ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN ABDIJSIROCP Stop dien hoesi Om een kind. No. 9646 TWEEDE BLAD VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1937 77e Jaargang Binnenland heuilleton AKKER's versierkle *-**»»# itMMwJL& MMt irTMNfrilNiflftaiirinrmaMAESII^I1SaUBMriL>.%V4nrfMMUHk4*>i»( lllUB—HHUlllUiH limm >111 I I fa'S<r+ m-n*kMa***an anaii**.:*!W-H4SJ* TER NEUZENSCHE COURANT «*v* t— -t—*i- -t,- - tunii~wviii— -i-i mwcrrun HET PRINSELIJKE PAAR OP HET LOO. Prinses Juliana en Prins Bernihard zijn Woensidagmid dag omstreeks kwart over e6n per auto van Soestdijik op het paleis Het Loo aangekomen, waar zij enkele dagen zullen ver- blijven. De auto, d'ie door den Prins bestuurd werd, reed door het Koninklijke park het Loo naar den achteringang van het paleis, zoodat de talrijke belangstellenden voor het paleis zoo goad als niets van het Prinselijke paar te zien kregen. Dadelijk daarop verscheen eehter de Koningin die zich reeds geruimen tijd biji den hoofdingang van het paleis had opgehouden, met de Prinses en den 1Prins op het bordes aan den hoofdingang, ter begroeting van het publiek. Luid juichend betoonde dit zijn dank voor deze attentie. TKEILERS ALS HULPVAARTUIGEN VOOK DE MARINE. Onlangs hebben wij gemeld, dat de Kon. Marine twee IJmuider stoomtreilers gehuurd had om daarmede eenige maanden proeven te nemen, teneinde te onderzoeken welke betee- feenis deze schepen in oorlogstijd voor de Marine kunnen hebben. Deze proeven zijn geslaagd. De treilers zullen d'ienst doen als hulpvaartuig. In vredestij.d zullen ze echter niet worden gebruikt. MINISTER WELTER EN DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Het was de bedoeling, dat ook de minister van kolonien deze week op vacantie zou gaan. Van welingelichte zijde wordt echter gemeld, dat minister Welter voortdurend en met scherpe aandacht het gebeuren in het Verre Oosten volgt met het oog op het Indische deel des Rijks en in ver.band daarmee, althans de eerste dagen, den loop der dingen afwacht, om, zoo noodig directe verbinding te hebben met en wenken te geven aan het Indische gouvern-ement. HR. MS. VAN GALEN. Aneta meldt uit Batavia: Het departement van marine deelt mede, dat de Van Galen, op weg naar Sjanghai, Dins- dagavond te kwart voor negen te Tarakan is aangekomen. Drie uur later zette het schip zijn reis voort. In Februari 1932 was Sjanghai ook het tooneel van den strijd tusschen China en Japan. Ook toen heeft de Nederlandsctoe regeering er voor gezorgd dat de Nederland- sche belangen aldaar bewaakt werden. Wij herinneren hier in het bijzonder aan, omdat de oorlogsbodem, die toen naar Sjang hai werd gedirigeerd, dezelfde was als het schip waaraan thans de bescherming van onze belangen wordt toevertrouwd. Zondag 21 Februari 1932 des avonds te acht uur vertrok Hr. Ms. Van Galen onder commando van kapi- tein-luitenant ter zee E. A. Vreede, van Soera- baja via Hongkong naar Sjanghai. Den 27sten van die" maand kwam de tor- pedobootjager te Hongkong aan. DE ,JPIET HEIN". Men is thans bezig met de samenstelling van een gedenkboek van het prinselijke jacht ,,Piet Hein". Van de bijdragen die er in opgenomen zul len worden, noemen wij een besohrijving van de totstandkoming van het jacht door den heer Ernst Crone; een beschrijving van de boot door den heer H. C. A. van Kampen, hoofdredacteur van ,,De Waterkampioen", en een uitvoerige studie van vroegere jachten van de Oranjes door den heer G. C. E. Crone, lid van het bestuur van het Nederlandsch Historisch Scheepvaart-Museum te Amster dam. Tenslotte vermelden wij een beschrijving van het leven en de verdiensten van Piet Hein, naar wien het jacht genoemd is. OUD-MINISTERS. De ,,Kantteekenaar" in ,,De Haagsche Post" schrijf t ..Eenigen tijd geleden is oud-minister Harte ROMAN VAN NORBERT GARAI. (Nadruk verboden.) 31) Vervolg. ,,Een patente kerel, die baas van ons..-." Bigs neemt onverschillig een stuk kauwgom uit zijn zak en ontdoet dit omstandig van het bont gekleurde papier. ,,Het zou jammer zijn, als hij wegging". 'Hij stopt het stuk kauwgom in den mond, spuwt het echter direct weer uit en vraagt geinteresseerd de straat afturend of een van de beide knappe jongemeisjes, die daar juist den hoek omkomen misschien de toekomstige mevrouw Ward is Hallo, het Adviesbureau voor Vrouwen?" roept Danny, verbaasd naar Kitty starend, die met Nicolle naderbij komt. ,,Wat is dat dan? Vtolledig uitgerukt? Wat is er aan de hand?" Bigs heeft zijn hoed van het hoofd gerukt en staart Nicolle eerbiedig aan. /Pardon. stottert hij. „Ik ben Fred Bigs". Hij schudt Nicolle stevig de hand en wendt zich daama met een, van vreugde stralend gezicht tot Kitty. ,,W'ie u bent, weet ik wel. U bent natuurlijk de kleine pl'eegmoeder. ,,Waar hebben jullie de baby gelaten, i meisjes?" informeert Danny. Nicolle vertelt, dat zij Maud aan Kaynes' I zorgen hebben toevertrouwd, omdat vandaag alle hens aan dek moeten zijn. Overigens is er geen tgd om onnoodige vragen te stellen. Danny moet zich nu direct met zijn teekenin- gen bij Gordon laten aandienen en zich onder geen voorwaarde laten afwijzen. Het komt er slechts op aan den directeur het groote van Tecklenburg gestorven. Hij was de laatst-overgeblevene van het minisiterie- Kuyper (1897'1901), dat zoo ontzaglijk veel deining in ons staatkundige en parlementaire leven heeft doen ontstaan, zelden is er in ons vaderland feller en fanatieker verkiezingsstrijd gevoerd dan in 1905, toen men het kabinet- Kuyper ten val wilde brengen, wat dan ook inderdaad werd bereikt. En aan den voor- avond van Kuyper's herdenking (het is spoedig 'n eeuw geleden, dat hij werd geboren) stierf dus nog net zijn kabinet geheel uit. Van de 35 ministeries, die wiji tot nog toe in onze vaderlandsche geschiedenis hebben gekend, was het kabinet nummer 22, zoodat nu van alle 22 kabinetten alle ministers zijn overleden, want van vorige kabinetten is ook niemand meer in leven. Van het op Kuyper gevolgde kabinet-De Meester leven er nog drie leden; De heeren Mr. P. Rink, Mr. D. Fock en Prof. Dr. J. Kraus. Eerstgenoemde is naar jaren j onze oudste oud-minister, hij nadert zoetjes- aan de negentig. Van het daarop gevolgde kabinet-Heemskerk zijn er nog slechts twee leden in leven: Jhr. Mr. R. de Marees van j Swinderen en Dr. H. Colijn. Daama echter komen we, met het oorlogskabinet-Cort van der Linden weer wat dichterbij. De oudste schakel dus, die ons aan het verlecten bindt, wat ministers betreft, is het driemanschap Rink-iFbok-Kraus. Gaat men de verschillende kabinetten na, dan ziet men, dat er nog ongeveer veertig oud-ministers in leven zijn. Zij zouden zooiets als een club van oud-regeerders kunnen oprichten, en zichzelf daarbij precies als de officieren doen, indeelen naar het jaar der promotie. Kunnen zij dit denkbeeld niet eens in overweging nemen? De militaire „oud- strijde'rs" hebben zich ook wel vereenigd, waarom de ministerieele niet? Ons volk zou ongetwijfeld met bijzondere belangstelling toezien, wanneer het op zekeren dag eens veertig oud-ministers tegelijk zou kunnen aan- schouwen. En de heeren zouden onjerling nog heel wat herinneringen kunnen ophalen aan gezellige Voorloopige Verslagen en aan Memories van Antwoord, samengesteld naar de beproefde k.i.r.methode)". ZEEUWSCHE- EN ZUID-HOLLANDSCHE EILANDEN. Bij beschikking van den minister van Waterstaat is het lid van de commissie voor het onderzoek der verbetering in het verkeer tusschen de Zeeuwsche eilanden, Zuid-Holland en Noord-Brabant, de heer H. van Boeijen, minister van Binnenlandsche Zaken, te Voor- burg, op zijn verzoek van zijn lidmaatschap ontheven, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. WEDERINSTELLING VAN DEN CRISISRAAD. De minister van oeconomische zaken heeft besloten tot wederinstelling van den crisis- raad, waarin onder zijn presidium, zitting hebben de secretaris-generaal van het departement van oeconomische zaken, mr. dr. A. A. van Rijn, de directeur-generaal van handel en nijverheid, dr. H. M. Hirschfeld, de directeur-generaal van den landbouw, ir. A. L. H. Roebroek, de regeeringscommissaris voor den akkerbouw en de veehouderij, ir. S. L. Louwes en de regeeringscommissaris voor handel en nijverheid, dr. W. L. Groeneveld Meyer. Deze raad, welke eenmaal per week verga- dert, heeft ten doel het bespreken van de belangrijke aanhangige oeconomische vraag- stukken en in het bijzonder het coordineeren van de belangen van landbouw eenerzijds en handel en industrie anderzijds. Gelijk bekend, heeft deze raad ook onder het eerste ministerschap van mr. Steenberghe bestaan. De gunstige ervaringen, destijds opgedaan, hebben den minister doen besluiten aen crisisraad weder in te stellen. MAATREGELEN VOOR HET SLAGERSBEDRIJF. Geen nieuwe vestigingen zonder Ministerieele goedkeuring. De toestand in het slagersbedrijf heeft den Minister van Economische Zaken aanleiding gegeven na te gaan, wat zijnerzijds zou kun- belang van de uitvinding onder het oog bren gen en daarbij te laten doorschemeren, dat hij, wanneer zij het niet onmidd'ellijk eens kunnen worden, zich tot een concurrent zal wenden. Hij moet onvoorwaardelijk een voorschot van tienduizend pond verlangen en een behoorlijk aandeel in de winst. „Zeg eens, Nicolle, heb je ze alle vijf wel bij elkaar?" vraagt Danny met groote oogen van verbazing. „Tienduizend pond en aan deel in de winst? Ik denk, dat Gordon me er voor de tweede maal zal uitgooien!" ,/Hoezoo voor de tweede maal?" (En nu eerst vememen de beide meisjes, dat Danny reeds vier dagen geleden is ontslagen. Merkwaardigerwijze echter verwekt deze ver- rassende mededeeling bij haar geen greintje medelijden. Zij vertellen hem nogmaals wat hij te doen heeft, daarbij tenslotte in een fluistertoon overgaande, daar Bigs verstolen op den portier wijst, die bij de fabriekspoort heeft post gevat. 'En tien minuten later gaat Danny met op- geheven hoofd, de teekeningen onder den arm den portier voorbij, wien hij uit de hoogte toe- voegt: ,,Mr. Gordon verwaeht me". (Het is nog niet zoo gemakkelijk bij den directeur te worden toegelaten. De secreta- resse, een slanke, hoogmoedige blondine deelt Danny kort en bondig mee, dat mr. Gordon een belangrijke conferentie heeft en daarbij niet mag worden gestoord. Hoe lang het on- j derhoud zal duren, kan zij hem niet zeggen. DerhalVe blijft Danny niets anders over dan j zich in de wachtkamer terug te trekken. Het eene kwartier na het andere gaat voorbij. Eindelijk, na een uur, hoort hij stemmen in de gang. Hij ziet twee heeren uit het pr.ive- kiantoor koimen en twee seconden later be- vindt hij zich weer in het secretariaat. Daar wordt hem echter op hautainen toon meege- deeld, dat hij reeds bij den directeur-generaal is aangediend. Mr. Gordon heeft echter op nen worden gedaan om tot verbetering te komen. Bij het Departement van Economische Zaken is van den middenstandsraad een voor- stel ingekomen, om krachtens artikel 1, lid 5, van de Vestigingswet kleinbedrijf 1937, te komen tot een z.g. spertijd voor de slagerijen. In verband hiermede heeft de Minister, om den grondslag te leggen voor de verbetering •van de positie van het slagersbedrijf, bepaald dat voorlcopig zonder vergunning geen in- richting zal kunnen worden gevestigd, waarin het slagersbedrijf wordt uitgeoefend. Het doel van dezen maatregel is, om, in af- wachting van de totstandkoming van vesti- gingseischen, te voorkomen, dat zich nog nieuwe slagers vestigen, die de moeilijkheden van de bestaande slagerijen nog vergrooten. De crisisheffing op vleesch tot 5 pet. verlaagd. Voorts heeft de Minister besloten, de crisis heffing op het vleesch van 10 tot 5 pet. te verlagen. Overwogen is, de heffing geheel af te schaf- fen, maar een dergelijke afschaffing zou in strijd zjjn geweest met een voldoende voor- zichtig financieel beheer van het Landbouw- crisisfonds. De Minister heeft gemeend, deze verlaging te moeten aanbrengen, teneinde aan bet bedrijf zooveel mogelijk tegemoet te komen. Blijven de financien van het Land- bouwerisisfonds zich gunstig ontwikkelen, dan bestaat de gegronde hoop, dat in een niet verre toekomst ook de 5 pet. nog zullen kun nen worden afgeschaft. Met dezen maatregel wordt, merkt de N. R. Crt. op, voor den eersten keer de Vesti gingswet Kleinbedrijf toegepast. Volgens deze wet kan bij algemeenen maatregel van bestuur de uitoefening van een tak van detail- handel op verzoek van ondernemerszijde af- hankelijk worden gesteld van een vergunning van de Kamers van Koophandel en Fabrieken. De Minister van Economische Zaken heeft de bevoegdheid op voorstel Van den midden standsraad een maatregel, als thans voor het slagersbedrijf is getroffen, te nemen, echter voor niet langer dan zes maanden. Na die zes maanden moet de algemeene maatregel van bestuur, waardoor de Kamers van Koop handel worden ingeschakeld, tot stand geko- men zijn. Dezen termijn mag de Minister evenwel eenmaal met zes maanden verlengen. Zooals uit het bovenstaande blijkt, hebben wij hier dus te doen met een voorloopige rege- ling, door den Minister getroffen, ter inlei- ding van het stellen van vestigingseischen, zooals de Vestigingswet dit beoogt. In Januari van dit- jaar werd een vergun- ningsstelsel voor het bakkerijbedrijf te Am sterdam en te Rotterdam in het leven geroe- pen. Dit was echter gebaseerd op de Land- bouwerisiswet. Deze ordening van de bakke- rijen door middel van een crisiswet betref- fende den landbouw had toen niet ieders be- wondering. Het thans ingevoerde vergunningsstelsel voor de slagerijen schijnt volkomen regel- matig tot stand gekomen conform de bepa- lingen van de Vestigingswet, die ten tijde van de sluitng van het bakkersbedrijf nog in de Eerste Kamer behandeld moest worden. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Slagersbond deelt mede, met het besluit van den Minister van Economische Zaken zeer te zijn ingenomen, al is dan ook nog niet de ge- heele crisisheffing op rund- en kalfsvleesch opgeheven, zooals gevraagd was op de audien- tie van 5 Augustus. Het hoofdbestuur vemeemt, dat de z.g. spertijd reeds 19 Augustus ingaat en de ver laging van de crisisheffing op rund- en kalfs vleesch bij Kon. besluit een dezer dagen is te verwachten, vermoedelijk Maandag. IDeze verlaging beteekent een ontlasting van het slagersbedrijf van nog geen 5 cent heffing per kilogram vleesch. Het is de bedoeling van den Minister, dat de getroffen maatregel het slagersbedrijf ten goede komt en niet in scherpen concurrentie- strijd het voordeel weer verloren gaat. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Slagers bond doet dan ook een ernstig beroep op den geheelen slagersstand om te handelen naar de bedoeling van den Minister en de verlaging van de crisisheffing het in nood verkeerende het oogenblik geen tijd en laat hem verzoe- ken zijn wenschen/ schriftelijk kenbaar te maken. Danny schuift de hoogmoedige blondine de teekeningen nonchalant onder de arm en ver- zoekt haar even beleefd als dringend „die dingetjes" even aan den baas te laten zien. Vermoedelijk zal meneer de directeur-gene raal dan wel een paar minuten van zijn kost- ibaren tijd kunnen missen. Verbluft bekijkt de secretaresse de din getjes", overlegt een oogenblik, wat haar te doien staat, maar geeft er tenslotte de voor- keur aan zich naar het privd-kantoor te be- geven. Tien minuten gaan voorbij eer zij terug- keert, maar dan deelt zij hem ook zeer voor- komend mee, dat de directeur mr. Ward wenscht te spreken. Een gereserveerd knikje in de richting van de secretaresse, dan betreed hij met opge heven hoofd het domein van den machtigen leider der Estnafabrieken. Met groote vol- doening constateert hij, dat de teekeningen uitgespreid op Gordon's schrijfbureau liggen. Hij groet niet, iblijft bij de deur staan en kijkt zijn vroegeren chef met vorschenden blik aan. ,,Wat zijn dat voor teekeningen?" snauwt Gordon. Danny wordt rood tot over zijn ooren. ,,Ik denk, dat u de verklarende tekst in den rech- terbovenhoek reeds zult hebben gelezen." Verder geen woord. Hij staat daar en ver- roert zich niet, wetend, dat de teekeningen voor zichzelf spreken en elk commentaar overbodig is. Eenige minuten lang z wij gen beiden. Gor don staart voor zich uit. Zijn gelaat, dat in profiel door de scherpe lijnen van het hooge gewelfde voorhoofd, de beenige, licht gebogen neus en de energieke, naar voren uitstekende kin aan een antieke Romeinenkop herinnert, maakt van voren gezien, een onedelen, zelfs valsch-boosaardigen indruk. Met een vluchtig gebaar biedt hij Danny een stoel aan. Dan zegt hij, met voorzichtige slagersbedrijf ten goede te doen komen, door geen verlaging van de vleeschprijzen te laten volgen, alvorens de veeprijzen ook zijn ver laagd. De beschikking van den minister van Eco- nomische Zaken, waarbij is bepaald, dat voor- loopig zonder zijn vergunning geen inrichting zal kunnen worden gevestigd waarin het sla- gersbe'drijf wordt uitgeoefend, is reeds gisteren i in werking getreden. Voorts zou de verlaging van de crisishef fing op vleesch van 10 op 5 pet. met ingang van vandaag in werking treden. 4 De tekst van de ministerieele beschikking luidt 1. Het is verboden, een inrichting, waarin het slagersbedrijf al dan niet uitsluitend zal worden uitgeoefend, voor zoover die uitoefe ning betreft, te vestigen zonder vergunning van den minister van Economische Zaken. 2. Onder de uitoefening van het slagers bedrijf wordt voor de toepass-ing van deze be schikking verstaan het in voorraad hebben, het voor aflevering aan het publiek geschikt maken, of het aan het publiek verkoopen van versch of bevroren vleesch Van runderen, var- kens, schapen of paarden. GEEN KEURMEESTER, MAAR KEURINGSVEEARTS. De bond van keurmeesters van vee en vleesch wijst op het feit, dat bij de berichten over het ernstige geval van vleeschvergifti- ging te Harenkarspel dikwijls ten onrechte werd gesproken van den ,,keurmeester" van Harenkarspel. Dit moet zijn de keurings- veearts. De keurmeesters, die niet acade- misch gevormd zijn, hebben slechts beperkte bevoegdheid tot keuren en staan geheel buiten deze zaak. De keuringsveearts heeft echter een volledige bevoegdheid en noodslachtingen mogen slechts door hem worden gekeurd. EEN GUNSTIGE MAAND VOOR DE RIJKSMIDDELEN. Hit het jongste overzicht der Rijksmiddelen blijkt, dat de opbrengst der indirecte belastin- gen over de maand Juli nog gunstiger is ge weest, dan over Juni. Naar men zich herinne ren zal, kon de vorige maand ten opzichte van Mei reeds over een sterke stijging gesproken worden. De thans beschikbare gegevens wijzen aan, dat in Juli van dit jaar de ontvangsten der indirecte belastingen 43.717.1&2 hebben bedragen. Dit is 3.306.393 meer dan in Juni j.l. en 15.570.176 meer dan in Juli 1936. Voorts werd. de naming overtroffen met f 12.573.412. De aanhoudende verbetering van de belas- tingontvangsten blijkt wel het duidelijkst hieruit, dat sedert 1 Januari 252.832.562 werd ontvangen tegen 204.127.492 in de eerste zeven maanden van 1936. Dit is dus in 1937 48.705.070 meer. Tot en met Juli wend meer ontvangen dan geraamd is, een bedrag van 34.826.312. De dividend- en tantiemebelasting bracht in Juli ruim /6,5 millioen meer in ihet laatje dan in die overeenkomstige maand van het vorige jaar. In de eerste zeven maanden is van deze be lasting ontvangen 15,7 millioen tegen 6,9 millioen in de eerste 7 maanden van 1936. Ook de rechten op den invoer toonen een stij ging vanl 2,5 millioen in Juli, ten opzichte van vorig jaar. De accij.nzen op zout, geslacht, gedistilleerd en tabak blijken eveneens een hoogere opbrengst te hebben. Alleen de accijn- zen op wijn, bier en suiker vertoonen een zeer geringen teruggang. De omzetbelasting bracht in Juli echter weer bijna 900.000 meer op dan in Juli 1936. Zij is daardoor gestegen tot 4,3 millioen boven de raming over de eerste 7 maanden van dit jaar. Ook de directe toelasltingen waren beter. Einde Juli van het dienstjaar 1937 was in totaal 79.731.114 in kohier gebracht, tegen f 71.620.460 over het voorgaande dienstjaar. De inkomsten ten bate van het Verkeers- fonds zijn in de eerste zeven maanden van dit jaar gestegen tot 18.592.953, terwijl de totale raming voor 1937 f 30 millioen bedraagt. SOCIAAL-ECONOMISCH PROGRAM VAN HET N.V.V. Door het bestuur van het N.V.V. is een ontwerp-sociaal-economisch program vastge- terughoudendheid, op den eersten blik te heb ben gezien, dat de voor hem liggende teeke ningen waarschijnlijk niet van belang ont- bloot zijn. Waarschijnlijk, want men zou een en ander natuurlijk eerst eens wat nauw- keuriger moeten bekijken. Als mr. Ward over een week of nog beter over een dag of veertien eens terug zou willen komen, dan zou hij hem zijn bevindingen kunnen mee-' deelen. Danny is op dit antwoord reeds voorbereid. Het blijkt nu weer eens, dat het Nicolle niet aan doorzicht ontbreekt. Zij heeft hem voor- uit gezegd, welke draai Gordon aan de zaak zou trachten te geven. Over veertien dagen terugkomen? Nee, mr. Gordon, daarin ver- gist u zich. U kunt toch anders zoo gemak kelijk tot een besluit komen, als het een ont- slag betreft en zoo... En zich nauwkeurig aan Nicolle's instruc- t'ies houdend, antwoordt hij, dat het hem tot zijn spijt niet mogelijk is een week of veertien dagen te wachten. Het groote belang van zijn uitvinding (Nicolle en Bigs hebben hem uit- drukkelijk ingeprent, dat hij de uitvinding als zijn geestelijk eigendom moet beschouwen) is zoo in het oog loopend, dat het elk verder onderzoek overbodig maakt. Innerlijk genietend, tracht hij de zeldzame situatie uit te buiten en terwijl hij, den anders op een ongenaakbare hoogte troonenden ,,baas" spottend toelacht, zegt hij, op elk woord den klemtoon leggend, zcih de zaak aldus te hebben voorgesteld, dat de Estna fabrieken de exploitatie van de uitvinding op zich nemen. Natuurlijk zou men hem, behalve een voorschot van tienduizend pond een be hoorlijk aandeel in de winst later wij zeg gen van m.instens 25 pet. moeten garandeeren. Als mr. Gordon echter van oordeel was, dat deze eisc'h onbillijk moest worden genoemd, tja dan zou hij zich tot zijn spijt met een andere firma in verbinding moeten stellen. Slechts uit sympathie ondanks zijn ontsiag was hij met zijn uitvinding allereerst bij de Estna-fatorieken gekomen. welke U overdag kwelt en 's nachts belet te slapen. Stop dien hoest direct, maar bedenk dat die hardnekkige hoest-buien alleen maar kunnen worden verdreven door een krachtig en doeltreffend werkend mid- delde nieuwe verstSrkte Abdijsiroop. Abdijsiroop is vanouds een natuurlijk kruiden- middel, bereid uit oude beproefde geneeskruiden, welker verrassende werking op aandoeningen der ademhalings-organen wordt erkend en geroemd. Bovendien echter is in de nieuwe Abdijsiroop nu nog toegevoegd de krachtigste hoest-bedwingen- de stof welke er bestaat, namelijk de ,,codeme". De nieuwe versterkte Akker's Abdijsiroop ver- eenigt dus nu in zich de zachte maar grondige werking der geneeskruiden en de snelle zeer krarhtige werking der codeine en daarom noemt men Abdijsiroop: ,,'s Wereldsb£ste Hoest-siroop". Flacon 90 ct f 1.50, f 2.40, 4.20. Overal verkrijgbaor. Hoe grooter fla on, hoe voordeeliger het gebruik, (Ingez. Med.) steld, waarin de eischen der moderne vak- beweging zijn vervat t.a.v. die vraagstukken, welke onder de huidige omstandigheden van bijzondere beteekenis moeten worden geacht. Dit program zal worden behandeld op het sociaal-economisch congres, dat Maandag 18 en Dinsdag 19 October a.s. in Den Haag wordt gehouden. Het program luidt als volgt: 1. Krachtiige bestrijding van de werkloos- heid, ook onder de jeugd, op den grondslag van het Plan van den Arbeid. 2. Invoering van de wettelijke 40-urige werkweek in alle thans daarvoor in aanmer- king komende bedrijven en diensten. Verkor- ting van den arbeidstijd in die bedrijven, waarin langer dan 48 uur per week wordt gewerkt, tot 48 uur per week, als overgang naar verdere arbeidsverkorting. 3. Wettelijke vacantierageling met behoud van loon voor alle werknemers. 4. Ordening van het bedrijfsleven. Instel- ling van bedrijfsraden met verordenende ■bevoegdheid. Opneming van vertegenwoor- digers van de vakbpweging in door de over- heid in te stellen colleges, waarin vraagstuk ken, liggende op sociaal en economisch gebied, aan de orde komen. 5. Betere werikloozenzorg; wettelijke regeling van de werkloosheidsverzekering en van .de steunverleening. 6. Wederopbouw en verbetering van het onderwijs, ook van het Nijverheids-, Handels- en Voortgezet onderwijs. 7. Verbetering van de invaldditeits- en ouderdomswetten. Bevordering van de instel- ling en wettelijke regeling van bedrijfspen- sioenfondsen. 8. Opheffing van de organisatieverboden bij idefensie ten aanzien van de moderne arbeidersbeweging. 9. Bevordering van het afsluiten van collec- tieve contracten door middel van een wette lijke regeling. 10. Verbetering van de wettelijke ontslag- rageling, mede door verplichte invoering van scheidsgerechten. 11. Wettelijke minimumloonregeling voor landarbeiders. 12. Vrijheid van veresniging, vergadering, drukpers en vakactie in de overzeesche gewesten. HET VOORONTWERP-PERSONEEL- FONDSENWET. De Hooge Raad van Arbeid heeft thans aan den Minister van Sociale Zaken advies uitge- En nog gebeurt er niets bovennatuurlijks. De hemel stort niet in en evenmin treft een bliksemstraal den kleinen employe, die zich veroorlooft zoo'n toon tegen den directeur- generaal der Estna fabrieken aan te slaan. Gordon zit achter zijn schrijfbureau in een houding alsof hij niets gehoord heeft; in ge- dachten verdiept trommelt hij een roffel op het breede, mahoniehouten hlad. Als terloops drukt hij met den wijsvinger op den knop van de electrische bel. De secretaresse treedt binnen. ,,Ik zal mr. Ward eenige vragen stellen", voegt Gordon haar toe. ,,Noteert u de vraag en het antwoord daarop!" Een zeer onbehaaglijk gevoel bekruipt Danny. Vraag en Antwoord opschrijven? Dat lijkt wel of hij tegenover den rechter-commis- saris. zit /Heeft iemand u bij het uitwerken van deze teekeningen geholpen, mr. Ward Een oogenblik aarzelt Danny. Dan zegt hij gedecideerd; „Neen!"" ,,Er is dus niemand behalve u iets van deze uitvinding bekend?" .^Niemand!" „U verlangt van ons een voorschot van tienduizend pond en een aandeel in de winst van hoeveel zei u ook weer minstens 25 procent." ,,Ja!" „Als wij niet op uw voorstel ingaan, bent u dan van plan uw uitvinding een concurreeren- de firma aan te biedsn?" ./Ongetwijfeld", zegt Danny, die zich steeds onzekerder voelt worden. „Het zou me na tuurlijk spijten, als ,,Dank uvalt Gordon hem in de rede. ,,Ik zal een en ander overleggen, mr. Ward. Het is nu half elf. Komt u. om een uur terug, dan zal ik u mijn besluit meedeelen". Wordt vervolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 5