hand haven. Zooals bekend hetaben de betrok- kenen een adres gericht tot Gedeputeerde Staten, en deze, in dezen de hoogste instantie, moeten het dan maar ultmaken. De heer VAjN 't HOFF merkt op, dat de Voorzitter zegt dat geen der raadsleden een andere, beter geschikte plaats heeft kunnen aanwijzen, doch dan moet spreker verwijzen naar een vorige vergadering, waar hij ook een voorstel heeft gedaan, n.l. het woonwagen kamp te verplaatsen naar den Kinderdijk. Dit stuk grond is in pacht bij het bestuur van de ijsbaan, en is een groot stuk grond. Dit zou naar sprekers meening gemakkelijk genoeg in huur te krijgen geweest zijn. In den omtrek is het allemaal weiland, er staan daar ner- gens vruchten, zoodat bijna niemand er schade van zou ondervinden. Last zou men er van kunnen hebben, dat geeft spreker toe, doch schade zou men daar toch niet hebben. De last blijft steeds bestaan. Indien de brug daar ter plaatse wat verbreed zou zijn geworden en de toegangswegen wat opgehoogd, dan zouden die gasten daar netjes geborgen zijn geweest. De VOORZITTER antwoordt, dat Burge- mester en Wethouders over een stukje grond aldaar in onderhandeling zijn geweest met het Kroondomein. Toen spreker daar de zaak eens ging bezien, zag men hem loopen, en wel- dra kwam een verzoek van heel Drieschouwen om toch alsjeblieft te voorkomen, dat daar een woonwagenkamp zou gesticht worden, daar men er alle mogelijke schade van ver- iwachtte. Als er ijs lag en het was donker, stond men er aan bloot, dat daar van alles gestolen zou kunnen worden. Ook ligt de schietbaan en het voetbalterrein daar in de onmiddellijke nabijheid, zoodat het terrein daar geneel ongeschikt voorkwam. Ook is er nog een andere grond geweest, om de betrok- kenen naar den Buthdijk te dirigeeren, nu er de gelegenheid voor aanwezig is. Er is een ministerieele circqlaire, waarbij in over- weging wordt gegeven, deze menschen zoo min mogelijk langs de rijkswegen een standplaats aan te wijzen. Spreker wil den raad en de be- trokken adressanten heel igraag ter wille zijn, doch dan moeten Burgemeester en Wethou ders dit eerst kunnen. Resumeerende voelt spreker geen overwegende bezwaren tegen het inrichten van een woonwagenkamp aan den iButhdijk. De heer C. VAN BENDEGEM staat in dozen volkomen achter Burgemeester en Wet houders. Vanaf het oogenblik, dat spreker in den raad gekomen is, is er geen vergadering gepasseerd, zonder dat er klachten werden in- gediend. Toen het kamp in de Oudewijk ge- vestigd werd, had men er geen rakening op dat dit zoo loopen zou. Wat betreft de klach ten over stelen meent spreker, dat dit niet zoo'n vaart loopt. Er wordt nu toch ook ge- stolen, doch het is niet zeker of dit altijd door de woonwagenbeiwoners gedaan is. De menschen rijden wel eens om eten voor hun paardje, en daar gaan ze om, onverhiddelijk, doch andere klachten heeft spreker nog niet gehoord en ook niet dat ze aan andere dingen schade toebrengen. Spreker kan dan ook vol komen de meening van Burgemeester en Wet houders huldigen. De heer 't GILDE geeft te kennen, dat hoe- zeer hij er ook van overtuigd is, dat er klach ten zullen worden ingabracht door de aan- palende eigenaars, er zijnentwege met ver- plaatsing van het woonwagenkamp niet be- hoeft gewacht te worden, geen dag en geen nacht. Bezwaren zullen er overal zijn, dit zeggen Burgemeester en Wethouders dan ook terecht in hun prae-advies. De heer BSSELBRUGGE wenscht in dit verband een inlichting te vragen omtrent punt c der ingekomen stukken. Hierin wordt mede- gedeeld, dat Gedeputeerde Staten hun beslis- sing op het raadsbesluit verdagen. Wat is hiervan de beteekenis, wenscht spreker te weten. Hij is nog zoo jong in het vak. De VOORZIITTER antwoordt, dat indien een raadsbesluit genomen wordt, dit moet worden goedgekeurd door een hoogere instan- tie, hetzij de Kroon, hetzij Gedeputeerde Staten. Nu hebben de belanghebbenden een verzoek gerioht tot Gedeputeerde Staten om het raadsbesluit tot aankoop van den grond in den Buthpolder niet goed te keuren. De mededeeling van verdaging van de beslissing van Gedeputeerde Staten kan dus beschouwd worden als een gewone mededeeling, dat nog geen goedkuring op dit besluit kan worden verleend. Naar spreker vernomen heeft, heeft Z. Exc. de Commissaris der Koningin deze zaak in handen gesteld van den Provincialen Waterstaat om advies. De heer SEGHERS kan ook wel ee-nigszins de bezwaren billijken, die door de belangheb benden zijn ingebracht. Toch vindt hij het toch nogal ver gezocht, dat men klaarblijke- lijk ook de directie van de lijn Mechelen Ter Neuzen heeft gemeend er in te moeten betrekken. Spreker zou denken, dat de woon- rwagenbewoners in den Buthpolder goed zijn opgeborgen, en hoewel hij kan toestemmen, dat de aanpalende eigenaars er last van kun nen ondervinden, zal ook hij het voorstel van Burgemeester en Wethouders graag accep- teeren. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt aangenomen met 9 tegen 3 stem- men. Voor stemmen de heeren Hamelink, De Jonge, Oggel, Seghers, C. van Bendegem, P. J. van Bendegem, Dieleman, Fanoy en 't Gilde; tegen stemmen de heeren Van't Hoff, Van de Bilt en Esselbrugge. Mededeelingen. Bugemeester en Wethouders deelen, naar aanleiding van de in de vorige vergadering gestelde en nog niet beantwoorde vragen mode: a. over het plaatsen van het ibord in de Zeestraat, dat de plaatsing is geschied op aanwijzing van de deskundige vanwege den Tech. dienst van den A. N. W. B. evenals het bord aan het eind van de Pr. Hendrikstraat hook Buthdijk. In overleg met dienzelfden vertegenwoordiger is dit bord (dat geen ver- bod inhoudt) voor vreemdelingen geplaatst. Volgens dit bord komt men aan de Wilhel- minastraat-Stationstraat (vroeger brandput) die de weggebruikers met een officieele weg- wijizer den weg wijst in de begeerde richting. De heer C. VAN BENDEGEM heeft veel respect voor deskundigen op zeker gebied, doch kan toch de wijze zooals de zaak in de Prins Hendrikstraat is opgelost, niet goed- keuren. Vreemdelingen immers volgen den pijl en het gevolg is, dat het doorgaand ver- keer genoodzaakt is, dwars door de gemeente te rijden. Waar door Axel uit den aard der zaak veel vreemdelingen passeeren, kan dit naar zijn meening tot ongewenschte toestan- den leiden, daar de straten in de gemeente niet zoo heel breed zijn. Zijns inziens is het veel gemakkelijker voor de betrykkenen, die in de richting Hulst moe ten, door de Weststraat te passeeren, dan eerst het eind Prins Hendrikstraat-Kerkdreef- Oranjestraat te moeten rijden. Spreker acht dit verkeerd en verzoekt alsnog een oplossing te vinden. De VOORZITTER antwoordt, dat het door gaand verkeer vanaf den Buthdijk wordt ver- wezen naar de straat voor den voormaligen brandput. Daar vinden zij dan een wegwijzer,- die hen ver der verwijst in de richting Ter' NeuzenWestdorpeHulst enz. De heer 't GILDE moet naar aanleiding van het antwoord op zijn opmerking, onder de' aandacht brengen, dat hij geen bezwaar heeft tegen het plaatsen van borden van wege den A. N. W. B., hij juicht dit integendeel ten zeerste toe. Hij heeft er in de vorige verga dering alleen de aandacht op willen vestigen, dat het bord daar sleeht zichtbaar was, al stemde hij toe, dat het moeilijk was een andere goede plaats te vinden. Aangenomen voor kennisgeving. b. Wat de vraag betreft over de exploita- tie van het Gasbedrijf, wordt medegedeeld dat in een besloten zitting hierover nadere inlich- tingen kunnen warden verstrekt. Aangenomen voor kennisgeving. c. Wat het nemen van maatregelen betreft voor het plaatsen van rijwielen in de Molen- straat des Zaterdags en des Zondags, deelen wij U mode, dat wij uit een tactisch oogpunt om het bezoek aan Axel niet af te snijden geen termen aanwezig achten am daarvoor handelend op te treden. Eenig toezicht daar- op wordt door ons wel toegezegd. De VOORZITTER deelt mede, dat wat dit laatste betreft, Burgemeester en Wethouders natuurlijk geen verantwoordelijkheid op zich nemen voor wat er met de fietsen gebeurt. Het is gebleken, dat er op Zaterdag en Zon- dag tientallen fietsen worden neergegooid. Hierover zijn echter tot nu toe geen klachten ter kennis van Burgemeester en Wethouders gebracht, zoodat zij ook geen aanleiding vin den kunnen om hierin op te treden. De heer SEGHERS geeft te kennen, dat wat betreft het neerzetten van fietsen, het niemands bedoeling is, om het bezoek aan Axel te bemoeilijken. Het is echter toch nogal erg, zooals de fietsen worden neerge gooid. Men zou het zelf toch ook niet prettig vinden, als de fietsen voor iemands deur ge- zet werden, zoodat hij in- noch uit kan. De VOORZITTER deelt mede, dat naar een en ander een onderzoek is ingesteld. Hem hebben evenwel geen klachten bereikt. De heer SEGHERSMij wel! De VOORZITTER geeft te kennen, dat dit tegen hem dan niet is gezegd. Aangenomen voor kennisgeving. d. De geuite bezwaren over de bestrating zijn zooveel mogelijk nagegaan en verbeterd. De klacht over een straatrooster op de Oude weg was op terrein van den polder. Ook is daarvan melding gemaakt en verbetering toe gezegd. Aangenomen voor kennisgeving. e. Wat de opleiding van jeugdige men schen tot straatmaker betreft, kunnen wij mededeelen, dat de noodige gelegenheid daar voor ontbreekt. De VOOiRZITIER deelt mede, dat ook in Burgemeester en Wethouders de opleiding van jeugdige personen tot straatmaker is overwogen. Toen spreker thuis kwam, na de vorige vergadering, heeft hij gelezen, dat de bedoeling is, dat te Ter Neuzen een cursus hiervoor zal gehouden worden. Waar echter in de gemeente geen leermeester beschikbaar is, zou spreker hierover in openbare vergade ring liever geen mededeelingen doen. De heer HAMELINK zou dan toch gaame in besloten vergadering hierop terugkomen. Aangenomen voor kennisgeving. 3. Verkoop grond Oranjestraat. Burgemeester en Wethouders berichten den raad: Door J. W. Kalhom, arts alhier is een ver zoek gedaan om een strook grond van de gemeente te koopen, gelegen aan de Oranje straat-Westzijde en ten Noorden grenzende aan de Kaaiwal. Deze strook heeft een op- pervlakte van 50 c.A. en maakt deel uit van het perceel, kadastraal bekend gemeente Axel, Sectie G no. 2023. Wordt voorgesteld deze grand te verkoopen voor den prijs van f 4 per c.A. zulks met ver- rekening van meer of minder na opmeting vanwege het Kadaster. De heer FANOY is van meening, dat de vorige keer bij de transactie met het Kerk- bestuur toch al besloten was, dezen grond te verkoopen voor een door den raad vastgestel- den prijs. De VOORZITTER antwoordt, dat dit een algetmeen besluit was in zooverre, dat beslo ten was een bepaalden prijs te vragen. Een besluit van den raad heeft de goedkeuring van Gedeputeerde Staten noodig, het is in dezen niet zooals hi het Noordelijk gedeelte van de gemeentelijke boirwexploitatie waar- voor door den raad aan Burgemeester en Wethouders machtiging tot verkoop is ver leend, mits dit wordt medegedeeld aan den raad. Ook deze mededeelingen worden ver- werkt in een raadsbesluit, dat door Gedepu teerde Staten moet worden goedgekeurd. De heer SEGHERS vraagt, of de prijs over- eenkomt met dien welke destijds is gevraagd aan het Kerkbestuur. De VOORZITTER antwoordt, dat dit pre- cies dezelfde prijs is en tegen dezelfde voor- waarden wordt voorgesteld te verkoopen als aan het Kerkbestuur. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 4. Aankoop grond Walstraat. Burgemeester en Wethouders schrijven den raad: Eenige jaren geleden is met den heer Hon. Duijm alhier gesproken over de plannen van bebouwing na afbraak van die landbouw- schuur daar ter plaatse om die hoek van de Walstraat eenigszins te verruimen in het be- lang van het verkeer. Een voorloopig accoord werd reeds toen ver- kregen. Er werd toegezegd, dat, wanneer Duijm zijn plannen ten uitvoer wilde brengen, Burgemeester en Wethouders bereid zouden zijn om uwen raad een voorstel te doen om aan genoemden heer een vergoeding te geven voor het prijs geven van een gedeelte grond op den hoek, waardoor die straat daar ter plaatse met 80 c.M. zou verbreeden. Als maximum bedrag werd daarvoor ge- moemd 350. De heer Duijm legt thans naast het be- sproken plan een ander idee oyer van verder strekkenden aard, doch vraagt hiervoor een vergoeding van f 1000 tengevolge van meer- dere beschikbaar komenden grond en grootere kosten van bouw etc. Dit plan heeft omze voile aandacht gehad en ook die van de bouwcommissie. Ook heeft men een onderhoud gehad met genoemden heer Duijm. Het nieuwe plan is wel aantrek- kelijker dan het kleine plan, ook voor de te bouwen woningen, doch voor de gemeente is het niet noodzakelijk om pogingen aan te wen- den om dit te verwezenlijken. Daamaast ach ten wij een vraagprijs van f 1000 aan den zeer hoogen kant. Met genoemden persoon is onderhandeld om dit bedrag belangrijk te verminderen tot f 600 a f 700, waarop hij niet kan ingaan vanwege de meerdere kosten, die hij moet maken en de voordeelen, die hij zal moeten derven. Op grond van een en ander stellen wij uwen raacjjYOQf, om van den heer Psuijup. in eigen- 4pm,over te nemen een gedeelte. van perceel ka4.j*ekepd gesmt Axel, sectie.,(J. nq. .3533 Jegen een totale vergoeding van drie honderd vijftig golden maximum, waardoor de ge meente de beschikking krijgt van qen breedte van 80 c.M. op dien hoek, weiijie thans aan den hger Duijm toabehoorde. Ovorigens af te zien van zijn aanbieding om meerdere grond te onzer beschikking te krijgen. De VOORZITTER deelt med,e, dat Burge meester en Wethouders met den heer Duijm hebben geconfereerd en een en ander bespro- ken. Het resultaat is geweest, dat er thans eigenlijk twee plannen zijn, men zou ze kun nen noemen plan A en B. Het plan A zal de gemqente maximum f 350 kosten, het plan B, het groote plan ongeveer 1000. Door dit laatste komt meer grond vrjj voor de ge meente, zoodat de weg daar ter plaatse aan- merklelij'k breeder izou kunnen worden. De bouwcommissie heeft ook haar oordeel aver deze zaak gegeven, en het is. in samenwerking tusschen Burgemeester en Wethouders en de bouwcommissie dat wordt voorgesteld het plan A te accepteeren en niet plan B, daar dit te duur uitkomt, al lijkt het ook veel mooier. De heer FANOY heeft dezen morgen de overgelegde schetsen bekeken en is tot de vraag .gekomen, of eigenlijk de verhouding tusschen f. 35Q en 1000 vqor de beide plannen wel eerlijk is. Spreker is tot de conclusie gekomen,; dat bij aanneming van het plan van 1000 Duijm de landbouwschuux daar moet afbreken en dat men voor het plan van f 1Q00 meer krijgt in verhouding dan voor dat van 350. De verbetering bij aanneming van het plan van 1000 kan a^nmerkeiijk groqter zijn en heeft hij eigenlijk het idee, dat op het oogenblik de prijs voor het plan van f 350 te duur is. De VOORZITTER merkt op, dat men zich niet moet blindstaren op het hedrag van f 350. Dit is een maximum. Het is ndet onwaar- schijnlijk, dat de kosten ongeveer f 250 kiJtanen bedragen. De heer FANOY vraagt of Burgemeester en Wethouders getracht hebben, het voor minder te krijgen. De VQORZriTER deelt mede, dat een en ander wel degelijk is beaproken. De heer FANOY geeft te kennen, dat Bur gemeester en Wethouders dit dan ook in het prae-advies hadden moeten zetten. Thans vormt men zich een oordeel, dat later blijkt, niet geheel juist te zijn. De VQDRZITTER is van meening, dat de leden zich uit hot pirae-advies toch wel een oordeel konden vormen. De heer FANQ.TBlijkbaar niet! De heer VAX 't HlOFF vindt ook het plan B veel mooier, Spreker zou zioh daarmede ook kunnen vereenigen en geeft Burgemeester en Wethouders en den raad in overweging, hiertoe over te gaan, mits Burgemeester en Wethouders tpachten den prijs naar beneden te krijgen en dan desnoods tot een maximum van 750. De heer OGGEL: ±)at helpt niet! De VOORZITTER deelt mede, dat Burge- meester en Wethouders ook meer gevoelen voor het plan B. Zij hebben ook getracht, dit minder dan 1000 te krijgen, doch de heer Duijm heeft aangetoond, dat zijn kosten on geveer dit bedrag zullen beloofjep. Het is werkeiijk overbodig tfe tracbten, nog iets van den prijs af te krijgen. De heer VAN't HOFF verduidelijkt, dat hij alleen de bedoeling had, aan te bevelen, dat de raad zou besluiten het plan B te aanvaar- dem, tegeh'een prijs van uiterst f 750. Mocht dit eventueel niet gelukken, dan was er altijd nog het andere plan. De heer OGGEL geeft te kennen, dat dit niet mogelijk is. Burgemeester en Wethouders hebben hierover met den heer Duijm gespro ken en het is duidelijk geworden, dat het plan B voor den heer Duijm geen voordeel, doch nadeel oplevent. Hij moet dan weer heel anders gaan bouwen. De woning dUe er tbans staat, moet dan gedeeltelijk Worden afgebro- ken. Ook het plan A levert hem, indien dit voor een prijs van 250 gedaan gekregen kan 'wonden, geen voordeel op. Spreker kan toe stemmen, dat het plan B op zichzelf beter is. Burgemeester en Wethouders zijn er van over tuigd, dat de prijzen die de heer Duijm ge vraagd heeft, geen andere zijn dan die welke noodig zijn om zrjn onkosten te dekken. De heer Duijm heeft van geen van beide eenig voordeel. De heer VAN It HOFF meent, dat hierover verschil van meening kan bestaan. Spreker heeft van beide plannen inzage genomen en naar zijn oordeel is er voor de gemeente voor deel in het plan B, indien dit althans tegen een lageren prijs verkregen kan worden. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wethouders dit in hun conferentie den heer Duijm ook gezegd hebben, dooh deze sprak dit tegen. De heer VAN .'t: HOFF geeft in overweging, alsnog zijn raad te volgen. De heer OGGEL wijst ter op, dat Burge meester en Wethouders dif ook hebben ge- probeerd. De VOORZITTER geeft te kennen, dat Bur gemeester en Wethouders tijdens de conferen tie ook daarop hebben gewezen, opdat zij zou den weten waaraf of waanaan. De heer VAN DE BILT vraagt, of bij aan- heming van het plan de straat breed genoeg zal worden. De VOORZITTER antwoordt, dat dit bij tLanneming van plan A verbetert, bij aan neming van plan B is dit natuurlijk nog beter, doch plan A geeft voldoende uitbreiding. De heer ESSELBRUGGE vraagt of, waar gesproken wordt in het prae-advies dat Bur gemeester en Wethodders, de bouwcommissie fehoord, voorstelleiy over te gaan tot aankoop an grond volgens plan1 A', ook rekening is gehouden met het uitbreidingsplan, voor wat petreft de breedte der straat; - De heer SEGHERS heeft een vraag willen Stellen in dnzelfden geest als de heer Van de Bilt. Komt er voldoende ruimte beschikbaar bij aannemj.ng ;van plan A, tot een maximum van 350 De VOORZITTER merkt op, dat men thans niet kan zien, hoe de situatie in de toekomst komen zal, doch voor de naaste toekomst is de uitbreiding zeker voldoende. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel van Burgemeester en Wethouders aanvaard. i De heer FANOY wenscht geacht te worden, tegen dit voorstel te hebben gestemd. 5. Railing grond Stationstraat. Burgemeester en Wethoudters berichten: Nu de bmadput aan de Stationstraat ge- dempt is en de zecr eigenaardige erfscheiding van mej. de wed. W. de Feijter en de ge meente meer dan voordicn tot uiting komt, a,chten Burgemeester en Wethouders het wen- scheljjk om meer lijn in de scheiding te bren gen door aan genoemde eigenares grond te geven aan de aehterzijde, teneiride aan de voorzijde van haar grond te kunnen ontvan- gen en een strook langs het trotfoir en de vjoorgevel van haar perceel die vrij kwam do°i bet thans naar achter geplaatste hekwerk iji de rooilijn van de woningen. Aangezien de grond aan de stnaat op een hoogere waarde mag worden geschat, dan aan de aehterzijde, kcimt het ons voor, dat hier op deze wijze een goede toestand wordt geschapen, welke bevre- diging schenkt aan beide partijen. De notarieele kosten van beschrijving zul len voor onze rekening moeten worden ge nomen. Wbrdt voorgesteld daartoe te besluiten en de grensschei'ding zoodanig vast te stellen. De heer SEGHERS kan zich met het voor stel van Burgemeester en Wethouders wel ver- eenigen, doch had liever gezien, dat Burge meester en Wethouders hiermede vroeger ge komen waren. De VOORZITTER zegt toe, dat dit in de toekomst gebeuren zal. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van Burgemeester en Wethouders aanvaard. 6. Onderhandsehe verhuur tuingrond. Burgemeester en Wethouders schrijven den raad: Terzijde en achter het slachthuis in de Prins Mauritsstraat is een terrein gelegen, wat niet geschikt is voor tuingrond. Dit werd door de gemeente gebezigd als opslagplaats van materialen. Thans is deze ruimte niet meer benoodigd en heeft de heer J. Wisse gevraagd, dit terrein te mogen huren voor opslagplaats van materialen. Waar hiertegen bij ons geen bezwaar be- staat, stellen wij u voor, dit perceel tot weder- opzeggens onderhands te verhuren voor een bedrag van tien gulden per jaar, welke buur geacht wordt te zijn ingegaan op 1 Juli 1937. Ook is een perceel tuingrond in de Wilhel- minastraat tusschen de woningen van de familie Mieras, dat niet langer braak kan blijven liggen. De heer Mieras is bereid, dit perceel. tuin grond onderhands te huren voor de som van tien gulden per jaar, welke huur wordt ge acht te zijn aangevangen in begin Juli 1937. Wij vragen u bij dezen machtiging tot het onderhands verhuren van beide perceelen. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. "7. Vaststellen staat oninbare posten schoolgeld en hondenbelasting. Burgemeester en Wethouders stellen voor, vast te stellen den staat van oninbare posten schoolgeld 1936/37 op een bedrag van 4,20, en dien van hondenbelasting dienst 1936 op S 2,65. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 8. Wijziging begrooting dienst 1937. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de begrooting voor den dienst 1937 te wijzigen als volgt: i'bnder de inkomsten te verhoogen de posten: ^bpbrengst van den verkoop van oude mate rialen 3290, vergoeding van het rijk, krach- tens art. 56 der L. O. wet 1920 /100, tege- moetkoming uit het werkloosheidssubsidie- fonds in de kosten van controle op werkloozen 177; onder de uitgaven te verhoogen de posten: achterstallige uitgaven vorige dienstjaren 500, onderhouden en schoonhouden van het gebouw of vertrek, bestemd voor de vergade ring van den raad enz. 25, bevolkingsregis- ters en huisnummering f 150, kosten van de burgerwacht en den B.V.L. 40, belooning van den ambtenaar belast met het toezicht op de noodslaehtingen 1, jaarwedde van den afslager van visch 0,50, onderhoud van stra ten en pleinen 13000, jaarwedde van den marktmeester 1, jaarwedden en wedden der onderwijzers 100, uitkeering aan andere ge- meenten in de vergoeding ex art. 205 der L.O. wet 1920 f 225, uitgaven voor volksfeesten 35, kosten van controle op werkloozen f 354,17, subsidies ten behoeve van de vee- teelt 75, subsidies voor openbare middelen van vervoer f 240, kosten van de districts- arbeidsbeurs en van de arbeidsbemiddeling f 67, bureaubehoeften voor den agent der ar beidsbemiddeling /100, en te verminderen den post onvoorziene uitgaven f 1346,67. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 9. Aanbieding rekeningen 1936. Burgemeester en Wethouders bieden aan: a. De rekening van de gemeente van het dienstjaar 1936 sluitende met de navolgende cijf ers Gewone dienst: ontvangsten 1252.244,87; uitgaven 1245,338,84; batig saldo 16.906,03. Kapitaaldienstontvangsten 171.535,30; uitgaven f 71.720,92; nadeelig saldo 1185,62. b. De rekening van het Gasbedrijf Sluiten de met de volgende cijfers: Afdeeling I: totaal baton 177.744,66; idem lasten 177.744,66; Afdeeling H: totaal kapitaals-inkomsten 151.447,83; idem uitgaven 151.447,83. c. De rekening van het Vleeschkeurings- bedrijf sluitende met de navolgende cijfers: Afdeeling I: totaal baton 15.589,56; idem lasten 15.589,56; Afdeeling H: totaal kapitaals-inkomsten 11.177,26; idem uitgaven 11.177,26. d. De rekening van het Burgerlijk Armbe- stuur sluitende met de volgende cijfers: ontvangsten 112.720,15, uitgaven 112.806,91, nadeelig saldo 186,76. De VOORZITTER stelt voor te benoemen tot leden der commissie tot nazien der ge- meenterekening de heeren Dieleman, Segbers en Hamelink, en tot leden der commissie tot nazien der rekeningen van het Gasbedrijf, Vleeschkeuringsbedrijf en Burgerlijk Arm- bestuur de heeren Esselbrugge, De Jonge en C. van Bendegem. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 10. Bijslag premie ziekenfonds. Burgemeester en Wethouders leggen over het rapport der raadscommissie inzake bij- slagverleening ziekenfondspremie aan perso nen, die in zorg zijn, luidende: In uwe vergadering van 3 April jl. werd onze commissie op voorstel van Burgemeester en Wethouders ingesteld om de bijslagverlee- ning voor de ziekenfondspremie aan personen, die in zorg zijn, te bestudeeren. In onze eerste vergadering werden de pun- ten uitgestippeld om te komen tot het ver- zamelen van gegevens van inkomsten van die gezinnen, die volgens onze meening in de termen zouden vallen. Hierin werden wij teleurgesteld, omdat geen bron te vinden is om aan die gegevens te komen en die toch noodzakelijk zijn om een herekening te kunnen maken wat wij als ge meente aan de in de termen vallende personen zouden kunnien geven. Ook was de mededeeling niet aansporend tot sueces, van het onderhoud dat de Voor zitter met den gemeente-geneesheer over dit punt mocht hebben. Genoemde geneesheer deelde mede, dat nog niet van hunne zijde kan worden toegezegd of verzekerd, dat de plaat- selijke geneesheeren, op grond van de bespre- kingen in de lafdeelingsvergadering van de Maatschappij tot bevordering van de genees- kunde, bereid gevonden zouden worden ook een derde in de premie bjj te dragen. In Ter Neuzen is door de plaatselijke geneesheeren bij wijze van proef daartoe overgegaan, doch de resultaten zijn niet bevredigend, integen deel de doktoren rapporteerden, dat met deze tegemoetkoming zeer slechte resultaten zijn bereikt. Vervolgens krijgen wij den indruk, dat het aantal toegetreden leden tot het ziekenfonds, welke tevens in zorg zijn, niet bijster groot is, alzoo bestrijkt men voorloopig geen uitge- strekt terrein met een eventueelen bijslag. Andere systemen en berekeningen zijn door ons overwogen, dooh het juiste kunnen wij niet bereiken, omdat dit reorganisatie van de geneeskundige armenverzorging medebrengt, en wij te veel rekening moeten houden met bestaande toestanden, wat een goede oplos sing voor de toekomst zou kunnen doen mis- lukken. Als commissie zijn wij tot een voorloopige regeling gekomen, die ons weliswaar ook niet bevredigt, doch ruimer wordt dan de bestaande methode. Wij adviseeren u mitsdien om: I. de vrijgekomen belooning van den vertrokken gemeente-geneesheer te bestem- men voor de verdere geneeskundige armen verzorging in den hierna genoemden vorm; II. de heeren Kalhom en Boor voorloopig aan te wijzen voor het verrichten van de werkizaamheden, voortvloeiende uit de armen- practijk; III. Den Voorzitter van uwen raad en het Burgerlijk Armbestuur op te dragen zich op een ruimere basis te plaatsen voor het afgeven van verklaringen voor genees- en verloskun- dige hulp aan die personen die in zorg zijn en die daarmede gelljik te stellen zijn. De commissie zou gaarne intact wenschen te blijven voor de verdere bestudeering van dit plan. Kan de iraad zich hiermede vereenigen, dat hopen wij, wanneer deze tijdelijke regeling eenigen tijd heeft gewerktf met nadere voor- stellen te dien opzichte te komen. Burgemeester en Wethouders berichten hierbij: Met verwijzing naar het door die Commissie samengesteld rapport waarbij zij tot haar leedwezen moet berichten, dat zij met geen afgerond voorstel kan komen, doch moet U voorstellen I. om de vrijgekomen belooning van de vertrokken gemeente-geneesheer te bestem- men voor de verdere geneeskundige armenver zorging in de hiemagenoemde vorm; II. de heeren Kalhom en Boor voorloopig aan te wijzen voor het verrichten van de werkzaamheden voortvloeiende uit de armen- practijik en IH. Uw Voorzitter van Uwen Raad en het Burgerlijk Armbestuur op te dragen op een ruimere basis zich te plaatsen voor het afgeven van verklaringen voor genees- en verloskundige hulp aan die personen, die in zorg izijn en die daarmede gelijk te stellen zjjn. Wanneer deze tijdelijke regeling eenigen tijd heeft gewerkt kan vanwege de commissie die gaame voor verdere bestudeering van dit plan intact zou blijven nadere voor stellen verwacht worden. Het niet kunnen verzamelen van gegevens en het gemis van een overzicht om een vol- ledig beeld te kunnen vormen van den om- vang van een te maken regeling, noodzaakt de Commissie met een dergelijk voorstel te moeten komen, dat ook hunne verwachtingen niet bevredigt. Wordt voorgesteld dienovereenkomstig te besluiten en deze voorloopige regeling te treffen. De VOORZITTER kan hieraan toevoegen, dat de commissie herhaalde malen heeft ver- gaderd en uiteindelijk als bespoediging en als tijdelijke maatregel heeft gemeend dit voor stel te moeten doen. De commissie wenscht intact te blijven, om deze zaken nog nader te bestudeeren. De bedoeling is, dat waar er thans slechts 1 dokter is belast met de armen- practijk, deze te doen doorgaan en den voor zitter van uwen raad en van het Burgerlijk Annbestuur opdracht te geven, meer briefjes voor kostelooize verpieging af te geven. En dit niet enkel aan degenen die vanwege het Burgerlijk Armbestuur worden ondersteund, doch ook aan anderen, die niet in den steun lcopen. of in werkverschaffing zijn. De heer FANOY heeft met genoegen bemer-kt, dat de commissie zelf niet bevredigd is over het rapport dat zij heeft moeten uit- brengen, men kan hierover kort zijn, zij kon niet beter, daar de gegevens om tot een juiste oplossing te komen, niet aanwezig zijn. Indien spreker het goed leest, is de bedoeling van punt H van het voorstel van Burgemeester en Wethouders dat naast Dr. Bom de doctoren Kalhom en Boor meoe worden aangewezen vo ir de armenpractijk. Do VOORZITTER antwoordt, dat Dr. Bom gemeente-ambtenaar is, deze behoeft dus niet te worden aangewezen. Burgemeester en Wethouders stellen idit voor bij wijze van noodmaatregel. Het is momenteel niet Joen- hjk de genoemde doctoren aan te stellen, waarom zij voorstellen, deze voorloopig daar mede te belasten. De heer FANOY is blij, dat dit voorstel is gedaan. Hierdoor wordt toch de vrije artsenkeuze bevorderd. Nu rest voor spreker de vraag of met het vrijkomende bedrag de heeren Kalhorn en Boor voldoende voor de door hen te verrichten werkzaamneden kun nen worden beloond. De VOORZITTER: Dat is ook voor Bur gemeester en Wethouders een puzzle. De. heer FANOY vraagt zich af, of het ibedrag, dat vrijkomt, dan over de doctoren zal worden verdeeld in verhouding tot hetgeen zijn aangetoond hebben te presteeren. De VOORZITTER wijst er op, dat het hier een tijdelijke maatregel betreft. Men staat voor het aanstaande vertrek uit gemeente- dienst van Dr. Bom en het vertrek van de verloskundige. Burgemeester en Wethouders zijn voornemens te zijner tijd met een ander voorstel te komen en deze zaak in zijn geheel nog nader te bezien. De heer FANOY kan zioh na deze toelich- ting met het voorstel van Burgemeester en Wethouders vereenigen. Dit schept naar zijn meening een basis voor een oplossing. De heer C. VAN BENDEGEM wenscht evenwel van Burgemeester en Wethouders de pertinente verklaring, dat de 400 die hier door vrijkomt, niet de limiet zal zijn, waaraan men gebonden is voor het verstrekken van de briefjes voor vrije geneeskundige behandeling. In de commissie is hierover ook gesproken, dat het noodzakelijk is, dat dit bedrag niet de limiet vormt, daar men anders b.v. een maand voor het einde van het jaar genood zaakt zou zijn bij gebrek aan fondsen er een punt achter te zetten. De VOORZITTER herhaalt, dat het hier een tijdelijke maatregel betreft, voor een tijd van wellicht 4, 5 of 6 maanden. De heer FANOY is er voor, dat de begroo ting hierdoor geen wijziging ondergaat. De VOORZITTER wijst er op, dat indien het noodig blijkt, voor 1 Juli van het volgend jaar wijziging in de begrooting moet worden aangebracht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 6