Buitenland. Gemengde Berichten Is U verbrand in de zon EEN STOMME STAKING VAN SLAGERS. BIERVERBRUIK WORDT BEPERKT. TER NEUZEN, 13 AUGUSTUS 1937. Bruin en niet verbrand. AXEL. ZAAMSLAG. SAS VAN GENT. menschen de voorkeur aan een brief boven een briefkaart. Een brief heeft iets ver- trouwelijks, bij beeft een persoonlijk karakter; een briefkaart mist die eigenschappen. De post wil bet brievenschrijven aanmoedigen en zoo voordeelig mogeiijik maken, doch 't porto voor briefkaarten waaraan de post even- veel werk beeft als aan brieven kan thans niet lager worden gesteld. Verdere verlagingen op andere postale ge- (bieden Neen, die mogen we het publiek op bet oogeniblik niet belooven, zegt Ir. Damme. Misschien gebeurt er, als de auto- matiseering van de telefoon in Nederland nog vender is voortgescbreden, iets op het gebied der telefoontarieven, maar in de allernaaste toekomst zal er in dit opzicht niet veel ver- anderen. De meeste tarieven zoo besluit Ir. Damme zijn tbans op een peil gebracht dat onder de huidige omstandigbeden bevredigend kan worden genoemd, terwijl zij ook met elkaar in barmonie zijn. Met spanning wacht P.T.T. tbans hoe brievenschrrjvend Nederland zal reageeren op bet goedkooper briefport. Als de huid van Uw gelaat, hals en armen door de zon pijnlijk verbrand is, of dat gij U bij het fietsen hebt doorgezeten, doe er dan onmiddellijik Purol op. Dit verzacht en ge- neest spoedig. Purol (wit en geel) beide in doozen van 30 en 60 ct., tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. Med.) EEN ONVERMIJDELIJK BESLUIT. Toen Woensdagmiddag het Zionistencongres met 300 tegen 158 stemmen de motie bad aangenomen, waanbij de Executieve gemach- tigd wordt om onderhandelingen aan te knoopen met het doel de nauwkeurige voor- waarden van de Engelsche regeering te ont- dekken voor de instelling van een Joodscben staat, vroeg scbr. de N. R. Crt. Ben Gurion bet woord voor een persoonlij'ke verklaring. De voorzitter stond bet bem toe en op het- zelfde oogenblik geraakte bet beele congres in een tumult, waarin baardige, ortho- doxe rabbi's scbreeuwden en gladgescboren jonge arbeiders-afgevaardigden nog harder scbreeuwden en de oude Ussishkin, wiens eenstemmige verkiezing tot voorzitter van het congres bet bewijs was geweest van den eerbied, welke men algemeen dezen leider van de oppositie toedroeg, wit en bevend van toorn stond te gesticuleeren temidden van een op- wonden troep leiders en volgelingen van alle op bet congres vertegenwoordigende partijen. Deze uitbarsting was wel een bewijs, onder welk een spanning het congres geleefd bad gedurende de tien dagen, die aan zijn zwaar- wegende beslissing waren voorafgegaan. Nadat de bouding van bet Engelsche parle- ment en van de mandatencommissie van den Volkenbond hadden aangetoond, boe weinig sympathiek bet beele verdeelingsplan voor Palestina de ibuitenwereld is, wilde de ironie van bet lot, dat bet de joden zelf zouden zijn, die het althans in beginsel bet eerst aan- vaardden, daar zij zich niet de weelde konden veroorlooven, om zonder van eigen standpunt te laten blijken, tot een verwerping van bet voorstel der Engelsche regeering over te gaan. Weiizmann beeft in een groote politieke rede te Zurich een tegenstelling tracbten te schep- pen tusscben de Palestijnsche regeering, wel- ker beleid tbans ook door de Koninklijke com- missie onvoldoende genoemd is, en bet Enge land, dat zijn loyauteit opnieuw bewezen heeft door bet stanpunt, dat het in zijn parle- ment beeft aangenomen. Maar bij kon zicb hierdoor evenwel laten misleiden als door den ernst, waarmee de mandatencommissie de ge- idraging van het Engelsche bestuur onder- zoekt. Het kon alleen uit Amerikaan3Cben mond zijn, dat ten congresse gerept werd van het verschiet, waarin de nieuwe Joodsche staat tot den Volkenbond zou kunnen toetre- den. Het scbimmenspel, dat tezelfdertijd te Geneve werd vertoond, kon degenen, die dich- ter bij Europa leefden, niet aftrekken van bet inzicht, dat Engeland het eenige land is en blijft, waarop de Joden voor de verwezen- lijking van bun nationale aspiraties kunnen rekenenen dat Engeland genoeg heeft van bet mandaat, dat bet in zijns inziens onoplos- toare moeilijkheden gewikkeld houdt in een deel van de wereld, waar het toch al zooveel zorgen beeft voor de beveiliging van een van de j belangrijkdte verbindingswegen van zijn wereldrijk. Daarom verklaarde Weizpiann ook zoo plecbtig: Engeland verraad ons niet. Het moet honderd belangrij'ke vraagstukken bet hoofd bieden en wij Joden kunnen niet ver- waobten, dat bet zoover met ons mee zou gaan als wij wel zouden willen. Zijn Pale stijnsche politiek wordt gecompliceerd door zijn moeilijkheden in Palestina, dg Midden- landscbe Zee, iSpanje en elders." „Verlies uw gevoel voor de werkelijkheid niet", herhaalde hij, zooals bij in de tweede zitting reeds ge zegd bad, dat er onderscbeid gemaakt moest worden tusschen Messiaanscbe aspiraties en practische mogelijkheden. En indien op het congres van Lord Samuel gezegd werd, dat bij in bet Hoogerbuis eer als Engeisman dan als Jood gesproken bad, toen bij in zijn verdediging van een politiek van toenadering tot de Arabieren de Joden toazwoer om genoegen te nemen met hun minderbeidspositie in Palestina, dan sprak ook Lord Melehett op het congres in hooge mate als Engeisman, toen hij betoogde, dat de Joden als practische menschen moesten beseffen, hoe kritiek de situatie in Europa was en welk een vitale rol Engeland bij de handhaving van den wereldvrede speelde, een taak, die het Jood sche volk bet ibehoorde te verlichten door mede te werken aan 'de oplossing van de moeilij'kheden in Palestina. En dan is er niet veel andere vorm van medewerking mogelijk dan die ter verdeeling van bet land. De deur blijft open, waardoor Joden en Arabieren recbtstreeks tot overeen- stemming zouden kunnen komen. De Engel sche pers laat niet na daarop te wijzen, al ware bet slechts om bij voorbaat een acbteraf komend verwijt te ontzenuwen, dat Engeland de verdeeling aan Joden en Arabieren beeft opgedrongen. Maar met reden verzucht de Daily Telegraph, dat het antwoord van de openbare meening op bet denkbeeld, dat zij alsnog naar onderlinge overeenstemming zou den trachten, van Arabischen kant zeer ge- ring is geweest en dat men evenmin moet ver- onderstellen, dat een eenigszins beteekend deel van de Joden in Palestina of daar bui'ten foereid is tot een Joodsch-Arabischen eenheids- staat op andere dan zijn eigen voorwaarden. Al uit de Daily Herald nog een zwakke hoop, dat Joden en Arabieren „wijs genoeg" zullen zijn om het onderling eens te worden en al meent de Palestijnsche correspondent van de Times „toenemende aanwijzingen" te zien, dat de Arabieren tot „een zekere overeenstem ming" met de Joden willen komen. Dus toch: naar verdeeling. De Joden zullen ernaar streven Nieuw-Jeruzalem, een Jood- schen stad van 70.000 inwoners, aan den Joodscben staat te zien toegevoegd en bet is niet uitgesloten, dat zij reeds de toezegging hebben, dat de Engelsche regeering bereid is hen daarin tegemoet te komen. Zij maken aanspraken op de Rutenberg-concessie en de concessie aan de Doode Zee, zij willen de vrijheid hebben van havenaanleg op het gebied van den toekomstigen Jood scben staat en willen ook reeds gedurende de overgangstijd de immigratie naar eigen inzicht kunnen regelen. Zij maken zich vanzelf zorgen over de verdediging en het oeconomische perspectief van hun dwerg- staat en al zal er vooreerst nog niet hardop over gesproken worden, dan valt volgens den terzake veelal goed ingelicbten correspondent van de Daily Herald te verwaehten, dat de nieuwe Joodsche staat als dominium in bet Britsche rijk zal wenschen te worden opge- nomen, een denkbeeld, waarvan trouwens ook tijdens de voorbereiding van bet rapport van de Koninklijke commissde wel heeft verluid. ,,Dat kan Zuid-Afrika nooit goedvinden, want dan komen onze grape-fruits in concurrentie met de zure, die zij naar Engeland uitvoeren", was een opmerking, die we dezer dagen in een particulier gesprek uit Joodscben mond hoor- dien vallen. Het is een aanwijzing, hoe vele en onverwachte, kleine en groote bezwaren er te overwinnen zullen zijn, voordat het plan zover is omgewerkt, dat het althans voor de Joden aannemelijk is. En dan zijn de Aralbieren er nog. OOGST IN RUSLAND IN GEVAAR. De Russische pers schrijft, dat verscberpte ketterjacht op het platteland noodzakelijk is, omdat de oogst in vele districten bedreigd wordt door onwilligbeid bij leden van collec- tieve boerenbedrijven. Te Omsk staan zes leden van de districtsregeering van Nisjne Kolosoysky, onder wie de chef van de plaat- selijke Tsjeka, terecht onder beschuldiging van verwekken van ontevredenheid in de kolcho- zen, eh de „Izwestija" vermeldt dergelijke moeilijkheden in Voronezj en andere distric ten. In bet district Swerdlovk wordt een propagandaproces gebouden tegen leden van het plaatselijk bestuur en de partij-organisa- tie, den openbaren aanklager en zijn plaats- vervanger. De verdachten worden beschul- digd van verkoop van land der collectieve bedrijven. Zij zouden den boeren ook al bet graan ontnomen hebben, vee verkocht hebben en vee door gebrek aan voedsel hebben laten sterven. Er zijn weer vele excecuties geweest. Acht- tien functionarissen van den spoorweg door den noordelijke Kaukasus zijn gefusileerd, en drie ambtenaren van Novorossisk die slechte worst hadden venzonden, waardoor vele per- sonen stierven, zijn ter dood gebracht. Er is weer een groep priesters gearresteerd, en de Gepeoe heeft ook flink buisgehouden in Tasj- kent, waar Koeibisjev is gearresteerd, de chef van de regeering en gewezen direoteur van de militaire academie te Leningrad, en de drie voornaamste leden van het plaatselijk executief comite. Acht functionnarissen van de graantrust in het district Weresjtsjagin zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen wegens diefstal van graan. De Russische bladen staan vol met ont- slagen, welke meestal een gerechtelijke ver- volging inluiden, wegens saJbotage en verwaar- loozing, welke leiden tot mislukking van bet vijf-jaren-plan. De voorzitter van bet centraal executief comite van Armenie is ontslagen, en ettelijke directeuren en onderdirecteuren in de leder-, auto- en metaalbedrijven even- eens. De onderminister Serebrovsky heeft bij zijn reis door het Oeral-gebied blij'kbaar niet alle aanhangers van Piatakov kunnen weg- werken; de „Osoaviachim" van den Oeral is nog altijd vol Trotskistische agenten en Eide- mann" (de gewezen chef); bij de „Ghemiscbe Trust Bedrijven" zijn eenige ontploffingen voorgevallen waarbij menschen om bet leven kwamen. Twee leden van de Academie van Wetenschappep zijn (gearresteerd omdat zij .Trotskistische" ideeen infiltreerden in de encyclopedie welke zij samenstelden. In het kolenbekken van de Don zijn functionarissen ontslagen wegens verwaarloozing van veilig- heidsmaatregelen waardoor eenige dooden vielen. Wethouders van Swerdlovsk en Ros tov zijn ontslagen wegens misbruik van geld, bestemd voor een kindertebuis. Het schijnt, zoo schrijft de Romeinsche cor respondent van de Times, dat eenige slagers te Rome een „stomme staking" hebben ge bouden als een protest tegen een te strenge controle van de prijzen. Het is uiteraard moeilijk de feiten te weten te komen. De slagers hebben hun winkels niet gesloten, maar zij schijnen de taeste beetjes niet geeta- leerd te hebben, waardoor de klanten den in- druk moesten krijgen, dat de betere soort vleescb schaarsch was, en men vermoedt, dat de slagers de betere kwaliteit weer verkoch- ten tegen hoogere prijzen dan de officieel be- paalde. Zooals men weet zijn stakingen in Italie onwettig, doch men kan deze wrjze van protest van de slagers nauwelijks een sta king" noemen. Intusschen is het protest in- teressant als teeken van de stijging van de prijzen. Als een onderdeel van de Duitsche cam- pagne om de import van graan tot een mini mum te reduceeren, zijn de autoriteiten van plan ook de consumptie van bier drastisch te beperken. ■Officieele statistieken laten zien, dat bijna 538.000 H.A. land gebruikt worden voor de productie van graan voor alcoholisdhe dran- ken. Tweederde hiervan is bestemd voor bier en de rest voor .schnapps". Dit wordt een schandaal genoemd. De gemiddelde bierconsumptie per jaar in Duitschland bedraagt 60 liter per hoofd. De dorstigste stad is Bamberg, in Bavaria, waar de inwoners, vrouwen, kinderen en gebrek- kigen meegeteld, per jaar een gemiddelde van 185 liter per hoofd gebruiken. Mlinchen, de ,,bierstad", is derde met 164 liter. Berlijn is vier-en-twintigste met 66 liter. Er is op aangedrongen, dat de consumptie van bier tot op een kwart verminderd zal worden, en die van schnapps op een tiende. Dit zal 405.000 H.A. vrij voor „nuttiger ge- bruik" maken. HET INCIDENT TE LAS PALMAS. De in officieele kringen ontvangen mededee- lingen over het incident aan boord van de Mar6chal Lyauty, wekken den indruk, dat het voorval zich als volgt heeft toegedragen: Toen het schip de haven van Las Palmas was binnengeloopen, lieten de politie-autori- teiten weten, dat zij zich op de hoogte wensch- ten te stellen van de militairen staat van eenige Spaansche burgers, die zich aan boord bevonden. In overeenstemming met de Fransch^Spaansche consulaire overeenkomst van 1862 gaven de gezagvoerder en de Fran- sche consul, die aan boord was gekomen, hun toestemming voor een dergelijk onderzoek. De bemanning verklaarde echter, zich daartegen te zullen verzetten. Toen deden de autoriteiten aanzienlijke af- deelingen soldaten aan boord gaan en eerst na besprekingen met den consul en den gezag voerder zagen zij af van de arrestaties van eenige matrozen, die bij de botsingen op het schip waren opgemerkt. In officieele kringen moet men tot de slot- som komen, dat van zuiver juridisch stand punt bezien, het vooral weinig aandacht ver- dient. De bepalingen van de consulaire over eenkomst schijnen geheel, in acht genomen te zijn en de politie van Las Palmas had het recht, aan boord te komen. 72 DOODVONNISSEN IN RUSLAND. Naar de Oost-Siberisohe Prawda uit Irkoetski meldt, heeft daar voor de militaire kamer van het Opperste gerechtshof een pro- ces tegen' 72 ambtenaren van de Oost-Siberi- sche spoorwegen plaats gehad. Alle beklaagden, die beschuldigd werden van Trotskisme, sabotage en spionnage en van de opzettelijke organisatie van spoorweg- ongelukken, die talrijke slachtoffers hebben gemaakt, zijn terdoodveroordeeld. Het vonnis is voltrokken. GEREDDE BEZITTINGEN AAN BUITENLANDSOHE BANKEN TOEGEWEZEN. De dokwerkers te La Rochelle hebben van hun vakvereeniging toestemming verkregen tot het lossen van twee schepen, de Axpe Mendi en de Seabank. In deze schepen zijn in 900 kisten, het goud, de effecten en de archieven van de bank van Bilbao geborgen. De beide schepen kwamen op 25 Juni j.l. met deze lading de haven binnen, dus voordat Bilbao in handen van Franco was gevallen. Er werd tijdelijk beslag gelegd op de lading, terwijl voor het gerecht werd uitgemaakt, aan wie zij toebehoort. Ten slotte werd besloten de lading ter beschikking te stellen van de bui- tenlandsche banken welke met de Bank van Bilbao zaken deden. De kisten moesten daarop Worden gelost, waaraa de schepen zouden mogen vertrekken. De dokwerkers weigerden echter om de schepen te lossen. Ten einde op deze wijze van hun sympathie voor de Basken te getuigen. NOTARIEEL EXAMEN. Voor het notarieel examen deel H is te 's Gravenhage geslaagd de heer J. A. M. Smits te Ter Neuzen. DUITSCH L. O. Te 's Gravenhage slaagde voor de akte Duitsch L. O., de heer C. Sol te Overschie, vroeger te Ter Neyzen. HOOFDAKTE. Geslaagd voor de hoofdakte de heer D. A. Karels te Waterlandkerkje. DE „PRINSES MARIE JOSE" NAAR ANTWERPEN GESLEEPT. Woensdag hebben de sleepbooten „Goliath" en ,,Zeehond" de Belgische mailboot ,,Prinses Marie Jose", die zooals bekend in den nacht van Zaterdag op Zondag door het Engelsche s.s. „Clan Mac Neil" nabij Duinkerken werd aangevaren, naar Antwerpen gesleept, waar het schip in een dok is opgenomen. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. iTn de week van 1 tot en met 7 Augustus kwam in onze provincie 6en geval van rood- vonk voor, n.l. te Breskens. NIEUWE VOORRANGSWEGEN. De K. N. A. C. schrijft: Op 4 Juli j.l. werd door de aanmerking van een aantal wegen waarop het verkeer den voorrang zou hebben boven dat van de daarop uitkomende zijwegen, de eerste bres gescho- ten in den regel ,,rechts gaat voor". Het publiek heeft op voortreffelijke wijze gerea- geerd op dezen, voor Nederland nieuwen ver- keerstoestand en er is dan ook alle reden om aan te nemen, dat de weggebruikers zich ook vlug zullen weten aan te passen als op 15 Augustus het thans bestaande net van voor- rangswegen in Nederland wederom uitbrei- ding zal ondergaan. Op die dag zal het voor- rangsrecht gelden op een aantal wegen, waar- voor dit v66r 15 Augustus nog niet het geval was. In Zeeland zal voorrangsweg worden: de weg Breskens-Oraaibrug-Aardenburg-grens verder is voor ons nog van belang dat ook de weg Bergen op ZoomThoolsche brug als voorrangsweg is aangewezen. De in dezen weg liggende, bij gemeenten in beheer en onderhoud zijnde traversen zijn hieronder niet begrepen. Men weet, dat reeds vdbr 15 Augustus als voorrangsweg was aangemerkt de weg Mid- delburgKruiningenWoensdrecht. HET STREEKPLAN. Dinsdag hadden de secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken, mr. dr. K. J. Frederiks, de Commissaris der Koningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, leden van Ged. Staten eft de bestuursleden en vertegenwoordigers van het streekplan in W. Z.-Vlaanderen een bespreking op (het ge- meentehuis te Breskens. Na afloop werd in verband hiermede een tocht naar Knocke ge maakt. LUXOR-THEATER. „Helden van onzen tijd". In de groote rij vliegfilms wordt deze ,,Helden van onzen tijd" speciaal interessant door een gave, stenke rol van Wallace Beery en een aantal stunts van te-pletter-vliegende machines gelijk alleen Amerika ze kan af- leveren. Die twee factoren zorgen voor een spanning en dramatiek van prachtige allure, en heffen wat er verder minder bpeiend aan den inhoud of naief-getruqueerd aan de uit- voering zou kunnen zijn, volkomen op: zij maken dat men menschelijk ge'interesseerd is aan de lotgevallen door het spel van den acteur, en tegelijk sportief boeiend door de sensaties van de stunts. Zij zijn het dus die deze film haar welverdiend suoces bezorgen zullen, want zij geven zalken die men in het genre nog niet had gezien. Wallace Beery is beroepsssrgeant uit de eerste jaren van de vliegerij en een instruc- teur van groote ervaring. Zijn zoon heeft de- zelfde aspiraties als hij en wanneer de jongen als officier van de academie komt, ziet Beery hem tot zijn groote vreugde bij zijn leerlingen ingedeeld': zoo kan de vader den zoon het harde, riskante en moeilijke vak leeren, dat het militaire vliegen is. Gemakkelijik gaat dat leeren intusschen niet. De zoon is een brillante jongen, die overal en bij iedereen een g'emakkelijk suc- ces oogst, maar tegelijk een brani, wiens lichtvaardige overmoed kwade gevolgen in het mdtier kan hebben. En Beery ziet den knaap met zorg en kommer aan: hij gaat veel uit, hij is een durfal en hij zal nog ongelukken maken Hij ma&kt die ook. Hij brengt zijn besten vriend ten val, zoodat die voor zijn leven is verminkt, en later botst hij met een anderen collega, die verbrandt: zijn roekslooze wagen blijikt funest. En Beery moet hem redden uit de hachelijke situaties. Een daarvan wordt voor den vader 66k fataal. Want als de jongen na een ongeluk landt, is hij z66 aangegrepen door den door- gestanen angst, dat hij een zenuwcrisis krijgt en heel de vliegerij verlaten wil en laffe dingen zegt. Hij laat zich niet kalmeeren, 66k niet als de officieren naderen, en Beery in zijn angst om de carriere van den jongen slaat hem neer. Dat feit brengt degradatie met zich mee en het ontslag uit den militairen dienst: Beery moet, onteerd, het kamp ver laten. De jongen blijft, doch vecht met angst. En tegen de manoeuvres wordt die angst te mach- tig en de jongen zoekt zijn vader, die aan een of ander burger-maatschappijtje werkt, op, om hem te zeggen dat hij zijn ontslag gaat vragen. Men doet dat niet op zulk een oogenblik, meent Beery. Doch de zoon blijft hart: hij durft niet meer. Zoodat er voor den ouden militairen geest van Beery slechts 66n weg biyftongemerkt en in zijn oude, slechte kist den jongen te vervangen. De zoon ziet in den nacht zijn vader gaan en weet dat het diens dood zal zijn. Dan breekt zijn angst: hij gaat de lucht in en hij redt hem. En een gerehabiliteerde Beery is het die wat later van den generaal den ,,vink" ontvangt om hem zijn jongen op de borst te spelden. TOERISME IN ZEEUWSCH-VLAAMDEREN In het uiterste Westen van Zeeuwsch- Vlaanderen, daar waar de grillig gevormde grens een rechten sprong maakt in de rich- ting der lokkende Vlaamsche kust, daar waar havensteden kwamen en verdwenen door de onberekenbaarheid van Zealand's grootsten vriend en vijand, de zee, daar ligt het aloude Sluis, op slechts korten afstand van het stille vergeten dorpje Sint Anna ter Muiden, een dorpje met wat oude geveltjes, een toren- stomp, een droomerig marktpleintje met een hardsteenen pomp, een dorpje dat in 1241 tot stad verheven werd. Sluis...... Is er wel 66n stad in den lande die zoo te kampen heeft gehad in den strijd tegen den mensch en de ongebreidelde natuur- elementen „17 maal belegerd", zoo vertelt ons de con cierge van het stadhuis, die ons door het museum rondleidt. ,,Overstroomingen?" Van- af het jaar 1063 tot 1843 hebben er 32 plaats gehad. Veel wetenswaardigs biedt het kleine museum en het in Gothischen stijl opgetrok- ken stadhuis, dat wellicht het oudste en schoonste van geheel Nederland is, mogen we de Sluizenaren gelooven. We zien hier het oudste document, n.l. een reglement op de scheepvaart en de heffing der tollen op het Zwin van Sluis naar Brugge, dateerend uit het jaar 1252, waaruit te leeren valt, dat de handel gebonden was aan velerlei bepalingen en dat de fiscus ook zijn deel op- eischte. Tusschen de vele vergeelde documenten, die meestal met de hand geschreven zijn, trekt een z.g. „kaperbrief" de aandacht, een docu ment afgegeven door Prins Frederik Hendrik aan een schipper die met zijn vaartuig, de „Sperrewarre" tegen de Duinkerkers ter kaapvaart mag uitvaren. Ook de gildeboeken uit de achttiende eeuw bevatten vele bijzonderheden, die ons een blik doen werpen op de wijze waarop de verschil- lende ambachten werden uitgeoefend. Zoo vermeldt het uithangbord van een scheeps- timmerman „Om onbezorgt de woeste baaren, ,,Met scheepen been en weer te vaaren, ,,Bouw ik ze dicht, getrou en vast, „Ten dienste van haar zwaaren last." Van de bakkers wordt gezegd dat zij ,,het broodt soo goed mogen backen als sij konnen", terwijl de meesterproef, die de kleermakers moesten afleggen ons toont, dat men ook vroeger de zuinigheid wist te betrachten. Zoo diende als ,,examenstuk" het maken van een „rok, die genaamt wordt Heeren- Keerel, of advocaats pleijt-rok. De overge- schoten lapties en het stuktien uyt den hals, diend voor die daar 't voor gemaakt werd, tot de hiel der kousen te lappen zoodat er niets overschiet." Ondanks de vele branden die ook Sluis teis- terden, is er nog veel van haar oude glorie terug te vinden. Door de verzanding van het Zwin kwam de machtigste koopmansstad Brugge en daar- mede ook haar voorhaven Sluis tot verval. De onmeedoogenlooze tijd heeft het stadje toe gevoegd aan de rij van doode steden, die de provincie Zeeland heeft. Veere, Middelburg, Brouwershaven, Amemuiden, Zierikzee... dat eens Antwerpen naar den kroon stak. Doch de mensch is niet geneigd zich in het onvermijdelijke te schikken. Met het inzicht van den nuchteren zakenman trachtte hij nieuwe welvaartsbronnen aan te boren, en... hij vond ze. Op slechts enkele kilometers af stand zag de Sluizenaar de 60 K.M. lange Vlaamsche kust in een kort tijdsibestek tot grooten bloei komen. Tallooze vreemdelingen, wier aantal tot in de honderd duizenden liep, zag hij hun vacantie aan het Vlaamsche strand doorbrengen. Op him eendagstocht naar Zeeland's hoofdstad en naar Veere passeer- den zij het aloude Sluis. En zooals het eertijds profiteerde van de nabijheid der rijke koop- stad Brugge, zoo trekt het thans profijt Van de kruimkens die van den overvloedigen Vlaamschen disch vallen. En zoo kan het ge- beuren, dat er op een Donderdag ruim zes duizend vreemdelingen binnen de aloude veste vertoeven. Wat dit voor den handeldrijvenden middenstand in een plaatsje van ruim 2800 zielen beteekent, hoeft waarlijk geen betoog. Kom op een vroegen Donderdagochtend in Sluis en zet U voor een der talrijke caf6's aan of bij de kade. Ge hebt een prachtig gezicht op de oude, degelijke patriciershuizen die Sluis een karakteristiek Nederlandsch aanzicht geven. Gedienstigen zijn bezig met het reini- gen der straat, want de Hollandsche proper- heid viert ook hier hoogtij. Tafeltjes en stoe- len, alsmede stalletjes met briefkaarten, klompen en andere souvenirs worden buiten- gezet, want straks begint de groote trek. Uit de richting van de Belgische grens naderen de groote sight seeing cars, volge- propt met vreemdelingen. Ook velen komen per rijwiel over de „streep". Een kort opont- houd bij de dqpane, de politie regelt het ver keer en voort gaat het, via Oostburg naar Breskens, waar de toeristen met de Ferry- booten naar het eiland Walcheren worden overgezet. Doch des middags keeren alle reizi- gers terug om in Sluis de koffie met „cra- mique" te gebruiken, souvenirs te koopen en het stadje te bezichtigen. Zoo heerscht er op dezen dag en ook op de andere dagen tijdens het seizoen een grooth drukte. De aandachtige beschouwer komt onder den indruk van de levendigheid die hij hier be- bespeurt en hij komt tot de conclusie, dat ge heel Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen nog vele mogelijkheden voor het toerisme biedt. Als het bekende ,,Jantje van Sluis", het houten mannetje, dat nabij de klokken van het carillon is geplaatst, met zijn hamer twaalf slagen geeft verlaten we de oude veste. Tot voorbij Oostburg passeeren we nog de z.g. dubbelrijwielen, waarmede toeristen van de Belgische kust, het mooie Zeeuwsch- Vlaamsche land gaan verkennen. Bij zonnebaden, zwemmen, sport, fiets-, wandel- en watertochten wordt zonnebrand voorkomen met AMILDA-zonnebruincreme. Bronst en bruint tevens Uw huid prachtig. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. (Ingez. Med.) BRAND. Te Biervliet geraakte een graanhoop van den landbouwer E. van den Hemel in den Paulinapolder in brand. De korenmijt ver- brandde totaal. Een tweede graanhoop, welke zich in de nabijheid bevond, bleef behouden. De brand schijnt ontstaan te zijn door het spelen met lucifers door het zoontje van den landbouwer. Verzekering dekb de schade. Gemeenteraad. Op Zaterdag a.s., des voormiddags 10.30 uur, zal door den gemeenteraad alhier, een openbare vergadering worden gehouden, waar bij de volgende punten in behandeling komen: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. a. Voorstel tot aankoop wal, gelegen aan den Buthdijk. b. Idem tot het aangaan van een geldleening, groot ten hoogste f 8000. 4. Voorstel tot wijziging van de Gemeente- begrooting en het Gasbedrijf. 5. Voorstel tot vaststelling van de kosten per leerling op de O. L. school over het jaar 1935 en vaststelling uitkeering aan schoolbesturen op grond van art. 101 der L. O. Wet over 1935. Bij het veibreeden en uitdiepen van de waterleiding in den Zaamslagpolder stuit men op ongeveer twee meter diepte herhaalde malen op stukken van greinen en beuken- boomen, die, teneinde het afvloeien van water te bevorderen, met kracht en inspanning wor den omhoog getrokken met behulp van een bok en op den kant gewerkt. Door de hard- heid van dit hout kan men met een bijl schier geen werk maken. Groote veenlagen worden ook aangetroffen. Aangezien men deze resten op onregelmatige afstanden van elkaar aan- treft, kan men zich niet voorstellen, dat hier vroeger geen practische beplanting heeft plaats gehad. Bij het graven van welputten worden soms op drie tot vier meter diepte deze houtsoorten opgedolven. Het schijnt niet bekend te zijn, uit welken tijd deze boomen dagteekenen, maar wel kan men zich inden- ken, dat men tot in de grijze oudheid in onzen gedachtengang moet teruggaan, te meer nog, omdat deze boomen zich aan het oppervlak hebben ontwikkeld en nu diep in den grond worden gevonden. Bijen binnenshuis. Woensdag j.l. toen in de woning bij den heer D. P. B. een raam stond opgeschoven van een vertrek, waarin honing geborgen was, kregen zijn eigen bijen hiervan de lucht en in een korten tijd was deze bergplaats met die dier- soort gevuld. Met zeer veel moeite gelukte het den bewoners de diertjes weer buitenshuis te drijven. Eervol ontslag. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Sept. a.s. aan den commies bij den P. T. en T.- dienst J. A. Straasheijm, aangewezen als directeur van het P. T. en T. kantoor te Sas van Gent, op zijn verzoek eervol ontslag ver- leend. HET INCIDENT TUSSCHEN DE BLOEMENDAALSCHE POLITIE EN DE KOLONIALE RESERVE. De Bloemendaalsche commissaris van poli tie, de heer H. Hiemstra, geeft over het in ons vorig nummer Vermelde incident met een offi cier van de Koloniale reserve tijdens een wan- delmarsch volgens het Hbl. de volgende lezing. Toen het verzoek van den Wandelsportbond inkwam om toestemming te verleenen voor de 30 K M. wandeling door de gemeente naar de Jamboree, waren daar aanvankelijk ernstige bezwaren tegen, omdat op Zondag een zeer druk verkeer werd verwacht. Na een bespreking met de wandelcommis- sle, besloot de burgemeester de toestemming te verleenen, onder de volgende voorwaarden. 1. Zooveel mogelijk blijven loopen op de voetpaden, indien die aanwezig zijn. 2. Niet met vieren loopen, maar met drieen. 3. De bevelen van de plaatselijke politie stipt opvolgen. Deze voorwaarden werden aanvaard. Zij werden ook schriftelijk medegedeeld aan de leiding van den Jamboree-wandeltocht en deze heeft ze weer doorgegeven aan de deelnemers. De 55 man onder leiding van luit. Van den Heuvel gingen in de eerste plaats al niet over het Brouwersvaartpad, maar langs den Zijl- weg; de politie liet dit echter oogluikend toe. Maar op den hoek van Zandvoorterpark en Korte Zijlweg stond een hoofdagent van de Bloemendaalsche politie, die, toen de troep tegten de aanvaarde voorwaarden in, met vie ren bleek te loopen, den commandant daarop wees en hem verzocht de formatie van drieen in te nemen. De luitenant antwoordde, dat hij dit niet deed en dat zijn formatie met vieren was. De hoofdagent liet den troep daarop door- gaan, omdat hij nog een gedeelte over Haar- lemsch gebied moest loopen. Op het voetpad, dat voorbij de Rampenlaan weer naar Bloe- mendaal voert, bleek toen de troep met tweeen te loopen. De hoofdagent, die dit zag, ver zocht den luitenant aldus te blijven loopen, dan zou daardoor het verkeer weinig last onder- vinden. Maar luitenant van den Heuvel ant woordde nog eens met de politie niets te maken te hebben en commandeerde onmid- dellijk: met vieren. De hoofdagent riep daarop: halt, waarop de luitenant antwoordde met: voorwaarts. Daardoor kwam de hoofdagent tusschen den troep te staan. Een enkele meters verder staande agent van politie, die dit zag, kwam hierop toeloopen en onder het loopen maakte hij den knoop van zijn revolvertasch los. Hierop riep de luitenant: ,,Als je schist sla ik je de hersens in". De hoofdagent maakte toen de opmerking tot den luitenant: „Ik begrijp niet, dat u het burgerlijk gezag in het publiek zoo neerhaalt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 6