i mmtm Dam- en Schaakrubriek Gemengde Berichten Burgerlijke Stand SCHAKEN. BESPANNING OP HOL GESLAGEN. TRAP VAN EEN PAARD GEKREGEN. TWEE GEVALLEN VAN FRAUDE TE SNEEK. mzz s mm mm. m». wm a i GROOTE DROOGTE IN CANADA. DAMMEN. LOOP DER BEVOLKING. De vrouw, die haar moest voorzien van voedsei vroeg: Madame, sedert gisteravond hebt gij niets gebruikt. Wat wenscht u van morgen te eten? De koningin weende. ,0l Ach, ik heb niets meer noodig. Voor mij is alies hier afgeioopen. Toen de dag der terechtstelling was aanr gebroken, ongeveer 8 uur 's morgens, kwam dezelfde vrouw baar heipen kleeden. Den gendarme-officier, die met de bewaking belast was, werd gevraagd om zicb een oogenbiik te verwijderen. De koningin vroeg Ihet hem zelf, heel beleefd. Mijnheer, In naam van de eerbaarheid, sta mij toe om van linnengoed te verwisselen, zonder getuige. Ik mag uw verzoek niet inwilligen, gaf de man ruw ten antwoord, mijn orders luiden, dat ik het oog moet houden op al uw bewe- gingen. De koningin slaakte een zucht. Als een schild ging de oppasster toen voor haar staan en op deze wijze kon zij haar laatste toilet xnaken. Toen traden de rechters binnen. De konin gin, die geknield lag, stond op om hen te ontvangen. De voorzitter sprak tot haar: Let goed op, uw vonnis wordt u voor- gelezen! Eerbiedig ontblootten alle vier het hoofd, getroffen als zij waren door de majestueuze houding der veroordeelde. Die lezing is niet noodig, ik ken het vonnis maar al te goed. Dat doet er niet toe, het moet u ten tweeden male worden voorgelezen, gaf 6dn hunner ten antwoord. De koningin zweeg en de griffier begon te lezen. Toen de lezing afgeioopen was trad de beul binnen. Steek uw handen vooruit, zeide hij tot haar. De koningin deinsde twee stappen achter- uit. Zij was zeer ontroerd en sprak: Zal men mij de handen bindenl, men heeft Lodewijk XVI toch ook niet de handen gebonden! Doe uw plicht, spraken de rechters tot Sanson den beul. Heere, mijn God! kermde de koningin geheel ontdaan. Sanson greep ruw de handen van de arme koningin en bond haar de handen te vast op den rug. De arme vrouw zuchtte, hief de oogen hemelwaarts, maar weerhield haar tranen. Toen de handen gebonden waren, nam de beul haar de muts van het hoofd en knipte haar de haren af. De koningin meende, 'dat men haar in de gevangenis wilde dooden en keerde zich met een ruk om. Men voerde haar uit dit sombere vertrek en deed haar de kar bestijgen, die voor de deur,: Btond te wachten. Toen begon haar laatste lij'denstocht nastr- de strafplaats. Haar gezicht was bleek maar met fieren blik keek zij rustig de ontelbare menigte aan, die langs den weg stond. Toen de kar voor het schavot stil hieldi steeg zij met vlugge bewegingen af, zonderi hulp, ofschoon haar handen steeds gebonden waren. m Kalm en waardig besteag zij de trappen vah het schavot, nog rustiger dan toen zij de ge vangenis verliet. Met een zwaai van1 het hoofd deed zij de muts van haar hoofd vallen en leverde zich gelaten over aan den scherprechter. Het gansche tooneel duurde slechts vier minuten. Om kwart over twaalf rolde haar hoofd in den bak, de beul greep het en toonde het aan de toeschouwers, die terstond in een woest gebrul losbarstten: rLeve de Republiek leve de Vrijheid. Maar niet alien, die getuige waren van deze tragische terechtstelling, hadden dit schouw- spel zonder ontroering aangezien. Menig hart klopte vol medelijden voor de goede koningin, die als slachtoffer gevallen was van bloed- dorstige revolutionairen, die het nu eenmaal ibegrepen hadden op al wat van adel en hooge geboorte waren, maar zij durfden hun tranen niet den vrijen loop laten, om'dat dit blijk van medelijden reeds voldoende zou geweest zijn om hen te brengen op de zelfde plaats, waar deze ongelukkige het hoofd had moeten laten! Raadsheergambiet. Wit: M. I. Tschigorin. Zwart: H. N. Pillsbury. Weenen 1902. e7e5 e5Xf4 d7d5 Dd8—h4t g7g5 1. e2e4 2. f2f4 3. Rflc4 4. Rc4Xd5 5. Kelfl 6. g2g3 De aanval van Clifford. De rustigste voort- zetting is: 6. Pc3 Rg7. 7. d4 Pe7. 8. Pf3 Dh5. 9. h4 h6. 10. Kgl waarop de dreiging hg5: (men ziet hoe de zwarte dame in den weg staat,) moet worden voorkomen door 10.... g4. 11. Pel f3. 12. gf3: gf3: 13. Kf2 en Wit heeft een goed spel. 6Dh4h6 De zet £g3: is niet goed wegens Df3! drei- gend Df7:f en hg3: Hierop is de mogelijkheid van g3 gebaseerd. 7. d2d4 Pg8f6 8. Pblc3 Pb8c6 Nog altijd is fg3: minder goed. Nu zou volgen Pf3 met moeilijk te pareeren dreiging op g5. 9. Kfl—g2 Het vervolg van de combinatie. Op den duur moet Wit rechtstreeks iets tegen fg3: gaan doen. Door den toren te dekken, kan Wit kalm op fg3: met gh3: antwoorden. 9. Rc8g4 10. Ddld3 000 11. Rd5Xc6 Hiermee wordt de koningstelling open- gebroken. Aangezien Zwart moeilijk Pd5: had kunnen spelen daar na het terugnemen door Pc3Xd5 dit paard zeer sterk komt te staan, lijkt het beter, den raadsheer op den 9den zet niet naar g4, maar na d7 te ontwikkeleh. Zwart staat dan zeer goed en Wit heeft niet veel aanvalskansen. 11W7Xc6 12. h2h4 Eten sterke zet, die niet met gh4: kan wor den beantwoord wegens Rf4: (dreigend Th4:) h3f Fh3: met pionwinst, en evenmin door fg3: Omstreeks kwart voor twaalf Woensdag- ochterid zijn zes paarden, die gespaimen waren yoor een stuk geschut, op de Prins Frederik- laan te Amersfoort op hoi gestagen. De eerste batterij van het 5e R.V.A., die van een veldoefening terugkeerde, reed over de Prins Frederiklaan, toen door de helling in de laan een van de paarden schrok van den disselboom, die het in de zij kreeg, waardoor het op hoi sloeg. De andere vijf liepen toen van den weeromstuit mee, met het gevolg, dat het in snelle vaart de Prins Frederiklaan afging. Ofschoon de op de paarden ,gezeten stuk- rijders alien het mogelijke deden de dieren weer in bedwang te krijgen, gelukte hun dit niet. Tenslatte kwam het kanon tot stilstand, doordat ide paarden aanweerszijden van een langs den weg staanden boom wilden passeeren. Daarbij kwam het stuk dwars over den weg te staan. De paarden liepen alle zes lichite verwondingen op. iErger was het evenwel met de twee dienstpliehtigem, F. v. Poort en van Elngeland, die op de paarden als stukrijders 'dienst deden. Beiden werden er af geslingerd. Diie doiktoren, die spoedig aanwezig waren, constateerden o.a. een ontwrichten schouder by van E. en een stompletsel van den buik bij v. P. Ter nadere observatie zijn beiden naar het militaire hospitaal te Utrecht ver- voerd. Het kanon is gedeeltelgk vernield. TWEE INBREKERS IN DEN HAAG BETRAPT. Dinsdagavond, omstreeks elf uur, toen de nachtwaker D. van B., van den Eersten Gecontrol. Partic. NachitveiHgheidsdienst surveilleerde in de Van Hogenhoucklaan in Den Haag, bemerkte hij, dat nabij een perceel woarvan de bewoners uitstedig waren, een man zich op verdachte wijze ophield. Direct stelde de waker een nauwkeurig onderzoek ter plaatse in, waarbij bleek, dat aan de achterzijde van het h/uis een raam openstond, waarvan een glas-in-lood-ruitje was vernield. Dit was hem voldoende, om op zijn alarmfluilt te' blazen. Spoedig kwam een van de buren, die daama telefonisch de politie waarschuwde. Deze trof bij haar komst twee mannen in de woning aan, den 22-jarigen H. J. W. van S. en den 28-jarigen A. H. E., beiden goede bekenden van de politie, die eerst korten tijd geleden op vrije voeten waren gekomen. De twee inbrekers werden in het bezit van diverse gouiden en zilveren voorwerpen bevon- den; ook een actetasch met tafelzilver stond gereed, om te worden meegenomen. j Beide mannen zgn in het hoofdbureau van politie opgesloten. LOODDIEfVEN OP HEETERDAAD BETRAPT. De Amsterdamsche politie is er Woensdag- rjacht in geslaagd twee inbrekers, die sedert geruimen tijd uit perceelen op den Achterburg- wal looden pijpen en koperen kranen Stalen, dp heeterdaad met him buit te betrappen. De laatste dagien waren veel van dergelijke dief- stallen voorgekomen en de politie besloot de huizen Woensdagnacht goed te laten bewaken. En met succes. De dieven waren waarschijn- lijk door het goede slagen van him vorige diefstallen driester geworden en hadden minder voorzorgsmaatregelen genomen, zg waren derhalve onaangenaam verrast, dat zij, toen zij er met hun buit, die ditmaal buiten- gewoon groot was, vandoor wilden gaan, regel- fcht in de armen van de agenten liepen. Beide mannen, die ongeveer 25 jaar oud iijn, werden gegrepen en naar't politiebureau Warmoesstraat gebracht, waar zij werden ►ten. EEN AANHOUDING. De recherche te Heerlen heeft den tech- nischen beambte bij de staatsmijnen T. te Ter- winselen gearresteerd op het oogenbiik dat hij tirachtte met een werkloozen jongen naar het buitenland te gaan. H. was in het bezit van verschillende diploma's, 'die moesten bewijzen, wegens hg5: met stukwinst. f3t Pf3: Rf3:t Df3: is wegens de blijvende dreiging op g5 al even onaangenaam. 12Pf6—'h5 13. h4XgS Dh6Xg5 14. Thl Xh5! Een gering offer, kwaliteit tegen pion, waardoor Wit een vrij spel krijgt. Materieel is het risico niet groot, daar Wit altijd de dreiging Da6f met winst van a7 of c6 in petto heeft. Deze dreiging is voorloopig wegens verlies van d4 nog niet uitvoerbaar, maar te zijner tijd kan dit gebeuren. Men ziet, dat Rg4 niets doet, maar dat de dame op het veld d3, waar zij heen is gejaagd, voortreffelijke diensten verricht. 14Dg5Xh5 15. Rcl Xf4 Dh5a5 Verdediging tegen Da6f. Dit was zeer noodig, daar zoowel na Kd7 Da7: als na Kb8! Dc6: een gevaarlijke dreiging op c7 is ont- staan. 16. Dd3c4 Da5b6 Valt d4 aan. b2 kan men niet aangevallen noemen, want Db2: Tbl zou rampen veroor- zaken voor dame en koning. 17. Rf4e5 Th8g8 18. a2a4 Gevaarlijker dan Df7:, waarop na Rd6 Rd6: cd6: Zwart met zijn twee torens tot aanval komt. De witte koningsstelling is sterk, zoolang Wit den aanval heeft, maar bij zwarten aanval keert het blad. 1 8Rg4e6 19. d4—d5! Het is wel jammer, den sterken centrum- pion teguilen tegen den waardeloozen dubbelen van Zwart, maar het is de sterkste voort- zetting. 1 9c6Xd5 20. e4Xd5 Db6b7 21. Taldl Tg8g4 22. Dc4e2 Rf8—d6 Hoewel pion d5 nu driemaal is aangevallen en maar tweemaal gedekt, kan hij toch niet worden genomen wegens verlies van Tg4. Zwart heeft zich listig verdedigd, maar zijn tegenaanval komt nu tot stilstand. 23. Re5Xd6 c7Xd6 De toren moet naar g8 en kan dus niet ferugnemen. 24. De2^f3 Dreigt de6: 24Td8g8 Nu kan de6: niet wegens Tg3:t en wint de ijame. 25. Pgl—e2 Re6d7 26. Pc3e4 Db7—a6 dat hij vertegenwoordiger was van scheep- vaartmaatschappijen en namens dezen kon optreden. Bij het door de politie ingestelde onderzoek is gebleken, dat deze diploma's valsch en in het buitenland vervaardigd waren. Bij het onderzoek bleek vender, dat niet kon worden vastgesteld, dat H. den werkloozen jongen voor Spanje had willen ronselen. H. is niettemin naar Maastricht gebracht en ter besohikking van de justitie aldaar gesteld. Donderdagmorgen kreeg in de Schuifelstraat te Middelburg een driejarig jongetje, >dat met zijn moeder passeerde, een trap van een paard. Het knaapje kwam te vallen en is op medisch advies naar het Gasthuis overgebracht. JLIJK VAN VERDRONKEN KANOVAARDER GEVONDEN. Woensdag heeft de visscher iSmeenk, uit Diemerdam, op ongeveer tweehonderd meter uit de kust, het lijk aangetroffen van den ruim twintigjarigen C. Vink, uit de Vrolikstraat te Amsterdam, die Zondag j.l. bij het kano- ongeluk op het IJselmeer is verdronken. Per politieboot is het stoffelijke overschot naar de stad vervoerd en vervolgens naar een der zie- kenhuizen overgebracht. MEISJE VERDRONKEN. Het 14-jarig dochtertje van den heer van der Heyden te Kapel-Avezaath, dat bij familie te Kesteren logeerde, is Woensdag biji het spelen te water geraakt. Hoewel men haar spoedig aan den karnt bracht, waren de levensgeesten reeds geweken. AANRIJTDING MET EEN AUTOPED. In de Bollenhofschestraat te Utrecht is een vierjarig jongetje, dat op sbraat aan het spelen was, aangereden dooreen autoped. De ge- volgen van het ongeluk waren evenwel ernstig, want het jeugdige slachtoffer brak een been. Per auto van den G.G.D. is het kind naar het Stads- en Academisch ziekenhuis vervoerd. Het kind, dat de autoped: bestuurde, is zan der op of om te kijken doorgereden, zoodat niet bekend is, wie de oorzaak van het onge luk was. De politie uit IJlst (Fr.) heeft in Noord- Holland aangehoud'en L. O., procuratiehouder by een kuiperij en fabriek voor de 2ruivel- industrie te IJlst, die verdacht wordt van frau- duleuze handelingen. De verdachte, die te Sneek woont, moet een hem ter inning gegeven cheque voor eigen" doeleinden hebben aange- \yend. Ook moeten omregelmatigheden in de boeken geconstateerd zijn. Verder is by de politie te Sneek aangifte ge- daan door een wijnhandel te Sneek, dat haar reiziger L. frauduleuze handelingeh heeft ge- pleegd. Deze man is echter voortvluchtig en heeft vermoedelijk de wijk naar het buitenland genomen. ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ SCHERPENZEEL. Woensdagavond omstreeks negen uur is op den rijksstraatweg tusschen Scherpenzeel en Renswoude een auto-ongeluk gebeurd, waar bij een doode te betreuren is en twee personen ernstig zijn gewond. (Het betreft hier een huurauto, waarmee een zgn. wilden dienst tusschen Amsterdam en Arnhem -wordt onderhouden. Op een gegeven oogenbiik is de vooras van den auto doormid- den gebroken met het gevolg, dat de twee voorwielen losraakten en het voertuig tegen een boom reed. Van de inzittenden werd de 56jarige heer K. Bezemer uit Amsterdam, vrijwel op slag gedood. Zijn echtgenoote werd zeer ernstig gewond, evenals de derde passa- giere, mej. E. Smit, die ook uit Amsterdam afkomstig is. De beide dames zijn met een ziekenauto uit Veenendaal naar de rijksklinieken te Utrecht overgebracht. De chauffeur van den auto kwam er zonder letsel af. De eerste hulp werd verleend door de dok- toren Wensink en Renken uit Scherpenzeel. Het ongeluk gebeurde op het grondgebied der gemeente Renswoude. De auto, welke zeven tot acht personen kon bevatten, was op weg naar de hoofdstad. De auto reed eerst naar links en kwam vervolgens aan den rechterkant tegen een a b c d e f g h Stand na 26Da6. Een mooie verdediging. De dreiging Pf6 wordt gepareerd door een combinatie, die gebruik maakt van de ondanks alles minder goede stelling van den witten koning, die tot uiting moet komen, zoodra Zwart kans ziet, tot aanval te komen. Indien nu 27. Pf6? dan De2:t. 28. De2: Tg3:t. 29. Kfl Tglf. 30. Kf2 Tlg2f. 31. Kfl Te2: met minstens gelijk spel. Wit onderbreekt echter den aanval op e2. 27. Tdld3 Tg4Xe4 Praotisch gedwongen. 28. Df3 Xe4 Tg8—e8 29. De4f3 Da6a4 30. Pe2-d4 f7—f5 Nu kan Pf5: niet wegens Dc2:t en eeuwig schaak of na Kh3 Te2 met zelfs winstkansen voor Zwart. 31. Td3c3t Kc8Id8 Nu is weer Pf5: verhinderd wegens Tf8. 32. Df3f4 Te8e5 33. Df4g5f Kd8e8 Dg5g8f Ke8e7 Dg8Xh7f Ke7f6 Dh7h8t Kf6g6 Dh8—g8t Kg6f6 Dg8f8f Kf6g6 Wit heeft listig gemaneuvreerd en kan nu met Dd6:f Zwart itot opgeven dwingen. Maar hij wil meer: een prachtige matcombinatie zit er in den stand. 39. Pd4f3? Te5e2t 40. 'Kg2—fl Anders volgt Dal mat. Nu dreigt Ke2: en bovendien Dd6:f en weldra mat. 40Rd7—b5! Wel geen schaak, maar toch zoo goed als schaak. Nu kan Dd6:t niet wegens Te6t en Zwart wint. Bovendien dreigt Dal mat. 41. Df8g8j Kg6—h6 42. Dg8g5f Kh6h7 43. Dg5Xf5t Kh7g7 34. 35. 36. 37. 38. boom tot stilstand, waarby het voertuig groo- j tendeels werd ingedrukt, terwijl de boom ge deelteiyk werd ontworteld. Een auto, die op korten afstand volgde, kon nog juist bytijds uitwijken. Het stoffelijk overschot van den heer Beze mer is naar de begraafplaats te Renswoude vervoerd. Met een takelwagen zijn de resten van den veraielden auto weggesleept. De politie van Renswoude heeft de leiding van het onderzoek. ZAAKWAARNEMER IN ARREST GESTELD. Op last van den officier van justitie heeft de recherche te Amsterdam een man aange- houden, die zich uitgaf voor zaakwaamemer. Naar aanleiding van een bij de justitie inge- komen klacht van een bewoonster in Zuid te Amsterdam, zou deze man een bedrag van f 5000 van haar in den loop van eenige jaren hebben zoek gemaakt. De man zou voor het geld effecten moeten koopen, doch hiervan is niets gekomen. De aangehoudene beweert tegenover de politie, dat hij geen opdracht had gekregen tot het koopen van effecten, doch het geld ter leen zou hebben ontvangen om dit in zijn zaak te steken. Zijn zaak lever de echter geen winst doch verlies op. De eigenares van het geld ontkent dit. De justi tie zal deze zaak nu hebben uit te zoeken. CONFLICT TE TILBURG. Woensdagochtend is een conflict uitgebro- ken tusschen de ambtenaren van den crisis- opsporingsdienst der Nederlandsche Zuivel- centrale en de directie van een kleine parti- culiere melkinrichting „St. Hermelindus" in de Besterdstraat te Tilburg. Alle voorradige melk werd door de ambtenaren met behulp der politie in beslag genomen, zoodat het per- soneel, ongeveer 20 venters, niet kon uitrijden. Reeds geruimen tijd geleden is de directeur, de heer Van der H., door den inspecteur van den opsporingsdienst gewaarschuwd tegen het gebruik maken van een bepaalde kam- machine, en niettegenstaande by het laatste bezoek der ambtenaren de machine verzegeld werd, ging de eigenaar rustig met het ge bruik maken ervan door, terwijl hij verder toe- liet, dat een groot deel der venters niet van een voorgeschreven ventvergunning voorzien, hun werk verrichtte. Woensdagmorgen nu barstte de bom. De ambtenaren legden beslag op den geheelen voorraad melk, een maatregel, die heel wat volk naar deze volkrijke buurt lokte en elken dag zal worden voortgezet tot de directie de grieven uit den weg heeft geruimd. De be- trokken venters zijn onmiddellijk per autobus naar Den Haag vertrokken om daar ter plaatse persoonlijk hun belangen te bepleiten. RIJWIEL-HISTORIE. Bij den rijwielhandelaar A. aan den Linker- Maasoever te Rotterdam vervoegde zich Dins- dag de 30-jarige M. W. uit Stavenisse, die een rijwiel te koop aanbood, waarvan de mer- ken overgelakt waren. De rijwielhandelaar vertrouwde het zaakje niet heelemaal, waar- om hij de politie in het geval mengde. Toen de merken eenmaal te voorsohijn waren ge komen, vermoedde men, dat deze fiets van diefstal afkdmstig was, waarom men W. eens nader aan den tand voelde. Deze vertelde toen, dat hij de fiets moest verkoopen voor een inwoner van Bergen op Zoom, die alom bekend staat als een smokkelaar. De politie informeerde eens in Bergen op Zoom, maar daar bleek, dat de genoemde man niets met dezen fietsendiefstai te maken had. Het rywiel was met nog twee anderen gestolen in Halsteren, waarom W. op transport is ge steld naar Bergen op Zoom, waar hij werd overgeleverd aan de marechaussde. TWEE JGNGE NEGERS GELYNCHT. Te Tallahassee (Florida) heeft het gepeupel twee jonge negers die onder beschul'diging een politieagent verwondingen te hebben toege- bracht in voorarrest zaten, uit de gevangenis gesleept en gelyncht. Verscheidene streken van Canada worden door groote droogte geteisterd. Van af Mor- den in Manitoba tot die grens van de Ver- eenigde Sta ten is de oogst tot den grand toe weggebrand door de droogte. Aangezien de productie van de getroffen gebieden toch nog 44. Df5g5f Kg7f7 Remise door eeuwig schaak. Wit kan niet Tc7f spelen wegens Te7 met schaak! 486. In onderstaand partytje heeft de zwart- speler een kansrijk spelgenre gekozen, dat naar onze mening nog lang niet volledig is uitgezocht en daarom vermoedelijk te weinig toepassing vindt. Dat het echter meer dan oppervlakkige kennisneming waard is, moge het spelverloop aantonen. Wit. Zwart. 1. 32—28 18—23 2. 33—29 23X32 3. 37X28 17—22 4. 28X17 11X22 5. 39—33 Beter is 3430, hetgeen Raichenbach zgner partijen tegen Springer speelde. 5. 13—18 6. 44—39 19—23 7. 50—44 9—13 8. 41—37 49 9. 4641 14—19 10. 31—26 10—14 11. 37—31 5—10 12. 31—27 22X31 13. 26X37 19—24 De kettingstelling. 14. 37—32 14—19 15. 41—37 Wit dreigt nu 3530; 3228 2924 en 34X6. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 3731 32—37 31—26 26X37 38—32 37—31 32—27 31—26 26X37 37—32 1014 12—17 17—22 22X31 8—12 12—17 3—8 17—22 22X31 8—12 6—11 Men lette nu vooral op de rol, die deze schijf gaat spelen. 26. 42—37 11—17 27. 4741 17—21 28. 32—28 Deze poging om uit de kettingstelling te komen, geschiedt natuurlijk veel te laat. 28. 23X32 29. 37X28 21—26!! De krachtzet, die schijfwinst afdwingt. Wit 2822 en 2923 gaat niet wegens zwart 26X46. Op 41—37 of 43—38 volgt 18—23. De zwarte dreiging 2631 en 1823 is dus niet te couperen. Wit speelde daarom 3430, waarna zwart door 2631 en 1823 een ;op 150 riiillioen bushel wordt geschat en de binnenlandsche behoefte 105 millioen bushel bedraagt, zal vermoedelijk nog 45 millioen bushel worden uitgevoerd. Men verwacht, dat de regeering 15 millioen dollar steun zal moe ten verleenen. tl KR A NT EN PAPIER UIT STROO. Onvermoeid werken de Duitsche chemici aan nieuwe 'procede's om den invoer van grond- stoffen in Duitschland zooveel mogelijk te be- perken, hetgeen het voornaamste doelwit van het door Hitler afgekondigde vierjarenplan vormt. Thans worden er proeven genomen om krantenpapier uit stroo te vervaardigen. Men heeft tevems een nieuwe methode gevonden om een witte vezeldraad uit stroo voort te bren gen, welke in textielgoederen kan worden ge- weven. Eten gemengde vezeldraad, welke voor 50 uit ,,stroowol" bestaat, kan nu langs in- dustrieelen weg worden vervaardigd. Niets wordt bij het nieuwe proces, zoo wordt be- weerd, ongebnuikt gelaten; zelfs het afval kan nog 'dienst doen als een goede meststof. VLIEGTUIG OP SOLDATEN GEVALLEN. Volgens te Kopenhagen ontvangen berich ten is Woensdagmorgen bij Schleswig een vliegtuig op een greep soldaten gevallen. Eten soldaat kwam om het leven, veertien werden er zwaar en negen licht gewond. Eten echt- paar op een motorfiets uit Kopenhagen, die op het oogenbiik van het ongeluk voorbijreed, kreeg de brandende benzine op hun lichaam; zoowel de man als de vrouw zijn aan de ver wondingen bezweken. SAS VAN GENT. Geboorten. 15 Juli. ESddy Josephus, z. van Ludovicus Franciscus Ranschaert en van Anna Louisa de Koning. SAS VAN GENT. In de afgeioopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: R. Meloen, fabrieksarbeider, van Westdorpe. L. M. Freyser, zonder, van Vogelwaarde. W. M. C. van den Enden, zonder, van Hoofdplaat. W. A. Vermoet, stuurman, van Vlissingen. R. van de Velde, landbouwersknecht, van Bouchaute (B.). Vertrokken: M. Stouthamer, los arbeider, naar Axel. COOP. VKI CHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" G.A. "■t TE I ldt NEUZEN. Veiling van 21 Juli. Pruimen d4 tot 20 cent per kg. Kruisbessen 6 tot 11 ct. per kg. Madalaiaen 10 tot 14 ct. per kg. Meloenen 23 tot 35 ct. per stuk. ^er^iken 14 tot 40 ct. per 10 stuks. Stoofperen 4 tot 10 ct. per kg. fframbozen 9 tot 22 ct. per kg. Btoode jpeesen 12 tot 18 ct. per kg. Qomskinderen 15 tot 18 ct. per kg. Zomerlouwtjes 6 tot 13 ct. per kg. Marbelanen 12 tot 19 ct. per kg. Roode Suikerg. 3 tot 8 ct. per kg. Tomaten 10 tot 14 ct. per kg. Dubb. Princess en 7 tot 15 ct. per kg. Komkommers 15 tot 25 ct. per 10 stuks. Snijboonen 15 tot 21 ct. per kg. Gele boonen 6 tot 11 ct. per kg. Bospeen 3 tot 7 ct. per bos. Bloemkool 3 tot 16 ct. per stuk. Vr. Aardappelen f 2,80 tot f 3,30 per 100 kg. Savoye kool 4 tot 7 ct. per kg. Krotem 4 tot 6 ct. per bos. Natuursla 17 tot 35 ct. per 10 stuks. Bosuien 2 tot 4 ct. per bos. Augurken 7 tot 24 ct. per kg. Peulen 9 tot 15 ct. per kg. Wagenaars 5 tot 11 ct. per kg. Pronkboonen 8 tot 14 ct. per kg. Roode kool 4 tot 8 ct. per kg. Spitskool 15 tot 32 ct. per 10 kg. Bosselderij 28 tot 35 ct. per 10 bos. Vroege aardappelen voor export 2,80 tot 3 per 100 kg. schijf en later ook de party won. Bij een nauwkeurig onderzoek van dit spel- systeem komt men vaak tot verrassende resul" taten. Eten onzer uitkomsten hebben we neer- gelegd in de volgende studie, die we willen opdragen aan den voorzitter van de damclub Ter Neuzen, den heer J. P. Geensen. De vraag is, hoe wit zijn tegenstander kan verlokken tot een foutieve voortzetting. ZWART 1 2 3 4 5 WIT 47 48 49 50 De volledige oplossingen zien we gaarne tegemoet vdbr 8 Augustus. 'Het volgende eindspel van den heer J. P. Geensen te Ter Neuzen is reeds geplaatst in de ,,Haagsche Post" van 31 October 1936. Het is ontleend aan de party en bevat enige fraaie varianten, waarvan de voornaamste eindigt in een leerzaam klassiek eindspelletje. De stand is: Zwart: 6, 13, 17, 18, 22. Dam op 45. Wit: 11, 26, 36, 39. Dam op 46. Wit speelt en forceert de winst. De oplossing volgt later. En ten slotte een eindspel, dat ontstond by de analyse van een partijstand. Zwart: 1, 12, 26. Dam op 23. Wit: 15, 27, 32, 37. Dam op 47. Wit speelt en wint. Correspondentie. F. de V. te Z. Er was enige vertraging buiten ons medeweten. J. M. de P. Losse nummers zgn besteld. Wat het andere betreft, 20 pet. korting. Ph. J. H. te R. 'Op 1 en 8 Aug. verhinderd. Waar wordt er gespeeld? i L. V. te L. Adres G. L. Gortmans is 70 Sinclair Rd., Kensington, London.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 3