Predikbeurten Gemengde Berichten Laatste Berichten Burgerlijke Stand Hi INGEZONDEN STUKKEN. WEERVERWACHTING. 7 H.A. KOREN DOOR HET VUUR, VERNIELD. LOOP DER BEVOLKING. SCHEEPVAARTBEWEGING. morgens om 7 uur vas»gt in het Zeebad ,,Schelde" "een z.g. reclarh^wedstrijd voor de oudere zwemliefhebbers plaats, waarvoor, naar men verzekerde, steeds groote belang- stelling bestaat. 'i i i ZONDAG 29 AUGUSTUS 1937. Ned. Hervormde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u. en 2.30 u., Dr. L. J. Caizemier. SLUISKIL. 9.30 u., de beer F. H. J. Bik; 2.30 u., de heer B. Dagevos. AOEK. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. E. Raams. AXEL. 9.30 u. en 2 u., Ds. Germeraad, van Maria Hoorebeeke. ZAAMSLAG. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. G. W. Korevaar. KLOOSTERZANDE10 u., de heer B. Dage- j vos, hulpprediker te Ter Neuzen. SAS, VAN GENT. 9.30 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. PHILIPPINE. 2.15 u., Ds. Akersloot van Hou ten Roos. Gereformeerde Kerk. THR DjTEUZEN. 9.30 u. en 2.30 u., cand. A. J. Radder, van Dedemsvaart. HGHK. 10 u., leeSdienst; 3 u., geen dienst; 6.30 u., cand. A. J. Radder, van Dedems vaart. AXEL. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. Post. ZAAMSLAG. Geen opgaaf ontvangen. Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u., lees- dienst. AXEL. 9.30 u. en 2 u., leesdienst. Chr. Gereformeerde Gemeente. ZAAMSLAG. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. Tolsma. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u., lees dienst. Roomsch-Katholieke Kerk. TER NEUZEN. 7 u., 8.30 u. en 10 U..-H.H. Diensten; 2.30 u., Lof. OLIFANTEN OP HOL GESTAGEN. Woensdagavond zijn te Rotterdam de vijf olifanten van bet circus Sarrasani, dat den volgenden dag een openingsVoorstelling zou geven in deze stad, na aankomst op het land van Hoboken, op hoi geslagen. Drie van de dieren konden nog op de grens van het cir- custerrein tot stilstand worden gebracht, ter- wij'l de twee andere de straat oprenden. Pas na twee uur was het gelukt de beide dieren te vangen. Het circuswereldje was bijna voltooid en gereed om de dieren te onbvangen. Reeds in den loop van den middag begonnen de stallen zich te vullen. De voornaamste transporten zouden echter in den avond plaats hebben. Na het avondmaal kwamen in geblindeerde wa- gens de leeuwen, die in tegenstelling met de tijgers, in hun wagens buiten de stallen bleven. IDaama kwamen de olifanten van het station Delftsche Poort. Er was groote be- langstelling voor de indrukwekkende dieren, die hun weg betrekkelijk rustig aflegden. Toen de dieren aangekomen waren op het land van Hoboken, en wel dicht bij het door het circus gebruikte terrein, zetten de dieren het op een loopen. Het is merkwaardig, dat zij direct koers zetten in de richting van de tenten. Drie van hen deden dit meer in de richting van de achter de tenten gelegen stal— tenten. Deze draafden langs de heining aan den buitenkant tot bij de laatste tenten, waar ze de omheining verbraken. Verder deden zij echter geen krachtige pogingen meer om hun weg te vinden, zoodat ze met behulp van oor- haken konden worden gegrepen. Tegelijkertijd hadden de andere twee, die veel onstuimiger waren, zich op de groote voorstellingstent gestort. De pogingen die werden aangewend om hen tegen te -troiiden,* waren nutteloos. Tusschen de opgestelde woonwagens door, draafden ze naar den artis- teningang en kwamen de piste binnen, waar men nog druk bezig was de laatste toe- berei'dselen te treffen. Het mag een wonder genoemd worden, dat daar geen ougelukken zijn geschied. Vervoigens vertrapten ze de omheining aan de Westzijde en gingen de straat op, waar de menschen een goed heen- komen zochten. Zij liepen verschillende stra- ten door, tot ze tenslotite in de Claes de Vrieselaan kwamen, waar zij konden worden vastgepakt en aan een boom gebonden. Inmid'dels was ruim een uur verstreken en zooals te begrijpen is, heerschte er in het tentenkamp groote opwinding. Wat ook de algemeene verwarring had vergroot, was het feit, dat de olifanten de electrische geleidin- gen onder hun pooten hadden vemield, zoodat de lichten uitgingen en de interieuren van de woonwagens en tenten in duistemis waren gehuld. De houding van de Rotterdamsche straat- jeugd maakte echter alles veel erger. Hoewel ze er teflkens werden afgejaagd, waren, sedert de tenten werden opgeslagen, de jongens niet weg te slaan geweest van het omheinde ter rein. Toen echter de olifanten zich een weg baanden over het circusterrein, kwamen uit alle hoeken en gaten jongens opduiken, die alien een goed heenkomen zochten. Men zou vermoeden dat zij, eenmaal in vei- ligheid, zich de les ter harte zouden nemen, zich braaf op den achtergrond zouden hou- den en dat ook de komuiten, die op een af- stand gebleven waren, tot het inzicht zouden gekomen zijn, dat er ernstige dingen op het spel kunnen staan bij het transport van wilde dieren. Het tegendeel bleek waar te jujn. Ter- wijl de verantwoordelijke personen alles deden in het belang van de algemeene'Vfeiligheid, gimg de jeugd in allerijl voetzoekers enz. koo- pen en ontsteken, wat de verwarring nog ver- grootte. Men mag echter niet alleen aan de agitatie van de Rotterdamsche jeugd het ontstaan en verergeren van de moeilijkheden toeschrijven. Er is een andere psychologische oorzaak. De olifanten hebben zich onrustig gevoeld, omdat een hunner, hun leidster ^eipy de 108 jaar oud zijnde olifant die fleizer dagen overleden is ontbrak. Zij had veel meege- maakt, zij wist ook, d'at men het beste met de olifanten voorheeft. En zij was dus rustig Gelukkig is alles zonder persoonlijke onge- lukken afgeloopen. Zelfs de materieele schade is, wat een wonder genoemd mag worden, niet noemenswaard. EEN KIND MET EEN UITWENDIG HART. Een baby van 14 dagen, dat het hart buiten het lichaam dreagt, brengt de medici te Riga thans in verbazing, meldt het Vad. Het kind werd in een kraamvrouweninrich- j.ing door een 20jarige vrouw ter wereld ge bracht. Het hart zit niet in de borstholte, maar ligt onbesohermd buiten de ribben en wordt slechts door een dunne huid bedekt. Het kloppen van het hart kan duidelijk wor den gezien en het kan als het ware in de hand worden genomen. Onder deze omstan'digbeden kan weinig hoop gegeven worden om de baby in het leven te houden, maar het kind ontwikkelt zich normaal. Groote voorzorg wordt genomen en het hartje wordt door een speciale doos van aluminium beschut. De dokters meenen dat de afwijking te wijten is aan een ontoereiken'de ontwikkeling van de ribben, die bij het borstbeen niet goed aansluiten en veel korter zijn dan gewoonlijk. Indien het hart den groei van het lichaam volgt is er geen reden waarom de jongen niet in leven zal blijven, hoewel hij natuurlijk nooit in staat zal zijn te spelen of lichamelijken arbeid te verrichten. EEN IJSFABRIKANT IN VERLEGEN- HEID. Een. fabrikant van roomijs te Amsterdam kwam, toen hij dezer dagen zijn garage bin- nenging, tot de minder aangename ontdek- king, dat niet minder dan 14 driewielige bak- fietsen, waarmede zijn product in de stad verkocht wordt, in het nachtelijk uur verdwe- nen waren. Betreffende de oorzaak van deze onverwachte handicap voor den ijsfabrikant, vemam het Vaderland het volgende: Reeds geruimen tijd hebben verschillende leveranciers van den betrokken fabrikant ver- geefs gepoogd, betaiing te krijgen van het hun toekomende geld. Wel waren van sommige leveranties eenige termijnen betaald, maar verder bleef betaiing achterwege. Een der leveranciers, de rijwielhandelaar Y. aan den Amstelveenschen weg te Amsterdam, die op zijn beurt zorgen moest, dat hij zijn verplich- tingen tegenover zijn leveranciers nakwam, en die trots herhaalde aanmaningen, geen kans had gezien, geld los te krijgen, bedacht een ander middel, om zich voor verdere schade te vrijwaren. Hij riep de hulp in van een 14-tal inwoners van Amsterdam en organiseerde een nachtelijke expeditie. De 14 helpers werden in seen vradhtauto geladen en zoo trok het gezel- schap in alle stilte naar de garage van den ijsfabrikant. Op de een of andere wijze was de rijwielhandelaar in het bezit gekomen van een sleutel der garage en nu werden de 14 bak- fietsen de garage uitgerede$, ipe ,,assistenten" van den rijwielhandelaar narnen elk op een bakfiets plaats en zoo vormde men een stillen stoet, welke, wanneer het dag geweest ware, ongetwijfeld wel de aandacht van de voorbij- gangers getrokken zou hebben. Nu had men geen last van hinderlijke nieuwsgierigheid en zoo bereikte het gezelschap de zaak van Y. aan den Amsterveenschen weg, waar de drie- wielers gestald werden. Toen de ijsfabrikant 's morgens vroeg ont- dekte, wat in het nachtelijk uur geschied was, begreep hij onmiddellijk, wie hem deze poets gebakken had en hij besloot den rijwielhande laar zoo spoedig mogelijk een bezoek te bren- gen. Zoodra tien van zijn ijsrijders zich's mor gens hadden aangemeld, begaf de ijsfabrikant zich met hen nu naar den Amstelveenschen- weg. Wij zullen het diseours, dat bij den rij1- wielhandelaar plaats had, maar niet weer- geven. Tenslotte ging men ook tot bedreigin- gen over, maar een toevallig passeerend politieagent wist emstiger optreden van de zijde der ijsrijders te voorkomen. Laatstge- noemden zoowel als de ijsfabrikant hebben zich toen verwijderd. EEN HUWELIJK MET IIINDERNISSEN. Maandagmiddag zou om twee uur in de synagoge van de Oost-Joodsche gemeente aan de Stille Veerkade, een trouwplechtigheid plaats vinden. Op het gegeven uur was de braid met haar ouders en overige familieleden aanwezig, doch de braidegom ontbrak. Deze moest uit Antwerpen komen. Het werd later en later, doch de toekomstige echtgenoot bleef weg. Wat zou er gebeurd zijn! Er hing een angsbige spanning, er werd getelefoneerd en getelegrafeerd, doch veel resultaten leverde een en ander niet op. Tot men bericht kreeg, dat braidegom en familieleden ingevolge moeilijkheden met de passen, die niet in orde bleken, aan de Belgisch-Hollandsche grens niet verder konden. Er werd een auto ge- huurd en zoo begaven zich een oom van den braidegom en eenige leden van het bestuur van de Oost-Joodsche gemeente op weg om te trachten de bezwaren uit den weg te ruimen. Na heel lang over en weer praten en nadat men de garantie had gegeven, dat de braide gom Dinsdag voor 12 uur 's miiddags zich wederom aan den grenspost zou vervoegen, mocht deze doorreizen. De familieleden moes- ten echter naar Antwerpen terugkeeren. Opperrabbijn van Gelder, die de huwelijks- plechtigheid zou verrichten, had tot half elf 's avonds gewacht, doch was toen de braide gom zich niet meldde, huiswaarts gegaan. Tot omstreeks kwart over elf de aanstaan- de echtgenoot in Den Haag arriveerde. Wat nu gedaan? Er moest snel een besluit wor den genomen, in verband met de gestelde waarborgen. De opperrabbijn werd uit zijn bed gebeld en zoo kon alsnog 't jonge paar in den echt worden verbonden. DE ARRESTATIE VAN DRIE JUWEELEN- DIEVEN TE ANTWERPEN. In een bericht uit Antwerpen wordt melding gemaakt van de arrestatie van drie personen van Nederlandsche nationaliteit, afkomstig uit Hilversum, die zich aldaar op verdachte wijze ophielden in de buurt van de Diamant- club en trachtten zilveren voorwerpen en juweelen aan den man te brengen. Nog Maandagavond stelde de Haagsche politie zich in verbindinig met de Antwerpsche recherche, aangezden zij deze drie mannen in venband braoht met de inbraak in de juwe- lierszaak van de firma.van Willigen in de Spuistraat. Den Haag, waar zooals bekend onlangs voor een waarde van 70.000 gulden werd ontvreemd. Het bleek echter, dat de juweelen, welke de mannen te Antwerpen te koop aanboden, niet afkomstig waren van de inbraak in Den Haag, maar gestolen zijn bij eenige inbraken te Hil versum. DE ONTPLOFFING BIJ CELLE. Bij de ontploffing nabij Celle (Munster), zouden twaalf personen gedood en talrijke andere gewond zijn. In strijd met het offi- cieuze communiqud, dat van een brand sprak, wordt vemomen, dat het ongeluk Zich heeft voorgedaan in de omgeving van een artille- rieschietVeld in de nabijheid van het groote manoeurvrekamp bij Munster. Het D.N.B. meldt hierover: Betreffende de ontploffingsramp bij Celle worden nog de volgende bijzonderheden ge- meld: Maandagmiddag tegen kwart over een geschiedde door tot dusverre nog niet opge- helderde oorzaak in een kruitopslagplaats in de nabijheid van Unterluess een kleine ont ploffing. De aangrenzende werkplaatsen werden daarop onmiddellijk ontruimd. Tjj&ens het blusschingswerk van de terstond aan het werk gezette brandweerafdeeling der fabriek deed zich een tweede ontploffing voor, die onder de brandweerlieden twaalf dooden maakte. Bovendien werden 67 arbeiders ge wond, de meesten licht. Een brandweerman wordt nog vermist. De materieele schade is voor zoover tot dusverre kan worden vast- gesteld, niet belangrijk. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) elp Geadhte Redactie, Wie zich af en toe op de hoogte gaat stel- len van de werkzaamheden, die dan den pro- vincialen weg Ter NeuzenAxel, worden uit- gevoerd, zal zich in wanhoop afvragen, wan neer dat werk eens eindelijk klaar zal moe- ten komen. Wel is men met koo'rtsachtige ijver l>egon- nen, en wel liefst op twee plaatsen tegelijk, n.l. bij den Ajxelschen weg en bij Driewegen, met den weg ondersteboven te keeren, doch daama is een zalige rust ingetreden, zder ten ongerieve van de weggetoruikers. Gewerkt wordt er hoegenaamd niet! Hoelang zullen belanghebbendeil nog mogen genieten van deizen toestiand? 't Is toch zeker meer dan tijd, dat degenen, die met de leiding van deze werkzaamheden belast zijn, ingrijpen en dat de aannemer aangezet wordt tot meerdere aetiviteit. BELANGH3EBBENDE. Geachte Redactie. Gaarne zag ondergeteekende het volgende als „ingezonden" opgenomen in Uw blad. Bij voorbaat mijn dank. Als oud-plaatsgenoot der gemeente Hoek heb ik nog aitijd interesse voor hetgeen daar voorvalt. Met bizondere belangstelling neem ik steeds nota van de besprekingen die Hoeksch vroede vaderen houden in hun open- bare vergaderingen. Zoo las ik de verslagen der drie laatste ge- houden vergaderingen, waarin o.m. werd ge- sproken over „de benoeming Van een school- arts". Nu is het niet mijn bedoeling om hier een lans te breken, voor het instituut schoolarts, maar alleen aantoonen, dat ook op het platte- land voor een schoolarts wel degelijk plaats is, aJ meenen enkele edelachtbare heeren te Hoek, dat hun gemeente zoo gezond is, dat een medisch onderzoek op school, absoluut geen waarde heeft. En toch deel ik de meening, dat het besmettingsgevaar op school, te Hoek al even groot is, als waar ook. Er zijn verschillende gevaren op school, die het kind bedreigen. Onder de kinderen worden er telkens gevonden, die aan een huid- of haar- ziekte lrjden, ongedierte herbergen of een etterende wonde hebben. Het gezonde kind, dat dagelijks naast zoo'n schoolmakker zit, met hem speelt en stoeit, zonder het gevaar er van in te zien, kan maar al te gemakkelijk deelgenoot worden gemaakt van een dergelijk euivel. Dan is er het gevaar van de onhygienische toestanden op school, dat gelukkig de laatste jaren wel afneemt, dank zij de geregelde in- spectie der gebouwen en lokalen. Dat er tegenwoordig werkelijk versche lucht op doel- matige wijze het schoollokaal kan binnen- stroomen en er door de vele ramen voldoende licht kan stralen is een reden tot blijdschap voor menig ouderhart. De Vonm der banken kan echter nog wel eens een gevaar zijn. Bestaande lichamelijke afwijkingen kunnen er door verergerd worden en nieuwe ontstaan. Het gevaar dat gezonde kinderen op school door een besmettelijke ziekte aangetast wor den, is wel het meest de belangstelling waard. Zeker, ook buiten de school loopen de kinde ren kans elkander te besmetten. Dat de school medehelpt in de verbreiding van ziekten, die zeer gemakkelijk worden overgebracht, als b.v. mazelen, waterpokken e.a. is bekend. Daartegen is men dan ook op zijn hoede en worden zooveel mogelijk maatregelen getrof- fen. Moeilijker wordt het echter op zijn hoede tezijn tegenover zieken, waarvan de familie niet weet dat ze ziek zijn, die het zelf niet weten, al voelen ze zich soms ook minder goed dan voorheen en evenals andere kinderen lustig hun spel spelen (ook de onderwijzer merkt het niet) en waarvan men het op school niet weet. En toch kan dat voorkomen. Het kind op school kan een gevaar bedreigen van de zijde van zjjn, medemenschen op school, waartegen men niet op zijn hoede kon zijn, omdat men niet wist dat dit gevaar bestond. Het kan dreigen van den' kant van zijn medescholieren; het kan komen van de zijde van meester of juffrouw, die dagelijks tus schen de kinderen verkeert. Dit gevaar bestaat dan wel voomamelijk hierin, dat een kind of onderwijzer lijdt aan een besmettelijke vorm van b.v. buberculose. Niet iedere lijder aan t.b.c. is gevaarlijk voor zijn omgeving. Gevaarlijk zijn de lijders aan open tuberculose. Bij dezen vorm van t.b.c. kunnen de gevaar- lijke bacillen uit den longhaard naar buiten komen; onder den mieroscoop gezien blijkt het sputum van deze patienten, na gekleurd te zijn, vele tuberkelbacillen te bevatten. Bij het hoesten en spreken vliegen tallooze sputumbolletjes de lucht in; met sputum- bolletjes kunnen dan de bacillen onze mede menschen bereiken; zoo worden ze ge'infec- teerd. Een voorbeeld! Stel u een leerling of onder wijzer voor, die lijdende is aan open tuber culose, zijn werk op school nog blijft ver richten, wat zeer wel mogelijk is; dagelijks zit hij (de onderwijzer) voor zijn leerlingen druk en luid te praten; de speeksel en sputum bolletjes met de tuberkelbacillen blaast hij voor zich uit. Zijn de kinderen van zijn klas niet aan een groot gevaar blootgesteld Zeker, er moet bij de persoon die t.b.c. krijgt een zekere gevoeligheid, praedispositie, aanwezig zijn, naar we meenen, doch onder de kinderen uit zoo'n klas zullen toch zeker kinderen zijn, die geen weerstand hebben tegen een aanval van de tuberkelbacillen, en juist voor deze kinderen is er het gevaar. Of dit gevaar denkbeeldig is? Het ligt nog versch in mijn geheugen, dat dit niet zoo is. En juist daarom, wil ik er de aandacht op vesti- gen. Mooglijk spreekt het ook tot de heeren raadsleden te Hoek en zullen ze het gevaar mede zien. Als voorbeeld wil ik enkel aanhalen, het voorgevallene in twee plaatsen in ons land, waar inderdaad verschillende kinderen besmet zijn geworden door een onderwijzer, die lijdende was aan open t.b.c. Te Ee waren door een tuberculeusen onder wijzer 30 leerlingen besmet, waarvan er 16 in een sanatorium werden opgenomen. Zes maan- den na de komst van dien onderwijzer te Ee openbaarden zich de eerste gevallen van t.b.c. In Hoorn (op Terschelling) werden 14 schoolkinderen en het hoofd der school, door een zieken onderwijzer besmet. Van deze kinderen moesten ook een 10-tal verpleegd worden in een sanatoria. Meer dergelijke massa-besmettingen in een klasse van een t.b.c.-onderwijzer zijn voorge- komen. Meen nu niet dat het te Hoorn en Ee maar eene toevalligheid was neen, in kleiner of grooter aantal kwamen dergelijke besmettin- gen meer voor en zullen na Ee en Hoorn meer voorkomen, wanneer men meent, dat de streek waar men woont, zoo gezond is en dergelijke doeltreffende maatregelen, alleen op het terrein der groote steden ligt. Ook uit het buitenland zijn gevallen als bovengenoemd meerdere malen gemeld. lfu Niet altijd behoeft, zooals te Ee en Hoorn, een groot aantal gelijktijdig ziek geworden kinderen de aanleiding te zijn tot een onder zoek en het vinden van de taesmettingsbron. Op andere wijze kan die ook worden ontdekt. Zoo werd in 1927 een onderwijzer in Noord- Holland door zijn huisarts verwezen naar het consultatiebureaiu. De patient was den laat- sten tijd magerder geworden en kon minder goed zijn werk doen. Al jaren had hij gehoest, doch zich sterk genoeg gevoeld om den geheelen dag als onderwijzer voor de klas te staan. Bij onderzoek bleek een uitgebreide longtuberculose aanwezig te zijn, terwijl het sputum veel t.b.c.-bacillen bevatte. Nu ging men verder op onderzoek uit. Van de leerlin gen overleed er enkele maanden later een jongetje aan een tuberculeuse hersenvliesont- Steking. Een aan open tuberculose lijdende onderwijzer of leerling levert groot gevaar voor zijne omgeving. Dit gevaar is daarom zoo groot, omdat de leeftijd der kinderen, die aan de ibesmetting blootstaan, juist op dien leeftijd nog zoo weinig weerstand bezitten tegen deze gevreesde ziekte. En ook loopen de kinderen maar niet even het gevaar, maar zijn steeds aan dat gevaar blootgesteld. En nu is dit het beklemmende: de ouders zijn maar niet vrij in het zenden van hun kinderen naar school, wat in sommige geval len wil zeggen naar de gevaarlijke school, doch ze worden er toe gedwongen! De leer- plicht, bij de wet van 1900 ingevoerd, dwingi! De Staat, roept de jonge kinderen uit het gezin naar de school, de school met haar gevaren. De ouders, die hun kinderen naar school moeten zenden, hebben er recht op, dat er zoodanige maatregelen (voorzorgsmaatrege- len) getroffen worden, dat de gezondheids- toestand van hun kinderen, voor welke ze hebben te waken, door de school niet wordt geschaad. Het is de plicht der ouders daarbij bij gemeente- en schoolbestuur aan te dringen. En dit kan door venplicht stellen van op geregelde tijden herhaald geneeskundig onder- zqck van onderwijzer en leerlingen. Daarin Mn juist de schoolarts een rol spelen op het consuitatiebuneau. Hierin ligt een roeping voor de gemeentebesturen en voor de besturen der biz. scholen. En zegt ge „we willen het openbaar school- artseninstituut niet. Goed! Maar welk bezwaar bestaat er tegen, dat de school- ibesturen waakzaam zijn, waakzaam ook in het laten keuren door eigen gekozen medici van het personeel en leerlingen en het toezien op hun gezondheidstoestand Ouders, die het wel meenen met hun kinde ren, en 66k onderwijzers, die zich van hun verantwoordelijkheid tegenover hun leerlingen, met betrekking tot hun eigen gezondheid, bewust zijn, zullen voor deze waakzaamheid dankbaar zijn. Of moet de regeering hiervoor nu eerst een wettelijken maatregel nemen? Laten Ee en Hoorn een baken in zee zijn! Bergen op Zoom. J. HAiMELINK. Zwakke tot matige Noord-Oostelijke tot Noordelijke wind. Gedeeltelyk bewolkt tot betrokken. Droog weer, behoudens kans op onweer. Weinig verandering. CASSATIEBEROEP VERWORPEN. 's-GRAVENHAGE. De Hooge Raad heeft het cassatieberoep verworpen van P. M., die in hooger beroap door het gerechtshof te Leeuwarden is veroordeeld tot zes jaar gevan- genisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis, bij den moord in den nacht van 24 op 25 Juli 1936, gepleegd onder Opende waarbij de dader zekere Z., een ouden man, heeft gekneveld en gedood. MOTORRIJDER ERNSTIG GEWOND. VORDEN. Vanmorgen is de motorrijder Ter Braak uit Eibergen op het kruispunt bij het postkantoor met voile vaart tegen een auto van de boterfabriek uit Benneveld gebotst, die met kalme vaart uit een zijweg kwam. De motorfiets vloog over den kop, de bestuurder werd door de voorruit van de auto geslingerd. Met zeer enrstige verwon- dingen is het slachtoffer naar het ziekenhuis te Zutfen overgebracht. DE RON SELARIJ TIEL. Ofschoon het onderzoek nog in vol- len gang is, begint er toch al eenige teekening te komen in de geheimzinnige verdwijning van de sedert Moandag j.l. vermiste jongemannen. Het staat thans vast, dat een hunner, een zekere Jo de Koning veilig in Amsterdam zit. Loek Kalder uit Tricht is echter geron- seld en zit reeds in het buitenland. Naar alle waarschijnlijkheid zal men den ronselaar in de richting van Kuilenborg moeten zoeken. ARRESTATIE INZAKE DEN DIEFSTAL VAN AAN GETEEKENDE WAARDEBRIEF. AMSTERDAM. De recherche te Amster dam heeft een postambtenaar gearresteerd, verdacht van den diefstal van de aangeteeken- de brief met ruim 17.000 waarde, die dezer dagen uit Zutphen naar een bank hier ter stede was verzonden en die zijn bestemming niet bereikte. De gearresteerde, een besteller, was tijdens den diefstal werkzaam op het hoofdpostkantoor. Hij ontkent zich aan het misdrijf te hebben schuldig gemaakt, doch hij is in verzekerde bewaring gesteld. Het onderzoek wordt voortgezet. Bij de huiszoeking is het geld niet gevonden. Gisteravond is door tot nog toe onbekende oorzaak een felle brand uitgebroken in de woning van de familie J. Bos te Muntendam, eigenaar de heer B. J. Hemmes te Veendam. Spoedig werd de woning en de aangrenzende groote schuur 6en vuurzee. Toen de brand uitbrak was de vrouw des huizes alleen thuis. Van de inboedel kon niets worden gered. 7 H.A. koren dat in de schuur was opgeslagen werden door het vuur vernield. Verzekering dekt de schade. OHINEESCH OORLOGSSCHIP IN DEN GROND GEBOORD. TOKIO. Uit Japansche bron te Sjanghai wordt gemeld, dat de Japansche marine gister avond een Chineesch oorlogsschip op de Yankee in de grond heeft geboord. Het oorlogsschip had 2 Japansche schepen beschoten. Het consulaat-generaal van Japan te Tsing- tau heeft gisteravond de evacuatie bevolen van.,al)e) Japansche burgers. Het personeel van het ponsulaat zal de stad op 1 September verlaten. De burgemeester van de stad heeft op zich genomen, de verlaten Japansche bezit- tingen te beschermen. EEN BEDREIGING VAN JAPAN. MGStK'OU. Het telegraafagentschap der Sovjet-Unie meldt uit Sjanghai, dat het consul-generaalaat van Japan te Sjanghai er zich gister bij het consulaat-generaal der Sovjet-Unie over heeft beklaagd, dat 's nachts lioht brandt in een leeg lokaal van het Rus- sisch consulaat, welk licht den Chineesche troepen als baken dient. Het Japansche con sulaat heeft bedreigd, dat, indien er opnieuw licht zou branden het Russisoh consulaat door Japan zal worden gebombardeerd. STAKING GEkINDIGD. WARSOHAU. De door de Boeren Volks- partij afgekondigde staking in de levensmid- delenvoorziening, welke 10 dagen heeft ge- duurd, is geeindigd. Bflna overal in Galicie is de rust weerge- keerd. SAS VAN GENT. Huwelijks-aangiften. 19 Aug. Urbain van Keulenbroeck (van Westdorpe), oud 28 j. en Elza Maria Schinckels, oud 22 j. 21 Aug. Lourentius Sierk Roorda (van Bo 1 sward-)oud 27 j. en Johanna Wilhelmina Paulipa Jose- phina Antonissen, oud 24 j. Huwelijks-voltrekkingen. 17 Aug. Johan nes Josephus Petrus Voerman, oud 28 j. en Martha Ema de Maesschalck, oud 22 j. George Gustaaf De Jonckheere (van Diks- muide), oud 30 j. en Cornelia Clementina Rosa Voerman, oud 20 j. Geboorten. 14 Aug. Frank Edudrd, z. van Ferdinandus Franciscus van de Putte en van Fiorina de Bock. Overlijden. 12 Aug. Irma Johanna Ver- moet, oud 45 j. (overleden te Ter Neuzen). SAS VAN GENT. Van 15 tot en met 21 Augustus 1937 hebben zich in deze gemeente gevestigd: A. J. Persoon, religieuse, van Oegstgeest. R. J. J. van Leemput, zonder beroep, van Oudenbosch. M. Verplanken, zonder beroep, van Ouden bosch. Vertrokken: J. E. A. Knijff, religieuse, naar Woerden. COOP. VRUCHTENVEHJNG ,,ZEEUWSGH-VLAANDEEEN" G.A. TE TER NEUZEN. Groenten: Veiling van 25 Augustus. Andijve, 10 tot 20 ct. per 10 stuks. Tomaten 4 tot 7 ct. per kg. Snijboonen 6 tot 11 ct. per kg. Uien 2 tot 3 ot. per kg. Roode kool 3 tot 4 ct. per kg. Dubb. princessen 7 tot 12 ct. per kg. Natuursla 10 tot 28 ct. per 10 stuks. Bospeen 3 tot 8 ct. per bos. Kroten 2 tot 4 ct. per bos. Komkommers 15 tot 20 ct. per 10 stuks. Bloemkool 2 tot 8 ct. per stuk. Pronkboonen 5 tot 7 ct. per kg. Stokprincessen 6 tot 11 ct. per kg. Savoye kool 2 tot 4 ct. per kg. Witte kool 2 tot 3 ct. per kg. Prei 5 tot 8 ct. per kg. Spinazie 3 tot 5 ct. per kg. Postelijn 5 tot 8 ct. per kg. Bosselderij 20 tot 25 ct. per 10 bos. Aardappelen: Beveianders /2,60 tot /3 per 100 kg. Eigenheimers f 2,50 tot 2,70 per 100 kg. Fruit: Reine Victoria 11 tot 15 ct. per kg. Peren 2 tot 5 ct. per kg. Clapps 7 tot 12 ct. per kg. Bl. DraiVen 25 tot 30 ct. per kg. Tr. de Vienne 8 tot 14 ct. per kg. W, Duchesse 5 tot 9 ct. per kg. Soharlakenpeer 3 tot 5 ct. per kg. B. Wilhelmina 5 tot 12 ct. per kg. Jacque Lebel 5 tot 9 ct. per kg. Bonne Louisse 9 tot 13 ct. per kg. Tr. de Croncel 6 tot 15 ct. per kg. Urecouse de Tr. 3 tot 11 ct. per kg. M. Oodlin 7 tot 15 ct. per kg. Meloenen 7 tot 19 ct. per kg. Wijnperen 5 tot 9 ct. per kg. Jutten 8 tot 13 ct. per kg. Bergamotten 6 tot 10 ct. per kg. Codlin Keswick 4 tot 9 ct. per kg. Paradijsappels 4 tot 8 ct. per kg. B. Durandeau 5 tot 9 ct. per kg. B. de Merode 6 tot 11 ct. per kg. Vijgeperen 4 tot 7 ct. per kg. Stoofperen 3 tot 6 ct. per kg. The Queen 7 tot 13 ct. per kg. B. Lebrun 5 tot 10 ct. per kg. Reine Claude 17 tot 23 ct. per kg. Perzikappel 8 tot 12 ct. per kg. Zoete appels 5 tot 9 ct. per kg. Keien 3 tot 5 ct. per kg. Voor Ter Neuzen: 25 Aug. Grieksch s.s. CRAGGAN HILL, 2184, hout, Rimouski. Voor Sas van Gent: 25 Aug. Est! s.s. VE NUS, 261, ledig, Duinkerken. Van Gent—Ter Neuzen: 26 Aug. Eng. s.s. BLACKCOCK, 226, stukg., Londen. Voor Gent: 25 Aug. Noorsch s.s. CAR RIER, 1664, ledig, Rouaan; Eng. s.s. BLACK- TOFT, 654, kolen, New-Castle; Letl. s.s. AT TAMA 1190, haut, Riga; Eng. s.s. GREA- TEND, 771, ledig, Hamburg; Est! s.s. PIRET, 1541, hout, Kemi. 26 Aug. Zweedsch s.s. CARING, 517, ledig, An1 werpen; Eng. s.s. BIRKEN FORCE, 489, 16dij, Antwerpen; Eng. s.s. GWENTHILLS, 456 ledig, Cherbourg; Eng. s.s. MAVI'S, 394, stu :g., Londen; Russ. s.s. VOLGOLES, 1315, stukg., Leningrad; Poolsch s.s. WILNO, 1121, kolen, Gdynia; Eng. s.s. TRINGA, 972, stukg., Antwerpen. Van Gent: 25 Aug. Noorsch s.s. SKARV, 472, ijzer, Middlesbrough; Noorsch s.s. BOR- GILA, 855, cokes, Oslo; Eng. s.s. DONA FLf)RA, 292, ijzer, Grimsby; Duitsch s.s. SUDSEE, 1040, ledig, Brussel; Finsch s.s. NOTRAOO, 559, ledig, Norderham; Zweedsch s.s. ALFA, 734, ijzer, Stockholm; Eng. s.s. SELUNGE, 1261, ledig, Barry Docks. 26 Aug. Ifcal. s.s. LANITAL, 1394, ledig, Antwerpen; Russ. s.s. FRIEDRICH ENGELS, 2261, ledig, Archangel; Eng. s.s. GWENT HILLS, 456, ijzer, Sharpness.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2