Landbouwberichten Gemengde Berichten DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN TER NEUZEN, 28 JULI 1937. examen hoofdakte l. o. MEER EN BETERE BESTAANS- EN Z A AM SLAG. SAS VAN GENT. WALSOORDEN. RECHTSZAKEN. D. H. ROODHUYZEN Co. n.v. MAKELAARS ONTPLOFFING VAN EEN ZELFGEMAAKT KANON. RONSELAAR IN DE VAL GELOOPEN. schijnlijk en zelfs als Soeng Tsje joean deze eischen mocht hebben aanvaard ondanks bet gevaar voor zijn eigen positie zal Nan king dat zeker niet doen. Trouwens ook de Japansche legatie te Peiping, die dit bericht verspreidt, vindt het noodig er op te wijzen, dat als de verplichtingen niet nagekomen worden, militaire acties zullen volgen. Wes- balve men alleen zekerheid beeft, dat verdere Japanscbe militaire acties zullen volgen. Te- meer waar Japan aankondigt, dat ook indien Soeng Tsje-joean het ultimatum uitvoert, toch het probleem van de Chineesche troepen in Hopei nog blijft bestaan, dat eventueel een optreden van Japan noodzakelijk zal maken. Bovendien acht Tokio den toestand verscherpt, omdat behalve de 37ste divisie nu ook de 38ste hoe is het mogelijk Japan niet vriendelijk gezind is. Zoo eindigen wij den dag met een bericht uit Tokio, dat er erg Europeesch uitziet en in ons werelddeel veel gebruikt is ads vorm van een oorlogsverklaring tegenover ,,koloniale" volken. Het bericht n.l., dat het Japansche gamizoen de vrijheid heeft gekregen ,,zelf- standig alle noodige maatregelen te nemen ter bescherming van leven en eigendom van de Japansche bevolking in Peiping en in het ge- hied van Tientsin en het nakomen der verdra- gen af te dwingen'Of deze aankondiging ook hier een oorlogsverklaring moet vervangen, zullen wij spoedig weten. DE KERKKWESTIE IN ZllD-SLAVIk. Toon na den wereldoorlog de Zuid-Slavische staat werd geschapen door de samenvoeging van het ou.de .Servie met stukken van het voor- malige Oostenrij.k-Hongarije, kwam, schrijft de N. R. Crt., een fetaat tot stand, wier onder- d'eelen heel wat versohillen vertoonden. De gevolgen zijn niet uitgebleven. Jarenlang is de Zuid-Slavische binnenlandsche politiek het tooneel geweest van een zeer onverkwikke- lijken strijd. Een Kroatisch vraagstuk ont- stond, dat jarenlang het land vergiftigd1 heeft. En nu eindelijk hiervoor een oplossing schijnt te naderen, ontstaat een nieuwe bron van ver- deeldheid, de kerkelijke kwestie. De inwoners van het oude Servie behooren in meerdertoeid tot de orthodoxe kerk. Daaren- itegen waren de bewoners van de nieuwe bijge- voegde landsdeelen in hoofdzaak katholiek. Maar ofschoon een minderheid van eenige millioenen, namen deze katholieken toch een belangrijke plaats in. Hoewel men in Zuid- Slavie dadelijk de behoefte heeft gevoeld de betrekkingen met het Vaticaan te regelen, duurdie het tot Juli 1935, voordat een overeen- komst kon worden geparafeerd. Een overeen- komst, waarvan de grondslagen waren gelegd tijdens het leven van koning Alexander en die tot stand kwam onder het premierschap van Jeftitsj, de voorganger van Stojadinowitsj. De laatste, als het ware belast met deze erfenis, heeft d'e overeenkomst aan het Skoeptsjina ter ratificatie aangeboden. Maar veel genoegen heeft zij daarvan tot dusverre niet beleefd. Want een storm van critiek is opgegaan, geleid door de orthodoxe kerk, maar waarbij zich de tegenstanders van het kabinet-Stojadinowitsj gaarne aansloten. Het duidelijkste befwijs is wel, dat ook Jeftitsj, onder wiens leiding het concordaat tot stand gekomen is, zich thans als tegenstander doet kennen. Dit samengaan van politiek en godsdienst, het zoeken in den godsdienst naar een plaats voor politiek verzet is in Zuid-'Slavie niet nieuw. Daarom ook had Stojadinowitsj er alle belang bij, dat de godsddemstige tegenstellin- gen niet werden toegespitst. Want dan zouden de betrekkingen tusschen de Senders en de katholieke Kroaten, die het land reeds zooveel moeite berokkend hebben en .die bij de ratifi catie veel gewicht in de scbaal legden, weer slechter worden. Terwijl hij integendeel juist hoopte door aan de katholieke kerk tegemoet te komen de kerkelijke krimgen in Kroatie verdier te soheiden van de Kroatische nationale beweging van dr. Matsjek. De orthodoxe kerk verzette zich echter tegen de ratificatie van het concordaat. Onder leiding van den, voor eenige dagen overleden, patriarch Wamawa protesteerde zij krachtig tegen den inhoud van het concordaat, waarin zij een bedreiging van haar tot dusverre inge- nomen positie en een bevoorrechting van de katholieke kerk zag. Een reeks van bezwaren werd tegen het concordaat aangevoerd'. De regeering heeft getracht deze bezwaren te ontzenuwen. o.m. door er op te wijzen, dat alle erkende kerk- genootschappen toch in een gelijke positie zouden staan. Ook het Vaticaan verleende daarbij zijn medewerking, door ten aanzien van verschdllende punten in een nota van de nun- tiatuur te verklaren, dat zij harerzijds bij die bepalingen niet geinteresseerd is. Maar deze pogingen om tot een vergelijik te komen met de°Servische orthodoxe kerk mochten niet baten en het conflict tusschen de orthodoxe kerk en de regeering nam scherpere vormen aan. Waarbij de laatste zich ook niet onbe- tuigd liet en in scherpe bewoordingen de hou- ding van de kerk hekelde. Een pijnlijke bijkomstigbeid in dit conflict tusschen de regeering en de kerk was de ziekte, nu de dood, van den patriarch War- nava. Hij was een der felste tegenstanders van het concordaat en het is teekenend voor de stemming, dat zijn ziekte als een marte- laarschap werd opgevat. Zijn dood, juist in de dagen van de aanvaarding van het on twerp in het Skoeptsjina, bracht de gemoederen nog meer in beweging. Zaterdagochtend werd gemeld, dat het Skoeptsjina het ontwerp had goedgekeurd. Maar hiermede was de spanning nog geenszins van de baan. Zelfs het feit, dat Stojadinowitsj nogmaals van zijn verzoeningsgezindheid blijik gaf en verklaarde het ontwerp voorloopig niet in den Senaat te brengen, bracht weinig ver- betering. Het ziet er dan ook niet naar uit, dat zijn streven de bebandeling voorloopig uit te stellen om intussohen een regeling met de orthodoxe kerk te bereiken een streven, dat wellicht mede is ingegeven door het verlangen van Stojadinowitsj zijn partij niet te laten uiteenvallen, waarop reeds eenige teekeuen wijzen met succes zal worden bekroond. De orthodoxe kerk geeft allerminst blijk de bedoe- lingen van den minister-president om den godsdienstvrede in het geheele land te hand- haven en deze niet terwille van de verbete- ring in het .eene deel in het andere te ver- storen, te waardeeren. Integendeel schijnt de orthodoxe kerk de aanvaarding van het con cordaat als het begin van een kerkstrijd aan te merken. Zij beeft nu de eerste stappen genomen om Stojadinowitsjen de andere ortho doxe leden der regeering die voor de aanvaar ding van bet concordaat hebben geijverd, als lid der kerk te excommuniceeren, terwijl deze maatregel ook op de parlementsleden, die voor hebben gestemd, zou worden toegepast. Het spreekt vanzelf, dat uit dit besluit vele moeilijkheden kunnan voortvloeien. Reeds dadelijk zullen zij zich voordoen bij de verkie- zing van een nieuwen patriarch. Maar boven dien zal nu de begrafenis van den overleden patriarch Waranwa nog meer dan ook zonder dit reed's het geval geweest zou zijn, op een demonstratie tegen het kabinet Stojadinowitsj uitloopen. De politieke tegenstanders van de regeering zullen niet nalaten van deze gelegen- hed gebruik te maken haar zooveel mogelijk afbreuk te doen. Hoewel dit het ministerie niet direct in gevaar brengt, is de positie van Stojadinowitsj toch verre van aangenaam. En dat alias ondanks d'e verzoeningsgezindheid van den minster-president en ter wille van een ontwerp, .dat niet van hem is. De Japansche militaire autoriteiten hebben, naar Router gisteren meldde, den Chineeschen autoriteiten medegedeeld, dat zij handelend zullen optreden, en de terugtrekkdng van alle Chineesche troepen uit Peiping geeischt. De Chineesche autoriteiten hebben officieel mede gedeeld, dat zij van plan zijn het Japansche ultimatum te trotseeren. Volgens te Nanking ontvangen officieele be- richten zijn de Japanners reeds met een aan- val op Peiping begomnen en zijn de troepen der 37ste, 38ste en 132ste divisie in een gevecht gewikkeld, waaraan ook de artillerie deel- neemt. Japansche verkenningsvliegtuigen vliegen boven Peiping. Reeds gisterenmiddag hadden de Japanners naar het Domei-agentschap meldt te Toengtsjau op 25 K.M. ten Oosten van Peiping een ,,strafexpediitie" ondernomen. Om 1 uiur des ochtends hebben afdeelingen infanterde, die door vliegtuigen gesteund werden, een 800 man sterke afdeeling van het 29ste Chineesche leger vrijwel vernietigd. Daatstgenoemden weigierden, vervolgt Domed, zich te laten ont- wapenen en gingen tot den aanval op de Japanners over. Zij. werden daanop door vlieg tuigen omsingeld en van den beganen grond en uit de lucht in de pan gebakt. Van id'e 800 Chineezen zouden er omstreeks 500 gedood of gewond zijn. De Japanners ver- loren omstreek.s 10 gewonden. Volgens geruchten, die te Tientsin de ronde deden, zouden de Chineesche soldaten met machinegeweren beschoten en gebombardeerd zijn, nadat zij waren ontwapend. Deize geruch ten veroorzaakten onder de Chineesche bevol king groote opwinddng. In het verdere verloop van den dag werd de toestand steeds kritieker. De Chineesche auto riteiten deelden officieel aan D.N.B. mede, dat de Japansche eischen definitief waren ver- worpen. Tevens was aan het hoofdkwartder der Japansche troepen in Noord-China de eisch gesteld onmiddellijk de Japansche troepen uit Dangfang terug te trekken. Om 5 uur des middags onbstond, naar Domei meldt, een hevig geveoht bij Nanjoean, op 10 K.M. ten Zuiden van Peking. De Japansche troepen, /die daar door soldaten van de 38ste divisie werden aangevallen, zouden hun tegen standers hebben verslagen. Over een breed front tusschen Tientsin, Peiping en Toengtsjau worden hevige gevechten geleverd. De meeste gezantschapsiwachten te Peiping zijn gealarmeerd en zoo noodig kunnen de poonten der legatiewijk onmiddellijk met zand- zakken worden gebarricadeerd. In politieke kringen te Peiping is men, vogens Havas, van oordeel, dat de Japanners in den loop van den nacht of Woensdagochtend een algemeenen aanval zullen doen. Ook te Nanking is men pessimistisch ge stemd. Men meent, dat de uiterste concessies zijn gediaan. Nu de vredesonderhandelingen zijn gestaakt en generaal Soeng Tsje-joean openlijk heeft verklaard, dat hij het Japansche ultimatum verwerpt, wordt een Chineesch- Japansch conflict van grooten omvang, naar Reuter meldt, onvermrjdelijk geacht. Volgens Hams achten sommigen echter een accoord op het laatste oogenblik nog mogelijk, daar Soeng's troepen veel zwakker zijn dan de Japansche. Het Chineesche ministerie van Buitenland- sche Zaken verklaarde, dat de Japanners aan de plaatselijke Chineesche autoriteiten onmo- gelijke eischen hebben gesteld. Zij hebben in het district Peiping, volgens deze verklaring, voortdurend provoceerende daden gepleegd, hetgeen bewijst, dat de Japan ners de tegenwoordige crisis willen verscher- pen, om „,hun duistere doeleinden in Noord- China" te bereiken. Ook te Tientsin is bet tot een nieuw inci dent gekomen. In het gebied der Japansche concessie aldaar is namelijk, naar Havas meldt, een bom ont- ploft, waardoor zeven personen gewond zijn. De Japansche autoriteiten hebben daarop den staat van beleg afgekondigd en de toegangs- wegen tot het concessiegebied met Spaansche ruisters versperd. Ben afdeeling van twintig Japansche solda ten heeft getracht het Chineesche hoofdbureau van politie te bezetten. De Chineesche wacht- posten verzetten zich echter, zoodat de Japan ners moesten terugtrekken. De consuls zullen bijeenkomen, om de maat regelen te bespreken, die izij voor de veiligheid van die buitenlandsche concessie moeten nemen, indien in de Chineesche staid vijande- lijkheden mochten uitbreken. De Japansche consul-generaal te Sjanghai, Okamoto, heeft, naar uit goede bron vernomen wordt, den burgemeester van Sjanghai, Okoeji, officieus verzocht, te beletten, dat Chineesche legervliegtuigen boven de Japansche oorlogs- schepen te Sjanghai vliegen. Tevens heeft hij er op aangedrongen, op te houden met den aanleg van versterkingen te Tsjapei, de Noordelijke wijk van Sjanghai. De aanleg dezer versterkingen heeft volgens den Japanschen consul tot de paniek onder de Chineesche bevolking geleid. Bij "bet Dinsdag te Rotterdam gehouden examen voor de hoofdacte L. O. slaagde o.m. de heer A. J. Geensen alhier. EXAMENS BOEKHOUDEN Bij het dezer dagen te Middelburg gehou den Federatie-examen voor boekhouden ,,Mer- curius", zijn o.m. geslaagd onze stadgenooten de beeren J. van der Bent, S. J. Laurens, J. P. van WSjck en J. D. van Damme, de laatste is tevens geslaagd voor het gehouden boek- houdexamen vanwege de Vereeniging van leeraren in de Handelswetenschappen. MAOHINIST-EXAilVIEN. Te Vlissingen slaagde voor machinist bij de K. P. M. de heer L. Korpel, alhier, leer- ling van de De Ruijterschool te Vlissingen. VERMJST. In den afgeloopen nacht is alhier binnen- gekomen het Engelsche motorschip „Alpheus" aan boord waarvan de Belgiscbe loods Van Schoor nabij de Margarethapolder verdwe- nen is. Omtrent het gebeurde vernemen we nog, dat de ,,Alpheus" op weg was van Antwerpen naar Londen. Tijdens de vaart op de Wester- schelde geraakte het schip op een der banken omhoog, doeh kwam later op eigen kracht weer vlot. Nadat de reis was voortgezet, be- gaf de loods, die zich met den kapitein en den stuurman aan dek bevond, zich naar het aohterschip om zich een oogenblik af te zon- deren. Toen hij na eenigen tijd niet terug- kwam, stelde men aan boord een onderzoek in. De loods was niet te vinden, en daar men gegronde vermoedens hiad, dat hij over boord gevallen was, werd gestopt en de omgeving afgezocht. Dit leverde echter geen resultaat op, waarop de kapitein besloot de dichtst bij zijnde haven binnen te loopen om rapport uit te brengen. De marechaussee heeft de zaak in onderzoek. Naar verluidt is de te Antwerpen thuis behoorende loods Van Schoor kort geleden gehuwd en pas aangesteld tot Gouvernements- loods. UITSTAPJE LEERUNGEN HERV. SCHOOL Vrrjdag 1.1. maakte een groep van 135 leer- lingen der Herv. school onder leiding van het personeel en enkele leden van het bestuur een uitstapje naar Antwerpen. Het weer was juist geschikt om de auto- tooht met een viertal bussen van den heer Dees, tot een prettig begin te maken. Vroolijke tooneeltjes speelden zich af bij het betreden der tunneltrappen, /die door hun ge- heimizinnig komen en wegzakken, aan enkelen nog wel eenige angstige gilletjes ontlokten. Na een wandeling over het "terras langs de Schelde naar het Steen en een autorit door de stad, volgde een bezoek aan den Dieren- tuin. Intusschen werden de kinderen een paar maal op een en ander onthaald, terwijl na een kort verblijf in het boschachtige Nachtegaleo- park (waarbij de voetbal nog een trap kreeg) men welvoldaan over het genotene door de groote tunnel huiswaarts keerde. EVen uitstappen in St. Nicolaas en dan naar huis. Geslaagd? ,,Meester, 't volgend jaar weer, he", zei een op de Markt alhier bij het af- scheid nemen. Dat was de opvatting van alien. ZEEHONDEN EN WOLHANDKRABBEN IN DE ZEEUWSOHE WATEREN. De in de Zeeuwsche wateren voorkomende kudden zeehonden vermeerderen, zoowel wat het aantal als wat den omvang der kudden betreft. Men schrijft dit toe aan het verval- len van de premie op de vangst der dieren. Behalve door enkele amateur-jagers, worden zij thans overal met rust gelaten. Ook de bekende wolhandkrab neemt in aan tal sterk toe. In September 1934 is voor het eerst een exemplaar in de Zeeuwsche stroo- men geziien, het tweede exemplaar in Februari 1935. In laatstgenoemd jaar trof pi en verder aan in Maart 4, in April 27, in Mei 34, in Juni 17 en in Juli 5 exemplaren, waaruit valt af te leiden, dat deze krabben in Juli meeren- deels de Zeeuwsche stroomen verlaten. In November en December zijn door garnalen- visschers nog enkele exemplaren gevangen in de zeegaten. In 1936 echter hebben gamalenvisschers van Ouddorp en Brouwershaven gedurende de maanden Maart en April geregeld wolhand- krahben gevangen. Ook in dit jaar is deze kraJb eind Juli niet meer gezien. In het wes- telrjk deel van de Ooster-Schelde kwam de krab weinig voor, terwijl ook het aantal in de Wester-Schelde verminderde. lin het oostelijk deel van de Ooster-Schelde waren er echter meer. De eerste is gevangen in Januari, de laatste in Augustus. De meeste exemplaren zijn gevangen aehter de droog- vallende botnetten onder Bergen op Zoom. Ter plaatse zijn in totaal niet minder dan 240 krabben gevangen, de meeste met zaad bezet. PER FIETS NAAR FRANKRIJK. Vergemakkelijiking van het verkeer. De vele toeristen, jongeren en ouderen, die dit jaar per fiets naar de ParijsChe tentoonstel- ling of naar een ander gedeelte van Frankrijk gaan, hadden tot nu toe daarvoor een triptiek voor Frankrijk noodig, waarmee hun beschei- den reisbudget nogal zwaar belast werd. Het zal hun genoegen doen, te vernemen, dat de A.N.W'.B. thans in -de gelegenheid is, hun een speciaal document te verstrekken, geldig voor 66n reis en gedurende §6n maand, dat aan A.N.W.B.-leden gratis kan wor den verstrekt, aan anderen tegen een mini- male vergoeding 0/0,50). Aangezien voor den doortocht door Belgie geen enkele formaliteit voor de fiets is te vervullen en geen enkele kaart of lidmaat- schap noodig is, worden de wielrijders thans dus wel in de gelegenheid gesteld, op zeer ge- makkelijke wijze hun vacantietocht naar Bel gie en Frankrijk te maken. VESTIGINGSMOGELIJKHEDEN TEN PLATTELANDE. De Zeeuwsche Landbouw Maatschappij heeft, schrijft de Midd. Crt." het initiatief genomen tot het in het leven roepen van een stichting welke ten doel zal hebben het ver- krijgen van meer en betere bestaans- en vesti- gingsmogelijkheden ten plattelande van Zee- land. Samenwerking hiertoe is gezocht met het Provinciaal Bestuur van Zeeland, met de gemeentebesturen van Middelburg, Vlissingen, Goes, Ter Neuzen, Zierikzee en Tholen. met het Bestuur van den Zeeuwschen Polder- en Waterschapsbond en met de besturen van den Chr. Boeren- en Tuindersbond, den N.-Brabant- sehen Chr. Boerenbond, den R.-K. Diocesanen Land -en Tuinbouwbond en den Chr. Boeren bond in West Z.-Vlaanderen. Het gemeentebestuur van Goes gaf reeds het voorbeeld en besloot tot medewerking. Het H. B. der Z. L. M. Wijst er op, dat de werkloosheid ten plattelamde de laatste jaren een grooten omvang heeft genomen, terwijl in vergelijking met andere provincies bet per centage arbeiders dat in de /werkverschaffing is tewerkgesteld, bij zond er laag is in Zeelan d, niettegenstaande er in Zeeland vele werk- objeoten zijn die voor uitvoering in werkver schaffing in aanmerking komen. Daarom wil de Z. 1. M. in samenwerking met de andere genoemde lichamen streven naar het in werk verschaffing aanbrengen van cultuurtech- nische verbeteringen, hetgeen niet alleen de bestrijding der werkloosheid ten goede zal komen, maar ook de productiviteit van den bodem zal verhoogen. Allereerst komt in aanmerking het verbete- ren van weilanden. In Zeeland komen honder- den H.A. weiland voor, welke door egaliseeren in hooge mate kunnen worden verbeterd. In verband met hun ongelijke ligging, zijn dezie weilanden in him tegenwoordigen toestand niet geschikt om in bouwland te worden om- gezet. Wanneer deze weilanden met zorg en deskundig worden geegaliseerd en tevens de afwatering in orde wordt gemaakt, zal de productiviteit van deze weilanden toenemen en het bovendien mogelijk worden dat zij tot bouwland worden omgezet. Het verdient aanbeveling om voor het in het leven te roepen lichaam den vorm van een stichting te kiezen. Het Dag. Bestuur der Z. L. M. heeft besloten hiervoor 2000 af te zonderen, verdeeld in aandeelen van 100. Het had zich gedacht, dat elk der oprichters hier- van 100 voor zijn rekening neemt, terwijl de Z. L. M. 800 zal storten. In meerdere provincies zijn reedls dergelijke stichtingen werkzaam. In de Noordelijke provincden zijn door deze stichting reeds meer dan 12.000 H.A. land ontgonnen of verbeterd. Een gelukkige. De heer Van de Veke alhier, had dezer dagen het geluk te Oostburg een stamhoek- veulen te loten. Bij aankoop van zijn nummer had hij dit verwisseld met dat van den verkooper, waar op hij dozen prijs won. Witte muizen. In een tweetal huizen zijn alhier dezer dagen witte muizen gevangen. Gemeenteraad. In de op Donderdag a.s., des namididags 6,30 uur, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad, komen de voigende punten in behandeling: 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Aanbieding der gemeenterekening over 1936. 3. Aanbieding der rekening van het ge- meentelijik electriciteitsbedrijf over 1936 4. Vaststelling der rekening van het bur- gerlijk armbestuur over 1936. 5. Benoeming van een onderwijzer aan de O. L. school A. 6. Benoeming van een onderwijzer aan den cursus in de Fransche taal aan de O. L. school A; vaststelling zijner vergoeding en pensioensgrondslag. 7. Verzoekschrift van J. C. Stouthamer om eervol ontslag als directeur van het centraal agentschap der arbeidsbe- middeling, met ingang van 1 Jan. 1936. 8. Herziening pensioensgrondslag van de vaste gemeente-arbeiders A. C. Aers- sens en R. Ch. van Ham, met ingang van 1 Juli 1937. 9. Voorstel tot verhooging voorschotten ingevolge de Woningwet aan de bouw- vereeniging „Sas van Gent", voor aan- sluiting aan de drinkwaterleiding. 10. Voorstel tot toetreding als lid van den Zeeuwschen Provincialen en Nederland- schen Brandweerbond. 11. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1937. Onaangename ontdekktng. Een gezelschap Belgische touristen had een dag gezellig gezellig te Walsoorden aan de Schelde doorgebracht. Des avonds kwam een der dames te Sinaai tot de ongename ontdek- king, dat ze op de terugreis op den Provin cialen weg WalsoordenHulst haar tasch met waardevollen inhoud had verloren. De daarin aanwezige identiteitskaart zal het den vinder gemakkelijk maken de eigenares haar eigen dom terug te bezorgen. Tot heden is de eer- lijke vinder nog niet komen opdagen. Gevaarlijke bond. De hond van den landbouwer V. de V. werd plotseling zoo kwaad, dat hij zijn baas aan- viel. Na veel worstelen gelukte het den land bouwer het dier buiten te gooien. Hij had echter een vijftal flinke beten opgeloopen. POLITIEREOHTER TE MIDDELBURG. Zitting van 27 Juli 1937. De voigende zaak werd behandeld: D. v. d. B., oud 20 j., slooper te Ter Neuzen, werd ten laste gelegd, dat hij op 15 Juni 1.1. Izaak de Lijzer heeft mishandeld, door hem te stompen en te slaan. Eisch: 5 boete of 2 dagen hechtenis. Uitspraak idem. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE MIDDELBURG. Zitting van Woensdag 28 Juli 1937. De voigende vonnissen werden uitgesproken: J. P. C., oud 44 j., koopman, wonende te Amsterdam, gedetineerd, wegens valschheid in geschrifte, 2 maanden gevangenisstraf. P. C., werkman, wonende te Bouchaute, gedetineerd, wegens poging tot diefstal, 3 maanden gevangenisstraf. I. M. U., huisvr. van J. M. de B., zonder beroep, wonende te Zuiddorpe gedetineerd, wegens meineed, 3 maanden gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest. F. J. v. H., oud 28 j., administrateur, wo nende te Biervliet, gedetineerd, wegens ver- duistering, 7 weken gevangenisstraf met af trek van het voorarrest, waardoor hij in vrij heid kon worden gesteld. AARDAPPELZIEKTE. In het etmaal van 's avonds 25 Juli tot 's/ avondis 26 Juli is in Zeeland de weersgesteld- heid critiek gieweest voor het optreden van aar d'appelziekte HAAR TWINTIGSTE. De 43jarige echtgenoote van den veenarbei- der J. B. Valke te Zwartemeer (gem. Emmen) is dezer dagen moeder geworden van haar twintigste spruit. Van de 20 zijn er zeven overleden, zoodat het gezin thans 13 kinderen telt. AANRUDING. Te Wfoensel is Maandagavond zekere P. B. die in kennelijken staat verkeerde, met zijn rijwiel op het wegdek van den Boschdijk ge komen, waardoor een passeerende automobi- list een aanrijding niet meer kon voorkomen. De wielrijder werd over den weg geslingerd en met een emstlge hersenschudding naar het Binnengasthuis overgehracht. MAN DOOR TREIN AAN1GEREDEN EN OMGEKOMEN. Maandagmorgen is op de spoorbaan nabij de spoorbrug te Bareveld, bij Wildervank, het deerlijk verminkte lijk gevonden van den 42- jarigen haringkoopman G. B. Timmer, afkom- stig uit Winschoten. Timmer, die jaarlijks de veemarkt te Wil dervank bezoekt, lag hier met zijn schuit. Bij onderzoek is gebleken, dat de man Zondag- avond door den laatsten trein, die om 10.10 uur uit Stadskanaal naar Zuidbroek was ver- trokken, is aangereden en op slag gedood. Het slachtoffer laat een vrouw met negen kinderen achter. SUIKER RUBBER KOFFIE per contract Amsterdanuche LlquldaWeltai N.V. ukeb. itusacn cofri. cacao cakxk auj tuo en. m mmn VAN IONOIK UVMPOOC MCW rOAA. CWCAaQ MNMMa Ml MM X> IaMdoa Na JOOI3JKHJ AMSIOOAM-C htaNit W ua. TAM >11 cmmwonxJ Agent: L. Sandee Nieuwdorp. Tel. 24 (Ingez. Med.) MOTORVRAOHTBOOT GEKAPSEISD. Maandagavond omstreeks zes uur is op de Nieuwe Maas een eind ten Oosten van de Usselhaven te Rotterdam de motorvrachtboot Alpine V" van de Nederlandsch-Zwitsersche Rijnvaart Maatschappij, welke op weg was naar Bazel, bij het opdraaien van de rivier ge- kapseisd en langzaam gezonken. Een toege- schoten bootje van de firma Tazelaar heeft de acht opvarenden aan boord kunnen nemen. Een deel van de lading, welke naar verluidt, een waarde vertegenwoordigt van een halve ton, werd drijvend op het water gevonden. Het schip, metende 444 ton, had als lading een deklast van 440 ton stukgoed, bestaande uit pakken cellulose, tabak en chemicalien, bestemd voor Italie. De opvarendien, de 37-jarige schipper A. Breitbach uit Salsich aan den Rijn, zijn vrouw en drie kinderen, een meisje van 11, een jon- gen van 8 en een jongetje van 1 jaar, de schippersknecht, de 26-jarige G. Breitbach, broer van den schipper en zijn vrouw, even- eens uit Salsich, alsmede de 16-jarige dek- knecht O. Reinhardt uit Neuburg, begaven zich, toen de hoot begon over te hellen, on middellijk naar het voorste deel van de hoot. Inmiddels had men op de rivier reeds ge zien, dat het mis ging met de Alpine V", zoodat direct assistentie op weg toog. Het gelukte alle opvarenden voordat de boot zonk, van boord te halen. Tijdens een offermaal dat in de dessa Tjinegara van het onderdistrict Melangbong werd gegeven, zou een ,,leanon" worden af- geschoten. Voor deze gebeurtenis bestond uiteraard groote belangstelling en velen groe- peerden zich op veiligen afstand van het kanon. Dit was een ijzeren buis, welke aan het uiteinde was afgesloten met een schroef- dop. Een hoeveelheid vuurwerkkruit werd in het kanon geladen en vervolgens met proppen papier stevig samengeperst. Een in het ijzer geboord gaatje diende voor doorlating van een lont. Onmiddellijk na den hevigen tonal die op het aanstetoen der lont volgdej sprongen stuk ken hout en ijzer in het rond, aldus vertelt het A.I.D. De kanonnier werd op den grond geworpen, doch kreeg geen letsel. Erger was zekere Wardi er aan toe, die hoe wel op eenige meters afstand staande door een stuik ijzer in de liesstreek werd getroffen en zwaar bloedend naar het, ziekenhuis te Garoet moest worden getransporteerd. Medi- sche hulp mocht echter niet meer baten en het slachtoffer overleed daags daarop. Tegen den kanonnier is proces-verbaal op- gemaakt wegens dood door schnld. De Centrale Recherche te Amsterdam heeft, naar „De Telegraaf" meldt, Zaterdag een zekeren Van Lwonende aan de overzijde van het U, gearresteerd, die zich gedurende langen tijd met ronselaarspraktijken heeft bezig- gehouden en o.a. een bewoner uit zijn buurt herbaalde malen heeft trachten over te halen, naar Spanje te vertrekken. Toen Van L. Zaterd'agmorgen op de Valken- wegpont stond, werd hij aangehouden door inspeciteur Mol van de Centrale Recherche, die den man overbracht naar het hoofdbureau van politie. De verdachte heeft een bekentenis af gelegd:. Het slachtoffer, dat gelukkig niet op de aan- lokkelijke aanbiedingen van den ronselaar is ingegaan, is een werklooze man, de het in den Nederlandschen militairen dienst tot wacht- meester bracht, doch later werkloos is gewor den. Als goed huisvader deed hij wat hij kon om weer aan den arbeid te komen. Daarvoor beizocht hij eenige keeren verschillende scheeps- bouwmaatsohappijen. Aan de poorten dezer werven, /waar herhaaldelijk werklooze/n komen vragen om werk, vond de ronselaar Van L. een goed terrein voor zijn praktijken. Hij is een actdef lid van de „Roode Hulp" en werkte hier voor zijn communistische geestverwanten. Eenigen tijd geleden werd' het slachtoffer bij een der werven door Van L. aangesproken. De werklooze was juist met zijn zoon uit het ge- bouw gekomen met de teleurstellende mede deeling, dat er nog geen werk voor hem was, toen Van L. op hem toeliep en een praatje met hem begon. Hij verzocht den jongen even vooruit te loopen, opd'at hij met het slachtoffer onder vier oogen over het Spaansche ,,ideaal kon sprekenDaar in .Spanje was veel geld te verdieaen en. voor een wachtmeester zeker goede promotie te maken. Daarbij stelde de ronselaar Jef Last ten voorbeeld, die nu reeds in het Spaansche leger tot kapitein is bevor- derd en daar ook heeft gestreden. Wat zou het straks, als d'e oorlog door de regeerings- troepen is gewonnen, geen praeht land worden. Er lag een schitterende toekomst voor hem. Over vrouw en kinderen hehoefde hij zich niet ongerust te maken. Als militair zou hij zoo veel verdienen, dat hij zijn vrouw en kinderen te Amsterdam daarvan zeker nog wel zou kunnen onderhouden De gewezetn wachtmeester ging niet op de mooie aanbiedingen in, al werd hij na die eerste maal, dat hij met den ronselaar kennis maakte, nog herhaaldelijk door den man lastig gevallen. Toen de Centrale Recherche van kennissen van het slachtoffer te weten kwam, wat hier gebeurde, stelde zij een uitgebreid onderzoek in met het resultaat, dat men ten slotte voldoende bewijsmateriaal tegen den ronselaar had' om tot zijn arrestatie te kunnen overgaan. Bij een huiszoeking zijn brieven gevonden, waaruit gebleken is, dat de ronse laar zijn eigen minderjarigen zoon naar Spanje wilde sturen om daar aan den oorlog deel te nemen. De jongen is nu ecbter nog aan het kampeeren. Hij vndt het vredige Nederland vermoedelijk geschikter voor dit doel dan het Spaansche front. TWEE FAMILIES IN GEVECHT. Een Jordaner van middelbaren leeftijd had verkeering met een veel jonger meisje, het geen allerminst naar den zin was van de familie van de jongedame. Zaterdagmiddag nu kwam 't op de Brouwersgracht te Amsterdam t ot een ontmoeting van beide partij en, d.w.z. twee Jordaansche families in totaal tien personen, kwamen er tegenover elkaar te staan. Er ontstond een stevlge ruzie, gevolgd door een nog veel steviger kloppartij, waaraan alle tien personen met veel animo deelnamen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2