u. 'u y'u. Wk. Hmm Burgerlijke Stand Dam- en Schaakrubriek SCHAKEN. LOOP DER BEVOLKING. GEMEENTERAAD VAN AXEL. DAMMEN. eere wordt gehouden. Volgens een oud-Chi neesche gewoonte krijgt een jong monarch of de troonopvolger een tweetal echtgenooten. Hij huwt eerst met de z.g. westelijke gemalin, zoo genoemd omdat zij verblijf moet houden in den westelijken vleugel van het paleis. Den daaropvolgenden dag huwt hij de oostelijke gemalin. De oostelijke gemalin geldt over het algemeen als de eerste vrouw van den monarch omdat de oostelijke vertrekken van het paleis in liooger aanzien zijn dan de westelijke en vaak obk rijiker gemeubileerd. Doch dit neemt niet weg, dat de westelijke echtgenoote met denzelfden eerbied moet worden behandeld als de oostelijke echtgenoote. Oolk de beroemde keiizerin Tsoe Ohi, die gedurende den Boxer- tijd het lot van China bepaalde, was een z.g. .westelijke" keizerin. Pu Yi was, toen hij nog in Peking resi- deerde, volgens Chineesch gebruik, al met twee vrouwen gehuwd. Als 18-jarige huwde hij op twee op elkaarvolgende dagen, eerst met een dochter van een Mantsjoe-ambtenaar, de westelijke gemalin, en den daaropvolgenden dag met de huidige keizerin Koeo Tsjia. De westelijke gemalin overfeed een jaar later en kort daarop mcest de huidige Mantsjoekwo- keizer uit de verboden stad vluchten, omdat de onlusten steeds dreigender vormen bsgon- nen aan te nemen. De keizerin ging mee en mocht het beleven, dat haar gemaal enkele jaren geleden tot keizer van Mantsjoekwo werd uitgeroepen en zij tot keizerin. Wanneer de nieuwe monarchistische wet- geving wordt uitgevaardilgd en men ook dit- maal 't Chineesche voorbeeld zal volgen, dan zal Mai Tan keizerin van Mantsjoekwo wor den. De ceremonieele huwelijksvoltrekking zal naar alle waarschijnlijkheid plaats vinden in de hoofdstad, Hsinking. SAS VAN GENT. an' Huwelijks-aangiften. 27 Juli. Maurice Colpaert (van Selzaete), oud 30 j., en Melania Augusta Michiels, oud 25 j. 28 Juli. Johan nes Josephus 'Petrus Voerman, oud 28 j., en Martha Erna de Maesschalck, oud 22 j. George Gustaaf De Jonckheere (van Dixmui- den), oud 30 j. en Cornelia Clementina Rosa Voerman, oud 20 j. 29 Juli. Eugenius Alexander Johannes van Dijke, oud 26 j. en Angele Marie de Pauw, oud 26 j. GRAAUW. Geboorten. 2 Juli. Gerda Emelie, d. van Rene Alexander Bauwens en van Maria Cor nelia Mattheijssen. 7 Juli. Petrus Franciscus Marie, z. van Cornelis Herwegh en van Irma Roelands. 10 Juli. Theophilus Aloisius, z. van Albertus Aloisius Verstraeten en van Maria Apolonia van Waterschoot. 11 Juli. Huber- tus Josephus, z. van Theodorus Dominicus Boone en van Anna Apolonia Dobbelaar. 26 Juli. Anna Catharina, d. van Jacobus Johan nes van Aert en van Elisabeth Marcus. Overlijden. 20 Juli. Maria Magdalena de Bakker (overl. te Hontenisse)oud 32 j., echtg. van Cyrille Alphonsus van Heese. 23 Juli. Anna Maria Heijdens, oud 89 j., wed. van Jacobus Stevens. 29 Juli. Irma Maria Louisa Bauwens, oud 28 j., d. van Joannes Josephus en van Maria Rosalia Boeijkens. WESTDORPE. Huwelijks-voltrekkingen. Albert Constant Arthur van den Berghe (van Assenede), oud 27 j., en Anna Catharina Joanna Kieboom, oud 25 j. Maurice Emilius de Maertelaere, oud 24 j. en Bertha Isabella Dammens, oud 24 j. Gdboorten. Willy Livimus Theophilus, z. van Alfred De la Ruelle en van Rosalie Maatje Molegraaf. Gemma Maria Catharina, d. van Emile Franciscus Baecke en van Henriette Maria Francisca Charlotta Borm. Overljj'den. Anna Geertrui de Schoonen, oud 66 j., echtg. van Hendrikus Antonissen. Eduardus van Bambost, oud 76 j., echtg. van Leonie de Smaele. Maria Cornelia van den Bulok (overl. te Ter Neuzen), oud 58 j., echtg. van Jerome Dhert. ZUIDDORPE. Gelboorten. 13 Juli. Johanna Elisabeth, d. van Marinus Karman en van Johanna Heijstek. Overlijden. 15 Juli. Sulima. Maria Coppie- ters, echtg. van Alphonse Kindt. Breyergambiet. Behalve het paardgamlbiet en het raads- heergambiet, waarvan wij de voornaamste varianten hebben besproken, zijn er nog on- regelmatige voortzettingen. Na 1. e4 e5, 2. f4 ef4: dreigt Dh4j. Wit zou dit kunnen negeeren en d4 Dh4f 4. Ke2 laten volgen, ge lijk in het Steinitzgambiet. Met 4. d5 krijgt Zwart dan een goed <spel, waarbij het feit, dat Pc6 nog niet is gespeeld, een voordeel is, daar na ed5: geen stuk in aanmerking komt, geofferd te worden. Verder heeft men wel eens den zet 3. h4 overwogen, (?ie zoowel Dh4f als g7g5 verhindert. Wit zal dan ten koste van een aehterstand in ontwikkeling zijn pion terugwinnen. Carreragambiet noemde men vroeger wel de voortzettingen De2, Df3, Dg4 of Dh5, waarvan echter slechts Df3 eenige kracht heeft. Wit: R. Spielmann. Zwart: J. Moller. Goteborg 1920. 1. e2e4 e7e5 2. f2—f4 e5Xf4 3. Ddl—f3 Deze zet is door den Hongaarschen speler Breyer aanbevolen en naar hem genoemd. Een bepaalde weerlegging is niet gevonden, maar het gambiet is ook niet zeer sterk. 3Pb8c6 Behalve dit komt in aanmerking 3. Dh4t, waarop Wit met Kdl geheel aehterop raakt, en ook met 4. Df2 niet veel verder komt. Goed is daarentegen 4. g3 fg3: 5. hg3: Df6 6. Pc3. Of Wit voor zijn pion voldoende com- pensatie heeft in de open torenlijn en in den voorsprong in ontwikkeling, laten wij in het midden. 4. c2c3 Pg8f6 Ook nu komt Dh4j 5. g3 fg36. hg3Df6 in aanmerking. 5. d2d4 d7d5 6. e4e5 Na ed5: lijkt ons het witte spel gemak- kelrjker te behandelen dan na den tekstzet. 6Pf6e4 7. Rflb5 Wit laat nu het schaak op b4 toe, hoewel het paard op e4 zeer sterk staat. Goed was Rf4: Re7, benevens 00 en f6. 7Dd8h4f 8. Kelfl g7g5 Dreigt Rg4 en damewinst. Men ziet, hoe sterk het paard op e4 staat. Daarom gaat Zwart niet op kwaliteitswinst door Pg3t in. SAS VAN GENT. In de week van 25 tot en met 31 Juli 1937 hebben zich in deze gemeente gevestigd: x C. J. Notte, zonder beroep, van Hulst. E. A. de Boever en gezin, metselaar van Gent (Belgie). J. C. van Stevendaal, dienstbode, van 's-Gravenhage. A. R. Penguet, dienstbode, van Graauw c.a. M. J. E. Pauwels, zonder beroep, van Neuzen. H. A. R. d'e Mul, zonder beroep, van St. Michiels Gestel. Vertrokken: M. Roegiers, dienstbode naar Assenede (B.). M. Tack., dienstbode, naar Selzaete (B.). J. W. H. R. M. van Ham, zonder beroep naar Selzaete (Belgie). M. S. van Eck, zonder beroep, naar IJssel- monde. G. A. M. Renique, zonder beroep naar Westdorpe. WESTDORPE. In de afgeloopen maand hebben zich in deze gemeente gevestigd: J. A. F. M. van Roosendaal, van Antwerpen. J. Brasser, van Oost- en West-Souburg. L. C. L. van Waes, van Amersfoort. O. P. Mechelinek, van Oudenbosch. B. M. van Itegem, van Graauw. J. M. Thiron, van Zuiddorpe. M. de Jonge, van Vlissingen. A. A. M. van Waes, van Hulst. M. J. de Coninck, van Koewacht. G. A. M. Renique, van Sas van Gent. J. C. A. Hamelink, van Ter Neuzen. Vertrokken: M. C. P. D'haene, naar Dussen. R. Meloen, naar Sas van Gent. L. A. Selis, naar Oostende (B.). A. F. de Meijer, naar Gent (B.). M. Janssens, naar Vlissingen. I. M. A. Picavet, naar Assenede (B.). C. Dhert, naar Assenede (B.). FChr. Meloen geb. de Bruijn, naar Rot terdam. G. M. A. H. Verhaegen, naar Antwerpen (Belgie). Vergadering van Maandag 2 Augustus 1937, des namiddags 4 urn-. Voonzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegemwoordig de heeren: J. M. Oggel, P. J. van Bendegem, A. Th. 't Gilde, C. Th. van de Bilt, B. Seghers, A. van 't Hoff, A. P. Essel- brugge, <P. de Jonge, C. van Bendegem, C. Hamelink, A. P. de Ruijter en F. Dieleman. Afwezig de heer J. Fanoy. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. Hij stelt aan de orde: 1. Notulen. Wordt voorgesteld, de notulen der vergade ring van 1 Juni 1937 vast te stellen, zooals deze in druk zijn verschenen. De heer 't GILDE heeft een opmerking op de notulen. Hij weet wel, dat dit feitelijk zijn schuld is, aangezien hij dit -bij correctie in de drukproef had moeten venbeteren, doch de proef was bij hem in het ongereede geraakt. Hetgeen in de notulen op bladzijde 15, onge- veer in de helft der tweede kolom is vermeld als gezegd omtrent het safaris van den adjunct-commies door den heer Esselbrugge, is door spreker gezegd. Met deze wijziging worden de notulen met algemeene stemmen vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. la. De VOORZITTER deelt mede, dat de heer Fanoy hem heeft meegedeeld, dat hij verhinderd is deze vergadering bij< te wonen. b. Het raadsbesluit van 6 April 1937, tot wijziging der begrooting van het gemeentelijk gasbedrijf voor het dienstjaar 1936, voorzien van het bewijs der goedkeuring door Gedepu- teerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een schrijven van «(het bestuur der Katholieke Middelbare Schoolvereeniging, luidende als volgt: Waar de Katholieke Middelbare Sdhoolver- Of Wit voor de kwaliteit genoeg atanval krijgt, betwiifelen wij. 9. Fbld2 Inleiding tot een dameoffer. Na 9. De2 zou Rg4 Pf3 Pg8t tot verovering van de kwali teit leiden maar met behoud van den aanval. 9. Rc8g4 In aanmerking kwam weer Pg3f. Indien Zwart zich met het mindere vergenoegt, komt hij er beter voor te staan dan na damewinst. 10. Pd2 X e4 Dat was de bedoeling. Om geen pion te verliezen, moet Zwart op het dameoffer, waarvan de correctheid niet bepaald voor de hand ligt, ingaan. 10Rg4Xf3 11. PglXf3 Dh4h6 12. Pe4f6t Ke8d8 13. h2—h4! Rf8e7 De dame, die Zwart voor is, kpmt in moei- lijkheden. De zet Re7 is beter dan Pe7, waarop volgt Rd3, Pg5: en Rf4: met zeer moeilijk spel voor Zwart. 14. iPf3Xg5 Dh6g6 15. ,Pf6Xd5 Re7Xg5 16. h4Xg5 Dg6- c2 De dreiging Ddlf is door Wit gemakkelijk te pareeren. Veel beter was 16. Dg5: 17. Pf4: Df5 (wegens Pe6f) 18. Rd3 met goede kansen voor ZWart. 17. Rb5e2 Pc6e7 18. (Pd5Xf4 En nu moest Zwart met Pg6 de witte stuk ken trachten te ruilen of terug te drijven, of wel door c6 en Kc7 een verdedigingsstelling innemen. 18. c7c5 Het is niet duidelijk, wat ZWart bij dezen zet heeft gedacht. 19. Thlh3! Ook dc5: was goed, maar Th3 is sterker. Zwart had nu zijn dame in het spel moeten brengen, bijv. naar f5. Dan is nog geen be paald voordeel voor Wit te zien. Wel moet worden opgemerkt, dat het offer als dame offer is begonnen, maar dat Wit nog maar slechts een pion achter is. Immers een dame staat gelijk met drie lichte stukken, en paard of raadsheer weer met drie pionnen. Wit heeft twee raadsheeren en twee pionnen voor de dame. Daarvoor heeft Wit de mogelijk- heid van aanvallen op de zwarte dame, en ook na Df5 wordt de witte aanval gemak kelijk voortgezet. 19. c5Xd4?? Zelfmoord, 20. Th3d3 Nu is de zwarte dame gevangen. Er dreigt Rdl. Daartegen zou alleen Da4 helpen, in dien dan niet Td4:j tot hetzelfde resultaat leidde. eeniging telken jare te kampen heeft met tekorten, die op den duur noodlottig moeten worden voor den financieelen toestand harer Middelbare Handelsdagschool met 4-jarige cursus, neemt het bestuur 'de vrijheid uwen raad te verzoeken, door 'n extra-subsidie deze jaarlijks terugkeerehde tekorten te dekken. Wij voegen hierbij een staat van ontvangsten en uitgaven over het jaar 1936, waaruit u zien kunt, dat 't uiteindelijlk tekort bedraagt if 939,13. Het zou o.i. billijk izijn, dat de gemeenten, die niet de door ons gevraagde subsidie per jaar per leerling verleenen, naar evenredigheid van 't aantal leerlingen die uit deze gemeen ten de school bezoeken tot dekking van dit tekort bijdroegen. Uit uwe gemeente bezochten 5 leerlingen de school van 1 Jan. 1936 tot 1 Sept. 1936 en 4 leerlingen van 1 Sept. 1936 tot 31 Dec. 1936; omgerekend in jaren wordt dit 'n aantal van 42/j leerlingen. Uit de bedoelde gemeenten bezochten de school 35 leerlingen van 1 Jan. 1936 tot 1 Sept. 1936 en 39 leerlingen van 1 Sept. 1936 tot 31 Dec. 1936; omgerekend in jaren wordt dit dus 'n aantal van 36% leer lingen. Wij zijn zoo vrij er op te wijizen, dat onze school met ingang van 1 Sept. 1935 door Zijne Exeellentie den Minister van Onderwijs, Kun- sten en Wetenschappen „erkend" werd en dus sindsdlen vdlledig gelijk staat met andere scbolen van dit type. Aan 't bezit van 'j; thans officieele diploma, zijn verschillende belahgrijke voorrechten ver- bonden. D/i/i'M EvT Op grond van een en ander vertrouwt 't bestuur der K. M. S. V. dat uwen raad over 1938 een extra subsidie van vier twee derden van zes-en-dertig een derde maal f 939,13 is f 120,62 zal willen verleenen, teneinde 't tekort over 1936 te dekken. Burgemeester en Wethouders stellen voor, dit adres te behandelen bij de vaststelling der begrooting voor 1938. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 3. Intrekking vergunning voor plaatsen benzinepomp-installatie voor perceel Zeestraat A no. 109. Ingekomen is een schrijven van de N.V. Vereenigde Petroleum Mijen Purfina-Sinclair „iSinfina", hoofdkantoor te 's-Gravenhage, waarin wordt verzocht de vergunning, welke d.d. 19 Juni 1934 door den raad werd ver- leend aan de Sinclair Petroleum Cy, tot het plaatsen van een zelfregistreerende benzine- pomp in gemeentegrond voor het perceel A 109 aan de Zeestraat te Axel, kadastraal bekend sectie G no. 1551 en 2611, in te trek- ken, aangezien vorenbedoelde installatie d.d. 24 Juli 1936 werd verwijderd. In een tweede schrijven verzocht de maat- schappij in verband met de verwijdering der pomp vodr 1 Juli ontheffing van de betaling van de helft der jaarlijksche retributie, die bepaald is op 25. Burgemeester en Wethouders stellen voor over te gaan tot intrekking van dat besluit en de vergoeding voor het le halfjaar 1937 te ibepalen op f 12,50. De heer VAN DE BILT vraagt, waar die pomp heeft gestaan. De VOORZITTER: Bij Het Centrum. Met algemeene Stemmen wordt overeen- komstig het voorstel van Gedeputeerde Staten besloten. 4. Vaststelling verordcning regelende het beroep bedoeld in de artt. 13, 15 17 en 18 van het Reglement Autovervoer personen. Burgemeester en Wethouders stellen voor, vast te stellen de volgende VERORDENING betreffende het beroep bedoeld in de artikelen 13, 15, 17 en 18 van het Reglement Auto-vervoer personen. Artikel 1. Van een besluit van Burgemeester en Wet houders betreffende: a. aanvragen om vergunning voor de uit- oefening van een autobusdienst binnen de gemeente; b. aanvragen om vergunning voor de uit- oefening van toerwagenritten binnen de gemeente; c. aanvragen om vergunning voor de exploi- tatie van taxi's; d. aanvragen om vergunning voor de axploi- tatie van huurauto's, kan de aanvrager of houder der vergunning 20Kd8d7 21. Re2—dl Dc2Xd3t 22. Pf4Xd3 d4Xc3 23. b2Xc3 Ta8d8 Met twee raadsheeren en pion tegen toren is de partij gewonnen. Er volgde nog 24. Re2 Pf5 25. Rf4 Kc7 26. Tbl b6 27. e6t Kc8 28. Pe5 en Zwart geeft op, daar fe6: 29. Ra6f. Kb8 tot mat en 29. Kd8 tot torenverlies door Pf7f leidt. Een door Zwart niet sterk, maar door Wit dapper gespeelde partij, die ons de overtui- ging geeft, dat bij niet al te sterke verdedi- ging door Zwart Wit de partij redden, en zelfs wel eens winnen kan. Dat is geen aan- beveling voor het Breyergambiet. EVenmin kunnen wij aanbevelen, dan hoog- stens eens een keer voor de aardigheid het Gama-gambiet, ook wel genoemd het gambiet van den Gek, 1. e4 ©5 2. f4 ef4: 3. g3, waama Wit door d5 in groote moeilijkheden komt. 488. Hier volgen de oplossingen der eindspelen uit rubriek 484. No. 1. ZWart: 3, 4, 15, 23, 43. Wit: 7; 24, 35, 44. Wit speelt 24—19, 44—39; 35—30 en 7—2 dam, met winst tegen 5 zwarte schijven! Zie bijv. zwart 49, wit 235 (zw. 1520); 35—2 (zw. 9—13); 2X10 (25—30); 10—23 (39)23<1 enz. In plaats van 913 kan zwart ook met 1419 voortzetten, waama dezelfde winst- gang volgt (wit 15<29!). Op zw. 38 wint wit eenvoudig door 2X4 en 418. Een vooral voor beginners leerzame stand, die ene dam tegen 5 schijven! No. 2. ZWart: 29 en 30. Wit: 37, 38, 39 en-40. Een beroemd standje, dat in de partij nog maar al te vaak remise zou lopen. Wit wint aldus 3832! (zw. 3035, het enige); 3933 (zw. 29X27 meerslag)en 4034 No. 3. Zwart: 32 en 41. Wit: 31, 36, 47 en 48. Aardig dwangspel: 4842! (zw. gedw. 32—37, want op 41—46 volgt 42—37)42—38 (37X^6); 36—31 (26X37) en 47X36. No. 4. Zwart: 1, 24 en 39. Wit: 26, 35, 45 en 50. Een echt Weiss-stukje! Wit speelt 3530!! of diens gemachtigde binnen dertig dagen na het verzenden der desbetreffende kennisgeving bij den gemeenteraad in beroep komen. Artikel 2. Het beroep wordt ingesteld bij een aan den gemeenteraad te richten verzoekschrift, het- welk moet bevatten: a. naam en woonplaats van den belang- hebbende of diens gemachtigde; b. dagteekening en nummer van het besluit, waartegen het beroep is gericht; c. de gronden, waarop het beroep berust; d. een aanduiding van de beslissing, die be- langhebbende wenscht. Artikel 3. In de eerstvolgende zitting van den gemeen teraad volgende op den datum van indiemng van het verzoekschrift neemt de gemeenteraad eene beslissing. Artikel 4. Van het besluit van den gemeenteraad wordt door Burgemeester en Wethouders onverwijld kennis gegeven door toezending van een af- sdhrift aan hem, die het beroep heeft inge steld, of aan zijn rechtverkrijgende. Artikel 5. Indien het raadsbesluit strekt tot het ver leenen van de vergunning, geldt de kennis geving, bedoeld in het vorige artikel, als een door Burgemeester en Wethouders verleende vergunning. De VOORZITTER deelt mede, dat met 1 September de regeling, volgens welke Burge meester en Wethouders voor exploiteeren van autoes voor personenvervoer vergunning moeten verleenen. Het voorstel strekt nu om de mogelijkheid te openen, dat belanghebben- den van een even'tueele beslissing van Burge meester en Wethouders bij den raad in beroep kunnen komen. De heer VAN 't HOFF vraagt, of het des- tijds vastgestelde reglement door dit besluit komt te vervallen. De VOORZITTER antwoordt ontkennend; het vastgestelde reglement iblijft van kracht. Het treedt edhter nu pas in werking. Eerst zou dit geweest zijn per 1 Juli, doch omdat nog niet alles overal gereed was, is dat ver- daagd tot 1 September. De verordening wordt met algemeene stem- men vastgesteld. 5. Vaststelling kohier hondenbelasting, dienst 1937. Burgemeester en Wethouders stellen voor, het kohier hondenbelasting voor het jaar 1937 vast te stellen op een bedrag van 645. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 6. Omvraag. a. De heer 't GILDE deelt mede, dat hij dezen morgen opmerkzaam gemaakt was op een bericht uit Axel en na lezing daarvan eenigszins gefrappeerd was. Dit bericht luidde als volgt: „Schrijnend werklozenleed te Axel. ,,Ook in Axel waren steun en werkver- ,,sohaffing stopgezet. Niettemin zijn er in ,,deze gemeente nog steeds een vijftien a ,,twintig kostwinners werkloos. Deze men- ,sen, bijna alien' niet-landarbeiders, werden „van wege het burgerlijk armbestuur „gehol- „pen" met een levensmiddelenbon van twee gulden voor de hele week. ,,Nu, dank zij het optreden der sociaal- ,,democratische fractie, in de jongste raads- „zitting, de werkverschaffing weer geopend „is, heeft men, naar men zegt, bij wijze van ,,straf voor de geringe arbeidsprestatie, ver- „boden 's Zaterdags te werken, waardoor ,,deze zo ernstig getroffenen hoogstens acht gulden in de week kunnen thuisbrengen". Dit bericht kwam voor in het dagblad ,,Volksblad" en ik mag dus zeggen in de groote pers. Ik zeg dit met opzet en met nadruk om meer dan e6n reden. Eerstens ben ik de meening toegedaan, dat men niet dp allerlei critiek of polemiek, voor- komende in de bladen, naar aanleiding van verhandelingen of besprektngen, moet reagee- ren, en z e k e r niet, als men van een open- baar college deel uitmaakt, tenzij die critiek een zeer persoonlijk karakter krijgt en uit- munt, door opzettelijk gedebiteerde onjuist- heden of erger: lasterlijkheden. Maar ook nog om een andere reden en wel deze: dit critisch gestelde bericht raakt ten nauwste het gemeentelijk bestuursbeleid. En hoewel ik vooropstel het met de hoofd- conclusie van den steller van het bericht eens (zw. 24X35); 26—21! (zw. 1—6 of 1—7) 2117 en zw. is verloren. Op 3943 volgt immers 4540. No. 5. Zwart: 5 en 32. Dam op 14. Wit: 29 en 50. Dammen op 1 en 12. Een standje, dat „a la minute" werd op- gezet en dat, naar we vernamen, tal van lezers op een dwaalspoor wist te brengen. Het dubbele schijfoffer als inleiding is inder- daad verrassend en waard om onthouden te worden. Wit wint door 29,23 (zw. 14X28) 50—44! (28X50); 1—6!, dreigt 12—17 (50— 44, dit offer is gedwongen, daar op 5045 wit 61 wint); 1X50 (zw. 3237 gedw.; op 32—38 volgt n.l. 50—33); 12—23 (3742); 23—37 (42X31); 50—28 (zw. 31—36) en 2846. Een leerzaam en logisch spelverloop, dat de verdienste heeft uitermate practisch te zijn. No. 6. Zwart: 9, 10, 17, 26, 27. Wit: 28, 33, 37, 38, 39. Het zetje van Weiss in zijn eenvoudigste vorm: 2822! (zw. gedw. 27X18); 3731; 3832 en 33X16 wint. Dit slagtype moet de geoefende speler kun nen droomen! In velerlei vorm komt het in de partij voor en zeer dikwijls kan men zijn spel er op instellen. Ziehier nog enige eenvoudige zetjes-van- Weiss. Ze geven een juist denkbeeld van het systeem. Zwart3. 9, 13, 18, 24 en 26. Wit: 31, 32, 33, 35, 38 en 39. Winst door 35—30 30X8 en 33X4. ZWART 1 2 3 4 5 16 26 36 46 WIT 47 48 49 50 te zijn, waar hij zijn misnoegen uit over een loon in werkverschaffing verdiend van 8 per week en in aanmerking nemende zelfs, dat het bericht niet van alle eenzijdigheid gespeend is, moet ik toch tevens daarbij aannemen, dat dit bericht voor minstens 80 procent juist is. Ik zou daarom deze vragen willen stellen aan u, mijnheer de Voorzitter: 1°. of het juist is, dat bij wijze van straf- maatregel door de Axelsche arbeiders in werk verschaffing slechts 5 dagen per week (dus Zaterdag niet) mag worden gewenkt; 2°. of Burgemeester en Wethouders het oogenblik dan niet gekomen achten om daar tegen te bevoegder plaatse een stem van af- keuring en protest te laten hooren en te trachten daarin op afdoende wijze verande- ring en verbetering in dezen waarlijk schrij- nenden toestand te brengen. Daar een loon van 8 per week waarlijk niet meer binnen de lijn van het menschwaardige ligt, hoop ik hierop een gunstig antwoord te ontvangen. Het spijt mij wel eenigszins, dat ik deze vragen niet schriftelijk heib kunnen indienen, op dat daar door dit punt in deze vergadering meer discutabel zou zijn geweest, dooh ik nam van dit bericht eerst hedenmorgen onder een naburige gemeente kennis en kon deze daar- door niet meer te juister tijd indienen. De VOORZITTER: Ik zal deze vragen uit- voerig beantwoorden in de eerstvolgende ver gadering. b. De heer SBGTIERS vraagt, of op het oogenblik kostwinners, hoofden van gezinnen, die niet uit de wenkloozenkas kunnen trekken en niet in de werkverschaffing kunnen geplaatst worden niet in aanmerking komen voor een steunuitkeering De VOORZITTER meent, dat hij bij deze vraag een onderscheid moet maken tusschen deze en de vorige, en den heer Seghers aan- stohas moet beantwoorden. De vragen van deri heer't Gilde betreffen trouwens het beleid van het college van Burgemeester en Wet- hbuders. Den heer Seghers kan spreker anfcwoorden, dat het hem bekend is, dat de steunuitkeeringen op last van hoogerhand zijn gestopt en dat Burgemeestr en Wethou ders al het mogelijke hebben gedaan, om daarvan voor deze gemeente een afwijking te krijgen, hetgeen niet is gelukt, doch dat zij die tot de door den heer Seghers bedoelde categorie behooren, als ze werkloos zijn naar de werkverschaffing aan het Hulster- en Axelerambacht worden gesbuurd. Steunuit keering kunnen de menschen niet krijgen. Doch zij moeten ook wachtdagen doormaken, nadat zij te werk zijn gesteld. De heer SEGHERS: Als ik het dan wel begrijp, wordt ieder die geen bron van inkom- sten heeft te werkgesteld bij de werkver schaffing De VOORZITTER: Ja, dat wil zeggen, dat zij te werk worden gesteld op den Maandag volgende op het tijdstip waarop zij in dien toestand zijn komen te verkeeren, want dat moet administratief in orde zijn, dat is een heelen papierenwinkel. Als de menschen Dinsdags werkloos worden kunnen zij niet meer 's Woensdags of Vrijdags naar het werk gestuurd worden. Daar worden niet iederen dag menschen aangenomen. Dat geschiedt maar eens per week. De heer SEGHERS vraagt of zulke men schen, die dan bijna een geheele week zonder inkomsten zijn, ook nog een uitkeering zouden kunnen krijgen van het Burgerlijk Armbestuur of van wien dan ook. De VOORZITTER: Het Burgerlijk Arm bestuur is een zelfstandig college en we kun nen daaraan geen opdracht geven om al of niet ondersteuning te geven. We moeten dit aan het oordeel van dat college overlaten. Maar zooals u weet: de gemeentelijke steun uitkeering is geheel stopgezet. De heer SEGHERS wijst er op, dat zulke menschen dan toch zonder iets zitten, ze hebben geen inkomen en ook geenerlei reserve. De VOORZITTER: Ik kan alleen zeggen, dat deze kwestie de volledige aandaeht heeft van Burgemeester en Wethouders. Zij hebben daarop ook de aandaeht van den inspecteur voor de werkverschaffing gevestigd en doen voor deze menschen wat ze kunnen. Ik schors nu de openbare vergadering en ga over tot het houden eener vergadering met gealoten deuren. Na het weder openbaar worden der vergade ring wordt deze door den VOORZITTER met dankgsbed gesloten. Men zoeke de damzet eerst van het dia gram, alvorens de oplossing te raadplegen. Wit wint door: 37—31; 27—21; 282224—19; 38—32 en 33X4. ZWART 1 2 3 4 5 16 26 36 46 47 48 49 50 WIT Wit speelt en verlokt zwart tot een foutzet. Oplossing de volgende week. No. 7. Zwart: 5, 15, 19, 32. Wit: 20, 29, 42, 48. Wit speelt 2923 (zw. 19X28) en 2014 wint, daar 2833 belet is wegens 4238. Na wit 2923 kan zwart als eerste zet ook 15X24 slaan; wit 23X14 (zw. 3238 gedw., anders volgt 42—38); 42X83 (24—30); 48— 43! (30—35); 43-^39 (3540); 14—9 (40— 45)9—3 dam (45—50 dam)3—12 (50—45) 121 (45—50 gedw.); 1—45 (5—10); 45—1 (10—14); 1—45 (14—19); 45—1 (1924) 1—45 (24—30); 45—1 (24—35); 1—45 wint. Een fraaie variant, die we een ieder ter be- studering aanbieden. No. 8. Zwart: 14 en 28. Wit: 66n schijf op 8. Een der klassieke eindspelen van 1 tegen 2. Men neme dit systeem goed in zich op! Wit 8—3 dam (izw. 14—19); 3—20 (28—32); 20<15! (1923 gedw.); 15—20 en wint. Immers, op 23<28 volgt 2042 en op 32 37 volgt 2014 enz. Opvallend is de achterwaartsche aanval met de dam. Dit is een zeer apart systeem, waarop we t. z. t. uitvoerig terugkomen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 8