Buitenland De burger-oorlog in Spanje GEDEN KPENNING DR. A. KUYPEK. de strijd te sjanghai en DE AANVALLEN OP KOOPVAARDIJ- SCHEPEN. T ER NEUZEN, 18 AUGUSTUS 1937. EEN VAN DE OUDE GARDE IN DE HAVEN. DE KEURING VAN KOPLAMPEN EN RIJWIELACHTERLJCHTEN AXEL. RKCHTS'/A K KN. POLITIEREOHTER TE MIDDELBURG. Naar wordt gemeld, zal ter gelegenheid van de herdenking van den hondierdsten ge- boortedag van Dr. A. Kuyper op 29 October a.s., in overleg met het Comite voor de Kuyper-herdenking, door de Kon. Begeer te Voorschoten een bronzen gedenkpenning in den handel worden gebracht. De opbrengst van d-ezen gedenkpenning, welke vervaardigd zal worden naar een ontwerp, dat door ge- noemd comite goedgekeurd is, zal o.m. disnen tot dekldng van de kosten, verbonden aan de Kuyperbentoonstellingen en verdere uitgaven, verband houdende met deze herdenking. VER. VOOR GEZAGVOERDERS EN STUURLIEDEN. Aneta meldt uit Batavia: De Vereeniging voor gezagvoerders en stuurlieden zond het volgende telegram aan het Prinselijk paar: Gezagvoerders en stuur lieden in Des In-des bijeen ter viering van het zilveren jubileum hunner vereenigingen wen- schen Uwe Koninklijke Hoogheden een geluk- kige en langdurige vaart met het nieuwe jacht „Piet Hem". Tijdens het diner bij dit jubileum werd reeds telegrafisch een antwoord hierop ontvangen, luidende: ,,Hunne Koninklij'ke Hoogheden dragen mij op u dank te zeggen voor de hulde en de heilwenschen bij de ingebruikstelling van de „Fiet Hein". (Geteekefid Roell.) PROPAGANDA VOOR HET HUWELIJK IN DUITSCHLAND. lie eefste wet, die de bedoeling heeft huwe- lijkssliiiting door ambtenaren te bevorderen, is afgekondigd. Deze wet .beteekent voor amb tenaren, die binnen twee jaar na ,jiun examen voor inspecteur trouwen, een verbetering van hun inkomen van 53,59 R.M. per maand, ver- geleken met ongehuwden. Voor assessoren is de verbetering in het eerste en tweede jaar 35.06 R.M. en voor lagere amibtenaren zal sluiting van een huwelijk een stijiging hunner inkomsten met 36,99 M. per maand bedragen. BETOOGINGEN VAN DE VEREENIGDE VOLKSPARTIJ IN POLEN. Een enorme m-enigte heeft Zondag deelge- nomen aan de groote politieke ibetoogingen, welke de vereenigde volkspartij der boeren in rueer dan tweehonderd plaatsen in Polen op touw had gezet onder het parool: Strijd voor de handhaving van de politieke rechten. In tegenstelling met de vorige jaren bleven de betoogingen ditmaal niet beperkt tot het aannemen van 'n resolutie: zij bereikten hun hoogtepunt dozen keer in de afkondiging van een tiendaagsche boerenstaking. Sinds het bestaan van het Mei-regiem en het wegwer- ken der oppositie uit het parlement is dit de eerste ernstige stap der oppositioneele boeren van Witos tegen de regeering. Tevens legde het optreden van de boeren getuigenis af van de verscherpin-g van de poli tieke toestanden in Polen. De politie veroor- loofde slechts in enkele plaatsen de openlijke afkondiging van de staking. Op de overige vergaderingen werd de inhoud van de resolutie den deelnemers door circulaires bekend ge- maakt. De resolutie spreekt de verwachting uit, dat met name de Poolsche arbeiders de stakings- beweging zullen steunen. Het is er niet om te doen. zoo wordt gezegd, de steden uit te hon- geren. De staking wil slechts de noodzake- lijkheid betoogen van de liquideering van het huidige regiem en van de teruggave van de politieke rechten aan alle Poolsche staats- burgers. Herhaaldelij'k hebben de boeren hun eischen geformuleerd en ter kennis van den staatspre- sident en van maarschalk Rydz Smygli ge- bracht: de liquideering van de zaak van Brest, de toekenning van de volledige politieke rech ten en de terugkeer van de geemigreerde ge- vangenen van Brest en in de eerste plaats van Witos, wijziging van de constitutie, herziening van de kieswet voor parlement en autonome lichamen, ontblndihg van Sejm en Senaat, nieuwe verkiezingen voor het parlement, her- stel van de parlementaire democratie, liqui deering van het dictatoriale, bureaucratische regeeringsstelsel, een regeering en een leger, die het vertrouwen van de bevolking genieten en wijziging van de buitenlandscbe politiek. A1 deze eischen zijn echter genegeerd- Onder deze omstandigheden blijft den oppositioneelen boeren niets anders over dan door een sta king de inwilliging van hun eischen af te dwingen. Deze staking zal 16 Augustus in- gaan en duren tot 25 Augustus. Gedurende dezen tijd zullen de boeren zich van alle aau- koopen van goederen, alsmede van den ver- koop van hun eigen producten onthouden en hun dorpen niet verlaten. OMSTREKEN. Opnieilw een algeimeene Chineesche aanval. Havas meldt uit Tokio: Uit Sjanghai wordt uit Japansche bron ge meld, dat de Chineesche troepen die de Japansche wijken in de intemationale con- cessie omringen, M^aandagavond om acht uur een algemeen offensief tegen de Japansche stellingen hebben geopend. In het gebied van Hongkioe kwam een hagel van Chineesche kogels neer. Het ministerie van marine heeft medege- deeld, dat de Japansche marine-luchtmacht Dinsdagmorgen de luchtvaart-basis Tsjatsjing in de provincie Tsjekiang heeft aangevallen en acht Chineesche vliegtuigen gebombar- deerd, L terwijl er twee omlaag werden ge- schoten. Een an'der eskader heeft het vlieg- veld'" 'Hoengjou gebombardeerd; een officier wer&^gewond. Het Japansche admiraalschip heeft den Chineezen een zware schade toege- bracht bij het beantymorden van de Chinee sche artillerie, die aan den Oostelijken oever van de Wangpoe was opgesteld en het schip bestookte. In de laatste drie dagen werden 24 onderofficieren en manschappen van de Japansche landingsdivisie gedood. Het "Japansche consulaat-generaal te Sjang hai is volgens te Tokio ontvangen berichten in puin geschoten. Echter weigeren de Japan sche ambtenaren en beambten het gebouw te ontruimen. De consul-generaal Okamoto ver- telde aan joumalisten het volgende grapje: „Gisteren was ik jarig en ik ontving twee ge- schenken: een bom en een torpedo, die juist voor het consulaat in de rivier ontploften". De Japansche troepen zijn Dinsdagochtend vroeg versterkt door de ontscheping van een Japansch contingent en een zending oorlogs- naateriaal, welke aan de Japansche kade bij het Japansche consulaat werden aan land ge zet onder scherpe controle van twee Japan sche watervliegtuigen, welke onafgebroken in de buurt blijven, terwijl het vlaggeschip Izoemo (volgens andere berichten zou de Izoemo nogal stevige averij hebben gekregen), een kruiser en twee torpedojagers in de nabij- heid zijn met hun batterijen opgesteld, om bi; het geringste alarm te kunnen optreden. Het nieuwsagentschap Domei meldt uit Tokio, dat het schieten bij tusschenpoozen door de beide artillerieen te Sjanghai den ge- heelen nacht voortduurde. In den ochtend van Maandag kwam het tot gevechten van man tegen man, toen de Chineesche troepen poog- den Pausjau te hememen. De Chineezen wer den echter teruggeslagen, maar kort na 8 uur 's avonds openden zij een nieuwen aanval over de geheele linie. Dinsdagochtend is het geschutvuur in kracht toegenomen. De projectielen van de Chineezen waren voomamelijk gericht op Hongkioe, waar de Japansche burgers bijeen zijn. Vier Chineesche vliegtuigen verschenen Dinsdagochtend plaatselijke tijd van Sjanghai boven Hongkioe op een tijdstip, dat aan de Bond Engelsche en Amerikaansche vrouwen en kinderen zich voor het vertrek inscheep- ten. De Chineesche vliegtuigen verdwenen echter spoedig weer, zonder bommen te heb ben laten vallen, daar zij aangevallen werden door het Japansche anti-luchtvaartgeschut en werden achtema gezet door het Japansche marinevliegtuig. Volgens ditzelfde telegram verschenen om vijf minuten voor half twaalf opnieuw Chineesche vliegtuigen boven Hong kioe. Een ervan werd naar beneden gescho ten in de buurt van het schietterrein bij den Scottweg. De andere vijf vliegtuigen ver dwenen om half twaalf. Een Japansche landingstroep berichtte, dat de Chineesche vliegtuigen waren teruggevlo- gen in de richting van Hangkou, dat de Chi neesche vliegtuigbases om Sjanghai alle door het Japansche scheepsgeschut onbruikbaar zijn gemaakt. Men schat het is altijd nog het Japan sche nieuwsagentschap Demei, dat aan het woord is dat de luchtmacht van de Japan sche marine sinds den 14en meer dan 100 Chineesche vliegtuigen vemield heeft, van welke er dertig in een luchtgevecht naar be neden waren geschoten. Een nader Reuterbericht over den aanval van Chineesche vliegtuigen op Hongkioe en Tsjapei meldt, dat de aanval door de Chinee sche vliegtuigen een uur duurde en dat het opmerkelijk was, dat deze vliegtuigen niet probeerderi de Japansche oorlogsschepen te naderen. In Hongkioe en Tsjapei bevinden zich, naar men weet, vele Japanners. Te Nanking. Volgens een Domeibericht zouden de Japan ners Maandag op het vliegveld Koejoeng, ge- legen tusschen Nanking en Tsjeinkiang, een aanval hebben gedaan, waarbij zij twintig Piat-vliegtuigen van de Chineezen zouden hebben vernield. Er is in Tokio een nog niet bevestigd be- richt ontvangen uit Sjanghai, volgens het- welk een deel van de troepen der centrale regeering te Nanking in den nacht van 16 op 17 dezer zou hebben gemuit als een gevolg van den aanval der luchtmacht van de Japan sche marine. Een Spaanseh schip bij den ingang der Dardanellen tot zinken gebracht. Maandagmiddag meldde Reuter uit Chanak, dat acht granaten, gevolgd door twee tor pedo's, het iSpaansche schip Ciudad de Cadiz hebben getroffen. De projectielen waren af- gevuurd door een geheimzinnige duikboot bij den ingang van de Dardanellen. De Ciudad de Cadiz begon bijna onmiddellijk te zinken en de duikboot verdween zonder zich te bekoin- meren om de bemanning van het schip, die uit 79 man bestond. Deze schepelingen zijn echter gered door een Russisch schip, dat op weg was naar de Zwarte Zee. De kapitein van het Spaansche schip ver- klaarde. dat de duikboot de letters C 3 droeg en de vlag van Franco voerde. Een Panameesch tankschip, dat eerst door Italiaansche schepen begeleid werd, in brand geschoten. Lloyds heeft medegedeeld, dat het radio- station Landsend een bericht heeft opgevan- gen, waarin werd medegedeeld, dat het Pana- meesche schip „Geo W. Macknight" Zaterdag- avond in de Middellandsche zee onder vuur is genomen door een oorlogsschip van onbekende nationaliteit. De bemanning van het Pana- meesche schip, dat naar verluidt in brand is gevlogen, is door het Britsche schip „Britisch Commodore" aan boord genomen. Uit Tunis wordt gemeld, dat het tankschip bij het eiland Zembra is gezonken. De be manning werd' door de ,,Britisch Commodore" te Tunis aan land gezet. Twee mannen waren gewond. De bemanning van de Macknight" heeft bij de ontscheping te Tunis verklaard, dat het schip Zaterdag door drie Italiaansche torpedo jagers begeleid was. Om kwart over negen des avonds bemerkte de bemanning, dat een donkere massa, die zij voor een duikboot hield, op vierhonderd meter afstand aan de oppervlakte kwam. Twintig kanonschoten werden gelost en vijf man werden gewond, echter niet ernstig. Adniiraiiteit te Bizerta besluit tot eojivoyeering van handelsschepen. Tengevolge van de ineidenten, die zich ir de Middellandsche Zee hebben voorgedaan heeft de adniiraiiteit te Bizerta besloten koop- vaardijschepen te beschermen door deze te doen convoyeeren door oorlogsschepen vliegtuigen. EEN lMILITAIBE COUP IN PARAGUAY. Naar uit Asuncion gemeld wordt, is Franco president van Paraguay, afgetreden De opperbevelhebber van het leger, kolonel Parades, heeft de macht in handen genomen. In het communique, dat door kolonel Parades werd uitgegeven wordt mededeeling gedaan van het aftreden van president Franco en ver klaard, dat de troepen de orde zullen hand- haven en binnenkort een nieuwe regeering zullen vormen. Dr. Paiva heeft erin toegestemd het presi- dentschap der republiek, ^als opvolger van Franco te aanvaarden. De leiders van leger en vloot van Paraguay hebben hun staatsgreep van j.l. Vrijdag voort- gezst. Zij hebben kolonel Rafael Franco doen aftreden als voorloopig president van de Repu bliek en dr. Felix Pavia, deken van de rechts- hoogeschool, in zijn plaats benoemd. In 1920 is Pavia vice-president van de Republiek ge- weest. De actie tegen kolonel Franco is ge volgd op zijn pogingen om een deel van het vredesverdrag, dat een einde maakte aan den oorlog tusschen BoliVie en Paraguay in den Gran Chaco ten uitvoer te lieggen. De troe pen van Bolivie moesten op grond van dat verdrag namelijk een deel van het grensge- bied ontruimen, wat zij weigerden. Generaal Estigarribia, de groote held van den Chaco- oorlog, die tezamen met president Ayala uit Paraguay v-erbannen werd als gevolg van de revolutie van verleden jaar Februari, en die in Montevideo woonde, kreeg Zondag bericht van kolonel Parades, den leider van den huidi- gen staatsgreep, dat hij weer terug kon keeren, omdat zijn naam volledig was ge- zuiverd. JAPAN VOOR EEN ZWARE BEPROEVING. De Japansche regeering heeft tegen 22 en 23 Augustus een conference bijeengeroepen van de voornaamste politieke en financieele persoonlijkheden en van leidende persoonlijk- heden uit andere kringen, teneinde uiteen te zetten, dat de oorlog noodzakelijk is en. dat het land zich op een eware beproeving moet voorbereiden. De prefecjuur van politie te Tokio vraagt in een dringenden oproep -500 recruten, ^die onontbeerlijk zijn tengevo.lge van de-n ernstigen toestand". Het zou gaan om vervanging van kader, dat gehecruteerd is voor -den adhiini- stratieven dipnst in Noord-China. De datum van hijeenroeping der buiheuge- wone lagerhuiszitting is vervroegd tot eind Augustus of begin September. DE OHINEESOHE VEREIEZEN A AN VLIEGTUIGEN VOLGENS DE JAPANNERS Admiraal Jonai, ide minister van marine, heeft in den Dinsdagochtend gehouden kabi- netsraad te Tokio meegedeeld, dat de Japan sche militaire vliegtuigen tot en met den 17en Aug. j.l. 87 Chineesche vliegtuigen hadden neergeschoten en voorts 17 Chineesche vlieg- tuigloodsen hadden vernield. Zware schade was toegebracht aan de Chineesche vliegbasis te Nanking. De minister verklaarde nog dat de toestand te Sjanghai gevaarlijk blijft wegens de weigering der Chineezen om hun houdulg te henzien. Ook de minister van oorlog, Soegijama, deed een mededeeling. Hij verklaarde, dat de centrale Chineesche regeering voort gaat met het zenden van troepen naar Noord-China. De hoofdfnacht dier troepen wordt geconcen- treerd te Paoeting, Tsangtsjou en op andere punten. EEN KRUITFABRIEK IN DEtLUCHT GEVLOGEN. Domei meldt, dat Dinsdagnacht te Oeji bij Kioto een kruitfabriek in de lucht is gevlo gen. Tot nu toe zijn 22 gewonden geborgen; 800 huizen zijn verwoest. In een communique van het departement van oorlog te Tokio wordt het in de lucht vliegen van de kruitfabriek bij Oeji erkend, doch er -zouden volgens dat communique slechts een fabriek, negen pakhuizen en drie particuliere woningen vernield zijn. Het cijfer der gewonden is juist. De rechtsche opmarsch naar Santander duurt voort. De troepen van Franco blijven den opmarsch naar Santander voortzetten. De tegenstand, dien zij ontmoeten is betrekkelijk gering, wat wel voornamelijk zijn oorzaak zal vinden in het gebrek aan behoorlijk oorlogsmateriaal aan het linksche front. De troepen van Franco daarentegen, beschikken over goede artillerie eh vliegtuigen. Hun tactiek is deze'lfde als bij ■deh aanval op Bilbao: iedere aanval wordt door een hevig bombardement door aftilleric .en luchtmacht ingeleld. i3e1 Aorderingen van Franco's troepen wor- deii door Valencia toegegeven. De vijand, al- ,dus een bericht uit Valencia van Maandag die ioeschikt over een eriorme hoeveelheid artil lerie, vliegtuigen en tanks, deed een aanval op'onze linics bij Soncillo (enkele kilometers ten zuiden van Argomeda). Het gelukte hun onze linies te verbreken bij Quintanentello fiets meer westelijk). Zij drongen met veectig tanks het dorp Cbrconto binnen. Over den strijd bij Reindsa heet het uit he,i linksche knmjiWij hebben onze stellingen bij Reinosa hei-zien. Deze foVmuleering geeft reden een beticht uit Salamdnca als juist te beschouwen. Het luidt: ,,Een andere kolohne hebft Montcastro, Reinosa en 'ahdere dorpen veroverd en 800 ge- vangenen gemaakt. Deze troepfen hebben 19 batterijen Van verschillend kdliber en vijf strijdwageVis :buit gemaakt. De aftocht van den Vijand was volkomen en de manschappfen van fneer dan twintig batal- jons werden gedood, gewond of gevangen ge nomen". I i>- 0 Ingevolge een besluit van de iministers van arbeid en publieken bijstand, deelt de civiele gouverneur Van Madrid, mede.e dat de evacu- atie van Madrid thans bij decrfeet verplicht is gesteld. Allen, wier tegenwbordigheid niet noodzakelijk wbrdt geacht voor de verdediging der hoofdstad, of die niet in de oorlogsindustrie tverken, zullen de stad mpeten verlaten. OVERPLAATSING. Naar wij vememen zal de Eerw. Zuster Celestine, hoofd der RJi. Meisjesschool alhier, iia de vacantie niet meer terugkeeren,, daar zij is overgeplaatst naar Borgharen (Zuid- Linfburg) De tijden dat trotsche drie- en vijfmast- Shhoeners met voile zeilen de wereldzeeen van fJoord naar Zuid, van Oost naar West, door- kliefden, behooren tot het verleden. Helaas, want met hen verdween een stuk zeemans- kunst van den ouden stempel en een stuk romantiejc waaraan de oude „rotten" van zee- lieden, ondanks -de vele ontberingen die men zich aan boord der zeilschepen moest getroos- ten, gehepht waren. Toch zijn ze gr nog, die oude trotsche sehoe- ners en barken, nog duiken ze hier en daar op, nog houden enkele zelfs hun periodieken wed- strij-d van Australie naar Engeland, maar al zal het oude ras nog meer uitsterven, ze zul len altijd een schouwspel blijven dat geen der reuzen-stoomers kan evenaren. Zoo beleefde Ter Neuzen hedenmiddag de sensatie van de aankomst van een lid der oude garde. Het was n.l. de Duitsche vijf- masttopzeilschoener ,„CmtlVinnen". Na een overtocht van ruim 5 dagen arriveerde het schip, dat een lading hout in had voor Gent, van Riga in onze haven. De hoog opgaande masten met een viertal raas aan den eersten en den derden, alsmede de sfeer van romantiek, die dergelijke sche pen omgeeft, lokten vele nieuwsgierigen naar de haven. De zware ankers op de voorplecht, het forsche staand- en liggend want, de kloeke zeelieden op het voor- en achterschip, dit alles liet niet na op de veiibeelding der toeschouwers te werken. Na een kort oponthoud in de haven ver- liet de „Carl Vinnen" de sluis, geeecorteerd door een tweetal sleepbooten, juist op het oogenbljk ,dat de Portugeesche schoener „Ven- Cedo. Secundo" de haven verliet en een op de r-eede ten anker liggende Engelsche barge aanstalten maakte om te vertrekken. Voor hen, die de zeilscheepvaart liefihebben, viel ep idus heel wat te genieten. I BEeDIGD. Ter. openbare rechtszitting civiele kamer is beeedigd als ambtenaar van den burgerlijken stand te Westdorpe, de heer C. J. van Hoote- gem, burgemeester aldaar. DISTRICTSARBEIDSBEURS voor ZEEUWSCUA LAANDEREN. Opgave van het aantal ingeschreven wcrk- zoekenden bij de organen der arbeidsb-emiddfe- ling in Zeeuwsch-Vlaanderen gedurende de maand Juli 1937-r t i Axel 118, Biervliet Breskens 10, Cad- sand Clinge 15, Eede Graauw c.a. 7, Groede Hoek 29, Hontenisse Hulst 29, Koewacht Nieuwvliet Oostburg 2, Overslag Philippine 12, Retranchement Sas van Gent 50, Schoondijke St. Jansteen 1, St. Kruis 2, Sluis 3, Vogelwaarde 5, Water- landkerkje Westdorpe 21, IJzendijke Zaamslag 27, Zuiddorpe 4, Zuidzande Ter Neuzen 521. Totaal 872, w.o. 116 landarbeiders. Ingeschreven werkzoekenden werden ge- plaatst in de gemeente, t.w. 1 metselaar, 2 timmerlieden, 1 stoker, 85 landarbeiders, 3 schippersknechts, 22 tran- sportarbeiders, 1 picollo (ben. 18 j.), 2 koks- maats (w.o. 1 ben. 18 j.), 1 aank. teekenaar, 5 dienstboden (w.o. 1 ben. 18 j.). Ingeschreven werkzoekenden geplaatst -el ders, t.w.: 1 fabrieksanbeider te Sas van Gent, 1 machinist te Sas van Gent, 2 landarbeiders in de Wieringermeer, 3 landarbeiders te Zaam slag, 12 landarbeiders te IJzendijke, 1 dienst- bode te Den -Haag. Van elders werden betrokken: 2 transporarbeiders door Axel, 1 transport- arbeiders door Hoek. SCHIP GEKAPSEISD. Het zeilschip ,,Niewe Zorg", schipper Ver- steeg, met een lading vlas van Colijnsplaat naar Axelsche Sassing, is tijdens een hevig'e windvlaag in het schaar van Colijnsplaat ge- kapseisd. De bemanning kon het schip tijdig verlaten en is te Colijnsplaat aan den wal ge- gaan. De sleepboot ,,Zeehond" is van Wemel- dinge uitgevaren en juist toen deze bij het schip aankwam liet de deklast los waardoor het schip weer overeind kwam. De „Zeehond" heeft het schip toen vastgemaakt en te Wemeldinge binnengesleept. De ,,Zeehond" zal het schip naar zijn bestemming sleepen. (Zel.) EEN JACHT GESTRAND. Maandagmorgen omstreeks half tien is het Nederlandsche jacht „Corry" toebehoorende aan den heer Levy te Amsterdam, op weg van Vlissingen naar Ter Neuzen op de Spijker- plaat tusschen boei 5 en 6 gestrand. iDoor het onbekend zijn met het vaarwater liep het scheepje reeds Maandagmorgen op de iSpijkerplaat vast. Doordat die plaat ver uit het vaarwater ligt is 't jacht eerst des avonds opgemerkt. De opvarenden dachten, gezien ook het kalme weer van Maandag, bij hoog water wel vlot te komen. Maandagavond te half elf is de reddingboot van Vlissingen uitgevaren, doch zij kwam te half twee onverrichter zake terug. Bij het jacht was reeds de Belgische sleepboot .Goliath" aangekomen, doch de 6 opvarenden wenschten geen assistentie. Dinsdagmorgen toen de zee woelig werd, heeft men dankbaar de hulp van de Goliath" aanvaard, welke het jacht te Vlissingen heeft binnengebracht. DEFECT AAN DEN MOTOR. Tijdens de vaart op de Westerschelde kreeg het Engelsche jacht ..Express" een defect aan den motor. Met sleepboothulp is het toen in de midden- haven alhier binnengebracht, alwaar het de fect hersteld werd. AANR1JDING TUSSCHEN BEJAARDEN WIELRIJDER EN AUTOMOBILIST. Maandagmiddag omstreeks 3 uur heeft aan de halte Veldzi'cht nabij Schoondijke een aan- rijding plaats gehad tusschen een luxe auto van den heer Jurrij uit Ter Neuzen en den 67jardgen fietsrijder A. de Blaeij uit Oostburg. De wielrijder bekwam elenige verwondin- gen aan het gelaat en klaagde over pijn aan den schouder en aan den enkel. Dokter Laming was spoedig ter plaatse en heeft den man verbonden, waarna hij hem in zijn auto mee naar huis heeft genomen om hem verder te -behandelen. Eenigen tijd later is de wielrijder per auto door een familielid naar huis gebracht. (Vliss. Crt.) FIETSER DOOR AUTO AAN GEREDEN Zondagnamiddag te circa 5 uur werd, volgens de Vliss. Crt., langs den Rijksweg van Oostburg richting Sluis een wielrijder, naar men zegt afkomstig uit Bussum, door een personenauto aangereden, met gevolg, -dat de fietser in de langs den weg loopende sloot terecht kwam en hij gewond naar het St. Anthoniusgesticht te Oostburg ter behan- deling moest worden overgebracht. Het rijwiel was zeer beschadigd. De autobestuurder is gewoon doorgereden, doch door snel optreden der marechaussde uit Oostburg, is het gelukt den verdachten auto- mobilist, zekeren A. uit Zaamslag, op te sporen. Diiens auto was aan de voorzij-de beschadigd. INVOERING VAN PERSOONSREGISTERS. De Minister van Binnenlan-dsche Zaken heeft bepaald, dat met ingang van 1 Sept. 1937 aan de lijst van namen der gemeenten waar een persoonsregister is ingevoerd, o.a. worden toegevoegd de gemeenten: Aagte- kerke, Arnemuiden, Borssele, Grijpskerke, Meliskerke, Schore, iSt. Jansteen, St. Laurens en Veere. DE MISLUKTE SCHELDEVLUCHT. Naar wij vernemen, schr. de Midd. Crt., was het vliegweer Zaterdagmiddag vanwege de lage hewolking en het slechte zicht zoodanig dat het laten starten der vliegtuigen uit een oogpunt van veiligheid niet verantwoord was. Daarom is de vlucht uitgesteld tot Zater dag. Rademaker, de vlieger van Van Melle te Breskens, heeft nog weer eens een keurig nummertje vliegkennis weggegeven, door met een Scheldemuschje in dit .beroerde vliegweer uit Brussel te komen. Zijn aanvankelijk plan in Antwerp*! te landen bleek niet uitvoer- baar; de Schelde volgend -bereikte hij toen Woensdrecht en vandaar is hij op pl.m. 15 meter hoogte in grondzicht de spoorlijn op z'n muschje langsgehuppeld tot-ie bij Vlissingen- Vliegveld kwam en daar het beestje aan den grond zette. Een van de bladen meldt, dat op het oogen- blik een wijziging van het Motor- en Rijwiel- reglement wordt voorbereid, aangezien het in de" praktijk niet mogelijk zal zijn alle auto- koplampen voor 1 Januari 1938 te keuren. In bevoegde kringen zoo voegt het blad erbij staat men uiterst sceptisch tegenover de vraag wie de lantaarns zou moeten keuren van de ibyna 200.000 auto's en motorrijwielen, die al in gebruik zijn. Ook zou het vaststellen van de eischen voor die keuring in de praktijk op schier onoverkomelijke moeilijkheden stui- ten. Daarom, zoo verzekert het blad, ligt het In de bedoeling den overgangstermijn, die thans nog slechts ruim vier maanden bedraagt lot medio 1938 te verlengen. Aan dit bericht wordt toegevoegd, dat het zeer waarschijnlijk is, -dat men bij deze ge- legenheid tevens een lateren datum zal vast stellen voor de invoering van het verplicht achterlicht voor rijwielen, zoodat dit niet met 4-6 Ingez. Med. ingang van 1 Januari 1938 zou behoeven te zijn aange-bracht. Wij kunnen dit laatste met beslistheid tegenspreken. Er is tot op dit oogenblik nog niet aan uitstel voor de rijwiel-achterlichten gedacht. Het wordt geenszins onmogelijk ge acht, dat zij op den vastgestelden datum aan- gebracht zijn. Wat uitstel ten aanzien van de koplampen betreft is nog niets -beslist. Het geval is be- werkelijk, daarom zou het dan ook inderdaad wel noodig kunnen blijven, den overgangster mijn iets te verlengen. Maar het uitstel zou dan zoo kort mogelij-k moeten zijn. TELEURGESTELDE SCHATGRAVERS. Twee Vlissingers, de heeren H. en S., heb ben, meldt -de Midd. Crt., Maandag eenige uren in groote spanning verkeerd. Deze sei ning eindigde na zwaren arbeid in een groote teleurstelling. Ziehier het geval. Op 5 M-ei jj. ontstond brand in het pand Njeuwstraat 43, een oud -huis, dateerende uit het begin van de 17e eeuw. In het gebouw was gevestigd de rijwielhandel van den h-eer M. Het huis brandde geheel uit. Eenigen tijd later werden de grond en het puin verkocht aan de heeren H. en iS., die daama begonnen met de opruimingswerkzaamheden. Tijdens -deze werkzaamheden is men op een grooten, ■blauwen steen, groot 185 bij 115 c.M., bij een dikte van 10 c.M. gestooten. Deze steen draagt het volgende op schrift: „Entry into the vault of John Gregofte Elisabeth Offer- haus, Lord Lady of Brigdamme". Dit opschrift deed- vermoeden, dat onder dezen steen een gewelf zou ligg-en. Men ging dus vol spanning den zwaren steen verwij-de- ren. Edoch, hij bleek te rusten op twee zware balken enop aarde. De spade kwam er bij te pas en men begon vol goeden moed te graven. Spoedig bleek dat men hier inderdaad te doen had met een ge- metsel-de put. Naarmate men dieper kwam, steeg de spanning, totdat na ruim 1 M. diepte de gravers een modderige substantia bereik ten, welke bij nadere beschouwing in een beerput thuis behoorde. De harde werkers kregen hier dus iets spreekwoordelijks tot dank! -Het vermoeden bestaat, -dat deze steen is verwijderd van een oud kerkhof in deze om- geving en gebruikt is als afdekking van dezen beerput, zonder de minste deferentie voor den Lord and Lady of Brigdamme. Maar ja zoo whs men een eeuw geled-en. Muzikaal nieuws. Ter gelegenheid van de Ooft- en Tuinbouw- tentoonstelling te Biervliet, heeft aldaar op 12 Sept. a.s. een internationaal festival plaats. Door de muziekgezelschappen van Biervliet, Axel, Zaamslag en -Hoek zullen op Zaterdag 11 Sept. a.s. de openingsplechtigheden worden opgeluisterd. De reis zal -door deze drie ver eenigingen per speciale tram (vice-versa) worden gemaakt. Zitting van 17 Augustus 1937 De volgende personen waren gedagvaard: J. v. L., oud 28 j., voerman t-e Hontenisse, wegens mishandeling van Agnes Philomena Maria Cammaert te Hontenisse, door haar te slaan. Eisch: 20 boete of 12 dagen hechtenis. Uitspraak idem. J. D., huisvrouw van F. B., oud 50 j., zon der beroep te Oostburg, wegens beleediging van Anna Cornelia Janssen te Oostburg op 3 Juli 1937. Eisch: 10 boete of 6 dagen hechtenis. Uitspraak idem. J. M. B., oud 35 j., werkman te IJzendijke, wegens mishandeling van Camiel Mornout te IJzendijke op 5 Juli 1.1. Eisch: f 15 boete of 9 dagen hechtenis. Uitspraak: 10 boete of 6 dagen hechtenis. J. V., oud 47 j., landbouwer te Zuidzande, wegens beleediging van A. M. Guerqui&re, huisvrouw I. Hoevenaar, te Zuidzande op 10 Juli 1.1. Eisch: ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak: niet ontvank-elijk verklaard in de vervolging. B. W. M. v. O., oud 33 j., fabrieksarbeider te Sas van Gent, wegens mishandeling van A. J. Genetello te Sas van Gent op 8 Juli 1.1. Eisch: 10 boete of 6 dagen hechtenis. Uitspraak idem. C. D., oud 25 j., werkman te Ter Neuzen, wegens verduistering van een staaldraad van 50 meter, toebehoorende aan A. Vrij te Sliedrecht. Elisch: 3 maanden gevangenisstraf voor- waardelijk, proeftijd 3 jaar, en f 20 boete of 12 dagen hechtenis. Uitspraak idem. G. R., oud 31 j., koopman te Clinge, wegens verduistering van -een kalfshuid, toebehoo rende aan Gustaaf van den Bergen te St. Jan steen op of omstreeks Februari 1.1. Deze zaak werd uitgesteld.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2