WEK DE GAL IN UW LEVER OP 4, m rn^mi Dam- en Schaakrubriek i a Pi mm i en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. DAMMEN.. TER NEUZEN, 30 JULI 1937. m - SCHAKEN. AXEL. SELZAETE. G&OEDE. i S d Elken dag moet Uw lever een liter gal in de inge. wanden doen vloeien. Wanneer de galafseheiding on- voldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het be- derft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen een geforceerde stoelgang neemt de oorzaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zorgen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onovertroffen middel em de gal te doen vloeien. Eischt Carter's LeverpilletjeS, verkrijgbaar bo apo- Ihekers en drogisten in flacons van 0.75. (Ingez. Med. 1 merit van Internationale erkentelijikheid jegens Marconi uitsluitend te Rome mag worden op- gericiht en stelt voor dit monorment te bouwen op het iterrein van de wereldtentoonstelling van 1941 en met name in de zone, welke be- stemd is ter vierimg van de buidige beschaving. EEN STANIlHF.Kl.il VOOR GENERAAL BOTHA. In Pretoria is een comite tot stand gekomen dat zich beijvert een standbeeld op te ricbten voor generaal Louis Botha, den held uit den Boerenoorlog en eersten premier der Unie van Zuid-Afrika. Een stuk grond voor het nieuwe stadhuis van 50 bij 60 voet is reeds beschik- baar gesteld door het gemeentebestuur. Het plan is het monument recht tegenover het Transvaal Museum op te richten en het archi- tectonisch in overeenstemming te brengen met het museum en het stadhuis. DE WAALSOH-VLAAMSCHE TEGENSTELLINGEN. „L'Independence Beige" wijdt, schrijft het Handelsblad, een beschouwing aan de Waalsch- Vlaamsche tegenstelling onder den titel: ,,Het Waalsche probleem". Het blad wijst er in de eerste plaats op, dat het er niet van kan wor den verdacht gevoelens van antipathie te koesteren tegen de Vlaamsehe beweging en de Vlaamsche eischen en dat het steeds getracht heeft de cultuur der Vlamingen bij de Walen recht te doen wedervaren. Gezien deze hou- ding is het voor ons gemakkelijker aldus het blad om zonder voorbehoud het mani fest goed te keuren, dat enkele dagen geleden door de Waalsche intellectueelen is gepubli- ceerd. He onderteekenaars van dit manifest, heb- ben gebruik gemaakt van de jongste betoo- gingen der Vlamingen en kondigen de komst van een „Vlaamsch Imperialisme" aan, waar door de rechten van de Walen en die van de Fransche cultuur in Belgie op emstige wijze worden bedreigd. Het staat vast, dat er in Vlaanderen niet alleen een beweging bestaat, die streeft naar gelijkheid van rechten tusschen de Vlamingen en Walen, maar er valt een tendenz waar te nemen, die de Beigische eenheid wil maken tot een instrument van de overheersching der Vlamingen over de Walen. Men heeft ons aldus vervolgt het blad vaak verweten, dat wij bij herhaling geschre- ven hebben, dat een zeker federalisme niet a priori verwerpen moet, maar toen wij dit schreven dachiten wij zoowel aan de rechten der Walen, als aan die van de Vlamingen. Laatstgenoemden hebben zonder twijfel een eeuw lang gegronde redenen gehad om zich te beklagen, maar het gevaar bestaat, dat de Walen in de toekomst in een zelfde positie komen te venkeeren. De Vlamingen hebben zich georganiseerd, zij zijn bewust geworden. Dat is volkomen ge- rechtvaardigd. Maar zij zijn eveneens een meerderheid geworden. Volgens de jongste statistieken is de bevol- king in de Vlaamsche provincies Antwerpen, Oost- en West-Vlasmderen en Limburg, in den jaar tij.ds met resp. 10.200, 7600, 5100 en 4800 zielen toegenomen, terwijl in de Waalsche pro vincies Luik, Luxemburg en Namen een ver- mindering te constateeren viel van resp. 600, 700 en 300 zielen. Is het bekend, dat er in Belgie niet meer dan 2.600.000 'Walen wonen tegen 4.500.000 Vlamingen? Indien men er geen zorg voor draagt, dat beide volksgroepen 487. Een interessante en uiterst instructieve openingsvariant vond dezer dagen toepassing in een oefenpartij tussen twee Ter Neuzense spelers. Wit: Zwart: 1. 3328 1823 2. 39—33 In de wedstrijd om het wereldkampioen- schap te Rotterdam (1912) speelde Hoog- land tegen Fabre als 2e zet het ongebruike- lijke en foutieve 2822 (zw. 17X28); 3127 (1117) en 2722 en Fabre overzag nu zowaar, dat hij de geofferde schijf had kun- nen behouden door 2833; wit 38X18; zw. 17X28; wit 32X23; zw. 19X28 enz. Een be- wijs, hoe nodig de studie der openingen is! 12—18 17—21 21—26 2. 3. 4. 5. 3127 37—31 44—3® Volgens de oude theorie van De Haas en Battefeld, die aangaf eerst dan 4439 te spelen, als er een ruil op een der vleugels was geschied. 5. 26X37 6. 42X31 2024 7. 47—42 14—20 8. 4137 1014 9. 46—41 5—10 10. 49—44 7—12 11. 34—29 De inleiding tot de Hooglandvariant, waar- in met het oog op deze uitruil schijf 34 niet wordt opgespeeld. 11. 23X34 12. 40X29 20—25 Op 17 zou gevolgd zijn 2722 en 31X22 met de z.g. ideaal-stelling der Hoogland variant. 13. 29X20 15X24 14. 4440 1—7 15. 50—44 10—15 16. 40—34 18-22 Zw. 1117 kon niet wegens 2722; 31X11 en 28—23! 17. 27X18 12X23 18. 4440 De randschijf op 25, een gevolg van het openingsspel, wordt nu nadelig voor zwart. 18. 8—12 19. 31—27 1117 20. 27—22! Een zeer sterke voortzetting! Men ga de mogelijkheden eens na. Op zw. 1218 neemt wit dam door 22X11; 34—29; 40X20 en 28—22. Op 410 of 3—8 volgt 22X11, 34—29 en 2823 met schijfwinst. gelijke rechten krijgen, zal de tegenwoordige oentralisatie leiden tot een absolute overheer sching door de Vlamingen. Dit zal weer tot gevolg hebben, dat onder de Walen een nog sterkere separatistischebeweging zal ont- staan. Het is dringend tijd, dat men dit probleem ernstig onder oogen ziet. De nationale een heid staat op het spel. CHINA. Uit goede bron wordt te Sjanghai uit Nan king vernomen, dat generaal Tsji Joe-tsjan, de commandant der burgerwacht in Noord- China, die als vriend der Japanners wordt beschouwd, de spoorlijn PeipingSoeijoean Tsjaho (een op 10 kilometer ten noorden van Peiping gelegen plaatsje) heeft afgesneden. Tengevolge van dit verraad heeft generaal Soeng Tsje-joean met afdeelingen van het 29ste leger, welke weerstand boden aan de Japanners, Peiping om half twaalf in den avond verlaten, ongetwijfeld om zich naar Poating te begeven. Generaal Tsjang Tse- tsjoeng, de burgemeester van Tientsin, die het bevel voert over de 38ste divisie, neemt het bevel waar. Volgens te Tokio uit Peiping ontvangen berichten zijn de Japansche militaire autori- teiten, nu Soeng Tsje-joean met zijn troepen uit Peiping' vertrokken is, vastbesloten lnm maatragelen tot het einde door te zetten. Donderdagmorgen hebben Japansche vlieg- tuigen boven Peiping strooibiljetten uitge- worpen, waarin mededeeling werd gedaan van het vertrek der troepen van de 37ste divisie. Hiermede, aldus de strooibiljetten, is de stad gespaard gebleven voor den schrik van vijan- delijike handelingen. De bevolking wordt opge- roepen haar bezigheden als gewoonlijk te verrichten, aangezien in Peiping de vrede hersteld is. Gisteren of uiterlijk vandaag zou een commissie gevormd worden, die tot taak zal hebben den vrede te handhaven. Generaal Soeng Tsje-joean, commandant van het 29ste leger en voorzitter van den raad van Hoped en Tsjahar aldus wordt ten slotte gezegd, is Donderdag te zamen met den burgemeester van Peiping uit de stad vertrok ken naar Pautingfoe. De burgemeester van Tientsin, generaal Tsjang Tsoe-tsjoeng belast zich met de functie van burgemeester van Peiping en voorzitter van den raad van Hopei en Tsjahar. SMOKKELAARS AANGEHOUDEN. Een deze rnachten trof een kommies-dienst- geleider, onder de gemeente Zuiddorpe, een tweetal personen aan, die op korten afstand achter elkander liepen. Een hunner had een groot pak bij zich, welk pak bij onderzoek een groote hoeveelheid boekjes sigaretenpapier bleek te bevatten. Beide personen werden aangehouden. Zij ibleken uit Axel afkomstig te zijn. Proces-verbaal werd opgemaakt. DR. A. J. HOORWEG. f De Z. schrijft: Met groote droefenis zal heden de mare zijn vernomen, dat dokter Hoorweg, een in geheel Zeeland zoo bekende figuur, Woensdag, zoo kort nadat hij welverdiende rust was gaan nemen, in zijn nieuwe woonplaats Heemstede, toen hij aan tafel zat, door een hartverlam- ming werd getroffen. De overledene, Arie Jan Hoorweg, werd 6 November 1868 te Utrecht geboren en bereikte dus den leeftijd van bijna 69 jaar. Nadat hij op 8 Februari 1895 tot arts bevorderd was, vestigde de overledene zich dat zelfde jaar als huisarts te Middelburg, waar hij tot 1904 werkzaam bleef. Mede door droeve familie- omstandigheden besloot hij Zeelands hoofd- stad te verlaten en vestigde hij zich te Hein- kenszand, waar hij tot 1922 de practijk heeft uitgeoefend. Intu>sschen had dokter Hoorweg zich reeds doen ikennen als een vooraanstaand persoon in de bestrijding der tuberculose en toen in 1913 de Provinciale Vereeniging tot bestrijding der T.B.C. tot stand was gekomen, was het niet te verwonderen, dat hij daarin een voor- aanstaande plaats zou bekleeden. Hij werd secretaris dier vereeniging. Eerst in 1922 zou hij zich geheel aan wat zijn levenstaak is geworden, kunnen geven. Op zw. 1318 wint wit eveneens een schijf door 22X13 (zw. gedw. 9X18); 3429 en 40X9- Ook 1621 kan niet aanbevolen worden. Blijft dus over 1420, daar 611 ook uit- gesloten is wegens 2218 en 3430. 20. 14—20 21. 22X11 6X17 22. 28—22 17X28 23. 33 X 22 Dreigt nu 2218 en 3430. 23. 13—18 Dit is dus vrijwel gedwongen. 24. 22X13 9X18 En niet 19X8 wegens 3430. 25. 32—27 12—17 26. 37—31 4—9 27. 41—37 Tot zoover het wei ze£r leerzame openings, spel! Tijdens de partij gaf de witspeler nog de volgende combinatie aan, als zwart thans bij v. 28 of 38 zou spelen: Wit 3430 en 39X30 (zw. 2025??); wit 2722! (zw. gedw. 17X28); 31—26; 40X20; 2621 en 37—32! met winst. Toen werd hij benoemd tot districts-consulta- tie-arts en kwam hij te Middelburg terug om tot voor enkele weken deze functie te ver- vullen. Hoe hij gedurende 15 jaar in geheel Zeeland de lijdende menschheid heeft gediend, mag in breede kringen als bekend worden veronder- steld. Tot voor enkele maanden, toen hij ongesteld werd, trok hij bijna dagelijks naar de ver- schillende deelen van de zoo moeilijk te berei- zen provincie om op de verschillende consul- tatiebureaux de vele patienten te ontvangen en hen te onderzoeken, hen raad te geven, om na een vermoeiende dagtaak nog tijd te vinden om des avonds de huisartsen te schrijven over bun patienten. Alle patienten voelden hoe hij met hun medeleefde, hoe diep hij met hun lot was begaan. Toen ziekte hem aan huis bond, riep hij telkens zijn helpsters en helpers bij zich om hen te vragen of er wel aan alles gedacht was. Dat de overledene algemeen bemind was, bleek ook toen men plannen maakte om hem bij zijn afscheid van Zeeland en van zijn werk te huldigen. Deze huldiging is helaas niet meer kunnen gesehieden, omdat aanvankelijk zijn gezondheidstoestand de emotie daaraan ver- bonden niet toeliet. Intjisschen hadden reeds ongeveer 1000 personen uit de geheele provin cie hun medewerking daaraan toegezegd en was men bezig om het album gereed te maken, dat met een stoffelijk blijk van belangstelling zou worden aangeboden. Dat heeft niet meer mogen plaats hebben. De huldigingscommissie zal zich nader beraden hoe nu te handelen. Dat niet alleen in medische en particuliere kringen het werk van den overledene hoog werd gewaardeerd, moge blijken uit zijn be- noeming tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. DE COOPERATIES EN DE KAMERS VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. Woensdag is te Goes een vergadering ge- houden van vertegenwoordigers van coopera- tieve instellingen, ingeschreven bij het Han- delsreigister der Kamers van Koophandel en Fabrieken te Middelburg en Ter Neuzen, ter bespreking van een circulaire van den Natio- nalen Cooperatieven Raad in Nederland, waar in er op wordt gewezen, dat de Kamers van Koophandel in de toekomst meer wettelijke bevoegdheden zullen krijgen en dat het daar- om van groot belang is, dat de Nederl. Coop, beweging eveneens in de K. v. K. vertegen- woordigd zal zijn. Er wordt in de Kamers aldus de circulaire vaak op een wijze over Ide IGodperatie gesproken, die nimmer door haar kan worden oniderschreven. Juist het feit, dat de Coop, gedachte rust op de gemeen- schapsgedachte, moet er toe doen komen, dat de Cooperatie in de Kamers haar vertegen woordigers heeft. In de vergadering, die geen openbaar karak- ter had, waren vertegenwoordigd 29 coopera- tieve instellingen, waarvan slechts ddn uit- Zeeuwsch-Vlaanderen. De leiding der verga dering berustte bij den heer Oorsohot uit Vlis- singen. De besprekingen hadden slechts een informatorisch karakter. Een besluit of in het J najaar al of niet aan de verkiezingen zal wor den deelgenomen is niet genomen. Wel werd besloten een commissie van 5 leden te vormen die deze vraag onder de oogen zullen zien. De veregenwoordiger uit Zeeuwsch-Vlaan deren drong er op aan ook in dit gewest ver- gaderingen te beleggen, hetgeen werd toe gezegd. Ter oplossing voor de vele damliefhebbers en ,,'zoekers" in onze streek drie problemen en drie eindspelen, de laatste gebouwd op een- zelfde systeem, dat veel waarde heeft voor het partijspel. Probleem 1, van W. B. Mjonsma, Groningen. („Het Damspel") Zwart: 18, 19, 26, 27, 31, 36, 40. Wit: 33, 37, 39, 41, 42, 47, 49. Wit speelt en wint. Probleem 2, van A. A. Polman, Almelo. ZWART 1 2 3 4 5 16 26 36 46 WIT 47 48 49 50 Wit speelt en wint. 16 26 36 46 WIT 47 48 49 50 een foto van hun zaken reclame maakten voor hun bedrijf. Tot zoover is er niets ongewoons. Maar het ongewone zit in het feit, dat die krant nog eens had moeten versdhijnen... en dat dit tot dusver niet gebeurd is en ook wel niet gebeuren zal. 75 VdissingSGhe winkeliers zijn er dik inge- vlogen en hebben 10, 12,50, f 15, ja som- migen zelfs f 25 betaald voor een reclame, die alleen den exploitanten profijt heeft gebracht. Want niet alleen is de tweede reclamecourant niet verschenen, maar ook de cliche's der foto's die men toegezegd had gekregen, heeft men zijn onze inlichtingen juist niet ontvangen, terwijl enkele zakenlieden eigen cliehd's in bruikleen hadden gegeven en deze evenmin terug hebben gekregen. Bovendien zit de fotograaf, die de talrijke opnamen heeft ge maakt, met een flinke onvoldane rekening; een garagehouder heeft een vordering wegens geleverde benzine; een drukker in Laren, die het reclameblad verzorgde, moet eveneens zijn geld niet hebben gekregen; kortom het is een zwendelgesohiedenis in optima forma. Naar de VI. Crt. verder schrijft, is Vlissin- gen niet de eerste plaats waar de heeren hun slag slaan. Dit moet o.m. ook in Den Helder en te Alkmaar zijn voorgekomen. De gedupeerden hebben vergaderd om te overleggen wat hen te doen stond en ook de justitie interesseerde zich voor deze zaak. Op die vergadering bleek, dat genoemde heeren op slimme wijze misbruik hebben weten te maken van de Middenstandsvereeniging ,,Ons Belanig" te Vlissingen, omdat het hun gelukte him blad te doen verspreiden door den voor zitter dier vereeniging, die zelf uitgever en versprei'der van een wekelijks advertentieblad is. De schijn was hier dus al heel gemakkelijk om voor hun werk vertrouwen te vestigen. Achteraf hlljkt, dat ze bij den eenen winke- lier hadden verteld, dat de tweede krant na een week, bij den anderen na twee weken, enz. zou verschenen. Tevens kon de tekst van de advertentie worden gewijzigd en worden inge- leverd bij den voorzitter van ,,Gemeenschap- pelijk Belang". Al deze verklaringen zijn on- juist gebleken, daar de voorzitter van de plaat- selijke middenstands organisatie er geheel buiten stond en alleen in zijn kwaliteit van uitgever van een advertentieblad de bezorging op zich had genomen. Dit bezorgloon moet intusschen ook nog betaald worden. Eenige vorderingen zijn intusschen al in handen van den deurwaarder gesteld, terwijl reeds enkele winkeliers een aanklacht bij de politie hebben ingediend. Hoewel de winkeliers zich geen illusies maken, dat zij hun gestorte gelden voor de niet verschenen advertenties zullen terug krij gen, is thans toch besloten om gezamenlijk een aanklacht bij de politie in te dienen, te- meer daar er schijnbaar ook op andere plaat- sen in ons land op dezelfde wijze door deze reclamezwendelaars is gewerkt. De Vlissingsohe tpolitie zal nu trachten om zooveel mogelijk positieve gegevens te ver- zamelen, opdat de justitie aan de praktijken van deze heeren een einid kan maken. De politie te Leiden heeft Woensdag op ver- zoek van den commissaris van politie te Vlis singen genoemde manneo gearresteerd. Ook te Leiden waren zij reeds in onderhandeling met winkeliers. Ook te Alkmaar en in Den Helder schijnen zij reeds eerder hun slag ge- slagen te hebben. Woensdagavond zijn zij aangehouden en naar Vlissingen gebracht waar zij ter beschikking van de politie zijn gesteld. Na verhoor zijn zij opgesloten. WINKELIERS TE VLISSINGEN OPGELICHT Dezer dagen bevatte de Vliss. Crt. een mede deeling over een oplichting, waarvan een aan- tal winkeliers aldaar het slachtoffer zijn ge worden. Het gebeurde kan als waarschuwing strekken, om niet te vlug geloof te hechten j aan mededeelingen van vreemdelingen dat zij zouden werken voor plaatselijk bekende goede adresicn. De „V1. Crt. dan, had reeds eenigen tijd te voren een waarschuwing opgenomen tegen de praotijken van een z.g. .Middenstands Re clame-Bureau." Bedoeld bureau wordt geexploiteerd door de heeren De Haan uit Soestdijk en Slaghuis uit Laren, die zich bezig houden met het uitgeven van reclame-couranten. Ook te Vlissingen is er een verschenen, waarin 75 winkeliers met Probleem 3, van C. Th. Huizer, den Haag. (Uit de H. P.) Zwart: 10, 11, 13, 14, 15, 16, 19, 31; 34; 40 Wit; 23, 25, 26, 28, 32, 37, 42, 45 47; 49. Wit speelt en wint. De varianten van het eindspel moeten uitgewerkt worden. De drie eindspelen vertoonen 'n oud systeem van Content, dat lastiger is dan het lijkt en hoogst practisch genoemd mag worden. Eindspel 1, van J. van der Kam, Amsterdam. („Het Damspel".) Zwart: een schijf op 18. Wit: drie schijven op 24, 25 en 30. Wit speelt en forceert de winst. Eindspel 2, van N. N. ZWART 12 3 4 5 Wit speelt 3732, om zwart te verlokken tot Hoe wint wit daama Eindspel uit- werken. Eindspel 3, van N. N. Zwart: 11, 23 en 33. Wit: 40 en 45. Dam op 49. Wit speelt en forceert de winst. Onder de goede oplossers van de problemen en eindspelen zullen we een partijtje losse nummers van ,,Het Damspel" verloten. Raadsheergambiet, Pruisische verdediging. Wit: R. Teichmann. Zwart: J. Mieses. Weenen 1903. e7e5 e5Xf4 1. 2. e2e4 f2f4 VISSCHERS TE WATER. De heer G. te Sluis, was naar de Midd. Crt. meldt, bezig met een bootje zijn vischnetten te lichten. Hij begaf zich op een gegeven moment te veel naar den zijde van de boot, waardoor deze topzwaar werd en omsloeg. G. geraakte te water en daar hij de zwemkunst niet eaachtig was, dreigde hij te verdrinken. Zijn zoon trachtte hem te redden, doch raakte verward in de netten, zoodat hij, die een goed zwemmer is, al zijn best moest doen om uit het gevaar te raken. Van alle kanten kwam toen echter hulp, zoodat dit waterpartijtje nog een goed slot had. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Over de week van 18 tot en met 24 Juli kwamen in de provincie Zeeland vier gevallen ii m i n i 3. Rfl—c4 Pg8—f6 Deze zet geeft een goede verdediging. e5 wordt nl. beantwoord met d5! en na terug- trekken van den raadsheer kan Pe4 volgen, terwijl noch ed6: e/p noch ef6: dc4: voor Zwart gevaarlijk zijn. 4. Pblc3 Pb8—c6 Nu dreigde e5 wel, daar dq. zoowel als Pe4 verhinderd zijn. 5. Plgl—f3 Nu dreigt e5 weer, maar het is ongevaarlijk geworden, daar Ph5 of Pg4 kan volgen. 5Rf8b4 6. 0—0 0—0. Beiderzijds rustige ontwikkeling; Zwart kan ook d6 spelen. Slecht is daarentegen pionwinst door 6. Re3: dc3: Pe4: wegens 8. Tel f5, 9. Dd5 met overwegend spel voor Wit. 7. e4—e5 Bf6—h5 Zwart, wiens koning in vedligheid is ge bracht, dreigde nu wel op e4 af te gaan. In een partij TschigorinSchlechter volgde 7. ...Pg4, wat minder sterk is. Het zwarte paard dekt nl. pion f4 vast bij voorbaat, wat we ook bij het paardgambiet hebben gezien, terwijl het paard op g4 niets verricht. Genoemde partij ging verder 8. d4 d6, 9. h3 Pe3, 10. Re3: fe3: 11. Pd5 Ra5? (beter Re6), 12. ed6: Dd6: 13. Pg5 (dreigt Dh5) Dg6, 14. Pf7: Tf7: 15. Pe7t Pe716. Rf7:f Df7:, 17. Tf7: Kf7:, 18. Dh5f en Zwart gaf op, want hij houdt slechts toren en paard voor de dame over. 8. Fc3d5 d7d6 d2d4 Rc8e6 10. iDdlie2 d6Xe5 11. Pd5Xb4 Pc6Xb4 12. Rc4X«6 f7Xe6 13. c2—c3 Dekt d4 en drijft het paard terug. 13Pb4c6 14. Pf3X«5 Pc6 X e5 15. De2Xe5 De eenige manier om uit de zwakte van e6 iets te maken is het niet terugslaan met den pion. Maar Dh5: Pg6 Dg4 kwam in aan- merking. 1 5Dd8d5 16. De5e2 Hiermee is de opening principieel weerlegd, daar Zwart een pion voor is en zijn stukken beter heeft opgesteld. Wit kan alleen hopen, iets uit de zwakte van e6 of f4 te halen. Om al deze redenen lijkt het beter, niet met e5 op aanrval te spelen, maar 7. d3 te spelen, waama Rf4: niet goed te verhinderen is. Het spel staat dan gelijk. 1 6Tf8f5 17. Rcl—d2 Ta8f8 18. Tal—el Tf8—f6 19. t>2—b3 c7c5 HOOFDPIJN, LUSTELOOSEN ALTIJD MOE Nu totaal veranderd ..Ongeveer acht jaar geleden voelde ik mij dikwijls niet goed, altijd moe en lusteloos, terwijl ik 's morgens maar het liefst in bed zou willen blijven liggen. Daarbij kwam nog een cbronische hoofdpijn. Vanaf de eerste flacon Kruschen Salts, die ik probeerde, ben ik echter een andere vrouw geworden. Ik neem nu iederen morgen een beetje in mijn thee en kan Kruschen niet hoog genoeg roemen". Mevr. W. S. D. te P. Alle klachten, welke deze dame had, zijn het typische gevolg van den en dezelfde oorzaak: verslapte werking der inwendige organen, waardoor het bloed verontreinigd wordt en men zich moe, oud en futloos voelt. Kru schen Salts spoort op geheel natuurljjke wijze de afvoerorganen aan tot actievere werking, met als gevolg een hernieuwd gevoel van jeugd, levensiust en energie. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a /0.40, 0.75 en 1.60. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpak- king de naam Rowntree Handels Mij., Amster dam, voorkomt. Adv. van besmettelijke ziekten voor. Twee geval len van rooavonk te IJzendijke en Vogel- waarde; 1 geval van diphtherie te St. Maar- tensdijk en 1 geval van poliomyelitis anterior acuta te Honteaisse. Gemeenteraad. in de op Maandag den 2 Augustus 1937, des namiddags .vier ure, te houden openbare ver gadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende pun ten in behandeling: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot intrekking van het Raads- besluit, d.d. 19 Juni 1934, waarbij aan de Sinclair Petroleum Mij vergunning werd verleend voor het plaatsen en hebben van een benzinepompmstallatie aan de Zeestraat voorheen A jjfo. 109, in gemeentegrond. 4. Voorstel tot vaststelling van de Veror- dening, regelende het heroep, bedoeld in de artikelen 13, 15, 17 en 18 van Regle- ment Autovervoer Personen. 5. Voorstel tot vaststelling van het kohier hondenbelasting voor het dienistjaar 1937. Een feestelijke huldiging. Primus Perpetum! Dinsdagavond had hier ten overstaan van een talrijk publiek de huldi ging plaats van den jongen Jan de Jonghe, zoon van een douanier, wonende in de Leeg- straat alhier. Deze leerling van het St. Laurentiusgesticht wist zich gedurende al zijne studiejaren te onderscheiden als eerste primus van zijn Mas. Thans, nu hij zich gereed maakt om zijn studie voort te zetten aan de Hoogere Nijverheidsschool te Aalst, wilden zijn buren, vrienden en kennissen die gelegenheid niet ongemerkt laten voorbijgaan, om aan hem en zijn ouders blijken van sym- pathie en medeleven te betoonen. Met het Vacantie Patronaat der Vrije School aan het hoofd en begeleid door een banjo-orkest, om- geven door een groep lampiondragers ging men Jan de Jonghe van het station afhalen. Men voerde een transparant mee, waarop stond: „Selzaete eert en viert zijn primus perpetum Jan de Jonghe en wenscht hem alle heil". De buren hadden hunne woningen versierd, de vlaggen uitgehangen en vele welkomst- groeten aangebraoht. Bij de woning zijner ouders werd de begaafde en ijverige leerling toegesproken en met zijn sueces gelukgewenscht, waarvoor hij zeer ontroerd dankte, betuigende dat hij op den ingeslagen weg hoopte voort te gaan en ook te kunnen eindigen. Met ingang van 1 September a.s, is tot onderwijzer aan de openbare school alhier benoemd de heer A. P. de Roo, thans kweeke- ling en wonende alhier. Zwart krijgt nu ook nog aanval. 20. De2^c4 Als men achter staat, moet men niet ruilen. Zwart had met Dc4: of met cd4: kunnen voortzetten, maar hij geeft er de voorkeur aan, zijn dame wat te sparen. Dit leidt na een paar zetten tot een stukoffer, dat zeer fraai is, maar aan welks correctheid wij twijfelen. 20Dd5c6 21. Tel—e5 Tf5Xe5 22. d4Xe5 Tf6—f5 Anders valt f4. Nu zou Zwart als compen- satie e5 krijgen. 23. g2g4 Tf5X«5 Tg5, 24. h3 g6, 25. Kf2 Pg7 (Pg3 dan Rf4:), 26. Rf4: is kennelijik voor Wit gunstig. 24. g4Xh5 Te5g5f 25. Kglf2 Dc6—g2f 26. Kf2el Tg5e5f 27. Kel—dl f4f3 f g Stelling na 28. Rf4. 28. Rd2f4? Schijnt zeer goed te zijn, want wint een tempo. Wit heeft zeer goed gezien, dat 28. ...De2f niet te vreezen is wegens Kcl. Indien Wit gedwongen was, na De2f met de dame te nemen, dan zou fe2:f terstond tot winst van een toren en van de partij leiden. Toch was 28. Kol beter, want Zwart bszit de mogelijk- heid om den zet De2f w61 gevaarlijk te maken. 2 8b7—b5! 29. Dc4Xb5 Dd3 is niet goed wegens Td5. 2 9Dg2—e2f 30. Db5X©2 'Dit is wegens de door b5 "teweeggebrachte onigedekte positie van de dame nu gedwongen. De rest is diiidelijk. 3 0f3Xe2f Wit geeft op, want er volgt 31. Kel efl: 32. Kfl: Tf5 en blijft een toren voor.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 6