Kerknieuws. Landbouwberichten Laatste Berichten Gemengde Berichten ZWEMMEN. WIELRENNEN. DE WERELPJAMBOREE. WEER VER WACHTIN G. BEKENDE ZANGERES OVERLEDEN. notaris Fanoy geredigeerde aanvallen succes opleverden, nadat ter afwisseling het moet gezegd ook het oranjedoel menigmaal in gevaar was gebracht, 10. De gelijkmaker hleef niet lang uit, want uit een prachtig op- gezette aanval wist de witgehemde Dokken- midVoor met een keurig schot doelman Lensen te verschalken, 11. Met dezen stand kwam de rust. De tweede helft was een getrouwe weer- spiegeling van de eerste, met dit verschil dat de animo tengevolge van het niet zoo groote uithoudingsvermogen verslapte. De oranje- hemden maakten in de tweede helft onder groot gejuich het winnende doelpunt, door den oud Axel-linksbuiten J. v. d. Berge, die ook het eerste doelpunt op fraaie wijze had gefa- hriceerd. Toen laaide het vuur nog wat op en ont- hrandde er een heftigen strijd om den palm der overwinning, die echter in het bezit kwam van het team van notaris Fanoy, aan wien na afloop door den burgemeester met een begeesterende speeche voor de toekomst van het Axelsche veteranen-voetbal, dan ook het „bronzen dingetje" werd uitgereikt. Voor hun sympathieke houding, nu het hier zulk een nohel doel goldt, volgde een ,,lang zal ze leven)", ingezet door de oude harmonie Concordia. De recette bracht, naar wij vernemen, ruim i 70 op, een bewijs, dat het aiantal betalende bezoekers groot was. In de zweminrichting van de vereeniging „Luctor et Emergo" te Oost- en West Souburg werden Zaterdagmiddag de jaarlijksche pro- vinciale zwemwedstrijden gehouden, waaraan door leden van alle aangesloten vereenigingen werd deelgenomen. In de 100 M. vrije slag heeren werd 2e de heer P. A. Neeteson te Sas van Gent in 1 m. 11 sec. en 4e de heer P. Vergouwe te Bres kens in 1 m. 18 sec. 100 M. vrije slag dames: le mej. G. van Melle te Breskens in 1 m. 37 sec., 3e mej. D. van der Steen te Sas van Gent 1 m. 44.4 sec. 100 M. schoolslag heeren: le de heer F. Rijnberg Jr. te Ter Neuzen in 1 m. 28 sec., 2e A. Renique te Sas van Gent in 1 m. 30.2 sec. In de estafette 5 X 50 M. heeren behaalde de 2e prijs de ploeg van „De Bruinvisch" te Sas van Gent, bestaande uit de heeren R. Claeijsens, W. Stork, H. Uiterhoeven, H. Stubbe en P. A. Neeteson, in 2 m. 51 sec. (le werd de ploeg Zeehond I van Vlissingen in 2 m. 47 sec.). 100 M. rugslag dames: 2e mej. G. van Melle te Breskens in 1 m. 50 sec. 100 M. rugslag heeren: le de heer R. Claeijsens te Sas van Gent in 1 m. 32.2 sec. en 4e de heer K. van den Heuvel te Bres kens in 1 m. 48.4 sec. In de estafette 3 X 50 M. wisselslag heeren werd de ploeg van ,,De Bruinvisch" te Sas van Gent, bestaande uit de heeren R. Claeijsens, R. Renique en P. A. Neeteson, eerste in den trjd van 1 m. 53.8 sec. In de z.g. 3e Ronde van Middelburg kwam in de afdeeling 100 K.M. onafhankelijken de heer A. Leenknecht te Hulst als 2de aan, de heer Freijzer te Hulst werd 4de. Eerstaan- komende was de heer P. Reijnders te Breda. In de afdeelingen 60 K.M. nieuwelingen, werd vierde de heer A. Hermans te Bosch- kapelle. Eerst aankomende was de heer A. von Leijehhorst te Breda. „In deze opgewekte broederschap vindt men gelegenheid te over, deel te nemen aan bezie- lend werk, waarvan men aanstohds de resul- taten ziet, een werk, dat de moeite waard is, omdat het ieder mensch in de gelegenheid stelt zijn medemenschen en God te dieneri". Deze kenschets van de Padvindersbeweging wier groote internationale kamp op Vogelen- zang Zaterdag officieel geopend is door H. M. de Koningin, is, schrijft de N. R. Crt., van haar grondlegger Lord Baden-Powell. Zij komt voor in zijn voorrede tot het handbook van de padvinderij: ^Scouting for Boys", een van de merkwaardigste jongensboeken, die ooit zijn verschenen. Het spel van verkenners, dat erin is beschreven, is de basis geworden van de padvinderij, zooals wij die tegenwoordig kennen. Aan den bekenden Engelschen gene- raal komt van het idee zelf niet het vader- schap toe, maar wtel heeft hij als eerste het dienstbaar gemaakt aan het doel, dat hij ermee beoogde, n.l. den jongens buiten hun schooltijd de nuttige en aangename bezigheid te verschaffen, waaraan zij, naar hij in zijn omgeving had opgemerkt, behoefte gevoelden. Het was een ibezigheid, die door haar avon- tuurlijk karakter tot hun verbeelding zou spreken, die hun genoegen zou verschaffen, door buitenleven, kampeeren enz. hun gezond- heid zou bevorderen, en tevens de strekking zou hebben, hen op {e voeden tot zulke vaardigheden als op school of in het gezin niet of dikwijls niet voldoende worden geleerd: tot opmerken, zelfstandig denken en handelen en tot gemeenschapszin. Zonder aarzeling kan men zeggen, dat Baden Powell met dit programma 'n genialen greep heeft ged/aan. Wat er in de jeugd leefde, hun drang naar daden en ontplooiing van persoonlijjtheid, bJeek hij1 ten voile te hebben verstaan. Na de verschijning van Scouting for Boys ontstonden er in Engeland aanstonds allerwege op zichzelf staande troe- pen, die zich op het verkennen volgens zijn ibeginselen gingen toeleggen. De stichter der toeweging vuurde dit door zijn bezielende persoonlijke propaganda aan. Hij werd van nature het hoofd van de nieuwe collectiviteit, die men weldra als de „padvindersbeweging" ging aanspreken en die zich van haar geboor- teland Engeland met verrassende snelheid over de verdere oude en de nieuwe wereld uitbreidde. Zij kreeg vasten voet ook in ons land, waar in 1910/1911 de eerste troepen tot stand kwamen en de padvinderij sedert wel niet zoo'n verbazingwekkende uitbreiding heeft gekregen als in Engeland of verschil- lende andere landen, maar waar de padvin- ders toch ook bij tienduizenden worden geteld. In nog geen dertig jaar tijds is de padvin derij aldus gegroeid tot de grootste inter nationale jeugdbeweging van de wereld, die millioenen jongens (en tegenwoordig ook, als nevenorgamisatie, meisjes) omvat. Het is wel merkwaardig te bedenken, dat ook dit alles uit het hoofd van teten man is voortgekomen! komen die zich door him persoonlijke eigen- schappen, hun aanleg tot het geven van leiding, hun vindingrijkheid eu bekwaamheid onderscheiden. Aldus levert zij een prikkel voor alien om| zich in te spannen. Toch is het haar doel niet, de individuee'.e eerzucht op kosten van anderen aan te moe digen, want de dienst, die van den padvinder wordt gevraagd is dienst aan het algemeen: zijn patrouille, zijn troep, de beweging, de menschheid. Dit sluit in, dat de vlugge jon gens hun minder vlugge broeders vooruit- helpen. Baden-Powell legt er julst nadruk op, dat niet alleen de veelbelovende jongen moet worden geholpen doch ook, en vooral, de saaie doffe jongen: „Wij willen hem", zegt hij „wat levensvreugde geven en tevens trachten in hem eigenschappen wakker te roepen, welke hem een betere kans in het leven bieden.' Essentieel voor de padvinderij is .voorts, dat zij een internationale beweging is. En hier- mee komen wij op de gebeurtenis die ons dit artikel heeft ingegeven. De Jamboree, die Zaterdag is aangevangen, is van de internationaliteit der padvinders beweging een treffende demonstratie ook al zijn er typische hiaten door de afwezigheid van vertegenwoordigers uit dictatoriale staten op te merken. Zij vereenigt deelnemers uit ruim dertig verschillende landen, waaronder de verst afgelegene. Uit onze overzeesche ge- westen Izjjn er jongens Ivoor overgekomen, zoowel als uit Noord- en Zuid-Amerika, China en zelfs van de Fidji-eilanden. I1S Voor onze Nederlandsche padvinders is het een groot voorrecht, van deze alien de gast- heeren te mogen zijn. Het is reeds gebleken, dat zij geen moeite onbeproefd hebben ge- laten dm zich in dit opzicht zoo goed moge- lijk van hun plichten te kwijten, opdat de bui- tenlandsche deelnemers en de belangstellende toeschouwende ouderen over de ontvangst tevreden zullen kunnen wezen. Men moet er niet te gauw bij zijn om te meenen, dat bij dit of dat de eer van ons land op het spel staat, maar ons volk zal het toch buitengewoon op prijs stellen, dat de jonge en oudere deelnemers en de buitenlandsche bezoekers van Vogelen- zang goede indrukken van dezen wereldjeugd- dag mee naar huis nemen. Van de Jamboree zal een krachtige opwekking voor de padvin derij in het algemeen en die hier te lande in het bijzonder kunnen uitgaan, en tevens zal ons kleine land onder de jeugd, het opkomen- de geslacht van vele landen, er beter door foekend worden. De regeering heeft door haar steun getoond dit te begrijpen; H.M. de Koningin geeft dui- delijk Wijk van haar belangstelling en sym- pathie door de internationale padvinders- ibijeenkomst niet alleen persoonlijk te openen, maaxl er ook op een van de volgende dagen op bezoek te komen. Wij verheugen er ons van harte in, dat tie voorbereiding, trots aanvankelijke strubbe- lingen een bevreddgend verloop heeft gehad en de opkomst van deelnemers een flink cijfer heeft gehaald. Aan de harmonie onder de padvinders zal het, naar wij vertrouwen, niet ontbreken en mocht er eens iets niet vlot verloopen of het weer te wensohen overlaten, dan zullen zij ongetwijfeld denken aan het achtste artikel van him wet: „een padvinder glimlacht en fluit onder alle moeilijkheden." Wij heeten de buitenlandsche padvinders en hun Chief Scout, Lord Baden-Powell, welkom in ons land en geven aan alle deelnemers van de Jamboree onze beste wenschen voor het volledige welslagen van hun padvindersfeest mede. Opening van de Wereldjamboree te Vogelenzang. Na het dtefilte en de rally t een kleurig schouwspel, waarbij het gejuich niet van de lucht was nam de Koningin het woord voor het uitspreken van de openingsrede. De openingsrede van d,e Koningin. H- M. ving haar toespraak aan in het Engelsch: Padvinders, johg en oud, padvinders van alle landen. Ik heet u alien welkom in Mijn Koninkrijk en hoop, dat u daardoor zult weten hoe zeer Ik uw beweging waardeer en er belang in stel. Het is voor Mij een voldoening, te zien, dat na jaren van vruchtbaar streven, deze prach- tige organisatie een wereldbeweging is ge worden, die jongens omvat van alle klassen en van alle naties en die hen ertoe voorbereidt goede burgers en goede mannen te worden. Moogt gij immer, thans zoowel als in uw later leven, trouw blijven aan den padvinders- geest, welke, om te spreken met de woorden van uw chief, dien Wij hier heden met vreugde welkom heeten, gekenschetst wordt door zijn breeden en onzelfzuchtigen kijk, zijn oprechte vriendschap, zijn daadwerkelijke liefde en zin om met vreugde te dienen. Daarna vervolgde H. M. in het Neder- landsch: Mij thans tot u, padvinders-landgenooten richtende, wensch Ik in de eerste plaats een welkom toe te roepen aan hen uit het Rijk van overzee, die zich de lange reis hebben getroost om aan deze bijeenkomst in het moederland deel te nemen. Ik hoop, dat gij van deze jamboree met schoone indrukken naar uw geboortegrond zult terugkeeren. Padvinders uit alle deelen van het rijk, gij moogt nooit vergeten, dat gij tijdens deze jamboree gastheer zjjt. Vervult uw taak in dezen met hulpvaardig- heid en opgewektheid en doet daarmede den naam van Nederland als gastvrij land eer aan. Industrie, een lknd, dat het centrum is van vele conferenties en besprekingen om vrede in de wereld te brehgen. Onze Jamboree in Neder land zal alle padvinders aansporen hun werk voor een internationalen vrede voort te zetten. Uwe Majesteit heeft heden een groote stoot voorwaarts gegeven in de bevordering van den vrede en een aanmoediging om onze taak voort te zetten in de padvindersbroederschap, welke thans is geworden een Junior league of nations. Daarvoor en voor de eer door U aan onze Jamboree aangedaan, dank ik nogmaals har- telijk." Ook deze toespraak werd geestdriftig be- groet. Na de plechtigheid heeft de Koningin op de eeretribune de hoofdverkenners van verschil lende landen ontvangen, waarna H. M., onder uitbundig gejuich van de opdringende pad vinders, het terrein verliet, even later ge- volgd door den chief scout en den Nederland- schen hoofdverkenner. De padvinders begaven zich daarna naar hun kampen, waar het publiek thans gelegen heid kreeg hen in het kampleven gade te slaan. Op de tribune voor genoodigden waren o.m. aanwezig de Ministers Slotemaker de Bruine, Goseling ten Welter, de commissaris der Koningin in Zuid-tHolland, Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek, oud-minister Deckers, de oud-opperbevelhebber van land- en zeemacht, generaal Snijders, en de burgemeester van Den Haag, Mr. De Monchy. lichte en zware klasse, tot uiting zullen komen. Voor de huisvesting van deze paarden zal op Vredeniburg een stal gebouwd worden, waarin de paarden te bezichtigen zullen zijn. Het Nederlandsche Rundveestamboek zal wederom met een inzending stamboekvee aan de agrarische jaarbeurs deelnemen. Zwakke tot matige, meest Noordelijke wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, weinig of geen regen, iets warmer. De padvinderij is bij uitstek een beweging van en voor de jeugd. Zij kan uit den aard der zaak leiding en steun van ouderen niet ontberen, maar haar streven is toch de jon gens, die zij onder haar veldteekenen ver eenigt, zelfstandig te laten optreden en zoo zij dit nog niet kunnen, hen daartoe op te kweeken. Hierin is een erkend groote opvoedkundige waarde gelegen. Zij- is bovendien een broederschap, binnen welke op verschil van rang en stand niet wordt gelet en uitsluitend diegenen vooruit H. M. besloot haar rede in het Engelsch als volgt: Mogen de dagen, dat gij hier bijeen zijt, ge- kenmerkt worden door den waren padvinders- geest en mogen, door Gods zegen, de vriend- schapsbanden, die ge hier aanknoopt, ver- sterkt en verdiept worden tot ware en trouwe broederschap, die zal blijven bestaan lang na dat gij terug zijt gekeerd naar uw landen over de geheele wereld. Hiermede verklaar Ik de jamboree geopend." De rede van de Koningin werd met luide toejuichingen begroet. Toen de geestdrift weer wat tot bedaren was gekomen was het woord aan lord Baden Powell, die ongeveer als volgt sprak: Toespraak van den chief-scout. Majesteit. Ik dank U hartelijk voor Uw aanwezigheid en voor de officieele opening van de Jamboree en voor de schoone boodschap, welke Gij ons vandaag gegeven hebt. Ik ben er van ver- zekerd, dat iedere scout en leider Uw bood schap mee naar huis zal nemen en dat zij iederen padvinder zal aansporen hun groote werk hier en in de wereld verder uit te dra- gen. Ik dank U daarvoor van harte, niet alleen namens de scouts, die thans in Nederland zijn, maar uit naam van de geheele padvinders- wereld. Wij zijn bijzonder bevoorrecht, dat wij onze Jamboree in Nederland kunnen houden, een land van groote mannen, die zooveel succes hebben bereikt op kunstgefoied, in handel en Het groote gebeuren voor de padvinders in Nederland is dan j.l. Zaterdag werkelijkheid geworden. De jamboree is geopend. Daartoe zijn daar 28.000 padvinders uit alle oorden der wereld bijeengekomen. Ze kwamen op allerlei wijzen en met verschillende vervoer- middelen. Er zijn er die per sportvliegmachine heenkwamen, maar ook met kano's, welke laatsten echte peddelaars der Europeesche stroomen bleken te zijn. De groote drukte die te Vogelenzang door de padvinders reeds bestond, werd Zaterdag nog vermeerderd door een 20.000 bezoekers. Uit den aard der zaak is er ook veel belang stelling. Ouders en verwaaten der aanzienlijke groep Nederlandsche padvinders zal daarvan begrijpelijk al een zeer groot deel van uit- gemaakt hebben. De ruimte in ons blad laat niet toe, een be- schrijving te geven van het defile dat gehou den werd voor H. M. de Koningin met aan Haar reehterzijde Lord Baden Powell, chief- Scout, en links den vice-admicaal Rambonnet, de Nederlandsche hoofdverkenner. Het moet volgens de verslagen die wij er van lazen een onbeschrijflijken indruk hebben verwekt. Geopend door een afdeeling van de Neder landsche gastheeren, die gevormd werd door 75 dames, marcheerden daar achtereenvol- gens, naar de landen alfabetisch gerangschikt, de bijna 30.000 jongens met hun vlaggen en vaandels en in hun afwisselende uniformen voonbij. De afdeelingen van een paar landen hadden een volledig muziekkorps bij zich. Van de groote groep Amerikanen was een afdeeling geheel in Idianencostuum gekleed. Na die aanzienlijke groep kwam een klein groepje Armeniers, die echter evenzeer wer den toegejuicht. Daarop kwamen de Belgen, de zeeverken- ners met hun witte petten voorop. Dit con tingent bestond uit niet minder dan 11000. Van het ver gelegen China waren er 20, die ook een keurigen indruk maakten. Nu volg- den de Denen en daarna de padvinders uit het Britsche rijk, de opsomming der vertegen woordigers van al die afdeelingen alleen vormt een lange lijst. Van Engeland zelf was een zeer groote groep aanwezig. En al die afdeelingen van de verschillende landen mar cheerden juichend en opgewekt langs de tri bune, tot ten slotte als laatsten ook de beurt aan de aanzienlijke groep Nederland is ge komen. Doch niet geheel is de staart van den stoet opgemarcheerd, wanneer zich de storm- loop ontketend en de massale rallye, de storm- loop van alle jamboree-deelnemers naar de tribune is begonnen. Al spoedig vormden de groepen der tienduizenden padvinders een bonte, deinencje massa. De stokken gaan de lucht in, met hoeden wordt gezwaaid en uit die duizenden kelen zwelt een gejuich aan. Bij de tribune wordt dezen stroom door voor- trekkers met touwen op een bepaalden afstand tegengehouden en al vroeg men" zich af of dit wel gelukken zou, het gelukte inderdaad en de massa kwam saamgepakt tot stilstand. Het gejuich houdt aan en op de eere-tribune stond H. M. de Koningin voortdurend te wuiven. Bij die bestaande groote geestdrift was het niet gemakkelijk stilte te verkrijgen, voor het uitspreken der openingsrede. Eens- klaps klonk echter een schot, en ofschoon niet alle gegons was verdwenen, kon H. M. Hare taak voor het openen der jamboree aan- vangen. Wij verwijzen hiervoor naar de hier- voren afgedrukte rede, die ook door de radio over de geheele wereld is verspreid. WRLJYING IN GEREF. KERK OVER GEZANGENKWESTIE. In de Gereformeerde Kerk van Almelo is een emstige kwestie gerezen naar aanleiding van de invoering der nieuwe gezangen in de gemeente bij den kerkelijken zang. Alle leden namelijk, die niet instemmen met de invoering der gezangen zijn door1 dfo kerkeraad uitge- sloten van de benoeming tot ouderling en diaken. Dit besluit heeft veel ontstemming gewekt en heeft de tegenstanders van de gezangen er toe geleid een adres te richten aan den kerke raad, dat onderteekend is door circa 40 leden. De onderteekeflaars betreuren, zoo wordt in het adres gezegd, ten zeerste de houding van den kerkeraad wijl door dit besluit overigens trouwe leden van onbesproken gedrag en vromen levenswandel als onvolwaardigen ter zijde worden gesteld. Zij achten dit besluit een onrechtmatige handeling wijl een deel der gemeente in zijn voile rechten wordt bekort. Zij wenschen echter hun voile rechten gehand- haafd te zien, redenen waarom zij met aen meesten aandrang verzoeken het genomen besluit terug te nemen, opdat de vrede in de gemeente niet verder verstoord worde. AGRARISCHE JAARBEURS. Aan de Agrarische Jaarbeurs, welke in het kader der algemeene Nederlandsche Jaarbeurs van 7 tot en met 16 September te Utrecht gehouden wordt, zal door het Stamboek voor het Nederlandsche Trekpaard in satnenwer- king met fie Nationale Vereeniging tot be vordering van de Paardenfokkerij in Neder land deelgenomen worden met een inzending trek- en tuigpaarden, welke zoodanig gekozen zullen worden, dat de stroomingen der geheele Nederlandsche tuigpaardrichting, t.w. die van OPLICHTING. TEG'ELEN. De gemeentepolitie alhier heeft Zondag aangehouden de 36-jarige N., reiziger in koffie. die wordt verdacht van oplichting en valschheid in geschrifte. Hij is naar het huis van bewaring te Roermond overgebracht. Het bedrag der oplichting, waarvan verschil lende inwoners van Tegelen de dupe zijn geworden, bedraagt eenige duizenden. AMSTERDAM. Zaterdag is in Italie, waar zij voor het ondergaan van een rustkuur ver- toefde in den leeftijd van 36 jaar overleden de bekende Nederlandsche zangeres Helene Cals. De zangeres was een zeer populaire soliste bij de A.V.RjO. BRAND IN DE FILMCABINE TE HELMOND. EINDHOVEN. Afgaande op den toestand van de filmcabine, is bij het onderzoek komen vast te staan, dat de heer Tersteeg nagelaten heeft, bij het inzetten van de filmstrook, de gewone voorzorgsmaatregelen te nemen. Hij heeft een klep opepgemaakt, met het gevolg, dat de lichtstraal van de projectielamp onrnid- dellijk 'tfilmbeeld belichtte. Toen nu doorover- verhitting het celluloid vlam vatte, bepaalde zich de brand niet tot een enkel filmbeeldje, doch sloeg door naar de geheele film. Aange- zien de bovenste trommel van het filmap- paraat niet was gesloten sloeg de vlam over naar de andere films die in de cabine aanwezig waren. Dat de toedracht aldus moet zijn wordt ook bewezen door de onderste trommel, waarin het begin van de te vertoonen film is gevonden, met het afgebrande uiteinde. DE „HERTOG HENDRIK" TERUG IN DE HAVEN. DEN HELDER. Hr. Ms. ,,Hertog Hendrik" is uit het zonnige Zuiden in de haven van Nieuwediep teruggekeerd. AUTO-ONGELUK. ZUTPHEN. Gistermiddag heeft op den Lochemschen straatweg een auto-ongeluk plants gehad, door het springen van een band. De bestuurder H. B. van een uit Hengelo komenden personenauto verloor daardoor de macht over het stuur, de wagen kantelde en kwam op den kop in een naast den weg lig- gemde droge sloot terecht. De bestuurder, die met zijn vrouw, zijn 60-jarige schoonmoeder, mevr. A. Steenbergen geb. TTbbe, en haar moeder de 87-jarige wed. Tibbe geb. Felke, in den wagen "zat kon, na verbonden te zijn, zijn reis voortzetten. Ook zijn vrouw kwam met den schrik vrij. De beide andere dames waren er emstiger aan toe en zijn naar het algemeen ziekenhuis vervoerd, waar zij met emstige inwendige kneuzingen zijn opge- nomen. Hun toestand is echter naar omstan- digheden redelijk wel. DE STRIJD IN SPANJE. SALAMANCA. In een officieel commu nique van het hoofdkwartier van Franco wordt medegedeeld, dat de regeeringstroepen in Asturie een beslissenden aanval hebben ondemomen op Cuero en Tresparana, waarbij zij meer dan 1000 man hebben verloren. Aan het front van Aragon werden belang- rijke, stellingen veroverd. Nabij Catalonie hebben rechtsche vlieg- tuigen een koopvaardijschip groot 3000 ion vemield. Een torpedojager en een torpedo- boot die het schip begeleidden, werden even- eens getroffen. MADRID. De regeeringstroepen hebben nabij Carabanel hunne stellingen kunnen ver- beteren, waarbij de troepen van Franco zware verliezen ledten. Bezijden de Taag hebben de regeeringstroe pen een verrassenden aanval gedaa/n op Navalvillar Weibor en 2 loopgraven veroverd. De rechtschen boden geringen tegenstand; zij leden ware verliezen. SABOTAGE. RATA VIA. Het Departement van Marine deelt mede, dat zich aan boord van den kruiser De Ruyter een geval van sabotage heeft voorgedaian, waarbij 2 sloeptakels, 2 vang- lijnen en eenige zeildoeksche kappen zijn beschadigd. Het naar aanleiding hiervan ingestelde onderzoek heeft nog voortgang. TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. TOKIO. Volgens de Asahi zouden de mili- taire autoriteiten weldra de operaties staken, om aandacht te wijden aan de organisatie der nieuwe regeering in Noord-China. De Asahi dat d<: eerste face van de militaire operaties is geeindigd en de troepen eenige rust zullen kunnen nemen, tenzij het leger der Nanking- regeering naar het Noorden blijft trekken. TIENTSIN. Generaal Katsoeki heeft voor de Japansehe pers verklaard, dat de opmarsch van de troepen der centrale regeering naar het Noorden het ernstigste element van den toestand blijft. Volgens hem zouden twee dingen kunnen worden gedaan: of een operatie van het Japansehe leger tegen China, of een vreedzame regeling treffen, hetgeen afhangt van de Nankingregeering. Hij verklaarde, dat het Japansehe volk zich tegen de roode pro paganda blijft verzetten en de door het Japansehe leger aanvaardde voorstellen steunde. SHANGHAI. Meer dan 20.000 Chineezen hebben gisteren uit vrees voor emstige Chi- neesche verwikkolingen Sinatau verlaten. ONTPLOFFING IN EEN BIOSCOOP TE HELMOND. Vrijdagavond heeft in de cabine van de bios- coop Alcazar te Helmond een hevige ontplof- fing plaats gehad, gevolgd door brand. De eigenaar, de heer F. Tersteeg, was met zijn dochter en een loge in de cabine toen het on- geluk gebeurde. De brandweer, die ommiddel- lijk ter plaatse was, moest door een verstik- kende rook heendringen om de mogelijke slachtoffers hulp te verleenen. De logte, die hevige brandwonden had gekregen, is direct naar het gasthuis venvoerd, waar zij van de laatste sacramenten werd voorzien. Haar toe stand was ernstig. De heer Tersteeg en zijn dochter waren zoo emstig verbrand, dat de dood onmiddellijk moet zijn ingetreden. Eenige personen, die hulp verleenden, werden door den rook bewusteloos, anderen kregen brand wonden aan armen en beenen. De brandweer kon den brand spoedig blusschen. In het theater is verder geen emstige schade aan- gericht. Het A.N.P. meldt nog: Kort voordat de voorstelling een aanvang zou nemen, om bij achten, brak in de cabine brand uit. Er werden in de bioscoop, gelegen aan de Noord-Koninginnewal, toebereidselen gemaakt voor de voorstelling van de film Sanders of the river". In de cabine bervonden zich de operateur, tevens eigenaar van Alca zar, de zestigjarige heer F. J. H. Tersteeg, en zijn ongeveer 24-jarige dochter, alsmede twee meisjes van twaalf en vijf jaar uit Schiedam, die bij de familie Tersteeg logeerden. Enkele oogenblikken voordat de voorstelling van de film zou beginnen verliet het Sjarige meisje de cabine, hetgeen haar redding beteekende, want nauwelijks had het kind zich verwijderd of het ongeluk gebeurde. Plotseling vloog, door tot nu toe onbekende oorzaak, de film in de cabine in brand. In de onmiddellijke nabijheid van het projectie-apparaat lag een aantal filmrollen, die eveneens werden aan- getast, zoodat de kleine cabine in een oog- wenk met verstikkenden damp was gevuld. Alles wat brandbaar was, hetgeen uiteraard niet veel was, vatte vlam. De drie personen in de cabine konden deze kleine ruimte niet meer verlaten, Het vermoe- den is gewettigd, dat zij door de dampen oogenblikkelijk bewusteloos zijn geraakt. Hoe- we zeer spoedig hulp aanwezig was, is men er niet in mogen slagen, de levensgeesten bij den heer Tersteeg en zijn dochter op te w-ekken. In de benedenzaal bevonden zich vijftien personen. Op het balcon, van waaruit men toegang heeft tot de cabine, zaten slechts twee personen. Toen dezen het lichtschijnsel in de cabine bemerkten, dachten zij aanvanke- lijk, dat dit met de projectie van de film ver- band hield. Toen echter een voor de cabine- deur hangend gordijn vlam vatte, beseften zij, dat er iets emstigs aan de hand was. Een hunner snelde naar beneden om mej. Tersteeg, een zuster van den eigenaar, die het plaats- kaartenloket bedient, te waarschuwen, Deze belde onmiddellijk de gemeentepolitie en de brandweer op. Intusschen hadden zich ook personen van beneden naar boven gespoed en zij slaagden er spoedig in, tot de cabine door te dringen Weldra arriveerde de politie, die onder leiding van commissaris Leves en met assistentie van de brandweer direct het reddingswerk aan- vimg. Ook dr. Vingerhoets en enkele leden van de transportcolonne van het Roode Kruis waren spoedig op de plaats van het onheil aanwezig. Het eerst werd het twaalfjarig meisje van der Made buiten de cabine ge- bracht. Met zware brandwonden en in be- wusteloozen toestand is het kind ijlings naar het St. Antonius-gasthuis overgebracht. Ook de stoffelijke hulsels van den heer Tersteeg en zijn dochter zijn daarheen vervoerd. De brandweer had het brandje spoedig ge- bluscht. De cabine voldeed aan de wettelijke voorschriften. De gemeentepolitie tast omtrent de oorzaak van het in brand vliegen van de film nog in het duister. De commissaris van politie heeft op toestel, spoelen enz. beslag doen leggen. Men acht de mogelijkheid niet uitgesloten, dat een projec tielamp in het toestel is stukgesprongen en zoo den filmband vuur heeft doen vatten. De ontsteltenis in de stad, welke aan den vooravond staat van de jaarlijksche kermis, was, toen het ongeluk bekend was geworden, zeer groot. Nader wordt vernomen: Het ontzettende ongeluk, dat Vrijdag in de bioscoop Alcazar te Helmond heeft plaats ge vonden, heeft, zooals werd gevreesd, nog een derde slachtoffer geeischt. Zaterdagmorgen is in het St. Anthonius-ziekenhuis het tienjarig, en niet twaalfjarig, zooals eerst werd gemeld! meisje Van der Made uit Schiedam, na voor zien te zijn van de laatste H.H. Sacramenten, overleden, tengevolge van de zware brand wonden, welke zij had opgeloopen. EEN JONGETJE ONDER ZAND BEDOLVEN EN VERONGELUKT. Naar het ongeluk, dat Donderdag op het terrein van de christelijke vacantieschool aan de. overzijde van het U te Amsterdam, bij Nieuwendam gebeurd is, en waarbij een negen- jarig knaapje onder zand bedolven geraakt en gestikt is, heeft de politie een onderzoek ingesteld. Hierbij is naar gemeldt wordt, ge bleken, dat op het vrij uitgestrekte, opge- spoten terrein, dat dus een tamelijk slappen bodem heeft, 73 kinderen over een groote oppervlakte verspreid speelden onder toezicht van twee 19-jarige kweekelingen met acte. Ook de politie is van oordeel dat dit toezicht, met hoeveel zorg het op zichzelf ook uitge- oefend moge zijn, voor een zoo groot aantal kinderen onvoldoende geweest is. Een der toe- zichthouders, en wel degeen die aansprake- lijk was voor de groep tot welke het veronge- lukte knaapje behoorde, heeft den kinderen des morgens nog verboden om kuilen in het zand te graven. Hij had er ondergrondsche holen of gangen bij gezien en begrepen, dat hierin gevaar school. Het jongetje is echter in een onbewaakt oogenblik toch in een van die holen gekropen, dat boven hem ingestort is, zonder dat iemand het bemerkt heeft. De leider heeft nog alle mogelijke moeite gedaan om het kind bij tijds uit te graven, maar toen hem dit gelukt was, was het reeds te laat. Blaam treft niet dengene die met het toezicht belast waren, wel echter is aanmerking te maken op de organisatie van de vacantie school, waarbij niet voldoende in toezicht voorzien was. HET TE VLAARDINGEN HGGENDE SPAANSCHE STOOMSCHIP „BAUItDO". De politie te Vlaardingen had pogingen in het werk gesteld, om dat gedeelte van de be- manning van het op de Maas nabij de Vul- caanhaven te Vlaardingen liggende stoom- schip ,,Baurdo", dat niet wenschte mee te gaan naar de bestemming van het schip, welke de gezagvoerder van de reederij Ibarra Compania te Sevilla had verkregen, name lijk Bilbao, over Belgie naar Spanje uit te leiden. Zeven en twintig van de zeven en dertig leden der bemanning hadden verklaard, dat zij over land naar Spanje wenschten terug te keeren. Bij onderzoek bleek echter, dat zij niet zonder paspoorten in Belgie zouden wor den toegelaten, zoodat deze pogingen moesten worden opgegeven. Inmiddels was onder het Nederlandsch Be- vrachtingskantoor te Rotterdam, ten verzoeke van de regeering van Sowjet-Rusland door deurwaarder B. Berkel te Rotterdam beslag gelegd op dit Spaansche stoomschip, omdat beweerd werd dat het schip gecharterd was door de Russische regeering en de gezagvoer der zich schuldig zou maken aan contract- breuk. De president van de rechtbank te Rotterdam zal deze kwestie in kort geding behandelen. De bemanning is aan boord gebleven en staat nog steeds onder bewaking van een detachement rijksveldwacht, bestaande uit 35 man onder leiding van den commandant der rijiksrivierpolitie, den heer Van Drimmelen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 3