m if Gemengde Berichten Burgerlijke Stand Schaakrubriek. im Hi SAS VAN GENT. RECHTSZAKEN. LOOP DER BEVOLKING. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Voor de algemeene rijkspolitiezorg zou haar .stelsel eener „Gewestelijke Politie™, mits res- sorteerend onder den minister van Binnenl. Zaken, winst beteekenen. 7. Met inachtneming van de onder 4 ge- noemde hoofdbeginselen ware voor de ge meenten dit stelsel te aanvaarden, mits hier- aan aangepast, de bepalingen der Gemeente- wet over de handhaving der openbare orde onverkort van kracht blijven en in daartoe geeigende gemeenten een groep gewestelijke politie ter beschikking van den burgemeester worde gesteld. Aan het praejadvies van den heer W. !H. Schreuder ontleenen wij bet volgende: Wiaar ook herziening van bet geheele poli- tiewezen is voorgesteld het rapport der commissie-Welter late men bier even buiten beschouwing is deze voomamelijk gericht op de instelling van edn soort politie, n.l. de rijkspolitie, met uitschakeling, althans op het platteland, van de gemeentelijke autoriteit. Een bepaald onderdeel der politietaak, n.l. de recherche, werd algemeen als een taak van rijkspolitiezorg erkend. De samenwerking tusschen plaatselijke en rijkspolitie laat ten plattelande veelal te wen- schen over. Dat de plaatselijke politie ten plattelande niet dat orgaan kan zijn wat zij behoorde te zijn, is in den grond der zaak te wijten aan het feit, dat de gemeente te klein is en dus over te geringe financieele draagkracht be- schikt. De ontwikkeling van het verkeer in al zijn vormen heeft medegebracht, dat in verband met de taak der politie van een op-zich-zelf- staan der gemeenten moeilijk meer sprake kan zijn. Een te nauw contact, een te amicale omgang met de burgerij, kweekt gebrek aan ontzag, slecht politie-optreden, dat men niet behoeft te vreezen bij een eerbied afdwingende rijkspolitie. De gemeentepolitie in een plattelands- gemeente is geen corps; haar ontbreekt lei- ding. Aan nieuwe eischen, als b.v. het kunnen beschikken over gespecialiseerde ambtenaren voor bepaalde onderdeelen der politietaak, een vakkundige administratie, kan de politie-orga- nisatie van een kleine gemeente niet voldoen. Inzake de verhouding van den burgemees ter tot het politiepersoneel, zooals deze bij de Gemeentewet geregeld is, bestaat geen enkele vaste lgn. Zeer aanvechtbaar is de positie van burge meester als hoofd der plaatselijke politie, om- dat deze een politieke figuur is geworden en rekening moet houden met de politieke stroo- mingen in zijn gemeenteraad. De burgemeester kan ook niet de chef zijn, welken de politie behoeft, omdat hij in het algemeen niet de vereischte kennis van het politievak zal bezitten. Van veel burgemees- ters en tal van loco-burgemeesters is het op- treden als opsporingsambtenaar, als hulp- officier van justitie, een mislukking gewor den. Zelfs bij alle bekwaamheid ook als poli- tie-chef is het ondenkbaar, dat ddn persoon bn het burgemeesterlijk ambt en dat van politie- hoofd z66 kan uitoefenen, dat hij in de ver- vulling van geen der uit beide ambten voort- Vloeiende- plichten te kort schiet. Wiaar overigens zulk een sterke band tus schen politie en justitie is komen te bestaan, is het alleszins verdedigbaar, dat de politie onder het departement van Justitie ressor- teert, terwijl de functie van den burgemeester als administratief-rechtelijke autoriteit mee- brengt, dat het departement van Binnenland- sche Zaken zich harer aantrekt. De politie zij uitsluitend rijkszorg. Er zij slechts 6en politie, n.l. de algemeene of rijks politie, waarin de rijksveldwacht, de plaatse lijke politie en de marechaussee worden op- gelost. De politie en de justitie ressorteeren onder den departement, dat van justitie en politie. Voor de uitoefening van den politiedienst worde het grondgebied van het rijk verdeeld in districten, deze in rayons, deze in secties, deze in afdeelingen. De districten en rayons vallen samen met de gebieden, onderscheiden- lijk van de gerechtshoven en rechtbanken, zulks in het belang van een practische samen werking tusschen justitie en politie. De kosten der politie komen geheel ten laste van het rijk. Bouw nieuwe kazerne. Het is al een heel lange tijd geleden, dat door den raad aan den aanvrager terrein werd heschikbaar gesteld om daarop een nieuwe marechausseekazerne te bouwen. De thans in gebruik zijnde gebouwen vol- deden niet meer aan de gestelde eischen, weshalve zij werden afgekeurd. De eigenaar van het thans als kazerne in- gebruik-zijnde gebouwencomplex heeft toen aangeboden een geheel nieuw modern inge- richte kazerne te bouwen en vroeg te dien einde erfpachtsterrein aan de Kastanjestraat. Vooraleer men tot den bouw kon overgaan moesten er evenwel nog verschillende instan- ties hun goedkeuring aan de plannen hechten.\ Zooals bekend is de bureaucratische weg niet altijd de kortste. ,,It's a long way to Tip- perary" en al scheiden het Sas en den Haag iwel geen honderden mijlen zooals Tipperary van Londen, toch heeft het maandenlang moe- ten duren, voor en aleer de zaak in kannen en kruiken was. Nu het eenmaal zoover is gekomen, wordt met bekwamen spoed aan den bouw begonnen. Aangezien de gekozen plaats tot de terrei- nen behoort, waarvan de ondergrond niet al te veel weerstand kan bieden aan een zwaren bovenbouw, zooals trouwens de meeste bouw- terreinen, die 't Sas nog tot zijn beschikking heeft, moet er eerst stevig geheid worden. De heimachine heeft de laatste jaren hier al heel wat werk verricht. Heien schijnt doel- matiger en tevens yoordeeliger te zijn dan de ouderwetsche manier van putten graven en het aanbrengen van beton-blokiken, waarop de verdere fundeeiing komt te rusten. Wanneer de geheele blok waarop de gebou wen komen te staan van de noodige en in dit geval vele hedpalen zal zijn voorzien, kan met den eigenlijken bouw een aanvang gemaakt worden en zal na beeindiging de Kastanje straat, tot voor korten tijld nog een getraceer- de straat, volslagen aan beide zijden bebouwd zijn. Zoo verliest Sas van Gent van het eene houwseizoen in het andere de laatste teekenen van vroegere vesting. Binnen enkele jaren zal niets meer aan zijn vroeger bestaan als zoodanig herinneren, tenzij dan nog het ge- welf, dat het z.g. Molenwater aan de Noord- zijde overspant. Het verdwijnen van deze uiterlijke teekenen is het lot geweest van bijna alle versterkte plaatsen uit vroegere perioden. Hier en daar vindt men nog het een en ander dat aan den tijd herinnert, toen men nog rpocht spreken van; - ,,Dikke muren, dubbele gracht Ontruste honden, wacht bij wacht" Thans heeft dit alles geen doel meer en is, hetgeen vroeger tot elkgnders verderf in het ieven geroepen was, dienstbaar gemaakt aan de werken des vredes. SCHILDWACHT TWEEMAAL IN SLAAP GEVALLEN. Toen een marinier 3e klasse op wacht stond voor de Mariniierskazeme te Rotterdam, is hij in slaap gevallen in het portiershuisje. Een marinier le klasse trof hem slapende aan, maakte hem wakker en gaf hem den raad wat heen en weer te gaan loopen. De man is echter toch weer in het huisje gaan zitten en voor de tweede maal onder zeil gegaan. De Zee-krijgsraad te Willemsoond veroor- deelde den slaperigen schildwacht tot een maand gevangenisstraf. De advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof vond de straf niet te hoog en het plichtsverzuim ernstig. Hij vroeg bevestiging van het vonnis. Het Hof zal later uitspraak doen. ONDER HYPNOSE GETROUWD MET EEN FAKIR. De Zuid-Slavische politie is overgegaan tot de aanhouding van een Indischen fakir, met name Mira Abdub Hamidahana. Deze had een jong en rijk Tsjechoslovaaksch meisje uit de society-kringen van Praag in een hin- derlaag gelokt en onder hypnose gebracht. Ih een toestand van hypnose was het meisje in het huwelijk getreden met den fakir, had heM bij notaris-akte al haar goederen vemnaakt, en was daama met hem vertrokken, nage- spoord door de politie op verzoek van haar familie. De Indier hield zijn jonge vrouw ten slotte opgesloten in een der weelderigste appartementen van het grootste hotel van Belgrado. Enkel voor de maaltijden ver- scheen het paar in de gemeenschappelijke eet- zaal; de jonge vrouw droeg dan echter een zwarten bril, die haar onherkenbaar maakte. Wat de juiste aanleiding is geweest weet men niet, maar de fakir heeft in de eetzaal van het hotel, in een oogeniblik van blinde woede en jaloerschheid een poging gedaan om de jonge vrouw te verwurgen, onder de oogen van het publiek. De man werd echter door de politie ge- grepen en opgesloten. DE REGENVLOED TE LONDEN. Nog meer zware regens en onweders heb- ben Zaterdag en Zondag in verscheidene dee- len van Elngeland vooral in het Zuiden van het land meer schade en verwarring ver- oorzaakt. Spoordijken van de London en North Eastern Railway zijn ten noorden van Londen op verschillende plaatsen weggezakt als gevolg waarvan de spoordiensten van Victoria Streetstation naar Harwich en Cam bridge en andere plaatsen geheel werd gedes- organiseerd. IHet station zag den heelen dag:; zwart van de menschen, die op h'un treinen moesten wachten om naar huis of naar vacantie-oorden te gaan. Het verkeer op de belangrijke wegen van Londen naar het zuiden stond feitelijk geheel stil, daar de wegen een halve meter of hooger onder water stonden. In verscheiden buurten in het zuiden van Londen moest het publiek tot de knieen door het water waden, niet- tegenstaande de brandweer er den vorigen dag en in den loop van den Zaterdag bezig was geweest, te beproeven het water uit de straten te pompen. In Maidenhead aan de Theems ten westen van Londen vlel de regen uren lang in stroo- men neer en straten, huizen en kelders liepen daar onder. Vele sportgebeurtenissen, die de Zaterdag- middag pleegt te brengen, konden niet door- gaan, omdat speelvelden en banen onder water stonden. De tweede transatlantische proefvlucht van de Britsche vliegboot Caledonia, die Zater- dagmorgen van Ierland naar New Foundland had moeten vertrekken, moest als gevolg van den heerschenden storm worden uitgesteld. LIEFDi: IS BLIND. Dat een eeuw verschil in leeftijd nog geen beletsel hoeft te vormen om met hoop en ver- trouwen het huwelijk tegemoet te zien, is meldt „De Telegraaf" uit Belgrado dezer dagen duidelijk gebleken. Een op zijn Paaschbest uitgedorste Zuid- Servische boer, de 132-jarige Batijar Kosan heeft Skoplje in opschudding gebracht door zijn trouwplannen met een jeugdige Ameri- kaansche. 'Op een goeden dag ontving de oude boer een in het Engelsch gestelden brief. Twee kleinkinderen van hem, een 6-0- en een 40- jarige, brachten den brief naar een kennis, die 25 jaar in Amerika had gewoond en die hem prompt vertaalde. Tot niet geringe ver- rassing van de kleinkinderen werd opa ten huwelijk gevraagd, en zoo verlangend was het meisje haar aanstaanden man te zien, dat zij dringend om een foto vroeg. De oude Kosan had er direct ooren naar en hij besloot geen gras over het aanzoek te laten groeien. Hij trok zijn Zondagsche pak aan, heeseh zich met behulp van zijn klein kinderen in het rijtuigje, dat hem naar Skoplje moest brengen en vroeg den fotograaf een goede foto van hem te maken. De leeftijd is ook voor den ouden Kosan geen beletsel. ,,Ofschoon wij een eeuw ver- schillen, zeide hij, ben ik er zeker van dat we gelukkig zullen worden. Of beter gezegd, ik ben het al en ik denk dat mijn aanstaande er net zoo over denkt". TE VOET NAAR INDIi:. Twee Nederlandsche jongelui namen den weg over land. Te Medan zijn na een vier maanden lange reis uit Nederland aangekomen, aldus de „Deli Courant", de heeren B. Fleury en C. v. d. Scheer, die een groot gedeelte van den twaalf duizend kilometer langen weg te voet aflegden. De reisgenooten zijn jongelieden, wien het in het Moederland niet al te best ging, omdat zij voortdurend met werkloosheid moesten kampen. Zij besloten daarom naar Indie te vertrekken. Geld om de reis op de gebruike- lijke wijze per vliegtuig of boot te maken, ontbrak echter, zoodat er niets anders opzat dan den eenvoudigsten weg te volgen, te voet. Zij kochten een stevig paar schoenen, een Sterk pak en een flinken rugzak, en met nog enkele guldens op zak ging de tocht naar het Oosten. Stamboel werd na vele weken bereikt en van hier wist men via Beyreuth naar Alexan dria te komen. Daar begon feitelijk pas het groote avontuur. Loopend, varend en mee- rijdend op vrachtauto's en bussen wisten de avonturiers tenslotte Britsch-Indie te berei- ken, waar zij in Calcutta pogingen deden om een boot naar Ned.-Indie te vinden. Het zoeken bleef niet zonder succes en in het einde der vorige week debarkeerde het tiweetal te Belawan. Geen van beiden heeft hier een ibetrekking en geld om gedurende eenigen tijd zonder onderstand in deze gewes- ten te leven, bezitten de jongelui ook niet, zoodat zij voorloopig geen toelating in Ned.- Indie konden verkrijgen. De secretaris van de Immigratie Commissie te Medan heeft zich thans telegrafisch tot zijn superieuren te Batavia gewend. lot zoover dit bericht. Het is van harte te hopen, dat deze jongelui in Indie een werk- kring vinden. Het zou zeer te betreuren zijn wanneer de blijken van energie, door hen be- toond, vruchteloos zouden zijn. In Indie weet men in het algemeen een dergelijke doortas- tendheid wel op prijs te stellen en wg ver- wachten dan ook, dat zij wel een werkgever bereid zullen vinden hun een kans te geven. Zou dat niet het geval zijn, dan moeten zij naar het vaderland worden t;eruggezonden, wat wij na zoo duidelijk gebleken ondernemings- zin wel heel jammer zouden vinden. SAS VAN GENT. Huwelijks-voltrekkingen. 10 Aug. Johan August Acke, oud 32 j. en Anna Klein, oud 21 j. 14 Aug. Maurice Colpaert (van Sel- zaete), ouij 30 j. en Melania Augusta Michiels, oud 25 j. Eugenius Alexander Johannes van Dijke, oud ?6 j. en Angele Marie de Pauw, oud 26 j. Geboorten. 9 Aug. Maria Josephina Julienne, d. van Gaston Josephus Leopoldus Goossens eh van Josephine Maria Goedemont. 10 Aug. Fiaymonda Frida M'aria, d. van Rene Camiel Goethals en van Elisa Maria de Caluwe. Overlijden. 14 Aug. Julie van Cleemputte, oud 89 j., wed. van Alphonsus van Assche. SAS VAN GENT. Gedurende de week van 8 tot 14 Aug. heb- ben zich in deze gemeente gevestigd: J. P. van Kerkfort, varensgezel, van West- dorpe. M. de Maesschalck, dienstbode, van Ter Neuzen. A. E. Riemens, zonder beroep, van Hoek. Vertrokken: J. A. de Pauw, dienstbode, naar Loochristi. Vergadering van Zaterdag 14 Augustus 1937, des voormiddags 10.30 uur. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, P. J. van Bendegem, A. Th. 't Glide, C. Th. van de Bilt, B. Seghers, A. van 't Hoff, A. P. Essel- brugge, P. de Jonge, C. van Bendegem, C. Hamelink, J. Fanoy, A. P. de Ruijter en F. Dieleman, benevens de secretaris J. L. J. Maris. De VIOORZITTER opent de vergadering, door het uitspreken van het gebedsformulier. Hij stelt aan de orde. 1. Notulen. Wordt voorgesteld de vaststelling van de notulen der vergaderingen van 1 Juni, 13 Juli en 2 Augustus 1.1. aan te houden. Met algemeene stemmed wordt aldus be sloten. 2. Ingekdmen stukken. a. Het raadsbesluit_ van 13 Juli 1937, tot verkoop van grond aan J. W. Kalhom in de Oranjestraat, voorzien van het bewijs der goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisg-eving. b. (Het raadsbesluit van 13 Juli 1937, tot het aankoopen van grond van Hon. Duym, aan de Walstraat, voorzien van het bewijs van goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. c. Berichten van J. W. Kalhom en K. Boor, dat zij de voorloopige benoeming als gemeente-geneesheer belast met de armen- praktijk aanvaarden. Aangenomen voor kennisgeving. d. 'Het raadsbesluit van 13 Juli 1937, tot regeling van grensscheiding met mej. de wed. W. de Feijter, door ruiling van grond aan de Stationsstraat, voorzien van het bewijs der goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. e. Het raadsbesluit van 1 Juni 1937, tot aankoop van een perceel grond, gelegen in den Buthpolder, van F. van Dixhoorn, om dit te bestemmen voor woonwagenkamp, voor zien van het bewijs der goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. Geweigerd Koningsgambiet. Wit: R. Spielmann. Zwart: Dr. Dyckhoff. Miinchen 1921. 1. e2e4 e7e5 2. f2f4 Rf8c5 i3. Pgl—f3 d7'd6 I. Rfl—c4 Pg8f6 5. Pblc3 Pb8c6 -6. d2—d3 Hier zijn allerlei zettenverwisselinigen moge- lijk. Zoo kan dezelfde stand uit Weensch (2. Po3) of na 2. Rc4 ontstaan. Zwart heeft nu id® kedsojYoor niet sterk geldt 6. ...a6, om op Pa4 den raadsheer naar a7 te kunnen spelen. Wit speelt dan 7. fe5i de5: 8. Rg5 en komt door De2 en 000 tot goed spel. Gevaarlijker is de lange rochade als Zwart geen Pc6 maar (na Re6 of Rg4) Btyd7 heeft gespeeld, daar dan c6 en b5 gaat yi4g:en. u. De normale voortzetting is 6. ...Rg4, 7. h3 (wegens ide dreiging Pd4; beter is echter Pa4 00 Po5: pn c3) Rf3: 8. Df3: Pd4, 9. Dg3! en na Pc2t en Pal: ikrijgt Wit door Dg7: fe5: Rg5 en Tfl een overweldigenden aanval. Slaat Zwart echter niet op c2, maar speelt De7! dan voligt] 10. Kdl c6, 11. Tfl Tg8 (of b5 fe5: de5: Dg7: Tg8 Df6:) met ongeveer gelijk spel. Omdat Zwart toch niet op c2 kan slaan, lijkt het goed, na 6. ...Rg4, 7. h3 Re6 te spelen, waarmee de voorzetting van de partij is ont staan met het verschil, dat de pion op h3 staat. Dit maakt een klein verschil. Echter, gelijk wij reeds aanduidden, op Rg4 volgt het sterkst Pa4! 6Rc8e6 7. Pc3d5 Eigenlijik zit Wit hier in moeilijkheden. Pa4 kan niet wegens Rc4: en Pe4: En f5, wat trouwens pas zin heeft als Zwart kort heeft gerocheerd, is onpleizierig door Rc4: en Rb4. Het best is Re6: fe6: fe5: de5: waama Zwart slechte pionnen, maar goede ontwikkeling heeft, of de door Teichmann aanbevolen zet 7. Rb5 a6! 8. Rc6:f bc6: 9. De2 (niet ter- stond fe5: de5: Pe5? Dd4) ef4: (vrijwel ge- dwongen, want nu dreigde wel fe5:>, Maar staat de pion op h3, dan kan De2 niet wegens Ph5! tf. Een verzoek van J. A. van Hoeve, om een stukje grond te mogen koopen van den wal, grenzende aan zijn perceel aan den Buth dijk, ter diepte van pl.m. 18 meter en ter breedte van den vollen wal, of naar keuze der gemeente in 't verlengde van de scheidings- richting van adressant's perceel, alles tegen nader overeen te komen prijs. De VOORZITTER merkt op, dat dit be- treft een deel van den grond, die deze week ten behoeve der gemeente is aangekocht. Te zijner tijd kan hieromtrent een voorstel van Burgemeester en Wethouders worden tege moet gezien. Aangenomen voor kennisgeving. 3a. Aankoop Wal, gelegen aan den Buth- djjk. Den 2en Augustus 1937, schrijven Burge meester en Wethouders heeft uwe verga dering in besloten zitting ons opdracht ge- ge'ven, op de perceelen grond in den wal, ge legen in de onmiddellijke nabijheid van de be- graafplaats, bij operibaren verkoop aan te koopen. De perceelen 4, 5 en 6 zijn na een herhaalde combinatie (in oppervlakte groot 2 H.A. 9 A. 6 c.A.) gekocht voor dfi som van 7200. Hierbij komen de kosten van veiling etc. het- geen in totaal een buitengewone uitgaaf vraagt van pl.iji. f 7812. Wiji stellen u voor, deze opdracht met uw besluit te bekrachtigen. Te zijner tijd zullen wij, voor zoover het thans niet in gebruik zal worden genomen voor den gemeentedienst, voorstellen doen voor het verhuren van den overigen grond aan derdeh. Met algemeene stemmen wordt hiema het volgende besluit genomen: De raad der gemeente Axel; Gezien het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van perceelen, kadastraal bekend gemeente Axel, Sectie G No. 3068 en Sectie F No. 965, gelegen aan de grens van de kom der gemeente, zijnde een gedeelte vestingwal en ander open terrein, on- middellijk grenzende aan de algemeene begraafplaats, een en ander zooals dit bij openbare verkoop werd aangeboden; Overwegende dat deze perceelen een zoo- danige gunstige ligging h ebb en voor de uit- breiding van de begraafplaats, dat alle pogin gen in het werk gesteld moesten worden om deze oppervlakte te verkrijgen, teneinde de uitbreidingsmogelijkheden van de algemeene begraafplaats voor onafzienbaren tijd in het bezit te hebben; dat in de vergadering van 2 Augustus 1937 door uwen raad machtiging is verleend tot aankoop van dit perceel bij openbare verkoop; dat in deze oppervlakte vanwege de onge- lijke ligging een object van werkverschaffing schuilt; besluit van de familie Heynsdijk te Axel aan te koopen een tweebal perceelen, gelegen in de kom der gemeente, respectievelijk kadastraal bekend gemeente Axel, sectie G no. 3068, groot 1 H.A. 48 A. 46 c.A., en sctie F no. 965, groot 60 A. 60 c.A. voor de som vein zeven- duizend-tweehonderd gulden. 3b. Aangaan eener geldleening groot ten hoogste f 8000. Burgemeester en Wethouders wijzen er ver- der op, dat de aankoop van den hiervoren genoemden grond zal moeten worden betaald uit een buitengewone inkomst, t.w. door het aangaaA eener geldleening. Zij stellen in ver band hiermede voor het volgende besluit te nemen: De raad der gemeente Axel; Gezien het voorstel van Burgemeester en Wethouders inzalke den aankoop van een twee- tal perceelen grond, gelegen in de gemeente Axel, kadastraal bekend Sectie G no. 3068 en F no. 965, respectievelijk groot 1 H.A. 48 A. 46 c.A. en 60. A. 60 c.A., voor de som van f 7200 plus de kosten van veiling etc. welke /650 bedragen; Overwegende dat deze aankoop door op- brengst geldleening moet worden betaald; besluit a. een geldleening aan te gaan voor den aankoop van deze perceelen groot achtduizend gulden tegen een rente van ten hoogste Vier procent en een jaarlijksche aflos van ten minste f 250. De aflos te doen aanvangen in het jaar 1938. b. Rente en aflos te doen plaats heibben uit den gewonen dienst. De heer VAN DE BILT vraagt, of de leening niet tegen een goedkoopere rente kan gesloten worden. 7Re6Xd5 Deze ruil is niet te voorkomen. Bijv. 00, 8. fe5: de5: 9. R,g5 en Zwart moet kiezen tus schen Re7, waarop Wit ijlings rocheert, of toch Rd'5: 8. e4X'd5 Pc6—d4 9. c2c3 Pd4 X f 3t 10. DdlXf3 Pf6d7 Er dreigde b4 Rb6 fe5: en Rg5. Zwart wil Op e5 met zijn paard terugslaan. 1L jRclrd2 0—0 12 J 0—Or—0 f7f5 Ni( schijnt Zwart in verlagenheid te komen. Goed was De7 met rustige ontwikkeling. 13.' Tdl—el a7a6 Verhindert Rb5 met bedreiging van pion e5. 14. iRc4b3 Dd8—h4 Een slag in het water. Na f5 staat de koning wat onbehaaglijk en Kh8 was een goede voorzorg geweest. 15. f4X«5 Pd7Xe5 Men ziet, waarom de raadsheer naar b3 is tertiggespeeld. Op de5:, wat de pionstelling intact houdt, verliest Zwart door d6f en dc7: een pion. Men ziet nu waarom Kh8 noodig was. v1 16. DfS—4f 1 Dit tempo wint Wit door de dreiging d4 met rente terug. ,16Rc5—b6 17. id3d4 Pe5d7 Wit heeft nu het beste spel. 18. g2—g3 Dh4f6 19. Tel—e6 Df6—f7 20. h2h4 Tf8e8 21. h4h5 Pd7f8 Beter was h7h6. 22. h5—h6 g7—tg6 Pe6: de6: De7 hg7: Kg7: Dh3 was zeer ge- vaarlijk voor Zwart. 23. g3g4 Eenigszins een fantasieoffer. Het beste was fg4: Tf6 De7 .geweest, waarna Zwart nog lang niet dood is. 23f5f4 Een tegenoffer, ook nogal fantastisch. Wit kon nu met Te8: Te8: 25. Df4: Df4: 26. Rf4: Te4, 27. Tfl een goed eindspel krijgen. 24. g4g5 Pf8Xe6 25. d5 X e6 Df7—f5 26. Thlh4 d6d5 27. Th4 X f4 Df5Xe6 28. Tf4f6 De6d7 Zwart weet zeer listig zijn stelling te ver- sterken. I De VOORZITTER: Dat zal zeer waar- j schijnlijk het geval zijn. Ik ben in onderhan- deling voor het sluiten eener leening tegen 3 en heb daarom deze vergadering met eenigen spoed belegd, teneinde op dit geld beslag te kunnen leggen. De leening zal dan tevens kunnen worden gesloten a pari. De heer OGGEL: Ja, en als er leden zijn die een nog voordeeliger aanbieding weten, zullen Burgemeester en Wethouders daarvan gaarne gebruik maken. De heer SEGHERS: Zou er bij Gedepu teerde Staten geen bezwaar bestaan tegen den voorgestelden aflossingstermijn De VOORZITTER: Dat geloof ik niet. Het betreft hier een zaak, waardoor als het ware kapitaal gekweekt wordt. Het betreft hier niet een geldleening voor het stichten van een gebouw dat verslijt. De heer SEGHERS: Ik veronderstelde, dat zij het een bezwaar zouden achten, dat de af- lossing op een te langen termijn wordt gesteld. De VOORZITTER: Ik verwacht dat niet, er kan hier niet gezegd worden, dat het een geval betreft, waardoor het toekomstig ge- slacht te zwaar zou worden belast. De heer OGGEL: Als er grond van wordt verkocht, kan ook extra worden afgelost. Het voorstel wordt met algemeene stem- men aangenomen. 4. Voorstel tot wijziging van de gemeente- begrooting en van het gasbedrijf. Ingekomen is een schrijven van Gedepu teerde Staten van Zeeland, d.d. 23 Juli 1937, houdende verschillende opmerkingen betref- fende de ter goedkeuring ingezonden ge- meentebegrooting, die voor het gasbedrijf en voor den vleeschkeuringsdienst voor den dienst 1937, met verzoek wijziging te bevor- deren c.q. de noodige inlichtingen te ver- strekken. De opmerkingen enz. luiden aldus: Verschillende omstandigheden, waaronder: a. de nagenoeg maximale belastingheffing; b. de sterke teruggang in de Rijksuitkeering per inwoner uit het Gemeentefonds; c. de voorgenomen stichting van een ge- meentehuis d. de zwakke positie van het gasbedrijf, die noodig maakt, dat bij het alsnog op peil brengen van de afschrijvingen voor 1937 (zie de opmerking bij de bedrijfsbegroo- ting) een tekort vermoedelijk van 3000 wordt gedekt; geven aanleiding u bij vemieuwing te wijzen op de noodzaak van een zuinig beheer waar- mede zich niet verdraagt de verhooging van het bedrag der subsidie voor het bewaar- schoolonderwijs van 10 tot 12,50 per leer- ling, zulks ter compensatie van de op onze instignatie getroffen maatregel om de sub- sidieering te beperken tot kinderen van 4 jaar en ouder. Volgno. 1. Het batig slot van den gewonen dienst van 1936 is definitief vastgesteld op 19.162,91. De raming onder dit volgnummer is dus f 1700 te hoog gesteld. Volgno. 6. De uitkeering voor 1937/38 moet worden geraamd op 75 van f 24.595,53 18.446,65. De raming sub a is dus 19.121,53 18.446,65 674,88 te hoog gesteld. De uitkeering voor 1936/37 moet worden geraamd op 25 van 26.091,71 f 6.522,93. De raming sub b is dus 6733,67 6522,93 210,74 te hoog gesteld. Volgno. 68. Voor het vervolg moet uit de memorie van toelichting blijken voor welken termijn de marechausseekazerne is verhuurd. Volgno's 95, 110, 154 enz. Voor het ver volg moeten de verzekerde sommen in de memorie van toelichting worden vermeld. Volgno. 114. De ontvangen gelden wegens retrilbutie ingevolge de warenwet moeten wor den doorgegeven aan de centrumgemeente. Een desbetreffende uitgaafpost ,,Betaling van gelden ingevolge art. 13 der warenwet (Staatsbl. 1935 no. 793)" moet worden ge raamd naast de raming onder volgno. 108 wegens bijdrage in de kosten van den keu- ringsdienst. Laatstbedoelde bijdrage kan worden ver- laagd met 160. Volgno's 116, 117 en 249. Voor het ver volg moeten de begrooting en rekening van de instellingen die subsidie genieten bij de bescheiden van de begrooting worden inge zonden. De begrooting en rekening van het Burger- lijk Armbestuur, waarvan de toezending het vorig jaar reeds is verzocht, dienen alsnog ten behoeve van de begrooting voor 1937 te worden ingezonden. 29. Rd2—rf4 c7—c6 30. Rb3c2 Dreigt in de toekomst Rg6: Zwart had nu Rd8 moeten spelen, iwant na Td6 Df7 is de witte aanval uit. Beter was voor Wit wellicbt geweest 30. Rd6 Rc7, 31. Ra3 waarna de dreiging op f8 verlammend werkt. Zwart was dan voornemens, door Te7 de kwaliteit terug te offeren en, gelijk in de partij ook geschiedt, op g5 en h6 los te trekken. 30Te8e6 31. Rf4e5 Te6Xe5 Offert de kwaliteit voor een pion, om Rb6 weer iu het spel te brengen. 32. d4Xe5 Rb6—e3f 33. Kclbl Re3Xg5 34. Rc2—f5 g6Xf5? Veel sterker was De7, waama Wit niet goed verder kan. 35. Df 1glKg8h8 36. e5e6 Dd7—d6 Of De7, 37. Dg5: Tg8, 38. Df5: en Tf7 en wint. 37. Dgld4! Kh8g8 Er dreigde Tf8 mat. Op Rf6: volgt Df6:f en Dg7 mat. a bedefgh Stand na 37. ...Kg8. .Wit geeft mat in vijf zetten. 38. Tf6g6t Kg8f8 39. Dd4g7 f Kf8e8 40. Dg7f7t Ke8d8 41. Tg6g8t Dd6f8 42. Tg8Xf8 Mat.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 7