vw»-y Q_ De burger-oorlog in Spanje H™ '- - I TER NEUZEN, 4 AUGUSTUS 1937. GOED AFGELOOPEN. HOEK. AXEL. V';i: •.-■ '"f'f' *'l Lfii-' IV -M-J'"®' ;.,;vv:' -i ■'•1 ken, daar de verordening eveneens het leveren van graanproducten voor dit doel aan pach- ters verbiedt. De Deutsche Allgemeine Zeitung geeft toe, dat de nieuwe verordening een omwenteling voor het boerenbedrijf zal beteekenen. Jaren- lang heeft men den boeren den raad gegeven rogge aan het vee te verstrekken en men heeft de rogge door haar te kleuren met eosine on- bruikbaar voor het bakken van brood ge- maakt. Hiervan is men echter geleidelijk terug gekomen. Thans is de vraag wat men in de toekomst in plaats van rogge aan het vee zal moeten geven. Voor dit doel zal nu, aldus de officieele publicatie door de bevoegde instan ces worden gezorgd. In toenemende mate zullen de boeren bieten en aardappelen aan het vee geven. Voorts zal in de eerste plaats mais en gerst ter beschikking worden gesteld. De eerste distributies van deze producten zijn reeds begonnen. In het afgeloopen jaar heeft Duitschland een roggeoogst van ongeveer 5 millioen ton gehad waarvan 1.6. millioen ton bij de zelf- verzorgers bleven en 3.4 millioen ton voor ver- bruik bestemd was. Hierbij kwam 4 millioen ton tarwe, terwijl de boeren 600.000 ton van dit product behielden. Het bestaande contin gent voor haver en gerst ondergaat geen wijziging. IHet verbod tot gebruik van graan voor het winnen van sterken drank woPdt ver- scherpt. Elke overtreding van de verordening zal zwaar worden gestraft. DOELTREFFEND. In twee bioscopen te New York hebben de cabine-operateurs met succes een nieuwe methode toegepast om de aandacht te vesti- gen op him grieven. Midden in een film hid den zij met de vertooning op, staken het licht in de voile zaal aan en hielden met gebruik- making van het geluidsapparaat een lezing tot het publiek, waarin zij een uiteenzet- ting gaven van hun slechte arbeidsomstan- dighedsn en hun lage loonen. Zij hadden zich in de cabine gebarricadeerd, en waren goed voorzien van water en levensmiddelen voor een stay in stajdng. De staking duurde slechts 24 uur. Toen gaven de bioscoopexploitanten toe. DRASTISCHE REFERRING VAN INVOER VAN DIEREN IN ZUID-AFRIKA. De Zuid-Afrikaansche regeering heeft be- sloten den vrijen invoer van ongeveer alle levende dieren drastisch te beperken. Tenzij in het bezit van een vergunning, zal men thans in de toekomst geen marmot, zelfs geen goudvisch in Zuid-Afrika mogen invoe- ren. De nieuwe maatregelen zijn ingegeven door de vrees, dat de dieren in het Zuid- Afrikaansche land een plaag zullen veroor- zaken. daar zij zich soms na hun invoer op wonderbaarlijke wijize voortplanten, zoo zelfs, dat de landbouw in gevaar komt. Volgens de nieuwe bepalingen is de invoer verboden van levende wormen, schelpdieren en visschen, duizendpooten torren en andere insecten, spinneh, kikkers, reptielen, vogels en een aantal zoogdieren. "Honden en andere huisdieren vallen niet onder de be palingen, doch -voor hen heeft men de quaran- tainebepalingen verzwaard. Vroeger reeds had men een verbod uitge- vaardigd voor den invoer van konijnen. Dit verbod was gebaseerd op ervaringen in Aus tralia. Na een ongelimiteerden invoer, had men daar namelijk zoo'n last van deze zich welig voortplantende diersoort gekregen, dat het ten slotte een plaag werd. Om alle even- tualiteiten voor te zijn, heeft men daarop voor Zuid-Afrika reeds bij voorbaat den invoer van konijnen verboden. FIT HET VERRE OOSTEN. Hoewel er officieel nog geen oorlog is tus- schen China en Japan, kan men, schrijft de N. R. Crt., wel alreeds spreken van een oor- logsfront in Noord-China, terwijl bombarde- menten als van Tientsin en van Takoe ook duidelijke oorlogshandelingen zijn. Men krijgt den indruk, dat het de Japanners er niet om te doen is fiu reeds dadelijk verder Zuidwaarts op te rukken, doch dat zij erop uit zijn voorloopig het gebied in den omtrek van Peiping en ten Noorden van de Joengting te consolideeren en onder een z.g. autonoom Ibestuur te brengen, dat geheel van Japan af- hankelijk moet zijn. Aan den anderen kant heeft het er echter den schijn van, dat de Chineezen deze nieuwe feitelijke verkleining van hun gebied, die tevens het scheppen betee- kent van een nieuwe, Japansche uitvalspoort, niet willen dulden. Dit zou er dan op neer- komen, dat zij zullen trachten de Japanners terug te drijven, die dan stellig niet zullen nalaten te verzekeren, dat zij door de Chinee zen zijn aangevallen en dat dus de strijd die uit de jongste gebeurtenissen dreigt voort te vloeien, aan de' „onverstandige" houding van Nanking is te wijten. De Vereenigde Staten en de Europeesche mogendhe'den die groote belangen in China hebben, zullen ongetwijfeld hun uiterste best doen buiten het conflict te blijven. Zoowel te Tientsin als te Sjanghai echter nemen de Japanners ook tegen hen een tartende hou ding aan. Zij ontzien de buitenlandsche con- cessies niet en zijft b.v. te Tientsin zelfs ge- wapenderhand tegen de iFranschen te werk gegaan. Uit alles blijkt, dat de militairen thans bij de Japanners weer de overhand heb ben en dat zij zich om de diplomatieke gevol- gen van hun optreden niet bekommeren. Het zal van de Amerikaansche en Europeesche autoriteiten groot beleid kosten om met hand- having van hun rechten botsingen te vermij- den en, waar die onvermijdelijk zijn gebleken, verdere gevolgen te voorkomen. De Japanners zijn hen daarbij in zooverre behulpzaam, dat zij hun althans verontschul- digingen aanbieden. A1 storen zij zich niet aan de vreemde mogendheden, op conflicten zijn ook zij niet gebrand. Zij hebben aan China zelf de handen vol. En... zoo zouden wij er misschien aan toe moeten voegen, zij houden ook het oog op hun stagen vijand Rusland. Of zij dien ook excuses zullen aanbieden, gelijk zij Frankrijk hebben gedaan, staat te bezien. Wtat de strijdende partijen China en Japan betreft, krijgt men niet den indruk, dat er ook maar in een van beide kampen een neiging tot een vergelijk zou bestaan. Men weet echter bij Oostersche conflicten nooit, voor welke ver- rassingen men nog kan komen te staan. Blij ven dezen in dit geval uit, dan zou men, ge- zien de betrekkelijke zwakte van het Chinee- sche leger en den weinigen lust van Japan schen kant tot het uitrusten van een waarlijk grootsch opgezette expeditie in China, moeten rekenen op een langen duur van het conflict met tal van groote en kleine schermutselin gen, een toestand, waarbij, wat de krijgskun- dige betreft, de Chineezen in de minderheid zullen zijn, wat het economische betreft, de Japanners groote schade zullen lijden en die elk oogenblik aanleiding kan geven tot een uitbreiding van het conflict en tot onaange- naamheden voor de andere mogendheden met belangen in China. Op voet van oorlog. De organisatie van de Chineesche regee ring, van het Chineesche leger en van de Kwomintang is op voet van oorlog gebracht De opperbevelhebber, Tsjiang Kai-sjek, heeft buitengewone bevoegdheden gekregen inzake militaire, diplomatieke en regeeringszaken, terwijl Wang Tsjao-ming belast is met de lei- ding van de Wlomintang en met de leiding der binnenlandsche zaken. De „roode" Chineesche legers. In Chineesche kringen te Sjanghai wordt veel beteekenis gehecht aan een bericht uit Taijoean, volgens hetwelk generaal Jen Sis- jang, de commissaris voor de pacificatie voor Sjansi en Soeijoean, en de gouverneur van Soeijoean zich in allerijl voorbereiden op het afslaan van een aanval van Japan en Mants- joekwo, welke vanuit Oost-Tsjahar zou kun- nen worden ondemomen. Het is mogelijk, dat de ,,roode" legers in China, die thans aan den kant staan van de Chineesche regeering bij den tegenstand, aan Japan te bieden, gezon- den zullen worden naar het gevechtsfront in Tsjahar of naar de streek vlak ten Zuidwes- ten van Peiping. Deze „roode" legers bezitten groote snelheid van beweging en een aanzien- lijk weerstandsvermogen. IN HET HARTJE VAN BILBAO. Zaterdag, ter geiegenheid van het feest van Ignatius, zijn in Spanje, o.a. te Bilbao, groote demonstraties gehouden. Phalangisten, reque- tes, beambten, Marokkaansche troepen, Duit- sche en Italiaansdhe soldaten, hebben voor het standbeeld van Ignatius van Loyola een auto- dafe aangericht. De werken von Zola, Blasco, Ibanez, Anatole France, Renan, Marx, Bakou- nine, Malraux en Valery, P. Valdes en...... Dickens gingen in vlammen op. Ook een aantal couranten moest het ont- gelden, o.a. de Manchester Guardian, News Chronicle, Daily Herald, het Fransche katho- lieke blad Aube, de Humanite, de Populaire, Marianne en vele andere. DISCONTOVERLAGING IN FRANKRIJK. De Bank van Frankrijk heeft het disconto verlaagd van 5 tot 4 (Zooals bekend werd het disconto op 6 Juli j.l. met 1 tot 5 verlaagd. De rente op voorschotten op effecten is ver laagd van 6 tot 5 en die op dertigdaag- sche voorschotten van 5 tot 4 EEN HALF" MILLIOEN I'ADVINDEIiS OPGEROEPEN. De Bond van Chineesche padvinders, waar van maarschalk Tsjang Kai Sjek president is, heeft bevel gegeven tot mobUisatie van een half millioen padvinders ouder dan 15 jaar. De padvinders, die in verschillende corpsen ingedeeld zullen worden, zullen dienst doen ter ondersteuning van de overheid in post-, tele- graaf-, radio- en transportdienst bij de lucht- en gasafweermaatregelen, bij de propaganda en bij den medischen hulpdienst, benevens bij het verleenen van steun aan de door den oor log getroffen iburgerbevolking. DRACONISCHE BELASTINGVERHOOGING IN JAPAN. Van bedenkelijke beteekenis is intusschen dat de Japansche regeering besloten heeft, dat met het oog op de te dekken nieuwe uit- gaven in verband met den veldtocht in Noord- China, het Lagerhuis een wetsontwerp voor te leggen, waarbij de inkomstenbelasting ver- hoogd wordt van 5 tot 15 pet., verder zal een omzetbelasting worden geheven van 20 pet. op weelde-artikelen, zooals foto-toestellen, films, gramofoons, juweelen etc. De kabinetsraad besloot verder, van Dinsdag af, controle uit te oefenen op ongeoorloofde winsten en op het opkoopen van metalen, steenkool, katoen, benzine, papier, leer, auto's, machines, electrisch draad, chemische producten, pharmaceutische producten, mica, suiker, boorzuur, asbest etc. Op overtreding der bepalingen wordt een maximumstraf gesteld van 100 yen en drie maanden gevangenisstraf. VOLGENS GANDHI ZAL BRITSCH-INDIE #>ROOGGELEGD WORDEN. Gandhi schrijft in het blad Harijan aftikelen over 't werk dat den leiders van de congres- .partij wacht nu zij in de provinciale besturen ministerfuncties zullen aanvaarden. Hij voor spelt daarin o.a., dat er binnen drie jaar een volledig drankverbod zal zijn in de provin- cies, waar het congres in de meerderheid is. Het Amerikaansche voorbeeld is voor Britsch-Indie niet afschrikwekkend, omdat er hier slechts een minderheid zich aan drink- gewoonten overgeeft. Een drankverbod mag aanvankelijk geld kosten, ten slotte moet het de verdiensten en de koopkraeht van de platte- landsbevolking verhoogen. Voorts bepleit Gandhi 0.a. het onderwijzen van handenarbeid op de scholen. De kosten kunnen bestreden worden uit den verkoop van de vervaardigde voorwerpen. Natuurlijk moet de zoutbelasting verlaagd worden. Het liefst zou hij zien, dat de ziout- winning voor de arme dorpelingen vrijgelaten werd. ZEVENURIGE WERKDAG TE ANTWERPEN. Het staat thans vast, schrijft het R. Nwsbl. dat op 1 October a.s. de zevenurige werkdag in de haven van Antwerpen een voldongen feit zal zijn. Er zal zes dagen per week door de gewone dagploegen ook 's Zaterdags 7 uur per dag worden gewerkt. Het ploegen- stelsel voor werk buiten de gewone ;uren blijft zooals voorheen. Bovendien zullen de haven- arbeiders, die niet de geheele week aan den arbeid zijn, een extra vergoeding van 2 francs per dag ontvangen. De ingevoerde wijziging is op aandringen van de regeering zelf geschied, die aanpassing verlangde aan de in Juli 1936 gevoteerde wet- telij'ke bepalingen met betrekking tot de veer- tigurige werkweek. De patroonsorganisaties zien de toekomst van de haven donker in. De statistiek voor de haverabeweging wijst slechts een onbelangrijken vooruitgang aan in vergelijking met verleden jaar, terwijl con- curreerende havens, in hoofdzaak Rotterdam, met voile teugen van den heropbloei van den wereldhandel genieten. In Juli 1937 kwamen 998 zeeschepen te Ant werpen aan met een tonnenmaat van 2.041.962 netto moursome tons. In Juli '36 waren deze cijfers resp. 1010 en 2.013.530 netto moursome tons. Over de eerste zeven maanden van dit jaar bedraagt de verhooging van de tonnen maat nauwelijks 10 en die van het schepen- aantal slechts 8 Men wijst thans bezorgd op de Rotterdam- sche statistieken en men uit de vrees, dat Anfwi rpen door zijn opeenvolgende loonsver- hoogingen, gepaard gaande met beperking van° den arbeidsduur, een te dure haven is geworden, althans in vergelijking met vroe ger, toen het ten voile de reputatie van „the cheapest in the world" verdiende. llngschen druk uit het Westen bevrijd hebben, 3ijn zij de laatste dagen in Zuidelijke richting ipgerukt, waarbij zij reeds de grens van iuenca hebben overschreden. Wiij weten nog altijd niet, welke waarde wij aan dezCn opmarsch moeten toekennen. Hij scheen begonnen te zijn als een poging tot ontlasting van den druk van de regeerings- troepen aan het front van Madrid, maar heeft zulke verrassende resultaten opgeleverd, dat zich voor de rechtschen allerlei perspectieven Ijebben geopend. Hooge gebergten dekken zoo wel in het Oosten als het Westen de flank van de regeeringstroepen, terwijl naar het Zuiden en Zuid-Oosten het terrein wel berg- achtig is, maar geleidelijk begaanbaarder en meer door wegen doorsneden wordt. Twee wegen voeren van Turuel uit naar Valencia, de spoorlijn, die in Zuidoostelijke richting naar de kust loopt en daar Zuid-Zuid- westwaarts ombuigt naar Valencia en het dal van de Guadalaviar, dat eerst in Zuidelijke richting en dan Oost-Zuidoostwaarts op Va lencia aanloopt. Op het oogenblik dringen de troepen van Franco in het gebied ten Westen van deze rivier in Zuidelijke richting op. Zij kunnen zich vandaar weer Westwaarts keeren in de richting van de stad Cuenca om zoo te trach ten den ring om Madrid nauwer te maken en tenslotte dicht te knijpen, maar zij kunnen zich ook Zuidwaarts en later Oostwaarts richten in de richting Valencia. Mocht dat hun doel zijn, dan zal men spoedig ook wel hooren van een voortdringen van Teruel uit in Zuid oostelijke richting langs de spoorbaan naar de kust. Terwijl aan de andere fronten het krijgs- bedrijf vrijwel in een stellingoorlog is over- gegaan, biedt het front bij Teruel nog alle geiegenheid tot een bewegingsoorlog en daar- van maakt Franco op het oogenblik een dank- baar gebruik. HEVIGE GEVECHTEN BIJ OVIEDO. Na meer dan driehonderd dagen van voort- durend beleg is de hoofdstad van Asturie, Oviedo, zoo meldt United Press, opnieuw het middelpunt van hevige gevechten geworden. Zondagochtend zetten de republikeinen met een wild bombardement den strijd in en sinds- dien zijn de linksche troepen er voortdurend in den aanval. Ook de nacht bracht geen ge- vechtspauze en Maandag werd het offensief van de dinamiteros zoo mogelijk nog intenser. De Asturische artilierie begon Zondag, ge- steund door 20 vliegtuigen, eenige nationalis- tische steliingen die slechts door betrekkelijk weinig troepen verdedigd werden, te bombar- deeren. Zes uren achtereen viel een regen van granaten op de loopgraven van den Escam- pero-heuvel, totdat de dinamiteros in grooten getale een stormloop ondernamen. De natio- nalistische verdedigers boden echter hardnek- kig tegenstand en wisten het hevige offensief aanvankelijk af te slaan. Den geheelen dag werd de strijd met onver- rninderde heftigheid voortgezet en eerst toen de republikeinen in den loop van den nacht iiieuwe versterkingen uit Gijon in deh strijd rvierpen, was het pleit te hunnen gunste be- slecht. Verscheiden nationalistische steliingen moesten worden prijsgegeven en de dinamite ros zijn volgens de jongste berichten zoover gevorderd, dat zij thans naar Oviedo zelf op- dringen. Bij de beoordeeling van deze roode over- winningsberichtein zal men echter in het oog dienen te houden, dat de helling van den Es- campero achter de tegenwoordige nationalis tische steliingen met forten en versterkingen letterlijk bezaaid is en dat de nationalistische bevelhebber Aranda nog 6000 man reserven ter beschikking heeft, welke hij tot dusver niet in den strijd wierp. Antwerpen alwaar het stoffelijk overschot aan de schoot der aarde zal worden toevertrouwd. Te HOOFDACTE. Rotterdam slaagde voor het examen DE BRADERIJ. Na tal van dagen zonder zonneschijn, op dezen eersten dag van de braderij, een stra- lende zon van een blauwen hemel, en zeker zal het niet aan het weer liggen, indien er niet vele bezoekers in de stad zijn dezen namiddag. Zoo ongeveer op het middaguur maakten we eens een rondje door de bradeerstraten, teneinde eens poolshoogte te nemen, van het- geen er te zien was. Vele der winkeliers waren nog doende hun kraampjes in orde te maken, terwijl enkele dit werk reeds hadden beeindigd. *Het schijnt met een braderij pre- cies zoo te moeten gaan als met een tentoon- stelling. Enkele oogenblikken voor den aan- vang zijn de stands pas klaar. Maar tegen den tijd dat de speciale Klimop- trams, die ruim 1500 bezoekers vervoerden, hoofdacte, de heer J. Th. Schelfhout te Kloos- terzande. EXAMEN FRANSCHE M.O.A. Te Utrecht slaagde voor het examen Fran sche M.O.A., de heer A. L. Uiterhoeve te Vogelwaarde. VEREDELING VAN HET AMBACHT. Te Utrecht slaagde voor het gezellendiploma van de Vereeniging tot veredeling van het Ambacht de heer I. de Kok te Oostburg. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van Politie alhier, maakt bekend, dat omtrent onderstaand'e gevonden voorwerpen, inlichtingen te bekomen zijn, aan de daarachter vermelde adressen. Badpak en handdoek, J. Verlinde, Axelsche- straat 62. Autodop, A. Kiaassen, Driewegen O 116. Ketting met twee sleuteltjes, M. de Kraker, 2e Kortestraat 1. Ceintuur van een junk, A. R. M. de Pauw, Tholenisstraat 96. Kaperen gewicht, A. Leunis, Kerkhoflaan 13. Portemonnaie met inhoud, D. de Kraker, Hoogendijk. Leeren dams-handschoen, A. Leijs, Tram- straat 31. Rozenkrans, A. de iSchepper, Tramstraat 1. Een klein model sloepje (kano), J. Dieleman, 2e Verbindingstraat No. 18. Kinderportemonnaie met inhoud, J. Jansen, Dokweg 14. Portemonnaie, H. de Meijer, Scheldekade 48. Kinderportemonnaie met inhoud, C. Diele man, Dekkerstraat 29. Huissleutel, Bureau van Politie. BEDRIJFSRAAD VOOR DEN LANDBOUW IN OOST ZEEUWSCH-VLAANDEREN. De Bedrijfsraad vergaderde Dinsdag in de Landbouwschool te Hulst. Door den waamemend voorzitter, den heer J. Salman, werden gevoelvolle woorden ge- sproken ter nagedachtenis aan het tragisch overlijden van den voorzitter van den Raad, den heer F. van Campen, burgemeester van Graauw. Hij wekte op om met denzelfden lust en trouw het sociale werk in Zeeuwsch- Vlaanderen te blijven doen, in dezelfde lijn die ook door den overledene mee is uitgestippeld. Op breedVoerige wijze is o.a. op deze ver- gadering gesproken over het vakonderwijs voor jeugdige bedrijfsgenooten. Conclusie was, dat er op bijna iedere plaats voldoende geiegenheid tot het volgen van cur- sussen wordt gegeven, maar dat de animo <in(jpr de jeugd hiervoor klein is. Alleen een cursus voor aardappelselectie blijkt voldoende aantrekkingskracht te bezitten, zoodat er meer cursisten zich opgaven dan men in kon schikken. Getracht zal dan ook moeten worden in breeder kring, voor het verkrijgen van meer practische en theoretische kennis, meer be- langstelling te wekken. Daar er nog twee zeer belangrijke zaken op de agenda stonden, die om des tijds wille niet behandeld konden worden, werd besloten de volgende vergadering te houden in het laatst van September. BEREKENING VAN STEUNBEDRAGEN. De minister van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat in afwij- king van het daaromtrent in de circulaire van 10 Mei voorgeschrevene, behalve de daarin bedoelde bedragen, ook van de verdiensten van inwonende kinderen van werkloozen mogen worden afgetrokken de noodzakelijke onkosten welke het werk met zich brengt, zooals auto- buskosten, tramgelden, kosten van aanschaf- fing van werkkleeding enz. Met de kosten van aanschaffing van werk kleeding mag slechts dan rekening worden gehouden, indien de betrokkene zijn werk zonder die Weeding niet zou kunnen aanvaar den en er geen andere bronnen zijn waaruit de aanschaffing bekostigd kan worden. De minis ter denkt hier in het bijzonder aan de moge- lijkheid, dat Weeding wordt verstrekt uit de z.g. B-steun. De minister vertrouwt, dat de gemeentebesturen bij het vrijlaten van ver diensten voor de aanschaffing van Weeding, de meest mogelijke soberheid zullen willen be- trachten. binnenkw en op de ame Ma Op het Spaansche front wordt de aandacht weer gevestigd op den sector van Teruel, schrijft de N. R. (Crt. De troepen van Franco die daar een gebied bezet hielden, dat als een spoor in het gebied der regeering doordrong en Aragon scheidde van Nieuw-Castilie, schij- nen erop uit te zijn deze spoor dieper in het vijandelijk vleesch te drukken. Nadat zij zich eerst door een opmarsch in Westelijke rich ting in den sector van Altoarracin van zijde- en heerschte er in oinze straten ankt een groote drukte. Het aantal wielrijders en degenen die per aut'o Of bits naar de Klimop-Bra'derlJ kwamen was eveneens terbazend groot en telkens wanneer de groote hinderpaal om onze stad te bereiken, de Axelsche brug, voor het verkeer gestremd was, vormde zich een lange file van wachtende vervoermiddelen en bezoekers, die de menigte in de straten nog extra aan- vulde. Ook in het lokaal van het Ballero-spel was het een drukte van belong met bezoekers, die een gooi deden naar de zeer fraaie Klimop- prijizen. Zoo is de eerste dag van de Braderij reeds bijzonder geslaagd. Gistermiddag kwstm«"<©en 15-jarig meisje, wonende in de Van Steenbergenlaan, tijdens het doen van huiselijlie bezigheden te kort bij een brandend gastoestel, waardoor haar jurkje vlam vatte. Het meisje liep het achter de woning liggende erf op, waar haar moeder zich bevond. Deze, hevig schrikkende op het zien van wat er gebeurd was, trachtte zooveel mogelijk de vlammen te dooven, lietgeen haar maar ten deele gelukte. Gelukkig was de in de nabijheid wonende werkman A. v. d. Hooft thuis, welke onmid- dellijk ter hulp snelde en met veel tegenwoor- digheid van geest, het kind de brandende kleeren van haar lichaam rukte, waardoor erger wend voorkomen en dit ontstellende gebeuren beperkt kon blijven tot een kapot getrokken en deels verbrandde jurk en eenige lichte brandwonden aan den rechterbovenarm. Aan het kordate handelen van de moeder, maar bovenal aan het koelbloedig en doortas- ten'd optreden van v. d. Hooft, is het te dan- ken, dat dit ongeval zoo goed is afgeloopen. LIJK OVERGEBRACHT. Hedenmorgen arriveerde alhier in de mid- delhaven het Belgische Gouvernementsvaar- tuig „Sp_h«ldewacht", waarmede het stoffelijik overschot van den op 28 Juli j.l. verdronken Belgischen loods Van Schoor naar Antwerpen vervoerd zou worden. Onder eerbiedige be- langstelling van het publiek werd de lijkkist dOor personeel van het Belgische Loodswezen, alhier aan boord gedragen, waarna' Zij op het actitOrdek werd opgesteld. Nadat de vlhg halfstok was gelheschen en de lijkkist met de Belgisclie driekleur 'was bedekt, virtrok Jde „Scheldewacht" met haar droeven last naar 46 Ingez. Med. BEZOEK VAN GED. STATEN. Ged. Staten van Zeeland zullen op 10 Aug. een bezoek brengen aan West Zeeuwsch- Vlaanderen, in verband met het voorloopig vastgestelde streekplan. De secretaris-gene- raal mr. Frederiks en de Inspecteur van de Volksgezondheid jhr. De Graaff zullen daarbij tegenwoordig zijn. WEST-ZEEUWSCH-VLAAMSCHE TIPPELAARS. De jeugdige D. de Puijt te Oostburg was behalve de heer Bosch uit Breskens de eenige West-Zeeuwsch-Vlaming, die deelnam aan den vierdaagschen wandeltocht. Hij was den eer sten dag (bij de 25 eerst-aankomenden, den tweeden dag bij de eerste 50, den derden dag bij de eerste 80 en den vierden dag bij de eerste 1500. (Vliss. Crt.) DOODELIJK ONGEVAL. Een chauffeur uit Breskens, die Zaterdag den zoo vaak voorkomenden rit naar Knocke maaikte, heeft aldaar ter hoogte van het station een aanrijding gehad met een wiel- rijder, een ongeveer 55-jarigen winkelier uit Knooke. De aanrijding was zoo emstig dat de man bewusteloos bleef liggen Twee pas- seerende doktoren, een Nederlandsche en een Belgische, stopten met hun auto's en verleen- den hulp, die helaas niet meer mocht baten. Nog voor vervoer kon plaats hebben was de wielrijder reeds overleden aan een schedel- basisfractuur. De chauffeur was zeer ontdaan over het gebeurde, al zou volgens den eersten indruk het slachtoffer zelf door een verkeersfout oor- zaak zijn van zijn plotseling heengaan. ONGELUK BIJ „DE SCHELDE". Op de werf der N.V. Kon. Maatschappij ,;De Schelde", is de arbeider C. het slachtoffer geworden van een bedrijfsongeval. In de afdeeling draaierij is n.l. een ijzeren plaat uit 'n hijsch geschoten en terecht gekomen op de beenen van C. De man werd1 emstig gewond opgenomen en naar (het 'St. Joseph ziekenhuis overgebracht. Daar is 6£n zijner voeten geamputeerd, terwijl ook de andere voet ernstig gekwetst is. ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ MIDDELBURG. Maandagavond is op den Veerschenweg, die de vertoinding vormt tusschen Middelburg en Veere, ter hoogte van het gehucht Zanddijk, een emstig auto-ongeluk gebeurd. Een auto, wiaarin gezeten waren de heeren K. Meertens Jr., winkelier te Middelburg, en H. C. Wie- landt, assuradeur aldaar, met den heer Meer tens aan het stuur, is door onbekende oorzaak met voile vaart tegen een boom gereden en vrijwel geheel vemield. De heer Wielandt was onmiddellijk dood; de heer Meertens is met een zware hersenschudding naar het zieken huis te Middelburg gebracht. Geslaagd. Bij het te Utrecht gehouden examen van de Nederiandsche Mode-Vakschool ENSAID, slaagden voor costumiere de dames J. Meer tens en J. Jansen. Op reis met de ouden van dagCii. De lang door de meesten onzer Axelsche oudjes verbeide dag van de jaarlijksche auto- tocht was dan gisteren weer aangebroken en ten zevenden male was door eensgezinde en spontane medewerking onzer burgerij een exoursie op touw gezet die tot in funesses geslaagd mag heeten en wel de kroon gezet heeft op de reeks van reeds ondemomen uit- stapjes. Rond half een was de lange file van een dertigtal auto's en een tweetal Z.V.T.M.- bussen in de Oranjestraat startklaar en gaf onze Burgemeester der traditie getrouw het sein tot vertrek. In een matig en toch vlot tempo ging het daarop over de fraaie en den laatsten tijd zoo enorm verbeterde keiwegen op de Sinjorenstad aan. De rijpvolle akkers, oogstklaar en vol nijvere werkers oogstten ter weerszijden van den weg voortdurende belang- stelling, maar toen men Kapellebmg gepas- seerd was veranderde de omgeving ras van aspect. Lommerrijke bosschen wisselden de allerwege bebouwde wegen van het dicht- - bevolkte land van Waes af en via Sint Nico- laas ging't daarop over de groote ,,Napoleon"- weg op Sint Anneke aan, dat het doel der reis eigenlijk was. Alvorens daarheen koers te zetten stopte de lange colonne eerst bij de voetgangers- tunnel en deze werd door de alleroudsten en meest gebrekkigen bezocht en vol starre be- wondenng bekeken. Niet oen van de rum 150 vervoerde oudjes was er, die niet heeft plaats genomen op de in twee Ctappe's af te dalen en op te klimmen „roltrap". En de bewondering steeg toen men in den voetgangerstunnel was en de meesten zich nauwelijks blelten te kun nen iudenken, dat men zich onder het bed van de diepe en machtige Scheldestroom bevond. Zonder incident kwamen alien weer monter en frisch bij de wagens en toen koerste men op het kunstmatige strand van Sint Anneke aan. Dit binnen enkele jaren als het ware tot een imitatie van een moderne badplaats uit- gegroeide lustoord bracht de oudjes in ware verrukking. Allereerst werd gepleisterd in de geweldige Holywood-Cow-boy-(zaal waar de tafels ge- dekt bleken te staan en de malsche broodjes met boter kaas of ham gereed waren voor de inwendige versterking. Na de gebruikelijke stilte voor het gebed, viel men op den maal- tijd aan en ook deze verliep weer vlot, als trouwens de geheel reis. De Burgemeester nam gedurende de maal- tijd- het woord om de met ruim 200 personen tocht slechts voor een betrekkelijk klein deel gevulde zaal op zeer hartelijke wijze toe te spreken. Na de oudjes een verder zeer genot- vollen namiddag te hebben toegewenscht, die hij hoopte een even gezellig verloop te zien helbben als het reeds afgewerkte deel van het programma kon hij niet nalaten in de aller- eerste plaats hulde te brengen aan de Com- missieleden die hem bij de organisatie met raad en daad hadden bijgestaan. Woorden van bijtzonderen dank werden gebracht aan de autoibezitters die weer niet afzijdig hadden willen blijven voor hun onmisbaren steun, de burgerij voor de welgeslaagde collecte, de organisators van den veteranenkamp, de pers en alle verdere medewerkersi toit het wel- slagen van den tocht. De welbespraakte heer G. den Deurwaarder was de tolk der oudjes om den Burgemeester dank te zeggen voor zijn hernieuwd met suc ces bekroond initiatief en de hoop uitgespro- ken, dat deze reis niet de laatste zou zijn, maar telkenjare opnieuw door spontaniteit en eensgezindheid zou blijven plaats hebben. Ieder kreeg daarop vrij om zich te ver- poozen op het met velerlei attractie s gevulde terrein en op ,,oud-Antwerpen In allerlei vorm kon dit geschieden. Voor een bad von- den de meesten het blijkbaar wat koel, maar men kon varen, autorijden (zonder rijbewijs), de Himalaya per Lilliputterstrein bezoeken, zich amuseeren in het ,,Palai du Rire enz. Oud-Antwerpen oogstte ook veler bewonde ring en de attractie's waren zoo veelvuldig en afwisselend, dat de tijd omvloog en daardoor het uur van vertrek voor de meesten te vroeg. Doch, de organisatie stelde haar onverbid- delijke eischen; want ook onderweg was nog gezorgd voor een prettig oponthoud, nl. op de dicht bij onze grens gelegen nieuwe bad- gelegenheid ,,De Wal" van den heer C. Buijs op de Tromp. Nadat men hier zonder stoornis was ge- arriveerd kon men zich nogmaals een genot- vol uurtje in een gezonde boschrijke omgeving vergenoegen aan een gezellig zitje en werd aan ieder deelnemer nog een consumptie en een sigaar of surprise geoffreerd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2