ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Ga niet op reis! No. 9635 Feuilleton MAANDAG 26 JULI 1937 77e Jaargang Binnenland Om een kind. Buitenland DE GEVAREN VAN RONSELARIJ VOOR SPANJE. iVW* WiGTAaiXIWCMS imBaD»'i»«HWceeicanBwa3w»rgi«^--.-^»^3e'Fser3 g^CTigaf imtiigga." NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,—, overige lan den f 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel meer f 0,20. KLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst edn dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. SOHOOLLES EN TELEFONEEREN. In Twentbe zal men binmenkort op de lagere scholen (in de vijfde en zesde klas) onderricht in het telefoneeren geven en wel in die plaatsen waar gelegenbeid bestaat tot bet voeren van automatiscbe locale en interlocale gesprekken. In overleg met de onderwijs-auto- riteiten heeft de P.T.T. voorloopig 15 lagere scholen te Enschede, Hengelo, Almelo, Olden- zaal en Borne, benevens twee huishoudscholen kosteloos van een aansluiting voorzien. Voorts zal men een „leiddraad*', alsmede een ,,Gesprek-kenboekje" verstrekken, en nog een brochure aan ieder der leerlingen bij het verlaten der school meegeven. MISBRUIK VAN EEN PORTRET. De propagandaleider der N.S.B. de heer C. van Geelkerken, verzocht aan het Nationaal Dagblad opname van het volgende: ,,In den verkiezingstijd is van ,,onze zijde een pamflet uitgegeven, gericht tot de mili- tairen. Dit pamflet was voorzien van het por- tret van generaal Seyffardt en van een af- beelding van den heer Colijn. Ik wil hierbij verklaren, daf dit pamflet is samengestel'd zonder medeweten of voorkennis van generaal Seyffardt; eveneens is zijn por- tret gebruik zonder zijn goedkeuring. De in- houd zo<u met voorkennis evenmin de goed keuring van generaal Seyffardt hebben ver- kregen. Het wordt mijnerzijds zeer betreurd, dat in den verkiezingstijd dit pamflet onzerzijds is uitgegeven. DRUKTE BIJ DE H.A.L. Het passagiersvervoer over den Atlantische Oceaan is den laatsten tijd sterk gestagen en hiervan heeft de Holland-Amerika Lijn gepro- fiteerd. Nu in Amerika een sterke opleving valt waar te nemen, is het aantal toeristen, dat zijn vacantie in Europa doorbrengt, toe- genomen en de H.A.L. heeft het leeuwenaan- deel van het vervoer gekregen, omdat zij den naam heeft van een niet overhaasten maar gezelligen overtocht met uitstekende verzor- ging op de schepen. De trek naar het Oosten is nu ongeveer geeindigd. In Augustus begint de toeristenstroom weer naar Amerika terug te trekken. De vier schepen, die in Augustus naar New York varen, zijn alle volgeboekt. De twee schepen, die in September varen, zijn reeds zeer good bezet. HET GEWAPEND VERZET IN ATJEH. Aneta meldt uit Medan: Met betrekking tot het bericht, dat een pa- trouille onder leiding van luitenant de Raadt vier Atjehers, uitgewekenen van Gampong Leupong, op een afstand van 30 kilometers van Koeta Radja, heeft gedood, weet de Deli- Courant nader mee te deelen: De vier Atjehers waren ontevreden wegens een kwestie met hun kamponghoofd. Zij trok- ken toen zwaar. gewapenid het bosch in met het voornemen zich dood te vechten tegen de kompenie. Van bestuurszijde poogde men hen te overreden hun plan.op te geven: het doe- kinhoofd zond een bevolkingspatrouille naar hen toe ter overreding, doch de uitgewekenen bleken niet voor overreding vatbaar te zijn. Daama is militaire hulp ingeroepen. De militairen troffen de Atjehers aan in een ladanghuisje; zij werden omsingeld, waar- na aan de kwaadwilligen werd gevraagd zich over te geven. Als antwoord sprong een ge- wapende Atjeher naar buiten, die de patrouille aanviel en hij werd gevolgd door een tweeden Atjeher. Beiden werden neergelegd. De patrouille drong toen het ladanghuisje binnen om tot arrestatie over te gaan van de overige kwaadwilligen, die zich met blanke wapens hevig verzetten en tij'dens het gevecht gedood werden. Ook enkele soldaten werden gewond, doch slechts onbeduidend. ROMAN VAN NORBERT GARAI. (Nadruk verboden.) 20) Vervolg. Ontslagen? Bent u ontslagen? Dat spijt meDat spijt me werkelijk..." Danny tracht zich een zoo onverschillig mogelijke houding te geven. „Ja, vandaag ben ik aan de beurt, mr. Bigs. Ach ja, ik weet wel, dat het duizenden men- schen niet anders vergaat, maar toch... ik kan je zeggen, dat het een beroerde gewaar- wording is, als je zoo plotseling buiten de deur wordt gezet. Bezuiniging op het perso- neel Bezuiniging op het personeel!", herhaalt Bigs, bedenkelijk het hoofd schuddend. ,,Ik weet het... Van afdeeling C hebben zij er zes ontslagen. 't Is me de tijd wfel, mr. Ward..." Bigs' smal, met rimpels doorploegd gelaat, waarin nu een paar waterige, blauwe oogen Danny eenigszins weemoedig aanstaren, is vroeger tot ver over de grenzen van het koninkrijk, in kringen, die zich voor de wie- lersport interesseeren, "bekend geweest. In menige zesdaagsche is Fred Bigs met succes opgetreden. Zijn beenspieren zijn ook nu nog zoo hard als staal, maar zijn, door al te veel sportbeoefening verzwakt hart heeft zich al eenige malen zoo dreigend geopen- baard, dat Fred Bigs tegenwoordig nog slechts in zijn droomen aan zesdaagsche wielerwed- strijden kan deelnemen. Sinds korten tijd is hij nu pachter van de cantine der Estna-fabrieken en in dien tijd heeft hij zich bij het personeel zeer bemind weten te maken, want hij geeft bereidwillig VERHOOGING VAN INVOERRECHTEN. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets- ontwerp tot wijziging van de tariefwet 1934. Voorgesteld wordt: le. het invoerrecht op sloten van 6 pet. op 10 pet. van de waarde te brengen (behalve hang- en rijwielsloten, waarvoor de minister het percentage op 12 pet. wil bepalen) 2e. het invoerrecht op ruw zeemleder (be- stemd voor verdere bewerking) van 3 pet. op 6 pet.; 3e. het invoerrecht op gedecoreerd blik van 3 pet. op 6 pet.; 4e. het invoerrecht op benzol en de ben- zolkoolwaterstoffen van f 1,25 op 3 (dit om den abnormalen invoer van deze producten, ten nadeele van het gebruik van benzine, te beperken) 5e. voor sier-aardewerk en sierporcelein een minimum-invoerrecht in te stellen, gelijk het reeds bestaat voor huishoudelijk aarde- werk. Bij Kon. besluit is bepaald, dat dit wetsont- werp voorloopig reeds met ingang van 1 Aug. in werking treedt. Achteraf zullen de Kamers er dus hun goedkeuring aan moeten hechten. Berekening vracht- en assurantiekosten bij invoer per spoor. Overeenkomstig hetgeen thans is bepaald moeten bij den invoer van met een invoer recht naar de waarde belaste goederen in het als waarde aan te geven bedrag zijn begrepen de vracht- en assurantiekosten tot aan de eerste Nederlandsche haven of grensplaats. Op grond hiervan moet bij den invoer van goederen per spoor bij ,de op den vrachtbrief tot aan de Nederlandsche grens uitgetrokken vracht, worden bijgeteld de vracht over een traject grenseerste Nederlandsche grens plaats. Aangezien dit traject altijd zeer kort is (de grootste afstand is naar gemeend wordt pl.m. 7 K.M., n.'l. Belgische grens Roosendaal) komt hiervoor de minimum vracht in aanmerking, welke minimumvracht in verhouding tot de totale vracht, vooral voor wagonladingen, hoog is en daardoor nog al van invloed op het bedrag van het invoer recht. Door de Nederlandsche spoorwegen en door vereenigingen van expediteurs zijn reeds meermalen bezwaren gemaakt tegen den be- staanden toestand, waarbij zij er voorts op wezen, dat de invoer per spoor daardoor in een ongunstiger positie verkeert dan de in voer langs den weg (per automobiel), omdat bij invoer op dezen voet practisch. van eenig vrachtverschil bij vervoer resp. tot aan de grens en tot aan de grensplaats niet gespro- ken kan worden. De ministers hebben gemeend aan boven- bedoelde bezwaren tegemoet te kunnen komen door het onderwerpelijke voorstel tot wijziging van het betreffende artikel van de algemeene wet. In het voorstel is tevens nog opgenomen een regeling ten aanzien van de in rekening te brengen vracht bij den invoer door de lucht. Daar bij vervoer door de lucht uiteraard een vracht tot de grens niet bestaat, kwam een vrachtberekening tot de eerste landingsplaats het meest practisch voor. Ten aanzien van den invoer op andere wijze, n.l. ter zee en langs rivieren en kanalen is de bestaande toestand gehandhaafd. Bij dit ver voer worden ook de vrachten (anders dan bij vervoer per spoor) steeds tot een bepaalde haven berekend. Een vraehtbecijfering tot de grens zou geheel fictief zijn. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken vestigt nogmaals de aiandacht op de gevaren, waaraan Nederlanders zich blootstellen, die zich laten ronselen voor Spanje, onder het voorwendsel, dat zij daar werk zullen krijgen en geen dienst in het leger zullen behoeven te doen. crediet. Met elkeen is hij goede vrienden. Het oudste, zoowel als het jongste lid van het per soneel schudt zijn hart voor hem uit, want Fred Bigs is steeds gaarne bereid om te hel- pen. En zoo komt het, dat hij gewoonlijk zeer veel te hooren krijgt, niet alleen kwesties van particulieren, maar ook van zakelijken aard. Als men wil weten, wat er in de fabriek voor nieuws is, behoeft men zich slechts tot Fred Bigs te wenden. Hij is van alles nauw- keurig op de hoogte. ,,Ik begrijp het niet!" piekert Bigs. „Eigen- lijk kwam toch de kleine Poulsen het eerst voor ontslag in aanmerking. De chef-inge- nieur mag u toch graag. Is er soms wat bijzonders gebeurd ,,Ja, er is inderdaad wat gebeurd", knikt Danny. Dan vraagt hij plotseling zonder ver dere inleiding: ,,Vertel me eens, Bigs, heb jij wel eens iets van de zaak-Coverley gehoord?" Bigs kijkt verrast op. Als om tijd te winnen, neemt hij een doek, waarmee hij zorgvuldig de zinken plaat van het buffet begint schoon te vegen. Daarbij werpt hij eenige malen een Snellen blik om zich heen. Rechts in den hoek van de zaal zit nog slechts een enkele gast, een monteur in een blauwe overall. „Coverley Bigs dempt zijn senore stem tot een fluistertoon. ,,Bedoelt u dien ingenieur die een paar jaiar geleden dat zaakje heeft uitgehaald ,,Ja „Natuurlijk ken ik die geschiedenis. 't Heeft toch in alle kranten gestaan! Persoonlijk heb ik hem trouwens ook gekend. 't Was een pa- tente kerel, dat kan ik u wel zeggen....." Hij zwijgt en kijkt Danny onderzoekend aan. „iHoe komt u eigenlijk zoo plotseling op dat geval Coverley? Heeft het iets met uw ontslag te maken?"" „Vermoedelijk wel..." Danny moet weer aan zijn onderhoud met Gordon denken en een felle woede stijgt hem plotseling naar de keel. POGING TOT REDDING DER NON-INTERVENTIE VOORTGEZET. De Duitsche ambassadeur Von Ribbentrop heeft Zaterdagmorgen een bezoek gebracht aan het Foreign Office, waar hij een onder houd had met Eden over de middelen om de besprekingen over de niet-inmenging uit de impase te redden, waarin zij zich sedert de vergadering van het subcomite van Vrijdag j.l. bevinden. De Fransche ambassadeur Corbin, die zoo- als gemeld, voor een kortstondig verblijf naar Parijs is vertrokken, is door den minister van buitenlandsche zaken, Del'bos, ontvangen. De besprekingen hadden betrekking op de situa- tie, waarin zich de non-interventie-onderhan- delingen te Londen bevinden. Reuter meldt, dat na de besprekingen van Eden met den Franschen ambassadeur Corbin en den Duitschen ambassadeur von Ribben trop, de Britsche deskundigen thans een do cument bestudeeren, dat zal worden voorge- legd aan de leden van de mon-interventie. Dit document, dat is opgesteld met het doel de huidige impase te boven te komen, heeft nog geen definitieven vorm gekregen, maar men hoopt, dat lord Plymouth het zal kunnen voorleggen in de vergadering, die in het begin van deze week zou worden bijeengeroepen. Ofschoon gen enkele officieele inlichting te verkrijgen is omtrent het nieuwe Britsche do cument, meent men toch te weten, dat het een algemeen onderzoek betreft naar de houding der verschillende mogendheden ten aanzien van het Britsche plan. Er zou naar Havas meent te weten sprake van zjjn de mogendheden schriftelijk te laten mededeelen, hoe zij tegenover de Britsche voorstellen staan. Hierdoor zouden de moei- lijkheden over de volgorde bij de bespreking der verschillende punten komen te vervallen. MENSCHLIEVENDHEID IN HET LAGERHUIS. In het Britsche Lagerhuis is de kwestie van de ,,MacGregor" besproken. Labour sprak van een schandelijk schouwspel. Duff Cooper, de eerste lord van de Admiraliteit, zeide, dat er in socialistische krinigen een verkeerd begrip van de omstandighaden scheen te heerschen. Hij zeide: „Wdj hebben steeds erop gewezen, dat schepen, die de Spaansche terri tori ale wateren binnenvaren, het recht op bescher- ming verliezen, precies op ddzelfde wijze als een Britsch onderdaan, die naar Spanje gaat om er te vechten, niet behoeft te verwachten, door het Britsche leger te worden beschermd. De schepen, die door de Baskische regeering zijn gecharterd van reeders, die zich daarvoor groote sommen gelds lieten betailen, hebben diensten aan de Spaansche regeering bewezen. Zij zijn, zoo gang de minister voort, evengoed vrijwilligers als de andere uit Italie, Duitsch- land, Groot-iBrittannie en Frankrijik, die aan het front strijden. Zij nemen ook deel aan den oorlog. Verwachten ze dan, dat de Britsche vloot hen in de haven zal loodsen? Wanneer de Britsche vloot dit inderdaad zou doen, waar zouden haar verplichtingen dan ophouden? Zou men dan niet van ons verwachten, dat wij een leger zenden om toe te zien, dat de ladin- gen te bestemder plaatse aankomen? Welke andere oplossing kan de oppositie hiervoor geven?" Een stem: ,,Menschlievendheid". De eerste lord der Admiraliteit scheen door deze opmerking geprikkeld. ,,Menschlievendheid in dit geval", zoo sprak hij met klem", zou beteekenen, dat op de Spaansche schepen moet worden gevuurd en dat wdj in een oorlog zouden worden gewik- keld; het leven van Britsche zeelieden zou in de waagschaal worden gesteld1 voor een zaak, welke geen mensch buiten de labourpartij de moeite waard acht om voor te strijden". „Ja, Bigs, er is iets aan de hand met het kind van Coverley..." ,,Met Coverley's kind? Wat dan? Vertelt u eens, Mr. Ward! Dat zaakje interesseert me. Onder ons gezegd, ik mocht mr. Coverley destijds graag." De monteur in den hoek staat op, geeuwt eens smakelijk, rekt zibh daarbij uit en ver- laat met een luiden groet de cantine. Fred Bigs is plotseling veranderd. Als Danny niet zoo vol was geweest van zijn eigen zor- gen, zou hij ongetwijfeld hebben bemerkt, dat Biggs, anders de kalmte in persoon, thans ge heel uit zijn gewone doen is. ,,Gelukkig, dat die eindelijk verdwijnt", zegt Bigs, terwijl hij uit een muurkast een flesch wijn opdiept. ,,Nu kunnen we tenminste nog een paar minuten gezellig bij elkaar zit- ten. Prosit mr. Ward, op betere tijden! En vertelt u nu eens op. Wat is er met dat kind aan de hand?" Danny, hoewel overtuigd geheelonthouder, drinkt in een teug zijn glas leeg, blij, dat hij tenminste hier nog een poosje kan zitten. Alles wat hij op dit oogenblik wenscht, is niet alleen te zijn. Niet naar huis te moeten gaan, naar zijn moeder. Zij zal natuurlijk van zijn gezicht lezen, dat er iets gebeurd is en net zoolang aandringen tot hij haar zijn ontslag heeft meegedeeld. En dan komt er aan de lamentaties voorloopig geen eind. Reeds het tweede glas maakt Danny wat spraakzamer. Hij vertelt van zijn, weekend-huisje, van Nicolle, van Kitty en van de kleine Maud. Voorts van den man die het kind bij de beide meisjes heeft gebracht. En daarna brengt hij een getrouw verslag uit van zijn onderhoud met Gordon. Fred Bigs luistert, een en al belangstelling „Tja, dat is zeker een merkwaardige ge schiedenis", zegt hij, als Danny aan het eind van zijn verhaal is gekomen en in zijn oogen ligt iets van een verborgen glimlach. INCIDENT TE ZOPPOT. In de badplaats Zoppot, nabij Danzig, heeft de gemeenteraad 400.000 gulden toegestaan voor de verfraaiing van de Adolf Hitler-allee. De leden van het Centrum stemden tegen en namen niet deel aan de betooging voor den Fiihrer. Onder algemeen tumult verlieten de afgevaardigden van het Centrum de vergader- zaal. Zij werden door den voorzitter voor drie ver- gaderingen uitgesloten, omdat zij, geweigerd hadden .Hitler eer te bewijzen". 's Avonds werd een der leden van de Cen- trum-fractie, Liedtke, gearresteerd. De nationaal-socialistische pers van Danzig doet in verband met deze kwestie hevige aan- vallen op het Centrum. DE RRUSSELSCHE SPOORWEGSTATIONS. In de Belgische Staatscouramt is een konink- lijk besluit verschenen, waarbij de Nationale Maatschappij van Spoorwegen gemachtigd wordt tot het aangaan van een leening van 150 millioen francs. Deze leening is bestemd om een deel van de kosten te dekken welke noodig worden geaoht voor de uitvoering van werken aan de stations Brussel-Noord en Brussel-Zuid, mede in verband met de vol- tooiing van de Noord-Zuidverbinding. De rest zal door den staat worden betaald. Het hui dige Noorderstation is bestemd om, nog v6or 1940, geheel te verdwijnen. Een nieuw station zal eenige honderden meters verder, op het grondgebied van de voorstad Schaarbeek, wor den gebouwd. KANKERBESTRIJDING IN AMERIKA. Uit Washington wordt gemeld, dat een wets- ontwerp, waarbij machtiging gegeven wordt tot het inrichten van een Federaal Instituut voor Kankeronderzoek, waarvoor een bedrag van 750.000 dollar noodig is en tot het uit- trekken van een jaarlijksche som van 700.000 dollar tot bestrijding der ziekte, door den Amerikaanschen Senaat is aangenomen en naar het Huis van Afgevaardigden gezonden. DE NEDERLAAG VAN ROOSEVELT. Niets is schrijft de N. R. Crt. ver- anderlijker dan de mensch en vergankelijker ■dan menschelijike glorie. Ook Roosevelt heeft de gevolgen van de menschelijke willekeur ondervonden. Herkozen, nog betrekkelijk kort geleden, met een overweldigende meerderheid ondanks de obstructie, die toen reeds tegen zijn plannen gevoerd was, gaf deze herkiezing hem als het ware een blanco-volmacht van het Amerikaansche volk. Maar toen hij tracht- te de kroon op zijn New Deal-werk te zetten door voor te stellen het hem daarbij belemme- rende orgaan, het Hooggerechtshof te hervor- men, is een oppositie ontstaan, die ondanks alle pogingen haar te bedwingen gegroeid is en Donderdag Roosevelt in den Senaat een eclatante nederlaag heeft doen lijden. Met 70 tegen 20 stemmen werd besloten het wets- ontwerp tot hervorming van de redhtscolleges naar de juridische commissie terug te sturen, waarmede men de hervorming van het Hoog gerechtshof van de baan acht. Wijzigingen van de constituitie hebben in de Vereenigde Staten altijd een slechten kans ge- had aangenomen te worden. Verreweg het grootste deel van de grondswetswijzigingen, die in den loop der jaren bij het Congres zijn ingediend, is verworpen. Roosevelt trachtte den moeilijken en ge- vaarlijken weg van de wijziging van de grond- wet te vermijden. Hij wilde het recht van het Hooggerechtshof de wetten aan de grondwet te toetsen niet elimineeren, maar trachtte zijn doel langs een gemakkelijker weg, door de her- ziening van de samenstelling van het hof, te bereiken. Maar het Amerikaansohe volk volg- de hem niet. Voor hen was de hervorming van het hof een verandering van de constitutie. En voor de constitutie heeft de Amerikaan, „Weet u wat ik denk, mr. Ward? Dat Coverley vandaag of morgen weer in Enge- land opduikt. Let u eens op mijn woorden! Op een goeien dag staat hij plotseling voor uw neus. Als de beide meisjes nu maar goed op het kind passen, zal hij zich zeker niet van zijn zuinigsten kant laten zien..." ,,Maar Bigs", zegt Danny verontwaardigd. ,,Je gelooft toch zeker niet, dat mijn verloofde geld zal aannemen van een door de politie ge- zochten misdadiger....... ,,Ho, ho, niet zoo haastig, mr. Ward! Zoo- ver ik weet, staat het nog lang niet vast, wie hier de misdadiger is", orakelt Bigs. „Het laatste woord in dit zaakje zal nog gespro- ken moeten worden..." ,,Hoezoo? Wat bedoel je daarmee?" ,,Ach, niets, ik denk maar zoo Bigs is plotseling van zijn hooge driepoot achter het buffet opgestaan en begeeft zich traag naar de zaal, waar hij een paar stoelen en tafels recht schuift. Intussehen richt hij verschillende vragen tot Danny, welke kennelijk ten doel hebben iets meer over de beide meisjes-studenten te ver- nemen. Vooral Danny's mededeeling, dat Ni- colle's vader als vertegenwoordiger van een filmverhuurkantoor de provincie bereist, schijnt hem in hooge mate te interesseeren. Na een poosje verdwijnt hij plotseling door een zijdeur naast het buffet, om onmiddellijk daama weer te voorschijn te komen, gewapend met een bezem. Hij begint eenigszins omslachtig in Danny's omgeVing de vloer te vegen en als hij eindelijk den tijd gekomen acht het zwijgen te verbre- ken, deelt hij zeer voorzichtig, elk woord zorg vuldig overwegend, mee, dat hij een voorstel wil doen. 't Is een beroerde tijd en het zal niet meevallen spoedig een nieuwe betrekking te vinden. Het zou kunnen zijn, dat mr. Ward in geld'verlegenheid kwam en in dat geval moest hij zich dan maar tot zijn ouden vriend Bigs weriden. zonder zoo'n Iiandig metalen zakdoosje met 3 „AKKERTJES". Daarmee verdrijft Ge direct hoofdpijn, onwelzijn, kou etc. Practisch, onschadelijk en goedkoop (20 cl.) (Ingez. Med.) die men waarlijk anders niet van conserva- tisme of traditionalisme kan beschuldigen, een zwak. Zij is voor hem bijna iets heiligs, iets dat door vele decennia heen vrijwel onver- anderd is gebleven en dit ook moet blijven. Roosevelt had bij zijn poging tot feitelijke hervorming van de constitutie een handicap. En dat was, dat hij het langs een achterweg probeerde. Dit werd in het algemeen maar matig gewaardeerd. En het werd nu een kwestie van Roosevelt's persoonlijk prestige, dat in staat moest zijn de openbare meening heen te helpen over de gevoelens van anti- pathie over den gevolgden weg, die haar be- heerschten. Het Hooggerechtshof heeft zelf dien tegen- stand een handje geholpen, doordat het in zijn beslissingen van den laatsten tijd overstag was gegaan en verschillende maatregelen niet ongrondwettig verklaarde, die zij vroeger als zoodanig beschouwd zou hebben. De noodzaak van de hervorming werd hierdoor minder, de feitelijke reden de onmogelijkheid van de regeering haar plannen te verwezenlijken viel daardoor weg en daarmede verloor Roose velt een groot deel van de niet enthousiaste voorstanders uit zijn eigen gelederen. Zijn prestige en gezag in eigen gelederen bleken danig te hebben geleden. Ondanks alle pogin gen de eenheid te bewaren, ondanks het ver- zoeningsfeest, zooals onze correspondent dat beschreef, slaagde men hierin niet. De meeste der democratische senatoren stemden voor de terugwijzing van het ontwerp naar de juridi sche commissie, tegen de herziening van het hooggerechtshof derhalve. De af wij zing van de herziening van het Hooggerechtshof wil echter niet alleen zeggen, dat men geen verandering van de constitutie wenscht. Op denzelfden dag leed Roosevelt ook bij een ander onderwerp een nederlaag. Het kwaad ligt dus dieper; de democratische partij is geen eenheid meer, een deel der leden staat niet langer achter het program van den leider. Dat Roosevelt ondanks de overweldigende meerderheid der democraten zijn wil niet heeft kunnen doorzetten, dat die meerderheidspartij uiteenviel, is niet verwonderlijk. De samen stelling van de meerderheid was te heterogeen om een meerderheid te kunnen zijn. Er was geen communis opinio onder de afgevaardig den, initegendeel, hun opvattingen waren op vele punten lijnrecht met elkaar in strijd. Ook in dit opzicht hebben de Vereenigde Staten een soort politieke traditie, een traditie, die het gevolg is van het twee-partijien-stelsel en de wijze, waarop de verkiezingsstrijd ge voerd wordt. Daarin gaat het toch veelal niet om uitgebreide programma's, maar bij de meeste verkiezingen was' een bepaalde leuze de inzet en er waren .slechts weinig verkie zingen, waarbij dit niet het geval is geweest. Zoo ontstond een meerderheid, die wel eensge- zinid was op het specials punt, dat de inzet van den verkiezningsstrijd was geweest, maar waaronder voor het overige de meest uiteen- loopende meeningen heerschten. Hetgeen trou wens ook met Roosevelt's meerderheid het ge val is. Be ervaring leerde, en dit verschijnsel trad des te gemakkelijker op naarmate de meerder heid grooter was, dat zoodra andere terreinen moesten worden betreden, de verdeeldheid onder de meerderheid al spoedig tot uiting kwam. Niets was zoo fnuikend voor de meer derheid, als wanneer een ander dan het ver- kiezingiscriterium in het centrum der belang stelling kwam te staan. Dan was de kans voor de oppositie. Wanneer zij maar een ander ,,Ach, weet u, mr. Ward, ik heb nog een aardig spaarduitje op de bank. En van huis uit doe ik nu eenmaal graag zaken. Tegen een kleine rente of zoo... Enfin, als u geen raad meer mocht weten, komt u maar gerusf bij mij. Over de terugbetaling behoeft u zich geen zorgen te maken. U zult best weer eens ergens onderdak komen. Daar ben ik niet bang voor. En dan betaalt u me maar terug, wat u missen kunt. Voor mij is de wetenschap, dat ik met een fatsoenlijk mensch te doen heb, de beste garantie. En dat u een fatsoenlijk® kerel bent, mr. Ward, daarvoor durf ik mijn hand in het vuur te leggen Hoewel Danny's denkvermogen door het alcoholgebruik hij heeft intussehen reeds het zesde glas wijn geleegd! min of meer aan scherpte heeft ingeboet, begint hij toch langzamerhand eenigszins wantrouwend te worden. Een snel opkomend gevoel, dat Bfgs meer van de zaak-Coverley weet dan hij wil zeggen, laat hem niet meer los. Waarom anders die merkwaardige belangstelling voor de kleine Maud en dat dringende informeeren naar Nicolle's vader En nu weer dat geldaanbod! Merkwaardig! Daar is iets niet in den haak! Nee, dat klopt niet heelemaal... Die Fred Biggs moet eens voorzichtig aan den tand worden gevoeld, maar niet nu, niet hier, want dan zou hij het zeker in de gaten krij gen. En een hem zelf onverklaarbare ingeving laat Danny de woorden zeggen, die voor zijn geheele verdere leven beslissend zullen zijn: ,,Dank je, Bigs. Verdraaid aardig van je, dat je me wilt helpen, maar voorloopig zal ik van je vriendelijk aanbod geen gebruik maken. Ik heb ook een kleinigheid gespaard en mijn moeder heeft een lijfrente. Maar ik zou het op prijs stellen als je me daarbuiten aan de Theems eens een keer kwam opzoeken. Als je van visschen houdt, gaan we er samen een keer op uit!" (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 1