Sport TER NEUZEN, 23 AUGUSTUS 1937. aanvaring op het kanaae. H9fr JBB-i BEGRAFENIS OVERSTE H. J. KOOEE. AXEL. ZAAMSLAG. VOETBAL. van de Wangpoe. Zij hebben vdrder den Ameri- kaanscihen marine-autoriteit-en verzooht, dfen in de onmiddellijke r.abijheid van hun stellin- gen gemeerden kruis Augusta" een amae-re ligplaats te geven. De toestand aan het front te Sjanghai is Zaterdag niet gewijzigd. Naar uit Britsche bron wordt gemeld, bedragen de verliezen aan de Engelsche -bezit- tingen te 'Sjanghai gelegen, volgens een gematigde I .schatting tot nu toe ongeveer 1.500.000 p. st. De door den handel geleden scbade, die dagelijks toeneemt, is ecbter onberekenbaar. BRITSCHE REGEERING TEEEURGESTELD In diplomatieke kringen wordt verklaard, dat de Engelsche regeering diep teleurgesteld is over het feit, dat de Japansche regeering tot dusverre geen offici-eel antwoord heeft gegeven op het Engelsche voorstel, tot n-eutra- lisatie van de intemationale concessie te Sjanghai. Men is te Londen tevens teleur gesteld over de ongunstige commentaren, welke door de Japansche pers over het voor stel iworden gegeven. DE VERHUUR VAN AMERIKAANSCHE TORPEDOBOOTJAGERS. De Chileensche ambassadeur te Washington heeft medegedeeld, dat de voorgestelde ver- pachting van de zes verouderde Amerikaan- sche destroyers aan Brazilie door de Chileen sche regeering goedgekeurd wordt. Chili be- schouwt dezen stap der Vereenigde Staten als een onpartijdige uitdrukking van de vriend- schap tegenover alle landen van het Ameri- kaansche vasteland. De regeeringen van de Vereenigde Staten en van Brazilie hebben in een gemeenschap- pelijke verklaring vastgesteld, dat zij, ondanks de hevige protesten van Argentinie, vasthou- den aan het voomemen van het verhuren van Amerikaanische torpedojagers aan Brazilie en aan andere Latijnsch-Amerikaansche landen. AANHANGERS DER FRANOO-REGEERING UIT FRANKRIJK GEZET. -Havas mel-dt uit Bayonne: Negen Spanjaarden, die aan de Baskische kust woonden, helbben bevel ontvangen Frank rijk te verlaten. 'Het zijn meerendeels jeugdige personen, wier optreden de voor aanhangers van het Franco-regiem geoorloofde grenzen heeft overschreden. Er is op het oogenblik nog een gerechtelrjk onderzoek gaande, waama men nog niieuwe uitwijzingen verwacht. DE STRIJD IN CHINA EN DE MOGENDH EDEN. Wanneer het van Vollenhoven gegeven ware geweest in deze jaren nog eens zijn kleine werkje „De drie treden van het volkenrecht" te verzorgen, dan zou hij, schrijft de N. R. Crt., dit zeker niet beeindigd hebben met de woorden, dat hij nu bijna 20 jaar geleden koos. Dan zou hij niet geleid zijn door de hoop, dat de plichtenleer van Grotius eenmaal door deze wereld zou worden aanvaard. Een oogenblik heeft het geschenen, alsof intemationale samenwerking mogelijk was, alsof werkelijk de geheele wereld zou samengaan tegen den aapvaller, die zich aan andermans goed ver- greep. Maar al te spoedig is gebleken, dat dit slechts schijn was, dat men den moreelen moed miste om na den eersten stap ook den tweeden te doen en dat niemand bereid was de harde gevolgen van den plicht der rechtshand- having te dragen. De grendels van de deur, waardoor Grotius' volkenrecht zijn intrede moest doen, werden weer dichtgeschoven en de duurzame anarchie van Vattel hemam haar overmachtige positie. De wolf in scha- penvacht beheerschte weder alle geesten. De oorlogsverzaking en de gemeenschappelijke actie tegen oorlogsmisdaad, zoo plechtig be- schreven in op het duurste perkament ge- schreven verdragen, liggen vertrapt in een hoek. Eh niemand denkt eraan hen daar uit te halen. Niet het gemeenschapsgevoel, niet het besef, fiat zonder gezamenlijke actie tegen de misdaad deze wereld een anarchie zal blij- ven, kan de staten tot handelen bewegen. Het eigen belang, de gedachte slechts het belang te behartigen van dat kleine groepje men- schen op deze aarde, dat een staat vormt, be- heerscht de geesten. Slechts wanneer dat belang wordt aangetast, komt er beweging. Maar niet tegen den oorlogsmisdaad als zoo- danig. Daarmede toch kan men marchandee- ren en men is tevreden als deze particuliere belangen ongerept blijven. Ja zelfs nog be- voordeeld worden door het oogluikend toe- staan van de misdaad. De handhaving van den vreide wordt nu het hoogste ideaal. Zeker, daaraan moet voor ieder veel gelegen zijn, Maar er zijn grenzen. Want die vredeshand- having moet tevens zijn rechtshandhaving. Wlant wanneer de misdaad kan geschieden en wordt toegelaten onder het mom van het belang van den vrede, dan dient men daar mede de menschheid slecht. Want dan beVor- dert men slechts de anarchie, dan stimuleert men kwaadwilLigen tot het doen van hun dad-en, dan wordt de vrede een zwaar te tor- sen last. Meer dan bij de andere gevallen van den laatsten tijd komt dit nu bij de gebeurtenissen in China tot uiting. Reeds wordt van n-eutra- liteit gesproken, voordat de oorlog uitgebro- ken is. Kent men grooter verkrachting van het rechtsmoreel, grooter aanmoediging van den aanvaller om zijn snood plan te vol- voeren Zeker, de groote mogendheden hebben ver- toogen gericht tot de beide partijen om haar er toe te bewegen het geschil bij te leggen. Maar kon demand verwachten, dat zulke ver- toogen gehoor zouden vinden, dat een aanval ler zich -daard-oor laat terughouden, wanneer hij weet, dat hij overigens geen gevaar loopt? Eerst het kanongebulder over Sjanghai en het inslaan van de granaten in het Internationale gedeelte van de stad maakt-en de landen wak- ker. Hun belangen werden bedreigd, er moest gehandel-d worden. Niet om het recht te handhaven, om China bij te staan bij het weren van een inbreuk op zijn rechten, maar om de eigen belangen te beschermen. IJ-verig werken Engelan-d, Frankrijk en de Vereenigde Staten -samen om de buitenl-anders uit de bedreigde streken te evacueeren. Het Engelsche voorstel, beide partijen te verzoe- ken hun oorlogsmateriaal uit Sjanghai terug te trekken en de strijd maar elders voort te zetten, kon ook nog genade vinden. Maar meer moet men voorhands niet verwachten. Men zou in het Engelsche voorstel een poging kunnen zien om Japan schaakmat te zetten en zijn ware bedoelingen bloot te leg gen. De Japanners toch beweren, dat zij de troepen slechts sturen om de belangen van hun in China gevestigde onderdanen te be schermen. Welnu die taak wil Engeland, tezamen met de andere landen op zich nemen. Dan zou blrjken, wat Japan nu eigenlijk wel wilde. Het getuigt waarlijk van een groot optimisme te meenen, dat de Japanners, de beste leerlingen van de Europeesche diploma- tie, zich in deze strikken zouden laten vangen. Zij'zijn om een antwoord zeker niet verlegen. En het slot is: j'y suis, j'y reste. Men meene echter niet, dat als de onwil van Japan bewezen is, daaruit eenig gevolg voort- vloeit, men meene vooral niet, dat het voor stel aangaande de neutralisatie van Sjanghai iets anders dan een vergemakkelijking van de. positie der betrokken vre-emdelingen, een in- leiding voor een breedere actie bijv. zou zijn. Dat men zich in Amerika reeds dag-en lang bezig houdt met de vraag, wanneer de neutra- liteitswet moet worden toegepast, behoeft ons niet te verwon-deren. Maar ook in Frankrijk waar in iedere redevoering de hoogste lof- uitingen aan de collectieve veiligheid worden toegezwaaid, vindt men het noodig duidelijk te laten merken, dat het Engelsche voorstel vooral geen aanduiding van verdere stappen moet beteekenen. De Temps maakt zich de bazuin van deze gevoelens. Zeker, Frankrijk is een en al lof over het Engelsche voorstel, het wil heel gaame met Londen en New York samenwer- ken, maar... men meene vooral niet dat het hier om eenige int-erventie zou gaan of zelfs maar om een bemiddelingsaanbod. Neen, men behoeft niet bevreesd te zijn. Te Parijs zal men, n'en deplaise de collectieve veiligheid, de neutraliteit strikt in acht nemen, vindt men het bij het minste gebaar al noodig er nog nadrukkelijk op te wijzen, dat Frankrijk de non-interventie in het Japansch-Chineesche geschil op den voorgrond stelt en als eenig principe aanvaardt. Men acht het wensche- lijk vooral nog eens te onderstrepen, dat het voordeel om Sjanghai buiten het gevechtsge- bied te brengen voor beide partijen even groot is. En opdat de Chineesche regeering toch vooral maar niet z-ou meenen, dat haar mede- contractanten in de zoo plechtig afgekondig- de verdragen zich met haar kwesties zouden bemoeien, moet er nog eens met zooveel woor- den aan worden toegevoegd, dat er geen en- kel perspectief voor actiev-e inmenging van de groote Westersche landen is en dat geen van hen er aan denkt om een beroep op het negenmogendhedenverdrag te doen of openlijk stelling in den strijd in het Verre Oosten te nemen. Geen begrip wordt in onze dagen meer mis- bruikt dan neutraliteit. Ontrukt aan zijn oor- spronkelijke beteekenis, is het de dekmantel voor alle onrecht, het hooge mom waaronder alle misdaad wordt getolereerd. In het z.g. belang van den vrede worden recht en rechts- orde verkracht, wordt de samenleving een anarchie, waarin de verdragen orde hadden moeten scheppen. Men walgt van de begrips- verdraailng, die -zich thans rond het begrip neutraliteit afspeelt. En men zou met een variatie op Multatuli deze wereld willen toe- roepen: „Stik in neutraliteit en verdwijn". CONCERT OP DE MARRT. Het mu-ziekgezelschap ,,De vereenigde werk- lieden", directeur de heer A. Schirris, is voor- nemens op aanstaanden Woensdag, des avonds te 8 uur, een concert te geven op de Markt, en daarbij uit te voeren het volgende P r og r a m m a 1 Steeds voorwaarts, clairon-marsch M. Bolderdijk Picque Dame, ouverture F. Suppe En Gamdson, fantaisie J- B. Minne Elspagna, suite de valse E. Waldteufel Heinselman-chen Wachtparade Noack Pauze. 6. Fr. Popy J. Martin Suite Orientale 1. Les Bayaderes 2. Reverie 3. Danse 4. Patrouille 7. Franche Amitid, fantaisie 8 La Parade des Soldats de Bois van L. Jessel arr. G. Corrayez 9. Huldigingsmarsch A- Schirris GESLAAGD. Aan de Modevakschool ,,Ensaid'' slaagden o m. voor coupeuse de dames M. Verstraeten te Sluiskil en J. Bareman te Ter Neuzen. BETON-TECHNICU s. Bij het te Arnhem gehouden P. B. N. A.- examen is geslaagd voor beton-technicus, onze vroegere stadgenoot, de heer C. L. Rijnberg te Hellevoetsluis. Het op weg van Ter Neuzen naar Gent zijnde Noors-che s.s. Rudolf is tijdens de vaart op het kanaal van Ter Neuzen in aanvaring gekomen met het sleepschip Constance. Bij deze aanvaring bekwam de Constance lichte averij. De Rudolf heeft oogenschijnlijk geen schade bekomen. Later bleek, dat de averij aan de Constance emstiger was dan aanvankelijk werd ver- ondersteld. Het schip bekwam een lek onder de waterlijn, waardoor ruim I water maakt. Een sleepboot ligt langszij om het binnen- gedrongen water eruit te pompen. Getracht wordt het gat hier voorloopig te dichten. MOTOR DEFECT. Tijdens de vaart op de Wester-iSchelde ge- raakte de motor van het Belgische jacht Ferox defect. Het jacht is daarop met sleep- boothulp in de Middelhaven |alhier binnen- gebracht. SOHADEVARIN G. Bij het invaren van de sluis alhier kwam het Grieksche stoomschip Anna in aanraking met het remimingswerk, dat hierdoor beseha- digd werd. Nadat cautie was gesteld, heeft he-t schip de reis voortgezet. ENGELSCH SCHIP IN BESLAG GENOMEN. In April j.l. is het m.s. Leo van de Eller- mans Dilson Line Ltd. te Hull op de Noordzee in aanvaring geweest met de IJmuider treiler Liesbeth Betty. Deze laatste zonk in enkele minuten en een der opvarenden kwam om het leven. In veiband met een en ander werd van de zijde van het advocatenkantoor Adnaanse te Middelburg namens belanghebbenden nage- gaan of door in beslagname van een der boo- ten van de betrokken reederij de mogelijkheid tot het verkrrjgen van een schadevergoeding zou kunnen worden bevorderd. Donderdag was bekend, dat de Dynamo, een zusterschip van de Leo, op weg was van Antwerpen naar Lon den met stukgoed. Er voer toen een boot de Schelde op, den boot tegemoet. Ter hoogte van Ter Neuzen kreeg men een schip in zicht en men begaf zich aan boord, waar een deur- waarder het schip in beslag nam. Het schip is toen gevoerd naar de tweede binnenhaven te Vlissingen en aan den iketting gelegd. Daama -zijn onderhandelingen aangevangen over een te stellen cautie, waaiwoor door de beslagleggers f 125.000 werd geeischt. Nader wordt gemeld, dat de cautie is ver- strekt en -de Dytiamo de reis naar Londen kon voortzetten. GEEN VEE DOOR DE BEROU^VDE KOM. ip Oostburg circuleert een aflres,aan den gemeenteraad, waaorp d-ruk get^ekfend, word--, opi aldaar, met het oog op de zeer ergf ver- ontreiniging der straten door het heen en weer trekkende rundvee, een desbetreffend verbod in de politieverordening op te nemen. IN HET DONKER GEZETEN. Als gevolg van het doorslaan van een hoog- spanningskabel bij Schore werd Vrijdagavond omstreeks 11 uur een deel' van Zuid-Beveland in het donker ge-zet. Voor de ton Westen van het kan-aal gelegen plaatsen Goes, Kloetinge en Kapelle-Biezelinge heeft de. storing slechts een half Uur geduurd, doch voor' het ten Oos ten gelegen deel, duurde de Storing wel een paar uur. DE KEURING VAN AUTOLAMPEN. De Minister van Waterstaat heeft bepaald, dat de keuringseischen voor gloeilampen en kaplantaarns van rpotorrijtuigen inplaats van op 1 Januari 1938 zullen worden ingevoerd op 1 Januari 1939. Zaterdagmiddag is onder zeer groote belang- stelling te Amersfoort op de algemeene begraafplaats Rusthof de begrafenis geschied vsm luitenant-kolonel H. J. Koole, die Woens- dagmorgen het slachtoffer van een auto- ongeluk is geworden. Aanwezig iwaren o.a.de inspecteur der militaire administratie, kolon-el Pabst, uit Den Haag; de comhfaiidant der IVe artillerie brigade, kolonel Lagerwey; -de garnizoens- commandant van Amersfoort, tevens comman dant der VHIe infanterie-brigade, kolonel A. A. van Nijnatten met zijn adjudant kapitein Reynierse; de commandant van het eerste half-regiment huzaren, luitenant-kolonel K. G. van der Mandele met zijn adjudant, ritme-ester jhr. Quarles van Ufford; luitenant-kolonel Soimani, commandant van het 21ste regiment infanterie met zijn adjudant kapitein M. de Stoppelaar; luitenant-kolonel De Vries, com mandant van het 18e regiment infanterie, de chef van het militair hospitaal te Amersfoort, kapt. dt. Nieuwenhuis; majoor Hengelveld, controleur - van de militaire administratie in het 3e district; majoor Kluit, controleur der militaire administratie in het 2e district; gep. kolonel Roosen-boom; luitenant-kolonel van de staf der IVe divisie, J. Dwars; kapitein Kegge, als vertegenwoordiger van den commandant van het 5e R. V. A.; gep. luitenant-kolonel Teune, uit Arnhem, en nog vele subalterne officieren en onder-officieren. Vender eenige vrienden uit Ter Neuzen, onder wie de vroe gere onderwijzer van den overledene, de heer H. de Boer en Ds. Bavinck, huisvriend van den overledene. c Bjj het -binnendragen der baar in de aula van Rustoord speelde de organist Psalm 75. Eerste spreker was Ds. Popma der Geref. Kerk, die wees op de broosheid van het leven en op den levensernst van overste Koole, die steeds naar het Evang-elie leefde en handelde. De herinnering aan den dood-e, zei spr., brengt ons ook tot dat Evangelie. Een - broer van den overledena spmk in gelijken geest. Hij was dankbaar voor de godsdienstige opvoeding van zij-n cyders. Zijn broer kwam bij het leger, waar hij steeds voor zij-n meening durfde uitkomen, zoowel tegen over zjjn su-perieuren als zijn minderen. De inspecteur der militaire administratie, kolonel Pabst, prees den overledene als een goed officier, die steeds opgewek-t zijn dienst deed, trouw en eerlijk was en steeds hulpvaar- dig. Spr. richtte ook woorden van deelneming tot de familie. Vender voerden nog het woord majoor Kluit, namens de officieren der militaire administra tie van het 2e controledistrict; kapitein Wes- terbeek, namens de r-eserve-officiferen, de eenige zoon Ds. J. Koole, predikant te Vree- lanid, waama de baar onder het spelen van den tredTnifei'Sch van Mendelssohn,-' grafwaarts gedragen iwerd. Daar las Ds. Popma de twaalfgeloofsartikelen voor, waama de zoon bedankte.voor de bewezen eer. Uverig is de rijkspolitie in de weer om de de daciers op te sporen. Verdubbelde waakzaamheid en extra ver- zekerde opberging van onroerende goederen lijkt ons in dezen benarden tijd wel gewenscht. Gcreiormeeriie Jeugd-luinuhag. noga.e-- 19V not- ub DE SCHELDEVLUOHT. Hoewel het weer ook j.1, Zaterdag niet ideaal was, is de Scheldevlucht toch door- gegaan. De deelname was niet groot. Van ide sportvliegers -was alleen opgekomen de heer Tj. Visser, die twee jaar geleden op een wisselbeker beslag legde. Van de beroeps- klasse waren tegenwoordig 4 vliegefs uit Soesterberg en 2 leerlingen van de Rrjks- opleiding voor v-erkeersvliegtuigen. Pas 'n uur voor den start werd de opdracht aan de ideelnemers meegedeeld. Deze betrof vliegen van Vlissingen naar Breskens en verder tot Nieuw-Nam-en en via Goes naar Haamstede, alwaar een landing moest worden gemaakt, met een verblijf van ten hoogste 40 minuten en vervolgens terug naar Vlissin gen. Alvorens te vertrekken nioesten de vliegers nauwkeurig, tot in minuten en secon- den den tijd aangeveri die zij voor den toch-t noodig achten. Door den heer Tj. Visser werd met slechts 7 s-trafpunten de zilveren Scheldemeeuw gewonnen, terwijl -de Schel-debeker werd gewonnen door den sergeant-vliegenier Van der Stok nit Soesterberg met 2 strafpunten. Tweede was sergeant-vliegenier De Haas, derde de leerling-vliegenier Overbeeke, vierd-e de sergeant-vliegenier Dpppenberg en -vijfde de sergeant-vliegenier Bopph. Er wan te Vlissingen,-..op -ket vli-egterrein veel belangstelling, ook in Haams-t-ede, waar de tusschenlanding moest gemaakt worden. Er werd te Vlissingen nog gedemonstreerd met het vliegtuig van -de Walchers-che Zw-eef- club, en voorts werd ook gedemonstreerd met de Scheldemusch door d-en heer Van der Seij- den, leeraar aan de Rjjksopleidin-g voor ver- keersvliegers der K. L. M. Brutale langvingers. Moesten wij in het voorjaar gewag maken van brutale diefstallen in het meest Oostelijk gedeelte van onze gemeente, in den afgeloopen nacht zijn andermaal onverlaten aan hun snooden arbeid geweest, die het daglicht nie-t velen kan *en opnieuw hebben zij het Oosten van Axelsch grondgebied tot hiin operatie- terrein gekozen, n.l. aan den zoogenaamden kanaaldijk lahgs''den rijksweg haar Hulst. De diefstallen hadden op tal van erven plaats en het is wel merkwaardig, dat men het ook dit- maal weer uitsluitend op 's werkmans gave heeft gemunt. Een kleine 20 konijmpn en een viertal rijwielen zijn op verschillend-e plaatsen gestolen bij J. D., A. van G., J. J. on J. d. K. In den ioop van den morgen zijn echter een tweetal rijwielen in de onmiddellijke omgeving teruggevonden. U-it de omstandigheid van he-t stilvallen en aanslaan van een motor op den rijksweg, door enkele omwonenden gehoord, schijnt de veronderstelling niet ongewettigd, dat de snoodaards, bij het volvoeren van hun mi-sdrijf zich van een auto hebbben bediend. Het tot ver in den namiddag zeer triestige weer van Zaterdag, was oorzaak, dat de or- ganisatoren af moesten zien van het plan deze te houden op een terrein nabij het ge- hucht Magrette en een -toevlucht moesten zoe- ken binnen d-e gastvrije muren van de ruime Gereformeerde kerk, alhier. De heer C. Herrebout van Zaamslag (Veer) voorzitter van -den Ring van Jongeiingsver- eenigingen op Geref. grondslag in Zeeuwsch- Vlaanderen, die in dezen samenwerkte met den Kring van Geref. Meisjesvereenigingen opende en presideerde deze bij-eenkomst. Gemeen- schappelijk werden gezongen de verzen 1 en 4 van den XOOsten psalm, waama een gedeelte van den lllden on-berijmden Psalm werd voorgelezen. Het woord was daarop aan Ds. F. C. Meijs- ter uit Rotterdam, die een boeiend en om zijn voordracht pakkend ref-eraat hield over: „De opgroeiende generatie". Deze spreker zette daarin de ideeele taak van de Ge'ref. jeugd in dezen chaotischen tijd uiteen en bepleitte hartstocht en vuur in den strijd tegen de Goden dezer eeuw, ook al vormt het Geref. deel van ons volk slechts een numeriek zwak groepje en bestempelt hij dit als de zandkorrel in de woestijn van het wereldgebeuren. De vraag: ,,Wie zal Europa scheppen?" beantwoord-t hij met het ant woord: „gij, de jeugd!" Jonge menschen, wordt wakker en toon uw hartstocht voor de daad. Zoekt in organisch en organisatorisch werk uw kracht. De tijd waarin wij leven vraagt saambinding, ook van daden en besluiten, hetgeen in het pietistische Frankrijk, waar het individu zoo sterk op den voorgrond is getreden zelfs wordt begrepen, terwijl ook in Vrij-tienkerskringen ten onzent eveneens deze gedachte doordringt. Dan zijn wij op weg, op den goeden weg om als Gere- formeerden de van ons bekende activiteit te ontplooien. -Geen grootere activiteit is er denkbaar dan die door welke God van geslach-t tot geslacht zijn kinderen laat -groeien, d\e het dan niet in den geest van vandaag en in na- volging van de wereld ron-dom in de eerste plaats op het genot voorzien hebben, doch het igelu-k zullen zoeken. Desniettegenstaande zijn wij, of achten wij ons niet beter; want als wij in eigen boezem de hand stek-en zien wij onze zondigheid, maar dan worden wij ook vervuld van de gedachte in het ,,Waarmede I zal de jongeling zijn pad, door ijidelheen om- singeld rein bewaren" uit den 119den Psalm en vinden wij de bereidheid om te werken; te dienen en te strijden! Nadat dit vers gezongen was kwam ver volgens aan het woord Dr. C. Bouma van 's Gravenhage, die als titel van zijn rede koos: „Ja en Amen!" Het kenm-erk van den door- gnee-Gereformeerde was naar spr. beweerde di-t woord en dit werd dan ook steevast toeg-e- schreven aan het milieu waaruit wi] voort- kwamen. Het van jongsaf hooren spreken over den Bijbel, over hel en hemel, tijd en eeuwighei-d op school, in kerk, catechisatie, vereeniging en leotuur, stempelt ons tenslotte tot -een soort van kuddedieren. Het lijkt wel of wij menschen zijn zonder kritiek en altijd bereid om te slikken, zulks; in tegenstelling echter tot de mode van vandaag, den dag van de twijfel-zucht. Twijfelen noemt spreker een soort van ziekte, die -de wereld echter be- schouwt als of het een tot de geestes-aristo- cratie behoorende eigenschap is. Hij verwijst naar een gedicht van Tollens waarin het „Ja" van Gods beloften bezageld wordt door het ,Amen" in Hem! Tegen de drieerlei houdin-g die men -tegenover dit „Ja en Amen" aan- neemt, klinkt in -de eerste plaats in ruwe en brute taal van het ongeloo# het „Neen!" De twijfelzucht van den denkenden mensch stelt een vraagteeken achter deze d-rie woorden, maar gij, jonge Christen en moogt op het ,,Ja dat alleen en uitsluitend door God g-ezegd kan worden, in ootmoed Uw „Amen -d-oen klinken. De mentaliteit van de twijfelzucht is een zeer interessamt verschijnsel, reeds door de Genestet bezongen met de woorden: Doe ik mijn oogen dicht, dan wil ik wel [gelooven, Maar als ilk ize open doe, dan komt de [twijfel boven! Het is een der symptomen van het moder- nisme. In sprekers kast staat het werk van Dr. Stegenga: „Twijfel?" naast dat van Prof. Hoekstra, die eveneens dit als titel nemende de twijfel als een gevolg der zonde. Daarom wars van de beschuldiging als zouden wij, Gereformeerden, zulke verstokte intellectualis- ten zijn, ons in vereeniging en organisatie bij leidraad en geschiedenis ons gehouden aan dit woord van: „Daar is geschrevenen geschiedt! Laat men ons in dat opzicht ge- rust voor ouderwetsch schelden. In stilte moeten wij met gevouwen handen wenden tot den God des verbon-ds, opdat de H. Geest vaardig over ons wordende ons dit woord tot een devies doe worden! Spreker verzochit na de beeindiging van -dit onderwerp het laatste vers van Psalm 72 te zingen. Na de pauze trad Ds. F. A. den Boeft van Rotterdam op met het onderwerp: „Gedoopt, en daaromDeze levensbeheerschende vraag werd door dezen gevierden spreker zeer uitvoerig belicht en de beteekenis van het zegel des verbonds voor de Gereformeerden uitvoe rig ui-teengezet. Door omstandigheden was het ons evenwel niet mogelijk dit onderwerp te beluisteren en volstaan wij met de mede- -deeling, dat deze Landdag tenslotte, ondanks het sleohte weer, toch als uitstekend geslaagd mag worden beschouwd, zij het dan dat het financieel r-esultaat -beneden de raming bleef. ,,De Volharding's" directeur H. Wisse, liet na afloop van den rondgang door al de straten voor het raadhuis het gebruikelijke ensembl-e- nummer uitvoeren, nadat de drie vereenigingen zich tot een groot korps hadden gevormd en opgesteld, dat zoodoende ruim hon-derd execu- tanten telde. ■Hiema had door het bestuur van de Zaam- slagsohe vereeniging, onder leiding van den heer JansenVerplanke, de officieele ont- vangst en h-et traditioneele onthaal plaats op de bovenzaal van het hotel ,,'s Lands Wel- varen" van den heer R. van der Veeken. Intusschen waren de concerten door ,,De Volharding" ingezet en werden deze vervolgd door „Concordia" van Axel, onder leiding van den heer A. J. Schieman en beeindigd door ,Elk naar zijn krachten" van Hoek, onder die van den heer A. I. B. Schirris van Ter Neuzen. Al deze concerten liepen vlot van stapel en door een groote menigte luisterenden werden zij tot het einde toe bijgewoond. Het bl-eek voor de niet zoo talrijke cafehouders en de om en bij het dorpsplein wonende neringtdoen- den een blijde avond te zijn geworden van een droevig begonnen dag; want er werden goede zaken gemaakt; niet in het minst ook voor de ,,patates-frites"-verkoopers. Zonder wanklank is ook -dit laatste kleine muziekfeest alzoo besloten en wij hebben het vertrouwen, dat het Driemanschap een nog langdurig leven zal zijn beschoren. Opleving 1 Hedenmorgen telden wij aan de loskade der Axelsche Sassing een 20-tal schepen geladen met vlas of bestemd voor het vervoer van aardappelen. Is dit misschien een gunstig teeken voor de o-pleving van den handel, die zich ook in onze streek zal doen gaan ge- voelen? Wij wenschen het van harte. Het laatste klein festival in 1937. Dreigende luchten, na onophoudelijke regen- buien in den voormiddag, voorspel-den ook tegen den avond niet veel goeds voor het laat ste, in dit zomerseizoen plaats hetabende klein festival te Zaamslag. Maar gelukkig bl-eek Pluvius zich tegen het aanvangsuur eenigszms te willen ontfermen over het muzikale drie manschap, dat nu ook de elfde jaarlijksche ,,ronde!" met goed gevolg heeft besloten. lets na 5 uur kon -de muzikale wandeling over het schoon-e dorp beginnen en vroolijke marsch- muziek bra-cht er aldra de noodige stemming in De publieke belangstelling bleek in weer- wil van de minder gunstige weersomstandig- heden ni-et geluwd en niet minder dan vorige jaren. TERNEUZENEILAND BOYS. De ongunstige weersomstandigheden zullen wel oorzaak geweest zijn, dat gister bij den wedstrijd Temeu-zenEiland Boys niet veel publiek aanwezig was. De Vlissingsche club probeerde een tweetal nieuwe spelers, waaronder ook een van het donkere ras; de thuisclub bracht een elftal in het veld van hoofdzakelijk jonge spelers, waar- van wij vermoeden, -dat dit in de a.s. compe- titie vrijwel het tweede elftal zal zijn. Het is een aantrekkelijk partijtje geweest, hoewel het spel der Vlissingers ons is tegen- gevallen; daarnaast moet worden opgemerkt, dat de Temeuzen-spelers door de training in het spel zijn vooruitgegaan. Vijf minuten na den aanvang opende Andr. Geensen, na goed aangeven door Verhage, uit een gemakkelijke kans, de score voor de thuis club. 10. Temeuzen, die het voordeel van den wind had, was iets meer in den aanval. Twintig minuten was het spel oud, toen de Zeeuw een uit de verdediging ver naar voren getrapten bal onder zijn bereik kreeg; hij ging op het doel van E. B. af, om tenslotte* langs den uit- loopenden keeper de voorsprong op 20 te brengen. Eenige minuten -daarna had Temeuzen ge- weldig geluk, toen na een voorzet van den recht^buiten van E. B., Laurens miste en de bal voor het ledige -doel kwam, het gelukte tenslotte aan de Feijter op het laatste nipper- tje den bal nog weg te werken. Even voor de rust kwam na een corner de bal bij den Temeuzen-spil, deze plaatste voor het doel en v. Driel deed de rest. 30. In de tweede helft dachten wij, dat E. B., met den wind tot steun, wel meer van zich zou doen spreken. Dit bleek echter niet het geval te zijn en de ,grootste fout was wel, dat het spel te kort werd gehouden, waarop de ver dediging van Terneu-zen een goeden krjk had. Verder liepen de Vlissingers talrijke malen in de door Temeuzen listig opgezette buitenspel- val. In laatste instantie was echter ook Lau rens goed op -zijn post. Maar ook aan de andere zijde kreeg de keeper nog al wat werk te verzetten, wat hem best toevertrouwd was. Zoo verstreek de tijd en het gelukte aan beide zijden maar niet het' doel te vinden en we dachten dan ook reeds, dat de score niet meer zou veranderen, totdat in de laatste minuut het aan E. B. gelukte, een verdiend tegen- punt te maken. 31. Nog* voordat de bal uit het net was gehaald, was het einde van deze, op zeer vriend- schappelijike wijze gespeelde ontmoeting, aan- gebroken. AXELR.C. LOKEREN. De rij der vriendschappelijke ontmoetingen ter voorbereiding van het komende competi- tie seizoen, werd ook door de v.v. ,,Axel j.l. Zondag voortgezet. Het was ditmaal de Racing Club Lokeren die de langdurige vriend- schapsbanden kwam bestendigen en verster- ken. Ditmaal zat de schoen aan het Axelsche been; want de gasten van „over de meet" werden met niet minder dan 14—1 ingemaakt, cijfers, die nader verslag of commentaar over- bodig maken. Door het slechte weer was de belangstelling evenredig. ZEEUWSCSHE V OETBALBOND. Zaterdag had in de bovenzaal van de „Ver- genoeging"' te Middelburg de jaarvergadenng plaats van den Zeeuwschen Voetbalbond on der voorzitterschap van den heer J. P. van Bel uit Vlissingen. Deze bracht danlk voor het in hem gestelde vertrouwen, dat bleek op de vergadering van Afdeeling IV van den K.N.V.B. op Zondag 15 Augustus te Breda. Alle Zeeuwsche vereenigingen hebben toen spontaan een hecht front gevormd tegen de minderwaardige oppositie van een kleine min- derheid. Als voorzitter van den Z.V.B. heeft spr dit eendrachtig optreden van de Zeeuwen veel genoegen gedaan. Het geeft goede hoop voor de toekomst. Als een voorbeeld van de sportieve in'zichten, die bij de leden van den Z.V.B. bestaan, noemde spr. de stichting van het contributiefon-ds, dat reeds baten heeft opgeleverd, waarvan het volgend seizoen voor deel zal kunnen hebben. De hechte samen werking tusschen de Zeeuwsche vereenigingen en den bond, heeft zelfs buiten Zeeland de aandacht getrokken. Met genoegen consta- teerde spr. een dergelijk hecht Zeeuwsch front. Spr. wees verder op de moeilijkheden welke ondervonden worden door de ongunstige ver- bindingen in Zeeland. De subsidie van den K N V B komt hier gelukkig eenigszms tege moet in de groote kosten welke de geogra- fische ligging voor de vereenigingen met zich brengt. Spr. verzekerde in deze op de bres te zullen blijven staan voor de Zeeuwsche voetbalbelangen. •Nadat spr. de verschillende Zeeuwsche K N.V.B.-kampioenen had gelukgewenscht, deelde hij mede, dat de Zeeuwsch-Vlaamsche afdeeling van de R.K. Federatie is ontbonden en zullen de elftallen, die daarin speelden tot den Z.V.B. toetreden, doch de vorm daarvoor zal nog een punt van bespreking moeten uit- maken. Spr. liet een waarsc'huwend woord hooren tegen den toon, waarin en de dreigementen waarmede door enkele vereenigingen gecor- respondeerd wordt. Spr. wees daarmede m verband op een Zuid-Bevelandsche vereeni ging, die eenige dagen geleden den bond heeft verlaten. Er was alle reden om een voor- loopige schorsing van een speler te handhaven en toen dit gebeurde, werd het dreigement ten uitvoer gebracht en trad de club uit den

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2