Gemengde Berichten Burgerlijke Stand Pluimvee-Rubriek LOOP DER BEVOLKING. Wij noodigen u uit wijziging van de begroo- ting 1937 uwer gemeente in verband met het bovenstaande wel te willen bevorderen. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de begrooting der inkomsten en uitgaven van de gemeente voor het dienstjaar 1937 te wijzi- gen als volgt: onder de inkomsten den post afd I, hoofd- stuk IX, paragraaf 2, volgno. 169, te verlagen met f 1653onder de uitgaven den post onder afd. I, hoofdstuk IX, paragraaf 2, volgno. 173, j ,,kosten van werkverschaffing door of van- wege het Rijk ondemomen" te verlagen met f 5000, en den post onder afd. I, hoofdstuk XVI, volgno. 221 „onvoorziene uitgaven" te verhoogen met f 347. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sl'oten. 6. Oninbaar verklaren schoolgeld. Burgemeester en Wethouders stellen voor oninbaar te verklaren de aanslagen wegens schoolgeld van G. Meertens en M. Meertens. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 7. Aanstellen van een schoolarts. De VOORZITTER herinnert, dat in de vorige vergadering, naar aanleiding van een verzoek van den heer Den Hamer, is toege- zegd, dat Burgemeester en Wethouders in deze vergadering zouden ter tafel brengen de kwestie van het aanstellen van een schoolarts. Hij zou willen voorstellen, de behandeling van dat punt aan te houden tot de volgende ver gadering, aangeizien 2 leden van den raad ont- breken. De heer JANSEN merkt op, dat de raads- leden van dat onderwerp zoo weinig af- weten. 'Hebben Burgemeester en Wethouders misschien daarover al inlichtingen inge- wonnen De VGORZITTERDat hebben we gedaan. De heer JANSEN: Zouden we misschien daarover enkele getallen mogen weten De VOORiZTTTBR deelt mede, hierover een advies te hebben van den dokter der ge meente. Van het denkbeeld van het aanstel len van een districts-schoolarts zijn Burge meester en Wethouders teruggekomen, aan- gezien zij overtuigd zijn dat, als daarop moet gewacht worden, men wel zal kunnen wach- ten tot St. Juttemis. Daarbij komt nog, dat de ouders, naar hij vermeent, meer vertrouwen zullen stellen in den gemeente-geneesheer, dan in een vreemden schoolarts. Spreker was van meening, dat een schoolarts een bepaalde specialiteit moest zijn, doch de heer Leen- houts noemde het een zeer eenvoudig onder zoek der kinderen, dat hij even goed kon doen. Hij verklaarde zich bereid, dat onderzoek te doen Voor f 1 per kind. Hij gaf ook te ken- nen, dat het dan niet noodig zou zijn alle kin deren regelmatig aan een onderzoek te onder- werpen. Het periodieke onderzoek zou zich beperken tot kinderen bij wie dit wenschelijk bleek. Tot hoeveel kinderen het onderzoek zich zou uitstrekken, is voor het oogenblik moeilijk te zeggen. Het is wel aan te nemen, dat het aantal in den beginne niet zoo groot zou zijn, doch dat het later wel zou toenemen. Wel moet men er rekening mede houden, dat de kosten pef kind, zooals die op d£ open- bare school zullen drukken, alsdan ook moeten worden uitgekeerd per kind aan de bijzondere scholen, of deze meedoen aan het onderzoek der kinderen of niet. De heer J. A. MEERTENS zou het ge- wienscht achten, dat de raad in kennis gesteld wordt met het bedrag dat het aan de gemeente zou kosten, wanneer dat onderzoek van de kinderen geregeld zou plaats hebben, want als men eerst ging besluiten dat onderzoek te laten verrichten, dan zou het wel eens kun nen zijn, dat het bedrag tegenviel als men de rekening kreeg thuis gestuurd. Men behoort eerst te weten wat men er aan kwijt kan zijn. De heer SCHIBFLE vraagt, hoe het college er tegenover staat. De VOORZITTER: Ik ben er voor en de wethouders zijn er tegen. De heer SGHMEDEDan is het dus een voorstel van de minderheid van het college. De VOORZTTTEREr is nog geen sprake van een voorstel, de heer Jansen vraagt in lichtingen en ik geef die. De heer HAAK: Ik ben van oordeel, dat het weggegooid geld is. In de steden moge daar- voor aanleiding zijn, doch op het platteland is het gezond genoeg. De heer JANSENZijn Burgemeester en Wethouders van meening dat het weinig zal kosten De heer A. MlEIEIRTENiSMen moet zich niet alleen hierbij bepalen, maar wel in het oog houden, dat daar ook schoolvoeding en -kleeding achter zit. Dtat is eigenlijk de be- doeling. De VOORZiiTi'ElRMaar als dat senmaal gevraagd zou worden, zijn we daar toch zelf ook bij We behoeven dan toch aan zoo'n verzoek nog niet toe te geven? De heer SOHEBLE: Ik geloof ook. dat dat er aan vast zit. De heer HAAK: Dat wordt door velen doorzien. De heer A. MEERTENS: Ik hob er met veel menschen van het openbaar onderwijs over gesproken, maar die voelden er niet veel voor. De VOORZITTER: Niet ieder kind, dat op de openbare school komt, zal worden onder- zocht. De heer SCHEBLE: Fet gaat toch ook niet aan de ouders te dwingen om hun lrinderen te laten onderzoeken. De VOORZITTER: Dat is ook niet de be- doeling. Er wordt alleen beoogt, de ouders in de gelegenheid te stellen hun kinderen ge- neeskundig te laten onderzoeken. Er is van dwang geen sprake. De heer J. A. MEERTENS acht het insti- tuut van den schoolarts d&drom waardeloos. Om beteekenis te hebben, zou het onderzoek zich over alle kinderen moeten uitstrekken. Overigens ben ik van meening, dat de ouders ze zelf wel voor zorgen, en dat, wanneer zij be- merken dat hun kind iets mankeert, zij er zelf mede naar den dokter zullen gaan. De VOORZITTER: Maar, weten de ouders wel altijd of hun kind iets mankeert Of b.v. hun kind lijdt aan kortzichtigheid Of het behept is met anedoides, dan wel of er een begin is van ruggegraatskromming, welke, als een kind nog jong is, in den aanvang kan worden gestuit? Of, weten de ouders dat hun kind sporen bij zich draagt van t.b.c. in welk geval spoedig ingrijpen onheil kan voor- komen? Weten de ouders dat allemaal? Dat kunnen de ouders niet constateeren en dddrom is juist het onderzoek van een schoolarts van zoo groote beteekenis. De heer JANSENMaar, als de gemeente- raad dat on'derzoek toch niet verplichtend kan voorschrijven, dan schieten we er weinig mee op, want dan bestaat de mogelijkheid dat ouders die zulke kinderen hebben, ze juist niet aan een onderzoek laten onderwerpen. De VOORZITTEROngetwijfeld bestaat de mogelijkheid, 'dat van een onderzoek door den schoolarts in de eerste jaren niet veel ge- bruik zal worden gemaakt, maar later zal dat toenemen, als er eens enkele sprekende ge- vallen zijn geweest, waarbij het nut van het onderzoek aan den dag treedt. Het zal er mede gaan evenals met de wijkzuster van het Groene Kruis. Eerst was er tegen het aan stellen van een wijkzuster groote oppositie, maar thans zou niemand de zuster nog willen missen. Mijn verwachting is, dat bij nadere bekendheid met het werk van den schoolarts van zijn onderzoek meer gebruik zal gemaakt worden. Als men er van hoort, dat bij een of ander kind een verborgen ziekte of gebrek is ontdekt, waartegen dan nadeelige gevolgen nog door een geneeskundige behandeling kun nen worden voorkomen, zullen andere ouders allicht zeggenzou ons kind misschien ook niet met zooiets rondloopen? Het was wel goed, dat we het toch ook eens listen onder zoeken. De heer A. MEERTENS: Neem aan, dat de raad een besluit neemt, maar men kan de ouders toch niet verplichten, wat schieten we er dan mee op? De VOORZITTER: Er kon ook niemand verplicht worden, om bij ziekte de hulp der Zuster van het Groene Kruis in te roepen, maar toch is men begonnen met er een be- schikbaar te stellen. En nu komen de men schen haar wel roepen ook. De heer A. MEERTENS: Dat is hiermede niet te vergelijiken. Ik beschouw dit als heel lets anders. De VOORZITTEIR: Het betreft hier het bevorderen van den gezondheidstoestand in de gemeente. De heer A. MEERTENS: Als ze in Den Haag een wet maken, dan geldt die voor het geheele land, en die vanwege dte provincie voor de bevolking van de geheele provincie. Zoo zou ik willen dat, als er hierop door den gemeenteraad een verordening werd vastge- steld, ook alle ingezetenen verplicht zouden zijn, zich daaraan te schikken. De heer JANSENAls het gebeurt, zouden we een verplichting moeten kunnen invoeren. De heer HAAK: Dat kan niet. Bovendien ben ik van meening, dat de ouders, wanneer zij iets aan (hun kinderen zien, uit eigen be- weging wel naar den dokter gaan. De VOORZITTER: Maar zien ze het altijd? De heer HAAK: Als men de kinderen ziet in hun spelen en als ze overal over heen springen, dan kan men wel overtuigd zijn, dat ze gezond zijn. De heer A. MEERTENS: U had het, mijn- heer de Voorzitter, zooeven over kortzichtig heid. Maar ddt merken de onderwijizers wel op. Als een leerling wat van achteren zit en hij moet op een inspannende manier naar het bord zitten turen, dan zal dat niet aan de aandacht van den onderwijzer ontsnappen, die er dan ook wel de aandacht op vestigen zal. De heer SOHEELEU stel-t dus voor, mijn- heer de Voorzitter, deze zaak in de volgende vergadering te behandelen De VOORZITTER: Ja, ik ben er nu op door- gagaan, omaat de heer Jansen inlichtingen vroeg, Maar ik heb voorgesteld het uit te stellen, omdat er maar 5 leden zijn. De heer J. A. MEERTENS acht dat laatste geen motief voor uitstel. Wie zegt, dat de volgende vergadering de leden er alle 7 zullen zijn. Ik zie geen beizwaar om het af te handelen. De heer SOHEEBE: Er kan een motief voor zijn om het tot de volgende vergadering aan te houden, omdat het dan op de agenda komt. De heer A. MEERTENS: Het is de vorige vergadering aangesneden en toen is gezegd, dat het zou uitgesteld worden tot ide volgende vergadering. Het khn dus afgehandeld worden. De heer J. A. MEERTENS: Jia, de vorige vergadering waren er ook maar 5 leden. En u gaat zelf met vacantie. De VOORZTTTERJa, maar ik zal de raadszitting wel zoodanig beleggen, dlat ik er bij ben. De heer J. A. MEERTENS: Ja, want anders is er misschien niemand om het te verdedigen, want van de twee wethouders is dit, naar het- geen we gehoord hebben, niet te verwachten. De heer HAAK: Och, ik heb geen bezwaar tegen uitstel, maar we zouden het even goed kunnen behandelen, want ik heb toch het gevoel, dat het voorstel naar den kelder gaat. De heer J. A. MEERTENS: Ik kan mij bij aanhouding neerleggen, omdat het niet op de agenda staat, maar acht onvoltalligheid van de vergadering geen motief. Als ik eens afwezig ben en er wordt een besluit genomen, waar ik het misschien niet mee eens ben, dan leg ik er mij ook bij nefer. Maar overigens is de raad thans wettig bij een om besluiten te nemen. De heer HAAK: Och, het is niet zoo dringen'd. Met algemeene stemmen wordt hierna be- sloten dit punt tot de volgende vergadering aan te "houden. 8. Omvraag. a. De heer SCHEBLE merkt op, dat de gemeentewerkman met September weggaat. Hoe denken Burgemeester en Wethouders dit dan te regelen? De VOORZITTER verwacht, dat dit punt in de volgendle raadsizitting zal besproken worden. De heer J. A. MEERTENS acht het ook al den tijd dat te doen, als de tegenwoordige functionaris zijn ontslag gekregen heeft. De heer SOHEELE had meer de bedoeling eens te informeeren, of Burgemeester en Wet houders voornemens waren die functie nog opnieuw te laten vervullen. De heer HAAK geeft te kennen, dat een en ander te gelegenertijd wel zal blijken. b. De heer J. A. MEERTENS vraagt in lichtingen omtrent de regeling van de aan slagen wegens schoolgeld. Hij vraagt of aan- geslagenen die door den inspecteur na reclame op hun aanslag wegens de inkomstenbelasting verlaagd worden, ook vermindering van schoolgeld krijgen. Die kunnen dan toch ten alien tijde nog bij den gemeenteraad komen? Want het duurt soms lang, eer bij de belas- tingadministratie over de reclames is beslist. De heer A. MIEDRTENS stemt dat toe, doch deelt mede, dat ze dan nog bij de gemeente om afschrijving van schoolgeld kunnen vragen. De heer J. A. MEERTENS informeert ver- dter naar den basis van de aanslagen. Dat is zeker naar het inkomen van 2 jaar terug? De SECRETARIES deelt mede, dat de aan slagen voor het schooljaar 1936/37 zijn ge- baseefd op de inkomsten van 1935. De heer J. A. MEERTENS wijst er op, dat het bij sommigen lang duurt, eer ze hun aan- slagbiljet voor de rijksbelasting krijgen. De SECRETARIS: Dan wordt ook met schoolgeld gewacht, tot die aanslag bekend is. Dan wordt er een tweed'e, een derde of nog verdere kohieren vastgesteld. De heer J. A. MEERTENS had de vroegere verordening uit de periode van zijn wethou- derschap goed in het hoofd. Dat is met de nieuwe niet het geval en dat is lastig, omdat er nogal eens inlichtingen over gevraagd worden en hij die niet geven kan. Is het niet mogelij'k een exemplaar der verordening aan de raadsleden uit te reiken. De VOORZITTER acht daartegen geen bezwaar aanweizig. De SECRETARIS zegt toe, voor de toe- zending aan alle leden te zullen zorgen. De VOORZITTER sluit de vergadering. SCHIETPARTIJ TE 's-GRAVENHAGE. Zondagmiddag omstreeks half een heeft zich in een perceel aan de Nieuwe Haven te 's-Gravenhage een drama afgespeeld, waarbij een vrouw zeer ernstig gewond is. De 49-jarige grondwerker van der M., die in genoemd perceel in de kost is bij de bewoon- ster, de 56-jarige weduwe W., heeft na een woordenwisseling waarbij hij zich zeer op- wond, met een revolver op de vrouw gescho- ten. De weduwe W. werd daarbij zeer ernstig gewond aan de linkerzijde van het hoofd. Ten zeerste ontsteld over wat hij gedaan had, liep de dader het huis uit en de straat op. Zeer korten tijd later meldde hij zich bij de politie in de Prinsestraat, waar hij een relaas deed van wat er gebeurd was. Onmiddellijk stelde de politie een onderzoek in en werd de geneeskundige dienst gewaar- schuwd. Men vond de gewonde vroyw, die er met haar hoofdwonde emstig aan toe bleek te zijn, in bewusteloozen toestand. Zij is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Het schijnt, dat de grondwerker, die als kostganger bij de weduwe in huis woonde, voor de vrouw gevoelens koesterde, die door haar niet beantwoord werden en dat hij in opgewonden toestand tot zijn daad is geko- men. De politie stelt een onderzoek in. V. de M. zal ter beschikking van de justitie gesteld worden. EEN AARlblG VOORVAL. In het tuindorp. Watergraafsmeer zwerven veel wilde katten. De lijsters hebben daar moeite de jongen groot te krijgen. Op een kwade middag zag mijn vrouw, zoo vertelt de heer V. in 't Politiemaandblad voor Dierenbescherming, dat een kat een jonge, hulpbehoevende lijster in den bek nam. Een gil deed de kat schrikken en den lijster los- laten. Dat was voldoende om het beest heele- maal weg te jagen. De jonge lijster, die een knauw 'had ge- had, werd opgepakt en in een gewone vogel- kooi gezet, hij het geopende raam. De oude lijster, die tevoren hevig te keer had gegaan, zweeg nu en keek belangstellend vanaf een heg naar het gebeuren. Al spoedig zoeht hij voedsel en zocht de kooi op. Het ging niet makkelijk, om dat toe te dienen zonder een der stukken glas op te lichten, waarmee de gaten in de kooi werden afgesloten. Toen dat gedaan werd, wipte de jonge vogel er kreupel uit en dat kon niet. Mijn vrouw zette toen de kooi op den grond in de keuken, bleef zelf op een stoel zitten en al heel spoedig kwam de moeder met de bek vol eten zich overtuigen, waar het kind was gebleven. Twee voile dagen vloog nu de moeder heen en weer, kwam door het raam op den aan- recht zitten, daama op den grond, kroop zelfs in de kooi, terwijl mijn vrouw in de keuken aan het werk bleef en ik in de woonkamer op ongeveer 1 meter afstand zat toe te kijken. Geen spoor van vrees was te ontdekken. Toen mijn zoon des morgens te 6 uur het eerst in de keuken kwam, bleek, dat de moe- der-lijster al op de heg zat te wachten en niet zoodra' was de doek van de kooi en het keu- kenraam geopend, of het spel begon. Een spel, om er eerbied voor te krijgen. Omdat wij naar buitep gingen, werd de kooi en jonge vogel onder toezicht gesteld van buren, die ons bij thuiskomst mededeel- den, dat twee dagen later de jonge vogel met moeder over de heg was weggegaan. Het pootje was blijkbaar genezen. PRAUW VERGAAN BIJ TEMPOEROENG. Op het eiland Seboekoe Besar (afdeeling Telok Betong, Lampongsche districten) is een vrachtprauw aangespoeld, welke ter hoogte van Tempoeroeng (afdeeling Pontianak, Wes- terafdeeling van Borneo) was verongelukt. Van de 107 opvarenden zijn er 46 gered. 17 lijken zijn gefoorgen en 44 opvarenden worden nog vermist. De prauw was afkomstig van Poeloe Kali (nabij Tjilegon, afdeelig Bantaha). TWEE VLIEGRAMPEN. Twee ernstige vliegtuig-ongevallen hebben zidh Zondag en Maandag voorgedaan, die aan niet minder dan 14 menschen het leven hebben gekost. De ergste ramp speelde zich Maandag- morgen af op het vliegveld Wadi-Halfa in den Soedan. Een groot Italiaansch vliegtuig is daar n.l. bij 't landen in brand gevlogen en volkomen vemield. Vijf leden der bemanning en vier passagiers vonden den dood. Vertegen- woordigers van de Italiaansche luchtvaart- mgatschappij Ala-Littoria, hebben zich onmid dellijk na het bekend worden van het onge- luk per vliegtuig van Cairo naar Wadi-Halfa begeven. De tweede ramp vond Zondag plaats nabij Oslo. Een vliegtuig van de Wideroes Lucht- vaartmaatschappij, dat opgestegen was voor een irondvlucht boven de Noorscihe hoofdstad, is er vermoedelijk ten gevolge van een explosie aan boord in zee gestort. Ook hier zijn alle inzitenden, vijf in getal, omgekomen. Hoe het ongeluk zich precies heeft toege- dragen, staat nog niet vast. De machine was even voor halftwee opgestegen van een bad- plaats, dicht bij Oslo gelegen, waar de lucht- vaartmaatschappij een haven heeft en van waaruit des zomers steeds rondvluchten boven de hoofdstad worden gemaakt. Nog nimmer was bij deze passagiersvluchten een ongeluk voorgekomen. De machine, een Amerikaansch Stinson- toestel, vloog op groote hoogte boven Oslo. Boven de haven gekomen, kwam het vliegtuig naar beneden. Ooggetuigen deelden mede, dat zij het gevoel hadden, dat er iets haperde. Het leek hun toe, dat er iets van het vlieg tuig naar omlaag viel, dat er uitzag als een vleugel. Op dat oogenblik bespeurden zij een kleine rookkolom en stortte de machine lood- recht neer. Twee explosies weerklonken. Onmiddellijk rwerd van verschillende zijden hulp geboden, doch deze mocht niet meer baten. DOOR LEEWIN AANGEVALLEN EN AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Harold Davidson, oud-rector van Stiffkey, die Woensdag in een kijkspel te Skegness door een leeuw werd aangevallen, is aan de daarbij bekomen verwondingen overleden. Hij was 65 jaar en de zoon van een dominee. Hij werd echter tooneeispeler en legde zich daar bij toe op humoristische voordrachten. Later zegde hij het tooneel vaarwel en werd hij pre- dikant. Een van zijn eerste posten was in de vermaarde Londensche kerk St. Martin-in-the- Fields op het Trafalgar Square. In 1906 werd hij rector van Stiffkey, in Norfolk. Hij stond er 25 jaar, totdat hij door den bisschop van Norwich in verband met zijn ievensopvattingen uit de kerk werd verwrjderd en gedegradeerd. Hij hield bijeenkomsten in de open luobt en probeerde voldoende fondsen te verzamelen, om langs gerechtelijken weg eerherstel te verkrijgen. Voor dat doel ging hij naar de groote volks- badplaats Blackpool, waar hij zich in een ton liet bekijken. Toen de voetbalclub van Black pool een nieuwen directeur noodig had, solli- citeerde Davidson naar deze betrekking tevergeefs echter. Hij begon toen in zijn ton te vasten en voor zijn hongerkunstenarrj, die zijn leven in gevaar bracht, werd hij aange- klaagd en voor den rechter gebracht. De rechter verklaarde hem onschuldig en Davidson klaagde toen op zijn beurt de ge meente Blackpool aan wegens kwaadaardige vervolging. Dit proces eindigde met een uit- spraak waarbij Davidson 382 pond schade- vergoeding ontving. Hij bleef voortgaan zich als hongerkunstenaar te vertoonen, soms in een ton, soms in een glazen kast. Zijn laatste optreden was in een leeuwen- hok. Het putbliek mocht er voor drie stuivers naar komen kijken en Davidson sprak uit het hok de menschen toe. Afgeloopen Woensdag trad hij per ongeluk op een teen van een leeuwin, die hem daarop aanviel. Een zestien- jarige temster voorkwam erger. Maar het bleeknochtans, dat de leeuwin haar slacht- offer emstig aan nek en schouders had ge- kwetst. Twee dagen lang heeft hij nog tus- schen leven en dood gezweefd. En nu is met hem een van de zieligste figuren uit de En- gelsche samenleving van dezen tijd heen- gegaan. De lijikschouwersjury te Skegness heeft uit- gemaakt, dat de dood van Davidson, den oud- rector van Stiffkey, die gestorven is aan de verwondingen, hem door een leeuw toege- bracht, aan een ongeluk te wijten is. De jury voegde hieraan de opmerking toe, dat naar haar oordeel voortaan bij vertooningen van dergelijken aard een ervaren temmer aan- wezig moet zijn. Bij het onderzoek is name- lijk gebleken, dat de eigenaar en temmer van de leeuwen afwezig was toen de leeuw den ex-geestelijke aanviel. De vertegenwoordiger van de familie David son bracht hulde aan mej. Sommer, het 16- jarige temstertje, dat Davidson te hulp was gesprongen. AXEL. Huwelijks-aangiften. 2 Juli. Joseph Paul Marie van Waes, oud 32 j. en Suzanna Maria Joseph van Acker, 25 j. Francies Camiel Prudent Audenaerd (van Wachtebeke (B.), oud 22 j. en Leentje Hamelink, oud 25 j. 8 Juli. Lourens Rinn, oud 27 j. en Christina Maria Hamelink, oud 24 j. 9 Juli. Adriaan den Beer, oud 20 j. en Maria Leonarda Augusta Groothaert, oud 19 j. 12 Juli. Jan Arte Bou- man (van Gentbrugge (B.), oud 26 j. en Maria Jozina Moens, oud 24 j. Huwelijks-voltrekkingen. 1 Juli. Pieter Hamelink, oud 26 j. en Jacomina Cornelia de Visser, oud 21 j. Mattheus de Feijter (van Zaamslag), oud 21 j. en Jacoba Adriana Mag- dalena Hamelink, oud 18 j. Petrus Comelis D'ieleman, oud 20 j. en Krina Geelhoedt, oud 21 j. 8 Juli. Renatus Aloijsius van Nieulande (van Zuiddorpe), oud 22 j. en Louisa Lucia Amelia van Overmaire, oud 23 j. Martinus Verplarike, oud 22 j. en Neeltje de Feijter, oud 25 j. 13 Juli. Frangois Clement Antheunis, oud 23 j. en Irma Marie Thomaes, oud 18 j. 14 Juli. Joseph Paul Marie van Waes, oud 32 j. en Suzanna Maria Joseph van Acker, oud 25 j. 15 Juli. Francies Camiel Prudent Audenaerd (van Wachtebeke (B.), oud 22 j. en Leentje Hamelink, oud 25 j. 22 Juli. Adriaan den Beer, oud 20 j. en Maria Leo narda Augusta Groothaert, oud 19 j. Lourens Rinn, oud 27 j. en Christina Maria "Hamelink, oud 24 j. Geboorten. 1 Juli. Jacomina Dina, d. van Jan Davidse en van Janna Aarnoutse. 3 Juli. Antje Tanneke, d. van Jan den Hamer en van Anthonia Sara Dieleman. 7 Juli. Neeltje Jacomina, d. van Frangois Jacobus Jansen en van Cornelia Geertruida Goossen. 10 Juli. Catharina, d. v. Rocus de Kraker en Adriana van Langevelde. 13 Juli. David, z. van Maar- ten Witte en van Jacomina Bareman. 14 Juli. Karel Jan, z. van Jan Jozias de Koeijer en van Maria de Ferjter. 24 Juli. Hendrik, z. van Johannes Comelis de Ridder en van Neeltje den Hamer. 26 Juli. Helena Maria, d. van Willem Frederik Kaiser en van Cornelia Over- dulve. Dag, z. van Arthur Joseph Antheunis en van Adriana Pietemella van Driel. 30 Juli. Leendert Jan, z. van Jacobus Wieland en van Jozina Pietemella Deij. Overlijden. 3 Juli. Clara Dekker, oud 26 j., echtg. van Petrus Pieter van Fraaijenhove. 23 Juli. Jacoba Krina Mangold, oud 41 j., echtg. van Pieter Dieleman. (Ax. Crt.) HOEK. Huwelijks-aangiften. 1 Juli. Martinus Leijs, oud 20 j. en Francoise Cornelia Bolleman, oud 24 j. 8 Juli. Johan Rocus van Kerkfort (van Westdorpe), oud 22 j. en Adriana Elizabeth Riemens, oud 19 j. Hendrik Wolfert, oud 26 j. en Maria Dees, oud 26 j. 22 Juli. Krijn Dees (van Ter Neuzen), oud 22 j. en Cornelia de Visser, oud 22 j. Huwelijks-voltrekkingen. 15 Juli. Martinus Leijs, oud 20 j. en Francoise Cornelia Bolle man, oud 24 j. 22 Juli. Johan Rocus van Kerkfort (van Westdorpe), oud1 22 j. en Adriana Elizabeth Riemens, oud 19 j. Hendrik Wolfert, oud 26 j. en Maria Dees, oud 26 j. Geboorten. 1 Juli. Lein Abraham, z. van Marinus Hubregt Moenman en van Cornelia Maria Snap. 3 Juli. Maria Johanna, d. van Frangois Dieleman en van Margaretha de Lavoir. 6 Juli. Jacobus, z. van Johannes de Ritter en van Catharina Herrebout. Overlrjden. 7 Juli. Comelis Vinke, oud 56 j. echtg. van Janna Rinkhoud. 22 Juli. Jacobus Fladdet, oud 66 j., echtg. van Rachel Sanders. HONTENISSE. Huwelijks-aangiften. 16 Juli. Arie Len- sen (van Ter Neuzen), oud 26 j. en Tanneke Adriana Broer, oud 25 j. 22 Juli. Arthur Cerillus Obrie (van Sas van Gent), oud 24 j. en Madeleine Louisa oos, oud 23 j. 29 Juli. Bernard Alphonsus Eggermont, oud 28 j. en Cordula Cornelia Burm, oud 27 j. Huwelijks-voltirekkingen. 15 Juli. Petrus Adrianus Geene, oud 27 j. en Christina de Zwart, oud 20 j. Geboorten. 15 Juli. Theodorus Franciscus, z. van Eduard van den Bergen en van Rosalia Bogaert. 20 Juli. Rend Paula, z. van Petrus F. Heijman en van Elisa E. van Leemput. 22 Juni. Mercella Sophia Paulina, d. van Eduar- dus van Overmeeren en van Louisa R. Heije. Overlijden. 16 Juli. Ursula Maria van Acker, oud 59 j., wed. van Petrus de Smit. 20 Juli. Maria Magdalena de Bakker, oud 32 j., echtg. van Cyrille Alphonsus van Heese (wonende te Graauw en Langendam). ZAAMSLAG. Huwelrjks-aangiften. 1 Juli. David van Wijck, oud 23 j., jm. en Sara Magdalena de Vos, oud 24 j., jd. Pieter Karel van Lange velde, oud 23 j., jm. en Janna Maria Kempe, oud 19 j., jd. Huwrelijiks-voltreklkingen. 2 Juli. Francois de Jonge, oud 34 j., jm. en Adriana Tanneke Dekker, oud 28 j., jd. 15 Juli. David van Wijck, oud 23 j., jm. en Sara Magdalena de Vos, oud 25 j., jd. Pieter Karel van Lange velde, oud 23 j., jm. en Janna Maria Kempe, oud 19 j., jd. Geboorten. 9 Juli. Frangois Cornells, z. van Pieter de Putter en van 'Hebrina Hamelink- 11 Juli. Herman Jacob, z. van Marinus Elen- baas en van Sara Magdalena Cornelia Schip- pers. 16 Juli. Jeleijntje, d. van Levinus de Putter en van Suzanna de Zeeuw. 18 Juli. Janneke Pietemella, d. van Jacob Marinus de Bruijne en van Geertruida Corstanje. 20 Juli. Jan, z. van Hendrik Cornelissen en van Mag dalena Hamelink. 30 Juli. Adriana Jozina Jacomina, d. van Adriaan Abraham van de Vrie en van Jacomina Jacoba Slabbekoorn. Overlijden. 12 Juli. Reinier Boeije, oud 74 j., echtg. van Janna den Hamer. 22 Juli. Petrus Haak, oud 72 j., echtg. van Mechelina Poulina van de Velde. 28 Juli. Krijna Snap, oud 63 j., echtg. van Pieter de Vos (overl. te Ter Neuzen). HONTENISSE. Gedurende de tweede helft van Juli heb ben zich in deze gemeente gevestigd: G. M. L. Heijens, te Walsoorden, van Ginne- ken en Bavel. T. Mahu, te Kloosterzande, van Winters- wijk. Vertrokken: P. A. Geene, van Tivoli naar Hulst. C. de Zwart, van Lamswaarde naar Hulst. A. van Trappen, van Rustwat naar Vogel- waarde. A. J. de Rijck, van Terhole naar Vogel- waarde. M. A. de Wilde, van Walsoorden naar Vlis- singen. A. Crombeen en gezin, van Walsoorden naar Ensen (Buitschland). Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonnd's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Heemraadsingel 84 te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. WERKZAAMHEDEN VOOR AUGUSTUS. II. De vorige keer wees ik er op, dat het thans tijd is de toomen van jonge en oude kippen streng te selecteeren en alleen met goede dieren den herfst in te gaan. Dit heeft boven dien het voordeel dat deze dieren wat meer ruimte krijgen, want over het algemeen zit ten er eer te veel dan te weinig kippen op een bepaalde oppervlakte. Om de oude kippen nog een poos aan den gang te houden wil het wel eens helpen ze ml aangemaakt meelvoer te geven. Vooral met heete dagen is dat altijd aan te bevelen. Rul aangemaakt voer wordt dan gaame op- genomen, alleen moet men oppassen dat het niet te lang blijft staan en zuur wordt. Het eischt dus wat meer oplettendheid, doch de dieren zullen er goed bij varen. Ook een deel van het dagrantsoen aan graan kan geweekt worden. Men zet het graan 24 uren van te voren onder water en laat het daama afloopen. Men verstrekt van dat geweekte graan eqn halve dagportie, dus ongeveer 25 gram per kip. Het wordt uit bakken gevoerd en het heeft dan met warm weer ook nog het groote voordeel, dat de kippen zich niet behoeven te vermoeien door het graan uit het strooisel op te scharrelen. De rennen moeten ook steeds kort gehou- den worden. Het lange, taaie gras heeft geen voddingswaarde en ik zie voortdurend geval- len van krop- of maagverstopping door der- gelijk taai gras. Bovendien blijven smetstof- fen of coccidien tusschen het lange gras voor de inwerking der zonnestralen beschut, van- daar dat men het tijdig moet opruimen. Drinkemmers die buiten staan, moeten door een scheefstaande deksel van en kist of een rietmat tegen de zon beschut worden, want hoe frisscher het water blijft hoe beter. Er moet steeds overvloedig drinkwater aanwezig zijn, want een leggende kip heeft per dag on geveer 150■200 gram noodig. Bij voldoende watertoevoer en de boven beschreven voeder- methode gelukt het vaak de eieren, die met de warmte kleiner worden, nog op peil te houden. De hokken krijgen thans ook nog eens een goede beurt. Het pluimvee kan overdag lang buiten zijn, we hebben dus den tijd om de hokken leeg te halen en te ontsmetten en waar noodig te repareeren. Vooral de leg- nesten en de zitstokken moeten naar buiten en grondig afgeschrdbd worden. Er kunnen zich daarin groote kolonies bloedmijten ver zamelen en deze moeten we vernietigen, het beste met carbolineum. De luizen moeten op een andere manier verdelgd worden. Men be- strijkt 's avonds een half uur voordat de kip pen op stok gaan de zitstokken met een ont- luizingspreparaat (voorzichtig, want deze pre- paraten bestaan grootendeels uit nicotine-sul- faat). De nicotinedampen dringen dan later tusschen de veeren der kippen en bedwelmen en dooden de luizen, die naar beneden tuime- len. Het beste is 's avonds meteen de mest- planken met couranten te beleggen. De luizen vallen dan daarop en kunnen meteen verbrand worden. Toch blijven er hier en daar in een hok nog wel parasieten zitten en daarom raad ik aan 's middags, als de kippen buiten zijn, het hok nog eens goed uit te zwavelen. Als de zwavel eenmaal brandt sluit men alles pot- dicht af en laat dan de zwaveldampen maar eens goed overal doordringen. Vooral waar men een zolderbedekking van riet of stroo heeft kan zoo'n zwavelbehandeling goed zijn. ■In geen geval moet men in het hok een stofbad vergeten, dat is een voortdurend wer- kend bestrijdingsmiddel tegen parasieten. Een lezer vraagt mij wat hij er tegen doen moet, dat zijn jonge herrnen zich en elkaar in den staart pikken tot hevig bloeden toe. Ze doen het vanaf dat ze drie weken oud waren. Ook vraagt hij hoeveel voer 160 kippen per dag noodig hebben. ■Ik vrees dat het staartpikken gedeeltelijk een voederkwestie is en gedeeltelijk een kwade gewoonte. Bij een tekort aan bepaalde stof- fen (mineralen) ziet men het soms optreden en de dieren nemen het vaak snel van elkaar over. Het beste is direct de aangepikte plek- ken met teer te bestrijken en de dieren een volwaardig voer te geven. Voor kippen rekent men ongeveer 50 A 55 gram graanvoer en 50 a 55 gram meelvoer per dag. Ik ontving weer kippen ter onderzoek aan mijn huisadres. Deze worden niet onderzocht, het adres daarvoor is Rijksseruminrichting, Rotterdam. Dr. B. J. C. TE HENNEIBE. Nadruk verboden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 8