Buiienland. De burger-oorlog in Spanje Landbouwberichten D. K ROODHUYZEN Ca hv. MAKELAARS TER NEUZEN, 25 AUGUSTUS 1937. DOOR TRAP VAN EEN PAARD GEDOOD. HOEK. AXEL. ZAAMSLAG. WALSOORDEN. GROENENDIJK. KLOOSTERZANDE. Van onze Adverteerders RECHTSZAKEN. SUIKER RUBBER KOFFIE par contract Amsterdamsche Uquidaflekas N.V. ■UKBL euEBER (On( UM WOU 1U1 OWO W n MB lOMMH uvsapoot. an> rau.oaCAeo —una bu BOM b Uin Mt JOOTJJW1 MSniOMtC Agent: L. Sander Nieuwdorp. Tel. 24 (Ingez. Med.) JOODSCHE ARCHITECTEN MOETEN HET WERK NEERLEGGEN. Een reeks jonge Duitsche areh'itecten, alien leerlingen van den bouwmeester PoMg, ont- vingesn dezer dagen plotseling van de Rijks- cultuurkamer het bevel, onmiddellijk hun werk neer te leggen. Zij mogen thans in Duitschland niet meer bouwen. Dit verbod was gebaseerd op de „arglistische verzwijging van Joodsche verwantsohap". De Deutsche Weg van 15 Augustus j.l. weet hieromtrent nog te meldem, dat aan de op- drachtgevers van deze arcbitecten, met wier bouwwerken reeids een aanvang was gemaakt, werd medegedeeld, dat hun door de Rijkscul- tuurkamer zuiver Arische architecten zullen worden toegewezen die het werk der ontsla- gien niet-Ariers zullen voortzetten. VLAAMSCHE S CHILDEItPLOEGEN AAN DEN ARBEID. In de Belgische badplaatsen heerschen nog taaltoestanden, welke voor Vlaanderen on- waardig zijn en volkomen in strijd met de taalwetten zijn. De tijd dat de Vlamingen afles maar over hun kant lieten gaan is ectiter voorbij. Tal van schildersploegen zijn aan den arlbeid ge- togen en hebben alles Wat tweetalig of Fransch was in zuiver Vlaamsch beschilderd. Bijzonder Ostende heeft een beurt gehad. Vier vijfde deel van alle straatnaamborden kregen een beurt. Een tiental studenten en arbeiders werd hiervoor aangehouden. Tijdens him ver- blijf op het politiebureau zagen zij kans ook daar de meeste Franschtal'ige bordjes om te doopen. DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND. Reuter meldt uit Berlijn, dat Zondag in de Duitsche kerken gebeden is voor de gevanigen genomen predikanten. Hun aantal bedraagt thans 103; bovendien mogen er 31 niet preken en zijn 42 uit hun gemeente verbannen. Vist, de generaal-superintendant d'er kerk van ds. Niemoller, heeft Zondag in zijn preek ver- klaard, dat een volk stellig vertrouwen dient te hebben in zijn leider en zijn toekomst, daar een volk, dat niet in zijn toekomst gelooft, verloren is. Het geloof der menschen is ech- ter niet hetzelfde als het Ohristelijk geloof. Zij, die iets dergelijks omtrent de Christelijke kerk meenen, kennen hun bijbel. niet, aldus spreker. DE STRIJD TUSSCHEN CHINA EN JAPAN. De strijd by Sjanghai. De Japanners zijn, meldt de N. R. Crt., Dinsdagochtend op alle fronten te land, ter zee en in de lucht tot den aanval overgegaan. Ondanks den bommenregen, dien zij te doorstaan hadden, behielden de Chineezen het door hen bezette gebied. Te Sjanghai wordt een hevig geschutvuur gehoofd uit de richting van Woesoeng, waar de Japanners probeeren door de Chineesche linies te broken. Zij maken daarbdj van scheepsgesdhut gebruik. Zij ontmoeten even- wel bijzonder hardnekkigen tegenstand. Twaalf Japansche vliegtuigen hebben gerui- men tijd de wijk Tsjapei gebombardeerd, met name den spoorweg. Een bericht uit Sjanghai, afkomstig uit Duitsche bron, meldt een levendige werk- zaamheid der Chineesche artillerie. Volgens berichten uit Chineesche bron hebben de Chineesche kanonnen verscheidene malen de Japansche kazerne geraakt. De Japansche school in het district Hongkioe, alsmede acht opslagplaatsen van de Japansche maatschap- pij Nisjin Misinkaisja te Poetoeng, staan in brand. Uit Japansche bron wordt gemeld, dat de Chineezen tegenover de Fransehe Kade te Sjanghai drie loodsen van een Japansche ree- derij hebben in brand gestoken. Uit Nantao kan men de rookwolken van dien brand zien opstijgen. Het vlaggesdhip der Japansche maritieme strijdkrachten te Sjanghai, de Izoemo, heeft het gebied van Poetoeng aan de Wangpoe, maar aan den rechteroever, opnieuw beseho- ten. Een tweede Japansche kruiser nam aan het ibombardement deel. Er ontstonden ver scheidene kleine branden. Japansche vliegtui gen lieten opnieuw bommen vallen op het Noorderstation en des avonds ontstond een reusachtige brand in de buurt van de Japan sche marineclub in de Jangtsepoewijk. De ontploffing in het torenhuis van den Nanking-weg. Het Japansche telegraafagentschap Domei meldt, dat niet een granaat, doch een vlieg- tuigenbom het bloedbad heeft veroorzaakt in het warenhuis aan den Nanking-weg in de Internationale nederzetting te Sjanghai. Het aantal dooden bedraagt, volgens dit bericht 500. De Japansche marine-autoriteiten zijn in het beizit van bewijzen, dat de bom geworpen moet zijn uit een Chineesch vliegtuig, dat zich op 3000 a 4000 M. hoogte bevond. De Japansche admiraal Hasegawa heeft tegenover den correspondent van Reuter te Sjanghai verklaard, dat geen enkel kanon geschoten had tijdens de ramp, die zich heeft voorgedaan tengevolge van de ontploffing in het torenhuis aan den Nankingweg. Er is nog niets vastgesteld ten aanzien van den oorsprong van de helsche machine, welke de ramp heeft veroorzaakt. Suocessen van het Kwantoengleger. De Japansche autoriteiten te Peiping heb ben medegedeeld, dat het Kwantoengleger Kalgan en de linie van den Grooten Muur bezet heert. Tevoren had dit leger den Chi- neeschen divisies, die uit Sjanghai kwamen en naar Mantsjoerije oprukten, zware verliezen toegdbracht en genoodzaakt tot een terug- tocht in groote wanorde. De Japansche troepen versterken hun druk in het gebied van Nankau. De stellingen waarin zich de Chineesche troepen hebben samengetrokken in het gebied van Nankau worden door het offensief van het Kwan toengleger bedreigd. Nabij Mentoekioe, op 25 kilometer ten Westen van Peiping, worden gevechten geleverd tusschen Japansche strijdkrachten en Chineesche ongeregelde troepen. De Japanners hebben het bestuur geheel in handen. De gevechten te Liangslang duren voort. De Chineesche troepen aldaar, die door een sterke artillerie gesteund wor den, vallen de Japansche troepen met groote hevigheid aan. Een later bericht van Domei meldt, dat de Japansche troepen den Nankaupas vermees- terd hebben. Chineesche bedrijvigheid. Volgens Central News, het officieele nieuwsagentschap van de Kwomintang, heb ben Chineesche strijdkrachten aanvallen ondemomen in de richting van Tientsin en hebben zij Jan-ling-tsjing bereikt, het eerste station aan den spoorweg Tientsin-Foekou, dat dicht bij Toentsin is gelegen. Er wordt een hardnekkige strijd gevoerd. Central News deelt verder mode, dat Chi neesche vliegtuigen acht Japansche oorlogs- schepen, die ter reede van Woesoeng voor anker lagen, hebben gebombardeerd. Men vemeemt, dat op 17 Augustus Japan sche vliegtuigen het Christian 'Hospital, een Aimerikaansch ziekenhuis te Nantoensjou, op den noordelijken oever van de Jangtse, heb ben gebombardeerd. De toestand te Tsjingtao. Aan Tsjingtao zal waarschijnlijk het lot wotden bespaard van Sjanghai en Tientsin, aldus een telegram uit genoem'de plaats aan de Japansche bladen. De plaatselijke autori teiten zoowel de Chineesche als de Japan sche streven ernaar den druk te doen ver- minderen en een vreedizame schikking te vinden. ONREHAGELIJK. Een telegram van Havas uit Londen, dat overigens wat betreft de daarin vermelde fei- ten uit betrouwbare bron wordt tegengespro- ken, meldt, schrijft de N. R. Crt., dat zich in de publieke opinie een groeiende ongerustheid openbaart met betrekking tot den internatio- nalen toestand. Vooral het bedrijfsleven lijdt daaronder en ten bewijze daarvan voert men aan, hoe sterk de verzekeringstarieven voor het vrachtverkeer op het Verre Oosten en dat in de Middellandsche Zee zijn gestagen. Maar nog afgezien van de schade, welke de voortdurende vijandelijkheden in verschillende deelen van de wereld aan den Engelschen handel veroorzaken, is er voor Engeland wel meer reden tot ongerustheid. Want Engeland ondervindt, dat men niet de rol van den poli- tie-agent kan vervullen, zonder gebruik te maken van de wapenen, den bewaker der openbare orde gegeven. Is de wereld over- tuigd van het feit, dat van die wapens niet al te snel gebruik zal worden gemaakt, dan zul len zij zich van Albion's boos gezicht maar weinig aantrekken. Wel willen de kibbelende partijen er voor waken niet te veel aan de particuliere belangen van den Engelschman te komen, maar voor een algemeene controle is het booze gezicht niet voldoende. Men doet rustig, waartoe men lust gevoelt. Italie be- wees, dat in Abessinie en het ziet er naar uit, dat Japan de tweede les zal gaan geven. De manier, waarop Japan de zaken in China aanpakt, laat aan duidelijkheid niets te wen- sohen over. De troepenverschepingen gaan steeds door, zoowel naar het Noorden als naar Sjanghai. In de laatste streek hebben de Ja panners reeds verschillende ontschepingen van troepen beproefd en ondanks den tegen stand der Chineezen schijnen zij daarin op den duur ,ook zeker te zullen slagen. Dit alles wijst er op, dat Japan zich verzoend heeft met de gedachte in China eetn werkelijken oorlog te moeten voeren. Of het dit deed, omdat het niet anders wil, dan wel omdat het niet anders kon vanwege den tegenstand der Chineezen, kunnen wij rustig terzijde laten. Ook bij de vorming van Mantsjoekwo bestond er in Ja pansche kringen geen overeenstemming, maar het resultant was er niet minder om. Het zijn in het bijzonder de financieele maatregelen van Japan, die er op wijzen, dat men met een min of meer langdurige 'expe- ditie rekening houdt. Voor de buitengewone vergadering van den landdag bereiden leger en vloot een begrooting voor de uitgaven van de campagne in China voor, die maar liefst 2 milliard yen bedraagt. Men wil, zoo heet het, voldoende middelen hebben om tot einde Januari voort te kunnen. Ook de maatregelen van den minister van financien, wiens sym- pathieen met de weermacht bekend zijn, waren overbodlg, zoo men met een korten duur der Chineesche campagne rekende. Dat deze stap- pen verre uitgaan boven datgene, wat men gemeenlijk doet om de belangen en eigendom- men van landgenooten in den vreemde te be- schermen, is zoo duidelijk, dat de mislukte Engelsche poging om Sjanghai te neutrali- seeren niet noodig was geweest om dit vast te stellen. Nu is het zeer begrijpelijk, dat het Engel sche volk in deze gebeurtenissen een klap in het gezicht van Engeland ziet, een hemieuw- de aanslag ook op het Engelsche prestige, die de belangstelling voor de intemationale poli- tiek doet opleven. Voor de regeering is deze belangstelling zeker niet aangenaam. Eden's politick ten opzichte van Spanje wordt in weinig kringen begrepen, laat staan gewaar- deerd. The man in the street, altoos buiten- gewoon gevoelig voor prestige-kwesties, zou gajame wel eens wat meer activiteit zien. In hem, ook al omdat hij de maatregelen niet behoeft te nemen en de consequenties niet overziet, leeft het gevoel voor rechtvaardig- heid, dat zijn, dikwijls weinig vriendelijk oor- deel, beheerscht. Niemand zal willen ontkennen, dat in de Chineesche verwikkelingen geen groote ge- varen schuilen. Men staat hier aan verrassin- gen bloot, waarvan de draagwijdte moeilijk te overzien is. Het is bijv. bedenkelijk, dat de Japanners meenen van een gelijkenis met den Spaanschen burgeroorlog te moeten spreken. Hun stelling, dat er spoedig in China een burgeroorlog zal uitbreken, waarbij de eene partij steun bij Rusland, de andere bij Japan zal zoeken, verdient de voile aandacht. Want gemeenlijk zijn de Japansche kringen niet ge heel onkundig van Chineesche opstanden. De geruchten, dat Rusland van plan zou zijn China te steunen, worden ook al komen zij dan steeds uit Japansche bron talrijker. De bron doet trouwens in het onderhavige geval weinig terzake, omdat het minder om de feiten dan om de zienswijze van Japan met betrekking tot die feiten gaat. En met de laatste maakt men in dergelijke berichten op voldoende wijze kennis. Rusland vormt bij de Chineesche kwestie een belangrijke factor. Pessimisten, die van meening zijn, dat Japan de verwikkelingen heeft uitgelokt, zeggen, dat daartoe het mo ment is gekozen van betrekkelijke machte- loosheid der Russen. De binnenlandsche moei- lijkheden hebben waarschijnlijk het effect van hun weermacht verzwakt, de Spaansche kwes tie zou de samenwerking met Engeland in het Verre Oosten zeker bemoeilijken. Inderdaad hebben de Japansche imvasies op het conti nent steeds plaats gehad op oogenblikken, dat een der partijen, die het geheel in even- wicht zou kunnen houden, tijdelijk gehandi- capt was, hetgeen het vermoedem, dat geen toeval in het spel is, kan versterken. De vergelijking van de Chineesche met de Spaansche kwestie gaat dan ook zeker niet geheel op. In het laatste geval strijden wel- iswaar aan beide zijden vreemdelingen mede, maar de mogelijkheid, dat deze territoriale wenschen daarmede nastreven, kan niet als vaststaand worden aangenomen. In China is dat zeker wel het geval. Het doel van de Ja panners is het vestigen van een tweede Mants joekwo, van een gebied dus, dat weliswaar niet geheel Japansch, toch in ieder geval aan de Chineesche souvereiniteit is onttrokken. Welk gebied bovendien, en dat is voor de Russen zeer belangrijk, den Japanners een voorsprong moet geven in den strijd tegen Rusland, die zij te eeniger tijd onvermijdelijk achten. AOHTTIENDE IJZERBEDEVAART. Zondag is te Dixmuiden de 18e Vlaamsche IJzerbedevaart gehouden. Het aantal deel- nemers werd op meer dan 150.000 geraamd, die uit alle deelen van het Vlaamsche land derwaarts waren getrokken. De plechtigheid, welke dit jaar igewijd was aan den eisch van amnestic, begon met een openluchtmis en het zingen van het lied der Vlamingen van Benoit. Het woord werd o.a. gevoerd door professor Frans Daels, den voorzitter van het bede- vaartcomite. Het stoffelijk overschot van den tijdens den wereldoorlog gesneuvelden luitenant Juul de Winde werd plechtig in de crypt van den IJzertoren bijgezet. De bedevaart werd besloten met het zingen van den Vlaamschen Leeuw. Tot de sprekers behoorde volgens ,,De Standaard" een Nederlander die naar jaarlijk- sche gewoonte een groet kwam brengen uit Noord-Nederland. Het was ditmaal dr. Wiche- rinck, oud-bestuurder van het Leidsche Zie kenhuis, die de bedevaartgangers toesprak als Vlaamsche stamgenooten" en o.a. gewaagde van een Dietsch volk, gedeeltelijk wonend in den Noord-Nederlandschen staat, gedeeltelijk in tten Belgischen staat. De amnestie-eisch werd zinnebeeldig voor- gesteld door een paneel, dat aan den IJzertoren werd bevestigd en waarop „Amnestie 1937" stond welke letters en cijfers gevormd waren door oorlogsdecoraties, die Vlaamsche oud- strij.ders er voor hadden afgestaan. DE TORPEDEERING DER SPAANSCHE REGEERINGSSOHEPEN. De regeering te Valencia heeft op grond van artikel 2 van het Volkenlbondspact ver- zoc'ht om plaatsing op de agenda van den Volkenbondsraad van de kwestie der torpe- deering van een aantal harer schepen in de Middellandsche Zee, waarvan zij de Italiaan- sche vlootstrijdkrachten de schuld geeft. Valencia laat aan den voorlzitter van den raad en aan den secretaris-generaal de be- slissing om den raad al of niet in buitenge wone zitting bijeen te roepen. In haar nota aan den Volkenbond zet de regeering van Valencia de omstandigheden uiteen, waaronder de Campeador, Ciudad de Cadiiz en Armuru in de Middellandsche Zee getorpedeerd zijn. „De dreiging van een internationalen oor log, die aanvankelijk op het Spaansfehe grond- gebied tot uiting is gekomen, heeft zich later tot onze kusten uitgebreid", aldus de nota, ,,en thans slaat zij over naar verder verwij- derde gebieden." Deze toestand verplicht het Spaansche volk te protesteeren tegen de mis- dadige aotie van zijn belagers. De regeering der republiek verklaard vast besloten te zijn, alle middelen te baat te nemen voor de ver- dediging van haar recht en daardoor de hoo- gere belangen van het Spaansche volk en de nog belangrijker zaak van den wereldvrede te dienen." De Basken bij Santander in een haohelijke positie. De nationalistische colonne, die langs den straatweg ReinosaSantander naar het Noor den oprukt, heeft, naar United Press ver- neemt, de eerste bergtoppen, die Torrelavega omringen, bezet, zoodat zij nog slechts vier K.M. van dit stadje verwijderd is. Tegelijker- tijd heeft de colonne, die langs den Burgosweg naar Santander oprukt, eenige kleine dorpen ten Oosten van Torrelavega ingenomen, waar- door de eenige verbinding tusschen Torre lavega en Santander feitelijk voor de Basken is verloren gegaan, omdat deze weg nu onder het bereik van het geschut der witten ligt. In nationalistische kringen acht men den val van Torrelavega nu nog slechts een kwestie van uren. Ook ten Oosten van Santander langs den weg, die deze stad met Bilbao verbindt worden gevechten geleverd. Na de bezetting van Castro-Urdiales zijn de nationalisten, in weerwil van het verzet der Basken, die al hun krachten inspannen om hun tegenstander tot staan te brengen, weer verder voorwaarts getrokken en hebben zij de dorpen Sabugal en El Campo de los Tueros bezet. Tegelijkertijd hebben de talrijke bommen- werpers, die aan dezen sector van het front voortdurend de roode stellingen onder vuur nemen, de dorpen Laredo en Limpias bescho- ten. Boven Santander zelf is Maandag een hevig luchtgevecht geleverd, toen de Baskische jachtvliegtuigen de nationalistische bommen- werpers trachtten te verdrijven. Volgens het linksche communique werden hierbij twee witte vliegtuigen omlaaggeschoten. Naar de verslaggever van United Press, Degandt, mededeelt, zijn de Baskische troepen die zich nu van alle kanten bedreigd zien en bijkans geen uitweg meer hebben, door een paniekstemming aangegrepen. Op vele pun- ten worden zij tot een haastigen terugtocht gedwongen, om niet het gevaar te loopen om- singeld te worden. De Basken maken er geen geheim meer van, dat zij een stormloop op Torrelavega verwachten en hun laatste hoop is gevestigd op de groote troepenconcentraties die dit stadje het laatste bolwerk, dat San tander beschermt verdedigen. Om eventueel na den val van Torrelavega de verbinding van Santander met de provincie Asturie niet te verliezen, hebben de Basken ten Westen van Torrelavega groote troepen- massa's bijeengebraoht, die dan de taak zullen hebben den eenigen uitweg, die hun nog rest, te verdedigen. De nationalisten hebben overigens hun offensief niet uitsluitend op Torrelavega gericht, want vooral uit het Oosten van Val- maseda uit is de druk op Santander aanmer- kelijk toegenomen. De situatie van deze stad wordt met den dag ernstiger, te meer, omdat blijkens een bericht van nationalistische zijde, ook de blokkade van de haven in de laatste dagen verscherpt is. CONCERT UITGESTELD. Naar men ons mededeelt was het bestuur van het muziekgezelschap ,,De vereenigde werklieden" genoodzaakt het op hedenavond bepaalde concert uit te stellen, in verband met absentie van een aantal leden, als gevolg van werkzaamheden in de haven. Het eerstvolgend concert is thans bepaald op 31 Augustus a.s., den jaardag van H. M. de Koningin. STOOMSCHIP RUDOLF. (Het Noorsche s.s. Rudolf, dat in aanvaring gekomen was met het meergemelde sleep- schip Constance, is na een oautie van 4500 te hebben gesteld, .naar zee vertrokken. SLEEPSCHIP CONSTANCE. Het meergemelde Belgische sleepschip Con stance, dat bij een aanvaring met het Noor sche s.s. Rudolf averij bekomen had, is nadat te Ter Neuzen de lading gelost was, naar Gent gesleept, alwaar de schade gerepareebd zal worden. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van politie alhier maakt be kend, dat omtrent ondervolgende gevonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen. Fietstasch met sleutels, C. Klaassen, Koe- dijk O 7. IBruin hondje, J. Hangoor, le Verbinding- straat 1. Rijwiel en vulpotlood met pen, Bureau van politie. Rijiwielbelajstingmerk, E. J. Ulrich, Lange Kerkstraat 94. Rijwieibelastingmerk, P. A. de Bakker, Scheldekade 2. Rijwieibelastingmerk, P. Eckhardt, N'ieuw- straat 24. Tamme zwaan, A. de Blaeij, 0 18. Handtasch, A. Hamelink, Tholensstraat 137. Rijwieibelastingmerk, A. M. Verpoorte, Veldstraat 5, Sluiski'l. Vulpotlood, C. den Exter, Kanaaldijk P 59. 5 Hectogramgewicht, W. van Wijck, Donze- Visserstraat 92. Jamboree-vlaggetje, M. de Kok, Grenul. 18. Kinderportemonnaie,C. J. 'Huijssen, Nieuwe- diepstraat 59. Bad'handdoek, Ribbens, Westkolkstraat. VEERTIGJARIG BESTAAN VAN „HANDELSBELAN G". Op 23 Augustus 1897 werd te Middelburg de middenstandisvereeniging „Reeele Handel" opgericht, die in Maart 1898 veranderd werd in ,,Handelsbelang". Maandagavond is dit 40-jarig bestaan her- dacht met een samenkomst in het Schutters- hof, waarin de voorzitter, de heer L. A. Stof- koper, een herinneringsrede hield. Spreker bracht hulde aan de opridhters, van wie de eerste voorzitter, de heer C. F. Dieseh, nog in leven en ook aanwezig was. Spreker schet- ste wat de v.ereeniging in de 40 jaar voor den handeldrijvenden en industrieelen mid'den- stand te Middeliburg heeft bereikt, direct of indirect door de Kamer van Koophandel of andere officieele of seimi-officieele lichamen. Spreker wekte op tot groote deelneming aan de winkelweek en etalagewedstrijd, die vol- gende week georganiseerd wordt en kwam daarna tot een algemeene beschouwing over den toestand, waarin de middenstand ver- keert. Spreker kwam op tegen het Rijksin- koopbureau, tegen de Handelskamer, maar ook tegen de cooperaties en vooral als deze worden gevormd "door personen, die in het. voile genot zijn van bezoldiging of pensioen. Krachtige maatregelen tegen deze aanran- ding van den bona fide handel achtte spreker dringend noodig. Hij besloot met een op- wekking ,,'HandeISbelang" grooter te maken en sterk tegen de viering van het gouden jutoileulm. Namens de leden huldigde de heer J. A. Julianus het bestuur met een groote mand bloemen en bood ook een bouquet rozen aan meVrouw Stofkoper aan. Het gezelschap Tholen en Van Lier vulde den avon'd verder op hun bekende goede wijze. De 63-jarige paardenhandelaar F. Bolsens, wonende aan de Gravenstraat te Clinge, heeft Dinsdagmorgen een trap van een paard ge- kregen. Hij werd zoo ernstig gewond, dat hij korten tijd later overleed. (Bolsens was betzig wonden, welke het paard had, uit te wasschen. DE LANDBOUWTENTOONSTELLING TE HULST. De lan'dlbouwtentoonstelling Hulst 1937, welke van 3 tot 7 September a.s. te Hulst wordt gehouden, zal geopend worden door den Minister van EJconomische Zaken Mr. M. P. L. Steenberghe. In verband met het feit, dat het ongeveer 750 jaar geleden is, dat te Nieuw-Namen de beroemde Reinaert werd gesdhreven, zullen in het openluchttheater verschillende dagen opfvoeringen plaats vinden van het historisch dierenispel: Van den Vos Reinaerde, van J. A. Everaard en .Drs. L. Lockefeer. Tevens houdt het Algemeen Nederlandsch Verbond een bijeenkomst te Hulst. Linkerarm gebroken. Het 6-jarig zoontje van den heer W. alhier is, toen. hij op den muur rond den paardenstal aan het spelen was naar beneden gevallen waardoor hij zijn linkerarm brak. Doode varkens gevonden. Naar we vernemen wordt door de politie alhier een onderzoek ingesteld naar de her- komst van 2 doode varkens van pl.m. 30 a 35 K.G., welke dood in de le kreek dreven. Bij het opvisschen kon men vaststellen dat de dieren geenerlei merk droegen en dat ze hoogstens enkele dagen in het water gelegen hadden. Op last van de politie zijn de cadavers daarop begraven. Opening bioscoop seizoen. Bij de opening van het nieuwe seizoen brengt de directie van „Het Centrum" a.s. Zaterdag een gevarieerd elite programma, waaronder een interessante expeditiefilm van kapitein Byrd naar de Poolstrelken en als hoofdfilm ,,De charge van de Lichte Brigade", een roemvol gebeuren uit Albion's historie uit de eerste helft der vorige eeuw. In de witte- brood'sweken van ons Prinselijk Echtpaar verwierf deze* film hunne hooge belangstelling te Weenen. Zie de nader volgende adverten- tie en recensie. Bij gunstig weer zal het plaatselijk muziek gezelschap „De Volharding", a,s. Zaterdag- namiddag een bezoek brengen per rijwiel naar de buurten Spui, Othene en Magaretha. Top van den vinger gezaagd. De timmerman D. had bij 't machinezagen het ongeluk, dat een zijner handen door de zaag werd gegrepen, waardoor een top van een zijner vingers van de linkerhand het vleesch werd afgezaagd. Geneeskundige hulp werd verleend. Naar dp missie. De Eerw. Zuster M. Apoloniana (in de wereld mej. Maria van Waterschoot van hier) vertrekt den 25 Augustus van Etten naar Marseille en gaat daar den volgenden dag aan boord van het s.s. ,,Slamat", dat haar zal voeren naar de Missie in Borneo. Naar we vernemen is de Eerw. Zuster M. Otholine, hoofd der R.K. Meisjessohool alhier, als zoodanig overgeplaatst naar Lamswaarde; terwijl te Groenendijk als zoodanig zal op- treden na de vacantie de Eerw. zuster M. Ancilla, hoofd der R.K. Meisjesschool te Lams waarde. Alhier werd een Duitsche woonwagen aan- getroffen. Als ongewensehte vreemdelingen werden zijn bewoners teruggezonden naar ,,die Heimat". EEN GOEDE SLAG. De bekende auto- en motorreparateurs de heeren Gebrs. Cappendijk, gevestigd te Kloosterzande en Ter Neuzen, hebben naast hunne verschillende agenturen, beslag weten te leggen op 't hoofdageatschap voor Zeeuwseh-Vlaanderen van de wereldberoemde „De Soto"-automobielen en Trucks, welke over alle lijnen leverbaar zijn. Dit merk is 't meest geperfectioneerde product van de Chrysler Corporation. Bij de bespreking van de „DeSoto" zullen wij ons uitsluitend bepalen tot de z.g. groote „De Soto", type S 3 (er bestaat ook een kledner type ,,De Soto" S 3 S) waarvan de motor een cylinder-inhoud heeft van 3.74 L. (boring en slag 85.7 X 108 m.m.) en bij 3600 omwentelingen een vermogen van 93 p.k. ontwikkeld. Uit de „Historie" van de „De Soto" kan 't volgende vermeld worden. Het merk werd op 4 Aug. 1928 gemtroduceerd. Reeds in het eerste jaar werden niet minder dan 81.000 „De Soto's" op de markt gebracht, een feit, dat zelfs in de annalen van de AmerikaanschP automobiel-industrie destijds als een unicum goldt. Byron C. Foy, de president van deze fabriek, heeft in de volgende jaren dit merk steeds meer en meer ingang doen vinden, zoodat thans voor den bouw van het hier ibeschreven type een groote fabriek, toegerust met de nieuwste machines, in gebruik is genomen. Dit belooft groote expansie-mogelijkheden na een nog slechts negenjarig bestaan. Tenslotte hoe prettig en voordeelig is 't niet een wagen te koopen, daar waar men op 100 service kan rekenen. De Chrysler Corporation een van de gezondste wereldconcems, de coulante Imp. Mij G. S. V. A. te Den Haag en laest not laest de Firma Gebr. Cappendijk garandeeren U dit. PLOEG- EN EGGEDEMONSTRATIE IN DEN WILHELMINAPO'tDER.. De Werktuigencommissie der Zeeuwsche Landbouw Maatschappij zal Vrijdag a.s. een demonstratie houden met tweescharige wen- •telploegen en stoppeleggen in den Wilhelmina- polder, op de hofste'de ,,Mosselbank" (bedrijfs- boer de heer C. Burger), dus niet op het bedrijf van den heer Lindenbergh, zooals in het Zeeuwsch Landbouwblad van 21 dezer werd medegedeeld. De belangrijkste firma's op landbouwwerk- tuigengebied hebben voor deze demonstratie ingeschreven. De verschillende ploegen zullen naast elkaar werken op twee perceelen. Op het ddne per- ceel (tarwestoppel) zal zoo ondiep mogelijk moeten worden geploegd, terwijl op het andere perceel (koolzaadstoppel, welke twee'maal los- gemaakt is), deze If de ploegen op een diepte van minstens 18 c.M. zullen moeten werken. Aldus zal kunnen worden beoordeeld of de verschillende fabrikaten beide bewerkingen op juiste wijze kunnen uitvoeren. De eggen zullen naast elkaar worden be proefd op een perceel tarwestoppel, welke denmaal geploegd is. Daar men hoogst zelden de gelegenheid krijgt om verschillende ploegen en eggen naast elkaar aan het werk te zien, raden wij een ieder, die belanig stelt in de bewerking van den bodem, aan, deze hoogst belangrijke demonstratie bij te wonen. Een ieder zal in de gelegenheid zijn de ver- richtte werkzaamheden met elkaar te ver- gelijken en zich aldus een oordeel kunnen vor- men, welke ploeg resp. egge voor zijn bedrijf het meest geschikt is te achten. Tevens zal worden gedemonstreerd met een z.g. ,,zaairiool" voor het uitstrooien van mest- stoffen. Iedere landbouwer, die met zijn tijd meegaat en op de hoogte wil blijven van het geen op het gebied der grondbewerkingswerk- tuigen thans wordt aangeboden, verzuime niet deze interessante demonstratie bij te wonen. (Op he terrein wordt een programma, waar in de werktuigen welke aan de demonstratie deelnemen, zijn vermeld, gratis beschikbaar gesteld. Voor de uren waarop de demonstratie wordt gehouden, verwijzen wij naar de advertentie elders in dit blad. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 24 Augustus 1937. De volgende vonnissen werden uitgesproken; P. F. V., oud 25 j., is wegens oplichting en koopen zonder volledige betaling veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf (bekrachtigipg verstek-vonnis E. P., oud 33 j., poelier, wonende te Klinge (Belgie), gedetineerd, is wegens openbare schennis der eerbaarheid veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf, zonder aftrek van de prev. heohtenis. De volgende zaken werden behandeld: A. F. E. C. R., oud 28 j., bouwkundig teeke- naar, zonder vaste woonplaats, gedetineerd, werd verdacht dat hij op 15 Januari 1937 te Middelburg H. Everwijn heeft opgelicht voor een bedrag van f 20, waarbij hij deed voor- komen, dat hij per auto van Goes was geko men, doch dat zijn auto gerepareerd moest worden en dat 20 kostte, en dat H. Everwijn de eenige te Middelburg was, die zijn vader kende en dat hij die 20 noodig had om de auto los te krijgen. Eisch 4 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest en 6 maanden voor- waardelijk, proeftijd 3 jaar. Mr. P. C. Adriaanse pleitte clementie. C. V., oud 54 j., werkman, wonende te IJzendijke, werd ten laste gelegd, dat hij, zonder koopman te zijn, bij vonnis van de Arrondissements-Rechtbank te Middelburg van 22 Februari 1.1. was verklaard in staat van faillissement, met aanstelling tot curator van Mr. J. Erasmus, advocaat en procureur te Oostburg, en nadat de curator ten huize van den gefailleerde was overgegaan tot onder- handsche boedelibeschrijving, ter bedriegelijke verkorting van de rechten zijner schuldeischers een hem, verdachte, in eigendom toebehoorend onroerend goed, een huis en erf te IJzendijke, niet aan genoemden curator heeft verant- woord. Eisch 6 maanden gevangenisstraf. Mr. P. C. Adriaanse pleitte clementie.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2