8u'ten I and De burger-oorlog in Spanje ^%/r4MP|0Eti KOSTEN OONTROLE OP WERKLOOZEN. TER NEUZEN, 20 AUGUSTUS 1937. RIDS in bussen vanaf 35 ct koopt U bij Fa A. VAN OVERBEEKE—LEUNIS. Echte RIDS-"spuiten a 50 ct bracht over het door dezen Minister bij den raad aanhangig gemaakte voorontwerp-Per- soneelfondsenwet. In dit advies erkent de raad de verdiensten van het voorontwerp in zooverre, dat het een zeer goede basis gebleken is ter bespreking van het vraagstuk der ondernemingsfondsen. Ook de raad is van oordeel, dat bevorderd dient te worden, dat gebeurtenissen, als zich met de pensioenen van den Kon. Hollandschen Lloyd hebben voorgedaan, in de toekomst voorkomen worden. De raad ziet ook in be- legging in polissen van levenslverzekering een uitnemend middel om dat doel te bereiken. Slechts vreest hij, dat al te optimistisch is de in de toelichting geuite verwachting, dat de werkgevers zich door een voorschrift van die strekking niet zullen laten weerhouden van het toekennen van pensioen. Een groote meerderheid van den raad is veeleer van oordeel, dat, bij invoering van de regeling van het voorontwerp, een groot aan- tal van de bestaande pensioenvoorzieningen gedoemd zal zijn te verdwijnen. De meerderheid ^an deze voorzieningen toch worden bekostigd hetzij uit de loopende middelen, hetzij uit een reservepost, die jaar- lijks aangevuld wordt, terwijl, indien een rechtspersoonlijkheid bezittend fonds ge- vormd is, het vermogen daarvan in vele ge- vallen bestaat in een aanspraak op de onder- neming, in den vorm van een aandeel, obliga- tie of gewone schuldbekentenis. Indien al deze voorzieningen plotseling zouden moeten worden vervangen door beleg- ging in polissen, waartoe dus de contante waarde van de eventueele aanspraken van de betrokken arbeiders zou dienen te worden liquide gemaakt dan zou dit voor vele van haar het einde beteekenen. Ook nieuwe initia- .tieven van werkgevers tot het stichten van pensioenfondsen zullen hierdoor belemmerd, zoo niet onmogelijk gemaakt worden. Eenige leden meenen zelfs, dat in het geheel geen nieuwe voorschriften in zake de legging van pensioenfondsen behooren gegeven te worden. Met wat het Kon. besluit van 31 Maart 1908 op dit punt voorschrijft, zou huns inziens vol- staan kunnen worden. Ook de overgangsbepaling van het vooront werp achten zeer vele leden te weinig soepel. Naar hun meening moet het streven erop ge- richt zijn om met behoud van de grond- gedachten van het voorontwerp een rege ling uit te werken, welke ook voor die werk gevers aannemelijk is, die thans reeds pen sioenfondsen aan hun ondememing verbonden hebben. Op grand van het bovenstaande heeft de raad den minister een nieuw ontwerp aange- boden. CONTROLE OP ZIEKENHUISVERPLEGING Aan de gemeentebesturen is medegedeeld, dat de minister van sociale zaken een commis- sie heeft ingesteld met de opdracht, van ad vies te dienen over de vraag, of toezicht ge- wenscht is op de noodzakelijkheid van op- neming in ziekenhuizen en op den duur der verpleging van patienten in ziekenhuizen, als- mede over de vraag, op welke wijze een derge- lijk toezicht zoo noodig zou kunnen worden geregeld. Met het oog op de werkzaamheden der commissie acht de minister van binnenland- sche zaken, van wien bedoelde mededeeling is uitgegaan, het wenschelijk, dat gemeenten, waarin tot dusver geen controle bestond, of gemeenten, welke ter zake reeds een regeling hebben getroffen, geen maatregelen in het leven roepen of wijziging brengen in de be staande regeling, zonder dienaangaande over- leg te hebben gepleegd met de genoemde commissie. In verband hiermede worden de gemeente besturen uitgenoodigd eventueel, alvorens een definitieve beslissing te nemen, overleg met de bedoelde commissie te plegen omtrent derge- lijke regelingen. Mede namens zijn ambtgenooten van Bin- nenlandsche Zaken en van Financien heeft de minister van Sociale Zaken aan de gemeente besturen medegedeeld, dat de tegemoetkoming in de kosten van controle op werkloozen, voor de dienstjaren 1937, 1938 en 1939 50 pet. zal bedragen van hetgeen ter zake door de be trokken gemeenten wordt uitgegeven. Onder controle-werkzaamheden worden uit- sluitend verstaan de uitoefening van huis- en straatcontrale (de buitencontrole) en de samenstelling van controle-rapporten daar- over. NOG MEEK RUMOEK. Als ware er in deze wereld nog niet voldoen- de deining, 'komt schr. de N. R. Crt. als een donderslag bij helderen hemel het bericht uit de lucht vallen, dat Portugal de diploma- tieke betrekkingen met Tsjecho-Slowakije heeft verbroken. Gelukkig scheiden vele hon- derd'en kilometers de grenzen van .beide lan- den, zoodat zij hun opgekropt gemoed slechts op papder kunnen uiten en de wapens er niet aan te pas behoeven te komen. Dit heeft tervens het voordeel, idat de gevolgen van diezen stap meer in overeenstemming zijn met het belang van de aanleiding. De Portugeesche regeering heeft in een uit- voerige nota de redenen van dit besluit uiteen- gezet. Portugal zoo heet het daar, had voor de versterking van zijn weermacht wapens besteld In Tsjechoslowakije bij een der door den staat gecontroleerde fabrieken. De regee ring te Praag zou deze levering verhinderd hebben onder het aanvoeren, aldus Portugal, van allerlei uitvluchten. Eerst zou men als argument hebben aangevoerd, dat de levering niet kon doorgaan vanwege de niet-inmen- gingsovereenkomst. In dit argument, dat overigens van de andere zijde niet bevestigd wordt, zou men wel een wernk kunnen lezen, dat de wapens niet in Portugal zouden blijven. Weshalve de Portugeesche regeering het noo dig achtte Praag er op te wijzen, dat Portugal ook deelnemer aan deze civereenkomst was en dat op geen enkelen hieraar, ontleenden grand de levering kon worden geweigerd. Maar men had te Lissabon goed praten, de wapens bleven weg en het wend duidelijk, dat zij voorhands niet zouden komen. Want de Tsjechische regeering zou nu hehben aan gevoerd, dat het niet ging om een discrimina- tie tegen Portugal maar om een algemeen uit- voerverbod, omdat Tsjechoslowakije de wapens zelf noodig had. Maar ook voor deze argu- menten was Lissabon allerminst vatbaar. Men speurde achter deze argumenten den invloed van een derden staat, die er niet op gesteld zou zijn, dat de Portugeesche weermacht ver- sterkt werd. De gevolgen waren duidelijk. De nationals trots van Portugal, aldbs de regeering te Lis sabon, kan de belangen van zijn landsvendedi- ging niet verwaarloozen ter wills van binnen- landsche bedenkingen van zijn leveranciers of van druk door derde landen uitgeoefend. De ontwijkende houding van Tsjecho slowakije had den Portugeeschen staat in strijd met alls diplomatieke manieren belee- digd en daaruit moesten de consequenties worden getrokken. Van Tsjechoslowaaksche zijde, waar de zaak wel onaangename maar niet zoo tragisch wordt gevonden, voert men hiertegen aan, dat van deze zijde in plaats van tegenwerking alle medewerking was verleend. Immers de betreffende fabriek was door andere orders niet in staat te leveren, maar de Tsjechische regeering had andere wapens, gelijik in haar leger in gebruik, aangeboden. Maar de Por- tugeezen hadden dit als afwijzing beschouwd en waren reeds tijdens -de onderhandelingen begonnen de Tsjechische fabrieken voor staatsleveranties te boycotten. j Het .slot van deze tragi-comedie is dat met bekwamen spoed de diplomatieke betrekkin gen zijn verbroken. Als dit voorbeeld navol- ging vindt en meer landen deze reden als geldige aanleiding beschouwen, zullen er j spoedig op deze wereld geen gezanten meer noodig zijn. DE INVOEK VAN BOTER IN BELGIE. - Met het doel de toenemende stijging van de boterprijzen tegen te gaan, heeft de Bel- gische minister van landbouw besloten den invoer van buitenlandsche boter toe te laten. Deze invoer blijft gecontingenteerd. Verder wordt de contingenteering van de margafind- productie verhoogd. CIVIELE VL1 EtrERS IN FRANKRIJK DREIGEN MET STAKING. De corr. van de Daily Tel. te Parijs meldt, dat de vliegers van de Frarlsche burgerlucht- vaart dreigen in staking te gaan, wanneer er geen burgerpiloot wordt aangewezen om de eerste proefvlucht over den Noordelijken At- lantischen Oceaan, welke de volgende maand zal worden gemaakt, te leiden. De minister van luchtvaart, Got, heeft hier- voor den bekende marine-vlieger, kapiteiri- luitenant ter zee I^onnot, aangewezen, aange^' zien deze bekend is met het vliegtulg Lieute nant de Vaisseau Paris", waarmede de vlucht zal worden gemaakt. De piloten van de burgerluchtvaart in Frankrijk, die thans in dienst zijn van de Air France, verklaren, dat zij niet afgunstig zijn op Bonnot, doch zij zijn van meening, dat nu de cfviele piloten in den wekelijkschen dienst naar Brazilie reeds 208 vluchten over den Zuidelijken Atlantischen Oceaan hebben ge maakt, zij ook in aanmerking komen voor de proefvluchten over het noordelijk deel van dezen Oceaan. Een vertegenwoordiger van den bond van beroepsvliegers, waarvan de bekende vlieger Sadi-Lecointe voorzitter is, heeft verklaard: Wanneer een koopvaardijschip van stapel loopt, worden de proeftochten hiermede uit- gevoerd door officieren van de koopvaardij en niet door officieren van de marine, hetzelfde beginsel moet worden toegepast in de lucht vaart. Er is geen reden, waarom een burger- vliegtuig in handen van een militair vlieger zou moeten worden gegeven." Een vertegenwoordiger van de Air France Transatlantique, de maatschappij, welke de vluchten over den Zuidelijken Atlantischen Oceaan verzorgt, verklaarde daarentegen: ,,Onze maatschappij verschilt geheel en al van de Air France; zij staat onder het ministerie van luchtvaart. OVerste Bonno). en zijn be- manning zijn de eenige vliegers, die grondig bekend zijn met de Lieutenant de Vaisseau Paris". Het zou niet loyaal zijn hem te ver vangen door anderen, wanneer het vliegtuig de volgende maand zijn proefvluchten gaat maken." DE ITALIAANSOH-ENGELSCHE BESPREKINGEN. De Trilbuna publiceert een artikel van haar Londenschen correspondent, waarin ideze schrijft, dat er vele aanwijzingen zijn, dat de Bngelsche regeering de kwestie van de erken- ning van het Italiaansche imperium gelrjk- tijdig zal moeten oplossen met het probleem van de veiligheid in de Middellandsche Zee. Dit probleem heeft de Engelsche buitenland sche politiek gedurende de twee laatste jaren op een verkeerd spoor geleid. Naar aanleiding van het bericht van de Daily Telegraph, dat Egypte tot onderhande lingen bereid zou zijn, ,,op voorwaarde, dat Mussolini zijn dreigende toebereidselen in Libye staakt en ze niet tot Abesisinie uit- breidt", verklaart de correspondent, dat over eenstemming te bereiken zou zijn: Engeland heeft er niet minder belang bij dan Egypte of eenig ander dominium, de veiligheid in de Middellandsche Zee gewaarborgd te zien en het zou een fout begaan, indien het zich door anderer nervositeit liet influenceeren. Het is veeleer zaak, of men de verkeerde opvatting van de kwesties betreffende de Middelland sche zee opgegeven heeft of niet en of men in Engeland ervan overtuigd is, dat Italie in de Middellandsche zee samenwerking en geen conflict wenscht. DE FRANSCHE OONCESSIE TE SJANGHAI. De Fransche ambassadeur te Nanking heeft opdracht gekregen zelf ter plaatse te beslis- sen, of en zoo ja, wanneer de volledige' ont- ruiming van de Fransche nederzetting te Sjanghai noodig zal zijn. Te Parijs gelooft men, dat het ertoe zal moeten komen. Blijven er dan toch nog Franschen te Sjanghai, dab zyllen ze dat doen op eigen verantwoordelrjk- heid. l.flf, !0 JhW DE BRITSOHE POLITIE TREKT ZICH UIT DE INTERNATIONALE NEDERZETTING TE SJANGHAI TERUG. Welingelichte kringen te Tokio zijn van meening, dat het terugtrekken der Britsche politie uit de intemationale nederzetting een voorteeken is van een aanstaanden aanval der Chineezen op de Japansche wijken. Men be- schouwt het terugtrekken der Britsche politie als onvriend'schappelijk, daar dit het dreigend gevaar voor de Japansche bevolking verergert. Uit Tokio wordt nog gemeld, dat de terug- trekking van de politiemacht van het ge- meentebestuur van Sjanghai uit het district Jangtsepoe, welke geschied is op last van den cominissaris van politie Gerrard. zonder dat hij daarin de Japansche autoriteiten had ge- kend, en welke terugtrekking was uitgevoerd ten spijt van het verzoek van Japan om haar uit te stellen, groote belangstelling had onder- vonden van den kant der autoriteiten en van de pers. Het gemeentebestuur van Sjanghai heeft geaarzeld den staat van .beleg af te kon- digen, teneinde zich niet in moeilijkheden te brengen. Maar desniettemin hebben de Chi- neesohe troepen de Internationale en de Fran sche concessie gebombardeerd. Voorts wordt er te Tokio op gewezen, dat de politiemacht van het bestuur van Sjanghai, waar niet enkel de Japanners, maar ook de Engelschen en de Britten belangen hebben, beteekent, dat het gemeentebestuur van Sjanghai dat district prijsgeeft. Beoordeelaars te Tokio van den politieken toestand in China zijn van meening, dat de zeer uitdagende houding door de Chineesche autoriteiten aangenomen door het bombardee- ren van de intemationale nederzetting, voort- spmit uit haar overtuiging, dat Engeland be reid is zijn positie in Sjanghai op te geven. Dezelfde beoordeelaars te Tokio wijz.?n e voorts op, dat de terugtrekking van de politie van het gemeentebestuur van Sjanghai de noodzaak schept, dat de Japanners in het district Jangtsepoe zoowel de Japansche be langen verdedigen als de Engelsche en Ameri- kaansche. DE VRIENDSOHAP VAN ITALIE. Toen kortgeleden de briefwisseling tusschen Chamberlain en Mussolini bekend werd, deden schrijft de N. R. Crt. hi spoedig vele wilde geruchten de ronde. Dat niemand pre- cies den inhoud dezer brieven wist, bleek daarbij allerminst een bezwaar te zijn. Even- min als het feit, dat deze inhoud, zooals lang- zamerhand ook aan buitenstaanders bekend is gaworden, heelemaal niet zoo Sensationeel was als men wel dacht. Maar er was nu eenmaal een correspondentie en hoofdzaak was, dat men iets had om zich mee bezig te ho'uden. De mensch verdiept zich nu eenmaal gaame in toekomstbespiegelingen. En wat voor pers- pettieven zou een Italiaansch-Engelsche samenwerking al niet kunnen openen. Men sprak over een regeling voor de Middelland sche Zee, over een vergemakkelijking van de liquidatie van den Spaanschen burgeroorlog, over een herleving van het front van Stresa. En daamevens dacht men, zulke dingen zegt men niet hardop, aan een verzwakking van de spil Rome-Berlijn. Nu eindelijk zou bewe- zen worden, dat die spil maar schijn was. De overmoedigheid jtsSft wel langzamerhand bekoeld zijn. Op de Quai d'Orsay, waar men reeds in feeststemming verkeerde, kan men de guirlandes en trompetten wel weer opber- gen. Want van het in lucht vervliegen van de spil Rome-Berlijn komt voorloopig niets. Men heeft het hart weer >eens te snel laten spreken en was in zijn opluchting en enthousiasme de feiten wat vooruit. De spil Rome-Berlijn blijft, wat zij was en nie^ was. Om dat te bewijzen gaat Mussolini nu Zijn reeds vele malen aangekondigd bezoek aan Duitschland maken. Men weet, dat de Itafiaansche leider voor dit bezoek niet zoo bjjster veel gevoeld schijnt te hebben. Telkens weer heeft hij het, met vriendelijke bewoordin- gen weliswaar, uitgesteld. Daarom is het veel- zeggend, dat nu wordt medegedeeld, dat Mus solini nog in den loop van September zijn be zoek zal afsteken. Een mededeeling, die klinkt als een demonstratie tegen hen, die meenen, dat de Engelsch-Italiaansche toenadering de spil Rome-Berlijn zou verzwakken. Het is duidelijk, dat Italie voorloopig zijn vriendschap met Duitschland niet ter wille van Engeland zal laten bekoelen. Wat de Duce met de betere betrekkingen tot het Britsche rijk te winnen heeft, kan hij altijd nog ver- krijgen, ook zonder dat hij daarvoor de samen werking met Hitler opgeeft. Bovendien is Mussolini een te practisch man, dan dat hij niet zeer wel zal beseffen, dat alle vriend- schapsbetuigingen ten spijt, Engeland de de- fensie van de Middellandsche Zee niet weer zal verwaarloozen als in het verleden en met voile kracht aan haar versterking zal werken. Een regeling voor de Middellandsche Zee zal aan dit alles weinig kunnen veranderen, al- thans niet zooveel, dat men daarom andere vriendschappen zou verbreken. Daarbij komt nog een andere reden. Hoe vriendschappelijk de betrekkingen tusschen Engeland en Italie ook' mogen worden, Enge- land's eerste vriend is en blijft Frankrijk. Mussolini weet, dat hij als „Dritter im Bunde" op den gang van zaken maar weinig invloed zal kunnen oefenen. Dien invloed heeft hij wel, wanneer hij Duitschland achter zich heeft. Het is de spil dan toch maar gelukt de beide tota- litaire landen op gelijk peil met de groote democratische landen te plaatsen. En het is weinig aannemelijk, dat Italie op dit mo ment het voordeel van gelijkwaardigherd op zou geven. Want wel zou het in een wedloop met Duitschland om de gunsten der democra- tieen waarschijnlijk de overwinning behalen, maar de les van den wereldoorlog heeft Italie niet vergeten. Toen liet het zijn vrienden in de steek ter wille van schoone beloften. Maar op het moment, dat het op de vervulling aan- kwam, stond Italie vrijwel alleen en miste het de macht deze vervulling af te dwtngen. Het had mogen meedoen, werd bedankt voor de bewezen diensten, maar stond als een kleine jongen in den hoek gedrukt tusschen de groote broers. Vooral een figuur als Mus solini zal niet de kans willen loopen, dat zoo iets zich in het klein zou herhalen. Maar ook zonder het uitspelen van de spil Rome-Berlijn had Italie reden genoeg om eens met Engeland te gaan praten. Het feit, dat de verovering van Abessinie nog niet erkend is, is voor den Duce niet prettig. Zeker, hij weet dat de tijd voor hem werkt; dat iedereen het feit accepteert en idat als men maar een maal wat langer aan den feitelijken toestand gewend is geraakt men vanwege het ongejnak den juridischen daarmede wel in overeenstem ming zal willen brengen. De Italiaansche uit- val is achterhaald door nieuwe problemen, die de a&ndacht opeischen en ,het geeft ten slotte maar niets dan nuttelooze last, dat er nog zoo'n niet geregelde kwestie bijkomt. Het is \nu maar beter de zaak uit de wereld te hel- pen, waar er weinig kans is, dat de negus ooit weer in staat zal zijn den aanvaller te verdrij- ven, zoo redeneert men in vele hoofdsteden. En dientengevolge zal het moeite kosten .eenige landen te vinden, die niet bereid zouden zijn zich op de komende VolkenbondsVergade- ring by de -feiten nee® tesleggen. Maar vrijwel alles hangt hier af van Enge land. Zoolamg dat niet voorgaat, kunnen de anderen, hoe ongaarne zij het ook zouden wil- len, de stap moeilijk nemen. Ook in Engeland zelf voelen velen er voor deze stap nu maar te doen. De tijd, dat Eden kon verklaren: „als een aanVal voordeel zou opleveren, ware de Volkenbond onmogelijk", ligt al weer meer dan een jaar achter ons. En men voelt wel, dat het nu maar beter is, de gemaakte font af te schrifven, dan om ter wille van ficties een politiek te voeren, die wellicht niet de best mogelijke is. Is het nu verwonderlijk, dat Mussolini, de te zijnen gunste groeiende stemming kennende, het overleg eens opent. Hij weet, dat hij de eerste moet zijn. Hij weet ook, dat hij bij die gelegenheid de nood'zakelijke betuigingen van vriendschap en goeden wil moet geven. Maar de laatste zijn tegenwoordig niet zoo duur en zelfs zou een kleine concessie hier of daar niet opwegen tegen het gemak en de vrijheid van beweging, die de enkehning van het Italiaan sche keizerrijk met zich zou brengen. Te Berlijn kan men tegen dezen loop van zaken weinig bezwaren hebben. Een keizerrijk Italie, dat in zijn vrijheid van beweging niet door het verleden wordt belemmerd, kan een nog grooteren steun aan de spil geven dan nu het geval is. Terwijl het belang van het kei zerrijk evenzeer het voortbestaan van de spil meebrengt als zul'ks met het koninkrijk het geval geweest is. Misschien rnet eenige voor- zichtigheid, maar overigens met welgevallen ziet men te Berlijn de verbetering der Engelsch-Italiaansche betrekkingen aan. En Mussolini zal bij zijn bezoek wel te kennen geven, dat de Duitsche vriend voorhands nog nummer 1 blijft. ONVOLDOENDE LUCIITMANOEUVKES IN ENGELAND. De Times wydt een lang hoofdartikel aan de luchtmanoeuvres, die in de buurt van Londen zijn gehouden en schrijft o.a.: Men kan niet zeggen, dat de luchtafweer-organisatie van Engeland in de afgeloopen week aan een proef is onderworpen. De luchtmanoeuvres werden speciaal gehouden voor de zich uit- breidende onderdeelen van den afweerdienst de waarnemers en de zoeklichtafdeelingen, en zij waren niet realistisch genoeg om een proef te kunnen vormen voor de aanvallende bom- bardementsvliegtuigen en de gevechtsvlieg- tuigen. De bombardementsvliegtuigen moes ten een route nemen, welke men over het grootste aantal waarnemers en zoek- lichtbatterijen bracht. De gevechtsvliegtuigen kregen elken dag met hetzelfde aantal aan- vallers te maken, onverschillig het aantal „treffers" van den vorigen dag. De waar nemers en de zoeklicht-afdeelingen behoefden alleen naar vijandelijke vliegtuigen be speu- ren en konden het risico verwaarloozen hun eigen bombardementsvliegtuigen aan de ge vechtsvliegtuigen te signaleeren. Slechts een de4l van de luchtmacht nam aan de manoeu- 'yrds deel: 167 bombardementsvliegtuigen en 222 gevechtsvliegtuigen, terwijl er volgens de laatste cijfers 850 bombardementsvliegtuigen en 420 gevechtsvliegtuigen zijn. Er zijn ook te weinig piloten voor deze vliegtuigen. De periode, welke aangenomen is voor deconsoli- deering van de uitbreiding van het lucht- wapen, zal pas in April 1939 expireeren, maar volgend jaar zal toch al wel voldoenden voort- gang zijn gemaakt om manoeuvres op grooter schkal te kunnen houden en meer onderdeelen te kunnen controleeren." De Times beveelt in het bijzonder decentra- llsatie van de leiding aan, door verschillende zones en groepen in te stellen met eigen leicfers, die nauw contact met elkaar moeten kunnen houden. De jongste manoeuvres zijn volgens dat systeem gehouden en dat heeft goede resultaten opgeleverd. De krijgsverrichtingen. Het offensief, dat Franco Zaterdag tegen Santander begonnen is, werd reeds lang ver- wacht. Wat niet algemeen verwacht werd, was dat Franco uit het Zuiden zou aanval len, al m>et onanidicilijk worden toegegeven, dat een opmarsch in Westelijke richting langs de kust of Zuidelijker langs Valmaseda tenge- volge van het zware terrain op niet minder bilhngrijke moeilijkhecen zou stuiten, dan een poging door het Cantabrische gebergte te breken. Tot dusver heeft het er alles van, dat de generale staf aer rechtschen goed gezien heeft. De eerste linksche stellingen, die het gebergte, dat gemiddeld 1000 meter hoog is, moesten verdedigen, zijn genomen. Aan den straatweg van Burgos naar Santander is Ccreonte in handen der rechtschen en indien de berichten uit Salamanca juist zijn wat zeer waarschijnlijk is is de verder naar het Noorden gelegen belangrijke bergpas Puerto del Escudo in de macht der opstandelingen. De actie die in het Westen, bij Aguilar de Campo is begonnen, heeft reeds eenige dagen geleden tot de inneming van Reinosa geleid. Woensdagavond meldde Bilbao dat Barena was veroverd, een plaats, die 18 K.M. ten Noorden van Reinosa ligt en 45 K.M. ten Zuiden van iSantander. Van Reinosa en Coronte uit zal nu wel gepoogd worden Ontaneda te nemen, waar de verdediger van Santander, generaal Gamiz Urribarri, zijn hoofdkwartier heeft. Van het Oostelijke front, waar de aanval is uitgegaan van Villosante en Espinosa de los Monteros, blijven de berichten uit. Uit Santander kwam-en Woensdagavond echter optimistische berichten: de linkschen zouden in de heuvels van Valdetorre en Cruz del Marquez, naganoeg op de grens van de provincies Santander en Palencia, Italianen en Mooren een nederlaag hebben toegebracht. Details ontbreken echter. Dat de toestand in het Noorden ernstig is, blijkt uit de Madrileensche pers. El Socialista publiceert een artikel waarin wordt betoogd dat Santander igeholpen moet worden. Het blad ontwikkelt de idee dat geen offensief moet worden ingezet, overeenkomend met dat op Brunete, waardoor Franco troepen van het front van Santander zou moeten weghalen. Te Santander. Dinsdagmorgen heb ik, aldus de correspon dent van de Times te Santander in de haven zeer aaugrijpende tooneelen zich zien afspelen. Het Britsche vrachtschip Thorpe Bay had des nachts bijna 2000 vluchtelinigen aan boord genomen, en wachtte nog op de inscheping van de weezen van frontsoldaten, toen om half zeven 's morgens de eerste luchtaanval begon. Vrouwen en kinderen renden in doodsangst op het dek van het schip been en weer, vluehtten de ruimen in, of liepen de trap weer af om zich aan wal te verschuilen. Om zeven uur volgde een tweede aanval, en een kwartier laterf een der.de. Na een uur van mitrailleur- geknal, granaatexplosie en bomontploffingen vertrok de Thorpe Bay. Later kwamen nog ettelijke refugies de kade bp hplien om te merken, dat zij te laat waren voor' de evacuatie. Zij hadden zich in veilig heid moeten stellen voor de luchtaanvallen. Zooals gemeldt wenscht de Fransehe regee- fing geen Spaansche refugies meer toe te laten. De Thorpe Bay is met haar lading dus naar Oost-Spanje moeten vertrekken. Binnen- kort-voigen weer twee schepen met refugies De aanval uit de lucht geschiedde met drie- en viermotorige Junkers. Boven de bombar- 'Jement svliegtuigen wai-en wolken gevechts vliegtuigen waameembaar, als afweermaat- ragel tegen eventueele vliegtuigen van de regeering. Er werden eenige bommen van 50 on van 100 kg. uitgeworpen welke weinig schade aanrichtten. DE TARIEFSVERLAGINGEN VAN BRIEVEN EN BRIEFKAARTEN. De directeurHgeneraal der posterijen, tele- grafie en telefonie, maakt in verband met de met ingang van 1 September a.s. ingaande tariefsverlagingen van brieven en briefkaarten het volgende bekend: De bij het publiek voorhanden postzegels van 6 cent en van 21 cent, briefomslagen en postbladen met een zegelafdruk van 6 cent, alsmede briefkaarten (enkele en dubbele) met een zegelafdruk van 5 cent, kimnen mits gaaf en ongeschonden, tot en met 31 October 1937, rekening houdende met het prijsverschil op de postinrichtingen, worden ingewisseld tegen respectevelijk postzegels van 5 cent en van 20 cent, briefomslagen en postbladen met een zegelafdruk van 5 cent en briefkaarten van 4, c.q. 8 cent, eventueel met verrekening van het Kipsy V. Loo bekend hoogspringer werd door RIDS op slag gedood. Zijn taai gestel over- leelde alle aanslagen, maar tegen die reuk- looze RIDS was het niet bestand. En het erge voor de insecten is, dat RIDS zoo bar goedkoop is en in alle Prog, verkocht wordt. SuanXsuua/Tul i/R fuJC TtqtL dun i/tvsecte/n overschietende bedrag in geld. Inwisseling tegen eenzelfide aantal zegels, briefomslagen, postbladen of briefkaarten en 1 cent per inge wisseld exemplaar (per duhbele briefkaart 2 cent) kan desgewenscht mede geschieden. Voor de bij het publiek voorhanden arbeids- lijsten met aangehechte briefkaart van 5 cent wordt tot en met 31 Augustus 1937 bij inyvis- seling 10 cent terugbetaald. Na dien datum hebben de briefkaarten met zegelafdruk van 5 cent, welke deel uitmaken of uitge- maakt hebben van arbeidslijsten, nog sleohts een waarde van 4 cent. DE OUDHEIDKUNDIGE VONDST IN DE SCHELDE. De Vliss. Crt. meldt: De heer H. G. van Grol, archivaris der gemeente, deelt ons naar aanleiding van het bericht omtrent bovenstaande in ons blad van 31 Juli het volgende mede: De kist met den geheelen inhoud is door het Stedelijk Museum alhier aangekocht van' den betrokken schipper. De „vangst" ^is buitengewoon ipteressant, dat door het vijftig- tal muntjes de datum van deze tragedie uit de middeleeuwen vrij nauwkeurig is vast te stellen en wel pl.m. 1410. De jongste muntjes zijn van graaf Willem VI, den vader van Jacoba van Beieren, de oudste van Eduard I, den tijdgenoot van graaf Floris V. Toch zijn deze muntjes niet het belangrijkste van den aankoop; merkwaardig is vooral een doosje met muntgewichtjes en miniatuur-weegschaaltjes, dateerend uit de 14e eeuw, wat uiterst zeldzaam voorkomt. Te zijner tijd hoop -ik uitvoeriger op deze aan- gelegenheid terug te komen, want er zijn nog verschilende problemen op te lossen. Wel kan ik nu reeds zeggen, dat de koffer behoord heeft aan een Engel-sch koopman, die zelfs een deel zijner boekhouding bij zich had; ook dit is uiterst merkwaardig, daar hij hiervoor wastafeltjes gebruikte, zooals van de Romei- nen algemeen bekend is. Ook de daarbij behoorende stift en het etui ontbreken niet. We mogen .de vinders en den dien dag mede aan boord zijnden stadgenoot erkentelijk zijn, dat het door aller medewerking mogelijk is geweest, deze hoogst belangrijke aanw-inst voor het Museum te verkrijgen. Zooals het bij een handelstransactie behoort, beide par- tijen kunnen tevreden en voldaan zijn. Naar ik reeds opmerkte, is dit slechts een voorloopig bericht over deze unieke vondst. WAARSCHUWING VOOR HOUDERS VAN BENZINEPOMPEN. Men schrijft aan de Vliss. Crt.: Te 's Gravenhage heeft de officier bij de arrond. rechtbank een geldboete van 50 subs. 25 dagen hechtenis geeischt tegen een pom.p- bediende en een chauffeur. De pompbediende had in de auto van den chauffeur benzine bijgevuld, terwijl de motor 1-iep, met tot gevolg dat de auto in brand vloog. Het bijvullen van benzine bij loopenden motor is op vele plaatsen verboden, doch be- hoorde overal verboden te zijn. Ondanks de waarschuwingen van brandweerzijde, wordt tegen dit voorschrift maar al te vaak ge- zonidigd. Ontstaat daardoor brand, dan stelt zoowel de bediener van de pomp als de bestuurder van de auto zich bloot aan een strafvervolging ter zake overtrading van art. 158 van het Wetboek van Strafrecht, het veroorzaken van brand door schuld, waarbij zelfs gevangenis- straf kan worden opgelegd. HET POLITIEWEZEN TEN PLATTELANDE. Eon algemeene rijkspolitie met afschaffing van de gemeente- politie bepleit. .De op 3 September a.s. te Middelburg te houden vergadering van de Ned. Vereen. voor Gemeentebelangen zal, volgens „de Zeeuw", gewijd zijn aan de bespreking van de vraag: ,,Is wijziging van het politiewezen ten platte- lande gewenscht, en, zoo ja, waarin zou deze moeten bestaan?" Prae-adviezen over deze vragen zijn uitge- Ibracht door de heeren Th. P. J. Elsen, burge- meester van Naaldwijk en W. H. Schreuder, commissaris van politie te Amsterdam. De conclusies van het prae-advies van den heer Elsen luiden als volgt: 1. Aan de organisatie van ons politiewezen zijn nadeelen verbonden, welke wijziging dier organisatie gewenscht maken. 2. Gezien de centraliseerende ontwikkeling vooral sedert 1931, hebben de gemeenten ern stig rekening te houden met invoering en op- legging eener voor haar niet aanvaardbare wijziging van het tegenwoordige stelsel. 3. Wettelijke grondslag van geheel ons politiewezen is de gemeentewet. Verliest men dit bij wijziging der organisatie uit het oog, houdt men hierbij niet volledig rekening met de gemeentelijke zelfstandigheid, met name met de positie van den burgemeester, dan ont- kent men het bestaan van een vraagstuk ten deze, en is, staatsrechtelijk en praktisch, een bevredigende of doelmatige oplossing bij voor- baat uitgesloten. 4. Hoofdbeginselen van iedere reorganisa- tie dienen te zijn: a. Onttrekking van de voorlbereiding aan de geheime sfeer, met erkenning van het ge- meentelijk element, ook bij die voorbereiding; b. Onderbrengen van de preventieve poli- tiezorg en daarmede van de organisatie der politie en de handhaving der openbare orde bij het Departement van Binnenlandsche Zaken. Grootere eenheid van het politiewezen ten plattelande, te zoeken in uitbouw van een der bestaande soorten rijkspolitie, is voor de ge meenten onaanvaardbaar. 5. (Het tot een corps samenvoegen van marechaussee en' rijksveldwacht lost het vraagstuk niet op, doch brengt ten hoogste wijziging op een onderdeel. 6. Het voorstel van de commissie-Welter bevat goede elementen voor een doelmatige eenheidspolitie ten plattelande.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 6