WEK DE GAL IN UW LEVER OP Buifenland De burger-oorlog in Spanje Feuilleton-vertellingen en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. TER NEUZEN, 6 AUGUSTUS 1937. ZAAMSLAG. SAS VAN GENT. MIDDELBURG. BRABANTSCEE BRIEYEN. Elken dag moet Uw lever een liter gal In de inge- wanden doen vloeien. Wanneer de galafschelding on- voldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het be- derft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt Verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt bumeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen een geforceerde stoelgang neemt de oorzaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zorgen foor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onovertroffen middel ►m de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar blj apo- (bekers en drogisten in flacons van 0.75. (Ingez. Med I I>e beer Bloemers heeft aan het slot van de veqgadering, hulde gCbraeht aan het werk van het Onderwij'sfonds voor de scheepvaart. Hij was het volkomen met den inleider eens, dat het voor de schippers van groot belang is, dat er een centrale regeling komt. Spr. twijfel'de er niet aan of het Onderwijsfonds voor de scheepvaart zal hiervoor blijven ijveren. Daar- naast geloofde de heer Bloemers echter, dat het oak op den weg ligt van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, zich met dit belangrijke vraagstuk bezig te houden. PRIJZEN VAN RUNDVEE EN VARKENS. Slagers achten afschaffing van overheidslasten noodzakelijk. De Nederlandsche Slagersbond is in het ge- weer igekomen tegen de mededeelingen van een landbouwdeskundige aan het A. N. P., waarin betoogd werd, dat het huidige prijs- peil voor rundvee en varkens niet te hoog is en mitsdien afschaffing van de crisisheffing op rundvleesch niet urgent is. Uit de geheele strekking van dit artikel spreekt duidelijk, aldus de Ned. Slagersbond, d'at de schrijver van een verkeerde veronderstelling uitgaat, nl. deze, dat momenteel van slagerszijde actie gevoerd wordt tegen het niveau der rundvee- prijzen. Deze opvatting is echter onjuist. Wanneer de schrijver van het bewuste artilkel zegt, dat de rundveeprijzen op dit oogenblik allerminst abnormaal hoog moeten worden genoemd, dan stemmen wij onzerzijds daarmede volkomen in. De strijd van slagerszijde gaat echter tegen de absurd hooge lasten, die op het artikel rundvleesch worden gelegd. Alleen aan accijns, crisisheffing, omzetlbellasting en slachithuis- rechten moet de slager thans bij sladhting van een behoorlijke koe zeker 65 tot 70 neer- tellen. Dit komt neer op ongeveer 29 a 31 cts per Kg. panklaar vleesch. De tijdsomstandigheden zijn thans zoodanig, dat de consument dit bedrag aan overheids lasten niet meer kan opbrengen. De vergelij- king, die in het bewuste artikel wordt gemaakt met het prijsniveau in 1931, gaat dan ook volkomen mank. Men behoeft zich maar even te orienteeren ten aaruzien van bijv. het loonpeil in 1931 in vergelijking met thans, am te heseffen, dat te dien tijde de koop- kracht van den consument veel grooter was dan thans het geval is. Wij laten dan het aantal werkloozen, die van minimum-inkomens moeten rondkomen nog buiten beschouwing. De practijk heeft uibgewezen, dat een daling van de koopkracht zich mede het eerst wreekt in de vleeschconsumptie. Deze con- sumptie is zulks in tegenstelling met die van andere eerste levensmiddelen buiten- gewoon gevoelig voor prijsschommelingen. Dit is p.m. gebleken bij de invoeren van de crisisheffing op varkensvleesch en daarna op rundvleesch; dit hlijkt ook thans weer nu de rundvleeschprijzen ten opzichte van 1936 aan- zienlijik zijn gestegen. Iedere opslag van de vleeschprijzen wordt prompt gevolgd1 door een consiumptiedaling. Het behoeft dan ook geen verwondering te wekken, dat de slager slechts zeer noode tot prijsverhooging die voor hem immers debiet-vermindering beteekent overgaat. De cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek publiceert, omtrent het verloop van gTOot- en kleinhandelsprijzen van vleesch toonen duidelijik aan, dat de stijging van de groothandelsprijzen van vleesch slechts zeer aarzelend en langzaam door een stijging van de detailprijzen wordt gevolgd. Uet gevolig Is, dat de distributiemarge het bedrag, dat de slager op zijn verkoops- prijzen moet zetten om belasting, loonen, huren enz. te betalen en waarvan hij zelf met zijn gezin ook eten moet volkomen in d<t knel raakt en in plaats van met een beschei- den bedrijfswinst met verlies wordt gewerkt. Wanneer de slagers-organisaties vechten voor afschaffing van de crisisheffing op rund vleesch, dan is dit in de eerste plaats met de bedoeling den slager in staat te stellen tot een weer eenigszins loonend bedrijf te komen en een sterken teruggang van het vleeschver- bruik te voorkomen. Het is tenslotte een zeer ongezonde en ook volstrekt met het algemeen belang strijdende toestand, dat een belangrijk middenstands- bedrijf als het slagersbedrijf is, practisch over de geheele linie noodlijdend is. Met den schrijver van het artikel zijn we het eens, aldus de Ned. slagersbond, dat de oorzaken van de mistoestanden oolk elders, n.l. bij een tot onzinnige hoogte opgevoerde con- currentie, moeten worden gezocht. Zooals de schrijver terecht constateert, laten de organi- saties niet na te trachten hierin verbetering te brengen. Het feit, dat het slagersbedrijf het eerste bedrijf is, dat na de aanvaarding van de vesttgingswet-kleinbedrijf een verzoek tot het stellen van vestigingseisehen bij de Regeering heeft ingediend, zegt in dit opzicht voldoende. Evenmin als afschaffing van de crisisheffing of een andere verlaging van de overheids lasten alleen uitkomst voor het slagers bedrijf kan brengen en daamaast saneering van het bedrijf noodzakelijk is, is echter ook het omgekeerde het geval, en moet de sanee ring van het bedrijf op haar beurt gepaard gaan met een dergelijke verlaging van over heidslasten, dat een hehoorlijk vleeschdebiet blijft bestaan. Dit is niet alleen het belang van den slager, maar evenzeer dat van den consument, die het vleesch als voedingsmiddel gebruikt en van den producent (veemester), wiens bedrijf voor 'n belangrijk deel steunt op de opbrengst van zijn vleeschproductie. HOOGERE OPBRENGST DER INDISCHE LANDSMIDDELEN. De opbrengst van de Indische landsmidde- len heeft, naar uit Batavia wordt gemeld, bedragen over Juni 1937 in totaal 45.9 mil- lioen gulden (over Juni 1936 j 32.800.000), en over de periiode Januari tot en met Juni 1937 f 241.300.000 (over Januari tot en met Juni 1936 186.100.000). DE TINBAGGERMOLEN „DOEJOENG". De tinbaggermolen „Doejoeng", welke op 27 Juli zijn sleepreis naar Nederlandsch-Indie heeft aangevangen, vordert, mede dank zij het vrij gunstige weer in het Kanaal en in de Golf van Biscaye, goed. Volgens het laatste bij L. Smit en Go's in- temationalen sleepdienst, welke firma met het transport is belast, ingekomen bericht, be- vond het transport zich Maandagmiddag 2 Augustus omstreeks het middaguur ter hoogte van de Noordkust van Spanje, 70 mijl ten Noord-Westen van La Coruna. Verwacht wordt, dat de sleepbooten Hum- ber en Oostzee in den loop van heden met de Doejoeng te Gibraltar zullen aankomen, waar voor de eerste maal gebunkerd wordt. FRANCO'S REGEERING BIJ HET VATICAAN VERTEGENWOORDIGD. In een Woensdag door het diplomatieke kabinet te Salamanca gepubliceerde nota wordt medegedeeld, dat tijdens het jongste bezoek van mgr. Antonitti aan Salamanca besloten werd den status van officieel diplo- matiek vertegenwoordiger met den titel van zaakgelastigde te verleenen aan Pablo Chur- ruca, den gevolmachtigd minister, die Spanje bij den staatssecretaris van het Vaticaan zal vertegenwoordigen. De nota voegt hieraan toe: Het is met groote voldoening dat wij kennis geven van het feit, dat de traditioneele, goede betrekkin- gen, welke tusschen het werkelijke nationale katholieke iSpanje en den Heiligen Vader bestonden, bij deze gelegenheid in een wettig stadium zijn gekomen, dat het mogelijik zal maken in de naaste toekomst deze betrekkin- gen nog intiemer en nauwer te maken. DE DUITSCHE PERSOAMPAGNE TEGEN TSJECHO-SLOWAKIJE. Duitschland heeft een nieuwe campagne tegen Tsjeoho-Slowakije ontketend naar aan- leiding ivan het verbod voor Duitsche kinderen zich naar Duitschland te begeven. Het Duitsche nieuwsbureau schrijft naar aanleidiing van de verklaring van de Tsjeciio- Slowaaksche pers, dat dit besluit is genomen omdat in Duitschland tal van levensmiddelen schaarsch zijn, dat deze bewering een „mon- sterachtige beleediging van het Duitsche Rijk" vormt. Ook de Duitsche tbladen protesteeren in hef- tige bewoordingen tegen het besluit. HET BLIJFT ONRUSTIG IN ULSTER. Wederom hebben zich twee incidenten voor- gedaan, die worden toegeschreven aan dezelfde terroristen, die tijdens het koninklijk bezoek te Belfast de bevolking door bun daden op- schriikben. Maandagmiddag hield te Portrush een auto stil voor Magherabuoy House, de ambts- woninig van iden minister van Binnenlandsche Zaken van Ulster isir Dawson Bates, Drie mannen stapte uit den wagen en dwongen den portier onder bedreiging met een revolver stil te zijn. Zij gingen daarop de vertrekken van den minister binnen en haalden er alles over- hoop. Alle laden en kasten werden nauwkeu- rig onderzocht. Toen vertrokken de mannen weer zonder iets mede te neimen. Dinsdagmiddag werden door een onbekend gebleven individu te Belfast zes revolver- scboten op een politiebeambte gelost. De schoten misten echter hun doel en hadden slechts tot resultaat, dat eenige vensters aan scherven gingen. DE HERBEWAPENING TER ZEE VAN ENGELAND. Naar Hector Bywater, de maritieme corres pondent van de Daily Telegraph, schrijft, zal het vlootpragramma voor 1938 waarschijnlijk niet bij dat voor dit jaar ten achter staan, hoe uitge/breid dit ook moge zijn. Men ver wacht het op stapel zetten van drie of vijf linieschepen, zes of zeven kruisers en de noo- dige torpedobootjagers, duikbooten en andere kleine schepen.. Ook zal men het personeel nog verder uit- breiden, Cot ten minste 125.600 man. Voorts zal het aantal vliegtuigen op de vloot, d.w.z. op speciale vliegtuigschepen en op schepen met een catapult van 230 op 550 gebracht worden. Tegen het eind van dit jaar zal 664.000 ton aan oorlogschepen op stapel zijn, naar men gelooft, een record voor vredestijd. Deze ton- nenmaat is verdeeld over 5 linieschepen van 35.000 ton, 5 vliegtuigschepen van 22.000 (1) en 23.000 (4) ton, 8 kruisers van 9000 a 10.000 ton, 5 kruisers van 8000 ton, 7 kruisers van 5300 ton, 16 flottieljeleiders van 1850 ton, 24 torpedobootjagers van 1650 ton, 18 duikbooten van 540 tot 1520 ton, 12 kanonneerbooten (sloop) en 10 motortorpedobooten. EEN STAKING MET „BEZETTING" IN ZUID-AUSTRALIe. Ongeveer 500 arbeiders van de Zuid- Australiscbe gasmaatschappij te Adelaide waren Maandag een staking begonnen om loonsverhooging en hadden daarbij de gas- fabriek bezet. Daar de gasvoorraad slechts voor iets meer dan 24 uur voldoende was, vormde de maatschappij een noodploeg om te zorgen, dat de gasfabrioage voortgezet zou worden. De stakers dwongen echter de mannen van de noodploeg het werk neer te leggen. Daar op riep de maatschappij de hulp in van de politie, die den leider van de stakers te kennen gaf, dat dezen zich op particulier gebied be- vonden en dat de politie zoo noodig geweld zou gebruiken om de rechten van de maatschappij te beschermen. De stakers verlieten daarop de fabriek en toen zij begrepen, dat zij er niet in slagen zouden door stopzetting van den gastoevoer de ondememing te dwingen, kozen zij eieren voor hun geld en namen genoegen met een bemiddelingsvoorstel, waarbij zij in- plaats van de geeischte zes shillings drie shil lings loonsverhooging per week kregen. Butler, de eerste minister van Zuid-Austra lia, heeft verklaard, dat in dezen staat geen stakingen met bezetting van de fabrieken ge- duld zullen worden. TER VERHOOGING VAN HET GEBOORTECIJFER. De staatssecretaris van het Duitsche depar- tement van financden, Reinhardt, heeft aan- gekondigd dat als laatste maatregel der regeering ter verhooging van het geboorte- cijfer een Eerste wet ter bevordering van jonge huwelijken" in de maak is, aldus de Berlijnsche corr. van de Times. De wet zal in de praktijk neerkomen op verplicht huwelijk voor ambtenaren op het departement van financien en zal waarschijnlijk later uitgebreid worden over andere departementen. Tot nog toe voerden onwillige vrijgezellen meestal aan dat hun salarissen geen huwelijk veroorloof- den. Daarom zullen de salarissen van huwen- de ambtenaren verhoogd worden met bedragen varieerende tusschen 50 en 100 mark per maand. Reinhardt kandigde ook aan dat het systeem van steun aan kinderrijike gezinnen uitgebreid zou worden. Sinds Augustus 1936 heeft de regeering 10 mark per maand uitgekeerd aan vaders met minder dan 185 mark per maand die een vijfde kind aangaven. Een zelfde som werd voor elk later kind ter ibeschikking ge- steld. De regeering besteedde daar 5 millioen mark per maand aan. De limiet van het in- komen van vaders die voor dezen steun in aanmerking komen, zal binnenkort v-srhoogd worden. Bovendien geeft de regeering sinds October 1935 belooningen in baar geld voor kinderrijke gezinnen. Tot nog toe is 140 mil lioen mark gespendeerd met 410.000 van deze belooningen". Sinds Augustus 1933 zijn 785.000 huweldjksleeningen gesloten tegen een totaal bedrag van 475 millioen mark. De jonge echtparen die een huwelijksleening had den gesloten met den staat, hebben tot nog toe 600.000 kinderen voortgebracht, waarbij in aanmerking genomen moet worden, dat voor elk kin'd 25 pet. van de leening wordt kwijt- gescholden. Verleden jaar hebben 28 pet. van de jonggehuwden deze soort leeningen opge- nomen. Reinhardt maakte ook bekend, dat het aan tal arbeidskrachten verminderde, doordat twee jar>en militairen dienst moest worden verrieht na de zes maanden aiheidskamp. In dien tijd konden de mannen geen huwelijk sluiten. Daarom overweegt het departement van arbeid thans weer toelating van vrouwen in de fabrieken, nadat zij in het eerste jaar van het nazi-regime afgevloeid waren om plaats te maken voor mannen. DE FINANOIEELE MOEILIJKHEDEN VAN ANTWERPEN. Naar de correspondent der N. R. Crt. te Brussel vemeemt, zou thans tusschen de stad Antwerp en en de Belgische regeering een principled accoord gesloten worden over sedert vele jaren hangende geschillen van ad- ministratieven en financieelen aard. De stad zou ongeveer 100 millioen van den staat ont- vangen. Als tegenprestatie zou de staat de vrije beschikking krijgen over een aantal stadsgronden. MADRID TEVREDEN. Te Madrid is men, schrijft de N. R. Crt., niet ontevreden over den gang van zaken. Het offensief ten Westen van Madrid heeft weliswaar niet het gehoopte effect gehad, maar over het algemeen acht men de resul- taten bevredigend. Bereikt is, dat Franco's opmarsch aan het Noordelijk front en de om- singeling van Santander voorloopig zijn ge- staakt. Verder is het rechtsehe programma voor de zomeroperaties min of meer in de war gestuurd, in het bijzonder de plannen tot een nieuwen aanval op Spanje's hoofdstad. Aan de fronten om Madrid is de toestand, volgens den corr. van den Times te Sala manca, weinig veranderd. Franco's troepen zijn nog steeds verdeeld in drie divisiegroepen. De Noordelijke sector wordt beheerscht door de troepen van de divisie-Soria, de Westelijke sector door generaal Varela's divisie-Avila en de Zuidelijke sector door de divisie van gene raal Saliquet. De strijd bij Brunete is in laatste instantie uitgevochten door een leger samengetrokken uit Avila, versterkt door de divisies gecom- mandeerd door de generaals Barron en Ascen- sio. Deze formatie heeft men niet meer ge- handhaafd. Mentis te Salamanca n.l. van oor- deel, dat de regeeringstroepen dergelijke ver- liezen geleden hebben, dat ze voorloopig niet tot belangrijke operaties in staat zijn. Intus- schen is de divisie-Avila, aangevoerd door generaal Varela en te samen met de z.g. Madrileensche divisie onder generaal Saliquet, bezig de heroverde stellingen bij Brunete zoo danig te versterken, dat een herhaling van een dergelijken overval van regeeringszijde niet meer mogelijk zal zijn. In de ruines van Brunete schijnt het leven langzamerhand weer terug te keeren en het verkeer langs den weg Mostoles-iSan Martin de Valdeiglesias, dat tijdelijk gestremd is geweest, schijnt even- eens gedeeltelijk te zijn hersteld. De krijgsverrichtingen zijn de laatste 24 uur van weinig beteekenis geweest. Nabij San tander hebben kleine schermutselingen plaats gevonden; aan het front van Teruel zijn de rechtsehe troepen nog steeds bezig hun diverse stellingen te versterken en het veroverde ge bied te zuiveren. Veranderingen in de resp. posities zijn niet ingetreden. GROND- EN PERSONEELE BELASTINGEN De Rijlksontvanger verzoekt ons mede te deelen, dat is aangevangen met het vervolgen van de aanslagen Grond- en Personeele Be lasting 1937, gedateerd in Februari, waarop nog niet de helft is aangezuiverd, en van de aanslagen Personeelle Belasting gedateerd in Mei 1937 waarop nog niet 2/7 deel is betaald. GESLAAGD. Aan de modevakschool Unsaid" slaagde voor 't examen costumiere mej. Mimi Bridd alhier. EXAMEN HOOFDACTE. Te Rotterdam slaagde voor de hoofdakte de heer L. H. Fenijn te Breskens. WATERSCHAPPEN ENZ. Bij Kon besluit zijn benoemd o.a.: In de provincie Zeeland: tot dijkgraaf van het waterschap De vereenigde polder3 van Ossenisse, de heer P. J. Perdaen te Ossenisse; Ossenisse, de heer P. J. Perdaen te Ossenisse en tot dijikgraaf van het waterschap Groot- en Klein-Baarzande, de heer A. I. Cambier te Breskens. tot gezworene van den polder Melo, de heer P. J. Boenne te Graauw en Langendam. LIJK OPGEHAALD. De bemanning van de .Industrie 3" uit Rotterdam, heeft Woensdag op de Noord aan de zijde van H. I. Ambacht drijvende gevon den het lijk van den 18-jarigen schippersknecht J. L. W. J. v. Gerven, die jl. Zaterdag op het sleepschip ,,Angele" uit Ter Neuzen over boord was geslagen. Het lijk is overgedragen aan de politie te H. I. Ambacht en naar de aage* meene begraafplaats aldaar vervoerd. Uitstapje. Dinsdag maakte het kinderzangkoor, onder leiding van haar directeur, den heer H. Wisse en andere begeleiders, een reisje met twee aufcobussen naar de badplaats Cadzand. De reis nam des morgens om ongeveer 8 uur een aan- vang, terwijl men des avonds Om ongeveer 8.30 uur terugkeerde. Men kan zich indenken, dat de kinderen een genotvollen dag hebben gehad, te meer nog, daar het weer zich bij uitstek voor een uitstapje leende. Op de heen- reis werd ook nog Sluis betzichtigd. Aanrijding. Donderdagnamiddag kwamen hij het kruis- punt van de Poldersche-, de Stoof- en de Zaagstraat, binnen de dorpskom, de auto's samen van de heeren Gramsbergen uit Koe- wacht en J. WSsse uit Zaamslag. Op dat oogenblik kwam vanaf het Dorpsplein per rijwiel aangereden de ongeveer 16-jarige dochter van W. Willemsen alhier, die, terwijl zij voor het eene voertuig wilde uitwijken, door den auto van Gramsbergen werd aan gereden, waardoor zij tegen den weg sloeg en het voorwiel van haar fiets werd vemield. Zij kwam overigens met eenige schrammen en den schrik vrij. De chauffeurs troffen geen schuld, terwijl het meisje een te snelle vaart had en verkeerd uitweek. Oude vondsten. Bij het afbreken van de laatste overblijf- selen der oude vestingwerken en het slechten der omwallingen der oude veste zijn door de mannen, met deze werkzaamheden belast, weer eenige vondsten gedaan, die de herinne- ring waklker roepen aan de tijden, toen de Spaansche verdedigers deze onderaardsche schuil- en verdedigingspilaatsen bezet hielden. Zooals uit de geschiedenis der vesting Sas van Gent beikend, werd deze in het jaar 1644 door Frederik Hendrik op de Spanjaarden veroverd. De geschiedenis van de belegering en de inname is indertijd in bizonderheden in de Ter Neuzensche Courant verschenen. Aan het einde dier beschrjjving werd gewag gemaakt van de langzame verdwijning der laatste overblijfselen, die nog aan dien tijd herinneren. Daar heet het: „Nog zijn er enkele overblijfselen van de vroegere vesting werken van iSas van Gent behouden gebleven, o.a. een aan de Noordzijde geiegen overwelfd bastion dagteekenend uit het jaar 1647, waarvan het Zuidelijlk deel thans als berg- plaats in gelbruik is". Inmiddels is van dit bastion ook deze berg- plaats onder den sloopershamer gevallen. Zeifs het jaartal is verdwenen. Bij het afbreken van deze bergplaats nu zijn er nog eenige voor- werpen voor den dag gekomen, welke voor liefhebbers en verzamelaars steeds nog eenige historische waarde hebben. Het zijn o.a. een drietal aarden pijpjes, zoo klein van kop en kort van steel, dat zij wel niet voor het rooken van tabak geschilkt zullen g-eweest zijn. Veel- eer is het vermoeden gewettigd, dat zij voor andere doeleinden gebruikt werden. In het folkloristisch tijdschrift ,,Eigen Volk" opperde iemand de veronderstelling, dat zij zouden gediend hebben voor het rooken van heel dunne sigaren. Een ander meende, dat zij als maatje gebruikt werden om het kruit te meten, dat op de pan van het vuur- roer gelegd werd en met de lont moest wor den aangestofken. Welke van deze veronderstellingen de ware is, zullen we in het midden laten, het is best mogelijk, dat geen van beide de j,uiste is. Het aantal gevonden exemplaren is echter zeer groot geweest en deze laatste drie exempla ren zullen ook vermoedelijk wel niet meer door andere gevolgd worden. Nu we het toch over oudheidkundige vond sten hebben, komt het ons niet ongewenscht voor er op te wijzen, dat het, in verband met de plaatselijke geschiedenis, niet ongewenscht zou zijn om te trachten, hetzij van gemeente- wege, hetzij op particulier initiatief, een col- lectie aan te leggen van de nog in verschil- lende handen zijnde gevonden voorwerpen. Sommigen zijn nog in het bezit van oude Spaansche en zelfs van vroeger tijden datee- rende munten. We zagen zelfs in particulier bezit nog een gouden munstiik uit den her- togenlijken tijd. Oo(k kwam er bij de laatste afgraving nog een groot ruiterpistool, voor den dag, nog heel gaaf zelfs, edn dier wapens, welke aan het zadel gehangen werden en daarom ook met den naam van zadelpistool aangeduid. Een Belgisch venzamelaar, die van deze vondst gehoord had, heeft reeds pogingen in het werk gesteld om het in bezit te krijgen, hetgeen tot heden echter niet gelukt is. Het zou jammer zijn als alles, wat nog eenige his torische waarde heeft op deze manier voor den nakomelingen zou verloren gaan. Trouwens de toeeigening van deze gevonden voorwerpen mogen ibeschouwd worden als het plegen van een onrechtmatige daad, hetgeen bij de wet verboden en strafbaar is, want deze dingen worden niet het eigendom van den vin- der, maar van den eigenaar van den grond, waarin zij te voorschijn zijn gekomen, in casu van de gemeente. De vinders doen zulks wel iswaar onbewust en zonder zich rekenschap te geven van de gevolgen, weshalve het niet kwaad zou zijn, dat zij van bevoegde zijde eens daarop gewezen werden. Het was Donderdag met de wekelijksche markt, die nu in de kermisweek viel, bijzonder druk in de stad. Als men weet dat in de morgenuren de booten BreskensVlissingen 4800 passagiers en 218 auto's (verleden jaar 4200 en 128) naar Vlissingen overzetten, en daarvan toch zeker wel 90 voor Middelburg bestetad zijn, terwijl nog honderden van an dere zijden met treinen en bussen, en parti- culiere auto's op het eiland Walcheren komen, dan is het te begrijpen, dat bet op de speruren zeer druk was. Er ontstaat op zulk een dag altijd eenige moeilijkheid door het moeten verplaatsen van de weekmarkt, omdat de kermisinrichtingen de Markt in beslag hebben genomen. De kooplieden willen soms niet naar de aan- gewezen plaatsen en weten stoepen van parti- culieren in plaats van de toegewezen offi- cieele plaatsen met toestetnming te bezetten. Dit heeft zijn heizwaren, maar het maakt aan de andere kant van de Burg, welke straat de verschillende pleinen verbindt, tot een groote winkel, wat een typischen aanblik geeft. Ulvenhout, 5 Augustus 1937. Amico, Op de leste ver- gadering zee den veurzitter Fielp... Ha ge zult denken: weer ver- gadering! Ja, jonk, dat staat hier nie stil Veural nou nie, mee die aanstaan- de feesten! Want zie, 't is mee zoo'n feest, dat 't heele dorp aangaat, z66 ge steld: elke veree- niging wil 'n ,,steentje bijdragen", lijk dat hiet. En alls ge dan, als geboren vereenigings- mensch, van de meeste vereenigingen lid zijt...! Nou dan vergadert ge veur 't zelfde doel vandaag als lid van de propclub, mergen als lid van de ,,Mikkers", overmergen van- weuge de ,,Morianen" de rookclub, dan weer als niet-werkend lid van d'Hermonie,' enia. En den Fielp veurziter van al die dingen, nou, die is ook den beroerdste nie! Die zurgt wel, dat g' op tijd oew excuus ik doeli oew convocatie ontvangt. Per slot is den Fielp 66k veertig jaar getrouwd! Ik heb 't oe al 'ns meer geschreven in dieen geest: misschien zijde gij ook wel 'ns teugen- gekomen, van die lui, die zweren bij vereeni gingen. Ik veur mij, ik ben er ok nie teugen, amico! D'n vent, die ,,de vereeniging" uitgevonden bee, was vast en zeker steuvig getrouwd 't Is kolosaal wat ge mee 't instrument vereeniging" allegaar kunt klaarspelen. Kunt gaarstoven. Ge kunt, om te beginnen, 'ns mee 'n orden- telijk smoeske van huis af, naar „de" vergade- ring. En als ge 'n goei en nuttig lid zijt, dan slaat ge gin enkele vergadering over, zelfs nie de „vergaderingen", waarvan 't bestuur eigens niks weet. Tweediens kunt ge 't tot veurzitter brengen, zoodat ge, als getrouwd man, toch ook nog 'ns iets te beweren he'bt, al is 't dan buiten de deur. Ge ,,mot" nou en dan 'ns heel nood zakelijk op reis, op kosten van de kas (als tenminste den penningmeester thuis is, want teugeswoorig zitten er heel veui penning- meesters in den krententuin) Wat g' ook nie uitbezemen mot: ge komt nou en dan 'ns in de krant te staan mee oew lijf en oew redevoering, wat veur veui veur- izitters, die thuis altijd veur 'n doove Trui redeneeren, wel 'n feest mot zijn al trekken ze dan ook net 'n gezicht of ze „die" krant nooit hebben gelezen. Enge bent nog 'ns van huis ochja, dat had ik al gezeed! Als ge dat allegaar als 'n trouw en opoffe- rend lid jarenlang veur oew vereeniging over had, dan komt vaneigens den dag van oew ridderorde, waarmee dan, als ge 't eigens nie geloofde, officieel is vastgesteld 't nut en den offerzin van oew persoonlijkheid als vereeni- gingsman Neee, gekkigheid is gekkigheid, maar ver eenigingen Zijn dingen, die nooit afgeschaft meugen worden. Evengoed als er 'n dieren- besclherming is veur 't stomme dier, mot er de vereeniging zijn veur den getrouwden man! Da's gewoonweg 'n kwestie van humaniteit jegens de stomme dieren. Af Ik wou gezeed hebben g'ad: op de leste ver gadering verklaande den Fielp dat „den hon- dersten steen veur zjjn part kost boven- draaien, maar dat er bij den handtree van 't dorp 'n heerepoort moest komen, alen waar alen'', zee-t-ie en meteen maakten z'n vingers den mimiek van geldtellen. Alen waar alenWij zwegen. Daar was nie veui meer te halen, docht ons. D'n eenen keeik 'ns naar't plafond, d'n ander naar 'n motje, dat om 't lamplicht danste, nommer drie keek 'ns in z'n bier, nommer vier trok 'n lip en knikte 'ns teugen z'n eigen en den Fielpden Fielp genoot van den indruk dien ie gemaakt bad. In die stilte trok den Fielp aan z'n sigaar, moffelde zijnen kleinen secretaris in 'n rook- gordijn en streng vroeg ie deuzen onzichtbaar- geworden steunpileer: ,,alen waar alen staat 't bin ide notulen?" „Jawel", klonk 't ferm, daar ergens uit dieen krinkelenden smoor. Wijers bleef 't nadenkend stil; den rook wierd dikker en de glazen leeger. „Beljot", zou den Blaauwe zeggen: we hadden al z66- veul hooi op den vurk genomen Toen kuchte-n-er iemand. Die wou idus kost in den dikken smoor nie sjuuist nagaan, wie die wou dus 'n handsvolleke roet in den Fielp z'nen pap gaan strooien. Want, amico, als z'op 'n vergadering eerst kuchen, veur ze iets gaan zeggen, dan ge verstaat! (Ook getrouwd niewaar? Ook veui vergadering3-ervaring Maar den Fielp was dieen onbekenden X rap veur! ,,Mijne-eeren", zee-t-ie indruikwekkend,,zijn guilie misschien plotseling te lam en te broerd geworren how hoew anden huit de mouwen te stekenZeg 't dan maar heerlijk ,yDiat was, izacht uitgedrukt, 'nen steek onder water", vond den Blaauwe. ,,De oofdzaak his, dat ge me verstaat", lee den Fielp uit. „Wat dd-d-aanbetreft", stelde den Blaauwe 'm gerust: „hoefde gin zurgen te hebben, veur zitter; daar was gin woord Spaansch hij."' 'Zijde soms Jjehaffronteerd?" vroeg den Fielp verdacht-zoetsappig. ,,As ge mijn wil beleedigen, zee den Blaauwe seerjeus: „dan motte veui vroeger opstaan, hedelhachtbare eer." „Mot deus dispuut in de notulen?" vroeg De Bie. En veur den Fielp den Blaauwe geraad- pleegd had, gaf ie z'n voile goedkeuring al. Toen klom Nolleke Gommers op z'nen stoel, gekent 'm: dat 60-jarig-vrijgezellen dwerg- keareltje mee z'nen groote menschenhoofd en -manieren. Als 't Nolleke op den stoel krabbeld, is dat altij 'n evenement op de vergadering, amico. Want ge weet, Nol en De Bie kunnen mal- kanders bloed drinken. Overigens zijn ze samen lid van de meeste vereenigingen. „Ik vraag 't woord", requireerde Nolleke, lijk 'nen Officier van Justitie (-wijd onder de maat). ,Hij zeit wat", hromde de B. „Hou je snuit, aliekriek" adviseerde Nolleke. Motte mij-n-hebben vroeg de B. vuil. „Jouw? vroeg 't Nolleke en hij keek zoo vies of de B. plakte: „j6uw?? 'k Heb liever de iderdedaagsche koorts!" ,,Krijg ze dan", siste B.B. ,,D& liet ik m'n eigen nie zeggen", zee den Blaauwe verontweerdigd. ,Maar ikke-n-ok nie(Nolleke han- teert g6ren groote woorden!) Mee de beste bedoelingen maaikte-n-ie z'n eigen gereed veur 'nen sprong over de tafel, maar op 't zelfde moment had Kee van ,,de Gouwen Koei", idie 't spul zag aankomen, Nolleke te grazen bij den bojem van z'n toroek en ze zee: „zulde gaan zitten, vatje buskruit; en denken om m'n meubels! Of ik zet oe onderstenboven in den spoelbak". Toen probeerde Nolleke, mee z'n oogen, twee gaten deur Kee te boren, maar veur ie er deurhenen was gaf Kee 'm 'n fle6r om z'n ooren, dat 't allegaar zwiemde. ,,'t Is", brieste Nolleke: „dat ge 'n weer- looze vrouw zijt, maar anderss ,,Ja?" vroeg Kee lief. ,,Dan gaf ik oe 'n pak slaag, da-da-da... dat g'oew ibuffet veur 'n vuurwerk versleet! Kkenalje!"' Dat ibrocht den Fielp op 'n idee. (De rest laat ik zoo, amico; 't staat uitvoe- rig in de notulen, dat kunt ge in zoo'n geval aan 't Bieke overlaten...! Dus als ge komt, mee de feesten ge 'r 'n schoon stuk literatuur op naslaan.) ,,Vuurwerkprevelde den Fielp. Bieke, vraag prijs! In Leien en in Ant- werpen; veur 'n schoon vlamwerk, daverend, ikleurig en vol zonnen, meulens, watervallen en begaalsch vuur!" ,,Kost oe duuzend gulden", zee de Bie. „Dan zonder begaalsch vuur." ,,Kost 't oe negenhondertachtig". ,,Hapseluut?"

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 6