Pluimvee-Rubriek Burgerlijke Stand LOOP DER BEVOLKING. ERNSTIGE BOTSING. Op den Antwerpschestraatweg te Bergen op Zoom is sen emstig ongeluk gebeurd. Een autobestuurder, de heer Moesbaak uit Bergen op Zoom, reed, door plotseling naar links uit te wijken, den van tegenovergestelde zijde ko- menden motorrijder, den heer de Boer, even- eens ter plaatse woonachtig, aan. De heer de B., wiens echtgenoote op de duozitting had plaats genomen, werd met haar tegen den grond geslingerd. Mevr. de B. hleef bewuste- loos liggen en werd in een nabij'zijnue woning binnengedragen. Zij bleek een ernstige hoofd- won'de alsmede verwondingen aan de armen te hebben bekomen en klaagde na tot bewust- zijn te zijn gekomen, over inwendige pijnen. Per auto is zij naar haar woning vervoerd. Haar echtgenoot liep slechts lichte verwon dingen op. Beide voertuigen we«den ernstig beschadigd en moesten wordei weggesleept. GEVAARLIJK SPEL. Hoeiwel hij niet zwemmen kon, had de 21- jarige losse werkman G. F. J. Kalkman te Rotterdam zich in het water van het Noorder- havenkanaal begeven, om daar wat afkoeling te zoeken tegen de drukkende hitte. Kamera- den animeerden hem om eens van de spring- plank af te wippen. Het gaf toch immers niets, je kwam vanzelf wel weer boven. K. deed zulks, maar kwam niet boven. De 17- jarige P. v. d. Leer en de 16jarige H. van Nellen, zijn daarop gekleed te water gespron- gen. Zij slaagden er in den drenkeling op het droge te brengen en na eenigen tijd toepassen van kunstmatige ademhaling de levensgeesten bij den bewusteloozen jongeman weer op te wekken. K. kon daarop naar zijn woning terugkeeben. VERDACHT VAN RONSELARIJ. De Zaandamsche politie is nog druk bezig met het onderzoek inzake de laatste poging van de ronselaars, vier Zaandammers naar het Spaansche front te dirigeeren. Dit viertal, dat te Rotterdam was opgevangen en naar Zaandam is teruggezonden, beweert de be- middelaars niet te kennen. Toch heeft de politie nog een Zaandammer gearresteerd, zekeren B., die echter ontkent zicih aan ronselarij te hebben schuldig ge- maakt. Hij erkende slechts zijn bemiddeling te heb ben verleend voor de verschaffing van een auto. Wel deelde hij mede, dat ook zijn zoon geruimen tijd geleden naar .Spanje is gegaan. In zijn laatsten brief schreef hij, dat hij nog 100 K.M. van het front was en dat men hem reeds in militaire uniform had gestoken. De heer B. is lid van de Internationale Roode Hulp. ONDER EEN TRAM GEVALLEN. Dinsdagmiddag heeft de zeereerw. heer pastoor A. A. Meijers O.E.S.A., van de St. Augustinuskerk aan den postjesweg te Am sterdam een ongeval gehad, dat buiten- gewoon goed is afgeloopen. Pastoor Meijers kwam met lijn 3 op de Geintuurbaan uit de richting Hobbemakade bij de halte Ferdinand Bolstraat aan,. waar hij wilde uitstappen. Voor lijn 3 bevond zich een tram van lijn 24, welke juist het teeken van den verkeersagent kreeg om linksaf op te rijden. De bestuurder van de bijna stilstaande tram van lijn 3 gaf daarop stroom om geheel op de halteplaats te komen. Op hetzelfde oogenblik stapte pastoor Meijers uit, doch botste daarbij tegen het op den vluchtheuv-el staande zuiltje. Hij viel en kwam tusschen de wagens, onder het voorbalcon van den bijwagen terecht. Gelukkig stond de tram dadelijk stil en door de wagens te ontkoppelen kon men den pastoor weldra bevrijden. Hij had sdhaafwonden opgeloopen en venmoedelijk een schouderfractuur bekomen. De geneeskundige dienst vervoerde hem naar het O.L. Vrouwe- gasthuis, waar hij in observatie is opgenomen. GEKNOEI MET BIGGENMERKEN. De marechaussee en de Crisis Opsporings- dienst hebben bij een landbouwer te Meddo, gemeente Winterswijk, zeven biggen aange- troffen, waarvan er vier gemerkt waren. Het bleek, dat dit goede merken waren, die val- schelijk waren aangebracht. De marechaussee stelde een uitgebreid onderzoek in, waardoor kwam vast te staan, dat de oormerken op ongeoorloofde wijze in handen van den land bouwer gekomen zijn. Zij bleken n.l. afkom- stig van een slager te Zieuwent, gemeente Lichtenvoorde, die de oormerken van ge- slachte varkens wist achter te houden en te verkwanselen aan iemand te Zieuwent, die ze op zgn beurt weer van de hand deed aan iemand te Eibergen. Vandaar gingen de onrechtmatig verkregen oormerken naar den landbouwer te Meddo. Zes personen zijn bij de affaire betrokken. Tegen alien werd door de marechaussees proces-verbaal opgemaakt. MUGGEN-SPINNENPLAAG OP URK. Dr. van der Tom, de van regeeringswege aangestelde deskundige, die verschillende malen het eiland Urk heeft bezocht in ver- band met een onderzoek naar de muggenplaag op het Usselmeer, heeft indertijd in verschil lende plaatsen daarvoor waarnemers aange- steld en voorspelde een muggenplaag, oneindig grooter, dan dit in vorige jaren het geval zou zijn geweest. Deze voorspelling is gelukkig voor de be- woners der Ussetmeerplaatsen niet uitge- komien. Wel waren er veel muggen en vooral op warme zomeravonden was het gezoem der millioenen-zwermen .niet van de lucht, maar het ging de plaag van vorige jaren niet te boven. Velen zijn van meening, dat de plaag niet eens zoo erg is als het vorige jaar. De spinnen vertoonen zich echter op het eiland Urk in dubbelen getale. Nimmer is het hier voorgekomen, dat een spinnenplaag in zoo grooten omvang zich heeft voorgedaan. Als men des avonds zijn slaapkamer betreedt, behoort het niet tot de uitzonderingen, dat eerst, voor men zich ter ruste begeven kan, een 40- of 50-tal spinnen van het leven moet worden beroofd. Verlaat men 's mor.gens zijn woning, dan moet men er op bedacht zijn, dat men eerst de deur vrij maakt van webben, dier er 's nachts voor langs zijn gewaven door de ontelbare spinnen, waardoor de bewoners van het eiland veel last ondervinden. De afsluiting van de Zuiderzee izal naar ver- wacht mag worden, in de toekomst vele voor- deelen opleveren, doch een dergelijke plaag moet dan als een onvoorzien nadeel der af sluiting worden beschouwd. VEEDUISTERING DOOR EEN DEURWAARDER. De Arnhemsche politie heeft eenige dagen geleden den deurwaarder bij het gerechtshof te Amhem, P. W. M., verdacht van verduiste- ring van een bedrag van ongeveer f 1000, ge arresteerd. De deurwaarder had dit bedrag in functie geincasseerd, doch niet afgedragen aan zijn lastgever. De verdachte is dadelijk in zijn functie geschorst. Nadat het verduisterde bedrag door familie- leden was gestort, is vendachte voorloopig op vrije voeten gesteld. EEN ACHERVOLGING TE L.AREN. Het heeft de Larens-che politie in den nacht van Zaterdag op Zondag aan sensatie niet outbroken. Ben ingeizetene uit Rotterdam, de heer H. R., had dien avond Hotel Hamdorff aldaar bezocht en wenschte met zijn auto, die nabij het hotel geparkeerd stond, weg te rijden, een agent ontraadde hem dit te doen, aangezien de automobilist onder den invloed van sterken drank bleek te verkeeren. Eerst scheen de automobilist gevolg te geven aan den raad van den agent. De agent hield evenwel een aogje in het zeil en plotseling keerde de auto mobilist naar zijn wagen t-erug en voor men het kon verhoeden, reed hij met groote snel- heid weg. De agent sprong in een taxi en daar begon een wilde jacht over den Hilver- sumscheweg naar den rijksweg Amsterdam Amersfoort; nabij het theehuis Groeneveld onder Baarn had men den automobilist inge- haald en deze ziende dat zijn achtervolgers terrein begonnen te winnen, verhoogde zijn toch reeds groote snelheid en schoot als een pijl uit den boog de Heemstralaan te Baarn in. De jacht werd voortgezet dwars door het centrum van Baarn, in razende vaart en on- danks het f-eit dat de agent tweemaal in de lucht sohoot. De automobilist snelde voort naar den rijksweg. Het ging zoo voort tot dat men op den straatweg BaarnHilversum terecht kwam waar de taxi-chauffeur ge- legenheid kreeg den voorrij-d-er te snijden. On- danks deze poging gelukte het niet den woes- ten rijder tot stilstand te brengen daar deze trachtte zijn achtervolgers van den weg af te dringen. Uit lijfsbehoud hebben de agent en taxi-chauffeur den strijd toen moeten op- geven. Met dit ritje zal de zaak voor den Laarder echter nog wel niet afgeloopen zijn. DR1E MAANDEN IN VOORLOOPIG ARREST IN DUITSCHLAND. Ongeveer drie maanden geleden is aan de grens te Wijler bij Nijmegen aangehouden een der groote autobuss-en van de reisonderneming v. d. R. te Grave. Eenige chauffeurs der on- derneming, die in den wagen zaten, werden aangehouden, evenals de vrouw van v. d. R. De chauffeurs werden spoedig op vrije voeten gesteld, doch mevr. R. werd in voorloopige hechtenis gehouden, onder verdenking motor- onderdeelen, welke in Duitschland waren ver- v'aardigd, te hebben uitgevoerd, zonder bij de betaling aan de clearingvoorschriften te heb ben voldaan, terwijl zij tevens verdacht werd van deviezensmokkelarij. Naar thans g.emeld wordt, is mevr. v. d. R. op vrije voeten gesteld op grond van het feit, dat ontduiking van de clearingvoorschriften niet van dien aard is, dat langere voorloopige hechtenis noodzakelijk moet worden geacht. Bovendien bleek zij niet direct schuldig te zijn aan deviezensmokkelarij. TE HARD GEREDEN. Dinsdagavond gebeurde tusschen Spannum en Wommels een ernstig ongeluk. Met groote snelheid reed de heer J. de 'Haan, onderwijzer te Holwerd, met een huurauto over een brug zonder te remmen. Toen hij de helling afreed was hij vermoedelijk het stuur niet meer meester. Hij remde krachtig, ten gevolge waarvan een band sprong en de auto twintig meter verder tegen een boom botste en totaal werd vernield. De bestuurder liep snijwonden op. Met twee andere inzittenden, een 30- jarige zuster en de 54-jarige mevr. Bron-de Haan was het erger gesteld. Per ziekenauto werden zij naar het diaconessenhuis te Leeu- warden vervoerd. ERGERLIJKE BALDADIGHEID. Den laatsten tijd komen bij de politie te Breda vrijwel dagelijks klachten binnen over baldadigheden van opgeschoten jongens. Dins dagavond even voor zeven uur heeft een aan- tal jonglens kans gezien de spoorwegrails bij den Slingerweg over een afstand van eenige meters met keien te bedekken. Toen dit ge merkt werd, naderde juist de trein, die om 7.06 uur uit Lage Zwaluwe te Breda aankomt, zoodat men geen gelegenheid meer had de steenen te verwijderen. De trein reed er dan ook overheen, hetgeen gepaard ging met zulk een geweldigen klap, dat de omwonenden uit hun huizen kwamen toesnellen. Zoo vele steenen waren op de rails gelegd, dat de machinist op de zware machine een stevigen schok voelde. Bij aankomst te Breda stelde hij den stationschef met een en ander in ken- nis, die op zijn beurt de politie waarschuwde; deze stelt thans een onderzoek in. VOSSEN IN DRENTHE. Den laatsten tijd hoort men veelvuldig mel ding maken van het optreden van vossen in de bosschen- in Z.O. Drenthe. Thans is aan houders van vergunningen tot schieten van schadelijk wild door de directie van het staatsboschbeheer, toestemming verleend tot eind September op vossen te jagen. Men ver- waeht hiervan een opruiming, waardoor aan de pluimveehouders Iheel wat schade bespaard zal worden. DE GESTOLEN GELDRIST BIJ DE R.T.M. Langen tijd heeft de politie te Rotterdam voor een raadsel gestaan wat betreft het ver- voer van de kist met /6000 bestemd voor de Cooperatieve Beetwortelsuikerfabriek Putters- hoek, van het emplacement van de Rotter- damsche Tramweg Maatschappij aan de Rose- straat te Rotterdam, waar deze kist in Augustus van het vorige jaar werd gestolen. Thans is het hiaat, dat nog in de oplossing van dezen diefstal zat, aangevuld door de arrestatie van twee employe's van de Rotter- damsche Tramweg Maatschappij, die hun be middeling bij het vervoer van de kist blijken te hebben verleend. De diefstal werd gepleegd in Augustus van het vorige jaar. Op een middag ontdekte men, dat uit een spoorwegwagon, die was af- gesloten, een kist met geld tot een totaal- bedrag van /6000, welk geld bestemd was voor genoemde beetwortelsuikerfabriek voor het uitbetalen van de loonen, was verdwenen. Het onderzoek van de politie liep dood, aan gezien men niemand kon vinden, die met een carrier op het terrein was geweest. De dief stal was gepleegd 's middags om ongeveer half 6dn, maar de draad van de zaak begon voor de politie pas bij den Breeden Hilledijk, waar bij een der reeds eerder gearresteerde en inmiddels reeds veroordeelde medeplichtigen aan dezen diefstal, de buit verdeeld was. De politie heeft gezocht naar een carrier en in- derdaad heeft men den man, die met een car rier de kist heeft vervoerd, zooals toenmaals reeds gemeld_ is, aangehouden en naar het huis van bewaring overgebracht. Er bleven evenwel twee raadsels op te los- sen. Ten eerste: Hoe was de geldkist van het terrein van de R.T.M. weggehaald? Ten tweede: Waar was het geld gebleven? Ten aanzien van 't eerste punt is thans op- heldering gekregen. Intensieve nasporingen hebben er toe geleid, niet langer het oog te houden op een carrier. Tenslotte bleek dan ook, dat er genoeg aanwijzingen kwamen tegen den 28-jarigen chauffeur P. H. en zijn 23-jarigen bijrijder, eigenlijk lijnwerker van beroep, J. V., beiden in dienst van de R.T.M. Deze beide mannen blijken nu een afspraak te hebben gemaakt met de andere daders. 's Middags is op het terrein van de R.T.M. de geldkist uit den spoorwagen in een eigen vrachtauto van de R.T.M. geladen, alsof het een gewoon vrachtje betrof. De chauffeur en de bijrijder hebben samen de geldkist naar de Parkkade. gereden, waar tusschen het voor- malige wagenveer en de eindhalte van lijn 1, waar het stil genoeg is de kist aan den car- riervervoerder is overgegeven. Deze heeft toen zorg gedragen, dat de kist met haar kostbaren inhoud in de woning aan den Breeden Hilledijk kwam. Het merkwaardige is echter, dat men aan- vankelijk heelemaal geen acht heeft geslagen en er ook van de zijde van de R.T.M. nooit is gewezen op het al dan niet aanwezig zijn van den vrachtauto. Dit vervoermiddel reed elken dag af en aan en daardoor is dit brutale stukje op klaarlichten dag zoo raadselachtig gebleven. De beide thans aangehoudenen zijn reeds overgebracht naar het huis van bewaring. Hoewel men dus nu het beloop van den dief stal zelf in zijn geheel, heeft opgeklaard, tast men nog volkomen in het duister, wat er met het geld is gebeurd, nadat dit het huis aan den Breeden IHilledijk, weer vertaten heeft. 'Hiemaar wordt het onderzoek nog voortgezet. jjcy NEDERtANDSCH STUDENT TE GRENOBLE ZWAAR GEWOND. De 20-jarige student in de medicijnen, Van der Velde, uit Rotterdam, die op het oogen blik een cursus volgt aan de Handelsschool te Grenoble, is, toen hij een jeugdige landge- noote, die een kleinen val had gemaakt op den Pic Domenon Corneille, te hulp wilde komen, in een honderd. meter diepen afgrond gestort, waar hij in het bergpuin terecht kwam. Met zware verwondingen is hij naar het ziekenhuis te Grenoble vervoerd. DUIKER GESPRONtGEN AAN HET ALBERTKANAAL. Er heeft zich een ontploffing voorgedaan in een duiker, welke dienen moet om onder het Albertkanaal bij Diepenbeek het water door te laten van een beek, welke Hasselt van drink- water voorziet. Hierbij werden twee werklie- den gedood en drie gewond. VERMOORD IN EEN BRANDKAST. Bret, hoofd der exportfirma Bret, Stone Go. beet vol onrust op zijn sigaar. Hij was al minstens twaalf maal in de afdeeling corres- pondentie geweest. Zijn zoon en compagnon Bill had al drie dagen geleden in Chicago moeten zijn. Hij was voor zaken naar New, York gegaan en zou nog denzelfden avond per vliegtuig terugkomen. Zijn aanwezigheid was dringend noodig. En nu dat onbegrijpelijke wegblijven. Weer beide Bret New York op. Ook daar was zijn zoon de laatste dagen niet gezien. Zijn opdracht had hij punctueel ver- richt. Dezen nacht kon de oude Bret geen oog dicht doen. Kort na begin van. kantoortijd Bret had weer met leedwezen geconstateerd, dat er geen bericht was hield een vrachtauto voor zijn kantoor stil. Arbeiders werkten een groote brandkast van den wagen en sleepten haar in het kantoor der firma Bret, Stone Co. De baas van het transport verscheen in de kamer van den chef en, vroeg den verbaasden Bret: Wiaar moeten wij de brandkast zetten, meneer Ben je gek geworden? beet Bret boos toe. Ik heb heelemaal geen brandkast besteld. Je schijnt mij met een ander te verwisselen Wij zijn aan het goede adres, meneer Bret. De kast is vandaag uit New York ge komen; ze is voor u bestemd, daar is geen twijfel aan. Hoofdschuddende bevestigde Bret de ont- vangst van de brandkast. Vermoedelijk had Bill haar in New York gekocht. Hij nam zich voor, den jongen wegens deze overbodige uit- gaaf een stevig standje te schoppen. Toen de lui van de transportmaatschappij klaar waren vroeg hij den sleutel. Tot zijn verbazing, aldus het Vad., vemam hij, dat de sleutels niet bij de zending gevoegd waren geweest. Waar- schijnlijk had Bill die bij zich gehouden. Een uur of wat later kwamen de sleutels in een postpakketje aan. Bret begon te twijfe- len aan het verstand van zijn zoon. Mecha- niSch probeerde hij de sleutels. De deur van de groote kast ging open en... Bret stiet een luiden gil uit. Hij moest 'zich aan zijn schrijf- tafel vasthouden, omdat zijn beenen plotseling dienst Weigerden. In de brandkast lag, nauw samengesnoerd, het lijk van zijn zoon Bill. IHet was den doode aan te zien, dat hij met geweld in de kast gestopt was en in zijn nauwe gevangenis ge- stikt. Natuurlijk zette de politie alles in beweging om de moordenaars van den onge- lukkigen jongen man te vinden. Alle nasporin gen bleven echter vergeefsch. Het scheen als zou de dood van den jongen Bret voor miner in het geheimzinnige duister verdwijnen. Deze tragedie had zich in 1925 afgespeeld en nu, na twaalf jaar, heeft ze haar drama- tische opheldering gekregen. Bill Prett had eenige maanden voor zjjn dood in een kroeg in New York een heel mooi meisje leeren kennen. Hij wist' 'destijds nog niet, dat de elegante jongedame .fie vriendin van een be- ruchten alcohol-smokkelaar was. Toen hij het meisje in alien vorrn een huwelijksaanzoek deed, vemam hij tot zijn schrik, den waren stand van zaken. Maar zjjn neiging had reeds zoo diep wortel geschoten, dat hij letterlijk zijn kop riskeerde om met het voorwerp van zijn liefde in verbinding te blijven. Het bendehoofd waren Bills gevoelens natuurlijk niet verbqrgen gebleven. Hij deed hem eenige waarschuwingen toekomen, welke niet misverstaan konden worden. Ook het meisje kon, trots al, haar sympathie voor den jongen zakenman uit Chicago, er niet toe be- sluiten de onderwereld te ontvluchten en zich aan haar wraak bloot te stellen. Op zijn laat ste reis naar New York wist Bret eindelijk het meisje om te praten. Ze wilde Bills vrouw worden- en in Chicago een nieuwe leven be- ginnen. De ontgoochelde bootleggen nam wraak op zijn mededinger. Hij liet hem door leden van zijn bende onder een voorwendsel uit het hotel lokken en in een verborgen gangsternest van New York levend in de brandkast begraven. Kort geleden verried een gearresteerde gangster den bedrijver van deze duivelsche daad aan de politie. De dader is gearresteerd en zal den twaalf jaar geleden gepleegden moord op den electrischen stoel moeten boeten. ENORME VUURTOREN AAN HET PANAMA-KANAAL De legercommissie der V. S. heeft het wets- ontwerp goedgekeurd voor de oprichting, in het gebied van het Panama-kanaal, van een zeer groot monument voor kolonel Goethals, den ingenieur, die belast was met den aanleg van het kanaal. Het monument, dat 160.000 dollar zal kos- ten, zal den vorm krijgen van een reusachtigen vuurtoren, welke zoowel voor vliegtuigen als voor schepen als baken zal moeten dienen en welks licht in beide oceanen zichtbaar zal zijn. EEN ONGEWONE STAKING IN POLEN. Eenige maanden geleden hadden de arbei ders van een steenfabriek te Jordanow, bij Krakau, gestaakt. Ze wilden maar even 40 procent loonsverhooging hebben en kregen deze ook. Maar toen moesten de prijzen van de baksteenen ook omhoog en toen liep de verkoop zoo achteruit, dat de directie besloot de zaak te sluiten. En nu hebben de arbei ders de fabriek bezet, om op deze wijze te bereiken, dat de fabriek niet dicht gaat en inplaats daarvan him loon .tot het vroegere peil wordt verlaagd. AMERIKAANSOH VEEKEERSVLIEG- TUIG VERONGELUKT. De Amerikaansche luchtvaart is wederom door een emstig ongeluk getroffen, waarbij drie personen, o.w. de beide piloten van een verkeersvliegtuig, werden gedood en zes zwaar gewond. Ben tweemotorig passagiers- toestel van de Eastern Airlines is, kort nadat het van het vli-egveld te Daytona Beach start- te, met het landingsgestel in de draden van een electrische geleiding verward geraakt. Het toestel, ibevond zich op dat oogenblik slechts op 15 meter hoogte, sloeg onmiddellijk over den kop en botste in voile vaart tegen den grond. Bij de botsing vloog een der motoren in brand, met het gevolg, dat binnen enkele minuten het geheele vliegtuig een prooi der vlammen werd. VOER DE „PRINGESSE MARIE JOSE" TE SNEL Het officieel onderzoek naar de oorzaak van de scheepsbotsing tusschen de Belgisohe kanaalboot ,,Princesse Marie Jose" en het Britsche s.s. ,,Clan MacNeil" is aangevangen. Bij, het verhoor van den kapitein van de Belgische (boot, George Timmermans, werd hem de vraag gesteld, of het feit, dat hij twee uur vertraging had, hem niet te snel had doen varen en dat hij daardoor ook de Fransche kust te dicht was genaderd. ,,Neen izeker niet", luidde het antwoord. Nadat leden van de beman-ning van de ,,Clan MacNeil" hadden medegedeeld, dat het weer zeer grauw en mistig was, verklaarde d-e loods, Pieon, dat zijns inziens de Kanaal-boot te dicht onder den wal en te snel had ge- varen. De vier gewonde Engelsche m-eisjes gaan goed vooruit. VLIEGTUIGEN IN ZEE GESTORT. Tijdens een propagandavlucht is een Portu- geesch vliegtuig van een particuliere maat schappij in zee gestort voor het strand van Santa Cruz nabij Torres Vedras (Portugal). De piloot en de beide passagiers zijn om het leven gekomen. Nabij Tsjelang, 100 K.M. ten noorden van Hongkong, in een streek, welke berucht is om de zeerooverij, is een Chineesch vlieg tuig van de lijn HongkongSwatau in zee gestort. Het toestel vervoerde zeven passa giers, terwijl de bemanning uit vier personen bestond. De Britsche torpedojager ,,Thracian" heeft acht inzittenden van het vliegtuig aan boord genomen, die naar Hongkong zijn gebracht. Drie der overlevenden zijn zwaar gewond. Nog drie inzittenden van het vliegtuig worden ver- mist, n.l. de tweede bestuurder, een Rus, en twee Chineesche navigators. Waarschijnlijk hebben zij getracht zwemmende de kust te bereiken, waarbij zij verdronken zijn. ABNORMALITEITEN VOOR DEN REOHTER. De Times meldt uit Weenen: De harmonic van de Prater, het beroemde kermisterrein van Weenen, werd Woensdag verstoord door een proces. Fraulein Gisela, die ziclT wegens haar lengte van 2 meter 10 „de langste vrouw ter wereld noemt, en die op de Prater te kijk is, moest voor den rechter verschijnen omdat zij zich uiterst oneerbiedig zou hebben uitgelaten over haar broodgeef- ster. Mej. Gisela kwam de rechtzaal binnen met gelbogen hoofd, minder uit schuldbesef dan wel omdat de deur te laag voor haar was. Zij had getuigen opgeroepen, die in werke- lrjken zin des woords meetelden. Onder die getuigen waren in de eerste plaats ,,de dikste zust-ers ter wereld". De zwaarste van die twee hup-pelde zonder bezwaar de treden van de rechtzaal af, maar de „magerste" als zulk 'n woord van toepassing kan zijn die slechts" een kwart ton weegt, had last van haar figuur, en moest de zaal binnengeholpen worden door vier mannen. Hijgend zonk zij neer op een getuigenbank, bestemd voor vier getuigen van normalen omvang. Vier Lilli- putters completeerden het geheel der getuigen k ddcharge. Toen de rechter het verhoor wilde beginnen, bleek mejuffrouw Gisela geen woord Duitsch te verstaan. Er was geen tolk die haar taal, Hongaarsch, sprak. Dus moest de zitting worden verdaagd, en de magerst-e van de twee dikke ziusters Imoest weer hijgend het ge- rechtsbouw uitgeholpen worden., .MODERN ONDERWIJSMATERIAAL." In Oostenrijk vindt men nog afgelegen stre- ken, waar het woord „ministerie" talrijken functionarissen den angst op het lijf jaagt. Daarvan werd gebruik gemaakt door een op- lich-ter, die de Stiermahksche scholen tot zijn jachtveld uitverkoor. Hij stelde zich daar aan de leeraren als ,.vertegenwoordiger van het ministerie van oiiderwijs" voor en stelde in de klassen, wel ke hij met zijn bezoek vereerde, een grondig onderzoek naar de natuurkundige kennis van de leerlingen in. Daarbij stelde hij iederen keer met een streng gezicht vast, ,,dat de kennis van de scholieren op dit gebied nog veel te wenschen overliet". Deze woorden gingen dan gepaard aan de verklaring, dat men meer succes zou behalen, indien men ge bruik maakte van het uitdrukkelijk -door hem aanbevolen mod-erne onderwijsmateriaal". Eenige dagen na deze inspectie verscheen er dan en handlanger, die flinke bestellingen van moderne instrument-en opnam en zich een niet onaanzienlijk voorschot liet uitbetalen. Daarna echter hoorden de scholen niets. meer van den heer „inspecteur" en zijn ..modern on derwijsmateriaal". De kapitein van Kdpenik vindt, zooals men ziet, nog steeds succesvolle naVOlgers. Geboorten. 2 Aug. Marinus Servaas Pieter, z. van Francois Benjamin van Hoeve en van Dingetje Cornelia de Feijter. Willem Pieter, en Irena Augustina, z. en d. van de Wit en van Suzanna Pleuntje van Kerkfort. 6 Aug. Tonny, z. van Oscar Gustaaf Ranschaert en van Alice van Herreweghe. SAS VAN GENT. Gedurende de week van 1 tot en met 7 Aug. hebben zich in deze gemeente gevestigd: O. E. R. Kersbulck, zonder, van Vlissingen.. K. van Dijk, zonder, van Leeuwarderadeel. A. de Wilde en echtg., faJbrieksarbeider., van Westdorpe. F. P. van der iSteen, fabrieksarbeider, vsm Selzaete. M. L. Joos, zonder, van Hontenisse. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonnd's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe. Heemraadsingel 84 te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. EEN EN ANDER OMTRENT DE NEDERLANDSCHE PLUIMVEEHOUDERIJ. iDe Nederlandsche centrale voor Eieren en Pluimvee te Beekbergen heeft onlangs mede- deelingen gepubliceerd met betrekking tot de teeltregeling van de pluimveehouderij waaruit ik een en ander oVemeem. le. Beinvloeding van de grootte van den pluimveestapel. 2e. Verbetering van den pluimveestapel. De Nederlandsche Centrale voor Eieren en Pluimvee te Beekbergen is belast met de uit- voering. Voor het eerstgenoemde deel bevat de rege- limg bepalingen tot beperking van het aantal eieren dat machinaal wordt uitgebroed. De totale broedcapaciteit in ons land bevat on geveer 17 millioen eieren, d.w.z. dat er elke drie weken ongeveer 17 millioen eieren in de broedmachines kunnen worden ingelegd, welke gemiddeld ruim 10 millioen kuikens kunnen opleveren. Interessant is het te zien welke hoeveelheden in de laatste jaren inge legd zijn: in 1934 27.988.112 stuks 1935 22.780.268 1936 22.209.198 1937 23.140.170 Volgens inventarisatie bedroeg de grootte van onzen pluimveestapel in de achtereenvol- gende jaren: Kuiken- Kippen- Jaar aantal aanta'l totaal 1934 17.422.000 17.117.000 34.539.000 100 1935 13.018.000 15.463.000 28.482.000 82.5 1936 13.816.000 13.972.000 27.788.000 80.5 De pluimveestapel is dus met ongeveer SAS VAN GENT. Huwelijks-aangiften. 7 Aug. Rend Benja min David (van Westdorpe), oud 36 j., wedn, en Alina Maria Vermandel, oud 35 j., wed. yC LCI tig oxaiVAo j-w- zoowel de kuikens als de oudere hoenders. De getallen heb ik op duizendtallen afgerond, daar ze toch beneden die aantallen zeker niet betrouwbaar zijn. Wat de eenden betreft het volgende: 1934 1935 1936 Kuikens 376.000 309.000 286.000 Oude 577.000 551.000 488.000 totaal 954.000 861.000 774.000 100 90.2 81.1 Ook de eendenstapel is dus 20 achteruit gegaan. De inventarisatie vindt plaats in Mei- Juni. De cijfers voor 1937 zijn nog niet gepu bliceerd. Onderstaande tabel geeft een overzicht van de grootte van onzen hoenderstapel en den uitVoer van eieren. Eierproductie- Eenden export 788.401.000 782.697.000 830.203.000 1934 1935 1936 Kippen 34.539.000 28.482.000 27.788.396 954.000 861.000 774.000 Naast de export k-omt nog het binnen- landsch verbruik om de totale productie te kunnen berekenen. Nauwkeurige cijfers daar- omtrent zijn niet bekend. Hierover bestaan alleen schattingscijfers. Interessant zijn de berekeningen genomen over de verkoopsinstellingen omtrent den aan- voer van eieren in verschillende tijden van het jaar. Voor 1933 was de laagste weekproduc- tie (dus in de wintermaanden) slechts 16 van de hoogste (in het voorjaar), maar in 1936 bedroeg dit percentage 32 Dit betee- kent dus, dat er in het jaar meer waardevolle eieren geproduceerd worden dan vroeger, een belangrijk voordeel dus voor de pluimvee houderij. Tot deze relatief hoogere najaarsproductie hebben verschillende omstandigheden mede- gewerkt, zooals bijV. verbetering van de opfok- resultaten en het bij de teeltregeling zoo gun- stig mogelijk vastgestelde broedseizoen, waar door in het algemeen dieren worden verkre gen die tijdig beginnen te leggen en meer pro- duceeren. Verder wordt door de teeltkeus het productievermogen van den pluimveestapel opgevoerd. Ook kunnen nog factoren van in vloed zijn geweest, waarvan de uitwerking minder gemakkelijk is na te gaan. In 1936 was het broedseizoen vastgesteld van 20 Jan. tot 9 Mei. Buiten die periode mochten in het algemeen geen kippen- en een- deneieren in broedmachines aanwezig zijn. Voor het machinaal broeden van zulke eieren kon echter in speciale gevallen vergunning gegeven worden en wel: 1. Voor het broeden van eieren van dwerg- hoenders of van sierrassen van eenden en of kippen. Dat is dus bedoeld met het oog op de tentoonstellingen. 2. Het broeden voor wetenschappelijk onderzoek. 3. Het broeden voor directen export van kuikens. Voor zoover het buitenland buiten den broedtijd kuikens zou willen betrekken zou het ook jammer zijn als deze kuikens niet hier gebroed mochten worden. 4. Het broeden van eieren van Noord-Hol- landsche Blauwen. Deze worden n.l. veel als piepkuikens voor den export gebruikt en moe ten dus ten alien tijde geleverd kunnen wor den. Dit blijkt ook uit het feit, dat de uit- zonderingsmaatregelen hoofdzakelijk voor Noord-Hollandsche Blauwen aangewend wer den, zooals uit onderstaande opgave blijkt: 1 Jan. tot en met 19 Jan. 1936 206:100 10 Mei tot en met 31 Dec. 1936: 1.288.244 stuks. Voor den broedtrjd werden er dus ongeveer 200.000 gebroed, daarna de reu-zen hoeveelheid van 1.300.000. Hieruit zien we meteen dat dit in 1936 een heel aardig bedrijf was. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. 1 (Nadruk verboden.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 8