ESI van het Predikbeurien Gemengde Qerichten op 28 - 29 Augustus en 5 September K37 VERDRONKEN. TENGEVOLGE VAN BLOEDVERGIFTIGING OVERLEDEN. mee daarachter 'n toevoeging van oewen stiel! En aangezien 't Sint Laurentius zijn am- bacht is, om in deus critieke tij van den graanoogst te zorgen veur nat of droog ween, hiet 6nzen Sint Laurentius, geeerd op elke mooie kast of beds tee van Ulvenhout, geeerd als schutspatroon van veul vereeni- gingen. Ik wiedt in 't land daar boven den dub- belgebrugden Moerdijk, dat guilie ook de Katholieken (wij spreken altij van „Rom- schen"', verstaat ge 't verschil?) ik weet, dat guilie onze manier van vereering, die er eene is van vrindschap, slecht verstaat. "Nen [Heilige, mee zo'nen prachtigen naam als Laurentius „den Lauw" te noemen, mot veur on-Romsche ooren raar kltnken. En toch..., geloof me, amico, ge zijt hier beter af als ,,den Blaauwe", dan als ,,Martinus Bastiaansen"als „den Fielp", dan als den ,,E. A. Heer Ph. Beeckers", „den Lauw", dan als St. Laurentius". Zoolang „den Pol" van Belgie „onzen Pol" t of „ons Polleke"' is, mot er 'ns ednen wijzen j naar den beminden Koning daar! Maar och- erm als ie zijn zou: ,,Z.M. Leopold HI der Belgen"...! Dan ,,zagen ze'm nog nie staan", lijk ze daar klappen. En nou? Daar is ter weareld gin Volk, dat zo'n ver eering hee veur zijnen „Keunink", als 't Belze veur zijnen eigen Pol." Via hotelplannen en reisvereenigingen, via jamboree's, voetbalderij en andere kinderlijke spullekens is er in de weareld 'n persoonlijk en 'n collectief streven om andere Volkeren te leeren kennen. Of 't veul nut hee..., daar blijf ik geren buiten Want de resultaten van 'nen Volkerenbdnd, waarin ze malkaar al twintig jaren van dag tot dag bestudeeren, die resultaten zijn aan nuttigheid nog veul mager, om nie te zeggen: „averechtsch". Ik blijf dus geren buiten deus vraagstuk. 't Is me te... te plakkerig, te... te politiek! Maar 't streven is er! En 't vraagt mil- lioenen aan reischeques! En hoe weinig kennen Landgenooten mal kaar! Wat is er toch altij nog 'n onoverbrugde kloof (ondanks 3 duuzend meters stalen brug) tusschen Nederlanders fboven en benejen den Moerdijk. Tusschen Walen en Vlamen. Tusschen ,,Duitsche" en ,,Fransehe" Zwit- sers. Tusschen Schotten en Walesmen, tusschen Ieren en Engelschen, die allemaal een Volk zijn! En... die allemaal studie maken van... vrdemde Volkeren! En zou 't mee die studie nie sjuust eender gesteld zijn, amico, als mee de menschenken- nis van 't individu Eerst als den mensch z'n eigen kent, leqpn kan in 't boek van z'n eigen ziel, dan pas zal ie kunnen gaan lezen in de ziel van z'n even- naasten. D'n sleutel tot menschenkennis, (psycholo- gie) hangt in oew eigen ziel. Zooals ook elken seerjeuzen portretschilder eeuwig ,,zelf- portret" schildert! Lijk 'nen Rembrandt in duuzend koppen, duuzend zelfportretten schil- derde! En wie dit alles verstaat en volkomen deurgrondt, is 'n aardig end op dreef, om 'n bietje wijer te leeren kijken, dan z'n neus lang is! Maar genogt. Ik wou dan maar gezeed hebben g'ad: eerst d&n zult ge iets van andere Volkeren leeren verstaan, als ge oew eigen Volk kent. Lijk ge toch eerst goed Neder- landsch mot kennen, veur-en-aleer ge mee vrucht vreemde talen leeren kunt! En daarom, da 'k via ons Lauwke 'ns efkens uit die gloeiende hei van hierhoven dwaalde, om weer 'ns te wijzen op 't veule onbekende, dat er nog altij bestaat tusschen de ,,soorten" Nederlanders! Nou! In deus tij! Nou er faooveul gereisd en getrokken wordt over de weareld, over de zeeen, over de ber- gen, deur de lochten en iedereen dus open- staat veur 'n bietje 'aanwijzing in die onbe- grensde leerstof van populairste Volkenkunde. Leert eerst eigen Volk. De mil- lioenen-kostende bruggen liggen er dan nie alleen om '.s-Zondags in Brabant rap efkens 'n pinteke bier te gaan-drinken! Nie, dat wij oe nie graag zien! Versta me goed! 't Is sjuust uitgekomen wa'k veurspeld hdb: als de tweeds Moerdijk- ibrug er leet, dan tuft heel Holland naar Bra bant (en nie veul omigekeerd). Honderden cafe's hebben hier huilien omzet van 50 tot 100 zien stijgen, sinds de opening van de nuuwe brug. Maar omdat er meer te putt-en i3, uit die Zondagstoerkes, dan 'n Brabantsch pinteke gersten, dadrom stond 'k er geren 'nen halven brief by stil; onder de inspiratie vanons veul vereerde Lauwe, die deus jaar 'n droog oogsttij veurspelde! Ja! Onder de inspiratie van onzen Lauw! Want op stuk van zaken, amico, dan is ons 650-jarig feest in d'eerste plek 'n, jubelfeest veur ons Lauwke! Zeshondervijftig jaren resideerde-n-ie hier als Patroons-heilige! Dus! Dus zal ons Pastoorke 'nen gouwen sleutel steken in de poort, waarachter den blijen leur, 't groote feest wacht! En waarveur ik oe nog 'men keer uit- noodig! Geloofde 't nie? Dan hierbij, amico, dsn plakkaat, die den Fielp hee laten maken! zullen wagenwijd veur oe openstaan! (Zurgt dus veur 'nen elastieken broeksband, amico!) We zullen oe brengen in ons schoonste Kerkske, geschilderd als gin tweede in 't Land. Deur onze dreven in de gloeikleuren 1 van 't Herfstig eikenloof, deur onze brons- kleurige bosschen, waar de fluweelen .stilte afhangt van alle eeuwen die we vieren! We j zullen oe ontvangen in onze tuinen mee mu- ziek, waar den dorpsmuziek klatert deur den 1 avond vol lampionnen, waar ge oew tanden zet in den vasten koelen schuim op oewen fonkelenden pint, waar ge nie meetelt, als ge nie meedoet aan 'n algemeene hospartij om de rustieke biertonnenkiosk! Allee is dieen afdruk goed betaald, of nie Want ge zult vinden veul en echte vriend- schap, van de soort die oe gelukkig maakt! Die oogen glanzen doen als zonbeschenen meren! Kom hier op plazierigste manier 'n stuk Nederlandsche Volkenkunde opdoen, nie veur ponden, marken en diffrente frangen die vleugels aan hebben, maar veur guldens, die zwaar tellen. 'k Wil zeggen: ge wordt hier nie afgezetDat zeggen ze ons op gin- nen jamboree, in gin Zwitserland en ner- gens na! Amico, ik wou geschreven hebben g'ad over Oogstmaand. Over den bloei van dahlia en gladiool, over de peerse hei, over de libellen en de kapelle- kens, den bloeienden klimop en 't rijpe koren! Maar onzen jubilaris, ons Lauwke die schoon weer beloofd bee van 't jaar, stuur- de m'n potlood anders! 't Feest zit me in hart en nieren en nou mot ik naar „de" vergaderimg Dus: veul groeten van Trui, Dre III en als altij, gin horke minder van oewen t. a. v. DRE. ZONDAIG 15 AUGUSTUS 1937. Ned. Hervormde Kerk. TER NEUZEN. 10 u., de heer B. Dagevos, Jeugddienst; 2.30 u., Ds. A. Dronkers, van Kloosterzande. SLUISKIL. 9.30 u., de heer F. H. J. Bik; 2.30 u., de heer B. Dagevos. AiOEK. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. E. Raams. AXEL. 9.30 u. en 2 u., Ds. Van Oeveren. ZAAMSLAG. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. G. W. Korevaar. KLOOSTERiZANDE. 10 u., Ds. A. Dronkers. SAS VAN GENT. 9.30 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. PHILIPPINE. Geen dienst. Gereformeerde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. S. J. Koster, van St. Anna Parochie. HOEK. 10 u. en 3 u., Ds. J. A. Vink. AXEL. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. P. de Ferjter, van Zwartsluis. ZAAMSLAG. 9.30 u. en 2.30 u., cand. Tiemens, van Wildervank. Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9.30 u., 2.30 u. en 6 ti., lees- dienst. AXEL. 9.30 u. en 2 u., leesdienst. Chr. Gereformeerde Gemeente. ZAAMSLAG. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. Tolsma. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u., lees dienst. Evangelisatlegebouw Othene. 6.30 u., Ds. S. J. Koster, van St. Anna Pa rochie. Roomsch-Katholieke Kerk. TER NEUZEN. 7 u., 8.30 u. en 10 u., H.H. Dienstcn; 2.30 u., Lof. DINSDAG 17 AUGUSTUS 1937. Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 5.30 u., Ds. G. H. Kersten, van Rotterdam. DE VERGIFT1GINGSGEVALLEN TE HARENKARSPEL. In verband met de vergiftigingsgevallen te Harenkarspel, welke, naar wordt gemeend, aan gebruik van ondeugdelijk vleesch toege- schreven moeten worden, hebben wij getracht ter plaatse nadere inlichtingen te krijgen. In de buurtschap Kalverdijk ontmoetten wij Dr. Groenhart uit Dirkshom, die v66r alles wenschte, dat men eerst dan positief van vleeschvergiftiging zou spreken, wanneer ook inderdaad positief was komen vast te staan, dat hier sprake was van vergiftiging door het gebruik van vleesch. De symptomen wijzen er wel op, dat de ver- schillende ziekte-verschijnselen het gevolg zijn van het eten van ondeugdelijk voedsel en uit dien hoofde was dan ook last gegeven het resteerende vleesch van slager v. D. in beslag Feest ie bet land van den Ore 28 AUOUkTUK OFFIOEELE OPENING conccjit-en i is Groote WondeUpprtffag ST ERR IT i BAHONOPSTflClNO Vosserijachl voorMok*® op dh Ballon /Vv o -C o n-oe.rt.ew j te nemen, doch men heeft thans te wachten Allee, doe-de-heel Ulvenhout ons Pastoorke j Qp jje(- rapp0rt uit Utrecht, waar men in het en den Fielp 'ns 'n gr65t piazi-er en zet ns cen(;raai laboratorium het vleesch onderzoekt. 'n prenteke van deuzen plakkaat hieronder. p>e gevallen zijn niet van emstigen aard en I bij geen van de patienten is er levensgevaar. Het eerst werd ilk, zoo vertelde ons Dr. Groen hart Zondag opgebeld bij een gezin, dat Zater- dag vleesch van genoemden slager had ge- bruikt en waar eenige leden van het huis- gezin onwel waren geworden. De belangrijk- ste verschijnselen zijn wel krampen, maagpijn, braken en diarrhee, en velen klagen ook over hevige hoofdpijn. i Wij hebben ook een bezoek gebracht aan slager v. D., die zeer verontwaardigd was over t alles wat er in de afgeloopen dagen van hem f verteld wordt. Het vleesch was, nadat de slager zelf de koe had geslacht, goedgekeurd door den keur- meester. Zijn gezin en hijzelf hadden eveneens van het vleesch gegeten, zoo vertelde hij, en niemand was ziek geworden. Dat men in de eerste plaats bij genoemden slager een onderzoek ingesteld heeft, vindt zijn oorzaak in het feit, dat daar een nood- slachtplaats is gevestigd en voorts dat alle patienten het vleesch van dezen slager had den betrokken. Voorts is komen vast te staan, dat door alle zieken vteesch en worst van slager D. is ge- En zonder 03 nou te willen omkoopen: ge bruikt, van wie sommigen alleen worst, ande- zult er mee de feestdagen ginnen spijt van I ren alleen vleesch hebben gebrmkt. Men hebben! heeft nog niet kunnen vaststellen door welke We zullen oe ontvangen als 'nen vorst; de vleeschsoort de vergiftiging is veroorzaakt. deuren bij meneer Pastoor en den Burge- De zaak van slager D. is op last van de meester, bij den Fielp en bij ons allemaal, ze polifle twee dagen gesloten. (N. R. Crt.) Groote Parkeerterreinen :oor Auto's en Rijwieleji Paratyphus te Harenkarspel. Het staat thans vast, schrijft den specialea verslaggever van ,,De Telegraaf",dat de tach- tig patienten, die in de buurtschappen Kerlie- buurt en Kalverdijk ten gevolge van een ver giftiging ernstig ziek zijn, alien lijden aan paratyphus. Dit is gebleken uit het bloed- onderzoek. Eveneens staat vast, dat de ziekte cntstaan is door het gebruik van vleesch, dat niet in deugdelijken toestand ver- keerde. Donderdag heeft de inspecteur van de Volks- gezondheid een bezoek aan de betrokken buurtschappen gebracht. Alle maatregelen zullen worden genomen om te zorgen, dat de epidemie zich niet vender zal uitbreiden. Inmiddels zijn er weer een aantal nieuwe patienten bijgekomen. Woensdag zijn opnieuw enkele menischen ziek geworden alien lieden, die de vorige week het vleesch van den be trokken slager hadden genuttigd. Er beerscht groote schrik en onsteltenis in het dorp over het feit, dat de ziekte zulk een grooten onwang aanneemt. De menschen voelen zich nog steeds zeer ellendig; liooge koortsen gaan met zware brakmgen gepaard. Sommigen krimpen letterlijk van pijn op him bed. De vraag is natuurlijk, hoe de slager het bedonven vleesch heeft kunnen verkoopen. Men neemt op het oogenblik aan, dat het goedgekeurd vleesch geweest is, dat echter te lang is bewaard en daardoor voor de con- sumptie, mede in verband met het warme weer, minder geschikt is geworden. Doch het kan natuurlijk ook zijn, dat er andere oor- zaken in het spel zijn. Zoo doet de politic op het oogenblik een onderzoek naar een mededeeling, die haar bs- reikte, dat een veulen door den slager zou zijn geslacht, dat door den eenen keurmeester was afgekeurd doch door den anderen was goedgekeurd. Zekerheid is hieromtrent nog niet te verkrijgen, maar nu de epidemie zoo ernstig blijkt, spreekt het vanzelf, dat de politie alles in het werk stelt om licht te brengen in de vraag, hoe het vleesch vergif- tigd is jgeraakt. rt): DEMONSTRATIEVLIEGTUIG VERONGELUKT. Op het vliegveld van de luchtvaartafdeeling Soesterberg heeft zich Woesdagmiddag om- streeks half vijf een ernstig ongeluk voorge- daan, dat aan twee personen het leven heeft gekost. Een Koolhoven-vliegtuig F.K. 52, dat boven Soesterberg werd gedemonstreerd voor een aantal militaire autoriteiten, is door rtog on bekende oorzaak In brand geraakt en ge- vallen. In het toestel bevonden zich de invlieger en een werktuigkundige van de Koolhoven- fabrieken te Rotterdam, nml. de Zwitser Baumann en de ongeveer 30-jarige Maan. Vermoedelijk waren zij reeds verbrand toen het toestel op het vliegveld terecht kwam. Van het vliegtuig bleef weinig gespaard. Er waren juisit veel belangstelitenden op Soesterberg, toen het ongeluk gebeurde. Niet alleen militairen stonden naar de verrich- tingen van het vliegtuig te kijken, er was ook een troep Engelsohe padvinders nabij het vliegveld, die een dagje uit waren en op Soes terberg zou worden onthaald. Verder was er veel publiek, dat eehsdeels naar het vliegen, anderdeels naar de padvinders kwam kijken. Voor de oogen van al deze menschen is het ongeluk gebeurd. Hulp was spoedig aanwe- zig, doch mocht niet meer baten. Toen het ongeluk gebeurde was bet vlieg tuig reeds eenigen tijd in de lucht. De ibe- stuurder had met succes eenige stunts uitge- voerd, en was weer tot een hoogte van 2000 M. gestegen, om van daar uit een steile duik- vlucht te maken. Toen Baumann bet vlieg tuig weer recbttrok, zag bet publiek dat er enkele onderdeelen van het vliegtuig afvlogen. Verondersteld werd evenwel, dat de bestuurder er nog in zou slagen het vliegtuig veilig neer te zetten, omdat hij nog eenige oogenblikken op een hoogte van 150 M. recht door vloog. Tot groote ontsteltenis der duizenden zag men kort daarop het vliegtuig in een vrille raken en, afglijdenj. Het geraiakte op den grond in brand en dfschoon de hulpdienst spoedig met schuimbluschtoestellen aanwezig was, kon men de vlammen niet meer dooven. Korten tijd later was er van het vliegtuig niet meer dan een rookende puinhoop over. Vermoedelijk hebben nog de bestuurder noch de werktuigkundige iets bemerkt van het feit, dat het vliegtjuig na de duikvlucht eenige stukken verloor. Beiden zouden op slag zijn gedood. De bestuurder was door den schok uit het vliegtuig geslingerd. De werktuig kundige zat nog op zijn plaats. Zij moeten reeds zijn overleden toen het vuur uitbrak en alles in vlammen hulde. Op enkele honderden meters van het hek- werk, waarachter het publiek de verrichtingen van het nieuwe vliegtuig volgde; is het terechtgekomen. Het spreekt vanzelf dat ieder zeer onder den indruk was en ook de Engelsche padvinders, die zich voorgesteld hadden een prettigen dag te zullen hebben, waren zeer geschokt. Zij zijn dadelijk daarna naar hui'S gegaan. Het vliegen is voor den verderen dag afge- last en de lcodsen werden gesloten. De resten van het •verongelukte vliegtuig zijn in beslag genomen voor een nader onderzoek naar de oorzaaltr""' NIEUW ONDERZOEK MET DE WICHEL- ROEDE NAAR DE ONDERAARDSCHE GANG ONDER DEN' IJSEL TE GOUDA. Woensdag hebb'W'l!ef,8olida nieuwe onder- zoekingen plaats gehad naar het bestaan van onderaardsche gangen onder het kasteel „Ter Goude" te Gouda, waarin Jacoba van Beieren, ten tijde der Hoeksche en Kabeljauw- sche twisten, haar toevlucht heeft gezocht. Het onderzoek door mevr. N. KleinSprok- kelhorst uit Zeist opnieuw met de wichelroede, thans' in tfegenwoordigheid van tal van auto riteiten, verricht, heeft tot het resultaat ge- leid, dat .al haar vroegere aanwijzing^n nie.t alleen werden bevestigd, doch dat nauwkeurig kon Worden aangegeven, op welke plaatsen zich de onderstelde onderaardsche gangen beytaden, hoe bun loop is en van welken om- vang zij zijn. Nauivkeurig kon mevrouw Klein aanwijzen, dat onder een kaaspakhuis, aian de Punt te Gouda, zich de hoofdingang moet hevinden in de onderaardsche gang, welke vandaar recht; door onder den bodem van den Hollandschen Usel loopt en 250 meter verder, aan de Goude- raksche zijde van de rivier haar uitgang heeft. Ook onder den molen ,,'t Slot op den Punt" en in het aangrenzende Hoetmansplantsoen, dat eertijds tot het kasteel heeft behoord, zijn tad van gangen aangetroffen, welke alle met elkaar in verbinding staan. Daar in het Houtmansplantsoen een centraal punt dezer gangen Is ontdekt, op even 2 meter diepte, zal het wel mogelijk zijn daar ter plaatse een onderzoek naar de juistheid der aanwijzingen, met betrekkelijk geringe kosten, in te stellen. Mevrouw Klein heeft bij haar onderzoekin- gen tal van markante aanwijzingen gedaan, welke direct controlefirbaar waren en juist bleken te zrjn. De 43jarige schuitevoerder C. Niezen uit Amsterdam, die Donderdagmiddag met zijn met cokes geladen schip door de Nieuwe Vaart nabij de Funenkade te Amsterdam voer, kwam te struikelen en viel in het water. Onmiddellijk begaven acht voorbijgangers zich te water. Geen van alien lukte het den schipper op te hal-en. Tenslotte twintig minuten na het gebeurde is men er in geslaagd met een dreg den drenkeling op te halen. De levens- geesten waren toen evenwel reeds geweken. Het stoffelijk overschot is naar het Binnen- gasthuis vervoerd. De schipper bevond zich met zijn schuit onder de brug, toen hij overboord sloeg. Het schip kon door de hooge laag cokes niet onder de brug door. De schipper kwam hard toe- loopen, teneinde de lading te verdeelen. Hij gleed daarbij over eenige kolen met het ge- melde gevolg. Donderdagmiddag is het 5jarig zoontje van den Groningschen schipper Boeree in het verbindingskanaal bij Groningen verdronken. De vader, die het schip bestuurde, liet dit drij- ven en sprong bet kind na, doch het mocht hem niet lukken het kind te vinden. Drie kwar- tier later is het lijkje opgedregd. Iemand uit Alkmaar, die Dinsdagavond een bezoek bracht aan een vriend en collega te Stompetoren, verscheen Woensdagmorgen niet op zijn werk. Toen echter zijn vriend Woensdagmiddag van zijn. werk naar huis ging, ontdekte hij in de Noordervaart te Stompetoren tot zijn ontsteltenis het lijk van zijn bezoeker, die waarschijnlijk op zijn wande- ling naar huis vermoeid geraakt, aan den wal- kant in het gras heeft willen uitrusten, toen is gestruikeld en daarbij in de vaart terecht is gekomen, met bovengenoemd noodlottig ge volg. DOOR EEN WAGEN OVERREDEN EN GEDOOD. Woensdag is op den Graafschen weg te 's Hertogenbosch de 84jarige Moors door een achteruitrijdenden wagen gegrepen. Een been van den man werd bijna geheel versplinterd. Hij is naar het Grootziekengasthuis over- gebracht, waar hij later is overleden. HET TOPPUNT! Dezer dagen deed een 30jarige stucadoor bij de politie te Amsterdam aangifte van dief- stal van zijn rijwiel. Nadat het rijwiel inmid dels was opgespoord, bleek het, dat de aan- gever op zijn beurt dit rijwiel zelf had gesto- len in Januari van dit jaar. De stucadoor, die blijkbaar niet op een ,dergelijke activiteit van de politie gerekend had, is in arrest gesteld. In het Antonius ziekenhuis te IJmuiden is overleden de 28jarige J. v. d. Plas, wonende te Katwijk aan Zee, die met den politiekruiser Van Ewijk te IJmuiden aan wal was gebracht. V. d. Plas had aan boord van den logger KW 42 op de Noordzee een emstige bloed- vergiftiging opgeloopen, doordat hij zich aan een staaldraad gewond had. Hij laat een weduwe met een kind achter. WISSELLOOPER OVERVALLEN EN BEROOFD. Donderdag is onder de gemeente Wijnands- rade de wissellooper van een bank te Heerlen, zekere Severens, wonende te Hoensbroek, overvallen. Zijn tascb met geld en te ineas- seeren wissels werd geroofd. Zijn verwondin- gen waren niet van ernstigen aard, zoodat hij later de Hoensbroeksche politie, die onmid dellijk een onderzoek instelde, kon assisteeren. Hoe groot het gestolen bedrag is, kon nog niet worden vastgesteld. Van andere zijde wordt nog gemeld: S. is door twee personen overvallen. Deze waren, evenals de wissellooper, per rijwiel. Zij baalden den man in en gaven hem opeens een hevigen klap achter het oor. De wissellooper hield toen in en van deze gelegenheid maakten ,de beide mannen gebruik om de fiets van den wissellooper, waarop een tasch was gebonden, welke drie- tot vijfhonder gulden het juiste bedrag is nog niet bekend inhield, weg te trekken. De tasch rukten zij van de fiets los en daarmede verdwenen zij. De beroofde looper riep luikkeels om hulp, doch toen deze kwam opdagen, waren de beide roovers te ver weg om hen nog in te halen. Van het ge beurde is aangifte bij de marechaussee van Hoensbroek, die het onderzoek in deze zaak leidt. Later op den middag heeft men in de Molembeek te Hoensbroek de leege tasch van den wissellooper gevonden. De dieven bleken haar daar te hebben neergegooid, na zich den inhoud te hebben toegeeigend. DE OVERVAL IN DEN HAAG. Omtrent den overval op dr. de R. aan het Oranjeplein te 's-Gravenhage wordt nog het volgende vemomen: Zaterdagavond hebben zich ten huize van den dokter reeds dezelfde personen vervoegd, die Dinsdagavond den overval hebben ge- pleegd. Zij hebben den dokter toen een brief overhandigd, waarin de naam van een patient stond, die dringend geneeskundige hulp noodig had. Blijkibaar was het te doen om den geneesheer uit zijn huis te lokken om dan een inbraak te plegen, want aan het opgegeven adres woonde niemand van dien naam en niemand, die ge neeskundige hulp noodig had. Dinsdagavond zijn de beide mannen naar de dokter opgaf een groote en een kleine, naar schatting 3 a 24 jaar oud terugge- komen. Zij hadden opnieuw een brief meege- bracht. Toen de dokter had opengedaan, kwamen zij de trap op; zij deden, of zij hem den brief wilden overreiken, doch grepen hem op hetzelfde moment aan. Volgens verklaring van dr. de R. was de een gewapend met een gummistok en een boks- ijzer of een revolver. Dit laatste staat nog niet vast; de ander had geen wapen bij zich. Er ontstond een worstelpartrj, waarbij plot- seling een van de mannen den aangevallene iets toeschreeuwae van: „Wij willen een scnadeloosstelling hebben". Dr. de R. heeft hen daarop zijn portemon- naie gegeven, welke ongeveer 30 gulden be- vatte en daarop zijn de mannen onmiddellijk verdwenen. De dokter had verscheldene wonden in het gezicht gekregen, doch deze zijn niet van ernstigen aard. Het onderzoek in deze zaak is in vollen gang. Er hebben echter nog geen aanhou- dingen plaats gehad. BALDADIGE JEUGD TE AMSTERDAM. Bij het afsteken van vuurwerk in de Eer ste Atjehstraat te Amsterdam, heeft een voorbijganger Woensdag een voetzoeker tegen zich aan gekregen, waardoor zijn kleeren in brand geraakten. Hij wist de vlammen geluk kig spoedig te dooven. De dader is bij de poli tie bekend. In de Wagenaarstraat hebben eenige kwa- jongens een straatbrandje gemaakt van krat- ten en emballage van haardkachels. Dit brandje nam dusdanige afmetingen aan, dat aan de haardkachels groote schade werd toe- gebracht. De politie heeft de daders aange- houden. Het zijn twee jongens, resp. 9 en 13 jaar oud. GERED. Donderdagmiddag zijn te Wijk aan Zee twee kinderen aan den verdrinkingsdood ontsnapt. Omstreeks half drie hoorde men hulpgeroep uit zee. Een ongeveer twaalfjarig meisje was bij het baden in een mui geraakt en verkeerde in ernstig levensgevaar. Een Hongaarsche jongeman zwom naar het meisje, terwijl eenige badgasten het kind met een lijn trachtten te bereiken. De dappere Hongaar slaagde erin het meisje behouden aan het strand te brengen. Een half uur later was een jongen, die zich te dicht hij het wrak van den treiler Heems- kerk had gewaagd en in een draaikolk terecht was gekomen, in nood. Senige badgasten heb ben den reeds bewusteloozen jongen gered. Men slaagde erin de levensgeesten op te wekken. AVONTUURLIJKE VEUCHT VAN DUIVELSEILAND. Van journalist tot kannibaal. Dat onze nuchtere tijd toch ook nog roman- tiek kent, onvervalschte avonturiers-roman- tiek echter zonder de franje van schoone hula- hula-meisjes en ontroerende zeeroovers-met- de-dolk-tusschen-de-tanden, bewijat het ver- haal van een Franschman, die dezer dagen, aldus de „New York Times", het redactie- bureau van een der groote Amerikaansche bladen binnenstapte, om een cigaret vroeg en vertelde, dat hij twee jaar geleden van Dui- velseiland ontsnapt was en begin Juli onopge- merkt de Amerikaansche grens had weten te passeeren. Rend Belbenoit, zooals deze 38-jarige oud- journalist heette, was tien jaar geleden naar het bagno gedeporteerd. Vijf keer had hij weten te ontsnappen, vijf keer was hij weer gepakt, doch den zesden keer, in Juni 1935, gelukte het hem met vier kameraden over de grens van Fransch Guyana te vluchten en dwars door het Amazone-gebied, Venezuela en Columbia, Panama te bereiken. De tocht werd gedeeltelijk te voet, gedeel- telijk per boot of Indiaansche kano gemaakt, onder ontzettende ontberingen, die twee van zijn metgezellen het leven kostten. Een viel van vermoeienis uit de boot en verdronk, de tweede stierf aan zwartwaterkoorts. „Wij bleven Met z'n drieen over"', aldus Belbenoit, „en hadden in geen vijf dagen iets te eten gehad. Een mensch moet sterk zijn, wil hij zich een weg door de wildernis kunnen hakken. Zonder meel en rijst, zonder jacht- geweer en hengeltuig begint hij. niets. Wij hebben toen onze zwakste kameraad opge- geten en toen ik op 22 Juli 1936 te Panama aankwam, was ik dan ook niet langer Rend Belbenoit, doch een wilde, een kanibaal! In Panama vond de Franschman werk op een bananen-plantage, in de buurt van Darien, docb op een morgen waarschuwde een van de opzichters, die Belbenoit gunstig gezind was, hem dat op de Tuira-riVier een politieboot naderde en hij misschien in moeilijkheden zou komen. Opnieuw moest de ex-bagnard de wildernis invluchten, waar hij op een nederzetting van de Koena-Indianen stuitte. Hij mocht daar blijven en nam zelfs een Indiaansche tot vrouw. Waarschijnlijk zou hij zijn heele ver- dere leven hier jagend en visschend, en levend onder een afdakje van bladeren hebben ge- sleten, ware het niet, dat het heimwee naar Europa, naar de beschaving hem te machtig werd. Zeven maanden later vertrok hij naar Panama-City, met een bananenboot, en van daar bracht een bestelauto van een plaatse- lijk blad hem naar de grens van Costa Rica. Hier werd hij gearresteerd, doch na de be- lofte, onmiddellijk het land te zullen verlaten, weer op vrije voeten gesteld. Voor 10 verschafte een Japansche zijde- smokkelaar hem een boot, waarmede hij Hon duras bereikte. Te voet ging de tocht door Honduras en .San Salvador tot La Libertad, waar hij zich als verstekeling aan boord van een vrachtboot naar Vancouver wist te ver- bergen. Alleen 's nachts kwam hij uit zijn schuilplaats te voorschijn, om in de kombuis naar etensreaten te zoeken. Een week lang hield hij dit vol, totdat het schip een voor hem volkomen onbekende haven aandeed. Havenarbeiders en douane-ambtenaren kwa men aan boord, om de lading te lossen en Belbenoit kon zich onopgemerkt tusschen hen mengen en van boord gaan. ,,Ik had echter grooten angst, dat men mij zou snappen". Ik stond tegen de railing en deed tegenover de bemanning, of ik tot de havenarbeiders, tegenover de havenarbeiders, of ik tot de be manning behoorde. Twee uur lang wist ik niet, wat ik doen zou. Op de landingsbrug stonden de douane-officieren en fouilleerden iedereen, die passeerde. Zou ik het wagen? Zoo onverschillig mogelijk liep ik de landings brug af, in werkelijkheid echter doodsbang, dat men mij zou aanhouden. Er gebeurde niets; de douane-mannen keken me zelfs niet aan, klopten alleen op m'n zakken, of ik niets gesmokkeld had. Op straat zag ik een auto bus met besteimmmg „Long Beach" en pas toen drong het ten voile tot me door, dat ik vrij was." Aan het slot van zijn interview verklaarde Belbenoit, dat hij naar Parijs verlangde. ,,Ik voel me er naar toe gezogen, als een stofje naar een stofzuiger. Vermoedelijk zullen ze me echter daar wel weer pakken en dan be gint het spelletje opnieuw!" DE TRAGEDIE VAN EEN BRUIDSOHAT De tragische geschiedenis van de dagloon- ster Thetese Graber begint kort voor den wereldoorlog en is enkele dagen geleden ge- eindigd, toen op een hoeve tusschen de rotsen en bosschen van de Beiersche Oostmark een oude, sinds tientallen jaren ongebruikte stook- plaats werd gesloopt. Daarin vond men een dik pak bankbiljetten, welke een vddroorlog- sche waarde van rond 30.000 Mk. hadden. Onder de vele menschen, die naar het waar- delooze geld keken, was ook een vrouw, die plotseling met een wilden sehreeuw de bil- jetten greep en ze toen op den grond gooide. ,,Mijn hruidschat, mijn bruidschat, daar heb je 'm!" Meer vemam men niet uit den iftond der grijze vrouw, die plotseling het verstand had verloren en enkele dagen later naar een krankzinnigengesticht gebracht is moeten worden. Dat was het einde van Ther&se Graber, de streep onder een tragedie. Voor den oorlog behoorde de hoeve aan den boer George Graber. Zijn dochter Resel ging in heel den omtrek voor een mooi meisje door, vertelt het Vad., en de vader was er niet zoo weinig trotsdh op, dat een bekend zakenman uit het naaste stadje haar tot vrouw wilde hebben. Boer Graber liet een groot deel van zijn mooi bosch vellen, om de ophrengst te gebruiken als bruidsschat voor zijn dochter. Luttele maanden later, in den

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2