Feuilleton-vertellingen Predikbeurten Gemengde Berichten Laatste Berichten 2.30 u., de heer F. H. J. feik. WEERVERWACHTING. Daama verscheen de landbouwer D. als ge- tuige. Deze verklaarde, dat inderdaad de ver- slagene een hekel aan verdachte had, waarom, wist getuige niet. president: „En was u verdachte niet kwaad gezind Getuige: „Nou, het was m'n vriend niet, maar ook niet m'n vijand." Bvenals voor de rechthank te Middelhurg verklaande getuige voorts, dat hij gezien heeft, dat v. d. W. verdachte heeft opgewacht en dat hijzelf, in een droge sloot zittende, het ge- heele tafereel heeft gadegeslagen. Ten aanzien van de vraag, of D. op den dijk is geweest, loopen de lezing van verdachte en die van getuigen uiteen. Verdachte beweert, dat D. op den dijk is geweest en hem met een spade heeft bedreigd. D. zelf houdt vol, dat hij in de sloot is blijven zitten. Uitvoerig trad het hof aan de hand van een situatieschets in dit punt, doch tot volledige klaarheid kwam dit vraagstuk niet. President: „)Hebt u v. d. W. nooit aange- spoord, om G. af te ranselen?" Getuige beweerde dat nooit gedaan te heb- ben. Ook uit het verhoor van de andere ge tuigen was het zeer moeilijk op te maken, of D., nu wel of niet op den dijk is geweest. In zijn requisitoir sprak de procureur-gene- raal, mr. A. Rombach, allereerst een woord van deelneming tot de nabestaanden van het siachtoffer. Het is een noodlottige gebeurtenis geweest, waarbij het gedrag van den versla- gene ten zeerste is af te keuren. Doch dit rechtvaardigde geenszins de handelwijze van verdachte. In plaats van iemand maar dadelijk dood te schieten, had hij een schot in de lucht kunnen geven, of de revolver naar de beenen van het siachtoffer kunnen richten. Een be- roep op noodweer gaat dus niet op. Toch achtte de procureur-generaal den ver dachte niet strafbaar en wel omdat hier sprake is geweest van noodweer exces. Verdachte is z66 in het nauw gedreven en voeTde zich z66 bedreigd, dat hij in een dus- danigen gemoedstoestand is gekomen, dat hij de grenzen van de ,,noodzakelijke verdediging" heeft overschreden. Spr. vorderde daarom ontslag van rechts- vervolging. In zijn pleidooi sloot de verdediger, mr. J. H. Rolandus Hagedoorn, zich uiteraard groo- tendeels aan bij het requisitoir. Toch wilde pleiter nog bij enkele punten even stllstaan. Wat getuige D. betreft, deize kan menschelij- kerwijze niet de waarheid spreken, want als hij dat doet, beschuldigt hij zichzelf van een strafbaar feit. Voorts laakte pleiter de houding van de poli tic te Groede, die elken preventieven maat- regel om verdachte te beschermen, heeft na- gelaten. Iedereen in het dorp wist, dat^hij bedreigd werd en dat er ongelukken zouden komen, als de politie niet ingreep. Ten slotte kon pleiter zich niet met het requistoir vereenigen, voor zoover de procureur-generaal noodweer-exces aannam. Als verdachte werkelijk in de lucht gescho- ten zou hebben, zou dat misschien zijn laatste daad zijn geweest. Wegloopen kon hij ook niet meer en in zijn wanhoop wendde hij zich af... en schoot. De bedoeling om te dooden, had hij niet. Pleiter meende, dat dit geval een model- voorbeeld was van de modeme opvatting van noodweer. De uitspraak. Donderdagochtend heeft het gerechtshof uitspraak gedaan. !Het hof heeft het beroep zoowel op nood weer als dat op noodweer-exces verworpen en G. tot een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van de voorloopige hechtenis veroor- deeld. BRABANTSCHE BRIEVEN. Ulvenhout, 19 Augustus 1937. Amico, D'n lesten Zon dag wierden we 'r wel efkens steuvig op attent gemaakt, dat - 'n ander tij veur de deur staat. 'k Wierd wakker in 'n malsch geruisch, dat klat- ste en kliederde, sturmde en, stri ero de om m'n stiHe huiske, waarin den vroegen Zondag- mergen wemelde in nog diepen duister. D'n Herfst spookte in de schouw, gieterde over 't dak, kledderde teugen de blinden. Ik hoorde den notenleer z'n natte „veeren" deur de buien flieren en wijdiweg, daar loeide de sturmen deur 't bosch. De regenton liep over. En mee m'n oogen nog toe, zag ik in de bedstee den heelen buiten blinken in donkere waterglanzings. Lekker zoo nog efkens te liggen in 't donswerme bed, terwijl daar buiten den Herfst van den Hemel droop, 'k Voelde iden lach om m'nen mond krullen, als ik daarbuiten 't Najaar hoorde hieren. 'k Docht ennigt gerucht te hooren in den huis. Ik luisterde efkens scherp, dat m'n ooren van binnen knapten, in 't iwerm dons van 't kussel. Ja,den kleinen Dre was op. Veurzichtig hoorde-n-ik 'm 't raam van d'opkamer sluiten. De Westerbuien waaiden bij 'm binnen. ,/Da's goed wierd er ineens naast me gebromd. Docht dat ge nog sliep. Watte is goed?" ,,Dat ie de raam dicht doet, 't regent anders zoo binrrrr zzzt Trui sliep weer, gerust als ze was, m'n pronte wijf, dat heur huiske nie besmeurde. Schuin glee heuren bruinen kop van 't kussel. 't Witte slaapmutske stond op 'r rechterwenkbrauw en zoo zonk ze weer weg, in den geruusten slaap van den Zondagmer- gen, nou 't 'n uurke langer leien kost. Toen plensten zes harde slagen uit de steertklok in de diepte van den stillen huis. En 'k was k!6£rwakker. Duidelijker vernam ik nou 't veurzichtig gestommel van Drd IH, die dus opgebleven was. Zachtekens kraakte den trap van 't opkamerke. Hij was op bloote voeten, docht me. 'k Hoorde 'm 't achterhuis ingaan, als 'n nen dief de deur losgrendelen en toen, toen gulpte 'n sturmvlaag naar binnen, da'k den klammen mergen heel lochtekens voelde gaan over m'nen wermen kop in de bedstee. Ik r66k 't water, rook 't natte boomenloof, snoof 'nen vleug Herfst in m'n keel. Zou ie De deur ginig weer zachtkens dicht. 't Najaarsgeruclht was weer buiten. Miaar nou kost ik 't in bed ook nie langer uithouwen. En stillekes, veurzichtig begost ik m'n eigen los te maken uit de dekens, uit de wermte, uit den duuster van de bedstee. En als ik eindelijk de kouwe plavuizen aan m'n voetzolen voelde, dan zee Trui: ,,blijft er toch nog 'n uurke in jonk; wa zulde zoo vroeg tobben mee deus kwaje weer". Nog efkens hield ik me stil. Toen was de kans schoon. 'k Schoof in m'n klompen trok m'n werkbroek aan en als ik even later deur 't raamke van 't achterhuis gluurde, dan dan schudde ik van plazier. Daar stond er eenen, moedernaakt, den kop van den Zondag af te bijten, da'k er eigens belust van wierd. Blank schimde z'n steuvige jongenscorpus achter 'n kralekesgordijn van gietenden regen. Ik hoorde 'm asemen van gulzig genot onder deuzen malschen douche, die veur 'm van den hoogen hemel viel. En kledderde op z'n schokkende vel. 'Nen brui nen nek, van den arbeid in den akker, teekende scherp langs zijnen blanken rug. Liep in 'nen langen driehoek van z'n kin over de royale, kloeke borst. Toen toen zag ik 'm efkens aandachtig kijken naar den papzachten bojem. 'k Meen de, dat ie stillekes lachtejawel, daar ging ie, liggen in den wermen slik, in den papperigen eerde en wentelde schouwers en borst, beenen en armen deur dieen lekkeren, smeuigen eerde, dat alle naaktheid vergeten was. Wat 'nen boer stak daar in dat sterke, schonkige corpus! Alleen den echten, den geboren boeren, kan z66 van den grond hou- wen, dat ie 'm 'ns 'nen keer, mot voelen koeken aan z'n heele lijf! Ik hoorde 'm zuchten en steunen in dieen zwaren grond, waar ie z'n eigen deurtrok, als deur den stroop. Ik hoorde 'm zacht lachen als er per ongeluk 'nen steen in z'n vel drukte. „Drommels" bromde-n-ie, sprong op z'n handen, de beenen in de locht en zoo zoo liet in z'n eigen, al schaterend weer blank regenen. Viel om en den modderpap koekte weer aan z'n vel. Hah! 'k had geren mee- gedaan! Wat genoot dat jonk van God's malsche, rijke scheppinig! Alsja! Daar niaast de deur stond 'nen volgeregenden stalemmer. En terwijl Dre IH daar op z'n handen stond, de modder in stra- len over z'n huid kroop, gooide-n-ik de deur los, pakte den emmer en veur ie op z'n voeten stond in zijnen schrik, klatste-n-ik den vollen emmer over 'm uit, dat den slik in den ronde spetterde. Hij hijgde, lachte, z'nen lach klokte deur den stillen morgen, die enkel water en wind was. In eenswe schrokken allebei. Daar kwam mee veul bombarie Trui afgezet! Ik stond daar in m'n hemd, mee m'nen leegen emmer 'n bietje beteuterd te kijken! Dre HI stond daar, mee de natte, zwarte haren over z'n gezicht mee kromme armen efkens ver- steend onder iden plensregen en Trui naderde, naderde! En toen hop! 'n kat kan't nie rapper, wipte Dre III 'nen boom in, slingerde van tak naar tak deur 't druipend loofin dertig secondekes zat ie in de dakgoot. Poedelnaakt. Ik dooht da'k bezweek. Maar mee 'n „gewoon" gezioht, docht ik, ging ik mee den emmer naar de pomp en toen liep ik „per ongeluk" teugen Trui aan. „Voeren guilie uit? „Wie guilie?" „Wie guilie? Guilie!" ,,Ehehik snap oe nie, Trui". Met- een begost ik te pompen. Toen hoorden we boven ons 'nen bons. Drd HI was deur 't idakraam den zolder opgeklauterd. Trui naar boven. Ze trok 'r Slaapmuts nog 'n bietje vaster, net 'nen veldwachter die op dieven uitgaat en eerst den sturmband van z'n pet om z'n kin doet, en ik naar buiten. Ik floot 'n sisserke, maar Dre ni had't onraad al bespeurd, zat alweer in de goot. Rende om 't huis! Sjuust as ie den hoek om was, kwam Truis' slaapmuts deur 't dakraam gestoken. „Zeg!" ,,Ja, Truike?" ,,lk zie 'm nergens!" „Wie M'WieieWel drommels!" „Ja? Wie? Wat zoekte gij toch, mensoh?" (Ik docht, ik houw oe 'n bietje aan den praat, den kleinen Dre vindt dan z'nen weg wel). ,,Zijde gij vandaag soms alleen maar wakker geworren, om mij te plagen? Zeg? ,,Mensch ga naar binnen. Ge ziji net zo'n tooverheks mee die slaapmuts op, deur dat dakraamke. Als z'oe zoo zien Trui naar binnen! Vrouwen blijven vrouwen, amico, en ,,IJdelheid V66r Trui weer benejen was had ik alles al in den steek gelaten, smeerde 'm dwars deur d'akkers naar de Mark en nam m'n mergienbad. Den kleine had me belust op water, water, veul water gemaakt! Als ik 't maar tien minuten, docht ik, nog 'n kwartierke om aan te kleejen, ben 'k om zeuven uur in de kerk. Lekker dreef ik deur den buiten. 't Regende blaaskes op m'n vel. Druppen als klodders spetterden op m'n hoofd. En ievers was 't ,stil geruisch van deuzen natten zomermergen, die rook naar den Herfst! Wat 'nen schoorien dag, deus „vuile" weer! De poppelieren langs 't kerkhof bogen als rietsteelen onder den malschen Zuidwester. Ik zag de peerls water wegflieren uit 't klap- perend loof. Hah! Ginmensch, ja ginnen veugel was te bespeuren. Ieverans 't stil geruisch van zig- gelend, plensend, schuimend, klodderend water, dat striemen over de Mark joeg. Dat als poeder uit de boomkroonen wierd gejaagd. Dat als schuim van den waterkant sijpelde. Eln plotselings stond daar m'nen goeien Bles ermoeiig naar me te kijken, van boven den blinkendnatten oever. Ik klakte mee m'nen tong. Bleske knipte de groote oogen. Toen kreeg 'k 'n goei gedacht. 'k Krabbelde den graskant op, sprong in m'n broek, rolde m'n hemd als 'nen das om m'nen nek, wipte op m'n perdje, ree 'm werm deur de velden en binnen tien minuten stond ie droog en wel op stal en binnen 'n kwartier was ik mee m'en compagnon, onder 't gebeier van ide klokskes op weg naar de kerk! Onder... de perepluieAllebei prontekes op z'n Zondags. Ik kost er niks aan doen, maar onder den preek zag ik ineens den naakten Dre III weer deur de dakgoot rennen en of hij er ook om dochtHij schupte teugen m'nen voet en knipte 'n oogske naar me. Wat 'nen gezegenden mergen! Allen zonne-bnand van de leste weken was uit ons geschroeide vel gezalfd, in deuzen malschen dag. Misschien had ie ons te veul deuigd gedaan, om er in de kerk nog nie 'ns efkens aan te denkenMaar daar was 'n schoone gelegenheid om alles goed te maken mee 'n blanke wijkebrs. En als we thuiskwamen't ontbijt Trui, dieen goeien mopperpot, die alles begrepen had, ze had 'n tafel gedekt allee, twintig sneeen boerenmik, botrammen zoo groot als de borden, zoo dun als maar kon, glejen mee den smakelijken koffie en spek- mee-eiers naar binnen, zwijgend, smakkend, smullend, of we in't water den bojem uit ons maag verloren hadden! En toen, amico, toen de eerste pijp Toen dieen rust in 't duistere huiske, waar zwakskes 'nen turf smeulde in de plattebuis, ik m'n Zondagsohe krant nam, Dre III 'nen brief naar huis ging schrijven en Trui d'r eigen ging „mooimaken". Hah zo'nen heelen gosganschelijke dag van ruisehenden regen, cue mensch en •dier en gewas verkwikt, 't is eenen balsam veur oew ziel, dat nou en dan, lljk 'nen ver- geel'den struik, snakt naar 'nen dag van regen en rust. Regen, die daauw is aan oew oogen, die pijn idejen van zonnebrand. Die zalf is op oew vel, dat hard wierd in den onbarmhartigen akker! Volgende week komen m'nen zeuh en sohoondochterke uit Amsterdam. Wat zullen ze gewonnen hebben, aan d'ren kleinen" Dre, die z'n eigen veurgenomen hee, Vader en Moeder te gaan halen mee de sjees (ik mag nie mee!) en van plan is, z'n Moeke op te tillen en veurzichtig in den wagel te dragen...! Hij lapt 't 'm! Want hij is dol op z'n Moeder, dat heb ik de leste weken veul gemerkt enhij is sterk als twee groote kearels samen! Hij mijnen trots! Deer! 's Middags ben 'k gaan proppen. Maar 't liep op feestvergaderihg uit. Nog altij igoot 't. Druk hing den erf bepeerld van zilveren droppen, die lichtten deur den duisteren dag. Tiui's goudsblommen vingen de vleug licht, die nog vloeide daar efkens over den ender henen. En als zonnespatten, gemorst van den heme], zo plekten die felle blommen in 't diepkleurig loof, dat donker was van overdadig water. De zilveren ,,varens" van 't buigend wilgen- loof hingen zwaar neer van 't nat en gestaag peerlden de droppels van 't puntig geblaart in den vetten eerde lAfigs den sloot. Zwart dolften de rieten daken teugen den zilveren dag. De kleuren van 't landschap waren dieper geverfd. En steeds, altij plensde en drensde, den regen in 't gulzig gewas, dat verwaasde onder 'nen druifkleurigen tule. 't Kleurig blomblad dreef weg, over den natten eerde. De zonneblom regende leeg. Bruin herfstgeblaart verging op de wegels. En altij regen, regen, gietenden regen, die ruischte over 't gewas -in de zwaardragende akkers, in 't weelderige boomenloof, in de wegnevelende korenvelden. De lamp moest op, in de Gouwen. ,,Zo'n weer mee de feesten", zuchtte den bakker, die bij al zijnen energie toch gaauw in den piepzak zit, lijk ge weet. Maar nou trok ie toch zo'n bezorgd fiesele- mien om ons op gaank te krijgen! Wat 'm best gelukte. Daar wierd, nadat gegeven was, gin kaart aangeraakt. En heel den middag hebben we zitten vergaderen, ieder mee 'n busseltje van dertien kaarten veur 'm. Ze leeen er veul onder, de kaarten. D'n een rolde ze op en kneep ze dan toe, als ie iets beweerde. Den ander nam ze plat in d'hand en sloeg b(j elken lettergreep 't kaartenbusseltje mee den kant op tafel. Den Fielp zat, in diep gepeins, sjuust of ie Raadszitting had, figuurkes te scheuren aan klaveren-vrouw. En als we uit malkaar gingen, dan was er van den stok kaarten nie veul anders over, dan opveegsel. Kee foeterde, brocht den stok in rekening, kreeg 'm natuurlijk nie betaald en moest nog zes gulden bijpassen veur d'r advertentie in 't feestprogramma. Kee had dus ginnen veur- deeligen dag! Maar gezellig wds't! De lamp op, drukken praat over 't feest, 'n sigaar en 'n borreltje, nou en dan 'n ,,nom- mer" van den Blaauwe om oe krom te lachen en toen efkens naar de Ginnekensche kermis, waar den Blaauwe 'n cadeau moest gaan gooien veur z'n Aantjte. Zes leege gedeukte bussen op malkaar (drie, twee, een gestapeld) kreeg ie drie elastieken ballen veur 'n dub- beltje, om die bussen mee 6m te smijten, veur prijis. Nou scheen hum den kermisbaas z'n gezicht nie te bevallen. In ieder geval, als dieen kearel heelegaar opzij stond, links van den Blaauwe, dan mikte den Blaauwe rechts op de bussen, enkwam en t6ch alle drie de ballen achter malkaar en mee kracht teu gen den kermisbaas z'n gezicht! Lieve kripsaus, wat schold dieen kearel makktelijk en vlot! Hij haperde gin moment. Leut g'ad! Nie om na te vertellen! Maar 'n weer, 'n weer, droppels als oliekoeken, om in deir kermisstijl te praten. Gelukkig hadden we alle drie onze pere pluie bij ons. Maar, ongelukkig, hebben 'we glai vergeten ze op te stekenOdhja als ge letit hebt, voelde gin regen veur ge thuis komtwaar dan dikkels ndg 'n ekstra „bui" loskomt! Kom, ik schei er af. 't Was 'nen plazierigen Zondag. Veul groeten van Trui, Dre HI en als altij gin horke minder van oewen t. a. v. DRE. ZONDAG 22 AUGUSTUS 1937. Ned. Hervormde Kerk. THR NEIUZEN. 9.30 u., de heer B. Dagevos; SLUIS.KIL. 9.30 u., de heer F. H. J. Bik; 2.30 u., de heer L. Dek. .iOEK. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. E. Raams. AXED. 9.30 u., leesdienst; 2 u. de heer B. Dagevos van Ter Neuzen. ZAAMSLAG. 9.30 u., Ds. G. W. Korevaar; 2.30 u., Ds. Elenbaas, van Borsele, bed. (H. Doop. r KLOOSTERZANDE. 10 Ds. A. Dronkers. SAS VAN GENT. 9.30 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. PHILIPPINE. 2.15 u., Ds. Akersloot van Hou ten Roos. Gereformeerde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. P. van Strien, van Groningen. •HOEK. 10 u. en 3 u., leesdienst; 7 u., Ds. F. A. den Boeft, van Rotterdam, rede J. V. AXEL. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. Pestman, van ttQswpL.i. ei'vi ZAAMSLAG. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. Den Boeft, van Kralingen6.30 u., Ds. Peatman, van Rijswijk, zendingsrede. Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u., lees dienst. AXEL. 9.30 u. en 2 u., leesdienst. Chr. Gereformeerde Gemeente. ZAAMSLAG. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. Tolsma. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u., lees- ■ciienst. Roomsch-Katholieke Kerk. TER NEUZEN. 7 u., 8.30 u. en 10 u., H.H. Dienstcn; 2.30 u., Lof. <i EST RANI) JAGHT BINNENGESLEEPT. Woensdag werden te Zierikzee noodseinen opge'vangen van een in nood verkeerend jacht, dat gestrand was. Te ongeveer acht uur ver- trok de motorreddingboot ,,Prinses Juliana"', die het scheepje omstreeks middemacht be- houden wist binnen te sleepen. Het jacht had zijn anker verloren en bleek te zijn „De Watergeus", behoorende aan de Koninklijke Marine Jachtclub te Vlissingen, met aan boord de heeren J. W. van Roijen, jhr. F. en J. Laman Trip en een matroos. DAAR KON ZIJ NIET TEGEN OP. Op het vliegveld te Schiphol heeft de ,,R.oerdomp", een Fokker-toestel, de ,,Schelde- musch", die daar in gebruik is, bij het warm- draaien der motoren, weggeblazen. De ,,Scheldemusch" beliep daardoor schade aan staartvlak, schroef en vleugel, welke ter plaatse zullen kunnen worden gerepareerd. DE ONiBEWAAKTE OVERWEG. Op den onbewaakten overweg tusschen Geleen en Spaubeek is Woensdag een onge luk geschied, waarbij wonder boven wonder geen personen het leven hebben gelaten. Een met een paard bespannen voertuig, waarop gezeten waren een landbouwer en diens zoon- tje, passeerde den overweg en werd gegrepen door den sneltrein No. 688, die 14.42 uit Heer- len was vertrokken. Terwijl de machine het paard greep, werd het voertuig opzij geslin- gdrd, waardoor de beide inzittenden op den grond vielen, gelukkig juist aan die zijde, waar de trein niet passeerde. Beide kwamen met den schrik vrij, doch het kadaver van het paard werd met stukken ep brokken onder de trein vandaan gehaald. Ofschoon de spoor- Ifln ter plaatse een kleine bocht maakt, is het uitzicht zeer goed. De trein ondervond 20 minuten vertraging. MEISJE AANGEREDEN TE .AMERSFOORT Woensdagavond is in de Snouckaertlaan te Amersfoort de 19-jarige dienstbode J. K. uit de Palmstraat door een autobus aangereden. Het meisje stak per rijwiel over. Emstig ge- wond werd zij naar het ziekenhuis De Lich- tenberg vervoerd, nadat Dr. Lubsen de eerste hulp had verleend. Juist toen het ongeluk was geschied, passeerden de ouders van het meisje per fiets. De moeder was bij het zien van haar dochter zoo ontdaan, dat zij bij een der omwonenden binnengebracht moest worden. JONGEN VERDRONKEN TE HARDERWIJK Woensdagmiddag omstreeks kwart voor vijf gingen de tweelingbroers Nuse met een vriend nabij het havenhoofd te Harderwijk, waar het krachtens politieverordening verboden is te zwemmen, baden. Op een gegeven oogenblik zonk edn der tweelingbroers weg. Hij riep nog om hulp, maar de anderen beschouwden den kreet niet als emstig, tot zij de verschrikke- lijke werkelijkheid gewaar werden. Toen was het echter te laat en de jongen verdronk. Na anderhalf uur hebben visschers het lijk met den kuil opgehaald. DE AANVARIN1G VAN HET s.s. ..WILLEMSPLEJN". Volgens een bericht uit Lissabon is het schip, dat Woensdagmorgen met het Neder- lands^ie s.s. ,,Willemsplein" in aanvaring is geweest, het Grieksche stoomschip „Evdovia" (ex Sofia Theodoropoulos) van de reederij N. Andronicos en G. Sigalos te Piraeus. De ,,Evdoxia", die emstige schade opliep, is thans op weg naar Leixoes, terwijl de even- eens beschadigde „Willemsplein" koers zet naar Lissabon. AUTODIEF GEPAKT. Op aanwijzing van /de Bussumsche politip is Woensdagochtend te Doetinchem de 20-jarige v. d. V. uit Bussum gearresteerd, die in samenwerking met den 20-jarigen B. uit Naarden in den nacht van Maandag op Dins- dag een auto, die voor een huis in de Gooi- bergstraat te Bussum stond, heeft gestolen. Zooals uit aanwijzingen is gebleken was het de bedoeling om met dezen auto in de om- streken van Doetinchem, waar B. vroeger heeft gewoond, rooftochten te ondernemen. De auto is in beslag genomen. Van der V., die recidivist is, heeft voorts bekend dat zij verleden week een motorfiets te Deventer en een fiets te Bussum hebben gestolen. B. is nog niet gepakt. OP VLUCHTENDEN MISDADIGER Woensdagmiddag heeft onder de gemeente Zelhem een schietpartij plaats gehad, waarbij een 22-jarige Duitscher door een schot werd getroffen en zoo ziwaar gewond, dat hij in een ziekenhuis te Doetinchem ter verpleging moest worden opgenomen. Omtrent dit voorval verneemt het Handels- blad de volgende bijzonderheden. De Duitscher, die sedert eenigen tijd in ons land verbleef, omdat de grond aan gene zijde van de grems hem te warm onder de voeten was geworden, is een berucht misdadiger, die reeds vele von- nissen achter den rug heeft. De man heeft zich hier te lande schuldig gemaakt aan mis- handeling, waarvoor hij tot drie maanden ge vangenisstraf was veroordeeld, terwijl daar- voor in het Algemeen politieblad zijn opsporing en aanhouding was verzocht. Bovendien werd zijn opsporing en aanhou ding verzocht in verband met een diefstal te Winterswijk gepleegd. Woensdagmiddag kreeg de Kon. marechaus- see te Doetinchem er kennis van, dat de be- doelde man in de omgeving van Zelhem rond- zwierf. Onmiddellijk werd een patrouille uit- gezonden om hem te arresteeren. Na vele na- sporingen werd de Duitscher ontdekt in een landbouwschuur onder de gemeente Zelhem. Ofschoon hij getracht had zich onkenbaar te maken, herkende de marechaussee hem on middellijk. Toen de man bemerkte, dat men hem zou arresteeren, sloeg hrj op de vlucht. Een wilde achtervolging ontstond waarbij de voorsprong van den vluchteling steeds grooter werd. Na herhaaide sommaties om te blijven staan, werden waarschuwingsschoten in de lucht gelost, die evenwel zonder uitwerking bleven. Daarna loste een der marechaussees een schot in de riohting van den vluchteling, dat hem in het zitvlak trof. De Duitscher viel en kon toen worden ge arresteerd. Nadat hem ter plaatse de eerste geneeskundige hulp was verleend, werd hij naar Doetinchem overgebracht, waar hij, in het ziekenhuis ter verpleging is opgenomen. Zijn toestand is redelijk wel. VERDUISTERING. De politie te Beverwijk heeft zekeren O. aangehouden wegens verduistering van 700 ten nadeele van de vereeniging Arbeid voor onvolwaardigen. O. was daar ter plaatse door deze vereeniging belast met het stempelen van rijwielplaatjes met naam en adres, met het ocg waarop in de nabijheid van het post- kantoor een tentje was geplaatst. Bij de af- rekening is gebleken dat O. ongeveer 300 rijwielplaatjes niet heeft verantwoord, welke de vereeniging van de posterijen in depot had ontvangen. De fraude is aan het licht ge komen dat door O. afgerekende plaatjes niet overeenstemden met het aantal dat de pons- machine aangaf. SLAOHTOFFER VAN RONSELAARS. Te Arnhem is, volgens het Handelstalad, eenige weken geleden bij de politie aangifte gedaan door een vader van de vermissing van zijn 20-jarigen zoon, die zonder medeweten van zijn ouders de ouderlijke woning had ver- laten. Er werd aanvankelijk heelemaal geen bericht van dezen jongen ontvangen, doch na eenigen tijd kwam er een schrijven uit Parijs, waaruit bleek, dat hij het siachtoffer was ge worden van ronselaars, die hem hadden over- gehaald naar Spanje te gaan. Hij had dertig gulden ontvangen en zou in Parijs wederom f 30 krijgen. Daama is hij de Spaansche grens overgegaan en naar Albacete gebracht. Uit een nader schrijven van den jongen uit Spanje bleek, dat hij spijt had, Arnhem te hebben verlaten. Op verzoek van deouders wordt thans door de politie een onderzoek ingesteld. Een in Frankrijk ingesteld onderzoek leverde geen resultaat op. Men tracht thans langs diplomatieken weg den jongen Arnhemmer aan zijn ouders terug te geven. BRAND IN EEN WERKSPLAATS DER NED. SPOORWEGEN TE AMERSFOORT. Woensdagnacht heeft brand gewoed in de centrale werkplaats van de Ned. Spoorwegen te Amersfoort. lOm ongeveer een uur begon de brand en hij vond gretig voedsel in de houten wagons, welke ter reparatie op het terrein stonden. Een aantal daarvan is geheel verbrand. Ook het dak van de fabriek vatte vlam en brandde voor een groot deel weg. De brandweer was na een groot uur het vuur meester. Vermoedelijke oorzaak is, dat eenige von- ken van een laschapparaat ergens terecht zijn gekomen waar zij zijn blijven smeulen. EEN KOE IN EEN DUIKER. Onlangs miste een landbouwer te Grams- bergen in de buurtschap Anerveen een koe uit de weide, die ondanks ijverige nasporingen niet kon worden terug gevonden, zoodat men stellig meende dat het dier gestolen was. Er werd dan ook aangifte van diefstal gedaan. Thans is het dier evenwel gevonden. Het had zich in een duiker nabij De Meene, waar het werd geweid, gewerkt. Deze duiker voert naar de Vecht, doch de andere zijde ervan was door een metaien plaat afgesloten. Het dier moet er1, ongeveer liggend ingekropen zjjn, daar de afmetingen van den duiker zoo ge- ring zijn, dat men niet kon vermoeden, dat de koe aldaar een schuilplaats had gezocht. Daar het beest, na in den duiker te zijn ge- kropen, totdat het werd gevonden, geen voed sel had gehad, was het zeer vermagerd. Het dier had blijkbaar geen kans gezien achter- waarts uit den" duiker te komen. Met vee- artsenijkundige hulp hoopt men het zeer ver- zwakte dier nog in het leven te houden. Zwakke tot matige wind. Gedeeltelijk be- wolkt. Nog kans op regen in het Noorden; in het Zuiden weinig of geen regen. Weinig verandering in temperatuur. DE INBRAAK IN* EEN JUWELIERS- YVINKEL. DEN HAAG. Omtrent de inbraak in den juwelierswinkel bij de firma J. van Willigen in de Spuistraat alhier, in den nacht van Vrij- dag op Zaterdag, blijkt thans na nauwkeurige inventarisatie, dat duizend diamanten en brillanten zijn gestolen. De totale waarde daarvan bedraagt niet, zooals eerst is gemeld 40.000, doch 70.000. DE EVACUATIE VAN NEDERLANDERS. DiEJN HAAG. Blijkens thans nader door het Ministerie van Buitenlandsche zaken van den waarnemenden consul-generaal te Sjanghai ontvangen bericht, had het telegram dat met betrekking tot de met de „Tasman" uit Sjang hai geevacueerde Nederlanders was ontvan gen, uitsluitend betrekking op vrouwen en kinderen. MELKWAGEN TEGEN EEN BOOM GEBOTST. SCHEVENINGEN. Van morgen is de melk- wagen van A. van Grieken, alhier, bestuurd door J. B. van der Heijde, wonende te 's-Gra- venhage, te Benthuizen, tengevolge van het uitwijken voor een hond, tegen een boom op- gebotst. De bestuurder is met een knieblesure en inwenidige kneuzingen naar het ziekenhuis te 's Gravenhage vervoerd. ZEEMAN ERNSTIG GEWOND. MAASSLUIS. Gisteravond is de 26-jarige S. W. R., een Zweed, opvarende van het aan de Poortershaven liggend Zweedsch s.s. „Uto", dio in beschonken toestand langs de spoor- lijn liep, waarschijnlijk door een trein gegre pen en tegen den grond geworpen. Hij heeft een gespleten schedel en een zware hersen- schudding. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Een collega van het siachtoffer, die eveneens beschonken was, trof men in een droge sloot langs de spoorlijn ongedeerd aan. VERTREK VAN DEN TIMES- CORRESIPONDENT. BE5RLIJN. De correspondent van de Times, de heer Ebbutt,*zal morgenavond uit Berlijn vertrekken. WEER EEN PROCES TEGEN TROTZISTEN. MOiSKOU. De Pravda maakt melding van een nieuw proces te Irkoetsk, gevoerd tegen 34 personen, die beschuldigd werden van spionage en Trotzisme. Zij werden ter dood veroordeeld en zijn reeds terechtgesteld. IN HET VERRE OOSTEN. SJANGHAI. Uit Japansche bron wordt medegedeeld, dat de Japansche luchtmacht vanochtend Hangkau heeft getaombardccrd. Zij hebben aan een Vliegveld en aan een wapenfabriek groote schade toegebracht. JAPANSOH BOMRARDEMENT INGEZET. SJANGHAI. Vanmiddag is door Japansche oorlogsschepen een algemeen bombardement ingezet op de Chineesche stellingen ten wes- ten van Sjanghai. De Japanners hebben de Broadway building, dat aan de Britten toe- behoort, een vluchtelingenkamp ingericht. Men merkt op, dat niet minder dan 70

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2