ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN AKKERTJES Om een kind. No. 9641 MAANDAG 9 AUGUSTUS I937 77e Jaargang Binnenland Femlfeton Buitenland. V akker-cachets ummrmm amauKunirji TER NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen f 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,overige lan den f 2,35 per 3 maanden fr. per post Abocnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer f 0,20. KEEINE ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Intending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. PRINSELI.IK PAAR IN EEN VLSSCHERSBOOTJE. Tijdens de internationale zeilwedstrijden, welke Vrijdagmiddag op de Loosdrechtscbe Plassen een aanvang namen, bezocbten Prin- ses Juliana en Prins Bernbard deze plassen ook. Per auto waren zij gekomen van Soest- dijk en in den Boomhoek had den zij een vis- schersbootje gehuurd, waarmede de hooge be- zoekers de plassen opgingen. Het scbuitje was een gewoon visschersbootje, waarin de viscbbim nog was bevestigd. Prins Bernbard roeide langzaam en op de achterbank had de Prinses plaats genomen. Een oogenblik heeft de Prins nog in de plassen gezwommen. Ver- volgens keerde men weer naar den Boomboek terug. Hier was nu eohter de auto van den Prins herkend en tal van omwonenden en watertouristen badden zich bij de plek, waar de roeiboot aankwam, opgesteld. Een hoera steeg op, toen het koninklijke paar uit de roei boot steeg. De hooge bezoekers knikten de menigte vriendelijk toe, waarna zij zich naar hun auto begaven. Onder hartelijk gejuich zette de wagen, met den Prins aan bet stuur, zich in beweging en werd er weer terug ge- reden naar Soestdijk. DE SP ELLINGSKVVESTIE. Minister Slotemaker de Bruine heeft een onderhoud gehad met den Belgischen Minister van Onderwijs, Hoste, over het vraagstuk van de spelling der Nederlandsche taal. Over dit vraagstuk zal nog nader van gedachten wor den _gewisseld. ANTWOORD VAN MINISTER OOLIJN OP DE VERKLARING VAN CORDELL HULL. De Minister-President, de beer Colijn, heeft tbans geantwoord op bet statement" van den Amerikaanschen Minister van Buitenlandsche Zaken, Cordell Hull. De Minister-President zegt met groote be- langstelling kennis te bebben genomen van de verklaring van den beer Cordell Hull van 16 Juli j.l. Dr. Colijn is zeer getroffen door de gelukkige bewoording van dit vademecum voor al wie bet goed meent met de toekomst van het menschdom en er is in deze verklaring geen enkel punt, dat niet een element vormt van Nederland's traditioneele politiek. De verklaring lijkt in het (bijzonder van belang, aangezien zij nocb uitsluitend bestaande be- langen nocb gerechtvaardigde aspiraties steunt, doch een gelukkigen middenweg in- slaat tusschen den eerbied welken men ver- plicht is jegens gevestigde rechten en de op- lettendbeid welke iedere staatsman, dien hoo- gen naam waardig, verschuldigd is aan nieuwe krachten, welkzaam op internationaal terreijj. De heer Hull heeft de wereld gewezen op een aantal gewicbtige problemen van drin- genden aard, waarvan het probleem der ont- wapening met zijn menigvuldige consequen- ties, op oeconomisch zoowel als op politiek terrein, wel het meest urgent lijkt. Dr. Colijn is er eveneens diep van overtuigd, dat de in ternationale organisatie, zooals deze heden ten dage bestaat, niet lang meer ongewijzigd kan blijven, zonder de toekomst emstig in gevaar te brengen en bij is er zeker van dat Neder- land te alien tijde gereed zal staan en zioh gelukkig zal prijzen om metterdaad mede te werken aan de verbetering van de bestaande toestanden. Zijn verwachtingen zijn gelegen in de bekwaamheden van hen, bekleed met bet gezag om de beginselen, vervat in de verkla ring van den heer Hull, te verwezenlijken, ten eind practische resultaten te verkrijgen en bij zal zich gelukkig prijzen tot dat doel actief te kunnen medewerken. DE SALARISSEN DER RIJKSAMBTENAREN. De R.K. centrale van burgerlijk overheids- personeel deed naar den Raad van Ministers een adres uitgaan, waarin o.m. gezegd wordt: dat voornoemde centrale bijzondere aan- ROMAN VAN NORBERT GARAI. (Nadruk verboden.) 26) Vervolg. Ik wil zelf direct naar Engeland, maar daar komt Jimmy op de proppen. Londen is te ge- vaarlijk voor me. fHij zal bet kind gaan halen. De zaak staat wel wat anders dan vroeger, want ik beb nu een goede pas, maar des- ondanks als ze me vangen, is alles voorbij. Goed, Jimmy, als je durft. De helft van alles, wat ik bezit is voor jou, als je mij m'n kind brengt. Jimmy een goeie kerel! Als hij dat ver- vloekte drinken maar had kunnen laten. En- fin voorbij! Jimmy dan vertelt, onder den invloed, de heele gescbiedenis aan een vreem- deling, met wien hij samen reist. Deze man ontvoert het kind in de hoop een losgeld machtig te zullen worden, maar Jimmy schiet hem neer. (Hij heeft het kind, maar waar moet hij er mee heen? Londen is wat minder eenzaam dan het Australische bosch en een moordenaar weet men er vlugger te vinden. (Maar tenslotte is Fred Bigs er nog. Hij heeft zich als pachter van de cantine bij de Estna-fabrieken weten te installeeren, waar hij oogen en ooren goed de kost geeft. Jimmy vemeemt van hem een en ander over een jon- gen ingenieur en twee meisjes-studenten, die aan het hoofd staan van een Adviesbureau voor vrouwen. dacht schonk aan de ontwikkeling van den budgetairen toestand des Rijks, alsmede aan die der economische verhoudingen en de hier- mee samenhangende welvaartspolitiek van Nederland; Dat zij daarnaast met groote belangstelling heeft gevolgd de omstandigheden, welke in vloed uitoefenden op den algemeenen levens- standaard, vooral sedert 28 September 1938; dat een voortgaande verbetering van den budgetairen en van den algemeenen economi- schen toestand valt waar te hemen; dat sedert genoemden datum een aanzien- lijke prijsstijging moet worden vastgesteld; dat voornoemde centrale op deze gronden van oordeel is, dat er aanleiding aanwezig moet worden geacht, redres van de door de rijks- ambtenaren gebrachte offers in overweging te nemen; dat zij daarom eerbiedig doch dringend ver- zoekt te willen bevorderen: a. dat het Kon. ibesluit van 4 Dec. 1935, staatsblad 690, met ingang van 1 Jan. 1938 worde ingetrokken; b. dat de centrale commissie voor georga- niseerd overleg in ambtenarenzaken in de ge- legenheid worde gesteld, zoo spoedJg mogelijk haar oordeel ter zake aan de Regeering voor te leggen. Het onder a. bedoelde Koninklijke besluit hield in een korting van 5 pCt. op de salaris- sen der Rijksamlbtenaren. De aangelegenbeid is door de R.K. centrale tevens aan de orde gesteld bij de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken door inzending van een daarqp betrekking hebbend voorstel bij den voorzitter van genoemde commissie. RIOHTINGAANWIJZERS OP RIJWIELEN. De A.N.W.B. meldt: Vooral voor ouderen, die niet gaarne het stuur van de fiets lotlaten en ook voor be- zorgers e.d., die slechts 6en hand aan het stuur houden en met de andere iets dragen, is het aangeven van richtingverandering een iastige kwestie. Wat de laatste categorie betreft, wordt zelfs in sommige gevallen door de politic, op grond van het feit, dat het den bestuurder van een fiets mojjelijk moet zijn een richtingverande ring behoorlijk aan te duiden, .waarschuwend of bekeurend opgetreden. .Een verbetering zou hierin te verkrijgen zijn, wanneer de rijwielen voorzien werden van behoorlijke richtingaanwijzers. Op het oogenblik evenwel laten de wettelijke bepa- Iingen dit niet toe, wanneer men zich althans op bet standpunt stelt, dat deze richtingaan wijzers bij donker verlicht moeten zijn, het- geen ongetwijfeld gewenscht is. In verband met een en ander heeft het be- stuur van den A.N.W.B. den Minister van Waterstaat verzocht het betreffende artikel van de motor- en rijwielbeschikking zoodanig te wijzigen, dat het ook voor den wielrijder mogelijk wordt verlichte richtingaanwijzers te gebruiken. Vervvacht mag worden, dat de industrie in staat zal zijn een practische op- lossing voor dit vraagstuk te leveren. NEDERL. WAARNEMER BRAK ARM BIJ DEKKING ZOEKEN. Het Britsche s.s. „Caporal", dat Vrijdag onder het bomlbardement van eenige onbe- kende vliegtuigen op 100 K.M. uit de Algier- sche kust een S.O.S. uitzond, is de haven van Algiers binnengeloopen, ongeveer tegelijker- tijd met het Fransche vrachtschip ,,Djebel Amour" en het Italiaansche schip ,,Mongiola", die eveneens uit de lucht aangevallen waren. Aan boord van het laatste schip bevond zich een Nederlandsche waarnemer van de non- interventie commissie, commandant de Bruin, die bij het dekking zoeken tijdens den aanval ongelukkig terecht gekomen is en zijn rechter- arm gebroken heeft. Hij is opgenomen in een Een adviesbureau voor vrouwen? Waarom zou hij het kind voorloopig niet dddr onder- brengen? Hij kan dan altijd nog verder zien. Ik zit intusschen nog steeds in Calais. Reeds sinds dagen geen brief van Jimmy. Arme kerel! Uit het hiernamaals kan je geen brieven meer schrijven. In de Engelsche biaden lees ik, dat men hem heeft gevonden. Dood. Hij had zich verscholen, of hij ergens in de wildemis van Australie zat... Dan schrijft Bigs. Hij heeft zich efen paar weken geleden 's nachts in de fabriek laten insluiten, om een microfoon in het directie- kantoor te kunnen aanbrengen. In zijn keuken kan hij nu alle gesprekken afluisteren. Laat ste nieuwsGordon en Reeves als deviezen- smokkelaars. Goed gedaan, Bigs! Daarmee is de dag der vergelding gekomen! Fred Bigs heeft een verrassing. Mir. Osbom heeft in het restaurant in Hyde- park bereids zijn maaltijd genuttigd, een mocca gedronken en de middagbladen bestu- deerd, als mr. Mitchell en Nicolle nog steeds op zich laten wachten. Om half drie besluit hij ten einde raad het Carlton Hotel maar eens op te bellen, maar op dat oogenblik stormt Nicolle geheel buiten adem het restaurant binnen. Mr. Osborn be- merkt op den eersten blik, dat er iets in haar veranderd is. Zij heeft een hoogroode kleur, die van een hevige innerlijke opwinding getuigt, haar oogen flikkeren onrustig en in haar ge- heele gedrag legt zij een ongewone verstrooid- heid aan den dag. ,,Wat is er aan de hand, Nicolle?" vraagt de oude heer, ongerust. Zij vertelt haastig, dat mr. Mitchell een telegram heeft ontvangen, dat hem onmidde- lijk naar Amsterdam riep. Hij moest vanmid- dag nog vertrekken. Mr. Mitchell heeft haar •kliniek te Algiers. Zijn toestand baart geen bezorgdheid. Ook de commandant van de ,,Mongiola" is gewond bij de ontploffing van een bom, die op tien meter van het scljip neerviel en is over- leden. Rond de British Gaporal zijn ongeveer 40 bommen gestrooid, zonder het schip te raken, dat anders wegens zijn lading benzine onge twijfeld in de lucht gevlogen zou zijn. Terwijl de bemanning zich op bevel van den kapitein in veiligheid trachtte te brengen, zouden de vliegtuigen lager gekomen zijn en het schip met maehinegeweren onder vuur genomen hebben. Na een uur werd de aanval gestaakt. De ,;Djebel Amour" is van geringe hoogte met mitrailleurvuur bestookt zonder dat iemand gewond is. De schepen bebben een groot aan tal projectielen meegebracht voor onderzoek. Vliegtuigen die van Algiers waren uitgezonden om te traohten de nationaliteit der aanvallers vast te stellen zijn onverrichterzaks terugge- keerd. In Algiers heerscht nog al opwinding onder de schepelingen en de Vakvereenigingen der zeelieden en dokwerkers hebben hun leden op- dracht gegeven zich te' verzetten tegen het vertrek van elk schip, dat niet door een oor- logsschip geescorteerd wordt. De toestand van den heer de Bruin. Volgens een bericht van Havas uit Algiers is de toestand van den heer de Bruin, den Nederlandschen waarnemer van de non-inter- ventie-commissie,bevredigend. DE OHINEEZEN ZOUDEN PEKING EN TIENTSIN WILLEN HEROVEREN. China's oorlogsvetklaring verwacht. Volgens de biaden te Sjanghai, zijn de Chi- neesche troepen opgerukt langs de spoor- lijn HankauPeking. Zij hebben Nankawan, ten Noorden van Diansiang, bezet zonder op tegenstand te stuiten van de Japanners, wier voorposten zich iets ten Zuiden van Sjansin- tien zouden bevinden. Aan den spoorweg TientsinPoelcau kon de 38e divisie, welke tijdens de gevechten bij Tientsin aan het ein de van Juli veel te verduren heeft gehad, af- gelost en door versche troepen vervangen worden. Volgens schatting van de Japansche mili- taire overheid te Tientsin,?) bevinden zich op dit oogenblik 182.000) man Chineesche troepen in Noord-China. Groote iconcentraties had- den plaats te Pautingfoe, Tsjenting en Sjoen- teh. Te Pautingfoe bevinden zich, volgens Japansche schatting, 35.000 man, te Tsjen ting 40.000 man en te Sjoenteh 27.000 man Chineesche soldaten. Be correspondent van de ,,Asahi Sjimboen" te Nanking bericht, dat de troepen van de centrale Chineesche regeering oprukken tegen de Japansche gamizoenen te Peking en Tien tsin. Sedert 4 Augustus zijn volgens den cor respondent 80.000 man Chineesche troepen aangekomen bij de spoorlijn TientsinPoekau, die tezamen met 150.000 man uit de omgeving van Pautingfoe, Peking en Tientsin willen heroveren. Verder zouden 250.000 man Chi neesche soldaten te Soetsjau en Loyang in reserve worden gehouden. Volgens Japansche berichten wordt een es- kader van 60 Chineesche vliegtuigen door de Nanking-regeering gereed gehouden om bij eventueele gevechten in Noord-China in te grijpen. De Chineesche garnizoenen te Swatau en Amoy bereiden zich voor op een tegenstand tegen de Japansche landingspogingen. De Japanners eischten terngtrekking van de Chineesche garnizoenen aldaar, hetgeen door de Nanking-regeering is afgewezen. De Japanners, welke hun vlootbasis op de Pes- cadores-eilanden bezitten. zenden nu oorlogs- bodems naar de Zuid-Ohineesche havens om te trachten deze steden- onder controle te brengen. Reeds zijn te Amoy en Swatau oor- logsschepen aangekomen. Men verwacht hier beschietingen. De correspondent te Nanking van het blad opgedragen haar vader zijn groeten over te brengen met de belofte, dat hij onmiddellijk bij zijn terugkomst mr. Osborn zal opzoeken. Het valt den oudeniheer niet gemakkelijk zijn diepe teleurstelling te verbergen. Een order, welke hem meer dan 500 pond zou heb ben opgebracht, is in het water gevallen. Daaruit blijkt al weer, dat men zich niet te gauw moet blij maken. Zoo'n pech! Kon dat telegram uit Amsterdam niet een dag later komen Hij vergeet zijn eigen leed echter spoedig, als hij bemerkt, dat Nicolle nog steeds geheel buiten zichzelf is en het, ondanks alle moeite, die zij zich geeft om opgewekt te schijnen, niet verder brengt dan een geforceerd lachje. Arme Nicolle! Het wekelijksch salaris van 50 dollar is een chim&re geworden. Ja, ja, men moet leeren teleurstellingen te dragen. 'Het epos ,,leven" heeft nu een telkens terugkee- rend refrein: ,,Het is een moeilijke tijd! M'n hemel, wat leven we in een moeilijken tijd!" Na een half uur staat Nicolle op, onder het voorwendsel, dat zij nog een afspraak heeft. Zij belooft haar vader hem om zes uur in het kleine pension, waar hij zich geinstalleerd heeft, te zullen opzoeken om dan nog een paar uur samen door- te brengen, daar de oude heer morgen weer op reis denkt te gaan om zijn district met ,,De gouden zweep van Poppea" onveilig te maken, Haastig neemt Nicolle afscheid en een oogenblik later ver- laat zij het restaurant. Mr. Osbom staart:zijn dochter hoofdschud- dend na. Ongeveer op hetzelfde tijdstip knoopt rechercheur KayneB, wien het onverwachte opduiken van den schatrijken Amerikaan eenigszins verdacht voorkomt, een gesprek aan met Kitty, teneinde iets meer over dezen ,,Asahi Sjimboen" schrijft, dat het aan de Nanking-regeering geweten moet worden, dat de betrekkingen tusschen China en Japan zijn vastgeloopen. Tsjang kai sjek en Wang tsjing wei kenden wel de kracht van Japan en waren daarom niet voornemems den toestand te ver- scherpen, maar Wang tsjoeng hoei, de minis ter van buitenlandsche zaken, heeft de moge- lijke ontwikkeling van het incident van Loe- kautsjau waaraan hij geen beteekenis hechtte, niet ingezien. Dit gevoegd bij de toenemende anti-Japansche houding der Chineesche mili- tairen en staatslieden, is oorzaak geweest, dat de centrale regeering Japan's waarschuwing in den wind sloeg, en hiermede den toestand nog erger maakte. Toen Tsjang kai sjek uit Koeling naar Nanking terugkeerde, vond hij de regeering gesplitst in een oorlogspartrj en een groep gematigden. De laatsten vertegen- woordigden de financieele kringen en dezen wenschten een botsimg met Japan te ver- mijden. Tsjang kai sjek echter helde over haar de oorlogspartrj en verklaarde op 19 Juli besloten te zijn, aan Japan weerstand te bieden. Buitenlandsche waamemers gelooven, dat Koeng, de minister van financien, blijk- baar uit Londen bij Tsjang kai sjek heeft aan- gedrongen op een mimnelijke schikking met Japan, terwijl ook de Chineesche diplomatieke vertegenwoordigers in het buitenland hun stem schijnen te hebben laten hooren. De correspondent meent, dat Tsjang kai sjek nu echter te ver is gegaan om nog terug te krabbelen. Alle buitenlandsche waarnemers gelooven, dat, met het oog op het voortrukken der cen trale Chineesche troepen naar het Noorden, een botsing waarschijnlijk niet vermeden kan worden. China's oorlosverklaring, of verbre- king der diplomatieke betrekkingen met Japan, zal waarschijnlijk half Augustus een feit worden. De correspondent van de „Nitsji nitsje sjim boen" te Sjanghai bericht, dat maarschalk Tsjang kai sjek last heeft gegeven, dat Han foe tsjoe te Sjantoeng, Japah den oorlog moet verklaren, zoodra Japansche troepen te Tsingtiau aan land worden gezet, waarover reeds geruchten hebben geloopen. Jen sjl sjan moet uit Sjansi oprukken tegen de flank van de Japansche troepen uit Peking en Tien tsin, zoodat dezen niet kunnen doordringen in Sjansi en Soeiyoean. De correspondent bericht verder, dat de regeering van Nanking overweegt om haar zetel over te brengen naar Koeling of Kioe- kiang, indien gevaar zou dreigen voor Nan king en dat in uitersten nood de regeering zou worden overgebracht naar Sian of Tsjengtoe. De Japansche vliegers toonen groote aeti- viteit op verschillende punten rondom den Hankau pas, welke gelegen is aan den Ohi- neesChen muur ten Noorden van Peking, hier heeft de Nanking-regeering troepen gecon- centreerd, voornamelijk uit de provincies Tsjahar en Soeijoean. De Japanners probee- ren het spoorweggedeelte van Kalgan naar Nankau door bommen te vemielen, om te verhinderen, dat deze troepen contact zouden krij'gen met de oprukkende Chineezen uit Pautingfoe. Er zouden hevige gevechten worden geleverd om het bezit van den Han kau pas. Naar Reuter meldt, heeft de Japansche regeering gelast, dat de Japansche troepen zich Zaterdagmiddag uit Hankau moesten terugtrekken. Wat de Japansche burgers be treft, de meesten hunner hebben de stad reeds verlaten, en de overigen zouden Zaterdag vertrekken. De Chineesche autoriteiten nemen tijdelijk de Japansche concessie over. Het bevel tot terugtrekking der troepen zou om militaire redenen gegeven zijn, zoo meent men althans in sommige kringen, hoe wel de Japansche autoriteiten te Sjanghai verklaren, dat deze maatregel in overeenstemming is met de politiek van Tokio, het incident in Noord-China niet uit te breiden. Volgens een bericht uit Tokio hebben de Chineesche troepen de Japansche concessie omsingeld en het verkeer tusschen deze con cessie en de Chineesche districten afgesloten. geheimzinhigen vreemdeling te weten te komen. Kort daarop stelt hij zich telefonisch met inspecteur Benett in verbinding, hetgeen tot gevolg heeft, dat deze twee rechercheurs naar het Carlton Hotel zendt met de opdracht den daar logeerenden mr. Mitchell in het oog te houden. En het is ook op ditzelfde middaguur, dat mr. Gordon, gejaagd en in hooge mate ner- veus zijn prive-kantoor op en neer draaft. Coverley heeft 'zijn dreigement Jen uitvoer ge- bracht. Aandeelen Estna-fabrieken noteeren vandaag op de beurs inderdaad tien procent lager. Een verdere daling van de koers is te verwachten. Op onverklaarbare wijze zijn in verschillende biaden berichten verschenen over den gang van zaken bij de Estna-fabrie ken, welke allerminst vleiend voor deze firma kunnen worden genoemd. En op hetzelfde tijdstip ook informeert Danny voor de derde maal bij den portier van het Carlton Hotel, of mr. Mitchell inmiddels reeds is teruggekeerd. Daar het lange, ver- geefsche wachten hem tenslotte danig begint te vervelen, besluit hij, zijn reeds sinds gisteren bestaand plan den cantinehouder, Fred Bigs, op te zoeken, eens ten uitvoer te brengen. Deze heeft bij Danny's vertrek van de fabriek immers zooveel belangstelling voor de zaak- Coverley aan den dag gelegd, dat er alle reden is voor de veronderstelling, dat hij iets meer van deze geschiedenis afweet. Voor het groote portaal van het fabrieks- gebouw stapt Danny van zijn motor. Een oogenblik wordt het hem droefgeestig te moede bij de gedachte, dat hij voor goed uit dit geweldige industrie complex Verbannen is. Een dof, hem welvertrouwd gedreun dringt tot hem door. Zijn oor onderscheidt maar al te goed het ratelen der motoren, het stampen Op telSf is zoo'n kokertje "AKKERTJES" een reis-apotheek op zichzelf, want ze helpen snel en goed bij hoofdpijn, „wagenziekte", onbehaaglijkheid, maar ook bij kou, koorts, griep, enz. Koker met 12 stuks 52 ct. Zakdoosie, 3 stuks 20 ct. i Ingez. Med. i De Japansche marine-autoriteiten gaan voort met de voorbereidingen tot verdediging. Verscheidene Chineezen zijn terechtgesteld, omdat zij, ondanks het verbod, met Japan ners zaken hebben gedaan. United Press meldt uit Sjanghai: De Japan sche a/mbassade ontkent, dat de Japanners de concessie te Hankau zouden hebben prijsge- gewen. De evacuatie van de Japansche bur gers en van de marine-waoht wordt echter voltooid. DRIETAL JOURNALISTEN MOET ENGELAND VERLATEN. Aan drie Duitsche dagblad-correspondenten is de vernieuwing van hun verblijfsvergunning in Engeland geweigerd, t.w. von Crome, cor respondent van de Lokal-Anzeiger en zijn collega Wrede, alsmede aan Langen, den Lon- denschen vertegenwoordiger van het agent- schap ,,Graf Reichbach". Zij moeten binnen 14 dagen het land verlaten hebben. Uit be- trouwbare bron meent men te weten, dat de Duitschers beschuldigd zouden zijn van spion- nage. Bij informatie aan het ministerie van Bin- nenlandsche Zaken werd de News Chronicle het volgende medegedeeld. De minister van Binnenlandsche Zaken, sir Samuel Hoare, is in het algemeen belang tot dezen maatregel overgegaan. Toen de klachten voor de eerste maal werden ingediend ver- keerden de Berlijnsche autoriteiten klaarblijke- lijk in de veronderstelling, dat het journalis- tieke werk van de correspondenten in kwestie het misnoegen van de Britsche autoriteiten had opgewekt, maar naar thans geloofd wordt heeft Whitehall Berlijn er van overtuigd, dat op zijn zachtst uitgedrukt, de Duitsche cor respondenten zich op indiscrete" wijze van hun taak gekweten hebben. Er hebben onderhandelingen plaats gevon den. zoo gaat de News Chronicle verder, tus schen Londen en Berlijn, maar naar vernomen wordt, waren de omstandigheden van dien aard, dat de uiteindelijke beslissing van de Britsche regeering geen oogenblik betwijfeld werd. Aanvankelijk heeft men pogingen in het werk gesteld de aangelegenheid zoo weinig mogelijk opzienbarend te regelen, maar toen de Engelsche pers inlichtingen ging inwinnen kwamen de feiten aan het licht. Von Crome is al drie jaar correspondent van de Lokal-Anzeiger te Londen en is een welbe- kende figuur in de kringen van de buitenland sche persvertegenwoordigers. Zijn collega Wrede is minder bekend, omdat hij pas vier maanden in de Engelsche hoofdstad vertoeft. Het persbureau „Graf Reichsbach", waar van Langen sedert twee maanden de belangen te Londen behartigde, is een agentschap van betrekkelijk recenten datum en is opgericht door den Duitschen nationaal-socialistisehen graaf, van wien het den naam draagt. Het werkt hoofdzakelijk voor provinciale biaden. De Duitsche regeering heeft de Engelsche regeering te verstaan gegeven, dat zij door den maatregel tegen de drie uitgewezen Duitsche journalisten pijnlijk is getroffen. Een van de drie uitgewezenen is dr. von der zuigers, het suizen der vliegwielen en het gezoem in de groote kracht- en lichtafdeeling. Nu, wat nog? Wiat voorbij is, is voorbij! Af- geloopen! Brutaalweg naar de poort. Daar staat mr. Simpson, de portier. De man Verbeeldt zich, dat hij hier directeur is en dat brengt hem er steeds toe onbescheiden vragen te stellen. "Bonjour, Simpson. Ik moet even naar Bigs! 'k Heb wat met hem te bespreken." Niet zonder reden werpt de portier .een blik op het geschilderde bord, dat aan den muur naast de poort hangt: .Verboden toegang voor onbevoegden"*. Maar Danny doet, of deze houding van den Cerberus hem ontgaat; haas tig steekt hij de binnenplaats over en ver- dwijnt in de cantine. De lage, licht geschilderde zaal telt op dit middaguur geen andere gasten dan een paar vliegen, die verlangend om de kaasstolp gonzen. ,,'Hallo, mr. Bigs", roept Danny, op de keu- kendeur kloppend. ,,Mr. Bigs ,,Ja, ik kom", antwoordt een dunne, heesche stem. „Een oogenblikje." De keukersdeur wordt op een kier geopend en Bigs' hoofd verschijnt om den hoek. ,,Tjonge, mr. Ward, bent u het? Dat is nog eens een verra-sirg. U komt als geroepen. Wel, wat is er voor nieuws?'" ,,Ja, weet je, Bigs'", zegt Danny, die beslo ten heeft zich zoo naief mogelijk voor te doen, „ik ben werkelijk geschrokken. Heb je van daag de biaden gelezen, over die verkeerde constructies en zoo bij de Estna-fabrieken?" „Nee", bromt Bigs, ik weet van niks. Sinds ik niet meer rijd, lees ik geen kranten meer. Die fantaseeren toch van alles bij elkaar. Wie weet, of er wel een woord van waar is.. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 1