Kerknieuws. Landbouwberichten Sport Gemengde Berichten TER NEUZEN, 16 AUGUSTUS 1937. AXEL. ZAAMSLAG. VOETBAL WEDSTRIJD MET EEN GOED DOEL. ENGELSCHE TELEFONISTE ALS PSYCHOLOGE. DE DUBBELE ROOFMOORD. Zij!n de gearresteerde zeelieden onschuldlg De hoop, dat men de daders van den af- schuwelijken dubbelen roofmoord op het be- jaarde echtpaar Lauwereins te pakken heeft, vervliagt meer en meer. Het is ongeveer een week geleden, dat door de politie van Maassluis twee zeelieden zijn gearresteerd, die er van verdacht werden ge- noemden moord gepleegd te hebben. Deze verdachten bevinden zich nog steeds in het huis van bewaring te Middelburg. Naar wij vernemen hebben de verhooren echter nog geen enkel resultaat opgeleverd. Beide zee lieden blijven halsstarrig ontkennen, ook maar iets met den roofmoord te maken te hebben. Het staat vast, dat beiden op den avond van den moord, 3 Maart, te Vlissingen hebben ver- toefd, hetgeen zij trouwens ook niet ont kennen. Zij verklaren dien avond een cafd bezocht te hebben in het Bellamypark en van daar om ongeveer half twaalf te zijn vertrokken. Te circa kwart voor twaalf hebben deze zeelie den patates-frites staan eten bij een kraampje, staande op het z.g. Eiland, dit is langs den weg naar de havens. De cafehouder en de patates-fritesverkoo- per zijn door de justitie verhoord, doch het is te begrijpen, dat deze menschen zich niet meer kunnen herinneren, welke personen er een half jaar geleden bij hen gekocht hebben. Men krijgt echter meer en meer den indruk dat deze zeelieden niet de gezochte moorde- naars zijn. (Midd. Crt.) DE SCHELDEVLUCHT GING NIET DOOR. De 4e Scfceldevlucht, die Zaterdagmiddag van het vliegveld Vlissingen af zou plaats vinden, is in verband met de minder gunstige weersomstandigheden niet doorgegaan. De vlucht zal thans Zaterdag a.s. worden gehouden. Muzikaal uitstapje. Niettegenstaande het minder gunstige weer, had j.l. Zaterdag het voorgenomen laatste uit stapje in dit seizoen naar de buitenwijken plaats. Allereerst werd het villapark bezocht van de l'Azote en aldaar een muzikale wandeling gemaakt. Daama werd op de Sassing een- zelfde promenade gemaakt, hetgeen veel be- langstelling van de zijde der gehuchtbewoners oogstte. Concert ..Concordia". Het programma van het op a.s. Donderdag 19 dezer door de harmonie .Concordia" onder leiding van den heer A. J. Schieman te geven concert, luidt als volgt: De Galante, marsch R. Duerinck. En Garnison, fantaisie J- B. Minne L'arche d'Or, ouverture G. Gadenne Une Soirde au Village, fantasie D. D. Belleflamme Marche Gessiene, marsch R. Martin l'Echo des Bois, fantaisie caprice T. Martin Franche Amitid, fantaisie T. Martin V.V.V.-marsch W. Schootemeijer Klein Festival. Het laatste klein-festival (in dit seizoen te geven), zal thans plaats hebben op a.s. Zater dag 21 Augustus te Zaamslag. Weg opengesteld. Zeer waarschijnlijk zal a.s. Woensdag of Donderdag den weg van af het Stoppeldijk- sche Veer tot aan het Kraaike voor het vrije verkeer worden opengesteld. Doode paling. Reeds eenige dagen wordt in de Otheensche kreek op verschillende plaatsen doode paling drijvende aangetroffen. Wat hiervan de oor- zaak is schijnt niet bekend te zijn, terwijl men geen andere doode vischsoort aantreft. GEREF. GEMEENTE. Bedankt voor Ter Neuzen door Ds. M. Heikoop te Utrecht. DE COLORADO KEVEIi IN ONS LAND. Medowerking van den landbouw gevraagd bij de opsporing. Eenige dagen geleden werd voor de tweede maal de colorado-kever in ons land gevonden, en wel te Baarlo (iL.). Ditmaal waren het levende kevers, welke uit den grond kwamen. Alle noodige maatregelen worden door den Plantenziektenkundigen Dienst getroffen. Met den grootsten nadruk wordt er daarom op ge- wezen, dat het van het hoogste belang is, dat alle landbouwers, vooral die in Limburg, N. Brabant en Zeeland, nu nog met groote nauw- keurigheid op de aanwezigheid van den kever in hun aardappelgewas letten, want als de kevers zich verspreiden, zal dit voor hen en voor vele anderen zeer groote nadeelen kun nen opleveren. Ten bate van het Trainingsfonds. Het is natuurlijk begrijpelijk, dat de voet- balvereen. Temeuzen ernstig zal pogen, het in het laatste seizoen verloren terrein te herwin- nen. Een der eerste daden is geweest het aan- stellen van een oefenmeester, een maatregel, die door alien is toegejuichd geworden. Dat is echter groote kosten medebrengt, zal door nie- mand worden ontkent en ter bestrijding daar- van heeft men dan ook een zgn. Trainings fonds gesticht, dat gevormd wordt uit vrijwil- lige bijdragen. Ter versterkimg van dit fonds nu, wordt Wbensdagavond a.s.' alhier een voet- balwedstrijd gespeeld, ditmaal niet door actieve voetballers, maar door oud-gedienden. Men heeft hiertoe de welwlllende medewer- king ontvangen van de veteranen van de ver- i eeniging „Axel", die aldus hun collega's van „Temeuzen zullen komen bekampen. Dat ook ditmaal de leden en donateurs eerst hun schreden naar de kasse zullen moeten richten, alvorens het terrein te kunnen betre- den, is zeer aannemelijk, want voor een goed doel geldt voor alien het spreekwoord. ,,Ge- lijke monniken, gelijke kappen". Waar de entrde trouwens zeer laag is ge- eteld, hopen wij, dat de sportliefhebbers in grooten getale dezen wedstrijd zullen bij- wonen, opdat het fonds, en hopelijk uiteinde- lijk ook de vereeniging zelve, er wel bij zullen varen. TERN. BOYSDE DOKKEN. De Zaterdag alhier gespeelde wedstrijd tus- schen Tern. Boys en De Dokken, uit Axel, is geeindigd in een 65 overwinning voor laatst- genoemde ploeg. AXEL—NIEL. Ter voorbereiding van de a.s. competitie speelde het eerste elftal van Axel, in weerwil van het ongunstige weder, een vriendschappe- lijke wedstrijd tegen de Nielsche Sportclub uit Niel (B.). De door een matig aahtal toe- schouwers bijgewoonde wedstrijd werd door de gasten met niet minder dan 83 gewonnen. WANDELSPORT. Wandeltocht „Trekvogels". Zaterdag 14 en Zondag 15 Augustus hebben de „Trekvogels" uit Ter Neuzen hun een- en tweedaagsche afstandsmarsch over 30 K.M. gehouden. De weersomstandigheden lieten echter veel te wenschen over, daar het beide dagen niet veel droog is geweest. Maar toch verschenen Zaterdagmiddag om 2 uur een 35-tal deelnemers, w.o. 1 dame aan de start. Onder het zingen van verschillende marsch- liederen, werd de eerste etappe over Zaamslag naar Axel aangevangen. Ongeveer vijf uur werd Axel bereikt, alwaar in cafe-restaurant 't Centrum gerust werd. Om half zes werd de terugtocht aangevangen, zoodat om half acht de startplaats in Ter Neuzen weer be reikt werd, waarmee de eerste dag achter de rug was. Uitvallers waren er dien dag niet. Zondagmorgen om ruim half elf werd ge- start voor de tweede en laatste dag, met ruim 30 deelnemers w.o. 15, die voor de 2e maal startten. Eveneens was aanwezig de W.S.V. „de Amateur" uit Goes met een tiental leden, die, alle in uniform gekleed, een aardig ge- zichf boden. Ondanks den regen trokken de deelnemers er vroolijk zingend van ,,Zoek de Zon op", op uit, om de eerste route, die over Baandijk, Hoogendijk, Axelsche Sassing en Sluiskil weer naar Ter Neuzen voerde, waar men om 2 uur aankwam. Om half drie startte men voor de laatste route, die leidde over Wulpenbek, Boerengat en vervolgens naar den zeedijk aan den Koepel en zoo weer naar Ter Neuzen toe. Ruim 4 uur kwamen de deelnemers in Ter Neuzen aan, zonder uitvallers. Bij de uitreiking der medailles werden nog de volgende extra-prijzen uitgereikt: Aan de WjS.V. „de Amateur" uit Goes, de extra-medaille, beschikbaar gesteld door den heer Joh. v. d. Ree, kapper te Ter Neuzen; aan mej. N. de Koster een fraai tinnen sier- kannetje, voor het meeloopen der beide marschen als eenigste dame; aan den heer Moerman de extra-prijs, be schikbaar gesteld door de Trannosan fabrie- ken, als oudste deelnemer. Ondanks de slechte weersomstandigheden, zijn dus de wandeltochten van de ,,Trek- vogels" wel geslaagd. Daat ons hopen, dat ze het de volgende keer beter zullen treffen, zoowel wat het weer als de deelname betreft. JUWEELEN GESTOLEN. Zaterdagochtend ontdekte men, dat in den nacht ingebroken was in de juwelierszaak van de firma J. van Willigen in de Spuistraat te 's Gravenhage, De inbrekers hebben zich door middel van inklimming aan de achterzijde toegang tot het perceel verschaft. Een partij sieraden en juweelen ter waarde van ongeveer 40.000 gulden, is gestolen. IN BELGIfi AAN GEHOUDEN. Op verzoek der Nederlandsche autoriteiten is de Belgische rechterlijke dienst overgegaan tot de aanhouding van zekere Mariette B. uit Rotterdam, ibeschuldigd van diefstal van geld ten nadeele van haar patroon aldaar. Zij was in gezelschap van haar vriend in een hotel te Blankenberghe. Beide hadden zich doen inschrijven onder valschen naam. Toen men ze ging aanhouden in de kamer waar ze hun intrek hadden genomen, stonden zij, volgens het L. N., op het punt gezamen- lijk zelfmoord te plegen door middel van chlo- roform. Beiden werden aangehouden en in de gevangenis te Brugge opgesloten. De rechtbank van Brugge heeft hen ver- oordeeld wegens het dragen van een valschen naam en wegens heling tot een maand ge- vangenisstraf voorwaardelijk. De aangehouden juffrouw zal aan Neder land worden uitgeleverd. VLIEGONGEVAL TE KNOCKE. Nabij het vliegveld Het Zoute, tusschen Knocke en Retranchement gelegen, is een Belgisch toeristenvliagtuig OODON van een hoogte van 150 meter neergestort. De beide inzittenden bekwamen emstige wonden en werden naar het ziekenhuis overgebracht. Het vliegtuig werd geheel vernield. DE VLEESCHVERGIFTIGING IN NOORD-HOLLAND. Men schrjjft: In venband met de vergiftigingsverschijn- selen door veulenvleesch in de buurtschappen Kerkebuurt en Kalverdijk onder de gemeente Harenkarspel (N.H.), waar het aantal patien- ten reeds tot ruim 100 is gestegen, is ge- bleken, dat slager v. D. in den loop der vorige week het veulen had gekocht van den vee- houder V. uit Noordscharwoude. Deze had van zijn veearts de mededeeling gekregen, dat het jonge dier niet in orde was en dat 't beste was het maar zoo spoedig mogelijk te verkoopen. iSlager van D. heeft het veulen naar zijn noodslachtplaats getransporteerd en het daar snel geslacht. Hoewel hij wist, dat het dier niet in orde was en dat het waarschijnlijk I aan darmontsteking leed, dacht hij na de slachting, dat de ziekte minder beteekende, dan het aanvankelijk leek, omdat de inge- wanden na de slachting niet dadelijk zwart werden, hetgeen anders steeds gebeurd met aan deze kwaal lijdende dieren. Van D. liet toen het vleesch van het veulen keuren door den keurmeester U. W. uit Scha- gen, aan wien hij echter verzuimde mede te deelen, dat het beest waarschijnljjk ziek was. De heer W. die als een accuraat keur meester bekend staat keurde het vleesch dan ook niet op bacterien, maar voorzag het na een normale keuring van een vierkant stempel, hetgeen beteekent, dat dit vleesch voor verspreiding en verkoop over het geheele land geschikt was. iZou het vleesch niet ge heel in orde zijn geweest, maar nog wel goed zijn voor onmiddellijk gebruik, dan had het voorzien moeten zijn van een rond keur- stempel. Nadat wij van bovenstaande feiten hadden kennis genomen, zijn wij Donderdag opnieuw bij slager van D. op bezoek geweest. De man, die den geheelen nacht was verhoord en die nu een middagdutje deed, was terstond be- reid, om ons nogmaals te woord te staan. En terwijl zich groepjes menSchen voor den win- kel verzamelden, gaf slager van D. het vol gende relaas: t Zaterdag voor een week werd ik bij V. ge- roepen, die mij zeide, dat ik een noodslach- ting moest doen van een veulen, dat niet goed meer was. ,,Het was weer het oude liedje", zeide hij, en daaruit maakte ik op, dat het dier aan darmontsteking leed. Ik heb het toen geslacht en het laten keuren door den heer W. en toen heb ik slager van D. erkent het ronduit en volmondig de fout begaan, om niet te vertellen, dat het dier waarschijn lijk ziek was. Immers, de darmen werden niet zwart Wat is hiervan het gevolg geweest? H-et veulen is snel geslacht, daarna gekeurd en toen, Zaterdagavond, in de ijskast gedaan, waar ook het andere vleesch lag. Nu neemt men aan, dat dit paardenvleesch, waarop de bacillen zich reeds ibevonden, het andere goedgekeurde en inderdaad gezonde vleesch heeft besmet en dat daardoor zooveel men schen zijn ziek geworden! Niet uitsluitend het gebruik van het paar denvleesch, maar ook het nuttigen van het besmette rundvleesch uit de ijskast werd dus oorzaak van deze dorpstragedie. Want op den drukken kermis-Zaterdag was de geheele ijskast leeggekocht en ,,Jan en alleman had den er van gegeten" „Ik kan mijn zaaK wel sluiten aldus de slager ik weet, dat mijn vrouw en kinderen geruineerd zijn en ik voel, dat men van alle kanten op mij loskomt en mij met den vinger aanwijst als den eenigen schuldige..." Zoo sprak de man, die sinds Woensdag lichamelijk hard achteruit was gegaan en totaal op was. Behalve slager van D. ondervindt thans ook de rijksveearts de gevolgen van zijn tekort- koming. De rijksveearts U. W. te Schagen, de keurmeester, die het veulenvleesch van slager van D. heeft gekeurd on van een vierkant merk voorzien, is door den burgemeester van Oudkarspel, den heer A. J. Wijnveldt, voor on- bepaalden tijd geschorst. Van deze schorsing is mededeeling gedaan aan de afdeeling Noord-Holland boven het U van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid. De correspondent der N. R. Crt. te Alk- maar schrijft: Uit een onderhoud, dat wij Vrijdagmorgen met Dr. Groenhard uit Dirkshorn hebben ge- had is ons gebleken, dat thans voor een groot deel het raadsel van de ernstige vergiftigings- gevallen te Harenkarspel opgelost is. Dr. Groenhard was nl. juist in het bezit gekomen van de rapporten van het centraal laborato- rium te Utrecht, waarin sprake is van een onderzoek van het eerst toegezonden rund vleesch van slager van D. en waaruit met zekerheid is komen vast te staan, dat het rundvleesch paratyphus-bacillen bevatte. Hier- uit valt dus af te leiden, dat de veelvuldig voorkomende vergiftigingsverschijnselen het gevolg zijn van het gebruik van ondeugdelijk vleesch. Als het meest voor de hand liggende neemt men ^an" dat het bedoelde rundvleesch bij keuring nog ibacillenvrij was, doch dat het vleesch ondeugdelijk is geworden, doordat het in een zeer warme periode eenigen tijd be- waard is. In hoeverre slager van D. aan deze vleesch- vergiftiging schuld heeft, zal nog nader vast- gesteld moeten worden. Inmiddels komen steeds meer patienten om medische hulp verzoeken. Waren het in den aanvang van deze epedemie slechts de ver- standigen, die onmiddellijk de adviezen van den dokter gingen inwinnen, terwijl de vele anderen een afwachtende houding aannamen, thans komen ook deze laatsten bijstand van den arts verzoeken, zoodat de beide doktoren Groenhard en van Hesteren onafgebroken visite's moeten maken. Het is dan ook niet uitgesloten, dat medische assistentie ingeroe- pen zal worden. Van de vleeschvergiftiging ondervinden ook 7 Zaandammers onaangename gevolgen. Zij vormden samen een strijkje, dat op de kermis in Kalverdijk in een dancing speelde. Zondag j.l. hadden zij door de drukte geen tijd om veel voedsel tot zich te nemen, doch Maandag hebben ook deze musici van het vleesch gegeten. De gevolgen zijn niet uitge- bleven, en toen zij Woensdag te Zaandam arriveerden moesten zij zich onverwijld onder behandeling van een medicus stellen. A1 spoedig constateerde deze vleeschvergiftiging. De toestand van de andere zieken blijft con stant en van ernstige gevallen is geen sprake. HET INCIDENT TE BLOEMENDAAL. De lezing van de Koloniale Reserve. Naar aanleiding van de mededeelingen van den commissaris van politie te Bloemendaal betreffende het incident tijdens den Jamboree- marsch, aldaar, schrijft men vanwege de Koloniale Reserve te Nijmegen het volgende aan de „Msb.": De heer Hiemstra verwijt het detachement der Kol. Reserve, reeds dadelijk eigendunke- lijk een anderen weg te hebben genomen dan ons was Voorgeschreven. Het detachement werd voorafgegaan door den marschleider van den Jamboree-tocht, die speciaal meeging om den weg te wijzen. Er is dus geen sprake van het eigendunkelijk kiezen van een weg. De commandant heeft den agent van politie, die hem sommeerde met drieen te gaan loopen, niet gezegd, dat hij dit niet dddd, doch dat hij dit niet kon doen, daar de formatie met drieen in het Indische leger niet bestaat. Er zijn minstens 29 getuigen, die dit duidelijk gehoord hebben. Het is volslagen onmogelijk om van een formatie met vieren over te gaan tot een met drieen, afgezien nog van het feit, dat het ten eenenmale verboden is, te loopen in een andere formatie dan die in het reglement is voorge- schreven. De agent van politie heeft de tweede maal heelemaal niet ,,verzocht" met tweeen te blij ven loopen, hij heeft op hoogst onbehoorlijken toon ,,gelast" zulks te doen. Hierop heeft de commandant den agent wederom niet gezegd, dat hij zulks niet deed, doch uitvoerig uitgelegd, dat hij dit niet mocht doen, daar zijn reglementen hem uibdrukkelijk voorschrijven, dat op den grooten weg in for matie met vieren geloopen moet worden, ter wijl de formatie met tweeen of eenen alleen op smalle voetpaden mag worden aange- nomen. Bovendien heeft hij hem er nog op gewezen, dat het detachement door zijn klei- nere tusschenruimte niet meer plaats in beslag nam dan andere groepen, die met drieen lie- pen; doch de agent weigerde hiermede reke- ning te houden. De z.g. enkele meters verder staande agent, die zou zijn komen toeloopen omdat zijn col- lega tusschen den troep kwam te staan is een fictie. Deze agent is samen met eerstge- noemde bij d>en commandant gekomen en op het moment dat de eene agent zijn waanzin- nige bedreiging „met drieen loopen of ik schiet door den troep" laneeerde was de ander niet allddn niet tusschen, doch zelfs nog niet voor den troep, doch links zijwaarts van de voorste duibbelrotten. Ook hiervan zijn buiten het detachement tientallen buitenstaanders getui gen geweest, die den commandant spontaan hun adres kwamen aanbieden om zich zoo noodig op hun getuigenis te kunnen beroepen. De voorstelling, die de politie er nu aan geeft, als zou de gewraakte bedreiging geuit zijn ter bescherming van een collega, is dus volkomen onjuist. Integendeel was het juist aan deze bedreiging waartegen de comman dant zijn manschappen moest beschermen te wijten, dat hij niet gezien heeft, dat de andere agent zich v66r den troep begaf om dezen tegen te houden, wat uit den aard der zaak onmogelijk is, omdat een legerafdeeling alleen stopt op last van haar commandant. Volgens den heer Hiemstra zou de agent alleen maar naar zijn revolvertasch gegrepen hebben en den knoop hebben Los gemaakt. De tientallen getuigenissen van buitenstaanders, nog afgezien van de ruim 50 onderofficieren en soldaten der Koloniale Reserve, die alien de luid uitgeschreeuwde bedreiging omtrent het schieten op het detachement gehoord heb ben, terwijl het meerendeel van hen tevens den halverwege getrokken revolver heeft gezien, zal wel voldoende zijn om in dezen het noodige overtuigingsmateriaal te leveren. Terwijl wij er verder op vertrouwen, dat ieder welden- kend burger zal begrijpen, dat de commandant zijn manschappen tegen een dergelijke bedrei ging had te beschermen, en dit onder den drang der omstandigheden alleen op kem- achtige en ingrijpende wijze kon doen, hetgeen dan ook inderdaad gelukt is. De ons aangewezen marschleider der Jam boree, die ons ook door Haarlem en Bloemen daal geleid heeft, stond uitdrukkelijk toe, ook na het incident, in de voor ons voorgeschreven formatie te blijven loopen. Indien dit niet het geval was geweest zouden wij immers gedis- qualificeerd zijn, wat zooals ieder kan weten, allerminst is gebeurd, daarwij ons integendeel den eersten prijs voor de beste militaire groep zagen toegewezen. De Koloniale Reserve vormde ,,geen troepje militaire wandelaars" zooals de heer Hiemstra het publiek thans wil doen gelooven. Overal waar w.ij deelnamen aan een afstandsmarsch verschijnen wij als een militaire afdeeling, modellbewapend en met precies dezelfde ver- plichtingen, doch ook dezelfde rechten, die het leger heeft. Inschrijfgelden, reiskosten enz. worden dan ook niet door de deelnemers doch door het korps betaald. De voorstelling, als zou het detachement op eenigerlei wijze de veiligheid van het ver keer in gevaar hebben gebracht, is volkomen onwaar. In beide gevallen waar gesommeerd werd met drieen te loopen, liep 't detachement ge heel rechts op den breeden straatweg. Een Bngelsche telefoniste kan, volgens ,,De Telegraaf'", er zich op beroemen, na het aan- vragen van een gesprek door een abonne, te vertellen welk karakter hij heeft en welke zijn dagelijksch bezigheden zijn. Het is Agnes Cox, die onlangs na een werkzaamheid van drie en veertig jaar, waarvan vele als chef over tachtigduizend telefonistes, den Londen- schen telefoondienst vaarwel heeft gezegd. In tegenwoordigheid van anderen heeft Ag nes Cox meermalen onmiddellijk na het aan- vragen van een gesprek vastgesteld of de aanvrager politicus, kunstenaar dan wel zakenman was; ook kam zij onmiddellijk tot in bijzonderheden het karakter van den be- trokkene schetsen, hetgeen misschien niet al- tijd even aangename resultaten heeft opgele verd. Volgens de berichten zou mej. Cox zich geen enkele maal vergist hebben in haar analyse. Miss Agnes Cox zegt, dat het telefoonver- keer den menschen beleefder maakt, daar zij dikwijls gedwongen worden te wachten en dan toch vriendelijk moeten zijn. iHoe meer dus het telefoonverkeer toeneemt, hoe beleefder de menschheid op den duur zal worden. Agnes Cox heeft het voomemen haar vrijen tijd geheel te besteden aan de psychologie. DE MILLIOENEN VAN GENERAAL WURTZ. Het Deensche blad de „Berlingske Tidende" maakt melding van vergadering te Viborg van ruim 100 erfgenamen van den Deen Wurtz uit die stad, die als generaal in Neder- landschen dienst is geweest en millioenen zou hebben nagelaten. In de helft van de vorige eeuw, aldus het blad, waren in Nederland de Deensche erfgenamen van dezen generaal op- geroepen, doch toenmaals was men in Dene- marken nog niet op de hoogte van de familie- verhoudingen. Wiirtz was namelijk een bui- tenechtelijk kind en op grond daarvan was zijn naam achter in het kerkregister geplaatst bij de zelfmoordenaars. Zoodoende waren er moeilijkheden geweest met het vinden van den naam. In 1912 kwam de zaak opnieuw aan de orde, maar zij werd toen als hopeloos op- gegeven. Zij is echter nu opnieuw ter hand genomen; de promotor ervan is een meubel- handelaar uit Kopenhagen. 'Het bedrag van de erfenis zou thans in Nederland beheerd worden. De man, die de kat opnieuw de bel heeft aangebonden, heeft het denkbeeld ge- opperd, dat het Deensche ministerie van bui- tenlandsche zaken de zaak aldus zou kunnen regelen, dat de Deensche staatsschuld aan Nederland, 89 millioen kronen, zou worden geschrapt, dat dit bedrag zou worden geno men uit de millioenen van Wiirtz en de erfgenamen in Denemarken Deensche staats- schuldbewijzen zouden ontvangen. FAMILIEDRAMA TE GLASGOW. In een vlaag van waanzin heeft een te Glas gow vertoevende Egyptische student vier per sonen doodgeschoten, een zwaar gewond en vervolgens de hand aan zichzelf geslagen. De zwaar gewonde bevindt zich in levensgevaar. De student was per taxi naar het huis van zijn zwager gekomen. Er ontstond een fami- lietwist en de man, die plotseling zijn bezin- ning scheen verloren te hebben, schoot eerst zijn zwager neer, daarna diens 14-jarig doch- tertje en vervolgens zijn eigen kind, dat nau- welijks 16 maand^n oud was. De taxi-chauf feur, die op het geluid der schoten kwam toe loopen, werd het volgende slachtoffer. Daama richtte de man zijn revolver op zijn echtge- noote, die hij zeer ernstige verwondingen toe- bracht. Vervolgens doodde de Egyptenaar zichzelf met een goedgemikt schot. Alles speelde zich in een minimum van tijd af, voordat iemand gelegenheid had den in razemij verkeerenden man tegen te houden, was het drama reeds geschied en trof men in de kamer van de villa nog slechts dooden en# een in levensgevaar verkeerende vrouw aan. TWEE HUIZEN INGESTORT TE NEW BRIGHTON (V. S.). In New Brighton in den staat New York zijn twee woonhuizen ingestort. Dertisn dooden zijn tusschen de puinhoopen gevonden. Men veronderstelt, dat de zware regenval en binnendringend water de fundamenten der huizen hebben ondermijnd. STORM EN WOLKBREUKEN. EHet mooie weer der laatste dagen heeft Vrijdag plotseling plaats gemaakt voor zware stormen, die in vele deelen des lands met ge- weldige slagregens gepaard gingen. Te Lon- den liep te 5 uur het station Axton van den ondergrondschen spoorweg naar Hendon onder en de treinen konden niet verder dan Ham mersmith of Earls Court waar de passagiers in bussen moesten overstappen. In Yorkshire en Lancashire traden eenige rivieTen buiten hun oevers en langs de Tyne liepen 100 huizen onder. De acht arrestanten in een ondergeloopen politiebureau moesten naar een ander toevluchtsoord overgebracht worden. Te Richmond heeft een hagelstorm groote schade aangericht. Te Chichester in Sussex geraakte de electri- sche centrale onklaar en het vliegveld te Croy don stond te 3 uur blank, maar alle diensten kond&n doorgaan, alleen moesten de passa giers per auto tot vlak bij de vertrekkende vliegtuigen gebracht worden. In het Zuid Westen en in Schotland was het daarentegen mooi weer en de Koning heeft op nieuw korhoenders gejaagd. VLIEGRAMP TE HANNOVER. Vrijdagmiddag is een vliegtuig boven het vliegveld van Hannover neergestort en daar na in brand gevlogen. De acht inzittenden kwamen om het leven. 'Het Duitsche ministerie van luchtvaart heeft medegedeeld, dat het geen militair, noch een burgervliegtuig was, doch een toestel, dat gebruikt werd voor proefnemingen. De acht slachtoffers zijn alien Duitsche burgers. DOOR GIEREN AANGEVALLEN Een jonge man, die aan het zwemmen was in het meer Beyhesir, bij Instanboel, is plot seling aangevallen door eenige tientallen gie- ren. De jonge man, tot zijn geluk een goed zwemmer, moest geruimen tijd onder water zwemmen om aan de aanvallen te ontkomen, maar telkens als hij boven kwam om adem te scheppen, stortten zij zich op hem. Na een 'worst el in g van drie uur bereikte hij een klein eilandje, waar hij zich in een grot kon ver- schuileiv Hij werd tenslotte bevrijd door familieleden, die per boot kwamen aangesneld en de gieren met geweersohoten verjoegen. DE STRIJD OM DEN HOOGSTEN TOP DER AARDE. Eenigen tijd geleden is wederom een Hima- iaya-expeditie, ditmaal een Duitsche, het slachtoffer geworden van een lawine, met het noodlottige gevolg, dat zeven van de negen Europeesche leden der expeditie en negen Ghurka's die als dragers dienst deden, om het leven zijn gekomen. Hoewel men ook dit keer alle mogelijke voorzorgsmaatregelen genomen had, om even- tueele ongelukken te vermijden, schijnen de lawines toch een gevaar op te leveren, waar- aan men niet ontkoimt. Steeds weer opnieuw vormt het woeste en ontoegankelijke Himalaya-gebied, aan de Noordgrens van Britsch-Indie, een belang- rijk aantrekkingspunt voor de stoutmoedige bergbestijgers, die, met gevaar voor him eigen leven, de groote moeilijkheden van de eeuwige sneeuw- en ijsgebieden trachten te overwinnen. Doch nog nooit is een mensch er in geslaagd, den top van dit geweldige ge- bergte te bereiken, hoewel er reeds tallooze pogingen ondemomen zijn. De eerste poging van dien aard werd in 1922 idoor een Engelsche expeditie onder lei ding van G. Mallory, bekend als de .Colum bus van de bergwereld", ondemomen. Het centrale kamp werd opgericht in het eenzame bergklooster Rongbuk, maar de Lama waar- sdhuwde de bergbeklimmers. Het sprak van de vijf ,,sneeuwreuzen", die in spelonken huiizen en over de rust van den berg waken. Natuurlijk lachten de Engelschen hem uit. Bijgeloof, allemaal bijgeloof. De Lama liet nog een tweede waarschuwing vernemen. Hij had jgedroomd, dat zeven menschen in de vuist van den berggod omkwamen. Maar men luisterde niet naar hem en zeventien man vertrokken voor de laatste etappe. Slechts tien kwamen er terug. De Lama had gelijk gehad en ook heden ten dage zou hij met zijn waarsdhuwingen nog gelijk hebben. De expeditie van den heer Visser. Want, zooals de eerste expeditie door een lawine geheel of gedeeltelijk verongelukte, zoo zijn tot nu toe alle expedities geheel of" gedeeltelijk zoo niet omgekamen, dan toch ge dwongen geweest, terug te keeren. Een zeer belangrijke Himalaya-bestrjging, dien wij in dit verband niet mogen vergeten te noemen, is de heer Visser, die tezamen met zijn vrouw, mevr. VisserHooft, tot drdemaal toe ge- tracht heeft den top van den Mont Everest te bereiken, maar die ook tot driemaal toe gedwongen werd, hetzij door een lawine, hetzij door slecht weer, den terugtocht te aanvaar- den. En van hem mogen wij toch zeker wel zeggen, dat hij ervaring had. Ook de Nieuwe Wereld toonde belangstel- ling voor dit onneembare gebergte, dat zijn toppen tot 8000 meter en nog wel hooger, verheft. Het was de Amerikaan Wilson, die in 1934 een poging waagde. Men weigerde hem echter de toestemming hiertoe. Deson- danks zette hij door en verliet als priester verkleed, in gezelschap van drie dragers, de Stad Darjeeling, aan den voet van den Hima laya. Rongbuk had hij spoedig bereikt en reeds enkele dagen later was hij in kamp ni van de Mallory-expeditie. Toen weigerden de dragers echter verder te gaan. Hij liet zich niet ontmoedigen en trok moederziel alleen naar het hoogste punt der aarde. Een maand lang wachtte men hem op. Toen keerde de expeditie half verhongerd terug... zonder Wilson. De laatste loodjes wegen het zwaarst. Uit al deze voorbeelden en uit het ongeluk dat de Duitsche expeditie heeft getroffen, kan men zien, hoe buitengewoon moeilijk de be- stijging van een dergelijk gebergte is en welke voorbereidingen men eerst moet tref fen, am zelfs maar een gedeeltelijke bestij- ging mogelijk te maken. We kunnen ons ternauwemood voorstellen, dat een expeditie, die reeds een hoogte van 8000 meter bereikt heeft, er niet in slagen kan 'de laatste 300 meter naar den top af te leggen. En toch schijnen ook hier de laatste loodjes het zwaar- ste te wegen, want de ondernemingen van de laatste jaren hebben wel alle den top op een afstand van 399 meter waargenomen, maar nooit bereikt. De gevaarlijke stulflawines. Een van de grootste vijanden van een der gelijke expeditie is de lawine, waardoor ook deze expeditie zoo noodlottig aan zijn einde is gekomen. Zoo'n sneeuwstorting of lawine komt vooral in het voorjaar voor, als de sneeuw week wordt, zijn hechtingsvermogen verliest en van de steile (berghellingen naar beneden komt glrjden. Door het smeltwater is de rotsbodem glad geworden, het glijproces van de lawine wordt er door vergroot en na dat de lawine naar beneden is gestort, blijft alleen de naakte rots over. Toch is deze soort lawine niet de gevaarlijkste, daar hij ieder jaar in vrij vaste banen naar beneden komt. Grilliger en gevaarlijker zijn de z.g. stof- of etuiflawines. Deze komen hoofdzakelijk in den winter voor, voornamelijk na een koude- periode, als de bevroren ondergrond glad is, en weinig houvast biedt, zoodat, zoodra de

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 3