WEK DE GAL IN UW LEVER OP IK Dam- en Schaakru-briek m w o il DAMMEN. SCHAKEN. en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. <sz De politieman verzocht den luitenant nu nog eens, op ihet voetpad te blijven loopen, maar de officier weigerde dit opnieuw. IDe hoofdagent van politie vervoegde zich toen bij den leider van de wandelcommissie, ■die den luitenant ihet verzoek liet overbrengen am te doen, wat de politie zei. Doch luitenant van den Heuvel bleef dit weigeren. Het is voor een goed begrip nog noodig te weten, voegde de commissaris van politie hier- aan toe, dat het niet een militaire troep be- trof, in marschformatie, maar een troepje militaire wandelaars. Dat de politie het er verder maar bij gelaten heeft al is natuurlijk proces-verbaal tegen luitenant van den Heuvel opgemaakt wegens het niet opvolgen van de bevelen der politie en het in gevaar brengen van de vrijheid van het verkeer is geschied, aldus de commis saris, omdat zij het voor het militaire en bur- gerlijke gezag in het algemeen zeer onge- wenscht aohtte om het te laten aankomen op een gevecht tusschen politie en militairen. En dit zou, bij doorzetten ook van de zijde van de politie, het geval zijn geweest. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Dinsdagmorgen ongeveer half twaalf is op een fabrieksterrein van de in aanbouw zijnde walsdraadtrekkerij van de Ned. Kabelfabriek te Albiasserdam een droevig onigeluk gebeurd. Bij het laden van betonnen palen op een zolder- schuit is de 40-jarige arbeider G. Vroon uit Ameide tusschen te water rollende palen be- kneld geraakt en jammerlijk verdronken. In de rivier de Noord waren eenigen tijd geleden palen te water gevallen, die met een hijschblok moesten worden opgehaald. Dins dagmorgen was men bezig deze palen op een zolderschuit te laden. VermoedelSjk ten ge- volge van het deinen van de rivier door een in de richting Dordrecht varende Fransche sleep- boot is de zolderschuit gaan schommelen en zijn de palen aan het rollen gegaan. Op de zolderschuit bevonden zich de 40-jarige arbei der G. Vroon uit Ameide en de 40-jarige arbeider T. Verhey uit Albiasserdam. Plot- seling hoorden beiden, dat de palen rolden; zij trachitten te vluchten, doch Vroon ge- raakte bekneld en verdween met de palen in de diepte, waar hij vast (bleef zitten. Twee arbeiders van de firma Nederhorst te Gouda hebben nog pogingen gedaan, den man te red den, doch tevergeefs. De ongelukkige was gehuwd en vader van twee kinderen. DE GESCHIEDENIS VAN DEN COEORADOKEVER. Daaromtrent schr. ,Dr. M. Wagenaar in de N. R. Crt.: Ook dit kleine insect heeft zijn geschiedenis, die ons interesseert voor zooverre deze onze belangen raakt. Dit is met den beiwusten kever zonder twijfel het geval, want hij bedreigt niet minder dan ons voomaamste voedsel... de aardappel. Wij zouden geloof ik, het ikevertje niet aan- kijken als het diertje ons hoofdvoedsel onge- moeid liet, maar op grond van deze tegenge- stelde belangen, moet die vijand te vuur en te zwaard verdelgd worden... dus geen kwar- tier voor een colorado-kever. Uit entomologisch standpunt bezien, zijn het wellicht zeer interessante beestjes, prac- tisch vormen ze een niet te onderschatten gevaar. Het is dus zaak deze curiositeit op een behoorlijken afstand te houden. Er is een tijd geweest, dat de colorado-kever de aardappelplant niet aankeek en zich bepaalde tot gewassen, die als onze nooit volprezen aardappel eveneens tot de Nachtschaden be- hoorden. Het dient erkend te worden, de aard appel stamt niet uit een onbesproken familie. De Nachtschaden staan bekend om de vele vergiftige planten. De onontbeerlijke veld- vruchten vormen echter een uitzondering, of- schoon iets van dezen boozen familietrek is tolijven hangen. Bladeren en bloemen zijn ver- giftig en met jonge aardappelen moet men voorzichtig zijn. Terwille van het vele goede, moet men evenwel deze kleine onaangenaam- heden vergeten. Typisch is zeker het verschijnsel, dat de colorado-ikever ook eenigen tegenzin overwin- nen moest om de aardappelplant tot zijn hoofdvoedsel te maken. Het is bekend, dat ook het volk zich indertijd langen tijd verzet heeft en dat zelfs de sterke arm van een Frederik de Groote noodig was om het landVolk in Pruisen van het goede te over- tuigen. Die tijden zijn nu lang vergeten, de aardappel kunnen we niet meer missen en we zouden niet weten hoe het menu zonder dat voedsel samengesteld zou moeten worden. De kevertjes lijken in dat opzicht op de men- schen. In het begin negeerden ze de plant volkomen, maar spoedig hebben ze geleerd 489. Het volgende eindspel van den heer J. P. Geensen te Ter Neuzen toont een mooie winst- gang in een stand van 1 om 3 en is voor- gekomen in de partij. Zwart: 21, 26 en 27. Wit: 32, 36 en 38. Wit forceerde hier de winst door 32-28. Zwart gedwongen 2731, want 2631 ver- liest door 2822 enz., wit daarna 36X16, zw. 26—31); 1611 (31—36); 11—6 (36—41); 61! (zw. 4146, daar op 4147 wit 2823 speelt; 123! gevolgd door 235, waaraan zwart niet kan ontkomen. Vervolgens een keurige damzet, eveneens van den heer J. P. Geensen en uitgevoerd op een clubavond van de Ter Neuzense dam- vereniging. Zwarts laatste zet was 1014 geweest. ZWART 12 3 4 5 WIT 47 48 49 50 Wit won in de diagramstand door een ver- borgen damzet van een zelden voorkomend het prachtige groen te waardeeren, en nu is geen plant meer veilig. Voor hen is het dus overvloed, voor ons armoede en misgewas. Wat nu precies de aantrekkelijkheid van het aardappelloof is, zal wel een insectengeheim blijven, maar de kevers herkennen de plant met een onderscheidingsvermogen, dat ons verbaasd doet staan, zij verkiezen uitsluitend dit bladgroen en niets anders. Buiten een aardappelveld behoeft men praetisch gesproken, dan ook nooit naar een colorado-kever te zoeken en de tijden, dat ze groote afstanden moesten afleggen om hier en daar een doomappeltje of een plantje van bil- zenkruid en dolkers te vinden, zijn ze ver geten. De mensch dekt voortaan voor hen de tafel, daar maken ze een gepast en voor ons ongepast gebruik van. Voedselgebrek decimeert hen dus voortaan niet meer, van- daar dat het den colorado-kever in alle op- zichten zeer goed gaat. De larf is nog vraateuchtiger dan de oor- sprong van haar leven, ze vreet en maalt den heelen dag en is eerst tevreden, wanneer er geen groen sprietje meer aan de plant te zien is. Nu zoudt u redeneeren, ieder het zijne, de kever het lof en wij de aardappel... maar die verdeeling gaat niet op, want zonder blad geen aardappel. Het bladgroen is voor de plant, wat hamer en spijkers voor den tim- merman zijn. Deze merkwaardige kleurstof kan onder invloed van het zonlicht, uit het koolzuur van de lucht en het water uit den bodem, zetmeel, in dit geval aardappels, maken. Ieder weet ook wel, dat de planten veel zom moeten hebben, niettegenstaande deze op een aardappelveld dicht opeen ge- plant zijn. Het is een groen absortieveld, vaak, kan het er zelfs koel zijn, omdat alle zonneenergie gelbonden wordt. Geen bundel- tje zonlicht, dat niet gebruikt wordt. Als de plant verdord is, staat men bij het rooien versteld, wat het teere kruid gewerkt heeft... men delft de knollen bij scheppen uit den grond. Nu is het ook duidelijk waarom een Stengel zonder bladeren niets beginnen kan. In de meeste gevallen kwam het dan zelfs niet eens tot knolvorming en de landman gaat inplaats van met een mud, met een knikker- zakje aardappeltjes naar huis. De eerste acte van het colorado-keverdrama speelde niet in lEuropa, maar in het land van oor- sprong, Amerika en wel voornamelijk in den staat Colorado. Sedert eeuwen leefde daar onder de duizenden insectensoorten ook dit kevertje, dat eens een groote rol zou gaan spelen. Het beestje liep hard voor zijn dage- lijksche kost, zooals ieder het doen moest... totdat de aardappelcultuur hem tot andere gedachten bracht. Van den mensch leerde hij ook, dat er meer was op de wereld dan de staat Colorado en als blinde passagiers reisden ze met den ex port mede. Het itweede bedrijf speelde dien- tengevolge ook in Duitschland. Nadat het insect in 15 jaar ongeveer ,3000 K.M. had af- gelegd, om aan de kust te komen, stak het onvervaard den wijden Oceaan over. In 1876 werd voor het eerst nabij Bremen een levende colorado-kever aangetroffen, waar men toen in Amerika reeds grooten hinder van onder- vond. Aonvankelijk dacht men aan een ver- dwaald exemplaar en schonk er niet veel aan- dacht aan, maar het volgend jaar bleek de geheele streak rond Miihlheim stikvol te zit ten. De eerste poging tot verdelging leidde niet tot het verlangde resultaat, daarop vloog alles in het geweer. De akkergronden werden nauwkeurig afgezocht, de grond ontsmet, waarbij de Duitsche soldaten kranig hebben geholpen. Tot vreugde van alien kon men het volgende seizoen constateeren, dat de Rijnstreek inderdaad vrij bleef van dit bezoek. Saksen moest het evenwel ditmaal ontgelden; de bestrijding was echter weer zoo intens, dat de inval ook hier tot staan kwam. Sedert dien tijd doken de besmettingen overal op, telkens waren het wel is waar kleine invasies, maar desondanks en ter voor- koming van erger werd toch alles ge- alarmeerd. De verbreiding ging natuurlijlk hand in hand met den export. Het kevertje kon zich wekenlang ,,dood" houden. Wan neer het weer vasten grond onder de"pootjes had, bleek het niets aan levensvreugde en vruchtbaa'rheid verloren te hebben. Een felle aanval kwam via Frankrijk in 1919. In Bor deaux stak het beestje den kleinen kop op, in een ommezien waren duizenden H.A. besmet. De vooruitgang van het verkeer was oorzaak dat niet alles ,,te voet" moest worden afge- legd. Integendeel, de kevers reisden bij voor- keur per spoor of per auto en het besmette gehied breidde zich uit met een snelheid van 28 K.M. per jaar Het ging er mee als met een vuurhaard: op een gegeven moment is type: 2319! (zw. gedwongen 14X23)27 22!; 322737X17; 38—33 36—31 en 41X1. Tijdens de analyse ener correspondentie- partij kwamen we eens tot onderstaande slot- positie, die voor wit gewonnen geacht kan worden. 0wart: 13, 22, 25, 32, 33. Wit: 10, 31, 36, 48, 49. Door zwart te verlokken tot een bepaalde voortzetting kan wit een eindspel van 3 tegen 1 bereiken, waarin hij evenals in bovenstaand eindspel van den heer Geensen de zwarte dam precies op tijd opvangt. Dit systeem is zeer leerzaam en is van belang voor het partijspel. Wit speelt 4943 (zw. 3338)wit 4339 (3843, denkt op 104 met -schijf 25 remise te forceren); 104! dam (43X34); 4X30 (25 X 34); 48—43! (34—40); 43—39 (40—45); 39—33 (4550) en 31-427. Dergelijke 3 tegen 1-standen zijn in velerlei vormen in partijen voorgekomen. Een mooi voorbeeld zag men in de partij SuijkVos tijdens de laatste wedstrrjd om het kampioen- schap van Nederland. Zie hiervoor een der eerstvolgende rubrieken. Een paar standen kunnen het systeem nader illustreren. Zwart: een schijf op 21. Wit: 44, 49 en 50. 1. 49—43 21—27 2. 4338 2731 3. 444-39 31—37 4. 39—34 3741 5. 5045! wint. Op zw. 4146 volgt 3832 en op 4147 speelt wit 3833. Zwart: 33. Wit: 8, 36 en 37. 1. 8—2 dam 3339 (of?) 2. 2—11 3943 3. 11—16 43—48 Op zw. 4349 volgt 3732. 4.1 36—31 48—34 5. 16—43 34X48 6. 31—26 Onze lezers willen nu hun krachten wel eens beproeven aan de volgende eindspelletjes. No. 1. Zwart: 33. Wit: 10, 35 en 40. het gevaar niet meer te stuiten. De landen die nog vrij waren van de be- smetting, hebben direct beschermende rnaat- regelen genomen. Niet alleen invoer uit een besmet gehied werd verboden, maar ook uit een breed rayon daaromheen en zoo komt het, dat een klein land in een besmet verklaard gebied kan komen te liggen, ook al heeft de oorzaak van al die ellende de grens nog niet overschreden. Zooals ibekend zal zijn, werden hier en daar reeds exemplaren binnerl onze grenzem ge- vonden en het zal van de activiteit der be- volking afhangen of we het zullen winnen, want bestrijding is pas afdoende als iedereen meehelpt. Direct moet van iedere vangst de phytopathologische dienst in kennis gesteld worden. Deze organisatie wijst in overleg met de betrokken autoriteiten middelen ter bestrijding aan. De wijze van bestrijding valt buiten het kader van deze bespreking. Tot geruststel- ling kan ik echter opmerken, dat men in deze techniek ook zeer vooruit is gegaan. Een las- tige omstandigheid is, dat de larven van deze parasieten in den grond schuilen, het is dus niet voldoende de planten af te zoeken en kevers en larven in te rekenen. Het vangen moet met geschoeide handen gebeuren, want de kevertjes beschikken, zooals vele insecten, over een vergiftig eiiwit, waardoor een lichte huidirritatie veroorzaakt wordt. Afgezien van de vraatzuchtige eigenschappen, is de colorado-kever een maik en redelijk insect. Ze zijn niet lastig en laten zich gemakkelrjk vangen. De kevertjes komen in uiterlijk wel wat met de Lieve-Heerbeestjes overeen, die in onze jeugd reeds door ons met onderschei- ding en eerbied behandeld werden. Wie zal zeggen van hoevele eeuwen terug deze eerbied dateert Reeds de Egyptenaren hadden hun heilige kevertjes en torren Wie zou het durven be- staan een Lieve-Heerbeestje kwaad te doen Ook wat de beweeglijkheid betreft komen ze in gewoonte met deze insecten overeen. Beide soorten kunnen soms een vlucht nemen, waar men van schrikt. Men denkt dan dat het op zijn minst over den Oceaan zal gaan en on- middellijk stijgen ze weer neer, om uren te blijven zitten. Onder de Lieve-Heersbeestjes of koffie- engeltjes is evenwel nog al variatie in uiter- lijk. Men heeft een houtkleurige een twaalfstippige en een zevenstippige soort, de colorado-kever heeft maar den uniform. De grondkleur der schilden is te vergelijken met dof en vuil leer, elk dekschild is versierd met 5 zwarte overlangsche strepen. In het geheel zijn er dus 10, de donkere naad tusschen de dekschilden niet meegerekend. Op het midden van het halsschild (het ge- deelte tusschen kop en dekschild) ziet men donkere stipjes, die meestal op dezelfde of overeenkomstige wijze gerangschikt zijn en waar men met de noodige fantasie een letter V of H uit kan maken. Het voomaamste kenmerk is echter de 10 lijnen op de schilden. Dit mist nooit en een kevertje, dat op deze wijze geteekend is, moet ingerekend en opge- zonden worden. Nog meer overeenkomst dan met Lieve-Heersbeestjes hebben de beruchte roovers met de zoogenaamde populierhaantjes, die bij milliarden op wilgen, ratelaars en pep- pels voorkomen en deze boomen in een omme zien kaal vreten. Ze eten het bladmoes op en laten de nerven ongemoeid. De coloradokever vermeerdert zich echter nog vrij wat sneller dan deze vijanden. Het wijfje legt ongeveer 1000 dooiergele eitjes, die in pakjes van circa 40 onder aan de aardappel- bladeren vastgekleefd worden. Uit zoo'n eitje komt de vraatzuchtige larf. Wanneer die na een leven van zwelgen en eten zich eindelijk gaat inspinnen, verdwijnt ze in den grond en is onvindbaar. De larf totaal vernietigen is dus zeer lastig, het komt neer op grondontsmetting. Men zegt zelfs dat ze op een diepte van 60 c.M. over- winteren, dus van doodvriezen, hebben ze ook geen last. De eitjes zijn niet van andere in- secteneitjes te onderscheiden, de larf is on vindbaardus voor de herkenning is men aangewezen op den volwassen kever. Geluk- kig kan deze door zijn kenmerkend uiterlijk, niet aan onze aandacht ontsnappen. Gemeenschappelijk zullen wij ons dus tegen den indringer moeten verweren. Daarom geen kwartier voor den coloradokever! Het gaat om ons beste voedingsmiddel, de niet te ver- vangen aardappel. RANIGEERDER bekneld geraakt. Op het emplacement der spoorwegen aan den Spaamdammerdijk te Amsterdam is Dinsdagmiddag een 44-jarige rangeerder tus schen twee spoorwagons bekneld geraakt. De man, die bij dit ongeluk enkele ribben heeft gebroken, is ter verpleging in het Wilhelmina- um. a m i in n n i—a—momnm No. 2. Zwart: 27. Wit: 15, 20 en 30. No. 3. Zwart: 32. Wit: 10, 30 en 40. No. 4. Zwart: 12. Wit: 23, 30 en 40. No. 5. Zwart: 26. Wit: 12, 13 en 19. No. 6. Zwart: 31. Wit: 8, 14 en 24. No. 7. Zwart: 32. Wit: 8, 9 en 36. No. 8. Zwart: 21. Wit: 18, 25 en 33. Voor alle eindspelen: Wit speelt en forceert de winst. Geweigerd Koningsgambiet. Wit: M. Euwe. Zwart: G. Maroczy. Bad Aussee 1921. 1. e2e4 e7—e5 2. f2f4 Rf8—c5 Nu is aangetoond, dat ef4: aan Zwart geen moeilijkheden in den weg hoeft te leggen, is de weigering van het koningsgambiet niet meer zoo populair. Er komen nog onschul- dige zetten in aanmerking, als 2. Pf6 3. fe5: Pe4: 4. Pf3, of ook wel Pc6 of d6. Zwart hoeft fe5: voorloopig niet te vreezen wegens Dh4t. De raadsheer staat op c5 zeer onaange- naam, daar hij de korte rochade belet. Er zijn twee voortzettingen voor Wit mogelrjk: c3 en d4, of wel figurenontwikkeling Rc4, Pc3 enz. Wit houdt het initiatief, maar Zwart bezorgt hem voortdurend moeilijkheden. 3. (Pgl—f3 d7d6 Natuurlijk moet voor alles Dh4f verhinderd worden, waarna Zwart e5 dekt. De zet ef4:, dien men beginners wel ziet maken, is na Rc5 geheel fout wegens d4 en Rf4: met vrij spel voor Wit. 4. c2c3 Rc8g4 Beter is 4. Pf6 5. fe5: de5: 6. Pe5: (dit kan, nu Pf6 het damesschaak op h4 belet) 00! 7. d4 (Wit kan zijn pion behouden met d3, maar krijgt dan een miserabel spel) Rd6 8. Pf3 (er dreigde Re5: de5: Ddl:t Kdl: Pg4) Pg4: Op 4. Pc6 volgt het best 5. Rb5. OVERVAL OP EEN DOKTER. Dinsdagavond werd er bij een dokter op het Oranjeplein te Den Haag gebeld en daar hij alleen thuis was, deed de dokter zelf open. Er stonden twee mannen voor de deur, die, nadat zij binnen waren gelaten, den dokter aan- vielen, mishandelden en hem van 30 gld. be- roofden. De daders wisten daarna de vlucht te nemen. De dokter bekwam eenige niet ernstige verwondingen in het gelaat. VOOR EENIGE DUIZENDEN GULDENS GESTOLEN. Dinsdagnacht hebben inbrekers zich toe- gang verschaft tot het winkelpand van de N.V. Het Lingeriehuis aan de Hoogstraat te Rotterdam. Na aan de achterzijde van het pand een deur te hebben geforceerd, zijn de dieven via een kelder tot een in den winkel gelegen kantoortje doorgedrongen. Daar heb ben zij het slot uit de brandkast geboord en voor eenige duizenden guldens aan bankbiljet- ten en specie gestolen. OP IHEETERDAAD BETRAPT. Op het postkantoor te Hilversum is Woens- dagnacht een brievenbesteller op heeterdaad betrapt door een verdekt opgestelden recher- cheur bij het ontvreemden van een postpak- ket, inhoudende een kistje sigaren. Men hoopt hiermede een reeks van postdiefstallen, welke op het postkantoor te Hilversum reeds gerui- men tijd bemerkt zijn, te hebben opgehelderd. WILDE ACHTERVOLGING IN DE JORDAAN. Woensdagnacht hebben twee mannen inge- broken in een karrenverhuurderij in de Goudsbloemstraat te Amsterdam. Zij stalen een bedrag van f 15, maar werden toen ze er met dit geld vandoor wilden gaan, door voorbijgangers en buren opgemerkt. De beide inbrekers zetten het op een loopen, maar zij werden door de voorbijgangers achtervolgd. Een wilde jacht ontketende zich. De achter- volgers vermeerderden allengs in aantal, zonder dat zij er evenwel in konden slagen de vluchtenden in te halen. Toen men uit de nauwe straten van de Jordaan op het Haar- lemmerplein aanlandde, raakte men het spoor- bijster. In geen velden of wegen waren de vluchtenden te bekennen. Onverrichterzake keerden de achtervolgers derhalve naar hun woningen terug. IN WASCHMACHINE BEKNELD. De 3jarige H. Kramer is in de ouderlijke woning aan de Schans te Rotterdam met een van zijn handen in de electrische waseh- machine bekneld geraakt, waardoor het ventje vrij ernstige verwondingen aan de vin- gers opliep. Per auto van den geneeskundigen dienst is het knaapje naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar het is behan deld. JONGEN DOOR TREIN GEGREPEN EN GEDOOD. Dinsdagavond, toen de trein uit Boekelo den onbewaakten overweg tusschen de haven en de Burggertsteeg te Enschede naderde, zag de machinist een 14-jarigen jongen op een fiets naar dien overweg rijden. De machinist gaf signalen en toen de jongen doorreed remde hij uit alle macht, maar de knaap bemerkte niets van het gevaar, totdat hij een klap kreeg van den reehterbuffer van de locomo- tief. De jongen J. K. viel in de bermsloot van den spoorweg. Met een zware hoofdwonde, een hersenschudding en een gebroken linker dijbeen is hij naar het r.-k. ziekenhuis ver voerd, waar hij des nachts aan zijn verwon dingen is overleden. OUDE MUNT GEVONDEN. De heer E. de Vries heeft bij werkzaam- heden aan de wegverbetering BergumQua- trebas (Friesl.) een oude munt gevonden, iets grooter dan een gulden, welke dateert van het jaar 1174. DOOR EEN NACHTSNELTREIN OVERREDEN. Dinsdagmorgen vroeg vonden wegwerkers op den spoordijk UtrechtAmersfoort nabij het station Soestduinen, het zwaar verminkte lijk van een dertig a vijf-en-dertig-jarig man. Na een ingesteld onderzoek kon worden vast- gesteld, dat de bewuste persoon door den naohtsneltrein moest zijn overreden. TWEE NEDERLANDSCHE MEISJES IN DUITSCHE GEVANGENSOHAP. Tien maanden geleden zijn twee meisjes uit Heerlen, in Aken gearresteerd. Het betreft 5. f4Xe5 Ook mogelijk is de op het Steinitzgambiet gelijkende voortzetting 5. d4 Rf3: 6. gf3: Dh4f 7. Ke2 Rb6! (Vrije partij LaskerJanowsky, door Zwart gewonnen). 5d6Xe5 6/ Ddl—a4t Heft niet alleen de binding, maar ook de bedreiging van Pf3 op, daar Zwart niets beter heeft dan 6Rg4d7 Op Pc6 volgt Pe 5: Dh4f g3 en wint. Op Dd7 volgt (en daarop is de com'binatie c3 en Da4f gebouwd) 7. Rb5 c6 8. Pe5: cb5: 9. Pd7: ba4: 10. Pc5: met voordeel voor Wit. 7. Da4c2 Dd8e7 Ook kan 7. Pc6 8. b4 Rd6 (Rb6 dan b5 en Pe5:) 9. Rc4 met zeer goed spel'. De witte dame dekt e4, zoodat na Pe5: Dh4t rustig g3 kan volgen. In andere gevallen is dat fataal wegens De4:t en Dhl: 8. d2d4 e5X<34 9. c3Xd4 Rc5—b4f Een voortzetting, die we uit de Italiaansche partij kennen. Wit heeft een sterk centrum, dat niet meer met d7d5 kan worden aan- gevallen, en de werking van Rc5 is onder- broken. 10. Pblc3 Rd7c6 11. Rfld3 Rb4Xc3t Wint in het voorbijgaan een pion. Anders volgt 00 met voortreffelijk spel voor Wit. 12. b2Xc3 Rc6Xe4 13. Rd3Xe4 f7—f5 14. 0—0 f5Xe4 15. Dc2—b3! Dreigt Db7: en Da8: 15c7—c5 Beproefd kon worden b6 om den pion te houden. Wel is dan de aanval door Ra3, Pg5 en mogelrjk Tf7 nog anders Tael zeer moeilrjk af te weren. 16. Rcla3 Pg8—f6 Na b6 gaat door Db5 den pion c5 toch ver loren met winnenden aanval van Wit. Men ziet, dat de bordjes verhangen zijn: niet de witte rochade, maar de zwarte is verhinderd. 17. Ra3Xc5 De7—f7 Nu dreigt ef3:, wont er kan niet meer Tel met damewinst volgen. Daarom zal Wit de dames moeten ruilen en de aanval verloopt. 18. c3c4b7b6 Zwart bemerkt, dat ef3: toch niet gaat wegens Taelt Kd8 20. Te7 De7:! 21. Re7:t Elken dag moet Uw lever een liter gal in de inge- wanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding on- voldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het be- derft. Er vormen zich gassen in Uw Iichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen: een geforceerde stoelgang neemt de oorzaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zorgen Poor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel lierstelt. Een plantaardig, zacht, onovertroffen middel >m de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apo- hekers en drogisten in flacons van /0.75. Ingez. Med.) de 23-jarigen L. en D., beide dochters van goeden burgerhuize. (Hoewel de Duitsche autoriteiten weigeren om de ouders der meisjes de officieele reden der arrestatie mede te deelen, is er goede "grond om aan te nemen, dat de gearresteer- den van landverraad worden verdacht. Mtej. L. is naar het Volksblad meldt verleden week naar Berlijn overgebracht, waar de zaak voor het volksgerecht zal dienen. Mej. D. bevindt zich nog steeds in preven- tieve hechtenis. Wanneer of zij berecht zal worden, is nog niet bekend. Het schijnt dat een romantische bevlieghig van een ietwat avontuurlijk aangelegde jonge- dame al deze narigheid heeft veroorzaakt. Mej. L. was eenige maanden v66r haar arrestatie in aanraking gekomen met een agent van den Franschen gahe'men dienst. Haar nog al levendige fantasie blies deze relatie op tot een hevig ,,interessant" geval. Herhaaldelijk ontmoette zij den spion en waarschijnlijk heeft deze de beproefde methode gevolgd om een vrouw af te zenden op speurwerk, waartoe hij zelf niet in staat was. Het meisje kwam nog al eens in Aken. Daar was zij in aanraking gekomen met een kennis van haar vriendin, mej. D., een Duit sche jongeman 'H. N. genaamd, die spoedig opgeroepen zou worden voor de Arbeidsdienst- plicht, die hij in het kamp Loningen bij Osna- briick moest vervullen. De meisjes werden op een kampfeest in Loningen geinviteerd. Daar vroeg mej. L. den jongen Duitscher om haar een nauwkeu- rige beschrijving van het kamp te geven. Het was „voor de krant", zei ze. H. N. weigerde dit echter beslist, wetende, dat zelfs de on- schuldigste mededeelingen over Arbeiders- dienst e.d. in Duitschland als landverraad" uitgelegd kunnen worden. Het contact met mej. L. was voor H. N. reeds voldoende om hem te arresteeren. Mej. L. zette haar avonturen voort en zocht contact met Gestapo-leiders te Aken. Op thee-uurtjes met deze lieden werd het meisje verzocht den Franschen agent van den gehei- men dienst naar Aken te lokken. Het meisje schijnt dit geweigerd te hebben; Op 6 October j.l. toen het meisje weer voor een afspraak met de Gestapo-agenten de grens overstak werd zij in een auto geduwd en naar Aken overgebracht. Twee dagen later werd haar vriendin, (mej. D., tijdens een uitstapje te Aken eveneens gearresteerd. Sindsdien bevinden de meisjes zich in arrest. De behandeling die zij ondervinden is niet slecht, terwijl iedere 14 dagen de ouders hun kinderen mogen bezoeken. De officieele be- schuldiging tegen de meisjes is men echter nog steeds niet te weten gekomen. GEVAARLIJKE BALDADIGHEID. Acht jongens van tien tot twaalf jaar had den zich Maandagmiddag in de Eerste Lelie- dwarsstraat te Amsterdam, meester gemaakt van een onbeheerd staande bakfiets, waarmee zij een ritje wilden maken. Toen zij den driewieler de brug van de Ege- lantiersgracht hadden opgeduwd konden zij het voertuig niet meer houden, met het ge- volg, dat het met groote vaart de helling af- reed, in de richting van twee meisjes, resp. 19 en 21 jaar. Een van haar werd aangereden en viel door een spiegelruit. Het meisje liep een bloedende wonde aan den schouders op, welke door een toevallig passeerenden geneesheer werd ver- bonden, waarna zij zich naar huis kon be- geven. Het andere meisje kwam met den schrik vrij. Omtrent de namen van de kinderen, die het ongeluk veroorzaakt hebben, is niets bekend. Ke7: 22. Db7:t en Df3: met drie pionnen voor de kwaliteit en gewonnen spel. 19. Pf3—g5 Er dreigde natuurlijk bc5: en ef3: 19. Df7d7 Het schrjnt alsof Zwart nu toch gelijk gaat krijgen. 20. TflXf6! g7Xf6 21. Pg5Xe4 f g Stelling na 21. Pe4: De verdediging is uiterst moeilijk. In aan merking komen: A. 21. K7f 22. Df3 Dd8 23. Pd6f Kg7 24. Dg4f Kf8 (anders mat) 25. Pb7f en wint de dame. 23Kg6 24. Dg4f en !Pf7 mat. 23. Ke7 of Kf8 24. Pb7f. En tenslotte 23. Ke6 24. Df5f Ke7 en weer dameverlies. B. 21. Kd8 22. Rb6:f ab6: 23. Db6:t Dc7 (anders weldra mat of dameverlies, bijv. Ke7 Df6:f Ke8 Pd6f) 24. Df6:t Kd7 25. Dg7f Kc6 26. Dh8: met vier pionnen voor. C. 21. Dd8 22, Db5t Pd7 23. Ra3 (nu is de verdediging Dd4:f niet mogelijk) en tegen de vele dreigingen is niet veel te doen. D. 21. Kd8 22. Rb6:f Kc8! (het beste) 23. Rc5 met zeer goed spel en twee pionnen tegen de kwaliteit. 21Dd7e6 22. Tal—el b6Xc5 23. Pe4Xf6t Ke8—f7 24. Db3—b7f Kf7Xf6 25. TelXe6. Opgegeven.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 7