I 7J/Zonnebran Buiteniand. Bruin en niet verbrand. DE TERUGKEER VAN DEN HERTOG VAN WINDSOR NAAR ZIJN VADERLAND BEPLEIT. N\'JDoorziHenStuktoopen BRIEVENTASCH ONTVREEMD VAN MR. J. A. N. PATHff. Tijdens de reis met den sneltrein van Brus- sel naar de Nederlandsche grens is ten na- deele van Mr. J. A. N. Patijn, gezant van Nederland te Brussel, een brieventasch met 800 frank en een diplomatieke reispas ont- vreemd. De dader is niet bekend. Bij zonnebaden, zwemmen, sport, fiets-, wandel- en watertochten wordt zonnebrand voorkomen met AMILDA-zonnebruincreme. Bronst en bruint tevens Uw huid prachtig. Flacon 90 et. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 et. (Ingez. Med.)' INDBUKWEKKENDE JAMBOREE- SLUITING. Maandag was de laatste dag voor de zoo bijzonder geslaagde Jamboree aangebroken. Het bezoek dat daaraan door belangstellenden is gebracht, overtreft alle voorgaande. Alleen Zondag werden de ibezoekers op 125.000 ge- schat en voor het geheel overtreft dit het half millioen. Des namiddags stond de grijze leider op de raadsrots en de legioenen in de arena om hem heen geschaard, toen hij zich in de Engelsche taal tot hen richtte over hun ,,kruistocht voor den vrede" met de volgende woorden: ,'Padvinders, gij zijt hier na lange marschen bijeengekomen. Gij moet vermoeid zijn, na al deze dagen 'van rondtrekken door het kamp. Ik zal daarom kort zijn en alleen zeggen, dat wij thans gekomen 'zijn aan het einde van de Jamboree, die toch slechts gisteren schijnt te zijn begonnen. Gedurende de korte dagen van deze Wereldjamboree, hebben tot mijn vreug- de alle padvinders het grootste deel Van hun tijd besteed aan het sluiten van vriendschap- pen. Dat is ook het doel van de padvinders: zooveel mogelijlk vriendschap met anderen in andere landen te sluiten. De nieuwsbladen hebben geschreven over een kinderkruistocht. Dit is een zeer juiste beschrijving, omdat jul- lie werkzaam zijt voor een groote zaak: de kruistocht voor den vrede. Vroeger trokken de Kruisridders op om de Saracenen te bestrij- den en de heilige stad Jerusalem te veroveren. Zij slaagde daarin niet. De kinderen Waren daarover zoo ontdaan en ontevreden, dat zij zeiden: Wij willen zelf uittrekken voor een groote zaak en bet Heilige Land veroveren. Ook hun kruistocht is mislukt, want hij was slecht georganiseerd en de kinderen hadden geen middelen van vervoer en geen voedsel voor den tocht. De kruistocht, dien jullie hebt ondernomen, is in menig opzicht gelijk aan dien van eeuwen geleden. Ook jullie komen uit alle deelen van de wereld bijeen om vriendschap te sluiten, een taak even groot als van iederen anderen kruistocht. Probeer daarom zooveel mogelijk vrienden te maken in andere landen. Over enkele jaren zijn jul lie volwassen mannen in jullie land. Dan zul- len de moeilijkheden komen, dan zullen zich conflicten voordoen, dan zal wellicht weer ge- sproken worden over oorlog en vrede. Maar als je veel vrienden hebt in andere landen, zul je geen oorlog met hen willen maken. Dan weet je, dat er een betere weg is tot oplossing van de conflictenonderling overleg en vriend- schappelijke regeling. Toen de groote Kruisvaarders uittrokken, hadden zij op hun schepen-bij zich een Jacob- staf, die thans de totem is van deze Jamboree. Het is een instrument om den weg te kunnen vinden. Laat deze totem voor ons een gids zijn om ons de richting te bepalen naar den vrede. Onze totem is veelomvattend. Zij draagt een kruis en kan dus een gids zijn voor alle Christenen, maar hij draagt nog veel meer en kan dan ook alle landen en klassen omvatten. Daarom is het een lgoede totem voor de padvinders. Ook de tieh punten van de padvinderswet zijn daarin opgenofnen. Laat ons thans onze campagne voor den vrede voortzetten. Ik zal nu aan den leider van ieder contingent een kleine copie uitreiken van den Jacobsstaf om mee te nemen als een symbool dat herinneren kan aan ons doel: goede wil en vriendschap als voornaamste middelen om vrede te bevorderen en in stand te houden." Onder luide bijvalsbetuigingen van de ver- schillende landengroepen reikte Baden Powell vervolgens aan hun respectievelijke leiders een houten St. Jacobsstaf uit, waarna hij, op eenigszins weemoedigen toon besloot: ,,De tijd is nu aangebroken om elkaar vaar- wel te zeggen. Ik wensch jullie alien een ge- lukkig leven toe. Velen zullen elkaar in de wereld nooit meer ontmoeten en zeker mij niet, die nu 81 jaar wordt. Ik wensch u alien een gelukkig succes-leven. Ge kunt dit bereiken door uw best te doen. Tracht vriendschap te bewaren met alien met Wien ge nu vrienden zijt geworden. Dat zal heel goed mogelijk zijn. Ga met een goede gedachte aan deze Jamboree naar huis. Herinnert u de goede vrienden in Hol land en bovenal herinnert u alien dit: good will en vriendschap gericht naar alle kanten. Dat zal u brengen wat u noodig hebt in uw leven. Ik wensch u alien vaarwel. God hies you all." De jongens en ook de toeschouwers op de tribune waren even zichtbapr ontroerd door deze woorden. Doch slechts even. Toen vlogen de hoeden omhoog, weerklonk een ratelend applaus en klonk luider nog de kreet: Chief! Chief! Deze daalde inmiddels van zijn hooge staan- plaats af, om onder de St. Jacobstaven, welke hij aan de leiders had geschonken en welke zij nu schuin boven zijn hoofd hielden, door, naar de tribune terug te wandelen. Daar aangekomen hieven de jongens het lied: ,,He is a jolly good fellow" aan, cheer- den zij, op verzoek van Prins Gustaaf Adolf op den chief en op verzoek van den Engel- schen contingentsleider op den Nederland- schen hoofdverkenner, staatsraad Ram- bonnet. Er volgde geen rallye, er was ook geen sprake van gedrang. Want kalm en toch die- per getroffen dan zij 't wel wilden doen voor komen, keerden de jongens terug naar hun kampen. De Jamboree, bron van vreugde en ver- maak gedurende de afgeloopen tien dagen was officieel geeindigd. Het Kampvuur. Daaromtrent schrijft de N. R. Crt.: Er was tot dit laatste kampvuur geen pu- bliek toegelaten. De padvinders wilden dit af- scheidsfeest liever geheel onder elkander blij- ven. Het was heerlijk weer en vele padvinders die met dekens en wollen jakken gewapend naar het kampvuur opgetrokken waren zullen er weinig gebruik van hebben behoeven te maken. Op de rij uit boomstammen door padvinders zelf getimmerde eerezetels namen achtereen volgens plaats de Chief-scout, lord Baden Powell, gehuld in een mantel, waarop alle tee- kens der tot dusverre gehoudenwereld jambo rees geborduurd waren, prins Gustaaf Adolf en tal van kampautoriteiten, benevens de bis- schop van Jarrow, die Zondag voor de Britten de godsdienstoefening had geleid. ,.Pom" van Voorthuizen had de leiding van deze vlammen- finale. Zooals gebruikelijk werd het vuur ontstoken door middel van Indiaansche vuurbogen, waar- mede een rond stukje houd zeer snel in een soort tondel wordt rondgedraaid, totdat dit begint te smeulen. Met den gloeienden tondel worden dan vier fakkels en daarmede het kampvuur ontstoken. Gedurende het vuur- maken werd een soort Indiaansche bezwe- ringsformule uitgesproken: roode gloed, roode gloed, behoedt ons tegen de koude, laat de wereld zich aan onze idealen verwarmen, zoo als wij ons warmen aan je vlammen. Vervolgens werd de 'Baden-Powell-yell uit- geroepen en zouden de jongens beginnen met het zingen van het Jamboree-lied in het En- gelsch, Pransch en Nederlandsch, to eh plotse- ling in een uithoek van den duinpan, langs welks hellingen de tienduizenden padvinders gelegerd waren, groote iberoering ontstond, die zich alle aanmaningen van „Pom" ten spijt, al spoedig over de aanwezigen verspreidde. Hoe den en mutsen werden in de lucht geworpen, heele groepen stonden te dansen van opgeto- genheid en plotseling begonnen ongeveer vijf en twintigduizend jongensstemmen spontaan het Wilhelmus te zingen, dat ontzaglijk en in- drukwekkend over het stille duinlandschap, waar de avond al begon te schemeren, weer klonk. Een oogenblik om nooit te vergeten. En toen wisten alle jongens het, zonder dat iemand het hun gezegd had: Prinses Juliana en Prins Bernhard waren komen binnenvallen in het groote padvindersgezin om gezamelijk met de jongens in ongedwongen vreugde dit laatste feest van de Jamboree mede te vieren. Prinses Juliana zocht lachend en verheugd over de hartelijke ontvangst, een plaatsje op in het zand. Zij wilde er niet van weten plaats te nemen op de eerezetels, op dat oogenblik was zij evenals al die tallooze jongens een jong en gelukkig menschenkind onder gelukkige jongens. Prins Bernhard zette zich eveneens in het zand neer, aan de voeten van Baden Powell en prins Gustaaf Adolf van Zweden, den klein- zoon van den Zweedschen koning, kwam naast hem zitten. Onmiddellijk daarna werd het pro- gramma voortgezet, nadat eerst nog uiting aan de blijheid was gegeven door het uiten van den hallo-yell, luidende: We ar glad to meet you, we are glad te great jou, hallo, hallo, hallo (wij zijn blij je te zien, wij zijn blij te verwelkomen, hallo, hallo, hallo). Het Tsjechoslowaaksche padvindersorkest zette toen een aantal Nederlandsche liedjes in, die door alien, ook door de Koninklijke gasten lachend en verheugd werden meegezongen. Er volgde toen een uitgebreid programma van vertooningen, de een al aardiger dan de ander. Er werd een Nederlandsche yell uitge- bracht, waarin de Prinses met vreugde in- stemde, rood, wit, blauw, orknje, Nederland, Nederland, Je Mainfiiendrai, leve de N. P. V., een charmant klein Oostenrijkertje jodelde, dat het een lust was, de Tirolers ,,Schuhplat- terden", het bekende Varialied werd gezongen, waarbij het geheele kamp aan het schuitje- varen sloeg, de rij van Prinses Juliana, Prins Bernhard en Gustaaf Adolf al even vroolijk meedeinende als ieder ander. Zoo ging het den geheelen avond door, geen lied werd door de padvinders gezongen, of Prinses Juliana stemde van harte in, geen yell werd uitgebracht of onze jonge Prinses deed mee, ernstig en volkdmen opgaande in haar streven het zoo goed mogelijk te doen. Het was voor de jongens om nooit te vergeten. Achter elkaar volgden de Franschen, de Polen, verschillende yells, o.a. een Hongaar- sche, waarbij de naam Vogelenzang niet werd uitgesproken, maar door vogelgefluit werd aangegeven, een clown, het Piet-Heinlied, John Brown, het Poolsche orkest, te veel om allemaal op te noemen en eigenlijk te aardig om niet stuk voor stuk te bespreken en nog eens op te halen. Een alleraardigst oogenblik was, toen de verpleegsters, die in het kampzie- kenhuis de enkele ziekea behandeld hebben, op het podium verschenen en op de wijs van In een blauw geruiten kiel, een nieuw vervaar- digd gedicht zongen, dat stormen van gelach ontketende. De Syriers zongen en dansten, een Hongaar gaf een solo op een oud-nationaal instrument, de Belgen gaven een aardige, op muziek ge- danst kwajongensgevecht te zien, canons wer den gezongen, Indianen lieten een adelaars- dans 'zien en zoo verliep deze laatste avond van de wereldjamboree in een feeststemming, die door de aanwezigheid van Prinses Juliana, tot zoo een hoogtepunt gestegen was, dat wel niemand onder de padvinders zal zijn, die er niet meer zal instemmen, wanneer wij schrij- ven, dat het slot tevens het hoogtepunt ge worden is van dit op zoo grootsche wijze ge slaagde padvindersfeest. DE UITZETTING DER DUITSCHE JOURNALISTEN. Het is nu mogelijk geworden, schrijft de N. R. Crt. zich een betrekkelijk nauwkeurige voorstelling te vormen van de redenen, die de Engelsche regeering er toe hebben genoopt verlenging van de verblijfsvergunning aan eenige te Londen werkzame Duitsche journa- listen te weigeren. Him uitzetting toch hecft niets te maken met de wijze waarop zij hun joumalistieke werkzaamheid uitoefenden. Uit de Engelsche pers valt op te maken, dat de vier Duitschers Engeland moeten verlaten omdat zij een groote belangstelling aan den dag legden, niets slechts voor gedragingen en opvattingen van vooraanstaande Engelschen, die geacht kunnen worden het bewind in Duitschland niet vriendelijk gezind te zijn daarin behoeft niets ongeoorloofd te schuilen doch voor in Engeland verblijvende Duit schers. Het nagaan van Duitsche vluchte- lingen, hen hinderen met spionnage, bedrei- gingen, intimidatie, het streven hen in moei lijkheden te brengen, is geen joumalistieken arbeid, merkt de Daily Herald op, het is ook geen spionnage. Doch in ieder geval wel een activiteit die geen beschaafde regeering bin- nen zijn grenzen kan dulden. En zoo formu- leeren het nagenoeg alle Engelsche bladen, al noemen zij ook niet alle man en paard. Een bevestiging van deze beschuldigingen zou men kunnen lezen in het door den ,,Zei- tungsdienst Graf Reischaoh" Zaterdag gedis- tribueerde betoog van de voortreffelijkheid van zijn te Londen ongewenscht geachten re- presentant, dr. Von Langen. Oorspronkelijk niet ter zake dienende, thans naief, lijkt de volgende passage uit het communique„Welk een vertrouwen gesteld wordt in dr. Von Langen en in welk een hoog aanzien hij zich mag verheugen, blij'kt reeds daaruit, dat de N.S.D.A.P. hem gedurende zijn werkzaamheid in Italie tot Ortsgruppenleiter te Rome be- noemde. Pg. dr. Von Langen heeft gedurende de jaren van zijn werkzaamheid als onze cor respondent te Rome, steeds als zijn taak be- schouwd met de voor een Duitsch journalist vanzelfsprekende loyaliteit tegen het land dat hem gastvrijheid biedt, de politieke problemen te behandelen en te beoordeelen." De herinne- ring aan het verblijf van Von Langen te Rome lijkt bijzonder inopportuun, wanneep. men be- denkt dat de Italiaansche regeering te kennen gegven heeft op de aanwezigheid van dezen journalist, die doorgaat voor een vriend van Goring, geen prijs meer te stallen, De affaire zou van betrekkelijk eenvoudigen aard kunnen zijn gebleven, wanneer de Duit sche regeering den in dergelijke gevallen ge- bruikelijken weg had gevolgd, de uitzetting had aanvaard en eventueel verontschuldi- gingen had aangeboden. Berlijn reageert ech- ter heftig. Weliswaar is gemeld dat het door den Duitschen zaakgelastigde overhandigde protest in gematigde termen was vervat, doch daarbijmoet men overwegen, dat ambassadeur daarbij moet men overwegen, dat ambassadeur Von Ribbentrop eenige dagen geleden reeds van de questie op de hoogte zou zijn gesteld en de noodzakelijke inlichtingen zou hebben ontvangen. Het heeft er dus veel van dat de demarche van Maandag meer ter wille van de Duitshe publieke opinie is ondernomen dan ojn de zaak zelf. Eerder dus dan de stap van den Duitschen zaakgelastigde is het drei- gement den eersten correspondent van de Times uit Duitschlknd te zetten als Duitsch- land's antwoord te beschouwen. Een ervaring van bijna vijf jaar heeft doen inzien dat Duitschland's buitenlandsche politiek in belangrijke mate wordt inge- geven door overwegingen van emotioneelen aard. Maandag is zulks weer opnieuw geble- kan. Voor de maatregelen, die de Engelsche regeering tegen de vier Duitsche joumalisten heeft genomen, is een zeer voldoende feitelijke grondslag aanwezig. In Duitschland zelf pleegt men met minder feiten genoegen te nemen voor verder strekkende beslissingen. Als een onrechtmatige daad zal de stap van de Engel sche regeering bij rustig nadenken zelfs in Duitschland niet kunnen worden opgevat. Daarmee vervalt de reden voor een repres- saille in den volkenrechtelijken, zin. Zelfs indien de Duitsche regeering zich door een onrechtmatige handeling getroffen voeide zou echter de maatregel, waarmee Berlijn dreigt, slechts in verwijderd verhpnd staan met die, welke te Londen is getroffen. Het antwoord op de vraag waarom nu juist de correspondent van de Times Berlijn zou paoeten verlaten, is weer een bevestiging van de stelling dat Duitschland's buitenlandsche politiek emotioneel wordt bepaald. Dat blijkt al uit den wenk aan de Times een nieuwen correspondent te zenden „die minder aandacht aan onbenulligheden en meer aandacht aan de constructieye -elementen en vaorvallen in het Derde Rijk zou wijden". De correspondent van de Times te Berlijn heeft een goede reputatie. In het bijzonder blijkt hij voortdurend uitstekend ingelicht over de ontwikkeling van de betrekkingen tusschen kerk en staat. Zouden de voor de Nationaal-socialistische regeering minder gelukkige afloop van het proces tegen ds. Dibelius en de onverwachte moeilijkheden die de pogingen dr. Niemoller te doen veroordeelen, opleveren, wellicht de reden zijn dat juist Ebbutt, die van den strijd van de oppositioneele Evangelischen bijzonder goed op de hoogte is en zijn lezers in abon- d an tie van zijn kennis mededeeld, Duitschland moet verlaten Of is de oorzaak te zoeken in het verlangen om als men slaat, raiak te slaan Want de Times neemt, gelijk de News Chronicle erkent, onder de Engelsche bladen een bijzondere po- sitie in. Schreef niet Von Hoesch, de voor- ganger van Von Ribbentrop in de Engelsche hoofdstad, 1935 ter gelegenheid van het 150- jarig bestaan van de Times in een. brief aan de hoofdredactie, „dat mijn landgenooten de Times niet slechts als een groot dagblad be schouwen, doch evertzeer als een instituut, dat altij'd gediend heeft en, naar ik overtuigd ben, altijd zal dienen, de zaak van een juiste Voorlichting van de volkeren en daarmee de beste belangen van de menschheid" SPAANSCHE ZEELIEDEN OVERWELDIGEN BELGISCHE TREILERS. Ma^ndagavond zijn negen Belgische zeelie- den, die deel uit hebben gemaakt van de be- manntng van de twee vermiste Belgische trei- lers, de Rita I en de Rita II, te Ostende aan gekomen. Zij vertelden, dat het Spaansche gedeelte van de bemanning het Belgische ge- deelte had overweldigd en de schepen naar de rechtsche haven van Pasajes nabij San Sebas tian, had opgebracht. Beide treilers waren van oorsprong Sipaansch, maar waren aangekocht door een Belgische firma en te Zeebrugge geregi- streerd. 'De bemanning bestond uit Spanjaar- den en Belgen, en placht buiten de Britsche kust te gaan visschen. Op 28 Juli zetten zij koers naar het gebruikelijke gebied, maar kwamen niet terug. De Belgische zeelieden vertelden, dat beide schepen op 29 Juli met visschen waren cxpgehouden en koers hadden gezet naar de Fastnet. Omstreeks midder- nacht werden zij overweldigd door de Spaan sche bemanning, gewapend met revolvers. Zij werden opgesloten en de koers van de treilers werd gewijzigd. Bij aankomst te Pasajes, werden de Belgen gearresteerd, maar de Bel gische consul kwam tusschenbeide en droeg zorg voor hen naar Belgie te repatrieeren. INCIDENT AAN BOORD VAN DE „MARECHAL LYAUTEY". Aan boord van den Franschen mailstoomer „Marechal Lautey" heeft zich een incident voorgedaan, terwijl het schip aanlegde in de haven van Las Palmas. Het! schip, dat van Dakar kwam, had drie Spaansche passagiers aan boord, die volgens de Spaansche autoriteiten overeenkomstig de huidige wetten militairen dienst moesten doen. De bemanning van het Fransche schip wei- gerde de Spanjaarden aan land te doen gaan, niettegenstaande de gezagvoerder van het schip en de Fransche consul den raad gaven hen te laten gaan. Hierop werd het schip omsingeld door een aantal kanonneerbooten, die him mitrailleurs 0(p het Fransche schip richtten en eenige honderden soldaten bega- ven zich met de wapens in de vuist aan boord. Met kolfstooten en vuistslagen werd de be manning op het achterschip bijeengedreven, waarna de soldaten het schip doorzochten naar de drie passagiers. Vervolgens kreeg de kapitein van de „Mare- chal Lyautey" opdracht het anker te lichten en hij werd gewaarschuwd, dat bij de minste demonstrable van de bemanning de kustbatte- rijen het vaartuig tot zinken zouden doen brengen. In verband met dit incident zullen de Fran sche schepen Las Palmas niet meer aandoen. Het Londensche blad „Star" bepleit een terugfeeer van den hertog van Windsor naar Engeland. Het blad schrijft, dat er niets aan te merken is op de houding, die de hertog heeft aangepomen. In de lagere klassen van de maatschappij vooral, aldus de „Star", blijft men met groote dankbaarheid aan den hertog denken. Hij toonde altijd belangstel ling in het woningvraagstuk, dat van de werkloozen en de zieken. Door zijn ontelbare bezoeken aan stichtin- gen van velerlei aard en aan de buurten met krotwoningen, werd de hertog een deskundige op het gebied van woningzorg. Jongelieden- clubs, opleidingscentra en speelbonden hadden altijd zijn aandacht. De ,,Star" is van meening dat de hertog zijn kennis van deze maat- schappelijke onderwerpen in dienst moet stel- len van zijn vaderland, waar hij een groot arbeidsVeld kan vinden. Hij zou een strijd kunnen voeren tegen de slechte woningtoe- standen, en de saneering van de heropbouw, die dS steden en dorpen behoeven, kunnen be- vordetdn. In deze ro'l zou de hertog zoowel een trouw onderdaan van koning George als een nuttig lid der Engelsche samenleving kunnen zijn. 18 TEREClrfsTELLINGEN IN DEN KAUKASUS. Te Piatikorsk in den Kaukasus zijn 18 per- sonen die door het militaire college van het hooggerechtshof schuldig waren verklaard aan het in brand steken van gemeentelijke ge- bouwen, terechtgesteld. CONTR6LE-CONTRIBUTIE WORDT SLECHT VOLDAAN. De achterstallige betalingen voor de non- interventie-controle bedragen ongeveer 150.000 p. st. Indien dit bedrag niet binnenkomt, zul len zeshonderd waarnemers ontslagen moeten worden. Beweerd is, dat Engeland het eenige land is, dat alles betaald heeft, doch uit het offi- cieele rapport blijkt, dat ook elf der kleinere mogendheden haar financieele verplichtingen zijn nagekomen, t.w. Albanie, Belgie, Cecho- slovakije, Denemarken, Finland, Hongarije, Iersche Vrijstaat, Letland, Nederland, Noorwegen en Portugal. De kosten van het controle-schema bedra gen 898.000 p. st. per jaar. Engeland, Frank- rijk, Duitschland, Italie en Rusland kwamen overeen elk 16 pet. of 133.400 p. st. in maande- lijksche termijnen te betalen, zoodat de 22 kleinere landen samen de rest of wel 20 pet. voor hun rekening dienden te nemen. De maandelijksche betalingen moeten op den achtsten van elke maand binnenkomen. Engeland betaalde tot en met 8 Juli, Duitsch land tot 8 Juni. Frankrijk, Italie en Rusland hebben nog geen penny betaald na hun eerste bijdrage op 8 Maart. EX-KONING ALFONSO VAN SPANJE IN ZWITSERLAND. Het feit, dat ex-koning Alfonso Xm van Spanje op het oogenblik in Zwitserland ver- toeft, waar hij besprekingen schijnt te houden met vooraanstaande Spanjaarden, brengt heel wat pennen in beweging. De correspondent van de Petit Journal weet te melden, dat de ex-koning door zijn adviscury wordt aangeraden de kwestie van restauratie eerstdaags aan de regeeringen in Parijs en Londen voor te leggen. Koning Alfonso zou spoedig mededeelingen doen en verzekert, dat hij niet met Parijs en Londen in overleg zal treden, alvorens zich de bemiddeling van een kleine Europeesche mogendheid verworven te hebben. De naam van koning Leopold zou in ?ijiit verband meermalen genoemd zijn. In de Engelsche pers wordt vermeld, dat de vorst ook reeds overleg gepleegd heeft met vertegenwoordigers van Franco. Koning Alfons vertoeft in Zwitserland om het hiiwelijk van zijn nicht Prinses Dolores van Bourbon Orleans met Prins August Czarto- ryski bij te wonen. Hij bezoekt Zwitserland jaarlijks en heeft ook vorig jaar een gedeelte van den zomer in Lausanne doorgebracht. Wlij kunnen van de geruchtmakende berich- ten dan ook niet anders dan onder voorbe- houd melding maken. 1B .i u 1>S. DIBELIUS VRIJGESPROKEN. Vrijdag is voor een speciale rechtbank te Moabit het proces begonnen tegen den emeri- tus-predikant Dibelius, die volgens de aan- klacht door onware beweringen het aanzien van den staat en de regeering heeft benadeeld. Ds. Dibelius had namelijk een brief geschre ven aan den minister voor kerkelijke aange- legenheden, Kernl, welke open brief hij later gepubliceerd heeft en waarin hij Kerrl eenige beweringen in den mond legt, die deze - blijkens het feit van een aanklacht niet gezegd heeft, of althans anders heeft uitge- drukt. Kerrl heeft indertijd een rede gehouden welke Ds. Dibelius niet zelf gehoord had, doch waaromtrent hem berichten bereikt hadden, waarin hij dingen had gezegd, die Dibelius, waar zij afkomstig waren van den minister voor kerkelijke aangelegenheden, sterk meen- de te moeten bestrijden. De passage die Dibe lius, Kerrl in den mond heeft gelegd en welke Kerrl bestrijdt te hebben gezegd, had betrek- king op het dogima van de Goddelijkheid van Christus, welke Kerrl bestreden zou hebben. Verscheidene getuigen hebben in de zitting echter bestreden, dat Kerrl zich op een der gelijke wijze zou hebben uitgelaten. Wel had Kerrl volgens de getuigen en volgens het communique van het D.NB. omtrent de rechtszitting, geweigerd zich eenzijdig te bin- den aan het dogma van een bepaald geloof. De rechtbank heeft een vrijsprekend vonnis gegeven. In de motiVeering stelt de president vast, dat de ge'incrimineerde passages in den open brief van Ds. Dibelius objectief onjuist zijn weergegeven, aangezien Ds. Dibelius ech ter niet over een stenogram van de redevoe- ring van Kerrl beschikte, kon hij in de mee ning verkeeren, dat zijn inlichtingen juist waren. Men mag Ds. Dibelius er niet van be- sehuldigen bewust onwaarheid geschreven te hebben. HONDERDVIJFTIEN ARRESTATIES TE DAHLEM. Zondagavond zijn te Dahlem 115 personen gearresteerd in verband met een demonstra- tie ten gunste van gearresteerde predikanten. Verscheidene honderden mannen en vrou- wen verzamelden zich Zondagavond voor de kerk te Dahlem, teneinde een aangekondig- den bijzonderen kerkdienst voor de gearres teerde predikanten bij te wonen. Toen zij de kerk gesloten vonden en vernamen, dat de dienst was afgelast, trokken zij naar ds pas- torie, waar zij trachtten bijeen te komen. Vlugschriften, die werden uitgegeven, en be- trekking hadden op den kerkstrijd, werden door de politie in beslag genomen. Vervolgens kwamen met vrachtauto's leden der geheime staatspolitie, die zich onder de menigte bega- ven, mannen en vrouwen arresteerden en deze in de vrachtauto's zetten. De gearresteerden werden naar het hoofdkwartier der geheime staatspolitie overgebracht, teneinde aldaar te worden on'dervraagd. 75 mannen en 40 vrouwen zijn voor het onderzoek vastge- houden. Zondagmiddag heeft ds. Messow in Dahlem gepreekt, en van den kansel medegedeeld, dat zich thans 64 protestantsche dominees in Duitschland in arrest bevinden. Aan het einde van de preek deelde ds. Messow nog mede, dat in Thiiringen en Brandenburg nieuwe ar restables waren verricht. Een aantal personen, dat Zondagavond te Dahlem gearresteerd was, is na andervraging en vaststelling van identiteit weer op vrije voeten gesteld. nSEHJ Doos 30en 60ct. Bij Apoth.en Drogisten (Ingez. Med.) BRITSCH PROTEST TEGEN DE AANVALLEN OP SCHEPEN. De Britsche gezant te Hendaye, sir Henry Chilton heeft volgens de N. R. Crt. van zijn regeering opdracht gekregen bij het rechtsche hoofdkwartier te Salamanca een krachtig protest in te dienen tegen het bombardement van de Britsche tankboot British Corporal. Luitenant Bruyn vertalt. Luitenant Bruyn, de Nederlandsche waar- nemer voor non-interventie aan boord van het Italiaansche stoomsohip Mongioia, dat met een lading mariner op weg was naar Sevilla, en zooals men weet, uit de lucht onder vuur werd genomen, ligt hier in het hospitaal met een gebroken arm. Aldus de oorr. van de Times te Algiers. Hij verklaarde, dat het schip een geweldigen schok kreeg door de ontploffing van een bom, vlak naast zich, en dat hij door den luchtdruk over het dek werd geslingerd. Het radiozendstation werd besehadigd en de bemanning kreeg order in de booten te gaan, Het ibleek echter, dat de radiozendinrichting spoedig gerepareerd kon worden en dadelijk werd een S.O.S. uitgeizonden, dat beantwoord werd door den grooten Oceaanstoomer Conte di Savoia, die zich op ongeveer dertig mijl afstand bevond. Het schip kwam spoedig nabij en zond een dokter aan boord. De Mon gioia voer toen naar Algiers om de gewonden aan land te brengen en de schade te reparee- ren. Zooals bekend, is de kapitein van de Mongioia in het hospitaal te Algiers aan zijn verwondingen bezweken. Luitenant Bruyn vertelde, dat het vliegtuig gedurende een half uur over het schip cir- kelde, dat de Italiaansche kleuren op het voor- en achterdek had geschilderd en op de zijkanten. Luitenant Bruyn zeide, dat er geen twijfel aan was of het was een vliegtuig van de opstandelingen. Ben paar maanden geleden bevond hij zich aan boord van een schip, dat ook was aangevallen door een vlieg tuig, dat later in de richting Majorca vloog en dat vliegtuig was van hetzelfde type als hetgeen de Mongioia bombardeerde en be- schoot. Fransche maatregelen. De Parijsche correspondent van de Times meldt, dat de Fransche vlootautoriteiten in verband met de recente vier aanvallen door vliegtuigen op koopvaardijschepen in de buurt van Algiers, besloten hebben, dat voortaan de schepen, die Algiers verlaten, geescorteerd zullen worden door twee watervliegtuigen, die reeds uit Bizerta naar Algiers zijn ge- zonden en dat schepen uit Oran geconvoyeerd zullen worden door kanonneerbooten. Alle schepen, die naar Marseille komen, moeten zich vereenigen en zullen onder begeleiding van kanonneerbooten worden gesteld. Een Fransche torpedabootjager zal tusschen Al giers en de Balearische eilanden patrouil- leeren. Er heerscht groote verontwaardiging onder de zeelieden te Marseille, die overwegen te weigeren uit te varen op schepen, die een route nemen in het Westelijk deel van de Middellandsche Zee. De zeelieden verklaren, dat zij indertijd toestemden uit te varen op voorwaarde, dat Britsche oorlogsschepen in het Westelijik deel van de Middellandsche Zee patrouilleerden en dat thans gebleken is, die bewaking is verslapt of onvoldoende is. Het Fransche schip President Dal Piaz", dat den dienist tusschen Algiers en Marseille onderhoudt, is na een kalmen overtocht, ge escorteerd door een oorlogsbodem en twee marinevliegtuigen te Marseille aangekomen. De officieren bevestigden na aankomst de in- cidenten, welke op de heenreis werden gemeld. Bij de Algerijnsche kust vloog een Spaansch vliegtuig over het schip, het schip werd even- wel niet aangevallen en het vliegtuig verdween in Noordwestelijke richting. Duitsche commentaren. De Berlijnsche correspondent van de Times bericht, dat de Duitsche kranten Zaterdag met groote koppen aankondigen, dat het bombar dement op de Britsche, Fransche en Italiaan sche schepen in de buurt van Algiers was ge- schied door „bolsjewisten", ,,rooden" en ,,ver- momde Russische vliegtuigen". Maandag- morgen vertoonden de Duitsche kranten ech ter heel wat meer reserve. In de Volkische Beobachter kan men zelfs tusschen de regels doorlezen, dat het mogelijk zou zijn, dat het Britsche protest gericht zal worden aan het adres van de insurgenten, al werd daarnaast groote nadruk gelegd op ,,het werk van Mos- kou's agenten te Londen", in verband met beweringen, dat splinters, gevonden aan boord van het Britsche schip, afkomstig zouden zijn van bommen van Duitsch fabrikajat. De Duitsche kranten publiceerden voorts, dat, de Britsche berichten duidelijk melden, dat nog niet is vastgesteld aan welke partij de vliegtuigen behooren. De groote koppen in de Duitsche bladen zijn geheel gebaseerd op een negatief gesteld bericht van het offi- cieele Duitsche persbureau uit Salamanca, dat herinnert aan de eerste ontkenningen in ver band met den aanval van vliegtuigen op Guer nica. Men kan daarin lezen, dat zonder twij fel uitgemaakt was, dat in het geheel geen vliegtuigen der insurgenten over zee hadden gevlogen. Te Salamanca klaagde men er over, dat zoodra een vliegtuig van de regeering te Valencia in het spel was, een zeker deel van de pers den term ,,onbekende piloten" ge- bruikte, terwijl als de aanvallers niet bekend waren, de blaam dadelijk op de nationalisten werd gelegd. Nationalistische piloten zullen beslist nooit een Italiaansch schip aanvallen. Verwijten van Italie. De correspondent van de Times te Rome meldt, dat de aanval door „roode" vliegtuigen op een Italiaansch schip in Italie groote ver ontwaardiging heeft gewekt en dat men daar zegt, dat de ,,rooden" opnieuw een poging hebben gedaan om internationale complica- ties te verwekken. De Italiaansche regeering echter neemt de grootste reserve in acht en wenscht het volledig rapport af te wachten voordat zij een besluit neemt wat te doen. In verband echter met het ,,vereenigde front" zooals een perscommentaar luidt tusschen Italie en Engeland, dat in den boezem van de non-interventiecommissie is gevormd en ook wegens den wensch van Italie niets te doen wat weer de vriendschappelijke atmosfeer zou kunnen verstoren, welke tusschen Rome en Londen bestaat, verwacht men niet, dat het incident onaangename gevolgen zal hebben.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2