WEK DE GAL IN UW LEVER OP mm "^1 iHl^ Wi M Dam- en Schaakrubriek 4JH,iH, LiH 111 §2 De burger-oorlog in Spanje Pluimvee-Rubriek en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. DAMMEN. SCHAKEN. IPsiii/llk i 4 mm wm Elken dag moet Uw lever een liter gal in de inge- wanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding on- voldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het be- derft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt Verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen een geforceerde stoelgang neemt de oorzaalc niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zorgen to or de vrije toevoer van gal, waardoorU weer geheel kerstelt. Een plantaardig, zaeht, onovertroffen middel Mn de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrtfgbaar b(j apo- ibekers en drogisten in flacons van /0.75. (Ingez. Med. DE LEIDER VAN DE ESTLANDSCHE VRIJHEIDSSTRIJDERS PLEEGT ZELFMOORD. De voormalige leider van de Estlandsche Vrijhei-dsstrijders, de fascistische beweging, die in Maart 1934 verbodem is en sindsdien nog eemmaal 'n vergeefsche paging tot staatsgreep gedaan heeft, heeft eenige weken geleden te Echtmach in Luxemburg, zelfmoord gepleegd. DUINKERKEN, DE SURTAXES D'ENTREPGT EN BELGIE. Nu bet te Parijs gevoerde overleg tusschen Belgische gedelegeerden en vertegenwoor- digers der belangen van de baven Duinkerken over de kwestie der surtaxes d'entrepdt mis- geioopen is, wordt in deze stad een belangrijke betooging aangekondigd met deeineming van arbeiders, neringdoenden, beambten en ambte- naren om de solidariteit van alle corporaties daartegenover duidelijk te maken. De arbeid wordt overal stilgezet en de wink els zullen de deuren sluiten. Men weet, dat dit overleg ten doel bad een basis te zoeken voor de verdeeling van bet verkeer tussoben de Belgische en Noord- Franscbe havens. Daarbij moest rekening gehouden worden met het verkeer van en voor Frankrijk via Belgiscbe zeebavens en de ont- wikkeling van Fransche en Belgische havens in de afgeloopen jaren. Deze deeling mocbt geen in-br-euk maken op het verkeer naar Straatsburg over den Rijn. HET PANAMAKANAAL. Er zijn plannen om het Panamakanaal te verbreeden. Gaat men tot de uitvoering over, dan moet een nieuw stel sluizen worden gebouwd van 1200 Eng. vt. lang, 120 vt. breed. Het werk zou tien jaar duren en 130.000.000 dollar kosten. BAGNO WORDT GELIQTJIDEERD. Veertig ex-bannelingen van de beruchte Fransche strafkolonie in Guyana, die hun straftijd hebben uitgediend, zijn te St. Nazaire aan land gegaan. Dit is de eerste groep, die in Frankrijk terugkeert sinds de nieuwe plan nen voor de afschaffing van de verbannings- straf zijn aangenomen. Vroeger moesten deze ongelukkigen, na bet verstrijken van hun straftijd, nog evenlang in Guyana blijven als hun straf had toedragen. Dit systeem was bekend onder den naam „doubleeren". Officieel is de strafkolonie nog niet afgeschaft, doch in afwachting hiervan worden geen nieuwe gestraften meer uitgezon- den en het bannelingenschip ,,Martiniere" voor andere doeleinden gebruikt. Toen de ex-bannelingen, Franscben en Noord-Afrikanen, voet aan wal zetten, werden zij begroet door Charles Pean, een officier van het Leger des Heils, die veel heeft gedaan voor de afschaffing van de strafkolonie. OORLOG IS DUUR. De 'buitenlandsche banken in Japan zijn met de Japansche bank overeengekomen den koers van de yen te handhaven op 46n shilling twee pence per yen. Bij keizerlijk decreet, gecontrasigneerd door de ministers, is op 3 September een buiten- gewone zitting van het Japansche parlement bijeengeroepen, welke vijf dagen zal duren. In deze zitting zal een wet aan het parlement worden voorgelegd, welke ten doel heeft het hoofd te bieden aan de buitengewone uitgaven. Verder zullen volmachten worden gevraagd voor de controle op de industrie, handel en beleggingen. Een nieuwe sterke daling aan de beurs wordt toegeschreven aan de vrees voor den terug- slag, welken de nieuwe aanvragen voor oor- logscredieten ten bedrage van ongeveer 2 milliard yen, de uiterst strenge controle der 490. De eerste stand, die wij onze lezers van- daag aanbieden, toont een fraai stukje partij- spel met ongeiwone afwikkeling. ZWART 1 2 3 4 5 I oorlogsindustrieen en de gebruikmaking van de reserves der maatschappijen voor gedwon- gen insohrijving op de regeeringsleeningen zullen hebben. De Chineesche regeering heeft een comite gevormd, aan het hoofd waarvan de oud- minister van financien, Soeng, staat, ten einde den verkoop aan te moedigen van de schat- kistbons voor het nationaal welzijn. Tot een totaalbedrag van 500 millioen dollar, aflosbaar in twintig jaar. RECHTELOO SHEID DER JODEN IN DUITSOHLAND. Wij lezen in de ,,Vdlkischer Beobachter": „Overal, in de winkelstraten en op de stations, en zelfs midden op de drukke verkeerswegen zien wij in deze dagen opvallende reclamebor- den, die ons op de bijzondere voordeelen wij-zen van de seizoen uitverkoopen. Nu is het een bekend feit, dat menig confectiemagazijn nog in handen van Joden is en het komt helaas ook vandaag nog voor, dat de huisvrouw van een Duitschen volksgenoot bij Joodsche zaken haar inkoopen doet. Dikwijls geschiedt dit uit onnadenkendheid of gewoonte, soms ook uit gemakzucht, doch in vele gevallen speelt hier ook de overtuiging een rol, dat het koopen in Joodsche winkels bijzonder voordeelig is. Het ligt evenwel voor de hand, zoo gaat het blad voort, ,,dat dergelijke inkoopen van de vrouw van een Duitschen volksgenoot bij een Joodsche zaak niet alleen in het gezin tot de ernstigste meeningsverschillen kunnen leiden, doch ook in politiek opzicht de ernstigste gevolgen kunnen hebben denken we alleen maar aan het geval, dat haar man een amb- tenaar in staatsdienst is. Want heden ten dage is reeds overal de overtuiging ingebur- geqd, dat het voor een Duitschen volksgenoot niet past bij Joden te koopen. Met deze opvatting van het volk heeft ook onze rechtsjpraak rekening te houden. De vrouw van een onzer partijgenooten had onlangs bij een Jood haar inkoopen gedaan. Het waren artikelen, die voor de huishouding dienen, zoodat zij daartoe volkomen gerechtigd was. Zij had evenwel het verschuldigde bedrag niet geheel betaald, zoodat de Joodsche winke- lier, zich iberoepend op art. 1357 van het Bur- gerlijk Wetboek, haar man voor de betaling aansprakelijk stelde. Deze weigerde echter te betalen, omdat van hem, als lid van de nationaal-socialistische partij, niet gevergd kon worden, betalingen te verrichten voor goederen, die tegen zijn wil in een Joodschen winkel gekocht waren. De Joodsche win-ke- lier diende daarop een eisch in, welke echter door de rechtbank van Remscbeid werd afge- wezen. Commentaar overbodig. STATINS TRAWANTEN. Met welk een macht de politieke commis- sarissen in de sowjet-Unie zijn bekleed en hoeveel plichten zij hebben te vervullen tegen- over het roode leger, de luchtmacht en de vloot, blijkt wel uit de beschrijving, die de Roode iSter, het orgaan van den generalen staf, er van geeft. De commissaris, zoo luidt het, die een mili tant communist moet zijn, moet er voort- durend naar streven de algemeene doeleinden der partij te bevorderen. Het is zijn plicht het roode leger te beschermen tegen spionnen, onruststokers en saboteurs. Niet alleen moet hij zelf weten deze lieden te vatten, doch hij moet het ook aan anderen leeren. Hij heeft tot taak de trotzkisten, fascisten en al derge lijke verklaarde vijanden van de sowjet-unie met alle kracht, waarover hij beschikt, uit te roeien. Niets wat er in de legerafdeeling van het leger, aan welker hoofd hij staat, voorvalt, mag hem ontgaan. Vooral is waakzaamheid geboden indien hij wordt ingedeeld bij het hoofdkwartier van den generalen staf, daar hier meestal de spionnen samenscholen. Te samen met den commandeerenden officier moet hij uitgebreide politieke rapporten samenstellen omtrent alle officieren en min- deren. Bveneens moeten ziji samen over alle mutaties -beslissen. In het algemeen is de commissaris verant- woordelijk voor de gevechtswaarde van zijn afdeeling en de moreele en politieke stabili- teit hiervan. Bovendien heeft de commissaris de algeheele controle over de partijleden en de jonge communisten van zijn afdeeling. Hij ontvangt zijn bevelen rechtstreeks van het hoofdkwartier. Tot hem, en niet tot den commandeerenden officier, moeten alle officieren en minderen zich wenden, als zij raad behoeven. In feite is de politieke commissaris en niet de com mandant de roode vader van het regiment. WIT 47 48 49 50 Wit speelt 3429 en dreigt nu 2923 en 3832. Met 1318 kan zwart deze dreiging niet voorkomen, aangezien dan evengoed 29 23 en 3832 volgt met winst door 42X4 of 42X11. Zwart is dus gedwongen tot 1722. We krijgen dan het volgende verloop. 1. 3429 1722 gedw. 2. 2923 19X28 3. 3933 28X39 4. 4944 39X50 dam 5. 3832 27X38 6. 42 X 33 50X41 meersl. 7. 47X9 14X3 8. 25X5 wint. Het geheel is mooi en leerzaam, maar even- min als bij onderstaande slagzet kunnen we spreken van een ,,probleem". Zwart: 11, 12, 17, 21„ 22, 23, 24, 25, 28, 32. Wit: 26, 33, 34, 35, 37, 39, 41, 42, 43, 47. De heer F. de Koeijer te Sluiskil,die deze stand samenstelde, laat wit hier winnen door 41—36, 4237, 34—30, 39X19* 19X37 en 36X27. Wij voegen er nog een derde (negen zetten diepe) slagzet aan toe, om duidelijk te laten uitkomen het grote verschil met een pro- bleem. Aan het laatste stelt men geheel andere eisen, die we meermalen uitvoerig uiteengezet hebben en waaraan we bij ge- legenheid nog wel eens enige ruimte willen besteden. Zwart: 2, 3, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 17, 21, 23, 28. Wit: 19, 25, 26, 32, 35, 37, 40, 41, 43, 45, 46, 48, 49. Wit wint door 19—13; 32—27; 26—21, 37— 31, 25—20, 35—30, 40X7, 43—38 en 41X5. Niet minder dan 9 zetten diep, zoals men ziet. En toch als probleem volkomen waardeloos! Dergelijke standen kan men in een minimum van tijd bij honderden fabriceren. Men zien nu als tegenstelling de oplossing der problemen uit rubriek 487. No. 1, van W. B. Monsma. Zwart: 18, 19, 26, 27, 31, 36, 40. Wit: 33, 37, 39, 41, 42, 47, 49. In miniatuur-vorm (7 om 7) bewerkt de auteur hier een weinig bekend slotmotief: 42—38; 39—34, 33X31, 47—41!! en 49X47 wint. lets zeer aparts dus! No. 2, van A. A. Polman. ZWart: 7, 8, 13, 18, 21, 22, 26. Wit: 16, 27, 29, 31, 33, 37, 39, 48. Opnieuw iets bijzonders met weinig mate- riaal. Bovendien is de oplossing hier zeer moeilijk te vinden. Een inzender meende, dat de stand foutief was. Dit is dus een compli- mentje voor Polman, die als kunstenaar-der- kleine-standen overigens al jarenlang ver- maardheid bezit. Wit wint aldus: 1611 (zw. 21X41); 11X2 26 X 37); 48-^2 (37X48); 211 (48X23); 11X46! (zw. gedwongen 23 34 of 23X45); 33—29 (34X23); 46X14 (zw. 812, want op 1822 volgt 143!); 1428 (zw. 1217 gedw.); 28X11 (1823); en nu wint wit zowel door 112 als door 1133. Het eerste is natuurlijk het eenvoudigste (112 en 27). Na wit 1133 komt de winst volgens het bekende systeem van het klassieke eindspel tot stand: 1133 (zw. 13 19); 33—15 (23—28); 1510 enz. Of 1133 (zw. 13—18); 33—11 (23—29); 11—7 (1823) en 7—12. Of nog anders; 11—33 (13—18); 33—11 (23—29); 11—6! gevolgd door 6—1 of 6—39. De oplossing van het derde probleem moe ten we uitstellen tot de volgende week. Thans drie opgaven voor onze lezeTS, n.l. twee pro blemen en 56n klassiek eindspel, waarvan we het systeem reeds besproken hebben. SANTANDER IN HANDEN DER RECHTSCHEN. Het opperbervel der rechtsche troepen voor Santander deelde Woensdagmiddag om half twee mede, dat de linksche autoriteiten van Santander officieel verklaard hebben, dat de stad zich aan de troepen van Franco over- geeft. De rechtsche colonnes kondigden aan hun opmarsch om de stad binnen te rukken, te verhaasten. Een correspondent van Havas had even eerder gemeld, dat een opstand was uitge- broken onder de bevolking van Santander, die eischte, dat de stad werd overgegeven In de straten van de stad werd op dat oogenblik geVochten. Om 2 uur des middags had de beweging ten gunste der rechtschen te Santander het pleit gewonnen. Men achte het toen mogelijk, dat de troepen van Franco nog in den loop van den avond de stad binnen zouden trekken. Alle linksche strijdkrachten die nog te Santander waren gebleven, en waarvan de sterkte op 15.000 man werd geschat, hebben hun onder- werping aangeboden. De zender van de rechtschen aan het front te Madrid heeft Woensdag medegedeeld, dat om zes uur in den middag eenige rechtsche afdeelingen Santander binnen zijn getrokken. Per radio werd bekend gemaakt, dat de rechtsche troepen Donderdag hun triomfante- lijken intocht in Santander zouden houden. Een ander telegram uit het rechtsche hoofdkwartier voor Santander meldt, dat reeds Dinsdagavond een opstandige beweging tegen de Baskische regeering te Santander was uitgebroken, die Woensdag zoo snel om zich heen heeft gegrepen, dat aanhangers van de regeering-Franco het ibestuur in de stad hebben overgenamen, die zich gereed maakte voor de ontvangst van Franco's troepen. De laatste regeeringstroepen waren langs de kust in de richting van Asturie afgetrokken, maar in de bergen in de omgeving houden nog eenige afdeelingen stand. De uittocht der bevolking van het gebied Santander ging Woensdag in steeds sneller tempo voort. Te Bayonne kwamen uit San tander wederom vijf schepen aan, die honder den vluchtelingen braehten. Een correspondent van Reuter heeft te St. Jean de Luz gesproken met Britsche vluchtelingen uit Santander. Dinsdagavond was de stad zonder water, de geheele orga- nisatie van het bestuur was in de war ge- raakt, van politiediensten was geen sprake en overal vielen rooverijen waar te nemen. In de straten werd zonder ophouden geschoten, zonder dat daar tegen werd opgetreden door de politie of door eenig ander bewaker van de openbare veiligheid. De'tooneelen die zich in de stad afspeelden waren verschrikkelijk. Honderden kleine schepen van allerlei soort, ook visschersschepen, namen deel aan het werk om vrouwen en kinderen te evacueeren. Er werd vreeselijk gevochten om een plaats aan boord te krijgen en de paniekstemming werd nog heviger toen politieagenten en leden van het niet-officieele veiligheidscorps op de vluchtelingen begonnen te sc'hieten. Andere getuigen vertelden den journalist over de snelle uiteenstorting van de linies der verdedi- gers en over het volkomen gebrek aan disci pline onder de verdedigers van Santander en Asturie en ieder gemis aan organisatie. De so]daten, die Santander veroverden. Een bijzondere medewerker van de Times meldde uit Santander, d.d. 24 Aug.: IJet leger dat Santander aanviel bestaat uit 30.000 man, namelijk drie Italiaansche divi- sies, twee divisies uit Navarre, twee batail- lons Moorsche regulares en zes of zeven ge- mengd Spaansch-Moorsche eskadrons cavale- rie onder commando van generaal Davila. Op den eersten dag van het offensief be' stormden de 61ste en de 62ste divisie uit Na varre met een bataillon Moorsche regulares versterkt, en onder dekking van een heftig bombardement uit de lucht en door artillerie, de passen ten Zuid-Westen van Reinosa. De Militia vluchtte. In den pas van El Escudo, ten Oosten van Reinosa, stuitten de Italianen op grooter moeilijkheden, maar ook daar had- den zij succes. Zij vielen aan met twee divi sies, de Flechas Negras of Zwarte Pijlen, die ook bij Bilbao -zijn gebruikt, en de Llamas Negras, Zwarte Vlammen, een divisie waar van het laatst gehoord werd bij Guadalajara. De divisie van den 20sten Maart werd in reserve gehouden, maar kwam op het laatste oogenblik toch in het vuur. Probleem 1, van J. Bourquin, Zwitserland. ZWART 1 2 3 4 5 16 WIT 47 48 49 50 Wit speelt en wint. Probleem 2, van F. de Koeijer, Sluiskil. (Naar een probleem van Polman.) Zwart: 7, 8, 9, 13, 18, 21, 21, 22, 26. Wit: 16, 24, 27, 3-1, 33, 37, 39, 48. Wit speelt en wint. Eindspel van E. J. B. van Vught. t Wit: een dam op 17. Zwart: twee schijven op 14 en 27. Wit forceert de winst. Falkbeergambiet. Wit: R. J. Loman. Zwart: J-hr. J. van den Bosch. Den Haag, 1928. 1. e2e4 e7e5 2. f2f4 d7d5 Aangezien de zet f4 als t-empoverlies kan -beschouwd worden, komt het voor Zwart in aanmerking, terstond een tegenaanva-1 te begixmen en daarbij zelf een pionoffer niet te vreezen. 3. e4Xd5 Men kan het Falkbeergambiet weigeren door 3. Pf3 de4: 4. Pe5: op Dh4i volgt dan g3 zonder gev£iar, daar De4f niet kan. Deze Italiaansche divisies zijn 5-000 man sterk, en ofschoon er bij de Zwarte Pijlen een paar Spanjaarden zijn, vormen de Spanjaar- den onder deze troepen een groote uit-zonde- ring. De soldaten krijgen vijf peseta's per dag soldij, en in Italie krijgt hun vrouw vier lire per dag, en voor elk kind nog anderhalve lire. De soldaten hebben alien een Spaansch- Italiaansch zakwoordenboekje bij zich. Aan het hoofd van' de ZWarte Pijlen staat de Ita liaansche generaal Sandro Piazzoni, de leider van de Zwarte Vlammen is de Italiaansche generaal Bischacianti, en generaal Frucci heeft het commando over de divisie van den 20sten Maart. De infanterie is, voor Spanje, goed uitge- rust. Elk bataillon heeft een afdeeling mi- traillisten met 12 mitrailleurs, en op elke 30 man in den troep komen twee -machinegewe- ren, alle van Italiaansch maaksel. Voorts heeft elk bataillon vier stukken van 65 m.M. en twee Duitsche luchtafweerkanonnen. De steun van de luchtvaart is krachtig. Het is niet precies bekend hoeveel nieuwe Hein- kel gevechtsvliegtuigen er gestationneerd zijn te Aguilar, maar te Villacayo staan 30 Fiat CR 32 gevechtsvliegtuigen. De bombarde- mentsvliegtuigen hebben hun bases te Burgos, waar er 25 zijn, en Logrono; het zijn vrijwel alle Duitsche machines. De luchtlmacht van de insurgenten had weinig weerstand te overwinnen bij de artil lerie van de regeeringsgetrouwen, en konden het geschut telkens spoedig tot zwijgen brengen. De helft van de bommen welke uit- geworpen werpen bestond uit granaten, voor- namelijk 6-duims. Het meeste werk bij de offensieven werd verric'ht door de artillerie. In een order voor de Italiaansche artillerie kan men lezen dat er gedurende 60 minuten een langzaam sper- vuur moest worden onderhouden, gevolgd door 15 minuten tnommelvuur. Deze order gold voor de 18 batterijen van de divisie der Zwarte Pijlen. In het geheel werden 4505 granaten afgeschoten. De geheele artillerie- macht van de Italianen moet bestaan hebben uit 54 batterijen (18 voor elk van de drie divisies) en bovendien nog 18 batterijen van het 65 m.M. geschut, waarvan, zooals boven gezeg-d, elk bataillon er een had (een divisie telt zes bataillons van 650 man). Een nieuw element bij het offensief tegen Santander was het gebruik van tanks in groote groepen, ondanks het bergac-htig karakter van de streek. Elke Italiaansche divisie beschikte over 50 tanks. Ongeveer 10 daarvan waren middelmatig groot en waren gewapend met een klein kanon en een machinegeweer, de overige veertig waren de bekende twee-pensoons Fiat-Ansaldos. Rus- sische waamemers zijn -zeer onder den in- druk van de geschiktheid van deze kleine tanks gekomen. Men kan aannemen dat bij het offensief tegen Santander meer dan 200 tanks zijn gebruikt... ongeveer drie maal zooveel als tegen Bilbao. De verdedigers van Satander daarentegen beschikten over slechts enkele nieuwe Rus- sische eendekkers, die 310 mijlen per uur kunnen vliegen en madhinegeweren in de vleugels hebben opgesteld. Deze vliegtuigen waren veel sneller dan die van den vijand, maar zij waren zoo weinig in aantal, dat zij slechts ter verdediging van Santander kon den worden gebruikt. Op een dag werd een Junkers 32 bij Rei nosa neergeschoten. De piloot kon zich met zijn parachute redden. Hij bleek een Span- jaard te zijn, de eerste die dit jaar door de regeeringsgetrouwen gevangen genomen kon worden. Sinds Januari van dit jaar zijn in totaal 21 piloten der nationalisten gevangen - genomen. Het waren alien buitenlanders. Te Santander is de verdeeling van nationalitei- ten meer gelijk. De Russische tweedekkers worden gevlogen door Spanjaarden, de 56n- dekkers door Russen. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonnd's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe. Heemraadsingel 84 te Rotterdam. Postzegel voor antwoord iusluitej en blad vermelden. BEL AN GRIJKE RE/GEERINGSSTEUN VOOR DE PLUIMVEEHOUDERS. Als men jaar in jaar uit in bepaalde perio- des van het jaar ziet welk een enorme sehade 3. e5e4 Dit is het eigenlijke Falkbeergambiet. Zonder -bezwaar kan ook 3ef4: geschie- den, waama 4. Pf3 tot het aangenomen koningsgambiet leidt. Een eigenaardige variant is die van Niem- zowitsch 3c6, -bijv. 4. De2 cd5: 5. De5:f Re7. 6. Dg7Rf6. 7. Dg3 Rh4 en wint. Beter is 5. fe5: Pc6. 6. c3 d4. Dit spel is echter niet scherp, gelijk e4; Wit kan rustig met dc6: voortgaan en heeft naar verkiezing andere voortzettingen. Na 3e4 is het witte spel in wanorde geraakt, zoodat hij zich op iets anders moet instellen. Hij kan besluiten tot voortzetting der ontw-ikkeling door 4. Rb5t c6. 5. dc6: Pc6: waarbij het gambietkarakter goed uitkomt. Deze variant, hoewel niet weerlegd, is door een aantal ongeluksgevallen van wit in on- bruik geraakt. Een andere voortzetting is door den jong gestorven Hongaarschen s-pelsr Charousek ingevoerd, n.l. consequente aanval op e4. Dit spel is uiterst riskant, en het is niet vreemd, dat het Falkbeergambiet afwis- selen-d voor Wit en voor Zwart gunstig ver klaard wordt. 4. d2d3 De scherpste voortzetting. Op ed3: volgt Dd3: en Wit behoudt een pion. Zwart moet pogen, het veld -e4 in bezit te houden. Cha rousek begon met 4. De2, een zet die ook later kan worden gespeeld. 4Pg8f6 Hier kan ook gesohieden 4Dd5: 5. De2 Pf6. 6. Pd2 met voortdurenden aanval op e4. 5. d3Xe4 P6Xe4 - 6. Pgl—f3 De2 is sterker, en verzekert Wit een klein overwicht. 6Rf 8c5 7. Rfl—d3 Nu verliest 7Rf2f. 8. Kfl een stuk, terwijl 7Pf2. 8. De2f en Tfl niets oplevert. Zwart moet dus zijn paard dekken met f5 en Wit zet met Pbd2 voort.' Zoo was de theorie op het oogenblik dat deze partij werd gespeeld. 70—0! 8. Rd3Xe4 Tf8e8 9. Pf3e5 Wit begint zich onbehaaglijk te voelen. Veel beter was 9. Pbd2 f5. 10. Pe5. 9. Te8e5 Schijnbaar sterk is maar Pd7. 10. Pd7 Te4f: Wit speelt echter 10. Rh7:f Kh7: 11. Dh5-f Kg8. 12. Df7:t en hou-dt remise door eeuwig schaak. 10. f4Xe5 Dd8h4t er geleden wordt by pluimveehouders, sehade, die bij eenige kermis van wat er met het vak samenhangt verme-den had kunnen worden, dan vraagt men zich wel eens af: Hoe komt dat toch? Over het algemeen zijn toch de pluimVeehouders menschen die aan hun die- ren ook wat verdienen willen en dat men dan zoo in den blinde rondtast, waar toch al zoo veel jaren lang van alle kanten, door de pluim- veeconsulenten in woord en geschrift, door anderen eveneens voorlichting gegeven wordt, daar begrijpt men van de onkunde der men schen eigenlijk niets. Zoo krijg i-k vaak brie- Van menscllein die massa's dieren dood hebben en dan toevall-ig door een kennis ver- nemen, dat zij de doodsoorzaak gratis kunnen laten vaststellen aan de Rijksseruminrichting Rotterdam. Neem gevallen als pullorum coccidiosis, diphtherie, verlamming, allemaal ziekten waar ledere pluimveehouder op ver- dacht moet wezen en hoevelen weten er iets van? De tout schuilt hierin, dat vZeMeto denkt kippen te kunnen houden als bijvak of als hoofdbedrijf -zonder veel vakkennis en dat de meesten geen boek weten te houden en niet f w genoeg kunnen controleeren of ze aan de kippen verdienen of verliezen. Vooral de fn w-f Vaak •6en der erg'ste sdhadeposten e zlJn l°nge hennen in het najaar Tn wmtereieren gelegd moeten wor den, diphtherie krijgt, die kan zijn winst voor dat jaar wel afschrijven. Hoevelen zijn er ech ter die toch onbezorgd zonder hun dieren te dm herfst ™8,aan en dan als de terfte komt en ze geen eieren rapen, pas als er verscheidene kippen dood zijn, er over gaan denken wat er aan de hand zou kunnen zijn... Aan de Rijksseruminrichting bestaat nu reeds gedurende 30 jaar de gelegenheid ge storven pluimvee gratis te kunnen laten onder" zoeken en het is een landsbelang dat dit ge- en alg:emeen bekend is, omdat men d^°°ru 8evaarlijke besmettelijke ziekten kan onderkennen en bestrijden. Wii hebben tegenwoordig gelukkig geen hoender- pest meer in ons land, maar vroeger is het voorgekomen, dat zij enkele malen met Ita liaansche hoenders geimporteerd werd en zich dan door onkunde der menschen hier en daar nestelde en enorme sehade veroorzaakte. e zoo'n geval direct onderkend, dan was het met de ziekte gauw gedaan. Voor cholera geldt hetzelfde, -zoodra de ziekte maar onderkend is kan zij ook bestreden worden. Uit het jaarverslag over 1936 van de Riiks- seruminrichting blijkt, dat er in dat jaar 74 gevallen van tuberculose geconstateerd wer den, dat wil dus zeggen, dat er op ongeveer evenveel bedrijven tuberculose voorkwam, zonder dat de eigenaar dat wist. Nu is tuber culose een echte slepende ziekte die veel sehade veroorzaakt en het is dus wel van groot belang dat zij zoo spoedig mogeliik onderkend wordt. Bij kuikens kwam dat ook sterk uit. Zoo werd 913 maal pullorum geconstateerd en 59 maal coccidiosis. Door dit onderzoek werden dan direct maatregelen genomen en kon de sehade beperkt blijven. In het verslag staan verschillende interes- sante gegevens vermeld. Zoo zien we een ge val waarbij na een diphtherie-enting door een dierenarts, dat er sterfte optrad en bij vier der opgezonden kippen werd Klein-sche ziekte geconstateerd. De eigenaar had eerst bij de enting aan den dierenarts niets gezegd van de ziekte, maar later, toen na de enting de kippen dood gingen, wou hij de enting de schuld geven en schadevergoeding vragen. Wel een slimme zet om op zoo'n manier de enting de schuld te willen geven en de daaruit te trekken leer is, dat men uiterst voorzichtig moet zijn bij het enten van kippen en vooral geen koppels ent, waarin andere ziekten heer- schen. Door het nauwe contact tijdens de enting en de behandeling bij de enting kunnen smetstoffen gemakkelijk verspreid worden. -Door si echte hygienische omstandigheden, ziekten als coccidiosis, darmontsteking enz. kan het weerstandsvermogen der dieren em- stig lijden en in zulke koppels wil zelfs de beste enting nog wel eens falen. Ook is het al gebeurd, dat ondanks de enting in het najaar vol-gens den eigenaar toch diphtherie uitbrak. Bij nader onderzoek bleek men te doen te hebben met een ziekte, ver oorzaakt door een gebrek aan vitamine A in het voer, een ziekte die wel wat op diphtherie gelijkt. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. (Nadruk veiboden.) 11. Kelie2 Op g3 volgt De4:f en Dhl: Overweging verdiende daarentegen Kd2 De4: (dreigt mat) Df3. Van deze variant hangt het af, of het offer 9Te5: correct is of niet. 11. Dh4 X e4f 12. Ke2fl Rc8g4 13. Fbld2 Niet Pc3 wegens Df5t- Een andere moge- lij-kheid was: 13. Dd2 Df5f. 14. Df4 Dc2: A. 15. Dg4:? Df2 mat. B. 15. Dd2 Df5t. 16. Df4 (of Kel De5:f Kfl Df5f Kel Pd7 en winnend Te8t) Dd3j en De2 mat. C. 15. Pc3 Pd7, en Pe5: is niet verhinderen, daar Wit niet mag nemen wegens mat op f2, Met volgend Te8 is de partij dan v-ermoedelijk wel uit. 13De4—d4 14. Delel b8d7 Brengt de reserve in het veld. 15. Pd2f3 Rg4Xf3 16. g2Xf3 Ta8e8 Is nog sterker dan Pe5: 17. f3f4 Dd4Xd5 Nu moet Wit zijn toren verliezen, of wel spelen 18. Kfl—e2 Pd7Xe5! Er is geen ontkomen meer aan: niet alleen de dame of toren gaat verloren, maar b.v. fe5: Te5:t Kfl Dhlt Ddl Df3f Kd2 De3f Dc3 Pg4t Rfl Dhlt Dg3 Pg4t Kfl Dhlt Dgl Dgl:t Tet Del: Pel: en het is afgeloopen. Mat is niet te ontkomen. a bedefgh Stand na 18Pe5: Wit geeft op.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 6