Buitenland „KLIM0P Sport HERHALINGSOEFENINGEN BIJ HET NEDERLA NDSCHE LEGER. INVOER DEENSCH RUNDVLEESOH. EEN ACTIE VOOR HET BAHKEN VAN BETER BROOD. TER NEUZEN, 2 AUGUSTUS 1937. HOEK. AXEL. ZAAMSLAG. OOSTBURG. MIDDELBURG. SELZAETE. VOETBAL b. lokaal verkeer. iRrieven boven 20 t/m 100 gram 6 cent; boven 100 gram interlocaal tarief. c. Nederlandsch-Indie (alleen landmail en zeepost). Postbladen 5 cent; briefkaarten 4 cent; monsters 3 cent voor elke 100 gram of gedeelte daarvan. d. Suriname en Curasao. Brieven 5 cent voor elke 20 gram of gedeelte daarvan. Postbladen 5 cent. Briefkaarten 4 cent. Monsters 3 cent voor elke 100 gram of gedeelte daarvan. e. Belgie en Duitscbland (grensverkeer) Brieven 5 cent voor elke 20 gram of ge deelte daarvan. Briefkaarten 4 cent. De P.T.T.-dienst zal hiermede de binnen- landsche tarieven voor post, telegraaf en tele- foon weder op vooroorlogschen grondslag Ihebben gesteld, t.w.: een binnenlandsch telegram (10 woorden) een kwartje; een telefoongesprek (tot 15 K.M.) een dub- toeltje; een brief (tot en met 20 gram) een stuiver. l>e militaire dienst is, schrijft het R. Nwsbl., voor iedereen van belang, zooals niet recht- streeks, dan toch via den ander, hetzij dan een werknemer, of een lid van het gezin. 'Vrijwel iedereen heeft of krijgt op z'n minst zijdelings met den militairen dienst te ma ken, ondervindt er de lasten van en latem wij hopen, boekt er op zijn tijd ook wel eens een voordeeltje van. De militaire dienst voor den ingelijfden bur ger splitst zieh in vredestijd in twee deelen: de eerste opleiding en de herhalingsoefeningen. Voor beide zijn in ons land de eischen zeer ge- matigd. Ue eerste opleiding duurt voor de onberede- nen, verreweg het grootste deel, maar 5Y2 maand en voor de beredenen ongeveer een jaar, terwijl in vele landen begonnen wordt met 2 jaar, ja zelfs met 3 jaar dienst, zij het, dat dit laatste minder geschiedt uit het oog- punt van oefening dan wel om een groote vredessterkte te hebben tegeniover plotselinge aanvallen. Alleen in Zwitserland, waar even als hier de duur van de eerste opleiding uit- sluitend naar de oefeningseischen bepaald wordt, is zij korter dan hier, n.l. ongeveer 2% a 3 y2 maand. In het algemeen geeft de duur van de opleiding den dienstplichtigen hier zeker geen reden tot klagen. Nog minder bestaat die reden ten aanzien van de herhalingsoefeningen. Want Zwitser land b.v. overtreft ons daarin ver, aangezien het acht herhalingsoefeningen doet houden, tegenover de beide van ons leger. Die twee van ons leger zijn volgens tot oordeelen be- voegden, ongetwijfeld veel te weinig, zooals trouwens gemakkelijk te begrijpen valt, wan- neer men bedienkt, dat de resultaten der eer ste opleiding twintig jaren lang bewaard moe- ten blijven. V66r den oorlog had ons leger veel meer herhalingsoefeningen, n.l. vijf. Na den oorlog heeft het legerbestuur deze „erfenis der vaderen" verwaarloosd, zoodat het leger zich met twee oefeningen moest zien te red den, hoewel er ongetwijfeld veel meer noodig waren. A an die behoefte is de regeering thans tegemoet gekomen, al is het maar in geringe mate. Zij heeft n.l. toij een wetje, dat met Juni j.l. in werking getreden is, een wijziging in de militiewet aangebracht, waardoor zij voortaan vrij is om practisch gesproken net zooveel herhalingsoefeningen te doen houden als zij wil. Er is echter een kleine voorwaarde bij. De totale duur van de herhalingsoefeningen blijft n.l. bepaald op veertig dagen, maar deze be- hoeven voortaan niet meer „in den regel in twee gedeelten" te worden volbracht; laatst- bedoeld voorschrift is geschrapt. Zooals het Regeeringspersbureau deizer da gen heeft herinnerd is de regeering intusschen van plan voor de dienstplichtigen van het veld- leger de verdeeling van de herhalingsoefenin gen niet vender door te zetten dan tot drie, welke dan ieder 13 dagen zullen duren. Voor de bij de grensbeveiliging ingedeelde dienst plichtigen zullen echter meer herhalingsoefe ningen noodig zijn, waartoe dan voor hen een deel van de veertig dagen over een aantal korte oefeningen verdeeld zal worden. Tot zoover kan men zeggen, dat voor de dienstplichtigen de voordeelen tegen de be- zwaren kunnen opwegen: voor velen kan het zelfs gemakkelijker zijn om telkens voor kor- ten tijd weggeroepen te worden, al gebeurt dat dian een enkelen keer of zelfs een paar malen meer. Twee categorieen zijn er echter, voor wie de wijziging extra-diensten meebrengt. Dit zijn vooreerst de dienstplichtigen, die reeds twee herhalingsoefeningen hadden volbracht en dus verwachten mochten verder vrij van militairen dienst te zijn; althans in vredestijd. Zij hebben echter alien minder dan 40 dagen gehad, sommigen 34, anderen 30 of wellicht 26. De wijziging geeft thans de Regeering gele genheid hen (voor zoover ze niet boven de 40 jaar en dus ontslagen zijn) nog op te roepen voor de ontbrekende 6, 10 of 14 dagen. En de Regeering zal daarvan zeker gebruik maken. De andere categorie wordt gevormd door de dienstplichtige onderofficieren. De wet geeft aan'de Regeering de vrijheid om hen bij iedere herhalingsoefening voor 7 dagen meer op te roepen dan de overigen. Deze bepalmg is rationed; het is duidelijk, dat de onderoffi cieren eerst een kleine „opfrisschmg noodig hebben voor zij tegenover de manschappen gebracht worden. Het is echter duidelijk, dat hoe verder de Regeering gaat in de verdeeling, de onderofficieren daardoor, met telkens zeven dagen extra, eem steeds grooter wordend totaal aantal herhalingsoefendagen krijgen. Met dat al blijven de herhalingsoefeningen voor alien nog uiterst matig. Indien de Regeering besluit om den dienst- plicht te verzwaren, zooals algemeen verwacht wordt, zou het volgens verscheidene leger- autoriteiten in alle opzichten de voorkeur ver- dienen, om deze verzwaring tot stand te bren- gen in de herhalingsoefeningen; een verlen- ging van de eerste oefening kan voor het be- houd van de geoefendheid gedurende twintig jaar nooit zoo werkzaam zijn als een uitbrei- ding van de herhalingsoefeningen. En deze laatste brengt zeer belangrijk veel minder kosten mee. Want het is duidelijk, dat een verlenging van de eerste opleiding boven de zes maanden dadelijk onmogelijk maakt om twee ploegen per jaar te oefenen, waardoor de Regeering in de noodzakelijkheid van zeer kostbare maatregelen vervalt: kazemebouw, aankoop van oefenterreinen, uitbreiding van beroeps- personeel, inrichting van nieuwe gamizoenen enz. Het zou daarom, naar de meemng van ge noemde autoriteiten, zoowel in het belang van de schatkist als van de defensie zijn, indien bij eventueele verdere wijziging van de Dienst- plichtwet de regeering haar kracht meer zoekj in de herhalingsoefeningen dan in de eerste opleiding. SUIKER MONOPOLIEPRODUCT. Met ingang van 1 Augustus is suiker aan- gewezen als monopolieproduct en is dus de invoer in Ned'erland zoowel als de uitvoer uit Nederland van suiker gemonopoliseerd. Dit in- en uitvoermonopolie is opgedragen aan de stichting Nederlandscjie Akkerbouw- centrale, Bezuidenhout 15 te 's-Gravenhage. Belanghebbenden, die van 1 Augustus af suiker in Nederland wenschen in- of uit Nederland wenschen uit te voeren, kunnen zich om nadere inlichtingen wenden tot genoemae centrale (afdeeling buitenland). PUBLIEK BEZICHTIGT DE „PIET HEIN". Zeer vele belangstellenden hebben Zaterdag- middag gebruik gemaakt van de gelegehheid, door de Amsterdamsche scheepswerf G. de Vries Lentsch Jr. geboderi, om het motorjacht „Piet Hein", dat als huwelijksgeschenk aan Prinses Juliana en Prins Bernhard eerstdaags zal worden aangeboden, te bezichtigen. Op de werf liepen de aanwezigen rondom het jacht, om dan op een steiger te klimmen, van waar men de „Piet Hein" zeer goed kon overzien. Het interieur was nog lang niet voltooid en was derhalve niet te bezichtigen. Er werd daarom een druk gebruik gemaakt van de aanwezige plattegronden om eenigs- zins een begrip te krijgen hoe de inrichting en de indeeling van het jacht zullen zijn. DE RAMP VAN DE FLAMINGO. De oorzaken moeilijU vast te stellen. iHet A. N. P. meldt uit Brussel: Hit het onderzoek naar de oorzaken van de ramp van de Flamingo is. komen vast te staan, dat het toestel met zeer groote snelheid, on geveer 350 K.M. per uur, met den grond in aanraking is gekomen. Het landingsgestel was ingetrokken, hetgeen erop schijnt te wijzen, dat de vlieger geen tijd heeft gehad om aan landen te denken. De explosie moet hebben plaats gehad aan boord van het toe stel, toen het zich in voile snelheid voortbe- woog, kort voor het neerstorten. De tweede ontploffing geschiedde op het oogenblik, dat de machine met den grond in botsdng kwam. De oorzaken van de eerste ontploffing, welke moet hebben plaats gehad in den lin ker-motor en welke de catastrophe heeft ver- oorzaakt, zijn zeer moeilijk vast te stellen. De deskundigen zullen hun arbeid moeten voortzetten, hoewel zij waarschijnlijk weinig positieve resultaten zullen verkrijgen. In dat geval zullen de deskundigen zich moeten be- perken tot het fonmuleeren van hypotheses omtrent de oorzaken van de ramp. Op de vragen van den heer Weitkamp be- treffende den invoer van rundvleesch uit Denemarken, heeft de Minister van Economi- sche Zaken voorloopig geantwoord, dat hij nog nadere gegevens over de positie der vleeschmarkt verwacht. Zoodra mogelijk zal een definitieve beant- woording volgen. Men schrijft aan de N. R. Crt. Op het oogenblik wordt er onder de bak- kers in Nederland een groote actie gevoerd Om de vakkennis te verhoogen en den prikkel tot het bakken van beter brood te versterken. Daartoe zenden de 6000 deelnemers aan deze actie in de maanden Juli tot October drietmaal" hun brood op naar een jury te Utrecht. In de groote handelsbeurs aldaar worden deze brooden aan een vakkundig on derzoek onderworpen en gekeurd. De bak- kers krijgen een rapport van deze keuring thuis gestuurd met vakkundige opmerkingen en de middelen am tot betere resultaten te komen. Bij de tweede inzending is het brood over de geheele linie veel verbeterd en het publiek is dan ook bij deze actie ten zeerste gebaat. ONDERHANDELEN ZONDEK EENHEID. Men heeft zich schrijft de N. R. Crt in West-Europa dikwijls verwonderd over het gemak, waarmede in het Verre Oosten betrek- kingen worden onderhouden. De grootste wrij- vingen tusschen Japan en China gaven geen aanleiding tot het afbreken van de diploma- tieke betrekkingen. Onderhandelingen gingen rustig voort ondanks de vrijwel openlijke vijandschap en den de facto staat van oorlog. Ook nu vertoont zich dit verschrjnsel weer. Merkwaardiger dan het verschijnsel op zich- zelf, is het feit, dat deze gewoonte ook naar West-Europa overslaat. Zeker, er zijn ver- schilpunten. West-Europa is niet in oorlog. Maar wel staan de landen tot de tanden ge- wapend tegenover elkaar, wel wordt in Spanje een burgeroorlog uitgevochten, waarin de ideologieen, die in verschillende landen over- heerschen, tegen elkaar botsen. Met het ge- volg, dat de beide in Spanje strijdende partijen sympathie en ook steun vinden in andere landen. Hoewel officieel onzijdig, wordt met meer hartstocht partij gekozen in dezen ideologi- schen strijd dan het geval zou zijn, wanneer het een strijd tusschen landen betrof. Het is waarlijk niet noodig er op te wijzen, hoe deze tegenstellingen geleid hebben tot spanningen in Europa. Spanningen, waaraan wij door den langen duur weliswaar gewend zijn geraakt en die wij daarom w«i eens ver- geten, maar die toch nimmer verwaarloosd mogen worden. \Vrant kan men de spanningen soms met een nu jaaf doen, kan men soms aannemen, dat de pees van een voort- durend gespannen boog lets mee gaat geven, dit alles neemt de oorzaken niet weg. Dat ondervindt men telkens weer. De tegenstel lingen blijven bestaan en hoe vaker men de zaak bespreekt, des te meer zal men tegen die in den grond verschillende standpunten botsen. De moeizame voortgang van de besprekin- gen in de non-interventie-commissie herinnert ons telkenmale aan het bestaan van deze con- troverse. De soms uiterlijke eenheid blijkt telkens weer een fagade van schijn te zijn geweest, waarachter de innerlijke tegenstel lingen zijn blijven bestaan. De met schier eindeloos geduld van Engelsche zijde onder- nomen .pogingen om een compromis-oplossing tte vinden, pogingen, die telkens ^eer ge- strand zijn, vormen even zoovele monumenten voor de onmacht van Europa om de tot ver- deeldheid leidende problemen op te lossen en uit den weg te ruimen. Onder deze omstandigheden gaat men toch door met het bespreken van de mogelijkheden van een Westelijk pact en van een Britsch- Italiaanseh agreement. Ware het, dat deze onderhandelingen konden worden opgevat als een bewijs, dat de Spaansche kwestie den wil tot samenwerking met wederzijdsche conces- sies ten slotte niet kon verdringen, dan zou men dit feit kunnen toejuichen. Dan zou men kunnen spreken van een getuigenis, van een groei van het saamhoorigheidsgevoel, dat zich door zoo groote tegenstellingen niet meer laat verdringen. Maar helaas is er niets van dit alles. Eerder dan een teeken van kracht, zijn deze onderhandelingen een bewijs van zwakheid, van de machteloosiheid de proble men tot een oplossing te brengen, van de hoop om door het rekken van dit soortj be- sprekingen de spanningen nog eenigszins te beheerschen. Maar men kan niet verwachten, dat derge- lijke besprekingen tot eenige positieve bij- drage voor de betrekkingen tusschen de Euro- peesche volken leiden. Een overeenkomst bijv. die het Docarno-verdrag zou moeten vervan- gen, moet gegrond z(jn op vertrouwen. Be staat dit vertrouwen niet, heeft het zelfs plaats gemaakt voor een groote mate van wantrouwen, dan kan men de zaak van de toenadering slechts sohaden. Want de om standigheden zullen hun stempel op den geest van de overeenkomst drukken en de geest van vijandschap zal, gelijk ook bij de vredes- verdragen het geval is geweest, worden mee- gedragen tot in tijden, waarin men zou kun nen vergeten. Maar bovendien zal het steeds weer onmogelijk blijken tot een werkelijke overeenkomst te geraken, omdat daaraan de eerste grondslag, het vertrouwen, ontbreekt. Het bezoek, dat Grandi dezer dagen aan Chamberlain heeft gebracht, geeft nu weer aanleiding tot een reeks van geruchten over Engelsch-Italiaansche toenadering. In theorie ontbrak niets aan de betrekkingen der beide landen. Er was een Italiaansche verklaring van Januari jl. betreffende de handhaving van den status quo. Maar in de practijk be- stond er wantrouwen. Men stond tegenover "feiten, zooals de veranderde krachtsverhou- clingen in de Middellajidsche Zee, die zich niet lie ten wegcijferen, tegenover stemmingen die heel dikwijls weinig vriendelijk waren. Die tegenstellingen zijn onverminderd blij ven bestaan. Maar juist in het belang van het bij die tegenstelling verdedigde standpunt kan men soms toenadering zoeken. Beide par tijen meenen uit het samengaan voordeel te kunnen putten. Maar dat zulk samengaan niet reeel is, dat het slechts een middel is in den onderlingen strijd, is duidelijk. Wanneer Engeland bijv. een wat vriendelij- ker houding aanneemt tegenover generaal Franco en uit dien hoofde zelfs, hetgeen nog moet blijken, het Italiaansche standpunt in- aake de non-interventie zou willen naderen, dan is dat omdat de Engelschen daarin het beste middel zien om Mussolini de Spaansche troef uit handen te slaan. Een door Enge land gesteund monarchaal Franco-Spanje is heel wat minder gevaarlijk dan een door Mus solini opgebouwde Spaansche republiek. De strijd om het iSpaansche steunpunt kan onder bepaalde omstandigheden beslist moeten wor den door de wijze en mate van toenadering. Omgekeerd heeft ook Italie belang bij een vriendelijke houding. Het weet, dat Engeland ontstemd is over de houding van Rusland, dat het desnoods bereid is, Rusland uit de non- intarrventie-qommissie te doen treden. Men meent te Rome ook, dat Eden de minder scherpe maar niet minder vasthoudende tegenwerking van Frankrijk niet al te zeer op prijs stelt. Welk een belang dus hebben de Italianen er bij om onder deze omstandigheden een welwillend gebaar te maken, een gebaar, dat de Engelschen ervan moet overtuigen, dat Italie het nog zoo slecht niet meent. De ge- legenheid daartoe is gunstig en om meer dan een reden heeft Italie er belang bij, dat het niet te ver van Engeland afstaat. De verbetering der Britsch-Italiaansche be trekkingen staat nog slechts in haar begin- stadium, kon men Vrpag hooren. Of zij veel yerder komen zal? Want de vriendschap is hier slechts de dekmantel voor strijd. OVEREENKOMST MET BELGIE IN ZAKE DEN LEURHANDEL. De Minister van Buitenlandsche Zaken a.i. heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen den tekst van een overeenkomst met Belgie inzajke den leurhandel, op 9 Juni 1937 te Brussel onderteekend. Een niet onbelangrijk aantal kleine koop- lieden van Nederlandsche nationaliteit vindt sinds jaar en dag zijn bestaan in het drijven van leurhandel op Belgisch grondgebied. Be- doelde personen zijn deels hier te lande, deels in Belgie gevestigd. Toen in 1935 in Belgie een begin werd ge maakt met het van rijkswege reglementeeren van den leurhandel, stonden de betrokken Belgische autoriteiten toe, dat belanghebben den in het algemeen hun bedlijf ongehinderd bleven uitoefenen. Intusschen werd van'Bel gische zijde de wenseh te kennen gegeven, ten deze tot een vaste regeling te geraken. Als resultaat van het desbetreffend overleg met de Belgische regeering kwam bedoelde regeling tot stand. FRANSOH-JAPANSCH INCIDENT TE TIENTSIN. Tijdens den strijd tusschen de Japansche en Chineesche troepen te Tientsin hebben de Fransche troepen, in opdracht van het consu- laire corps, geweigerd Japansche troepen te laten passeeren over de intemationale brug en door de Fransche concessie. Dit heeft, naar Havas meldt, geleid tot eenige incidenten, welke de Fransche autoriteiten ter kennis van de Fransche ambassade hebben gebracht. Tijdens de gevechten in de omgeving van het Oosterstation werd een Fransch detache- ment, bestaande uit d«e Franschen en vier Annamieten, aangevallen. Dat detachement was in het station op post gezet, op grond van het protocol van 1901 in zake de verdediging van de buitenlandsch<e concessies. De Japan sche soldaten wilden fie Franschen, na hen te hebben ontwapendp, hUnddoeken, doch de Franschen slaagden er in te ontsnappen en zich in een der wachtkamers te barricadee- ren. De Japanners hebben hen daarop be- sqhoten en een sergeant en een soldaat licht g«\vond. Pas na zes uur werden de gewonden ddor de Japanners verzorgd. De Fransche troepen konden het detachement eerste den volgenden morgen hulp vcrleenen. Wapens en uitrustingsstukken van het detachement zijn, ondanks de Fransche protesten, nog steeds niet teruggegeven. Bovendien hebben de Japansche troepen, naar Havas verder meldt, geweigerd de Fran sche vrachtauto's door te laten, die levens- middelen moesten brengen van de concessie naar het Fransche arsenaal, dat zich op 7 K.M. daar vandaan bevindt, zoodat de verbin ding tusschen de Fransche troepen in het arse naai en die in de concessie is verbroken. DE KLIMOP- EN BRADERIJWEEK. IZooals ieder jaar, heeft ook Klimop in de derde week van den opruimingstijd haar feest- week samengesteld en met haar ruim 100 leden in de verschillende straten en stads- gedeelten een attractie daaraan verbonden, ditmaal het Ballero-behendigheidsspel, en is men druk bezig om de bezoekers waardig te ontvangen. In elke etalage van de deelnemende winke- liers zal men een kaart aantreffen waarop vermeld: „Wij doen mee!" Dit als teeken dat men aldaar bij elken aankoop van 25 cent een Ballerobon verkrijgt. Tien dezer bons geven recht om inderdaad een gooi te doen naar de zeer fraaie prijzen die door Klimop" worden uitgeloofd en waarbij iederen dag als extra prijs wordt toegevoagd een dames- of heerenrijwiel aan degene die dien dag de hoogste worp heeft gedaan. Reeds Zaterdag heeft men in de Vlooswijk- straat de eerepoort opgericht en zorgt men natuurlijk voor een vroolijke versiering, waar bij in de btalages van de winkeliers van Woensdag tot en met Zaterdag iets extra's te zien is; alle winkeliers in deze straat hebben dan in him etalage oude gebruiks- voonwerpen en antiquiteiten ten toon gesteld, waarbij v6el de belangstelling van het publiek dubbel waard is. Zoo zijn er schilderijen uit de zeventiende en achttiende eeuw, platen van oud-Ter Neuzen, tegeltableaux, kaarten van het tegenwoordige Zeeuwsch-Vlaanderen in de zestiende en zeventiende eeuw enz. Er is in elke dtalage iets dat ,,van ouden datum" is en derhalve veel kijkers zal trekken. De Noordstraat zal haar aspect als winkel- straat nog verhoogen door die Braderijdeel- nemers en de speciale winkel-dtalages, hetgeen ook in de Kersstraat, Korte Kerkstraat, Dijk- straat en Nieuwstraat het geval zal zijn, ter wijl men in die straten en in de Havenstraat weer voor een speciale verlichting en versie ring zorg draagt. Zoo gaat Tgr Neuzen weer een drukke week tegemoet en het is te hopen, dat de arbeid van ,,Ter Neuzen Klimop" evenveel succes zal verwerven als tot dusver het geval was en men aan het „Ballerospel" slechts met groote krachtsinspanning in staat zal zijn om alle gegadigden naar de mooie prijzen te bedienen. LIJK GEVONDEN. Aan boord van de op de reede ten anker liggende sleepboot .Charles" meende men hedenmorgen in de nabijheid een lijk te zien drijven. Men voer er heen, en het bleek dat men het stoffelijk overschot van den sedert 28 Juli j.l. venmisten Belgischen loads Van Schoor gevonden had. Door signalen met de stoomfluit werd het Belgisch loodswezen ver- wittigd, dat met een roeiboot uitvoer. Met de vlag halfstok is toen de .Charles" de mid- denhaven binnengevaren, waarop het stoffelijk overschot voor de lijkschouwing naar het lijkenhuisje is overgebracht. OMHOOGGEVAREN. Tengevolge van den sterken stroom geraakte het Belgische motorschip - „Felix";, schipper De Nijs, op het westelijk havenhoofd omhoog. Sleepboothulp was spoedig ter plaatse, doch de schipper wenschte hiervan geen gebruik te maken. Bij opkomend water is het toen op eigen kracht vlotgekomen, waarna het bogenschij nlijk zonder schade bekomesn te hebben, de reis heeft voortgezet. De Felix" was op weg van Duitschland naar Belgie met een lading steenen. Op beide pieren had zich een groote menigte verzameld die met belang stelling de pogingen om het schip in diep jvater te brengen, gadesloegen. EEN BIJZONDERE VANGST. Zooals gewoonlijk was, meldt de Vliss. Crt., Vrijdagmorgen heel in de vroegte de „Vliss. 13", schippier C. Jasperse, ter vischvangst uit- gevaren. In de Deurloo nabij Westkapelle werden de netten uitgeworpen en men hoopte op een goede vangst. Dit dagelijksche werkje is voor de visschers niets nieuws en men ver- wachtte dan ook niets bijzonders. Ook het inhalen van het net gebeurde met den gewo- nen regelmaat. Doch al spoedig bamerkte men dat het net zeer zwaar woog, veel ziwaar- der dan anders het geval is. Met spanning werd verder geheschen en al spoedig consta- teerde men dat zich tusschen de spartelende visschen een groot vreemd voorwerp bevond. Na heel wat krachtsinspanning werd het net gelukkig heel aan dek gebracht. Nog steeds had men niet kunnen ontdekken wat men eigenlijk gevangen had. Het voorwerp was bedekt met schelpdieren en steenen kleefden er aan vast. Om dit bijzondere „vischje" te bevrijden moest het net stuk gesneden wor den. Nadat men schelpen en steenen verwij- derd had kwam er een groote kist te voor- schijn, een oud model scheepskoffer, die on getwijfeld reeds eenige honderden jaren een plaatsje op den bodem der zee had gevonden. De houten kist was nog vrij gaaf, alleen het slot en de ijzeren banden, die er omheen had den gezeten, waren verteerd. Natuurlijk ging de nieuwsgierigheid van de opivarenden uit naar den inhoud. Bedekt met modder en zeediertjes kwamen verschillende voorWerpen te voorschijn. Met eenige fanta- sie kon men er de uitrusting van een voor- naam krijgsman uit opmaken. Leeren scheden en bescherimstukken, heften van dolk of mes trof men aan, ja, men meende zelfs een deel van een malienkolder te herkennen. Tevens vond men eenige eigenaardige geldstukken. Uzer en kleedingstukken waren verteerd, doch alles wat van leer of hout was, benevens de munten waren in zeer goede conditie. De munten zullen ongetwijfeld van grooten dienst zijn bij het nagaan uit welken tijd de gevangen ,,schat" dateert. De schipper zal zich dan ook met deskundigen in verbinding stellen om een en ander nader te onderzoeken. Voorloopig werden de voorwerpen bij hem thuis opgeborgen. Het zal zeker interessant zijn het resul taat van het onderzoek te vernemen. DUITSCH INGEZETENE UTTGEEEID. De politie heeft, meldt de VI. Crt., een te Vlissingen woonachtige iDuitscher aangehou- den, zekere S., die hier een zaak had, sinds eenige jaren ih Vlissingen woonde en hier ook met een Hollandsche vrouw is getrouwd. De man deed echter niet veel nicer dan schulden maken en werd kort geleden nog door de rechtbank te Middelburg wegens flesschen- trekkerrj veroordeeld. In opdracht van den Minister van Justitie heeft de Coanmissaris van Politie tegen dezen Duitscher ingevolge de bepalingen van de vreemdelingenwet een bevel tot uitleiding over de grenzen des rijks uitgevaardigd. S. is Vrijdagmorgen naar Vtenlo overgebracht en ter beschikking gesteld van den grenscom- missaris van Rijkspolitie aldaar ter uitleiding naar Duitschland. Kindje verbrand. Vrijdagavond trok het 13 maanden oude zoontje van den heer M. alhier een kopje warme thee omver, waardoor het kind em- stige brandwonden in den hals opliep. Genees- kundige hulp moest worden ingeroepen. Bazar Door de muziekvereeniging „E. N. Z. K." alhier, zal wegens financieele moeilijkheden wat betreft het repareeren van oude en aan- schaffing van nieuwe instrumenten alsmede het restaureeren van haar vaandel een bazar worden gehouden, waarschijnlijk Paschen 1938. Reeds werd een bazarcomitd in het leven geroepen. Het is te hopen, dat deze bazar de vereeniging de venwachte finan cieele steun zal opbrengen. Beenbreuk. Het zoontje van den heer J. F. S. brak j.l. Zaterdagavond zijn been, tengevolge van een botsing met een andere fietser aan de Slijk- straat, hoek Oosterstraat. Geslaagd. Bij het door de vereeniging „Ter veredeling van het Ambacht" van 26 tot 31 Juli te Utrecht gehouden examen, slaagde voor het diploma gezel in het timmeren de heer C. J. Dieleman Kzn alhier. Schaarschte slachtvarkens. In deze omgeving bestaat thans groot ge- brek aan slachtbare varkens, terwijl het vaak voorkomt dat een slager een geheelen dag tevergeefs op stap is am een varken te koopen, ondanks den hoogen prijs die geboden wordt. Doorgroei in aardappelen. In het algemeen vertoonen de aardappel- velden zeer veel doorgroei. Wanneer er een regenperiode mocht aan- breken zou dit zeer zeker uitbreiden, zoodat de kwaliteit er dan niet op vooruit zou gaan. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Sept. 1937 benoemd tot leerares in vasten dienst aan de Rijks Hoogere Burgerschool alhier, mej. C. K. M. Elenbaas, thans tijdelijk leerares aan die school. Bij beschikking van den Minister van Finan- cien is aan mevr. W. G. AppelDeibel alhier, op haar daartoe gedaan verzoek, eervol ont- slag verleend uit hare betrekking van collec- trice der Staatsloterij aldaar, welk ontslag zal ingaan met het einde der 475e Staatsloterij. Herdenkingsdag. Zooals naar jaarlijksche gewoonte, zullen Woensdag 4 Augustus te 9 u. 30 overal de klokken luiden, de stoomfluiten van fabrieken, loeomotieven en booten gillen, als een herin- nering, dat op dit oogenblik, juist 23 jaar geleden de Duitsche overweldigers onze gren zen overschreed, langs het mooie en vrucht- bare Land van Herve en de eerste Belgische soldaten en burgers vielen onder het moor- dend lood. tUIMDP Woensdag houden wij onze jaarlijksche Braderij. Woensdag trekt Ter Neuzen zijn feestkleed aan. Haast alle winkeliers nemen deel aan de Braderij en geven Ballerobonnen uit. Zaterdagnamiddag hebben wij proef- gestoomd. Honderden zijn reeds aan't oefenen geweest op het Ballerospel. Naast andere waardevolle prijzen vergooien wij elken dag een fiets. Wat zal het een drukte worden in de Ballerozaal van den heer O. de Vries. En van wijd en zijd komt men weer met den dubbel- tjestram naar Ter Neuzen. We willen nog doen opmerken dat de klanten zelf de 10 Ballerobonnen in de enveloppe moeten steken. Deze enveloppen zijn te verkrijgen in de Ballerozaal op de werpdagen en bij den win- kelier. We willen de werpdagen nog eens noteeren: le werpdag Woensdag 4 Augustus. 2e werpdag Donderdag 5 Augustus. 3e werpdag Maandag 9 Augustus, en laatste werpdag Woensdag 11 Augustus. Zij die de hoogste nummers van den dag gooien, genieten de prijzen. We doen een oproep tot alle winkeliers en de burgerij de vlaggen uit te steken met de Braderij dagen. TER NEUZEN KLIMOP. NEDERLAAGTOURNOOI TERN. BOYS. Gister was voor bovengenoemd tournooi de vereeniging Sluiskil op bezoek. Evenals de vorige Zondagen, had eerst de ontmoeting plaats tusschen de tweede elftallen. Voor de rust ging het bij Sluiskil goed en had zij aan- vankelijk een 14 voorsprong, wat goede ver- wachtingen voor den verderen strijd inhield. De Boys-reserves dachten er echter anders over en langzaam maar zeker begonnen zij den achterstand in te loopen. Een kwartier na de rust was de stand 44. Korten tijd daama namen de Boys zelfs de leiding, om daar later nog een doelpunt aan toe te voegen. Hoe Sluiskil ook zwoegde, het bleek dat zij voor de rust haar kruit geheel had verschoten, zoodat tenslotte het einde kwam met 64 overwimning voor Tern. Boys 2. Het treffen tusschen de eerste elftallen bracht een mooie en welverdiende overwin- ning voor Sluiskil, dat gedecideerd de meer- dere was. Het spel van de Boys, die met en- kele invallers moesten verschijnen, was be- neden haar peil, hetgeen wel veroorzaakt werd door het samenspel van Sluiskil en de goede halflinie der gasten, met als uitblinker de spil. Toch hielden zij nog lang stand, hoofd- zakelijk dank zij linksback en keeper. Het ge- lukte daardoor aan Sluiskil voor de rust maar eenmaal een bres in de Boys-verdediging te schieten. Na de rust kwam Sluiskil nog meer aan het woord en spoedig was de stand 02. Er volgde dan een overwicht van de Boys, waarin zij enkele malen gelegenheid kregen, den achterstand te verkleinen, maar men bleek geheel onmachtig om het doel te vinden. Ten slotte maakte Sluiskil er nog een doelpunt bij, waardoor haar voorsprong werd gebracht op 03; met welken stand ook het einde aan- brak. VOOR HET GOEDE DOEL. De Zaterdag te Axel gespeelde veteranen- wedstrijd, waarvan in ons blad reeds gewag is gemaakt, had een buitengewoon interessant en zeer spannend verloop. Zoowel de oranje- zwarte Axel-veteranen als de in witte jersey's en zwarte broek uitkomende Dokken-spelers, schenen er alles op te zullen zetten de als in- zet uitgeloofde fraaie medaille met den moed der wanhoop aan elkaar te betwisten. Hosanna en Concordia arriveerden voor het aanvangssein op het met een talrijk publiek omzoomde thans in de schaduw gelegen keu- rige Axel-terrein. De Burgemeester deed daarop met een ele- ganten zwaai waardig aan den besten vete- raan den aftrap en direct zetten de oranje- mannen er een flink tempo in en bestookten het taai verdedigde Dokken-doel. Het duurde evenwel ongeveer een half uur eer de door

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2