Hi Winkeliersvereenicrine ..KLIMOP" Predikbeurten Sport Gemengde Berichten RECHTSZAKEN. dijk geveilde onroerende goederen, werden gekocht door den heer M. de Feijter Az., die voor f 3500 eigenaar werd van het woonhuis njet schuur en erf, staande aan den Buthdij.k en bewoond door mej. wed. S. Lourens-iHeijns- dijk. De koopen 1 tot en met 6, bestaande uit tuingrond, bouw- en weiland, gelegen achter de voormalige marechaussee-kazeme en op de oude wallen, werden voor de som van f 7200 eigendom van de gemeente Axel. Muzikaal uicstapje. Het onlangs uitgestelde muzikale uitstapje naar de buitenwijken Spui en Magrette door de harmonie „Concordia" beeft, bij gunstig weer, morgenavond, Zaterdag, plaats. wmf De eerste dag onzer Braderij is weer glan- zend geslaagd. De straten van Ter Neuzen waren weer eens overvol. Heel Zeeuwsch- Vlaanderen was vertegenwoordigd. Vanaf Breskens tot Walsoorden zijn ouden en jongen met de goedkoope Klimoptrams meegekomen. Ze zaten opeengepakt als haringen in de mand. Niet minder dan 1555 kaartjes werden afge- geven. Voeg daarbij de duizenden fietsers, de honderden auto's die Woensdag naar-Ter Neu zen zijn gekomen en men krijgt een beeld van de drukte in onze stad. Zulk een massa men- schen voert ontegensprekelijk den verkoop bij den winkelier op. Iedereen is dan ook uiterst tevreden over den dag van Woensdag. In de Ballero-izaal was het heel den dag al even druk. Ieder kwam zijn kans beproeven op de Ballerotafels. Vrijdag en Zaterdag zijn het geen werpdagen. Dan kan het publiek rustig zijn inkoopen doen en Ballerobonnen opsparen voor Maandag. En gezien den groo- ten toeloop voor het Ballerospel Donderdag- avond, zijn er menschen in de zaal weggegaan, die het niet meer konden volhouden zullen de bonnen nog afgegeven worden tot Woens- dagavond: laatste werpdag. Zoo heeft Ter Neuzen Klimop door zijn Braderij, door zijn Neuzenmanifest, door zijn goedkoope dubbeltjestrams, weer een reuzen- dag bezorgd aan Ter Neuzen. Leden en niet- leden alien hebben geprofiteerd van ons werk, want waar zooveel menschen in een stad te samen komen, is de nering goed voor alien die de handen uit de mouwen steken. Dit moeten de Ter Neuzensche winkeliers goed begrijpen, men moet geen critiek willen uitoefenen, die bovendien kant noch wal raakt, maar waar men wel de vruchten wil plukken van den arbeid van anderen, is het de plicht daaraan daadwerkelijk mede te werken, niet alleen door lid te worden van Klimop", maar ook door getrouw de vergaderingen te bezoe- ken en zoodoende bij te dragen in den op- bouw v2m onze vereeniging, dus ook in den opbouw van hun zaak en van hun huisgezin. Aan klaplooperij en klappraat heeft „Ter Neuzen Klimop" niets. Zaterdagavond om 6 uur zal een rondgang gehouden worden door het muziekgezelschap „De vereenigde werklieden", directeur de heer Scljirris. De prijzen voor het Ballerospel van Maan dag en Woensdag zijn uitgestald in de etalage van den heer C. de Smidt, Vlooswijkstraat. „TER NEUZEN KLIMOP". ZONDAG 8 AUGUSTUS 1937. Ned. Hervormde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u., de heer B. Dagevos; 2.30 u., Ds. E. Raams, van Hoek. SLUDDSKlEL. 9.30 u., de heer F. H. J. Bik; 2.30 u., de heer B. Dagevos. HOEK. 9.30 u., Ds. E. Raams; 2.30 u., de heer F. H. J. Bik, van Sluiskil. AXEL. 9.30 u. en 2 u., Ds. Van Oeveren. ZAAMSLAG. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. G. W. Korevaar. KLOOSTERZANDE. 10 u., Ds. A. Dronkers. SAS VAN GENT. 9.30 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. PHILIPPINE. 2.15 u., Ds. Akersloot van Hou ten Roos. Gereformeerde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. G. H. Schuppert te Loenen a.d. Vecht. HOEK. 10 u. en 3 u., Ds. J. A. Vink. AXEL. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. Van Egmond, van Ierseke. ZAAMSLAG. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. Wolfert, van Marienberg. Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u., lees- dienst. AXEL. 9.30 u. en 2 u., leesdienst. Chr. Gereformeerde Gemeente. ZAAMSLAG. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. Tolsma. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u., Ds. Baaij, van Tholen. Roomsch-Katholieke Kerk. TER NEUZEN. 7 u., 8.30 u. en 10 u., H.H. Diensten; 2.30 u., Lof. OVERTREDING VAN DE POSTWET. Voor het kantongerecht te Terborg moest zich verantwoorden de molenaar A. F. S. te Wehl, die in zijn hoedanigheid van comman dant der burgerwacht voor de tweede maal zich had schuldig gemaakt aan overtreding der Postwet, door particuliere mededeelingen per post te verzenden in brieven op welks adres ,,vrijdom van porti" was aangegeven om deze kosteloos te kunnen verzenden. De kan- tonrechter laakte het in beklaagde dat hij als commandant in plaats van mede te werken aan de handhaving der wetten deze met op- zet overtrad. Hij achtte het een goede maat- regel, dat beklaagde als commandant was ontslagen en veroordeelde hem tot een boete van 100 of 30 dagen hechtenis. voor de sportliefhebbers was de gang naar den Molendijk al tot een gewoonte geworden en vaarde de kas van de Boys er wel bij, het- geen hun van harte werd gegund, want zij weten zich ondanks velerlei moeilijkheden goed staande te houden, hetgeen mede te dan- ken is aan den kameraadschappelijken geest der leden, die het gezegde ,,vele handen maken licht werk"' tot het hunne hebben weten te maken. Nu komt als laatste candidaat in het veld tegen de Boys de beide elftallen van Schoon- dijke en zoo gezien zouden wij moeten zeggen, dat het voor de clubs die thans nog aan het hoofd hunner afdeeling staan niet veel zor- gen zal baren, dat de eereprijs hen nog zal ontglippen door de prestaties van Schoondijke. Niettemin een kans op een prijs hebben de bezoekers zeer zeker want de score is in Af deeling A niet bar hoog opgevoerd en in Afdeeling B lokt de tweede prijs voor een elf- tal dat zich volkomen weet te geven. Dan is het feest ten einde en gaat men de koek verdeelen, vermoedeljjk wel met het vaste voomemen om later nog eens zoo'n toumooi te organiseeren. VRIENDSOHAPPELIJKE ONTMOETING. TemeuzenSport kr. Deijnze. Na de compet'itie heeft Temeuzen zich dezen zomer toegelegd om de werkende leden aan een geduchte training te onderwerpen, ten- einde een poging te kunnen doen in het komende seizoen het verloren terrein te her- winnen niet alleen maar ook om het clubver- band, dat dreigde teloor te gaan, weer op te voeren en daardoor de weg naar succes te effenen, want zonder een harmonisch geheel verkrijgt men nimmer goede resultaten. Maar de boog kan niet altijd gespannen staan en zoo heeft men als ontspanning, wellicht ook als een belooning voor hen die zich aan een regelmatige training hebben onderworpen, de aloude vriendschapsbanden met de zusterver- eeniging te Deijnze weer verstevigd en deze sympathieke club uitgenoodigd om een bezoek aan onze Scheldeboorden te brengen en tege- lijk de krachten te meten met het elftal van Terneuzen, zooals dit waarschijnlijk in de a.s. competitie zal uitkomen. Een goede gedachte is het tevens om dien wedstrijd te doen aan- vangen op het tijdstip dat de Ter Neuzensche Boys hun toumooi hebben afgesloten, waar- door men tevens de spelers en de bezoekers niet zoo aan de zonnestralen zal behoeven bloot te stellen, en zoo vangt deze ontmoe- ting aan om 5 uur. NEDERLAAG-TOURNOOI TERN. BOYS. De laatste strijd Zoo is het einde van dit tournooi nabij en door velen zal dit wel betreurd worden, want DOODELIJK MOTORONGELUK. Woensdagavond is op den hoek van de Foe- liestraat en het Rapenburg te Amsterdam een motorrijder, die uit de Foeliestraat kwam en aan een van rechtskomende driewielige bakfiets geen voorrang verleende, door dit voertuig aangereden, met het gevolg, dat hij kwam te vallen en met het hoofd tegen den trottoirband terecht kwam. De motorrijder, een man van 34 jaar, is in zeer emstigen toe- stand met een schedelbasisfractuur naar het Wilhelminagasthuis vervoerd, waar hij korten tijd na aankomst is overleden. VERDRONKEN. Woensdagavond was de 16jarige Willy Ga briels uit Spaubeek in de Maas, ter hoogte van het overzetveer tusschen Elsloo en Go- them, aan het baden. Op een gegeven oogen- blik verdween hij in de diepte. Zijn broer, de 25jarige Thyme Gabriels, die aan den kant stond te kijken, sprong gekleed te water, doch ook hij verdween in de diepte. Een voorbijgan- ger, de heer L. Meijers, begaf zich vervolgens te water en wist beide drenkelingen op het droge te brengen. Tilings ontboden geneeshee- ren pasten kunstmatige ademhaling toe, het geen alleen bij Thyme baatte. De jongste bleek reeds te zijn overleden. De broers waren de zwemkunst niet voldoende meester. INBREKERS OP HEETERDAAD BETRAPT. Toen Woensdag de heer en mevrouw L., die in de Joh. Maetsuykerstraat te 's Graven- hage wonen, thuis kwamen, bemerkten zij, dat de voordeur van het nachtslot af was. Terwijl zij de trap opliepen kwamen twee mannen te voorsehijn, die hun in giroote vaart voorbij liepen en de straat op renden. Zij gin- gen in verschillende richtingen. De 53jarige heer L. ging er een achtema en slaagde erin, den man te grijpen en aan een surveilleeren- den agent van politie over te leveren, die hem overbracht naar het bureau aan de Louise Henriettestraat. Daar bleek hij te zijn zekere de H., een goede bekende van de politie. Hij had een inbrekersuitrusting bij zich. Des avonds is ook de vermoedelijke tweede dader gearresteerd, de 35jarige A. S. V. uit Den Haag. JEUGDBGE ZWERVER. Woensdagnacht heeft een agent van politie te Breda op den Belcrumweg zwervende aan- getroffen den 14jarigen A. V. uit Zwijndrecht. De jongen is naar het politiebureau gebracht, waar bij verhoor bleek, dat hij van huis was weggeloopen en van plan was naar Belgie te gaan om een tuchtschoolstraf, hem opgelegd door den kinderrechter te Dordrecht, te ont- loopen. De jongen is op transport naar Zwijn drecht. LOTERIJSPEL TE ZANDVOORT. Het A.N.P. meldt uit Zandvoort: Woensdagavond omstreeks half elf arriveer- den bij het casino aan de Dr. Johan Metzger- straat de commissaris van politie te Zand voort, mr. P. L. Reijenga, eenige rechercheurs en zes agenten. De agenten zetten alle toegangen af, welke leiden naar de zaal, waar sedert enkele weken de vereeniging Societeit Zandvoort haar leden de gelegenheid biedt het loterijspel Fortuna te beoefenen. De politie betrad vervolgens de zaal en trof daar ongeveer zeventig personen aan. Deze werden ondervraagd, waarna proces-verbaal tegen hen werd opgemaakt. Vier speeltafels, fiches en andere voorwer- pen voor het beoefenen van het spel, alsmede de bank, welke eenige duizenden guldens be- vatte, werden in beslag genomen en naar het politiebureau overgebracht. BEKNELD GERAAKT. Woensdagavond is ter hoogte van Urk de 55jarige W. de Boon uit Sliedrecht, bij werk- zaamheden op den baggermolen Gorkum, be- kneld geraakt tusschen een ledige zolder- schuit en den molen. De man kreeg ernstige kneuizingen. Met de sleepboot Albatros van de firma Blankevoort en Zn is hij naar Urk ge bracht, doch voordat het schip de haven be- reikt had, was hij reeds overleden. BRASSO GEDRONKEN. Te Amsterdam heeft een kindje gedronken uit een busje Brasso poetspommade. Ter observatie is het naar het Binnengasthuis vervoerd. AVONTUREN VAN TWEE KAMPEERDERS. Men meldt uit Breda aan de N. R. Crt.: In dezen tijd van kampeeren en nog eens kampeeren kunnen jongelui op hun tochten soms rare avonturen beleven. Zoo waren Maandag voor een week twee Haagsche scholieren er met toestemming van hun ouders op uitgetrokken voor een zwerftocht door Belgie. Zij waren in het bezit van geldi- ge papieren en van een venklaring van hun ouders, dat deze aan de minderjarigen voor den zwerftocht toestemming hadden gegeven. Niettemin kwamen de beide jongens ieder afzonderlijk op het Bredasche politiebureau terecht, waar hun naehtverblijf werd ver- strekt. Dit was echter louter een ongeluk. Na itien dagen broederlijk van stad tot stad en van dorp tot dorp te hebben gefietst waren de jongens Woensdag hun terugtocht naar den Haag begonnen. Omstreeks middernacht reden de jongens achter elkaar op het rijwiel- pad langs den weg Princenhage(Breda toen de achterste een mankement aan zijn fiets kreeg. De voorste bemerkte hiervan niets en peddelde rustig verder tot hij te Breda kwam en zijn vriend miste. Hij fietste terug, maar vond hem niet. Weer tferug naar Breda en nog eens terug in de richting Princenhage, maar hoe hij ook zocht de vriend was en bleef zoek. Eindelijk om half &€n 's nachts stapte de trekker moedeloos in de Lange Brugstraat te Breda af, waar een agent van politie hem aantrof. Deze achtte het niet wenschelijik den jongen 's nachts alleen op straat te laten en bracht hem naar het politie-bureau. Nauwelijks een half uur later, toen de eerste jongen nog bezig was aan den wachtcomman- dant zijn wederwaardigheden te vertellen, kwam een andere agent met den zoekgeraak- ten makiker aanzetten. Ook deze had, na het mankement aan zijn fiets te hebben hersteld, in een kringetje rondgereden om zijn makker te zoeken, maar was, toen dit niet gelukte, op een bank aan den Haagweg gaan zitten. Op het politiebureau is toen aan de beide jongens naehtverblijf verstrekt, waarna de jongens Donderdagochtend de reis naar de residenitie gezamenlijk hebben voortgezet. INIGEBROKEN IN ZIJN EIGEN WONING. Een bewoonster van Amersfoort ontving van een eiders vertoevende vriendin het ver- zoek voor haar een kleedingstuk uit haar wo- n'ing te halen en op te zenden. Toen de dame aan het verzoek gevolg gaf, ontdekte zij tot haar schrik, dat de keukendeur van het huis harer vriendin uit de scharnieren gelicht was. Zij dacht niet anders of er was een inbraak gepleegd en waarschuwde de politie. Deze stelde een uitgebreid onderzoek in, met een resultaat dat een groote verrassing was. De dader van de inbraak bleek te zijn... de heer des huizes zelf! Deze is musicus van beroep en maakt dikwijls reizen. Dezer dagen was hij onverwachts thuisgekomen, maar hij vond het huis gesloten. Daar hij geen sleutel bij zich had, leende hij bij buren gereedschap en brak hiermee de keukendeur open, het repareeren aan den timmerman overlatend. HET NHDERLANDSOHE SCHIP MAASKERK OP DE ROTSEN GELOOPEN. Lloyds heeft via Lagos een draadloos tele gram ontvangen, dat het Nederlandsche schip Maaskerk van de Hohand-West-Afrika Lijn gistermiddag om drie uur had verzonden en waarin wordt gezegd, dat de Maaskerk bij kaap Palmas, de Zuidelijkste punt van Libe ria, op de Brentonrots is geloopen om 10 uur 24 min. De gezagvoerder heeft de passagiers bevel gegeven zich in de booten te begeven, daar hij de positie van het schip hopeloos achtte en geen andere keus had, dan het schip aan den grond te zetten. Een nader bericht meldt, dat de luiken 1 en 4 lekken; luik 5 is zwaar beschadigd en lekt eveneens. Alle pompen zijn aan het werk om te redden, wat te redden valt, doch het water stijgt in het schip, dat niet meer voor- of ach- teruit kan. Olietank 1 de Maaskerk kan met olie worden gestookt is beschadigd en staat onder water, de olietanks 2, 4 en 5, zoowel aan stuurboord als aan bakboord gelegen, zijn be schadigd en lekken. De positie, waar het schip gistermiddag om twee uur Greenwichtijd lag, is 4 graden, 22 minuten 20 seconden Noorderbreedte en 7 graden, 44 minuten 40 seconden Westerlengte. De Maaskerk is eigendom van de Vereenig de Nederlandsche Scheepvaart Maatschappij te 's Gravenhage, die de Holland-WestlAfrika Lijn exploiteert. Het is in <4929 bij Nuescke en Co. te Stettin gebouwd. Het passagiersschip meet bruto 4452 reg. ton en netto 2447 reg. ton. De Maaskerk, die den dienst Amsterdam West Afrika onderhield, was op de thuisreis. Op 30 Juli heeft het schip Buala in Kame- roen verlaten en is naar Lagos gegaan. Nadat deze laatste haven was verlaten en het schip de Ivoorkust was gepasseerd, ge- schiedde het ongeluk. EEN AFSCHEID DAT ONTROERDE. Het werd mij verteld door den onder-direc- teur van het Slachthuis, die door het geval diep getroffen was, lezen wij in het Haarl. Dagblad. Eenige dagen geleden werd een paard in het Slachthuis birinengebracht, dat moest worden afgemaakt. Het dier werd afgeladen en een hond sprong mede uit de auto. ,,Die gaat zeker weer mee terug?" sprak de amb- tenaar. „Dat zal niet gemakkelijk gaan", zeide de eigenaar van het paard. ,,(Zij waren altijd samen. Laat u den hond maar stll rondloo- pen, u zult geen last hebben, gevaarlijk is hij niet. Als alles afgeloopen is komt hij wel weer bij zijn baas terug." Het paard werd naar den stal gebracht (eerst den volgenden morgen zou het vonnis worden voltrokken) de hond volgde. Toen men 's avonds eten en drinken ging brengen lagen beiden vriendschappelijk bij elkaar. De morgen brak aan, en daarmede het oogenblik dat het afscheid aanstaande was. Het paard werd uit den stal gehaald en naar het slachthuis geleid, de hond bleef achter. Hij wilde mee, maar de deur werd gesloten. Toen knalde het schot en zieltoogend lag de trouwe viervoeter op den grond. De hond werd onrustig. De stal werd geopend en fluks sprong het dier de deur uit, zag het paard vlijde zich naast hem neer, likte hem. Het perseneel ontroerde bij het zien van dit tafe- reeltje... Zoo groote aanhankelijkheid hadden zrj nimmer gezien. De hond werd zenuwachtig, ging overal snuffelen, de landerijen in den omtrek werden doorzocht, maar zijn ouden kameraad was hij kwijt en nu voorgoed. Alleen ging hij nu terug naar zijn baas; een vriendelijke ontvangst wachtte hem. Ook ik was onder den indruk, toen ik het hoorde vertellen en dacht goed te doen dit geval in een klein stukje vast te leggen. Te midden van veel ontrouw die men ont- moet, doet het goed even te worden bepaald ,b\j de trouw die men dikwijls onder dieren vindt. DE LEVIATHAN. Jarenlang al heeft de Leviathan (v66r den octrlog de Duitsche Vaterland) in Hoboken opgelegd gelegen, omdat het 48.000 ton groote schip niet rendabel te exploiteeren was. De Amerikaansche regeering zal het schip voor 2 millioen dollar van de United States Lines ovememen, op voorwaarde dat de maatschap pij een nieuw schip bouwt, dat grooter moet zijn dan de .Washington" of de .Manhattan" (24.289 ton) om het vlaggeschip van de Ame rikaansche passagiersvloot te vormen. Het nieuwe schip zal 6 millioen dollar kosten. De United States Lines moeten 25 pet. van de kosten betalen, de schatkist zal in de rest voorzien. Het is nog niet bekend wat de regeering met de Leviathan zal doen. Het schip is 23 jaren oud en zou een sloopprijs van een mil lioen opbrengen. Sommigen hebben een bod gedaan om het schip te kunnen inrichten als drijvend hotel, anderen willen er een drijvende tentoonstelling op exploiteeren, derden advi- seeren er een opleidingsschip voor personeel voor passagiersschepen van te maken. HEVIGE BRAND IN HET HART VAN ANTWERPEN. Door tot nog toe onbekend'e oorzaken is gisteravond om acht uur een geweldige brand uitgebroken in het groote warenhuis aan de Groenplaats te Ant'werpen. Om zeven uur, toen het personeel de loka- liteiten verliet, was er niets abnormaals opge- merkt, maar een uur later ston'd de afdeeling speelgoed in lichte laaie. Het vuur werd ont- dekt door eenige vrouwen, die-aan het schoon- maken waren en die er alien zonder moeite in slaagden de uitgangen te ibereiken. Het vuur gree,p niettemin bliksemsnel om zich heen en had weldra een heelen vleugel van het gebouw aangetast. Het brandende warenhuis, de Galeries du Bon Marche, bestaat uit een pand van circa 8000 M2 gelegen aan de Groenplaats, de Schoenmarkt en de Eiermarkt. Daar het in den vorm van een reusachtige vier verdiepin- gen hooge hal is opgetrokken, zal het waar schijnlijk zeer moeilijk zijn den brand te be- dwingen. De brandweer trachtte in de eerste plaats een vijftal kantoorgebouwen en eenige cafe's voor het vuur te behoeden. DRAMA TE PADALARANG. Te Padalarang (bij Bandoeng) woonde sedert vijftien jaar een inmiddels geschei- den, Indische dame, mevrouw Kuen, die daar met een bejaarde baboe onder behoeftige om- standigheden leefde. Al sedert een half jaar was z(j ziekelijk en vertoonde zij zich niet buitenshuis. Donderdagochtend 22 Juli was zij evenwel weer voor het eerst buiten geko men om bij buren een kopje koffie te drin ken. Toen zij weer goed en wel thuis was, ontdekten de omwonenden een brandlucht. Zij drongen de woning, die zeer eenvoudig was ingericht, binnen, en zagen, dat een gat was geibrand in een rotanmat tegen den wand. Ook de matras was smeulende. De vrouw zelve lag zijdelings en toen zij haar wildien redden, ontdekten zij tot hun grooten schrik dat het middengedeelite van het lichaam en ook haar handen verkoold waren, terwijl zij reeds was overleden. Direct stelde de veldpolitie te Bandoeng een onderzoek in. Het was opgevallen, dat de oude baboe van het slachtoffer zeer zenuwachtig was en erg beefde. Naar de oorziaak hiervan gevraagd, zeide zij, dat zij de laatste vijf dagen ziek was geweest. Hoewel mevrouw K. in verband met een ongeneeslijke ziekte en toenemende finan- cieele moeilijkheden door een geestelijke on- derdak in een ziekenhuis was aangeboden, gevoelde de dame hiervoor eigenlijk niet veel. Ofschoon zelfmoord, gezien diverse omstan- digheden, niet tot de onmogelijkheden behoor- de, was het toch niet aannemelijk te achten, dat de vrouw haar handen en een gedeelte van haar lichaam geheel zou hebben doen verkoolen. Bij nadere ondervraging gaf de baboe toe, dat haar mevrouw haar reeds eenige malen verzocht had haar een of ander vergif toe te dienen; de baboe durfd'e dit echter niet te doen. Op dringend en herhaald aandringen van mevrouw K. heeft toen eindelijk Donderdag- morgen de baboe haar op een bale-bale (primi- tieve slaapplaats) in een paar sarongs ge- wikkeld, die zij toen heeft aangestoken. Kort daarop gaf mevrouw K. den geest. De baboe werd na deze verklaring gearres teerd en voor den regent van Bandoeng ge leid, begenover wien zij haar bekentenis heeft herhaald. Bij het politie-onderzoek waren de bale-bale en ook de sarongs reeds verbrand. Verder wordt momenteel nog onderzocht of de dame kort voor haar overlijden vergif had ingenomen of dat haar dit was toegediend geworden. Wijlen mevrouw K. was de gescheiden echt- genoote van een S.S.-ambtenaar uit Batavia; zij is 43 jaar oud geworden en had twee kinderen, die evenwel elders verblijf houden. REPORTER TE PAARD! Men kan van den Hongaarschen publicist Imre Peak niet zeggen, dat hij niet origineel is en dat hij geen buitenissige ideeen heeft. want deze Peak, die uitgever en eigenaar van een courant hn redacteur en reporter is, rijdt te paard -over de Hongaarsche wegen en laat zjjn or gaan nu eens hier en dan weer daar verschijnen. Onderweg, hoog gezeten op zijn reis, verzamelt hij de copy voor zijn volgend nummer. Toen deze Peak besloot een weekblad te gaan uitgeven, heeft hij geen redactiebureau gehuurd en heeft hij ook geen contact met een drukkerij gezocht, neen, hij kocht... een paard en dat was ongeveer zijn heele bedrijfs- kiapitaal. Met dit dier, dat naar den schoonen naam van Bandi luistert, trok hij Boedapest uit, den boer op, om avonturen en sensaties voor zijn blad te gaan zoeken. De eerste groote plaats, waarin hij binnenreed, was Csegled. Hij hield zich hier een paar dagen op en schreef de indrukken van zijn rit neer. Hij beschreef de menschen die hij op zijn weg was tegengekomen, zoo vertelt het Vad., en hij vertelde een en ander over de gesprekken die hij met hen gevoerd had. Hij had nog net geld genoeg om die verhalen te laten drukken. Duiizend exehiplaren van zijn blad kwamen uit de drukpers te voorsehijn en Peak reed nu weer op zijn paard door de straten van de stad om zijn blad te koop te bieden. Hij verkocht aanvankelijk minder exemplaren dan hij gehoopt had, maar toen hij toch een aardig partijtje was kwijtgeraakt, trok hij op zijn Rossinante naar Snolnok. Ook hier schreef hij weer een paar prachtige verhalen, want er was onderweg heel veel in zijn hoofd omgegaan. Daar hij in Csegled wat geld ver- diend had, was hij nu in staa^ twee duizend exemplaren te laten drukken. Weer verkocht hij ettelij'ke honderden exemplaren. En ook stuurde hij een groof aantal aan de lieden te Csegled, die zijn eerste nummer van hem ge- kocht hadden en wier namen en adressen hij genoteerd had. Hij vroeg hen of zij zich niet op zijn blad wilden abonneeren. Peak zette zijn reis weer voort en bezocht nu aehtereenvolgens een heele reeks van steden. Overal liet hij nieuwe nummers druk ken en hij vergat nooit zijn abounds in de andere plaatsen exemplaren toe te zenden. Peak heeft intusschen duizenden kilometers afgelegd en ongeveer dertig steden en tal van dorpen en gehuchten bezocht. Zijn blad wordt overal grif gekocht en het aantal vaste abon- nd's van dit op zoo zonderlinge wijze tot stand gekomen weekblad bedraagt thans circa dui zend. Peak wil nu zijn tochten ook over de Hongaarsche grenizen, in andere landen voort- zetten. ERNSTIGE BRANDEN. Donderdagmiddag is brand uitgebroken op de motorrenbaan in Turijn. Reeds zijn meer dan 4000 vierkante meter van de baan een prooi der vlammen geworden en is het groot- ste deel van de tribunes ingestort. De 'brand weer werkte bij het afzenden van het bericht op voile kracht om te pogen in ieder geval nog een deel van de groote hal te sparen. Een hevige brand heeft ook gewoed in het zendstation San Paolo te Rome. Na drie uur blusschen was men het vuur meester. De oor ziaak wordt gezocht in oververhitting van condensatoren. VAN EEN VOLKSVIJANDIGE VROEDVROUW Een aandoenlijke historie wordt in vollen ernst verhaald door het grootste officieele persorgaan der Duitsche regeering, de Vol- kischer Beobachter, die in zijn editie van 25 Juli j.l. op verontwaardigde wijze het ontslag van een ,,Bibel-forschende" vroedvrouw aan- kondigt. Deze vroedvrouw (behoorde eens tot de Internationale Vereeniging van Ernstige Bijibelonderzoekers, die gelijk vele soort- gelijke vereenigingen in Duitsohland werd ontbonden. Desondanks aldus de V. B. voelde zij niets voor den nieuwen Duitschen staat, hetgeen bleek uit 't feit, dat zij aan geenerlei politieke demonstratie deelnam. En dit zoo meent het nat. soc. hoofdorgaan is voor een vroedvrouw in staatsdienst een voudig ontoelaatbaar; erger nog, het is een uitvloeisel van een geesteshouding, overeen- komende met die van de reeds lang verboden .Ernstige Bijbelonderzoekers". Deze regeien treft men aan in het vonnis van het Oberver- waltungsgericht te Sachsen, dat bepaalde, dat de vroedvrouw terecht uit haar staats- betrekking was ontslagen. De uitspraken der vroedvrouw toonen aldus het vonnis duidelijk aan, dat zij bij een situatie, waarbij staatkundige maatregelen met haar opvatting van den Bijbel of van de Geboden van Jehova in strijd zouden zijn, er niet voor zou terug- schrikken, tegen den Fiihrer te stemmen En dit alles geeft in het Derde Rijk een hoog rechtscollege, als ernstig gemeende reden op, waarom een vroedvrouw geen hulp meer mag verleenen bij de geboorte van nieuwe Duitschers, waarop juist de Duitsche bevolkingspolitiek met alle mogelijke middelen aanstuurt. DE MEDAILLES VAN EEN OUDE DAME. Vrijwel alle medailles en decoraties, die eens de borst sierden van viscount Byng of Vimy, generaal uit den wereld-oorlog en later chief van Scotland Yard zijn, meldt de Daily Telegr., als bij tooverslag verdwenen. Dievenhanden hebben ze in den nacht van Maandag op Dins- dag weggegrist uit de villa van de weduwe van den viscount te Thorpe-le-Soken in Essex. De gestolen voorwerpen vertegenwoordigen een waarde van ongeveer 1500. De dieven moeten volgens een mededeeling van lady Byng's secretaris door een beneden- raam zijn binnengedrongen. Drie der be- nedenkamers werden grondig geinspecteerd, kasten werden opengebroken en zoo verdwenen de decoraties van viscount Byng of Vimy, be- nevens een aantal zilveren voorwerpen en een collectie snuifdoozen. Ook hadden de indrin- gers zich in de eetkamer van Whiskey en siga- retten bediend. Eenige der medailles en wat zilverwerk werden Dinsdag nog teruggevonden, verspreid over de paden en perken van den tuin. Lady Byng is zeer ontdaan over het verlies van de stoffelijike herinneringen aan haar overleden echtgenoot en zij heeft een beroep gedaan op de inbrekers om althans de decoraties terug te bezorgen. VERGJFTIGING DOOR TEMP®. In de desa Banteran, onderdistrict Goem- bang regentschap Poerwokerto, heeft zich weer een geval van vergiftiging voorgedaan, dat vele slaehtoffers eischte. Van een gezin was er dadelijk een gestorven. Vier andere personen nl. 2 kinderen van den overledene, en Ni Wasenita met haar zoon werden met den grootst mogelijken spoed naar Poerwo kerto vervoerd, om in de Zendingskliniek op- genomen te worden. Hulp mocht echter niet meer baten, en alien -zijn den volgenden mor gen overleden. Een vrouw is den ochtend daarop gestorven, zoodat in totaal zes perso nen het slachtoffer geworden zijn van het nuttigen van vergiftige tempe (een lekkernij, waarvan kedelee een hoofdbestanddeel is). Korten tijd later werden twee andere per sonen, die in de nabijheid van de slaehtoffers woonden, ook ziek, eveneens na het eten van tempe. Hier kon echter gelukkig tijdig inge- grepen worden, zoodat de toestand van de patienten gunstig is. Het bestuur heeft toen, om verdere onge- lukken te voorkomen, alle tempe in de desa opgekocht, die vemietigd werd. Sanwiradji, die kort te voren een zoon, die aan een langdurige ziekte leed, verloren had, had na de begrafenis een sedekan (offermaal) gegeven, waarbij hij zijn buren had uitgenoo digd met het bovenvermelde noodlottige gevolg. UIT EEN IN BEWEGING ZIJNDEN TREIN GESPRONIGEN EN GEDOOD. Bij het binnenrijden van den laatsten trein uit Winschoten, die om 23 u. 27 op het sta tion Groningen aankomt, zagen Woensdag avond menschen, die op het perron stonden, plotseling een man, die later bleek te zijn de 58jarige H. Mulder, wonende te Groningen, uit den trein stappen. De sprong mislukte echter. De man viel en kwam op de treeplank van den nog in vaart zijnden trein terecht. Hij werd ongeveer 50 meter meegesleurd en raakte bekneld tusschen de treeplank en -het perron. Toen hij uit zijn benarde positie was verlost, gaf hij nog teekenen van leven, maar voor er geneeskundige hulp kon worden ge haald, is hij overleden. Op het perron stond intusschen een dame tevergeefs op haar man te wachten, die met dezen trein zou aankomen. Weldra vemam zij, dat er iemand op het perron buiten ken- nis lag. Zij liep er heen en herkende het slachtoffer als haar echtgenoot. Het stoffelijk overschot is naar het Acade- misch Ziekenhuis overgebracht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2