Buitenland. De burger-oorlog in Spanje TER NEUZEN, 30 AUGUSTUS 1937. DE HARMONIE WEER VERHINDERD. ONDERSOHEIDING VOOR JHR. VAN VREDENBUROH. HOEK. AXEL. richt, d-at liij wegens het afgeven van een ten onrechte ongezegeld garantiebewijs, waardoor overtreden zou zijn artikel 23 van de Zegel- j wet, een tooete van 25 had verbeurd. Nu was de situatie zoo, dat de groote fabrieken, handelsafdeelingen daarvan en im- porteurs van allerlei instrumenten als radio- J toestellen, strijkijizers, stofzuigers, duizenden garantiebewijzen afgeven, zonder dat deze gezegeld zijn. De onbvanger stond echter op j het standpunt, dat deze in den regel niet van een handteekening zijn voorzien en daarom niet aan zegelrecht onderworpen zijn. !Het bureau van den Kon. Ned. Midden- standsbond deed daarop stappen bij den direc teur van de registratie en domeinen am een beslissing te verkrijgen, dat alsnog het stand- punt 'zou worden ingenomen, dat het bewuste garantiebewijs niet aan zegelrecht onderwor pen zou zijn. De directeur venminderde wel de boete be- langrijk, doch nam eveneens aan, dat het -be trokken garantiebewijs aan zegelrecht onder worpen was. Artikel 23 der ZegelWet somt op, welke stukken onderworpen zijn aan zegelreehten naar de oppervlakte van het papier en wel onder ten 12e: ,,alle andere niet elders in deze wet genoemde stukken, opgemaakt tot bewijs van priivaatrechtelijke overeenkomsten, faandelingen, verbintenissen en verklaringen." Het derde lid van artikel 28 brengt zulke verklaringen dan onder een zegelrecht van 0,50. Nu bestond er inderdaad reeds een beslis sing, dat: garantiebewijzen zonder onder- teekening of met gedrukte onderteekening niet-zegelplichtige stukken zijn. Garantiebe wijzen met een -geschreven handteekening of afzonderlijk gestelden afdruk van een naam- stempel zijn belaste stukken". Het bureau van den K.N.M.B. heeft thans een beslissing van den minister gevraagd met het volgende resultaat: Het garantiebewijs van een constructie als het onderhavige werd van zegelrecht vrijge- steld verklaard, echter op grond van artikel 32 no. 21 der Zegelwet. Daarbij worden als vrij- gesteld -genoemd: .,,de in de uitoefening van een bedrijf verzonden brieven" enz. Aanvankelijk werd het begrip brieven eng genomen, n.l. werkelijk in briefvorm gestelde stukken. Later is men een ruimere opvatting gaan huldigen, zoodat niet alleen op de vorm, doch voomamelijk op den inhoud werd gelet, zoodat vrijgesteld werden alle in beginsel aan formaatizegel onderworpen stukken, welke in den dagelijkschen gang van een bedrijf een- zijdig plegen te worden opgemaakt. Zoodoen- de restten alleen nog acten als aan zegelrecht onderworpen en stukken in tweezijdigen vorm opgemaakt. Uit deze beslissing van den mi nister is de volgende stelling af te leiden: Indien garantiebewijzen eenzijdig zijn opge maakt en zij niet op grond van betrekkelijke uitvoerigheid van rechtsregeling, het karakter van een werkelijke acte verkrijgen, kunnen zij in het algemeen onder artikel 32 no. 21 van de Zegelwet worden gebracht en zijn zij vrij van zegelrecht. DE REGEERING WIL FRANCO NIET REEDS THANS ERKENNEN. Op 12 Augustus heeft het nat. soc. Tweede Kamerlid De Marchant et d'Ansembourg de volgende schriftelijke vragennFaan den minis ter van buitenlandsche zaken a.i. gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomen van het herderlijk schrijven van Spaansche kardi- nalen, aartsbisschoppen en bisschoppen, waar- bij wordt vastgesteld, dat onder het bewind der Spaansche regeering van Valencia 20.000 kerken volkomen werden verwoest, veertig tot tachtig procent van alle priesters werden vermoord, meer dan 300.000 burgers alien wegens hun politieke opvattingen om het leven werden gebracht en evenzoovele op de gruwelijkste wijze werden vermihkt 2. Is de minister van meening, dat o.a. op grond van deze mededeeling en van de slot- som, waartoe bqvenvermeld herderlijk schrij ven k-omt te weten dat rechtvaardigheid en vrede slechts dan weder in Spanje zullen op- bloeien, indien de nationale beweging er in slaagt de overwinning te behalen het hand- haven van diplomatieke betrekkingen tus- schen de christelijke Nederlandsche regeering en het bewind van Valencia nog gerechtvaar- digd is? 3. Heeft de minister kennis genomen van de ,,de jure" erkenning van de regeering van generaal Franco door Duitschland, Italie en eenige Zuid-Amerikaansche Staten en van de benoeming van den hear Pablo Churruca tot vertegenwoordiger van generaal Franco bij het Vaticaan? 4. Is de regeering bereid: a. om de regeering van generaal Franco ,,de jure" te erkennen; b. om onmiddellijk stappen te doen ten- einde zich bij de regeering van generaal Franco te laten vertegenwoordigen 5. Zoo de minister niet bereid is tot het nemen van stappen, als onder vragen 3 en 4 vermeld op grond van de moreele overwegin- gen, onder vragen 1 en 2 genoemd, is de mi nister dan bereid te verklaren of, en zoo ja wanneer, hij op grond van onze commercieele belangen bereid zal zijn te bevorderen, dat Nederland, dat immers met het bewind van Valencia officieele betrekkingen onderhoudt, deze betrekkingen met de regeering van ge neraal Franco die twee derden van de Spaansche bevolking ortder zijn bewind heeft aanknoopt? Minister Colijn heeft hierop thans als volgt geantwoord: 1. Het antwoord luidt bevestigend. 2. De regeering verafschuwt de in den Spaanschen burgeroorlog voorgekomen ex- cessen en heeft voor de opvatting der onder- teekenaars van het in vraag 1 bedoelde schrij ven der Spaansche bisschoppen al de achting die dezen toekomt. Niettemin acht zij het uit- overwegingen van internationale politiek en volkenrecht gerechtvaardigd, en moet haar christelijk karakter niet in strijd, de tusschen Nederland en de Spaansche republiek be- staande diplomatieke betrekkingen te hand- ven. 3. Het antwoord luidt bevestigend. 4. a en to, en 5. De regeering zoude het om redenen van intemationaal-politieken a-ard niet juist achten de vraag 4, sub a, reeds thans bevestigend te beantwoorden. Ten aan- zien van vraag 4, sub b, en vraag 5 zij geant woord, dat in verband met bestaande commer cieele belangen officieuze aanraking met die regeering bestaat. De N. R. Crt. herinnert er aan, dat, reeds v66r dat de heer De Marchant zijn vragen in- diende, het jaarverslag van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers was verschenen, waarin een mededeeling wordt gedaan, over- eenkomende met den laatsten zin van het antwoord van minister Colijn. PREMIEREREKENING INGEVOLGE INVALIDITEITSFONDS. Bij nota van wijziging is een nieuw artikel la toegevoegd in het wetsontwerp tot wijzi ging der invaliditeitswet. Blijkens de toelichting aan de Tweede Kamer is de aandacht van den minister van Sociale Zaken erop gevestigd, dat de in arti kel 181 der Invaliditeitswet vermelde loon- bedragen, wellke voor de berekening van het aantal kalenderweken, waarover de werk- gever een premie moet betalen, de artoeider, die stukwerk verricht buiten de werkplaats en niet onder toezicht van den werkgever, geacht wordt te hebben verdiend, voor een aantal werkzaamheden, in het bijzonder in de kleedingindustrie, niet onbelangrijk lager zijn dan de werkelijke loonbedragen, welke wor den genoten. Daarvan is het gevolg, dat de betrokken werkgevers een premie verschul- digd zijn over een grooter aantal kalender- weken dan waarover in werkelijkheid het genoten loon is verdiend. Daarin ligt een on- billijkheid tegenover de betrokken werkgevers. In verband daarmede wordt voorgesteld de loonbedragen, die geacht worden te zijn ver diend, niet meer in een algemeen gesteld wettelijk voorschrift vast te leggen, maar te doen vaststellen door de Koningin, waarmede het mogelijk wordt om rekening te houden met de werkelijke loonverhoudingen, welke met betrekking tot de onderscheiden soorten van huisaitoeid worden aangetroffen. HET BRITSCHE PROTEST. In diplomatieke kringen te Londen gaf men Zaterdag te verstaan, dat de Britsche zaak- gelastigde te Tokio nog niet in het bezit was van den tekst van het Engelsche protest in verband met de verwonding van den Engel- schen ambassadeur in China, doch dat deze teekst eerst in den loop van den avond naar Tokio geseind zou worden. Na de overhandi- ging van de Britsohe ntoa bij de Japansche regeering zal publicatie van den tekst volgen. Minister Eden heeft na zijn telefonisch onderhoud van Vrij-dag met minster-president Chamberlain, die op Balmoral vertoeft, Zater dag op nieuw eenige malen met Chamberlain getelefoneerd. Hoewel men in officieele krin gen te Londen het stilzwijgen bewaart over den inhoud van de nota, meent men in diplo matieke kringen toch te weten, dat de nota in zeer krachtige termen vervat zal zijn en verder zal gaan dan een gewoon protest. De commentaren van Japansche kringen te Sjanghai over -den aanslag op Sir Knatchbull Hugessen zijn met groote verontwaardiging ontvangen. Die verontwaardiging is nog gestegen door de mededeeling van het hoofd- kwartier van de Japansche landingstroepen, volgens welke, vliegtuigen tijdens verken- ningsvluchten in den morgen van den 26 Augustus boven Koesjan, Tatsang en Ijoehos- jen hebben waargenomen, dat zich op het oogenblik, waarop de. Bri^scjie ambassadeur zich tusschen Sjansjoe en Taitsang bevon-d, groote groepen Chineesche soldaten in deze gebieden bevon-den. Voorts wordt in het 'betreffende bericht gezegd, dat de Japansche vliegtuigen -zich er tijdens deze verkennings- vluchten van konden vergewissen, dat in deze gebieden een druk vervoer van munitie met vraohtautomobielen plaats von-d, hetgeen vol gens dit bericht bewijst, dat de gebieden deel uitmaakten van de gevechtszones. Admiraal Little, de Britsche opperbevelhebber te Sjang hai, heeft in een telegram aan Londen deze Japansche toewering, dat het incident met den ambassadeur Hugessen te wijten zou zijn aan diens onvoorzichtigheid, een puur verzinsel genoemd. Wat de betuiging van spijt betreft, welke de Japansche ambassadeur te Londen op het Fareign Office heeft afgelegd, merkt men te Londen op, dat een duidelijk onderschei-d gemaakt moet worden tusschen het betuigen van spijt en het aanbieden van excuses. DE VERGADERING VAN DEN BELGISCHEN MINISTERRAAD. Sedert eenigen tijd worden, zooals bekend, aanvallen gedaan op de Nationale Bank van Belgie, met name door Degrelle, naar aanlei- ding van de maatregelen, welke de Bank heeft genomen, toen minister-president van Zeeland, die de functi-e van vice-gouvemeur bekleedde, aftrad. De ministerraad heeft zich Zaterdag bezig- gehouden met de incidenten en kennis geno men van een door den minister van financien de Man, opgesteld rapport. Dit rapport concludeert tot de volkomen wettigheid der door de nationale bank geno men maatregelen. De Man heeft eerst de kwestie van de vervanging van Van Zeeland als vice-gouverneur onderzocht. Bij besluit van den algemeenen raad en bij besluit van de algemeene vergadering der Nationale Bank werd baron Hankar op 25 Augustus 1935 tijdelijk belast met de waar- neming der tot dan toe door Van Zeeland bekleede functie. De Man verklaarde, dat deze maatregel geenszins strijdig is met de wettelijke en sta- tutaire voorschriften. In het tweede deel van zijn rapport bespreekt de minister het onderzoek in de kwestie der door den gouverneur en de diree- teuren na 't vertrek van Van Zeeland ontvan gen emolumenten. Hij constateert, dat de verdeeling dezer emolumenten is -geschied in overeenstemming met de vroeger gevolgde werkwijze en met de besluiten van den alge meenen raad, welke ter zake bevoegd is. De gouverneurs en de directeuren hebben slechts ontvangen, waar zij recht op hadden en hebben zelfs geweigerd het grootste deel der bedragen, welke zij zouden hebben kunnen verdeelen, in ontvangst te nemen, terwijl zij overigens verscheiden honderdduizenden fran- ken voor weldadige doeleinden hebben besteed De ministerraad was eenstemmig van oor- deel, dat geen enkele sanetie behoefde te worden genomen. DE HERGROEPEERING AAN HET FRONT VAN SJANGHAI. Ook deze week heeft, schrijft de N. R. Crt., nog geen verschuiving van de krachten welke in het gebied van Sjanghai strijden, in zulk een mate dat men reeds van een toeslissend overwicht van een van beiden mag spreken. De Chineezen hebben massale troepenlandin- gen van de Japanners voorkomen en hen gedwongen in kleine groepen soldaten aan wal te zetten, waardoor het makkelijker is geval- len de Japanners bij hun verderen opmarsch het land binnen, tegen te houden. Dit is geschied ten koste van groote offers van beide zijden en naar het schijnt hebben de Chineezen er met name de forten van Woesoeng voor een goed deel mee verspeel-d, -zoodat de hier gelgerde troepen onmogelrjk meer een verbin- ding konden bereiken met de troepen, die van Sjanghai uit den vijand tegemoet waren ge- trokken. Dit beteekende een groot nadeel voor de Chineezen, een nadeel, dat thans mede oorzaak Is van de hergroepeering, waartoe de Chineezen gedwongen zijn. Deze hergroepee ring beteekent, dat zij tusschen Woesoeng en Sjanghai van een aanvallende in een verdedi- gende positie gedrongen zijn, zooals overal in het gebied rondom Sjanghai. Intusschen be teekent dit nog niet dat de Japansche lan dingstroepen succes hebben gehad, want d-e vernietiging van Woesoeng zal toegeschreven moeten worden aan het Japansche scheepsge- schut, dat ook de linies van de Chineesche aaiwallers voortdurend en met succes bestookt heeft. Op het oogenblik lijkt er echter een zeker voordeel voor d-e Japanners te bestaan, hoewel aan den anderen kan-t de mogelijkheid er is, dat de Chineezen, door de ervaring wijs geworden wat betreft de betrekkelijkheid van hun aanvallende kracht, reeds doeltreffende verdedigingslinies hebben opgericht, achter hun vooruit gesch-oven linies. Verdedigings linies die dan deze week zullen moeten vallen of niet genomen zullen kunnen worden -i dat zal afhangen van de hoeveelheid dan land gezette Japansche soldaten. En achter deze verdedigingslinies zullen dan wel weer nieuwe verdeddgingslinies bestaan, zoodat er tocir in ieder geval rekening mee ge-houden moet wor den, dat de strijd om Sjanghai nog wel eenigen tijd in beslag zal nemen. Deze Chineesche aanval en de daara-ehter in gBree-dheid gebrachte verdedigingslinies' sChij- ruen op te leveren een juiste spiege-ling van de openbare meening in China, welke in drie groepen- verdeeld moet zijn. Er bestaat een groep, die thans tot het bittere einde tegen Japan wil strijden, en een andere igroep, die 'n zoo goed mogelijke verdediging eischt voor den -duur van een paar maanden. ESen ver dediging, die intusschen Japan hahden vol geld en ;yfij veel ontmoediging zal kosten, zoodat de Japansche regeering na deze maanden bij eventueele onderhandelingen met zeker spijtig- heid tot billijker voorwaarden gedwongen zal zijn. Tenslotte is er nog een groep, die zoo- lang de diplomatieke -kanalen nog open zijn, ook zoo lang mogelijk met Tokio wil onder- handelen. Het is .vooral deze groep welke ge- sohokt is door den aanslag op sir Knatchbull- Hugessen, den Britschen ambassadeur te Nan king, die juist op weg was naar Sjanghai. Een bezoek waarvan men in deze Chineesche krin gen zeer veel hoopte. Hoe echter de meenin- gen ook zjjn, er bestaat toch wel eensgezind- heid over de noodzaak van het vermijden van nieuwe vernederingen voor China en deze eensgezindheid kan naar gelang van. de om- standigheden veel beteekenis hebben. ^>*3^ .<V2 In het Noorden hebben de Japdnners deze week aanzienlijke successen behaald in het gebied tusschen Peking en Kalgan., De samen- werking met den Binnen-Mongoolschen prins, Teh, die verklaart heeft dat Mongolie zeven eeuwen geslapen heeft, maar thans onder het klaarblijkelijk ferme schudden van" Japan wakker geworden is, heeft daar veel toe brjgedragen. Uit -deze samenwerking is zooals men weet -deze' week het nieuwe tooVerwoord Mongoekwo geboren, een woord triomphante- lijk als den naam van een nieuw geneesmiddel. ESen geneesmiddel vOor den landbouwer van Japan wel te verstaan, nu Mantsjoekwo geen genees, maar een verdoovingsmiddel van be- 'perkte kwaliteiten is gebleken. HITLERS BEELDENAAR OP SPECIALE POSTZEGELS. De Duitsche posterijen geven ter gelegen-heid van den partijdag te Neurenberg dit jaar speciale feestprentbriefkaart-en uit, op welke voor het eerst een postzegel zal zijn afgedrukt met den beeldenaar van Hitler. Er zullen acht verschillende uitvoeringen van deze kaarten gemaakt worden en zij zullen afbeeldingen dragen uit het leven van -de partij en den partijdag. NAWEEeN van de BOERENSTAKING. Naar Havas uit Warschau meldt, heeft - de politie 120 boeren gevangen genomen, voor- namelijk uit de districten Kielce en Lodz, die verdacht worden tijdens de boerenstaking de politie met steenen en andere projectielen bestookt te hebben; toen zij verscheidene stakende boeren wilden aanhouden. Bij de rel- letjes, die daaruit voortvloeien, zijn verschei dene d-ooden en gewonden gevallen. De krijgsverrichtingen ten Oosten van San- tander, in de richting van Asturie, zijn even tot stilstand gekomen, ten Westen en ten Zuiden van de stad warden zij volteoid. De weg BilbaoSantander is voor -het verkeer vrijgegeven, die van Santander naar Torre- la/vega werd op vele plaatsen door de aan- wezigheid van helsche machines versperd en pau eerst Zaterdagavond vrijkomen. Het dringende vraagstuk met welks oplos- sing de troepen van Franco zich thans bezig moeten houden, is dat der voedselvoorziening van de pas bezette dorpen, waarvan sommige den hongersnood nabij moeten zijn geweest. Uit Valladolid en Burgos zijn honderden vrachtauto's met levensmiddelen onderweg. Detroepen van Franco hebben alles bij elkaar in het offensi-ef tegen Santander 67.000 gevangenen gemaakt, en zes pantserauto's, 16 tanks, 25 auto's, 200 autobussen en vracht auto's, m120 kanonnen, 40 kanonnen in con structie en 30 vliegtuigmotoren touitgemaakt. Zij hebben, alles volgen-s hlun eigen opgaven, 52 vliegtuigen van hun tegenstanders neerge- isc^Aen. j Een vertegenwoordiger van de Baskische regeering te Bayonne heeft de catastrophe van Santander verklaart door verraad van het legercorps van Santander, dat tijdens de aan vallen op Reinosa in het geheel geen verzet geboden beeft. Het eenige verzet dat de troepen van Franco ondervonden, kwam van eenige inderhaast aan-gevoerde Baskische bataijons, maar toen bet vermoeden rees, dat zij het slachtoffer vhn verraad zouden wor den, ruimden zij op last van de Baskische regeering het veld; -oM te verhihderen, dat zij in handen van de tegenstanders vielen. Te La Rochelle zijn zestig kisten met kost- baarheden aangekomen, welke de Baskische regeerihg aan een te Bayonne woonachtig BaskiscH emirgant had verstuurd Zij zijn door-, de douane in een verzegelden wagon geplaatst. Het offensief van -de regeeringstroepen in iAragOTFTS Vrijdag in hevigheTa""verrmhderd, maar heeft zich over nieuwe sedtoren uitge- ;breid,.,-Men krijgt den indruk, jiat zij het rzwakke punt zoeken, waar zij hun pogingen kunneh concentreeren. Voomamelijk werd druk uitgeoefend op het Juera-gebergte ten 'Noorden van Sarragossa, tusschen Quinto en BeldjJife en in den sector Albarracihj waar de troejien van Franco in het begin van -de niaand brjiia 40 km. zijn vooruitgekomen, r De vluchtelingen uit Santander. Overeenkomstig de Zaterdag ontvangen offi cieele instructies, zijn bijna 1400 Spaansohe uitgewekenen, die onlangs uit Santander in sloepen en visschersbooten te Bayonne waren aagekomen en die men in deze streek onmo- gelijk kon berbergen, per extratrein naar Puycerdag, aan de Franscb-Spaansche grens gebracht. De regeering der Catalaansche Generaliteit wenscht echter de vluchtelingen niet te Barce lona te ontvangen. Vgn de laatsten zijn reeds meer dan duizend miliciens de grens gepasseerd. Er wordt nog een trein verwacht met vluchtelingen, die in het gebied van 'Bordeaux aan het muiten igeslagen, zijn en derhalve onder bewaking van mobiele gardes staan. DOODSLA'G IN HET WOONWAGENKAMP TE TER NEUZEN. Zaterdagnamid-dag verpreid-de zich als een loopend vuur door de stad de mare van een in het woonwagenkamp gepleegden moord. Bij onderzoek bleek ons, dat in het woon wagenkamp, dat gelegen is buiten de kom, 1-angs den westelijken kanaalanm, twist was ontstaan tusschen -den 40-jarigen G. H. en -zijn zwager, den 23-jarigen L. van Meurs. Eerst- genoemde toeschuldigde den tweeden een unster van hem te hebben bes-chadigd. De twist liep steeds hooger, zoodat de twee zwa- gers ten slotte elkaar te lijf gingen, waarbij H., die juist gras had gemaai-d, een zeis greep en naar Van M. sloeg, dien hij .in de lies trof, waarbij een slagader werd doorgesneden. Van M. zakte terstond ineen. Naar wij ver- namen heeft het eerst eenigen tijd geduurd, eer geneeskundige hulp werd ingeroepen, en toen tenslotte Dr. Van Breda Vriesman op weg was naar het woonwagenkamp om hulp te verleenen, moest deze voor de geopende kanaalbrug waohten, zoodat, toen bij ter plaatse kwam, slechts de dood kon worden geconstateerd. ;H. is door de gemeentepolitie gearresteerd, terwijl de zeis waarmede geslagen is, in beslag werd genomen. De verslagene was gehuwd en vader van 2 kinderen. Gisteren kwam het parket uit Middelburg voor het instellen van een onderzoek, terwijl heden seotie op het lijk zou plaats hebben. Werd de vorige week gemeld, dat het muziekgezelschap was verhinderd concert te geven door absentie van leden wegens werk zaamheden, ook aan het voornemen tot -het geven van een concert op den jaardag der Koningin kan door deze vereeniging geen ge volg worden gegeven wegens een sterfgeval. Dit was ook oorzaak, dat gisterenavond de winkeliersvereeniging in Sas van Gent moest worden teleurgesteld voor het toegezegde concert. OMIIOOG GEVAREN. Tijdens de vaart op de Schelde is het Eng. s.s. Blackcock, ten-gevolge van den zwaren mist, Zondagmorgen even voor de westelijke haven omhooggevaren en blijven zltten. Sleep- boothulp, -die spoedig ter plaatse was voor het verleenen van assistentle, kon geen dien- sten verrichten daar het afgaand water was. Het isbhip zat weldra geheel droog. Bij op- komend -water is het schip er jn geslaagd op eigen kracht weer vlot te kamen. Oogen- schijnlijk heeft het schip geen schade be- kornen. De Blackcock, die op weg was naar Gent, heeft de reis dan ook voortgezet. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN. Bij Koninklij.k besluit zijn o.m. benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau: de heer P. A. Neet-eson, te Sas van Gent, voorzitter van de afdeeling grootbedrijf van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen; de heer E. J. Doens, te Heikant, gemeente St. Jansteen, geestelijk adviseur van den kring Hulst, van den Noord-Brabantschen Christe- lijken Boerenbond; de heer E. J. Verhaegen, ontvanger der gemeente Graauw en Langendam; de heer F. H. van Vessem, burgemeester der gemeente Zuidzande. Toegekend is de eeremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau: in zilver: aan den loodschipper 2de klasse te Ter Neuzen A. C. Korpel en aan den brigadier- majoor der Rijksveldiwacht te Groede L. van der VTugt; in brons: aan J. de Bokx, landibouwersknecht bij den heer J. Huijssen te Ter Neuzen. In de provincie Zeeland treffen we nog aan als benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau de heeren: L. Onderdjjk, lid van de provinciale Staten te Middelburg, J. Cruxq, hoofdeommissies ter provinciale griffie van Zeeland, te Middelburg, Ir. J. van Poel- geest, directeur van de N.V. Waterleiding- maatschappij „:Zuid-Beveland" te Goes. Tot ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw is benoemd de beer Ir. C. J. Wit- teveen, te Maastricht, hoofd-ingenieur-direc- teur van den Rijkswaterstaat in de directie Limburg, vroeger in het arrondissement Ter Neuzen). -Onder algemeen .bekende personen in den lande treffen we aan als benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau de heer W. H. Vliegen, oud-lid der Tweede Kamer te 's-Gra- venhage, mej. S. Groeneweg, oud-lid der Tweede Kamer te Barendrecht, S. David (Louis Davids) voordrachtkunstenaar te Amsterdam. DE KONINGIN IN ZEELAND. Boot- en veertarieven half geld. Naar wij vememen zullen op 6 September de tari-even op alle -Provinciale stoomboot- diensten, zoowel die op de -Ooster- als op de Wester-Schelde, ook die op d-e veerdiensten, worden gehalveerd, zoodat men dien dag voor half geld over kan komen. Dit is voomame lijk gedaan voor de Zee-uwen, die getuigen willen zijn van de onthullin-g van het monu ment op den Dam te Middelburg. Zang bij Je onthuUlng. Bij de ontihulling, die ongeveer te drie uur plaats heeft, zullen in de Graanbeurs, dus recht tegenover bet monument, 300 zangeres- ressen -uit alle deelen van Zeeland in het costuum van baar streek aanwezig zijn, die met orkest begeleiding de cantate „In Memo- riam Hare Maj-est-eit de Koningin Emma", van den heer A. Bosdijk, directeur der Middel- burgsche Volkszangschool en nog enkele andere liederen ten gehoore brengen. Ook het Middelburgsch Muziekkorps zal zijn medewerking verleenen. EEN HELDHAFTIGE REDDING, DIE NIET MOCHT B AT EN. Vrijdagnacht tooorden toewoners van de Houtka-de te Vlissingen hulpgeroep. Verschil- lenden hunner kwaanen naar -buiten en be- merkten, dat iemand in het water van de Houtkade natoij de aanlegplaats van de Mid- deltourgsche -boot was geraakt. Intusschen was de drenkelin-g al nagesprongen door een oud-lid van de V. R. B., vermoedelijk de heer Scheers, die er in slagen mocht het 70jarige slachtoffer, den heer v. G. uit Domtourg, te bereiken en naar den wal te torengen. De oever is ter plaatse echter zeer hoog en steil, zoodat tal van mensehen er aan te pas moes- ten -komen om redder en drenkeling op het droge te torengen hetgeen eerst na veel moeite gelukte. Dr Staverman heeft het slachtoffer de eerste hulp verleend. De drenkeling is vertvolgenis naar het St. Joseph Ziekenhuis oyergebraoht waar hij Zaterdag- morgen te 7 uur is overleden. Hoewel de redding dus helaas niet het ge- spaard blijven van een menschenleven tenge- volge heeft mo-gen hebben, is de daad van den heer Scheers hierom niet minder dapper. Er beboort moed toe om in bet nachtelijk duister een drenkeling na te springen in het diepe water van de Houtkade; en dit tern eer wan neer men rekening houdt met de moeilijke bijkomstige -omstandigheden waarover wij hierboven sohreven. Wij brengen den redder van deze plaats dan ook gaame hulde voor zijn moedig op- treden toij dit on-geval. (Vlis. Crt.) HET KANAAL DOOR ZUID-BEVELAND. De werkzaamheden voor de eerste veitoree- ding van het kanaal door Zuid-Beveland zijn dermate gevorderd, dat het einde daarvan niet lang meer op zich zal laten -wachten. Eind 1937 hoopt men dit deel van het werk te hebben volt-ooid. Nog is op somrni-ge plaat sen te zien de -breedte van het oude kanaal en daar vlakbij de nieuwe doorvaart, waar door een vergelijking nog mogelijk is. Deze vertareeding was wel zeer noodig en de steeds drukker wordende scheepvaart zal hiermede niet weinig zijn getoaat. Dat die vaart van beteekenis is blijkt wel uit -het feit, dat tegen- woordig maandelijks 8000 a 9000 schepen het kanaal passeeren. Wanneer hier sprake is van een eerste ver- breeding van het kan-aal, dan wil dat niet zeggen, dat heel spoedig met een tweede vertoreeding zal worden begonnen. Wel staat deze tweede -verbreeding op het program, d-och deze -wordt pas uitgevoerd, indien daar- aan behoefte bestaat. Zoover is het thans nog niet. De dijken langs het kanaal zijn echter reeds zoodanig verlen-gd, dat bij een tweede vertoreeding niet opnieuw tot verleg- ging daarvan moet worden overgegaan. Ten- gevolge -hiervan is er tusschen den nieuwen dijk en den kanaaloever nog een groot ter- rein, ddt eerst is opgespoten en daarna afge- dekt met aangevoerde aarde. Dit laatste werk is nog niet geheel klaar, schrijft het Handels- tolad, terwijl men ook nog nabij H-answeert bezig is met baggermolens. Verder is men doende met de inrichting der los- en laad- plaatsen tusschen -de Schorebru-g en Hans- weert. Ook vragen de dijken op enkele plaatsen nog om een laatste afwerking. Uit een en an'der blijkt wel, dat het overgroote deel van het werk achter den rug is. Zooals bekend, is het kanaal voor het groot ste deel (verbreed aan de Westzijde, terwijl bij Hansiweert en Wemeldinge, dus aan de uit- ein-den, de oostzijde is verbreed. Twee werken, welke bij deze eerste ver- breeding behooren, blijven nog eenigen tijd rusten t.w. de opruimin-g der bruggen bij Sc-hore (Scboreb-rug) en Vlake (spoorbrug). Deze zullen pas kunnen worden uitgevoerd als de nieuwe brug bij Vlake zoowel voor het verkeer per spoor als voor dat per land in gebruik zal zijn genomen. De werkloosheid is gedurende de kanaalver- breeding in -de omgevin-g aanmerkelijk ge- daald. De gemeentetoesturen zaten daardoor ongefcwijfeld met minder lasten en zorgen en hetzelfde kan gezegd worden van de werk- lieden, die gedurende langen tijd vast werk vonden. Jhr. J. van Vredenfourch, algemeen voorzit ter der vereenigde ,,Stamtooek voor het Nederlandsche Trekpaard", en vele jaren lid der delegatie, die de Nederlandsche regeering vertegeniwoordigd heeft op de groote Fran- sche tentoonstelling van paarden in Parijs, is benoemd tot ridder in -het legioen van eer. Concert. Programma, uit te voeren door de muziek- vereeniging ,,Elk naar zijn krachten" en het gemengd koor .Crescendo, onder leiding van den heer A. Sohirris en Crescendo's kinder- koor, onder leiding van mej. Fiek Schirris, op 31 Aug. a.s., te 8 uur, op de muziektent. Elk naar zijn krachten. 1. Wllhelmus 2. Zeeuwsch-Vlaamsch Volkslied Lijsen 3. La Grotte de Fees, fantaisie A. L. Doyen 4. Jamboree marsch Crescendo's kinderkoor. a. Zwemliedje Henk Geersin-ga b. Vreemde talen -Piet Zwager c. Heien Piet Zwager d. Het Kinderkoor, voor soli en koor A. Schirris Gemengd koor Crescendo. a. Wilhelmus Mamix van St. Aldegonde b. Baas Teun, de timmerman Mr. H. v. d. Meg-E. Wettig-Weissenborn c. Bruidsvaart in Hardanger -Halfdan Kjerulf d. Zomeravondlied C. Banner Elk naar zjjn krachten. 5. Praag -marsch A. L. Doyen 6. Wij willen Holland houen Arnold Spoel 7. Le Joyeux, pas redouble L. Morgenthaler 8. Vlaggelied W. Smits 9. Ik zoek een meisje Hans Otten 10. Lippe Detmold marsch 11. Het huisje bij den toren Jam van Laar Sr 12. Holland jutoelt Adr. Maas 13. Wilt heden nu treden uit Valerius Gedenck-Clanck 14. Wien Neerlandsch bloed Kort verslag Gemeenteraad. In de Zaterdag gehouden spoedeischende vergad-erin-g van den gemeenteraad werden de notulen vam de vergadering van 13 Juli vast gesteld, waama de Voorzitter naar aanleiding van de door den heer't Gilde in de voorlaatste vergadering gestelde vragen, te weten: le. of het juist is, dat bij wijze van straf- maatregel door de Axelsc-he arbeiders in werk- verschaffing slechts 5 dag-en per week (dus Zaterdag niet) mag worden gewerkt; 2e. of Burg, en Weth. het oogenblik dam niet gekomen achten om d-aartegen te bevoeg- der plaatse een stem van afkeuring en protest te laten -hooren en te trachten daarin op afdoende wijze verandering en verbetering in dezen waarlijk schrijnenen toestand te brengen. Wordt medegedeeld, dat geen strafmaat- regels ten opzichte van -de Axelsche arbeiders in de werkverschaffing worden toegepast. Hier heeft alleen voorgezeten de arbeiders op deze wijze aan te sporen werk te zoeken in het vrije bedrijf, daar men, geplaatst zijnde in de werkverschaffing, een zoodanig bedrag per week ontvin-g dat boven of gelij-k stond met de verdiensten in het vrije bedrijf. Wat vraag 2 betreft kan worden mede gedeeld, dat het met ingang van 23 Augustus wederom zoodanig geregeld is, dat een voile week door de Axelsche arbeiders wordt gewerkt. De heer 't Gilde merkt op, dat hij door dit antwoord teleurgesteld was want weliswaar heeft men ten opzichte van den Zaterdag de achteruitstelling weggenomen, doch de onbil-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2