ALGEMEEN NiEUWS- EN ADVERTENTIEBLAO VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN IBDUmOil J ,<S> a? Benauwd? ?.9^vS*r No. 9634 VRIJDAG 23 JULI 1937 77e Jaargang Binnenland Sport Landbouwberichten Feuilleton-vertellingen TWEEDE BLAD DE HERDENKING VAN KUYPER TE AMSTERDAM. TER NEUZEN, 23 JULI 1937. AXEL. ZAAMSLAG. SELZAETE. VOETBAL. RIDS in bussen vanaf 35 ct koopt U bij Fa A. VAN OVERBEEKE—LEUNIS. Echte RIDS-spuiten a 40 ct. Hoest-Griep-Brcnchitis-Asthma r-saKMMtt,- L.«m—11 mi ill abwb:»v. tfawixiawar NEUZENSCHE CO U RANT DE NEDERLANDSGH-ROEMEENSCHE CLEARING. De regeeringspersdienst meldt Van de Roemeensche regeering is dezer dagen bericht ontvangen, dat de Neder- lan dsch-Roemeensehe clearingovereenkomst van 28 Augustus 1936 met ingang van 1 Aug. a.s. is opgezegd. GEWAPEND VERZET IN ATJEH. Aneta meldt uit Koetaradja, dat een patrouille onder leiding van luitenant De Raadt vier uitgewekenen van Gampong Leu- pong heeft doodgeschoten op een afstand van 30 K.M. van Koetaradja. De patrouille is hier- toe over gegaan, nadat deze uitgewekenen op den grooten weg, welke langs de Westkust van Atjeh leidt, gewapend verzet hadden ge- pleegd. Zooals reeds eerder is medegedeeld, zal op 29 October a.s. te Amsterdam in het Concert- gebouw een algemeene herdenkingssamen- komst worden gehouden in verband met het feit, dat het 100 jaar geleden zal zijn, dat Dr. Abraham Kuyper geboren werd. Deze samenkomst zal des voormiddags om elf uur worden geopend door den voorzitter van het herdenkings-comitd, Dr. H. Oolijn, minister van Algemeene Zaken, met een rede over Dr. Kuyper als nationale figuur. In den namiddag zal Prof. Dr. J. Ridderbos spreken over: Dr. Kuyper en de wetenschap; Prof. Mr. A. Anema zal een korte schets geven van Dr. Kuypers beteekenis voor het staatkundig leven; Prof. Mr. V. H. Rutgers zal spreken over Dr. Kuyper en het onderwijs; de heer C. Smeenk over Dr. Kuyper en het sociale leven en Prof. Dr. K. Dijk over Dr. Kuyper en de jeugdorganisaties. Des avonds wordt een uitvoering gegeven door de Christelijke Oratoriumvereeniging te Amsterdam. TOELATINGSEXAMEN RIJKS HOOGERE BURGERSCHOOL. Na gehouden toelatingsexamen zijn alsnog toegelaten tot de lste klasise der Rijks Hoogere Burgersehool te Ter Neuzen: J. S. Vleoigels, van Biervliet; W. A. J. van Son, van Stoppel- dijk (Vogelwaarde)W. Bakker en J. C. Vink, van Axel. NUTTIGE HANDWERKEN. Onze vroegere stadgenoote mej. G. Hui- zinga, is geslaagd voor het examen nuttige handwerken. V.V. TERNEUZEN. Gisteravond vond de jaarvergadering plaats van de voetbalvereeniging Terneuzen, op de bovenzaal van den heer P. 't Gilde. De op- komst was goed en de versdhillende punten werden vlot afgewerkt. Voor het bestuur werden de heeren J. v. d. Broeke, H. Verhage en F. v. d. Wege herkozen, terwijl als nieuwe candidaten de heeren J. J. Kolijn, C. de Smidt en J. de iSmidt hun intrede in het bestuur deden. Ook de rondvraag had een vlot verloop, en na een woord van opwekking om door een- drachtig samenwerken het verloren terrein terug te winnen, sloot de voorzitter de ver- gadering. School reisje. Gisteren maakten een 120tal leerlingen van de hoogste klassen der openbare lagere school alhier in een viertal autobussen en onder lei- ding van het onderwijzend personeel met het bestuur van Volksonderwijs het jaarlijksche schoolreisje, hetwelk ditmaal als doel weer had de Scheldestad Antwerpen. Na een vlotte reis arriveerde men aan den linkeroever der riv'ier bij Antwerpen, van- waar aanstonds een imponeerenden indruk werd opgedaan van de metropool aan tje Schelde. Door de voetgangerstunnel ging men stadwaarts en werden vervolgens langs de promenade aan de losplaatsen op den rech- teroever de geweldige Oceaanreuzen in oogen- schouw genomen. Zoo bereikte men het Steen en daarop het Vleeschhuis, beide gebouwen thans ingericht tot musea van oorlogscuriosi- telten, enz. De Lieve Vrouwekerk en de ge weldige wolkenkrabber van de Vlaamsche Boerenbond stonden vervolgens op het pro gram, waarna de inwendige mensch verster- king vroeg. In iden namiddag wend daarop de Dieren- tuin bezocht. Begrijpelijkerwijs was dit het hoofddoel van het bezoek en ook uit paedago- gisch oogpunt wel het voomaamste te achten. Het behoeft geen betoog, dat weer genoten werd door Axel's jeugd in den prachtigen zoo- logischen Antwerpschen tuin en dat vooral de aapjes weer het leeuwendeel van de attentie en de vriendschappelijke gezindheid van onze ,,spes patriae" hadden. Een rijtoer en een bezoek aan een speeltuin op den anderen oever, was het slot van deze weer schitterend verloopen excursie, waar mee evenals voorgaande jaren door de organi- satoren eer werd ingelegd. Muzikaal uitstapje. Bij gunstig weer zal de harmonie .Concor dia" morgenavond een bezoek brengen aan de buurtschappen Spui en Magrette. Gevonden voorwerpen. De gemeenteveldwachter te Zaamslag ver- strekt inlichtingen omtrent de navolgende ge vonden voorwerpen: regenjas met fototoestel; kinderparapluie portemonnaie met inhoud; regenjas; pakket, inhoudende gelijksoortige stalen voorwerpen. VEER PERKFOLDER—KRUININGEN. In de laatste dagen werd blijkbaar als iets nieuws in de pers gelanceerd een bericht (dat door vele bladen werd overgenomen) betref- fende vertraging die is ontstaan in de uitvoe ring der plannen van bovengemeld veer, als gevolg van bezwaren van wege het loods- wezen en dat een commissie voor het onder- zoeken dier bezwaren was ingesteld. Wjij merken daarbij op, dat hetgeen nu ver- meld wordt, reeds op 8 December van het vorig jaar door den toenmaligen Minister van Waterstaat in een vergadering der Tweede Kamer is medegedeeld, en dus juist niet als nieuws kan beschouwd worden. Nieuws zou in dit geval zijn, wanneer kon worden vermeld of het werk der betrokken commissie reeds tot eenig resultaat of tot een nadere be- slissing van den Minister van Waterstaat heeft geleid. Plechtige begrafenis. Gisterennamiddag werd alhier onder over- groote belangstelling der bevolking ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer Cesar de Clercq, broeder van den beheerder der Malterij, alhier, Hij was geboortig uit Sel- zaete en woonde tot voor enkele jaren alhier, om zich daama te Gent te vestigen. Hij werd nu bijgezet in den familiekelder, op de be- graafplaats alhier. Hoewel was verzocht: noch bloemen, noch kronen, droegen werklieden van de Malterij en Molens uit Gent en Brugge, waarvan de overledene beheerder was, een 8-tal prachtige bloemstukken achter de baar. Daarbij was er een van de officieele scholen, uit erkente- lijkheid voor het legaat: ,,Prijs De Clercq". Door deze instelling, die reeds 4 jaar bestaat, krijgt elke leerling, jongen of meisje, van Sel- zaete, die in de hoogste klasse van de beide meisjesgemeentesicholen of de rijks middelbare school het hoogst aantal punten behaalt, als bijgevoegde prijs een briefje van francs 100. Op het kerkhof werd de lijkrede uitgespro- ken door den schepene, den heer De Meijer, tevens voorzitter van de liberate partij te Selzaete. Deze partij was daar met alle vlag- gen van hare afdeelingen tegenwoordig. Aan de officieele scholen ging de vlag half stok. NEDERLAAGTOURNOOI TERN BOYS. De derde ontlmoeting brengt tegen elkaar de beide elftallen van de ontvangende vereeniging en die van de Com Boys uit Sas van Gent. Voor het tweede elftal der Corn Boys zal het heel moeilijk zijn om het mooie resultaat van Terneuzen HI te overtreffen, alhoewel naar bekend is de Com Boys over een goed reserve-elftal beschikken. Het eerste elftal van de bezoekers staat er echter veel gunsti- ger voor en daar zij in het afgeloopen seizoen kampioen van haar Afdeeling is geworden zal zij dit succes nog wel trachten te verhoogen door het binnenhalen van den eersten prijs in dit toumooi. Een bepaald hooge score is daar momenteel nog niet voor noodig, het geen blijkt uit onderstaand staatje: Afdeeling A. Ter Neuzensche BoysTerneuzen II 24 Ter Neuzensche BoysAxel 23 Afdeeling B. Ter Neuzensche Boys IITerneuzen III 010 Ter Neuzensche Boys HAxel H 12 Prof. Anopheles, berucht malariaverspreider, die een speciale studie van RIDS maakte, is zelf als slachtoffer van deze insectendooder gevallen. En het erge is, dat steeds meer menschen zich van RIDS gaan bedienen, want RIDS is bar goedkoop en subliem van werking. StauLtwue/nd i/n fmJt cVdj(\ dua wvs&c&m Ingez. Med. TOEWIJZING EN GEBRUIK VAN BIGGENMERKEN. In het algemeen heerscht ten onrechte de meening, dat de betrekkelijk hooge biggen- prijzen moeten worden geweten aan de beper- king van de toekenning van biggenmerken. Ten einde dit misversband uit den weg te ruimen, deelt men aan het A. N. P. van bevoegde zijde het navolgende mede: Inderdaad werd op de toekenning van big genmerken voor 1937 van overheidswege een beperking toegepast van ruim 6 pet. ten op- zichte van de toekenning voor 1936. De totale toe wij zing toch voor 1937 bedraagt 2.141.962 tegenover 2.270.231 voor 1936. Over het tijdvak 1 Januari tot 3 Juli 1937 zijn echter door de boeren 13 pet. minder big genmerken gebruikt dan in het overeenkom- stige tijdvak van 1936, terwijl over de week van 28 Juni tot 3 Juli 1937 deze vermindering zelfs 26 pet. bedraagt tegenover de overeen- komstige week van bet vorige jaar. Als reden voor het mindere gebruik kan worden aangevoerd de lage biggeniprijs in het vorige najaar, die de rechthebbenden op big genmerken er toe gebracht heeft om, teneinde het beperkte aantal merken tot zoo groot mogelijk voordeel aan te wenden, het tijdstip van den aanfok eenigszins uit te stellen. Verwaobt wordt dat in het tweede halfjaar van 1937 het aantal vertaruikte biggenmerken belangrijk zal toenemen, met het gevolg, dat het aan bod van biggen aanmerkelijk zal stij- gen. Deze fluotuaties in aantaHan en dienten- gevolge in de prijzen van biggen moeten onge- wenscht worden geacht, mede wijl ze ook haar uitwerkilig bp de varkensprijzen zullen hebben. Met de bedoeling een zeer gelijkmatige ver- deeling van biggengeboorten over het geheele jaar te bevorderen, zullen voortaan geregeld mededeelingen omtrent het aantal verbruikte biggenmerken worden verstrekt. Voorts zal worden nagegaan of het moge lijk is om de toewijzing, ten minste gedeeltelijk voor korteren tijd, te doen plaats hebben. HET TEGENGAAN VAN ,iDE AARDAPPELZIEKTE" IN DE KNOLLEN. Waar de weersomstandigheden in den laatsten tijd meermalen gunstig zijn geweest voor het optreden van „de aardappelziekte", vestigt de Plantenziektenkundige Dienst op het navolgende de aandacht. Voor het bereiken van goede resultaten met de bespuiting van Bordeauxsche- of Bourgon- dische pap is het niet alleen noodzakelijk dat deze op de juiste wijze geschiedt, maar ook dat ze regelmatlg plaats heeft en vooral, dat ze tot op het laatst van het groeiseizoen wordt voortgezet. Meermalen toch treedt juist in de laatste groeiperiode „de ziekte" nog op. Verder moet het rooien bij nat weer ont- raden worden en zeker, jvanneer „de ziekte" in het loof aanwezig is of in een periode, dat zij steeds optreedt. Vooraf afmaaien en ver- wijderen van het loof of doodspuiten er van, terwijl dan niet gerooid wordt, v66rdat de grond voldoende is opgedixi)gd, geeft veel minder kans optreden van „de ziekte" in de knoll en. Het doodsproeden van de aardappelen kan geschieiden met b.v. een oplossing van koper- vitriool ter sterkte van 5 Niet alle bladeren en zeker niet alle Stengels worden daarmede gedood, maar een groot gedeelte van het gewas sterft af en dit wordt daardoor opener. Het loof kan men ook doen afsterven door het te bestrooien met 200400 kg kalkstikstof per ha. Deze meststof stuift erg, zoodat men zijn maatregelen moet nemen om te voorkomen, dat zij op andere gewassen in de nabijheid terecht komt. Sterk af te raderslis het bedekken, ook al is dit slechts tijdelijk, van de aardappelhoopen met loof en vooral, twanneer dit loof door „de ziekte" is aangetast. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij den Plantenziektenkundigen Dienst te Wagenin- gen, bij de bij dezen Dienst werkzame ambte- naren, alsmede bij de Rijks Land- en Tuin- bouwc onsulenten BRABANTSOHE BRIEVEN. Ulvenhout, 22 Juli 1937. Ami co, In de dreef langs ons boscb, daar beiert al 'n enkel ,,lampionneke" deur 't donker eikenloof; 'nranje- kleurig herfst- blaaike dat fel vlamt in 't zonne- licbt. En langs de wegels flieren vroegrijpe blaaren, rtjee droog lawijt in de graskussels om de boomwor- tels. 'Nen enkelen berfstdraad haakt nou en dan in oewen baard, kille nevels daauwen over den zomeravonid. 'n Nuuw, schoon tij huivert al schuchter deur den buiten. 'k Zie 't geren komen! Want daar is gin schoonder tij, dan den saffranen Herfst, die nou; mee zo'nen kante- lend blaaike komt aangewerld lijk 'n dansend kappelleke deur de zon-deurzeefde dreef. Daar is gin schoonder tij, dan deus, dat binnengevaren komt, op peersen en gouwen avondlochten, die 't nuuwe tij over de boom- kroonen draagt, wiaaruit de kantelende, zwer- mende goudkapellen flieren, glijen, dansen op 't pittiger windeke, waarop de late zomerzon heur stofgoud poeiert. 't Komt, 't nuuwe tij, langzaam-aangedreven onder de bronzende drevenkoepels, over de geelende veiden, mee zacbt geruisch door de voldragen korenkolven. 't Komt gezegend in klamme nevels en 't komt hangen aan bepeerldem berfstdraad. 't Nuuwe tij 't brandt z'n avondlochten in de laaiende kerkramen, waaruit lekkende vlammen schijnen te schichten. Dan wordt 't aangekondigd mee trompet- stooten uit den Westerkim! En drijven zilve- ren wolken in de zwartgianzende Mark 't Is 'nen symphonic, 't jaar! 'Nen symphonic die zachte tonen preludieert in *t vroege voorjaar. Zachte tonen, die lijk witte klanken uit hooge snaren deur de ruimte fluiten. Tonen die zoeken, die tasten naar de melodie. En steeds meer klanken volgen. En klate- render en feller komt de melodie, in ruischend, bruisend klankenfeest tot oplossing, tot den weelderigen zomervorm! Den witten klank wordt goudgemonteerd, fel schettert en schittert 't .koper over iden snarenzang, rolt den tromroffel deur den muziekweelde naar het brons van den orgel, den diepen daver im de kleurensymphonie van den bloeienden buiten. Den goudglanzenden dreun, idle aanzwelt tot eenen klankengloei, als den zomer endigen gaat. Als den Herfst bloeien, gloeien, vlammen gaat. Als elk blad 'n blom wordt, 'n blom geslagen uit gouwen brons. Als den eik te pronk staat in zijnen rossen bloei van d'avondzon. Als 't zomertij gaat uitsmeulen in den bonten kleurenbrand aan d'avondkim. Als d'eikemdreven langs onze bosscben ge'illumineerd staan mee duuzenden lampions, van it kleurend loover, dan dan bloeit saffranen oranje kleur Ulvenhout als druipend zonnegoud, dat neersmolt over de Sohepping. Dan dan vieren we ons groote feest mee kleuren en muziek, dan is id'en jaarsymphonie gekomen op z'n hoogtepunt van klanken- en kleurenweelde en tuimelen de bronzen klokken van ons kerketorentje feestelijk en beierend builie klepelklankskens deur '.t woelige, 't schuimende, 't bruisende en daverende concert, dat z'n klankbord vindt in de gelukkige zielen van Ulvenhout! Allee ge komt toch ook, dan? Als fel de vlaggen eenen kant uitslaan, getrokken deur den maohtigen waai uit den Westhoek? Den machtigen waai, ,dien wij Nederlanders zoo goed kennen! Die van overzee gevlogen komt, razende, jagende deur de zwoegende lochten, die vortploeteren langs den lagen hemel. Die uit malkaar gescheurd wordt, tot plakaten van 't reinste, 't diepste, 't puurste blaauw openbloeien, waaruit de zon dan heur gouwen stralenbussels gulpt over de veiden, in de bosschen, teugen de wateren en 't wisse- lend licht- en schaduwspel over ons kleurig, hloeiend dorp! Hah! Ik mag ze zoo geren, deus waaiende westers. Ze maken oe sterk, ze maken oe gezond, ze waaien oe gelukkig, als ze zoo zoeven om oew slapen, als ze vegen over oew bloote borst, wanneer ge ploegt, zaait of oogst, in den vlakken, open akker en 't zweet aan oew kin hangt! - Allee, ge komt toch ook, dan End Augustus? Ge kunt hier wonen bij den boer en oe dik schransen aan zijnen mik, botrammen grooter dan oew banden! Ge kunt lekker lanterfanten in z'n hooi, eten van z*nen hoerenham, drinken den ver- sehen melk, waarop den schuim nog kraalt. Gooit oew overhemd los en knier twintig, dertig, vijftig kilometers deur de bosschen, altij bcsschen; of fietst er honderdaltij bosschen, bosschen tot in den Bels! Of pak 'n peerd en dreun over den zandbojem in de bei, langs de wegels deur altij bosch, hosch, bloeiend bosch! Ge kunt hier wonen in kleine en in groote „buitenplaatsen", ge kunit logeeren als 'nen graaf, ge kunt logeeren als 'nen boer, maar ons is't allegaar gelijk, wij kennen alleen maar plazierige menschen! Ge kunt oew „twaalfuurke" genieten uit oewen rugzak in 'nen boschgreppel, ge kunt „lunchen" mee antiek servies, ge kunt ,,koffie- drinken" als thuis, maaren daar sta 'k oe mee m'nen naam van Dre borg veur: ge komt altij tien ponden zwaarider thuis? En... weinig ermer! Maar wel veul rijker! Want ge komt hier op 't hoogtij van Ulven hout, op ons 650-jarig feest, als den wilden wingerd begint te gloeien in vurig karmozijn. Als zwaar de lijsterbes trosselt in 't donker loover en de vrucht gegloeid lijkt mee den rossen top der zonnevlam! Als fel den groenen eekel blinkt in't eikenloof en bloed-rood igloeit den rozebottel. Als den bloei, de vrucht en 't geblaart, bekiatsit is. mee de verven uit den zonsondergang. En in de bladkroonen van 't wiegend geboomt, klodderen dotten zonnegoud in spulsch beweeg. En 't is alles eender schoon, of ge per dag drie gulden verteert of drie kwartjes. Neee, erm kunt ge hier nie worden, maar wel veul rijker! Allee Amsterdammers b.v. die (mee alle recht!) zoo fier zijt op oewen Orkestgebouw- muziek, komt hier luisteren naar dieen sym- phonie, dien 'k hierboven beschreef. Komt avond aan avond zitten op onzen buiten, in oew ,,gemakkelijkst costumeke" en mee 'n lekker-smorenide pijp en luistert naar den sprankelenden dorpsmuziek van onzen The, die daar concerteert op 'nen vloer van biertonnekes, onider de beienende lampions, die daar wiegen in den weelde van ouwe platanen, gele kastanjen en klaterende poppelieren. Drink 'nen teug van oewen schuimenden gerste en zie den lesten zonneglans gindschen hofstee z'n lie ten dak verkoperen! Hoort hoe schoon ons kerketorentje z'n slagen vibreert deur den avond en den muziek van den The. Allee laat den golf van bruisend geluk dan gerust over den rand van oew ziel klotsen; zet neer oew glas, pakt 't geluk vast en dans mee 'n lachend wefke om den The z'n bier- tonnen. Allee gooit oew hakken teugen oew achterwerk, slingert oew beenen tot oew kuif en sjouwt, host, plaziert, tot oew hart in oew 1 keel bonkt van leut, van geluk. I En dan dan zult ge muziek leeren ver- staan, en oew trotsche, stadsche comcerten I leeren begrijpen. Want groote componisten, groote kunste- neers zijn alleen maar" groote menschen- zielen, die schepten uit zo'n teug geluk als ge hier kunt komen drinken! Want die ouwe meesters van de kunst, waar onze iptellee- tueelen nie over uitgestudeerd komen, die ouwe meesters waren gin uitgedroogde intel- lectueelen, doch „slechts" volbloed-menschen! Ge kunt ze hier leeren verstaanGe kunt hier 'n Mondschein-sonate zien opbloeien, daar boven die zilveren manedreef, naast den The z'n biertonnenpodium! En als ge 'r geren meer van"weten wilt: nog denen keer't adres van mijnen kameraad Kees van den Broek, Veurzitter V.V.V. ,,Het Lanld van den Drd" te Ulvenhout. Hij zal oe onderdak brengen, 't zij in 't hooi, 't zij in ide tent op 't veld, 't zij in z'n bedstee, 't zij in 'n slaapkamer van burger tot baron! Maar kom in alle gevallen bij ons op den hof 'nen bak koffie balen! Wij zien nie naar oew kapotgeloopen schoenen of ouwe fiets. Nie naar oewen Ford of oewen Lincoln, wij zien op Ulvenhout alleen maar naar oew Als Gij 's nachts niet slapen kunt door de benauwdheid op Uw borst. Als Uw ademhaling moeilijker en pijn- lijker wordt door de verstopping van Uw luchtpijptakken, neem dan Akker's Abdijsiroop. Gij zult Uw benauwdheid overmeesteren, want de slijm zal zon- der moeite loskomen. Vanaf den eersten lepel begint de verlichting. Dat opgeblazen, benauwde gevoel zal verdwijnen en na korten tijd zult Gij geen spoor meer van die borst- benauwdheid bemerken. Neem dus bij AKKER-s (Ingez. Med.) oogen, om te zien of ge 'nen plazierigen mensch zijt. 'k Ben 'n bietje veuruitgeloopen op den tijd, amico. Dat eenen ,,lampionneke" in de eikendreef dee 't me! Want 't brocht m'n gedacbten naar onze feesten in id'en nazomer. Nog zijn we zoo wijd nie! Eenen zwaluw maakt ginnen zomer, een lampionneke gin illuminatie! En veur ik afschei, mot ik toch nog 'n enkel woordeke naar oe wegschrijven over onzen zomer. Want als ik zoo in gedacbten 'ns rondkijk deur den Brahantschen zomer 1937, wat staan ons contreien dan in 'nen schoonen (ja, laat ik dat veul misbruikte woord van deuzen keer 'ns gebruiken in den goeien zin!) wat staan ons contreien dan in 'nen schoonen, cultureelen bloei! Cultuur! Deus nuuw stadhuiswoord veur alles-en-nog- wat, veur ide poiitiek, veur den mekaniek, veur de sport, veur't lichaam, veur't moder- nisme Wat is ,,moderne cultuur" Zooiets als ,,donker-zwart" ,,reusachtig-klean" Deus nuuw stadhuiswoord, vortgekomen uit den land- en tuinbouw, wierd plotselings 'n nuuw modewoord in de stad. En ge kunt gin krant meer opslaan of in elke kolom wordt zwaar ,,gecultiveerd". Sjuust in 'nen tijd, dat alles kunstmatig uit den grond wordt getrapt en wezenlijken cul tuur mee 'n lanteerntje gezocht mot worden. „Oultuiur". As ge 't goed verstaat, wat betedkent dan cultuur 't Beteekent: den grond verbouwen, 't gewas tot groei brengen. Cultuur: 't is den natuurlijken groei helpen veredelen; God's gewassen opbinden en verzorgen. Zoo zien wij, boerenmenschen, 't. En als ge 't zoo ziet, allee, dan blijft er weinig over van den ,,modemen cultuur", die namaak, valsch, uit-den-grond-gestampt is. Maar genog daarover. k Zee: als ik zoo in gedachten 'ns rondkijk deur den Brabantschen zomer 1937, wat staan ons contreien dan in 'nen schoonen, cultureelen bloei! En 'k heta daarbij 't oog, op de schoone blommen die ievers al uitblossemden of nog op ontluiken staan, op den bojem van Brabant. Zie, dat noem ik nou „cultuur", in den sjuusten zin! Ik heb daarbij t oog op 'n Oisterwijk, waar 'n beel dorp in de weer is, om deuzen zomer op te voeren 'n „St. Franciscusspel" van den Zuid-Brabander Timmermans. Ja 't is 'n plazierig gezicht zoo deuzen zomer weer oew geestesoog te lafcen gaan over onze contreien en dan tusscben de trotsche bouwsels van goedgekruiste torens en koepeis en kapellen, in 't groen 't ontdekken den Itleurigen en fleurigen bloei van openluchtspel, muzikale festivals en witte processies! Das cultuur! Ik denk aan Tilburg, dat mee z'n beilig Peerke Donders, (den grooten melaatscben- apostel), in Tilburg geboren in 't jaar 1809 en daar gedoopt in d'ouwe Kerk op 't Goirke, in z'n vijftigsten sterfdag al rap 'n aanleiding vond, om deuzen zomer 'n Openluchtspel, van den Oisterwijker Jan Vuysters, op te voeren langs den Bredaschen weg. Ik beb 't nie gezien, maar ik wil er maar mee zeggen hoe alle Goddelijk gewas hier wordt ,,opgebonden en verzorgd". Hier wordt gecultiveerd! Ik denk aan... ons eigen dorpke dat z'n 650- jarig feest gaat vieren op 't end van deuzen zomer en welk feest van eigens openbloeien zal aan den voet van den altaar, van ons lieve, scboone kerkske. Ha 't is 'n plazierig, 'n gelukkig gezicht, zoo oew geestesoog 'ns te laten gaan over onze contreien! 't Maakt oe gelukkig, te weten, dat dat alles meugelijk is, in deuze tij en van Sport, Zondagsontheiliging en zedelijk verval. En dat ze 't boven den Moerdijk ons nadoen, de „cultuur"-praters, die alleen men schen kunnen interesseeren veur voetbal, zwemmerij en radiololletjes! Maar genog. Ik wou dan maar gezeed hebben g'ad: wat 'nen schoonen zomer hier! Wat 'nen weelde rigen, blossemenden pracht. Wat 'n beloftes van Oost! Maar nou schei 'k er af. Dalijk vergadering bij den Fielp.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 5