men aan den gang, als Geensen Voor het Eindhovensche doel komt, op het laatste moment weet een back den bal nog comer te werken. Goed genomen, volgt een schot op doel, ver buiten bereik van den keeper, maar een zijner medespelers heeft zich ook in het doel opgesteld, en voorkomt daardoor verder onheil. Men zou niet zeggen, dat het hier een vriendschappelijke ontmoe- ting is, want het spel wordt in een flink op- gevoerd tempo gespeeld, in welke onze stad genooten niet voor hun tegenstanders onder- doen. Het veldwerk van Eindhoven is echter heel wat beter, zeer handig wordt er gecon- bineerd, maar voor doel zijn ze niet gevaarlijk, daar tee hun schot blijkbaar in de lampenstad hebben achtergelaten. Ruim 20 minuten is er gespeeld, als door weifelend uitloopen van Dooms een gevaarlijke situatie voor het Ter- neuzen-doel ontstaat; reeds denken wij,' dat de bal in het doel zal verdwijnen, maar op het allerlaatste nippertje weet v. d. Wege het leder nog weg te werken. Het tempo bij Ter neuzen begint iets te verslappen, waardoor de beizoekers meer op den voorgrond beginnen te komen. Een door v. d. Hooft veroorzaakte corner wordt juist over het doel gekopt. Eenige goed opgezette aanvallen, waarin vooral de kleine en handige linksbuiten v. Luik een werkteaam aandeel heeft, brengen bij de thuisclub weer het noodige enthousiasme en het tempo van het begin is weer teruggekeerd. Opmerkelijk is het verder, dat aan de andere zijde de Eindhovensche voorhoede zich zeer vele malen laat verleiden in de listig door Terneuzen opgezette buitenspelVal te tippe- len. Wanneer dan tenslotte na de eerste drie kwartier het rustsignaal klinkt, is geen der partij en bij machte geweest ook maar <§<§n- maal het net te vinden. Eenige minuten na de hervatting is 'n mis- trap van v. Pienbroek oorzaak, dat de rechts- binnen van Eindhoven voor het doel kan komen, maar Dooms het leder nog kan weg- werken. Na negen minuten neemt dan Ter neuzen de leiding. Uit een voorzet van v. Luik komt de bal bij Dobbeleir, die op het doel schiet; een back poogt te stoppen, hij raakt weliswaar den bal nog, maar deze verandert daardoor dusdanig van rich ting, dat hij, bui ten bereik van den keeper, juist in het hoekje in het doel terecht komt. 10. Eindhoven begint er nog een schepje op te gooien, maar Terneuzen bijt kranig van zich af. Tweemaal krijgen de bezoekers een corner te nemen, welke echter niet gevaarlijk zijn. Bij een aanval van Terneuzen komit de bal bij den geheel vrijstaanden Geensen; ten onrechte klinkt dan het fluitje voor buitenspel. Evenals voor de rust is bij de beizoekers de schotvaar- digheid niet best verzorgd. Als dan eerst de Eindhovensche keeper een zeer hard schot van Laurens uit zijn doel heeft weten te hou- den, volgt er voor hetzelfde doel een heftige scrimmage om het <bezit van den bal, waaruit tenslotte de doelman zegevierend te voorschijn komt. Wanneer Terneuzen dan nogmaals terukomt en v. Luik den bal voor het doel kopt, kan Laurens het ronde ding niet vol doende onder zijn controle krijgen en weg is daardoor een zeer fraaie kans. De tijd begint reeds aardig te verstrijken, maar het spel blijft eveh>spannend. Negen minuten voor het einde kan men dan zien, wat een speler met zijn hersiens kan bereiken. Als bij een aanval van'T-emeuzen de bal bij Dobbeleir komt, gaat deze op het doel af, daarbij den keeper uit zijn veste lokkende. Inplaats van nu echter te schieten, wipt hij den bal handig over den keeper heen, waardoor het leder in het iedige doel tereoht komt. 20. Vier minuten voor het einde heeft de links buiten van Eindhoven kans om den achter- stand te verkleinen maar met een onbesuisd schot gaat de bal ver naast. Een minuut later volgt er een aanval van Eindhoven; uit een voorzet komt de bal voor het doel, Dooms komt uit zjjn doel, maar een der Eindhove- naars slaat, onbestraft, den bal met de hand buiten het bereik van den keeper, waarna het leder in het doel wordt gewerkt. 2—1. Als ieder reeds op het. eindsignaal staat te wachten, komt nog een zeer fraaien aanval van Eindhoven, ditmaal besloten met een schitterend schot, waarbij Dooms, hoewel hij een uiterste poging aanwent, geen schijn van kans heeft. Eindhoven heeft aldus op het laatste van den wedstrijd nog een gelijk spel (22), uit het vuur weten te sleepen, een uit- slag waarmede, naar wij vermeenen, beide partijen tevreden kunnen zijn. Rest nog- te vermelden, dat de wedstrijd in een zeer goede verstandhouding werd ge speeld. :11 AXEL—F.C. EECLOO. Zondagmjddag kwam de representeerende Axelsche plpeg in het veld tegen F.C. Eeclpo. Deze wedstrijden mogen ten doel hebben de leden ,,fit" te maken of te houden voor het komende selzoen, zij sohijnen daaraan toc'h slechts ten deele te beantwoorden. Eensdeels is er van de zijde van het publiek weinig be- langsteUihg voor deze ,^weet"-voetbalkam- pen en voorts blijkt telkenmale een groote onvolledigheid, doordat geregeld het meeren- deel der spelers niet tot het eerste elf tal be- hoort. De Axelaars toonden ondanks hun gehandicapt verschijnen in het veld een grootere productiviteit dan de gasten en won- nen zoodoende dan ook met 62. Bij de rust wees het scorebord reeds 50. Een honderd- tal toeschouwers was aanwezig. WEDSTRIJDEN ZEEBAD „SCHELDE". Gisteren is alhier in het zeebad ,,Schelde" een zwemwedstrijd georganiseerd door de zwem- en poloelub ,,De Schelde". De belangstelling van het publiek was groot en ook het weer verleende zijn imedewerking. De verschillende prijzen waren beschik'baar gesteld door verscheidene winkeliers en be- langstellenden in de zwemsport. De uitslagen waren aldus: 50 M. vrije slag jongens: le pr. J. Gulden, 44 sec.; 2e pr. C. Boes 45.6 6ec. 50 M. sohoolslag meisjes: le pr. B. Korpel 49 sec.; 2e pr. R. IJsebaert 50.2 sec. 50 M. rugslag dames: le pr. M. Geensen, 51 sec., 2e pr. J. Koljjn 51.4 sec., 3e pr. A. Moerman 51.6 sec. Beide laatste dames moes- ten overzwemmen voor de 2e en 3e pr., daar beiden eerst gelijk aankwamen. 100 M. vrije slag heeren: le pr. F. Rijnberg 1 min. 16.2 sec., 2e pr. F. van Oppen 1 min. 17 sec., 3e pr. Th. Acke, 1 min. 17.8 sec. 100 M. vrije slag dames: le pr. M. Geen sen, 1 min. 29 sec., 2e pr. K. Zeijlemaker, 1 min. 29.6 sec. 50 M. schoolslag jongens beneden 14 jaar: le pr. F. de Bock, 57 sec., 2e pr. P. Aeke, 59' sec. 100 M. schoolslag dames: le pr. P. Nieuwe- link, 1 min. 41.2 sec., 2e pr. A. Moerman, 1 min. 42.8 sec., 3e pr. K. Klouwers 1 min. 43.6 sec. 25 M. schoolslag meisjes tot 9 jaar: le pr. H. v. d. Burg, 34.2 sec., 2e pr. S. Philippo 36.2 sec., 3e pr. A. Stelling, 36.4 sec., 4e pr. R. Zeijlemaker 36.6 sec. 50 M. Vrije slag veteranen: le pr. M. van KerkvoorC 59.8 sec., 2e pr. J. van der Menlert,' 62.8 sec., 3e pr. Kolijn 66.2 sec., 4e pr. Her're- bout 66.8 sec. 3 X 50 M. wisselslag estafette datries: le pr. A. Moerman, P. Nieuwelink en K. Zeijle maker, 1 min. 22 sec.; 2e pr. J. Kolijh/TS. Klouwers en M. Geensen 1 min. 22.8 sec. 1 3 X 50 M. vrije slag estafette heeren: le pr. A. Acke, A. Geensen en F. Rijnberg, 1 min. 42.6 sec., 2e pr. J. Gulden, F. Visser en Th. Acke, 3e pr. H. Guttig, F. Eijke en F. van Oppen; beide laatste ploegen zonder vermel- ding van tijd. De ronde van't Scheldebad: Dames (3 X 't bad rond)le pr. P. Nieuwe link, 11 min. 39 sec., 2e pr. J. de Haas, 12 min. 13 sec,,3e pr. A: Moerman, 12 min. 22 sec., 4e pr. D. Koole, 12 min. 38 sec. (Heeren (5 X 't bad rond)le pr. Joh. Mole- ma, 17 min. 1 sec., 2e pr. F. van Oppen, 18 min. 14 sec,, 3e pr. Th. Acke, 20 min. 31 sec. Jongens (3 X 't bad rond): le pr. H. Gut-* tig, 12 min. 27 sec., 2e pr. J. Gulden 13 min! 16 sec. O'Uagn lesd T&Exi mnoq nuu Zittip^ ygn Maandag 30 Aug. 1937. De volgende zaken werden behandeld;fJ n riAt te te Hulst'J. A. Baert heeft mishandel<}, hem te slaftn en in zijn duim te bijteri." Eische:. 1 maand gevangenisstraf voorw., met pejLj^eftijd van 3 jaar. Uitspraak: idem. A. V., oud 32 j., arbeider te Hulst, werd verdacht, dat hp op 8 Juli 1937 te Hulst P. G. Voet heeft mishandeld door hem met een rij- wiel te slaan en in zijn gezicht te krabben. Eischf 15 boete of 9 dagen hechtenis. Uitspraak: idem. J. v. L., oud 29 j., voerman te Hontenisse, was op 17 Augustus 1.1. door den politierech- ter te Middel'burg tot /5 of 3 dagen hechte nis veroordeeld, wegens mishandeling van A. Ph. Cammaert te Hontenisse op 21 Mei 1.1. De verdachte was in verzet gekomen tegen dat vonnis. Eisch: bekrachtiging van het verstekvonnis. Uitspraak: idem. R., oud 31 j., koopman, wonende te Clinge (Kapellebrug)was op 3 Aug. 1.1. door den Politierechter te Middelburg veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf terzake van ver- duistering van een kalfshuid, toebehdorende aan G. van den Bergen, te St. Jansteen om- streeks Februari 1.1. De verdachte was tegen dat vonnis in verzet gekomen. Eisch: bekrachtiging van het vonnis. Uitspraak f 20 boete of 10 dagen hechtenis. PLOEG- EN EGGEDEMONSTRATIE IN DE WILHELMINAPOLDER. Vrijdag hield de Werktuigencommissie der Z. L. M. in den Wilhehninapolder een goed geslaagde ploeg- en eggedemonstratie, welke beguntigd door fraai weer, groote belangstel ling heeft getrokken. Aan deze demonstratie werd deelgenomen door een 9-tal firma's op landbouwwerktui- gengebied. In de voormiddag vond de-eggedemonstratie en in den namiddag de demonstratie met stoppelploegen en ploegen op zaaivoor plaats. Tusschen de verschillende fabrikaten onder- lling was in vele gevallen een duidelijk verschil ten aanzien van het verrichte werk te con- stateeren. De demonstratie was uitstekend geregeld en verliep geheel naar wensch. Het was voor de landbouwers een leerzame dag, waarop de Werktuigencommissie der Z. L jM. met voldoening kan terugzien. RANGEERDER OMGEKOMEN. Vrijdagmiddag is op het station Kruiningen Ierseke de 45-jarige J. Nieuwdorp, gehuwd en rangeerder bij de Ned. Spoorwegen dood onder den trein gevonden. Vermoedelijk is de man bij het rangeeren gevallen. Een onder- zoek wordt ingesteld. Men meldt nader ujt Ierseke: De Donder- dagmiddag zoo jammerlijk verongelukte arbei- aer-rangeerder J. Nieuwdorp is zonder dat iemand zulks gezien heeft onder een wagon geraakt. Men denkt, dat hij met zijn voet in een wissel heeft getrapt en vastgezeten heeft. Als pijnujke bijzonderheid kan nog gemeld worden dat de overledene 1 September a.s. zijn 25-jarig jubileum als spoorman zou her-* denken. De marechaussee van Hansweert heeft een onderzoek ingesteld. De deelneming met de familie is groot. KINDJE VERDRONKEN. Te Vaassen (Gld.) is het 3%-jarig zoontje Herman van het echtpaar van Gortel in een bij de ouderlijke woning stroomende beek ge vallen en verdronken. SPOREN VAN OUDE NOORSCHE BESCHAVING GEVONDEN. In het noordelijke deel van Noorwegen zijn den laatsten tijd, onder leiding van de conser- vatoren Gjessing en Nummedal, interessante opgraveingen verricht, welke waarschijnlijk teruggaan tot het begin van het steenen tijd- perk. Daarbij heeft men te Kartebotn in de Varanger-fjord sporen gevonden van mensche- lijke verblijven van ongeveer 4000 jaar geleden. Op deze plek moet, in dat ver verwijderde tijdperk, een stad, althans een conglomeraat van huizen gestaan hebben. Rondom een kreek heeft men 72 fundeerin- gen van huizen geteld, sommigen in vierkan- ten, anderen in een ronden vorm. lets verder trof men 27 andere sporen van woningen aan, alsmede gereedschappen uit leisteen, messen, speerpunten, scherven van aardewerk, keuken- gerei enz. De voorwerpen dragen het kenmerk van door Noren en niet door Lappen vervaardigd te zijn, zoodat men aldaar sporen meent te heb ben gevonden van de oude Noorsche bescha- ving. Finmarken geniet reeds eenige vermaard- heid in Europeesche kringen van archeologen en de vroegere vondsten hebben reeds de aan- dacht getrokken van het intemationale con- gres van pre- en protohistorische wetenschap- pen, dat het vorige jaar te Oslo is gehouden. EEN TEKORT AAN MIJNWERKERS. Er heerscht in Frankrijk een tekort aan mijnwerkers. De drie mijnwerkersvakbonden hebben in verband daarmede een beroep ge daan op de Fransche arbeiders, hetzij zij in de mijnen gewerkt hebben of niet, waarbij zij hen wijzen op het groote aantal vacatures, zoowel voor arbeiders boven als onder den grond. Deze oproep is uitgegaan op het verzoek van de regeering, aangezien men den Fran- schen arbeiders eerst een kans wil geven, al- vorens buitenlandsche werkkrachten in dienst te nemen. Het tekort aan arbeidskrachten komt reeds tot uiting in een geleidelijke ver- mindering van de productie van de Fransche steenkolenmijnen. In de eerste tees maanden van dit jaar is bijna een millioen ton steen- kool minder uit de mijnen gehaald dan in de zelfde periods van verleden jaar. De productie per man per dag daalde van 1.332 kg in 1935 tot 1.267 kg in 1934 en 1.264 kg gedurende de eerste zes maanden in 1937. KAMPEERENOP DE DAKEN. De leden van een R.K. jeugd-organisatie van New York kampeeren dit jaar op een dak. Boven de straten van de stad, waar andere kinderen spelen, waar de auto's voorbijrazen, wordt iedere week door een groep van de R.K. jeugd gekampeerd op het dak van het jeugd- huis. Men heeft er een heel tooneel van gemaakt. Tusschen gras, boomstronken en een nage- maakte put liggen de kleine tenten en een Indiaansche wigwam, waarin vijftig jongens slapen en des avonds scharen de verkenners zich rond het kampvuureveneens op het dak.' Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richting, gedeeltelijk bewolkt. Weinig of geen regen. Weinig verandering van tempe- ratuur. 80 M. HOOGEN MAST OMLAAG GEVALLEN, Onder de gemeente Jaarsveld staat een klein houten gebouwtje, waarin een nieuwe korte- golfzender wordt gebouwd, die de te Kootwijk bestaande, welke niet meer aan de gestelde eischen voldoet, zou moeten vervangen. De werkzaamheden waren thans zoover gevor- deijd, dat men den 80 M. hoogen zendermast zou oprichten. lets v66r 10 uur werd van morgen met de werkzaamheden begonnen. De lieren werden aangedraaid, de kabels strekten zich en langzaam werd de top van den 80 M. lanigen mast van den grond gelicht. Te ruim 10 uur was de top zoover gerezen, dat de in de kabels hangende mast met den grond een hoek van 30 graden maakte. Toen gebeurds het onverwachte. Ook wegens onvoldoende weerstand van de kleibedding waarop deze rustte brak de houten hulpmast op ongeveer 15 M. boven den grond, de kabels verloren hun steunpunt en de ijzeren mast plofte naar beneden, gelukkig juist naast het houten gebouwtje. Hoewel dit zonder breuk geschied- de, is de mast toch dermate verwrongen, dat ten hoogste nog enkele stukken buis daarvan bruikbaar zullen zijn. Persoonlijke soiiade kwam niet voor. Het zal wel een paar weken moeten duren, eer m.en te Kootwijk weer over een nieuwen mast kan beschikken. Onder- tusschen kan, onafhankelijk daarvan, met de werkzaamheden voor voltooiing van den zen- der, worden voortgegaan. 100 SCHEPEN GESCHORST. ZWOLLE. Den laatsten tijd is er ernstige wrijving tusschen de schippers en de Bevrach- tingscommissie te Zwolle. Toen het overladen van basalt juist over de Rijksgrens in Duitschland niet meer mogelijk was en dus ook 'net op deze wijze omzeilen van de Ibepalingen van de Wet op de Evenredige Vraehtverdeeling, was door de B.C. een speciaal tarief vastgesteld voor het vervoer van basalt, dat belangrijk lager was dan het normale. Terstond werd hiertegen van schipperszijde geprotesteerd, malr de B.C. wist het besluit door te zetten, dank zij het feit, dat de schip pers die weigerden uitgesloten werden van een uitkeering ad /5 per week van Maatschappe- lijk Hulpbetoon. Donderdagmorgen waren weer enkele par tijen aangeboden voor vervoer naar zeer ongunstig gelegen plaatsen. De schippers weigerden unaniem het vervoer. Zij werden hoofdelijk opgeroepen voor de B.C., die alien heeft aangezegd, dat zij gedu rende een maand van alle vervoer in Neder- land zijn uitgesloten. Door de schippers zijn daarop de landelrjke bonden in het geding gebracht, die zich bereids tot de Ministers van Binnenlandsche en Sociale Zaken hebben gewend. Voorts hebben zij de B.C. te Zwolle aansprakelijk gesteld voor alle voor de schippers Meruit voortvloeiende schade. DE JAPANSCHE BLOKKADE. WASHINGTON. Verschillende diplomatcn en Amerikaansche deskundigen van marine en leger hebben als hun meening te kennen gegeve, dat Japan zich aan ernstige inter national complicaties zal blootstellen, mdien het volhard in de blokkade van de Chineesche havens. TOKIO. De woordvoerder van het mirnste- rie van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat de uitdrukking „vreedzame handel" toe- passelijk is op. schepen van derde mogend- heden, niet op de derde mogendheden zelf. Schepen van derde mogendheden zullen in het algemeen niet worden beschouwd als van kwade trouw te zijn, terwijl Chineesche sche pen dat steeds zullen zijn. Hij verklaarde voorts, dat de Japansche autoriteiten niet van plan zijn, zonder discriminatie schip en lading verbeurd te verklaren. Zij zullen de grens der wettige zelfverdediging Met overschrijden. SJANGHAI. De woordvoerder der Japan sche regeering heeft verklaard, dat de Japan- ners het Chineesch-Sovjet pact met ernstig wantrouwen beschouwen, op het vermoeden, dat dit een geheime clausule hevat. De Japan- ners hebben uit betrouwbare bron vemomen, dat op 14 Augustus 20 Sovjets-Russdsohe vliegtuigen naar China zijn vertrokken. TAMELIJK RUSTIGE NACHT TE SJANGHAI. Vannacht heeft te Sjanghai volkomen kalmte geheerscht. Tweemaal helbben Chinee sche vliegtuigejVjbpven de stad gekruist, ter wijl zij ook boven de Japansche oorlogs- bodems hebben gevlogen. CHINEESCH-RUSSISCH PACT. NANKING. De minister van Buitenlandsche zaken heeft het cprps diplomatique officieel op de hoogte gesteld van de sluiting van een Chineesch-Sovjet Russisch pact, waarbij hij er op wees, dat het pact geen geheime clau- sules bevat. TERUGTOOHT DER CHINEESCHE TROEPEN. NANKING. De Chineesche strijdkrachten trekken zich in zuid-westelijke richting terug, met prijsgeving van de passen Nankau en Tsjoe Yoegkwan; om te voorkomen, dat zij worden ingesloten door Japansche troepen. Zij zijn voomemens in stelling te gaan bij den spoorlijn Peking-Hankau. JAPANSCH OFFENSIEF VERWACHT. SJANGHAI. Men doet mededeeling, dat het Japansche leger een offensief op alle fronten •voorbereidt. AMERIKAANSCH SCHIP DOOR BOMMEN GETROFFEN. SJANGHAI. Het Amerikaansch schip Pre sident Hoover is door 4 vliegtuigen gebom- bardeerd. 'Het schip werd door enkele bommen getroffen, waarna het medische hulp heeft venzocfat. Het Britsche oorlogsschip Cumber land is onmiddellijk »te hulp gesneld. Men weet nog niet, hoeveel slachtoffers zijn gevallen. UIT SPANJE. VALENCIA. Het ministerie van landsver- dediging heeft een nota gepubliceerd, waarin wordt verklaard: ,,Santander is in handen der opstandelingen gevallen. Het zijn geen op- standelingen geweest die de stad hebben ver- overd, doch geregelde Italiaansche troepen, geholpen door Marokkaansche huurlingen". UlVenhout, 26 Augustus 1937. Amico, Wat er van deu- zen brief terechte zal komen, mot den uitval maar goed maken, man! Want veul tijd heto ik vandaag nie, 't schip der •feestweek ligt nog mee den touw op de helling vast. D'n burgemeester staat, om zoo te zeggen, al mee 'n zulver hakbijltje gereed, om 't schip ,,De Zeuven Jubeldagen"' los te kappen, om 't de golven van den leut te laten kiezen. Als deuze letters onder oew oogen komen, dan zijn de eerste fanfares al geblazen, dan is den eerewijn al rondgewiest. Ge verstaat dus, hoe we op den oogenblik in den trubbel zitten, want de versieringen veur Feesten en Tentoonstellingen zijn altij pas gereed op 't leste nipperke!

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 3